Ukraina: rusai antrąkart per dieną apšaudė Zaporižios AE teritoriją

Publikuota: 2022-08-05
Atnaujinta 2022-08-05 21:53
  • ES į sankcijų sąrašą įtraukė prorusišką buvusį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių ir jo sūnų.
  • Pagal susitarimą, kuriuo siekiama atblokuoti grūdų eksportą, penktadienį iš Ukrainos uostų leista išplaukti trims laivams, gabenantiems iš viso 58.041 t kukurūzų.
  • ISW: Ukraina perima strateginę iniciatyvą ir verčia Rusiją perskirstyti pajėgas ir keisti prioritetus.
  • Ukraina planuoja užtikrinti, jog uostai galėtų aptarnauti daugiau kaip 100 laivų per mėnesį. Be to, šalis viliasi, jog galės eksportuoti ne tik grūdus, bet ir metalus.

Ketvirtadienio įvykių juostą galima rasti čia.

Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime šeštadienį ryte.  

21:36 V. Putinas ir R. T. Erdoganas sutarė dėl bendradarbiavimo stiprinimo, dalies mokėjimų už dujas rubliais

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį sutarė stiprinti bendradarbiavimą transporto, žemės ūkio, finansų ir statybos srityse, sakoma bendrame pareiškime po keturias valandas trukusio susitikimo, kurį cituoja „Reuters“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pareiškime V. Putinas ir R. T. Erdoganas taip pat pabrėžė būtinybę „visiškai įgyvendinti Stambulo susitarimą, įskaitant netrukdomą Rusijos grūdų, trąšų ir jų gamybai reikalingų žaliavų eksportą“.

Turkija tarpininkavo praėjusį mėnesį Stambule pasirašant Ukrainos, Rusijos ir Jungtinių Tautų susitarimą, pagal kurį po kelis mėnesius trukusio blokavimo buvo atnaujintas grūdų eksportas iš Ukrainos Juodosios jūros uostų.

Abu lyderiai taip pat susitarė pakeisti dalį mokėjimų už rusiškas dujas rubliais, po derybų žurnalistams sakė Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas.

20:50 Ukraina: rusai antrąkart per dieną apšaudė Zaporižios AE teritoriją

Penktadienį vakare rusai antrą kartą apšaudė Zaporižios atominės elektrinės (AE) teritoriją, pranešė Ukrainos branduolinių jėgainių operatorė „Enerhoatom“.

„Trys smūgiai buvo užfiksuoti elektrinės teritorijoje, netoli vieno iš energijos blokų, kuriame yra branduolinis reaktorius“, – sakoma „Enerhoatom“ pranešime.

„Kyla vandenilio nuotėkio ir radioaktyvaus purškimo pavojus. Gaisro pavojus yra didelis“, – teigiama pranešime, kuriame priduriama, kad, preliminariais duomenimis, aukų nėra.

„Ukrainiečių personalas yra vietoje ir vykdo visas priemones branduolinei ir radiacinei saugai užtikrinti bei žalos padariniams likviduoti“, – nurodo „Enerhoatom“.

Elektrinės teritorija taip pat buvo apšaudyta apie 14.30 val., tuomet buvo pažeista aukštos įtampos linija. Dėl šio apšaudymo Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą.

Be to, vietos bendruomenės praneša, kad beveik visas Enerhodaro miestas, šalia kurio yra Zaporižios AE, likęs be elektros energijos, taip pat nėra vandens.

20:13 Rusija uždraudė atvykti daugiau kaip 60 kanadiečių

Rusija penktadienį paskelbė uždraudusi 62 Kanados piliečiams, įskaitant vyriausybės pareigūnus, atvykti į šalį, atsakydama į panašias priemones, kurių Otava ėmėsi prieš Maskvą dėl jos vykdomo puolimo Ukrainoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškime nurodė, kad į sąrašą įtraukti asmenys, žinomi dėl „piktavališkos veiklos kovojant su „rusų pasauliu“ ir mūsų tradicinėmis vertybėmis“.

Vasarį Rusijos pradėta intervencija Ukrainoje išprovokavo precedento neturinčias Vakarų sankcijas, o Maskva atsakė panašiomis priemonėmis.

20:11 Mykolajive sužeisti 22 žmonės

Rusijai penktadienį apšaudant Mykolajivą sužeisti 22 žmonės, tarp jų 14 metų berniukas, „Telegram“ kanale pranešė Mykolajivo srities tarybos vadovė Hanna Zamazejeva.

Teigiama, kad Rusija apšaudė Mykolajivo Balabanivkos ir Korabelnyj rajonus iš okupuoto Chersono pusės. 

Anksčiau  Mykolajivo srities vadovas Vitalijus Kimas teigė, kad yra ir žuvusiųjų.  

18:50 Apšaudyta Zaporižios AE teritorija

Ukraina teigia, kad per Rusijos apšaudymą pataikyta į Zaporižios atominės elektrinės aukštos įtampos elektros liniją.

Apie tai pranešė Ukrainos valstybinė branduolinės energetikos bendrovė „Energoatom“. Ji pažymėjo, kad, nepaisant to, elektrinė veikia ir jokių radioaktyviųjų išmetimų neaptikta.

Jėgainė yra Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje.

„Energoatom“ pareiškimas paskelbtas netrukus po to, kai Rusijos primesta Enerhodaro miesto administracija pranešė, kad elektrinės elektros linijos buvo pažeistos per ukrainiečių smūgį. 

„Energoatom“ teigimu, šis rusų apšaudymas yra dar viena provokacija.

18:19 Latvija stabdo vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Latvijos ambasada Rusijoje neribotam laikui sustabdė šios šalies piliečių prašymų išduoti vizas priėmimą, išskyrus atvejus, kai vizos būtinos norint dalyvauti artimo giminaičio laidotuvėse, pranešė ambasada. Plačiau skaitykite čia.

17:31 Pareigūnė: abi pusės ruošiasi aktyviems veiksmams šalies pietuose  

Ukraina ir Rusija ruošiasi itin aktyvios karinių veiksmų fazės šalies pietuose pradžiai. Taip teigia Pietų Ukrainos gynybos pajėgų spaudos centro vadovė Natalia Humeniuk, kurią cituoja UNIAN.

Jos teigimu, Rusijos pajėgos formuoja smogiamąją grupuotę Kryvyj Riho kryptimi, bando sutelkti rezervus.

Todėl, pasak N. Humeniuk, yra tikimybė, kad čia prasidės aktyvaus karo etapas.

„Tačiau neturėtume panikuoti. Iš skirtingų šaltinių girdime skirtingas datas ir visi sako, kad civiliai gyventojai turi būti evakuoti. Pritariame tam ir raginame padėti mūsų kariuomenei. Mes ruošiamės aktyviems koviniams veiksmams, priešas tai mato ir taip pat ruošiasi“, – sakė ji.

16:40 V. Putinas susitiko su R. T. Erdoganu 

Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas penktadienį Turkijos lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui pareiškė, jog viliasi pasirašyti susitarimą dėl dvišalių prekybinių ir ekonominių ryšių stiprinimo. Maskvos ekonomiką pastaruoju metu smaugia dėl agresijos Ukrainoje taikomos Vakarų sankcijos. Plačiau skaitykite čia

15:56 Rusija uždraudė parduoti bankų ir strateginių įmonių akcijas

Rusija uždraudė investuotojams iš vadinamųjų „nedraugiškų šalių“ iki metų pabaigos parduoti tam tikrų strateginių įmonių ir bankų akcijas. Tai numatantį dekretą pasirašė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, rašo „Reuters“.

Draudimas taip pat taikomas naftos ir dujų projekto „Sachalin-1“ akcijų paketams. Jo operatorius „ExxonMobil“ šią savaitę kaip tik pranešė, kad perleidžia savo 30% akcijų kitai šaliai. Plačiau skaitykite čia.

15:35 Lietuva Ukrainos miškininkams perduos automobilių, parkui – stumbrų

Ukrainos miškininkams bus perduoti didelio pravažumo automobiliai, o naujai įsteigtam parkui – stumbrai, sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Penktadienį ministras ir kiti šalies atstovai nuotoliniu būdu susitiko su Ukrainos delegacija, vadovaujama Ukrainos ekologijos ir gamtos išteklių ministro Ruslano Strileco.

Jau rugpjūčio pabaigoje Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos Ukrainai perduos penkis priešgaisrinius automobilius, 25 automobilius, dvi valtis, 300 ugniagesių aprangos komplektų.

Lietuva taip pat prisidės prie naujausio, neseniai įsteigto nacionalinio parko „Pushcha Radzivila“, kuriame atkuriamos pelkės, parengimo geresnei laukinės gamtos ir buveinių apsaugai bei žmonių lankymui. Todėl susitikimo metu buvo pasiūlyta pagalba rengiant dokumentus paramai gauti. 

Taip pat S. Gentvilas pristatė idėją, kad Lietuva parkui galėtų padėti ne tik ekspertinėmis žiniomis ar turimais resursais, bet ir dovanojant stumbrų, kuriems, mūsų gamtininkų vertinimu, ten gyventi būtų puikios sąlygos.

15:26 „Meta“: Rusijos „trolių fabrikas“ mokėjo už karą Ukrainoje palaikančius komentarus

Viena Rusijos grupė samdydavo žmones gatvėje, kad jie internete rašytų komentarus, turinčius sudaryti įspūdį, esą paprasti žmonės palaiko Maskvos invaziją į Ukrainą, ketvirtadienį paskelbė socialinio tinklo „Facebook“ savininkė „Meta“.

Šiai dezinformacijos kampanijai „Instagram“, „Facebook“ ir kitose platformose vadovauja „trolių fabrikas“, ir jame, pasak „Meta“, yra žmonių, anksčiau sietų su viena liūdnai pagarsėjusia rusų įtakos grupe. Plačiau skaitykite čia

14:28 Ukrainos pareigūnas: Antonivskio tilto tebėra nepravažiuojamas

Rusijos pajėgoms svarbus Antonivskio tiltas Chersone regione, kurį liepos pabaigoje atakavo ukrainiečiai, tebėra nepravažiuojamas, nepaisant rusų pastangų jį suremontuoti. Taip, kalbėdamas per televiziją, sakė Dmytro Butrijus, Chersono srities administracijos vadovo pavaduotojas.

„Žinome, kad Antonovskio tiltas po smūgio yra nepravažiuojamas. Jie (rusai – VŽ) bando jį remontuoti, matėme suklastotą vaizdo įrašą, kad atvyko Kerčės tiltą statę specialistai, bet iš tikrųjų jie bando uždengti pažeistas vietas plokštėmis. Jis vis dar lieka nepravažiuojamas. Netoliese jie įrengė keltų perkėlą, tačiau per ją persikelia tik nedaug automobilių ir technikos“, – sakė D. Butrijus.

14:00 Turkijos prezidento atstovas: tarptautinė bendruomenė nenori, kad karas baigtųsi

Fahrettinas Altunas, Turkijos prezidento komunikacijos direktorius, pareiškė, kad susitarimas dėl grūdų eksporto liudija sėkmingas Turkijos pastangas ir tiesioginę abiejų lyderių diplomatiją, kartu kritikuodamas kitų šalių vaidmenį.

„Tiesa ta, kad kai kurie mūsų draugai nenori, kad karas baigtųsi. Jie lieja krokodilo ašaras“, – sakė F. Altunas agentūrai „Reuters“, teigdamas, kad kai kurie aktyviai bando pakenkti Turkijos pastangoms, tačiau nenurodė, kas konkrečiai.

„Tarptautinė bendruomenė negali užbaigti karo Ukrainoje ignoruodama Rusiją. Turi nugalėti diplomatija ir taika“, – sakė jis.

13:40 Atkovotas kaimas Charkivo srityje

Charkivo srities Iziumo rajone Ukrainos kariškiai iš rusų atkovojo Dmitrivkos kaimą, praneša Olehas Synehubovas, gubernatorius.

„Mūsų gynėjai išlaisvino iš užpuolikų ir visiškai perėmė Dmitrivkos kaimo, esančio Iziumo rajone, kontrolę. Kartu jie sunaikino daug priešo technikos ir pėstininkų. Dabar Ukrainos ginkluotosios pajėgos užima palankias pozicijas ir stiprina jas toliau“, – sakė jis.

13:18 Rusija išsiuntė 14 Bulgarijos diplomatų

Maskva paskelbė 14 Bulgarijos diplomatų nepageidaujamais asmenimis šalyje, paskelbė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

VŽ primena, kad anksčiau Bulgarija išsiuntė 70 Rusijos diplomatinių darbuotojų dėl šnipinėjimo ir apribojo Kremliaus atstovybės dydį.

13:04 Mykolajive įvedama komendanto valanda

Mykolajive nuo penktadienio 23 val. iki pirmadienio, rugpjūčio 8 d. 5 val. ryto įvedama komendanto valanda.

Pasak Vitalijaus Kimo, gubernatoriaus, įvedusio šį sprendimą, žmonėms tuo metu bus draudžiama būti gatvėse be specialaus leidimo, be to, vyks pranešimų apie išdavikus regione patikrinimas.

12:38 Kinija nepateikia aiškaus atsakymo dėl pokalbio su V. Zelenskiu

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad norėtų tiesioginių derybų su Xi Jinpingu, Kinijos vadovu, dėl Rusijos sukelto karo.

Kaip jis pažymėjo interviu Kinijos leidiniui „South China Morning Post“, Kinija jau daugiau kaip 5 mėnesius ignoruoja prašymus surengti tokias derybas. Jis taip pat išreiškė nuomonę, kad Kinija, kaip pagrindinė Rusijos ekonominė partnerė, „kaip didelė ir galinga šalis“ gali „pastatyti Rusijos Federaciją į tam tikrą vietą“.

Per eilinę spaudos konferenciją Hua Chunying, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė, buvo paklausta apie pasirengimą tokiam pokalbiui, tačiau tiesioginio atsakymo žurnalistams nepateikė.

„Kinija palaiko glaudžius ryšius su Ukraina ir kitomis Ukrainos krizės šalimis“, – sakė atstovė, kurios žodžius citavo „Unian“.

12:19 Ukraina skelbia smogusi keliems rusų šaudmenų sandėliams

Ukrainos pajėgos teigia, kad smogė keliems Rusijos šaudmenų ir įrangos sandėliams Chersono ir Mykolajivo srityje.

„Mūsų atakos lėktuvai atakavo du priešo ginklų ir įrangos sandėlius Chersono ir Kachovkos rajonuose. Pora sraigtasparnių sunaikino priešo tvirtovę okupuotoje Mykolajivo srities dalyje“, – penktadienį pranešė Ukrainos pietinė vadovybė.

12:12 Rusijos tyrimų komitetas atidarys skyrių Donbase

Rusijos tyrimų komitetas įsteigė skyrių Donecke, praneša Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Departamentas atliks tyrimus Rusijos užgrobtuose Ukrainos miestuose.

11:49 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad nuo karo pradžios nukovė 41.650 rusų karių, sunaikino 1.792 tankus, 4.032 šarvuočius.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma

11:13 Ukraina tikisi, kad uostai galės aptarnauti bent 100 laivų per mėnesį

Oleksandras Kubrakovas, Ukrainos infrastruktūros ministras, tikisi, jog po sėkmingo šio ryto grūdų eksporto iš Ukrainos uostų maisto produktų eksportas „taps stabilus ir nuspėjamas visiems rinkos dalyviams“.

Jis pridūrė, kad planuoja „užtikrinti, jog uostai galėtų aptarnauti daugiau kaip 100 laivų per mėnesį“.

„Mūsų tikslas – kas mėnesį eksportuoti dar 3 mln. t žemės ūkio produktų. Tokie žingsniai reikalingi ne tik Ukrainos, bet ir pasaulio ekonomikai. Kuo greičiau eksportuosime 20 mln. t praėjusių metų derliaus ir pradėsime eksportuoti naują derlių, tuo greičiau pagerės maisto situacija pasaulyje“, – rašė ministras savo „Facebook“ paskyroje.

10:56 Australijos ministrė išėjo iš S. Lavrovo kalbos

Penny Wong, Australijos užsienio reikalų ministrė, išėjo iš savo kolegos Sergejaus Lavrovo, Rusijos kolegos, kalbos Rytų Azijos aukščiausiojo lygio susitikime Kambodžoje.

„Ministrė P. Wong negalėjo sėdėti, kai S. Lavrovas bandė pateisinti nekaltų ukrainiečių žudymą“, – sakė jos atstovas spaudai, kurį citavo „The Guardian“.

Pranešama, kad tai nebuvo planuotas protestas.

10:41 Ukraina nori plėsti eksporto susitarimą

Ukraina paragino, kad po pirmojo sėkmingo grūdų eksporto iš Odesos, susitarimas, kuriuo sumažinama Rusijos vykdoma grūdų blokada, būtų taikomas ir kitiems produktams, pavyzdžiui, metalams.

Tarasas Kačka, Ukrainos prekybos derybininkas ir ekonomikos ministro pavaduotojas, sakė tikintis, kad Ukrainos ir Rusijos susitarimas, leidžiantis atnaujinti grūdų gabenimą, išsilaikys, ir išreiškė nuomonę, kad jis galėtų tapti pavyzdžiu kitoms prekėms, nes prekybininkai ir eksportuotojai „visada išbando ribas“, skelbia „Financial Times“.

„Šis susitarimas susijęs su logistika, su laivų judėjimu per Juodąją jūrą, – sakė jis. – Koks skirtumas tarp grūdų ir geležies rūdos?“

10:19 S. Haidajus: Ukraina atrėmė keturias Rusijos atakas

Ukrainos pajėgos atrėmė keturias Rusijos atakas šalies rytuose, praneša Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

„Priešo aviacija šiose vietovėse dirba kelis kartus per dieną. Vakar ji surengė keturis oro smūgius. Dar tris kartus rusai vykdė artilerijos atakas, du kartus vyko tankų antpuoliai. Dar šešis kartus pulta minosvaidžiais“, – sakė S. Haidajus.

10:02 Latvija sustabdė ekonominio bendradarbiavimo sutartį su Rusija

Skelbiama, jog tuo pačiu sustabdytas Latvijos ir Rusijos susitarimo dėl tarpvyriausybinės ekonominio, mokslinio, techninio, humanitarinio ir kultūrinio bendradarbiavimo komisijos sudarymo galiojimas, taip pat 2010 metų Latvijos ir Rusijos susitarimo dėl abiejų šalių pasienio regionų gyventojų tarpusavio kelionių palengvinimo galiojimas.

Daugiau skaitykite čia.

09:52 Charkive sužeisti trys žmonės

Kaip pranešėme 6:45 val., naktį rusai masiškai apšaudė Charkivą, dabar atstovai patikslino, jog trys žmonės buvo sužeisti, praneša Olehas Synehubovas, Charkivo gubernatorius.

„Buvo atakuojami gyvenamieji namai, parduotuvės, turgus, daugelyje namų apgadinti langai, apgadinta švietimo įstaiga ir žaidimų aikštelės. Pirotechnikai detonuoja sviedinius, kurie nesprogo“, – sakė jis.

Jis sakė, kad vieno sužeisto žmogaus būklė labai sunki, kitų – vidutinio sunkumo.

09:25 JK: Zaporižios AE rusai naudoja kaip priedangą

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje skelbia, kad Rusijos ketinimai dėl Zaporižios atominės elektrinės (AE) yra neaiškūs, tačiau agresorė pasinaudojo saugomu jos statusu, kad pailsintų savo pajėgas, sumažintų savo įrangai ir personalui gresiantį pavojų dėl naktinių Ukrainos atakų.

Anot JK, Rusijos pajėgos tikriausiai veikia su elektrine besiribojančiuose regionuose ir panaudojo šiose vietovėse įsikūrusius artilerijos dalinius, kad taikytųsi į Ukrainos teritoriją vakariniame Dnipro upės krante.

„Veiksmai, kurių ji ėmėsi objekte, greičiausiai pakenkė įprastinės elektrinės veiklos saugumui ir saugai“, – mano JK.

08:55 Per karą žuvo 359 vaikai

Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios žuvo 359 vaikai, skelbia šalies generalinė prokuratūra.

„2022 m. rugpjūčio 5 d. ryte dėl Rusijos Federacijos ginkluotos agresijos Ukrainoje nukentėjo daugiau kaip 1.059 vaikai. Remiantis oficialia nepilnamečių prokurorų informacija, 359 vaikai žuvo, o daugiau kaip 700 patyrė įvairaus sunkumo sužalojimus“, – sakoma pranešime.

Generalinė prokuratūra pažymi, kad šie skaičiai nėra galutiniai, nes neįmanoma gauti duomenų iš okupuotų vietovių, mūšių teritorijų.

08:37 Apšaudyta Dnipropetrovsko sritis

Rusijos kariai apšaudė Nikopolio ir Kryvyj Riho rajonus Dnipropetrovsko srityje, praneša Valentinas Rezničenka, gubernatorius.

Anot jo, į Nikopolį paleista 40 raketų, buvo apgadinta 10 namų ir ūkinių pastatų. Vietinėje įmonėje kilo gaisras – sudegė autobusas ir keli lengvieji automobiliai, neveikia dujotiekis.

08:16 Suomija ruošiasi riboti vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Suomijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pristatė planą apriboti vizų išdavimą Rusijos piliečiams, kai padidėjęs turistų iš rytinės kaimynės srautas pakurstė nepasitenkinimą, vykstant Maskvos karui Ukrainoje.

Kai buvo sustabdyti skrydžiai iš Rusijos į Europos Sąjungos (ES) šalis, Suomija tapo tranzito šalimi daugeliui rusų, norinčių keliauti po Europą.

„Daugelis tai laiko sankcijų režimo pažeidimu“, – naujienų agentūrai AFP sakė Pekka Haavisto, užsienio reikalų ministras.

Nors Šengeno erdvės taisyklės ir Suomijos įstatymai neleidžia tiesiogiai uždrausti išduoti vizas pilietybės pagrindu, Suomija gali sumažinti išduodamų vizų skaičių pagal atskiras kategorijas, pažymėjo P. Haavisto.

Užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pateikė vyriausybei pasiūlymą, kad Suomija galėtų „suteikti pirmumą“ kitoms kategorijoms, pavyzdžiui, padidinant šeimų nariams arba studentams išduodamų vizų skaičių, bet sumažinant turistinių vizų. P. Haavisto sakė manąs, kad galutinis sprendimas dėl šios tvarkos gali būti priimtas rugpjūčio gale.

Kadangi daug keliautojų į Suomiją atvyksta turėdami kitų Šengeno erdvės šalių išduotas vizas, P. Haavisto pabrėžė, kad reikalingas ES lygio sprendimas šiuo klausimu. Suomija ketina iškelti šią temą per kitą ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, vyksiantį Čekijoje rugpjūčio 30 dieną.

08:06 Iš Ukrainos uostų išplaukė laivai su grūdais

Kaip rašėme 6:30 val. penktadienį iš Ukrainos uostų leista išplaukti trims laivams, gabenantiems iš viso 58.041 t kukurūzų.

Laivai iš uostų išplaukė 7–8 val., juda Stambulo link patikrai.

07:52 Generalinis štabas: rusai stengiasi pagerinti savo padėtį vakariniame Donecko pakraštyje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo ryto suvestinėje informacijoje praneša, kad rusai stengiasi pagerinti savo padėtį vakariniame Donecko pakraštyje, todėl intensyviai puola Soledarą ir Bachmutą.

Pranešama apie Rytų, Pietų ir Šiaurės Rytų Ukrainos teritorijų apšaudymą. Atakuota infrastruktūra Odesos srityje.

Anot Generalinio štabo, Baltarusijos pajėgos stiprina pasienio ruožą, ten vyko kovinės parengties pratybos.

07:34 ISW: Ukraina perima strateginę iniciatyvą

JAV karo studijų institutas (ISW) teigia, kad Ukraina perima strateginę iniciatyvą ir verčia Rusiją perskirstyti pajėgas ir keisti prioritetus.

Anot karo analitikų, ukrainiečiai surengė keletą vietinių kontratakų tarp Iziumo ir Slovjansko bei atkovojo pozicijas keliose gyvenvietėse.

Tuo metu Rusijos pajėgos tęsė antžemines atakas į šiaurės rytus ir pietus nuo Bachmuto, bandė žengti į Piskį kaimą ir surengė sausumos puolimą į pietvakarius nuo Donecko miesto, teigia ISW.

Karo ekspertai priduria, jog rusai toliau perkėlinėjo techniką ir personalą į Chersono ir Zaporižios sritis.

07:06 ES pritaikė sankcijas Viktorui Janukovyčiui ir jo sūnui

Europos Sąjungos (ES) Taryba į sankcijų sąrašą įtraukė prorusišką buvusį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių ir jo sūnų Oleksandrą Janukovyčių dėl jų vaidmens kenkiant teritoriniam vientisumui, pranešė ES.

„Oleksandro Janukovyčiaus atveju ir dėl sandorių su separatistų grupuotėmis Ukrainos Donbaso regione vykdymo“, – pridūrė ES savo pranešime.

06:48 Apšaudyta Zaporižia

Oleksandras Staruchas, Zaporižios gubernatorius, praneša, jog šiąnakt kelissyk buvo apšaudytas miestas.

„Priešas ir toliau persekioja Zaporižios kraštą. Užfiksuotas kelių raketų atskridimas netoli regioninio centro. Pirminiais duomenimis, aukų nėra. Išsamesnė informacija bus pateikta vėliau“, – rašė O. Staruchas savo „Telegram“ paskyroje.

06:45 Apšaudytas Charkivas

Ihoris Terechovas, Charkivo meras, pranešė apie trijų miesto rajonų apšaudymą.

Pasak jo, buvo apgadinta vieno iš gyvenamųjų namų infrastruktūra, pirminiais duomenimis, sužeistas vienas žmogus.

06:42 V. Zelenskis apie „Amnesty“ ataskaitą: Rusijos pateisinimas padeda teroristui

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pažymėjo, kad kiekvienas, kuris pateisina Rusiją ir dirbtinai sukuria informacinį kontekstą, kad kai kurie teroristiniai smūgiai yra tariamai suprantami, negali nesuvokti, kad taip padeda teroristams.

„Šiandien matėme visiškai kitokią ataskaitą iš „Amnesty International“, kuri, deja, bando amnestuoti valstybinį teroristą ir perkelti atsakomybę nuo agresoriaus aukai“, – sakė V. Zelenskis savo vakaro kreipimesi.

V. Zelenskis pabrėžė, kad nėra ir net hipotetiškai negali būti nė vienos sąlygos, kuriai esant bet koks Rusijos smūgis Ukrainai taptų pateisinamas.

„Agresija prieš mūsų valstybę yra neišprovokuota, grobuoniška ir atvirai teroristinė. Ir jeigu kas nors parengia reportažą, kuriame auka ir agresorius neva kažkokiu būdu sutampa, jeigu analizuojami kažkokie duomenys apie auką, o tai, ką per tą laiką padarė agresorius, ignoruojama, su tuo negalima taikstytis“, – pabrėžė jis.

Valstybės vadovas pažymėjo, kad vien per Rusijos smūgius buvo apgadinta ar sugriauta beveik 200 religinių pastatų – įvairių tikėjimų šventyklų ir maldos namų, 900 medicinos, 2.200 švietimo įstaigų

„Užpuolikai ne kartą tyčia apšaudė iš artilerijos ir minosvaidžių žmonių eiles prie vandens, evakuacijos autobusus. Jie ne kartą šaudė viešojo transporto stoteles. Rusijos kariuomenė nesustojo ir leido smūgius net ant paminklų holokausto aukoms, ant kapinių, ant karo belaisvių stovyklos Olenivkoje, ir apie tai kažkodėl nėra jokių pranešimų“, – kalbėjo Ukrainos lyderis.

06:36 „Amnesty“ vadovė: už kritikos slypi Rusijos ir Ukrainos botai

Agnes Callamard, „Amnesty International“ generalinė sekretorė, sureagavo į kritiką dėl anksčiau paskelbtos ataskaitos, kurioje žmogaus teisių aktyvistai kaltina Ukrainos ginkluotąsias pajėgas įrengus savo bazes mokyklose ir ligoninėse.

Savo ruožtu A. Callamard svarstė, kad už kritikos bangos slypi Rusijos ir Ukrainos botai, kurie kursto karą.

„Ukrainos ir Rusijos botai ir troliai socialiniuose tinkluose. Šiandien jie visi puola tyrimus. Tai vadinama karine propaganda, dezinformacija. Tai neturės įtakos mūsų nešališkumui ir nepakeis faktų“, – rašė ji savo „Twitter“ paskyroje.

06:30 Iš Ukrainos uostų išplauks dar trys laivai

Pagal susitarimą, kuriuo siekiama atblokuoti grūdų eksportą, penktadienį iš Ukrainos uostų leista išplaukti trims laivams, gabenantiems iš viso 58.041 t kukurūzų.

Stambule įsikūręs Jungtinis koordinavimo centras, vienijantis Rusijos, Ukrainos, Turkijos ir Jungtinių Tautų (JT) darbuotojus, pranešė, kad penktadienį du laivai išplauks iš Čornomorsko, o vienas – iš Odesos uosto, skelbia „Reuters“.

Iš Čornomorsko laivas „Polarnet“ išplauks į Karasu Turkijoje su 12.000 tonų kukurūzų, o laivas „Rojen“ nugabens 13.041 toną kukurūzų į Tysportą Didžiojoje Britanijoje. Iš Odesos laivas „Navistar“ į Ringaskiddy Airijoje nugabentų 33 000 tonų kukurūzų.

Turkijos laivas „Osprey S“, plaukiojantis su Liberijos vėliava, penktadienį turėtų atplaukti į Ukrainos Čornomorsko uostą, pranešė Odesos srities administracija. Tai būtų pirmasis laivas, atplaukęs į Ukrainos uostą per karą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Navalnas: Vakarų sankcijos nukreiptos tik prieš 46 iš 200 turtingiausių Rusijos žmonių

Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas antradienį pasisakė už sistemingas baudžiamąsias priemones...

Augantis franšizių populiarumas – saugesnė verslo pradžia sudėtingu metu? Verslo tribūna

Šie neramūs laikai sukuria daug ir įvairių verslo galimybių, tačiau tuo pat metu išaugusi infliacija,...

Vadyba
06:00
Koziris abejonių fone

Nors verslininkai teigia, kad užsienio partneriai mažina užsakymus esą dėl Lietuvoje galiojančios...

Nuomonės
05:50
Statybos inspekcija perduoda estafetę prokurorams, butų Šeškinėje pirkėjai nenuleidžia rankų Premium

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nusprendė toliau nesibylinėti dėl daugiabučio „Gelvonų...

„Syfud“ savininkas apie 100 mln. Eur investiciją Liepojoje ir negarbingą konkurenciją Premium

Lietuviško kapitalo žuvies gaminių gamybos studija „Port Lite“ investuoti Latvijoje, pasak jos įkūrėjo,...

Pramonė
05:45
Penkios naudos, kurias suteiks valstybės informacinių išteklių perkėlimas į debesiją Verslo tribūna

Seimui priėmus Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisas, leidžiančias valstybės...

M. Morawieckis: Prancūzija ir Vokietija valdo ES kaip „faktinę oligarchiją“

Lenkijos ministras pirmininkas antradienį pareiškė, kad Prancūzija ir Vokietija valdo Europos Sąjungą kaip...

Verslo aplinka
2022.08.16
Nedarbas Latvijoje antrąjį ketvirtį sumažėjo iki 6,6%

Nedarbo lygis Latvijoje šių metų antrąjį ketvirtį sudarė 6,6%, rodo šalies statistikos tarnybos reguliariai...

Vadyba
2022.08.16
Estijos rusakalbėje šalies dalyje šalinamas sovietinis monumentas

Estijos vyriausybė antradienį pranešė nusprendusi pašalinti sovietmečio paminklą iš viešosios erdvės...

Verslo aplinka
2022.08.16
O. Scholzas nesutinka su draudimu Rusijos piliečiams atvykti į ES

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad nepritaria draudimui Rusijos piliečiams keliauti po...

Verslo aplinka
2022.08.16
Suomija smarkiai ribos vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Suomija nuo rugsėjo 1 dienos apribos turistinių vizų išdavimą Rusijos piliečiams iki 10% dabartinės apimties...

Verslo aplinka
2022.08.16
Iranas pateikė atsakymą į „galutinį“ branduolinio susitarimo projektą

Europos Sąjunga antradienį pareiškė nagrinėjanti Irano atsakymą į „galutinį“ susitarimo dėl 2015 m.

Rinkos
2022.08.16
Rusijos ekonomika verda savo sultyse – parduoti gali, bet pirkti labai problemiška Premium

Vladimiro Putino pradėtas karas Rusijos ekonomiką antrąjį metų ketvirtį nubloškė ketverius metus atgal. Kaip...

Verslo aplinka
2022.08.16
V. Putinas: JAV siekia užtęsti karą Ukrainoje 17

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, antradienį apkaltino Vašingtoną siekiant užtęsti karą Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.08.16
EIMIN skaičiuoja, kad administracinė našta verslui per pusmetį sumažėjo 9,5 mln. Eur

Pirmąjį šių metų pusmetį valdžios institucijos administracinę naštą verslui sumažino – sumažėjusių prievolių...

Finansai
2022.08.16
Kinijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas

Kinijos centrinis bankas pirmadienį sumažino bazines palūkanų normas, siekdamas paspartinti šalies ekonomikos...

Verslo aplinka
2022.08.16
Eksportuotų prekių kainos birželį augo 16,8%, importuotų beveik trečdaliu

Eksportuotų prekių kainos birželį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, padidėjo 16,8%, importuotų prekių –...

Verslo aplinka
2022.08.16
Prognozė: verslo kelionių sektorius visiškai atsigaus tik 2026-aisiais

Infliacija, tiekimo grandinių problemos ir tebesitęsiantys su COVID-19 susiję ribojimai Kinijoje yra vieni iš...

Verslo aplinka
2022.08.16
Dėl kelių įtariamų COVID-19 atvejų kilo sumaištis vienoje Šanchajaus parduotuvėje

Vos du įtariami užsikrėtimo COVID-19 atvejai sukėlė chaosą Šanchajuje, kur minios žmonių bėgo iš vieno...

Verslo aplinka
2022.08.16
Sekmadienį nustatyti 182 nauji COVID-19 atvejai, mirė du žmonės

Per praėjusią parą nustatyti 182 nauji COVID-19 atvejai, mirė du žmonės, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku