JAV generalinis prokuroras verčia D. Trumpą atversti kortas: paprašė paviešinti kratą pagrindžiantį orderį

Publikuota: 2022-08-12
Atnaujinta 2022-08-12 09:38
Merrickas Garlandas, JAV generalinis prokuroras. Leah Millis  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Merrickas Garlandas, JAV generalinis prokuroras. Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Merrickas Garlandas, JAV generalinis prokuroras, ketvirtadienį pareiškė, kad „asmeniškai patvirtino“ dramatišką reidą eksprezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje, ir paprašė teismo žengti labai neįprastą žingsnį – paviešinti kratą pagrindžiantį orderį.

Papildyta D. Trumpo citatomis ir 3 paskutiniais skyreliais.

Vyriausiasis šalies prokuroras neatskleidė beprecedentės kratos buvusio JAV prezidento namuose priežasties. Tačiau jis pasmerkė po operacijos prasidėjusius „nepagrįstus išpuolius“ prieš Federalinį tyrimų biurą (FTB) ir Teisingumo departamentą.

„Asmeniškai pritariau sprendimui prašyti kratos orderio, – pirmą kartą komentuodamas pirmadienį įvykdytą reidą, žurnalistams sakė M. Garlandas. – Departamentas tokių sprendimų nepriima neapgalvotai.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pažymėdamas, kad „etiniai įsipareigojimai“ neleidžia jam detalizuoti reido pagrindo, generalinis prokuroras teigė paprašęs Floridos teisėjo paviešinti orderį, nes D. Trumpas viešai patvirtino kratą, ir šiuo klausimu yra „reikšmingas visuomenės interesas“.

Vėlai ketvirtadienį pats D. Trumpas paragino nedelsiant paskelbti su paieška susijusius dokumentus.

„Aš ne tik neprieštarausiu, kad būtų paskelbti dokumentai, susiję su neamerikietiška, nepagrįsta ir nereikalinga krata ir įsilaužimu į mano namus Palm Biče, Floridoje, „Mar-a-Lago“, bet ir žengsiu dar vieną žingsnį toliau, SKATINDAMAS nedelsiant paskelbti tuos dokumentus, nors juos parengė radikalūs kairieji demokratai ir galimi būsimi politiniai oponentai, kurie yra stipriai ir galingai suinteresuoti pulti mane, kaip tai darė pastaruosius šešerius metus“, – skelbė jis platformoje „Truth Social“.

Tačiau oficialaus atsakymo D. Trumpo advokatai kol kas nepateikė, ir gali iki penktadienio 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku užginčyti prašymą išslaptinti dokumentą.

Kai kurių analitikų nuomone, M. Garlandas faktiškai meta iššūkį eksprezidentui blokuoti prašymą, atsižvelgiant į D. Trumpo pareiškimus, kad krata buvo nepagrįsta ir paskatinta politinių motyvų.

Andrew Weissmannas, buvęs Teisingumo departamento pareigūnas, sakė, kad M. Garlandas „verčia D. Trumpą atversti savo kortas“, įpareigodamas buvusį prezidentą priimti nelengvą sprendimą – sutikti su dokumento paviešinimu arba tam prieštarauti.

Teisingumo departamento prašyme dėl orderio paviešinimo nurodomi – ir neneigiami – D. Trumpo atstovų pareiškimai, kad FTB ieškojo prezidento dokumentų ir galimos įslaptintos medžiagos.

Pasak JAV žiniasklaidos, krata buvo susijusi su galimais pažeidimais tvarkant įslaptintus dokumentus, išvežtus į „Mar-a-Lago“ po to, kai D. Trumpas 2021 metų sausį paliko Baltuosius rūmus.

Laikraštis „The Washington Post“ ketvirtadienį citavo su tyrimo eiga susipažinusius anoniminius šaltinius, teigusius, kad tarp popierių, kurių per reidą ieškojo FTB agentai, buvo ir slaptų dokumentų, susijusių su branduoliniais ginklais.

Laikraštis nepatikslino, ar šie branduoliniai ginklai priklauso Jungtinėms Valstijoms, ar kitai šaliai.

Politinė audra

FTB reidas D. Trumpo rezidencijoje sukėlė politinę audrą ir taip jau smarkiai susiskaldžiusioje šalyje. D. Trumpas šiuo metu svarsto, ar vėl stoti į kovą dėl prezidento posto.

Ketvirtadienį paskelbtame pareiškime savo platformoje „Truth Social“ D. Trumpas pabrėžė, kad jo advokatai „visapusiškai bendradarbiavo“ su teisėsauga. Eksprezidento teigimu, „vyriausybė galėjo gauti viską, ko tik norėjo, jei mes tai turėjome“.

„Ir tada, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, 6 val. 30 min. ryto „Mar-a-Lago“ buvo atliktas reidas“, – parašė jis ir pridūrė, kad agentai net „apieškojo pirmosios ponios spintas ir perkratė jos drabužius bei asmeninius daiktus“.

Įtakingi respublikonai susitelkė aplink D. Trumpą. Kai kurie jo partiečiai griežtai pasmerkė Teisingumo departamentą ir FTB veiksmus, kuriuose įžvelgė šališkumo eksprezidento atžvilgiu.

M. Garlandas kritikavo „nepagrįstus išpuolius prieš FTB ir Teisingumo departamento agentų bei prokurorų profesionalumą“.

Ketvirtadienį policija nušovė ginkluotą vyrą, bandžiusį įsiveržti į FTB biurą Sinsinatyje Ohajo valstijoje, pranešė policija.

„Be baimės ar šališkumo“

Teisingumo departamentas paprastai nei patvirtina, nei paneigia, kad atlieka tyrimą, o M. Garlandas – buvęs prokuroras ir teisėjas, žinomas dėl griežto požiūrio į protokolo laikymąsi – ketvirtadienį stengėsi pabrėžti, kad įstatymas taikomas sąžiningai.

„Ištikimas teisės viršenybės gerbimas yra pagrindinis Teisingumo departamento ir mūsų demokratijos principas, – kalbėjo jis. – Teisės viršenybė reiškia, kad įstatymas taikomas tolygiai, be baimės ar šališkumo.“

Pasitraukęs iš posto D. Trumpas išlieka labiausiai JAV visuomenę skaldanti figūra ir neatsisako savo melagingų pareiškimų, kad tai jis iš tikrųjų laimėjo 2020 metų rinkimus.

Trečiadienį 76 metų buvusį prezidentą keturias valandas apklausinėjo Niujorko valstijos generalinė prokurorė Letitia James, tirianti „The Trump Organization“ verslo praktiką.

D. Trumpas taip pat susiduria su dideliu teisėsaugos dėmesiu dėl savo pastangų anuliuoti 2020 metų rinkimų rezultatus, taip pat dėl praėjusių metų sausio 6 dieną jo šalininkų surengtų riaušių JAV Kapitolijuje.

Po riaušių Kapitolijuje Atstovų Rūmai paskelbė istorinę antrą apkaltą D. Trumpui dėl įtariamo maišto kurstymo, tačiau Senatas jį išteisino.

Žiniasklaida: D. Trumpas daugiau nei 400 kartų pasinaudojo teise neatsakinėti į klausimus

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas daugiau kaip 400 kartų pasinaudojo konstitucine teise neatsakinėti į klausimus, kai davė parodymus dėl įtariamo sukčiavimo jo šeimos nekilnojamojo turto versle, ketvirtadienį pranešė JAV žiniasklaida.

76 metų D. Trumpas trečiadienį keturias valandas buvo apklausiamas Niujorko valstijos generalinės prokurorės Letitios James, tiriančios bendrovės „The Trump Organization“ verslo praktiką, biure Manhatane.

Laikraščio „The Washington Post“ duomenimis, D. Trumpas nurodė savo vardą ir pavardę, o tada daugiau kaip 400 kartų rėmėsi Penktąja pataisa, leidžiančią atsisakyti liudyti prieš save.

Atsakydamas į tyrėjų klausimus apie savo verslą, turto vertinimą ir paskolas, D. Trumpas vis kartojo „tas pats atsakymas“, turėdamas omenyje Penktąją pataisą, pranešė leidinys.

Televizija „NBC News“, remdamasi su posėdžio eiga susipažinusiu šaltiniu, nurodė, kad D. Trumpas atsisakė duoti parodymus daugiau kaip 440 kartų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

ES pristatė griežtesnius reikalavimus dėl vizų išdavimo rusams

Europos Sąjunga penktadienį pristatė griežtesnius reikalavimus dėl vizų išdavimo rusams. Išimtys numatytos...

Verslo aplinka
2022.09.30
Ukraina prašo paspartintos procedūros dėl narystės NATO, Aljanso vadovas sako, kad durys atviros, spręs visos narės

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pasirašė prašymą priimti šalį į NATO taikant spartesnę...

Verslo aplinka
2022.09.30
JAV, JK skelbia naujas sankcijas Rusijai dėl Ukrainos teritorijų aneksijos

Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė naujas sankcijas Rusijos pareigūnams ir šalies gynybos pramonei,...

Verslo aplinka
2022.09.30
Paslaugų eksportas antrąjį ketvirtį ketvirtadaliu didesnis nei prieš metus

Lietuvos paslaugų eksportas antrąjį ketvirtį siekė 4,2 mlrd. Eur – 25,5% daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Verslo aplinka
2022.09.30
D. Kreivys: šalys, iš kurių Lietuva importuoja elektrą, turės pasidalinti nenumatytosiomis pajamomis 1

Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrams penktadienį pritarus siūlymui perskirstyti pigiai elektrą...

Pramonė
2022.09.30
G. Nausėda: desperacijos apimtas V. Putino režimas peržengė dar vieną raudoną liniją

Aneksuodamas Ukrainos teritorijas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „peržengė dar vieną raudoną liniją“,...

Verslo aplinka
2022.09.30
ES ministrai susitarė dėl energetikos įmonių nenumatytųjų įplaukų apmokestinimo 2

Europos Sąjunga (ES) pritarė Europos Komisijos (EK) pasiūlymui perskirstyti pigiai elektrą gaminančių...

Verslo aplinka
2022.09.30
V. Putinas oficialiai paskelbė 4 Ukrainos regionų aneksiją, grasino juos ginti visomis priemonėmis 2

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis prezidentas, penktadienį pareiškė, kad keturi Rusijos laikinai...

Verslo aplinka
2022.09.30
Suderinta metų infliacija Vokietijoje rugsėjį siekė 10,9%

Vokietijos federalinė statistikos tarnyba (Destatis) ketvirtadienį paskelbė išankstinius rugsėjo infliacijos...

Verslo aplinka
2022.09.30
„Sodra“ prikaupė atsargų, bet socialinių mokesčių mažinti neplanuojama Premium

„Sodra“ šiuo metu turi juodai dienai sukaupusi 1,3 mlrd. Eur rezervą, kuris kitąmet, planuojama, dar labiau...

Verslo aplinka
2022.09.30
A. Armonaitė sako turinti paramos verslui planą, Prezidentūra piktinasi, jog Vyriausybė vėluoja jį pristatyti

Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė, teigia šalies prezidentui penktadienį pristačiusi...

Verslo aplinka
2022.09.30
ES preliminariai susitarė dėl naujo sankcijų Rusijai paketo

Europos Sąjungos (ES) šalys pasiekė pirminį susitarimą dėl aštuntojo ES sankcijų agresorei Rusijai paketo,...

Verslo aplinka
2022.09.30
JK ekonomika antrąjį ketvirtį augo 0,2%

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika antrąjį ketvirtį ūgtelėjo, o ne traukėsi, kaip buvo manyta anksčiau,...

Rinkos
2022.09.30
Ekonominių vertinimų rodiklis rugsėjį sumažėjo

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika,...

Verslo aplinka
2022.09.30
Ketvirtadienį – 984 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 984 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nuo šios ligos nefiksuota, rodo penktadienį...

Verslo aplinka
2022.09.30
„TGS Baltic“ vadovams dovanoja renginių savaitę „Sharp Week: 2030-ieji jau rytoj“ Verslo tribūna

Trisdešimies metų jubiliejų mininti advokatų kontora „TGS Baltic“ kviečia į tradicinį renginių ciklą verslo...

Verslo aplinka
2022.09.30
Kaip nuosmukio rizika keičia investuotojų per NT platformą elgesį Verslo tribūna 1

Pasigirstant vis daugiau kalbų apie galimą ekonomikos nuosmukį keičiasi investuotojų per sutelktinio NT...

Mano pinigai
2022.09.30
„Stop“ veto meistrui 1

Tuo metu, kai Rusija grobia ir savinasi Ukrainos žemes, o demokratiškas pasaulis vieningai ieško naujų būdų,...

Nuomonės
2022.09.30
VMI kuria dialogo su mokesčių mokėtojais platformą: ko tikisi verslas Premium 1

Verslas viliasi, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) įkurta Konsultacinė taryba bus realiai veikianti...

Finansai
2022.09.30
NT valdytojams kylančius iššūkius padės spręsti skaitmeninis pagalbininkas Verslo tribūna

Neabejotinai šiandien vienas iš didžiausių galvosūkių, kankinančių nekilnojamo turto valdytojus bei...

Pramonė
2022.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku