Kinija dėl vizito Taivane baudžia JAV ir N. Pelosi – įvedė sankcijų

Kinija penktadienį pareiškė, kad atšaukia kelis gynybos pareigūnų susitikimus ir stabdo svarbias derybas dėl klimato su Jungtinėmis Valstijomis, JAV Atstovų Rūmų pirmininkei Nancy Pelosi anksčiau šią savaitę apsilankius Taivane. Pekinas paskelbė ir apie asmenines sankcijas N. Pelosi.
Pranešimas yra papildytas Kinijos sprendimu atšaukti keletą susitikimų su JAV atstovais.
Pekinas sustabdys Kinijos ir JAV derybas dėl klimato ir atsisakys planų susiskambinti kariuomenių vadams, taip pat atšauks du susitikimus saugumo klausimais, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Šis sprendimas motyvuojamas tuo, kad N. Pelosi neatsižvelgė į griežtą Kinijos pasipriešinimą ir griežtus pareiškimus dėl apsilankymo Taivane.
Kinija ir JAV, dvi didžiausios pasaulio teršėjos anglies dvideginiu, pernai per Jungtinių Tautų klimato konferenciją COP26 Glazge pristatė ambicingą susitarimą dėl klimato.
Abi šalys pažadėjo dirbti drauge, kad šį dešimtmetį paspartėtų veiksmai kovojant su klimato kaita, ir reguliariai susitikinėti.
Penktadienį paskelbtame Kinijos pareiškime nurodytos šios aštuonios priemonės, kurių Kinija imasi prieš JAV po N. Pelosi vizito:
- derybų dėl klimato kaitos sustabdymas;
- dialogo su kariniais vadovais nutraukimas;
- susitikimo su JAV gynybos departamentu atšaukimas;
- atšaukti susitikimus su JAV pareigūnais dėl jūrų saugumo;
- bendradarbiavimo kovojant su nusikalstamumu nutraukimas;
- darbo susitikimų dėl nelegalių imigrantų repatriacijos nutraukimas;
- teisminio bendradarbiavimo nutraukimas;
- bendradarbiavimo kovos su narkotikais srityje nutraukimas.
Asmeninės sankcijos
Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį paskelbė sankcijų ir pačiai N. Pelosi ir jo artimiesiems, tačiau kokios tiksliai tai sankcijos nebuvo detalizuojama.
Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad N. Pelosi savo vizitu šiurkščiai įsikišo į Kinijos vidaus reikalus ir smarkiai pakenkė Kinijos suverenitetui bei teritoriniam vientisumui, todėl Pekinas įves sankcijas N. Pelosi ir jos artimiausiems šeimos nariams. Daugiau detalių apie šias priemones nebuvo pateikta.
Savo ruožtu N. Pelosi penktadienį pagyrė Taivaną, pažadėjo salai JAV solidarumą ir pareiškė, kad jos kelionė po Aziją, kurios metu supykusi Kinija surengė precedento neturinčias karines pratybas, niekada nesiekė pakeisti regiono status quo.
Nuo pat pradžių sakėme, kad mūsų apsilankymo čia tikslas nėra keisti status quo Taivane ar regione, sakė ji spaudos konferencijoje po susitikimo su Japonijos Ministru Pirmininku Fumio Kishida.
Kinijos vyriausybė nėra patenkinta, kad mūsų draugystė su Taivanu yra tvirta. Atstovų rūmuose ir Senate yra dvipartinė parama taikai ir Taivano status quo, pridūrė JAV Atstovų rūmų pirmininkė.
Pastaraisiais metais Kinija yra paskelbusi sankcijų virtinei JAV pareigūnų už veiksmų, kuriuos Pekinas laiko nukreiptais prieš jo svarbius interesus, taip pat už pasisakymus apie žmogaus teisių padėtį Honkonge ir šiaurės vakariniame Sindziango regione. Tokiais atvejais Pekinas dažnai nenurodydavo, kokios konkrečios priemonės bus taikomos.
Šių metų kovą Pekinas nurodė taisysiantis suvaržymus išduodant vizas pasirinktiems Jungtinių Valstijų pareigūnams, esą kurpusiems melą apie žmogaus teisių problemas, susijusias su Kinija.
Tarp pareigūnų, kuriems anksčiau buvo uždrausta atvykti į Kiniją ir palaikyti santykius su Kinijos subjektais, buvo minėtas buvęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, taip pat buvusio prezidento Donaldo Trumpo patarėjas prekybos klausimais Peteris Navarro.
Pekino valdančioji Komunistų partija autonominį demokratinį Taivaną laiko Kinijos teritorijos dalimi ir žada kada nors šią salą susigrąžinti, prireikus jėga.
Kinijos vyriausybė paskelbė grasinimų ir pradėjo dideles karines pratybas netoli Taivano po N. Pelosi vizito, kurį Pekinas laiko ryšių tarp Vašingtono ir dabartinių už salos nepriklausomybę pasisakančių Taibėjaus lyderių nepriimtinu stiprinimu.
JAV Kinijos sprendimą vadina neatsakingu
JAV penktadienį pareiškė, kad Kinijos sprendimas nutraukti bendradarbiavimą keliose srityse yra iš esmės neatsakingas.
Esu tikras, kad visi matėte Kinijos šiandien paskelbtus pranešimus, kad ji nutraukia bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis įvairiais svarbiais klausimais, įskaitant klimato kaitą, sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.
Manome, kad tai iš esmės neatsakinga, pridūrė jis.
A. Blinkenas: pratybos prie Taivano reikšminga eskalacija
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį pasmerkė Kinijos karines pratybas aplink Taivaną, pavadinęs jas reikšminga eskalacija.
A. Blinkenas sakė, kad nėra jokio pateisinimo šioms pratyboms, kurias Kinija pradėjo reaguodama į N. Pelosi apsilankymą Taivane.
Kinija paleido balistinių raketų ir pasiuntė naikintuvų bei karo laivų aplink Taivaną, paskelbdama pavojaus zonas vandenyse, kuriais eina vieni judriausių pasaulyje laivybos kelių.
Šie provokaciniai veiksmai yra reikšminga eskalacija, sakė J. Blinkenas po derybų su Pietryčių Azijos šalių užsienio reikalų ministrais Pnom Penyje.
Pasak valstybės sekretoriaus, šios savaitės priešprieša yra naujausias Pekino bandymas pakeisti trapų status quo dėl autonominio Taivano, kurį Kinija laiko savo teritorija ir žada kada nors susigrąžinti, prireikus jėga.
A. Blinkenas sakė, kad neseniai Indonezijoje susitikęs su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi įspėjo jį, kad N. Pelosi veikiausiai vyks į Taivaną. N. Pelosi tapo aukščiausio rango Amerikos pareigūne, aplankiusia demokratinę salą per pastaruosius 25 metus.
Numatėme, kad Kinija gali imtis tokių veiksmų tiesą sakant, numatėme būtent tokį scenarijų, kalbėjo A. Blinkenas.
Akivaizdu, kad Atstovų Rūmų pirmininkės vizitas buvo taikus. Tokiam kraštutiniam, neproporcingam ir eskaluojančiam kariniam atsakui nėra jokio pateisinimo, pabrėžė jis.
Pasak valstybės sekretoriaus, Jungtinių Valstijų pozicija Taivano klausimu nepasikeitė ir jos nesileis išprovokuojamos Kinijos veiksmų.
Pekinas tvirtino, kad jo karinės pratybos yra būtinas atsakas į N. Pelosi vizitą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti