Vienoje netikėtai atnaujinamos derybos dėl Irano branduolinės programos

Iranas trečiadienį pranešė, kad siunčia savo delegaciją į Vieną atnaujinti derybų, kuriomis siekiama atgaivinti 2015 metų susitarimą dėl jo branduolinės programos.
Derybos su pasaulio galybėmis įstrigusios nuo kovo.
Pagal žiaurių sankcijų mūsų šaliai panaikinimo politiką, Irano derybų grupė, vadovaujama vyriausiojo Islamo Respublikos derybininko Ali Bagheri, po kelių valandų išvyks į Vieną, sakoma Užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai Nassero Kanani pareiškime.
Kaip rašo Politico, remdamasis trimis šaltiniais, Europos Sąjunga (ES) iš paskutiniųjų stengiasi išsaugoti Irano branduolinį susitarimą, ir sušaukė visus derybininkus netikėtam ir staigiam derybų atnaujinimui ketvirtadienį.
Derybose dalyvaus diplomatai iš JAV, Irano, Kinijos, Rusijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos, taip pat ES, kuri veikia kaip tarpininkė, nes Iranas atsisako tiesiogiai kalbėtis su JAV.
Kiek vėliau trečiadienį ES derybų koordinatorius Enrique Mora irgi pareiškė vykstantis į Austriją derybų.
Vykstu į Vieną aptarti JCPOA sugrąžinimo prie visiško įgyvendinimo, parašė jis tviteryje.
Praėjusią savaitę ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pateikė naują susitarimo projektą ir paragino derybų šalis jį priimti, nes antraip bus rizikuojama sukelti pavojingą branduolinę krizę.
Derybos dėl susitarimo atkūrimo prasidėjo Vienoje 2021 metų balandį, tačiau nuo šio kovo jos tebėra įstrigusios dėl Teherano ir Vašingtono nesutarimų keliais klausimais.
Abi šalys derėjosi netiesiogiai per ES koordinatorių, siekdamos, kad JAV vėl prisijungtų prie susitarimo ir būtų panaikintos sankcijos Iranui, jei Teheranas grįš prie savo branduolinių įsipareigojimų.
Birželio pabaigoje Kataras surengė netiesiogines Jungtinių Valstijų ir Irano derybas, siekdamas sugrąžinti Vienos proceso eigą, tačiau po dviejų dienų šios diskusijos nutrūko nepasiekus jokio proveržio.
J. Borrellis teigė, kad Bendrijos pasiūlyto dokumento projekte yra sunkiai pasiektų visų šalių kompromisų, be to, jame tiksliai ir išsamiai aptariamas sankcijų panaikinimas bei branduoliniai veiksmai, būtini atkurti 2015 metų paktui.
Pagal Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinamą 2015 metų sutartį Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.
Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.
Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti