FNTT: Rusijos ir Baltarusijos tiesioginės investicijos tėra tik „ledkalnio viršūnė“

Publikuota: 2022-08-03
Atnaujinta 2022-08-03 13:07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tvirtina, kad tiesioginių investicijų iš Rusijos ar Baltarusijos Lietuvoje pamatoma „ledkalnio viršūnė“, nes paprastai šių valstybių atstovai investuoja netiesiogiai, dažnai – per ofšorus. Į šią aplinkybę FNTT ragina atkreipti dėmesį politikus, svarstančius, kokių priemonių derėtų imtis stabdant Lietuvos ekonominius ir prekybinius santykius su teroristinėmis pripažintomis valstybėmis, tarp kurių yra ir agresiją prieš Ukrainą vykdanti Rusija.

Tekstas papildytas politikų komentarais. 

„Per pastaruosius metus matėme, kad investicijos, lėšos, piniginiai srautai iš Rusijos, Baltarusijos dažniausiai būna investuojamos netiesiogiai“, – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje trečiadienį sakė Mindaugas Petrauskas, FNTT direktoriaus pavaduotojas. 

„Jeigu žiūrėtume, kas yra galutinis naudos gavėjas, turbūt pamatytumėm Rusijos ar Baltarusijos piliečius, bet dažniausiai, kas būna matoma arba parodoma, būna kur nors ES, ofšorinėse šalyse registruotos bendrovės. Ir gan dažnai tai būna Rusijos piliečiai, turintys antrąsias ar trečiąsias pilietybes, pvz., Šveicarijos ar Didžiosios Britanijos. Tai tas tiesioginis ryšys su Rusija ar Baltarusija prapuola ar pasislepia. Tiesioginių investicijų iš Rusijos ar Baltarusijos matome tik ledkalnio viršūnę“, – kalbėjo M. Petrauskas. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Sisteminio poveikio nėra

Tačiau NSGK pirmininko konservatoriaus Lauryno Kasčiūno teigimu, priešiškos valstybės Lietuvos politinei sistemai įtakos per ekonomiką nedaro. 

„Iš principo galime sakyti, kad kokio nors rimto sisteminio priešiškų valstybių poveikio per mūsų ekonomiką mūsų visai politinei sistemai, nepriklausomybei ir valstybingumui apskritai nėra. Jis yra kontroliuojamas arba yra lokalus“, – per NSGK posėdį sakė jis.

Anot L. Kasčiūno, strateginėse šalies ūkio srityse, pvz., transporte ar energetikoje, priešiškų valstybių investicijų nėra, nes „2017 m. pradėjo veikti investicijų patikros strateginiuose sektoriuose mechanizmas, kuris gerai įvertintas partnerių ir pateikiamas kaip pavyzdys, taigi, esame tinkamai apsisaugoję nuo tokių nepatikimų investicijų į mūsų strateginius sektorius“.

Tačiau politikas pastebėjo, kad yra kitas svarbus aspektas – lietuviško verslo ėjimas į autoritarines valstybes ir tai, „kaip toks dalyvavimas veikia Lietuvos politinį, ekonominį ir visuomeninį gyvenimą“.

Laurynas Kasčiūnas, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Laurynas Kasčiūnas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

NSGK vadovas pripažino, kad Lietuvoje nėra nustatytų taisyklių, kaip politikai turėtų atsiriboti nuo verslo, susijusio su priešiška valstybe: „Neturime labai aiškaus politiko, dalyvaujančio ir turinčio verslą ne tik nacionalinėje sistemoje, bet ypač priešiškose valstybėse, išėjimo iš priklausomybės ryšio ar atsiribojimo nuo to verslo mechanizmo.“

Vienas labiausiai pagarsėjusių atvejų – „Vičiūnų grupės“, kurios 50% akcijų valdo Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, gamyklos Rusijoje ir pagaminamos produkcijos pardavimas šioje šalyje. Tiesa, skelbta, kad „Vičiūnų grupė“ tikisi dar šią vasarą parduoti Rusijoje veikiančią savo įmonę „Vičiūnai Rus“. 

Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos skyriaus vedėja Alina Budrauskaitė sakė, kad jau kurį laiką mažėja stambios Lietuvos investicijos Rusijoje.

Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis komiteto posėdyje kalbėjo, kad Lietuvos verslas su Rusija ir Baltarusija savo ateities nebesieja: „Verslas savo santykių ir savo ateities konceptualiai su Rusija ir Baltarusija nebesieja. Kaip su rinka.“ 

Kiek lietuviško verslo dar liko Rusijoje?

Ieva Valeškaitė, ekonomikos ir inovacijų viceministrė, NSGK posėdyje pabrėžė, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Lietuvos įmonės veikiančios Rusijoje ar Baltarusijoje buvo paragintos trauktis iš šių rinkų.  

Ji informavo, kad Lietuvos verslo investicijos Rusijoje siekia 103 mln. Eur, o daugiausiai – į prekybą (67 mln. Eur). Tai sudaro 1% visų Lietuvos investicijų į kitas šalis. Viceministrės duomenimis, Rusijoje yra investavusios 73 Lietuvos įmonės ir gauna apie 11 mln. Eur dividendų. 

Tuo metu Rusijos investicijos Lietuvoje siekia 281 mln. Eur. Daugiausia investuota į nekilnojamąjį turtą, ypač į privatų. Lietuvoje veikia 365 Rusijos įmonės, daugiausiai smulkios.

Tarptautinės politikos ekspertas Marius Laurinavičius kalbėjo, kad bet koks Lietuvos piliečių verslas su Rusija yra grėsmė nacionaliniam saugumui.  

„Jie visiškai integravo verslą į savo žvalgybos sistemą. Verslas pagal KGB sistemą yra integruota Rusijos žvalgybos dalis – nuo informacijos rinkimo iki įtakos darymo politikai, iki ekonominio sabotažo“, – sakė M. Laurinavičius.

Ruošia ribojimus 

NSGK aiškinasi, kokį poveikį Lietuvos nacionaliniam saugumui turi lietuvių verslas Rusijoje, svarsto jo ribojimo galimybes. 

Gegužę Seimas priėmė rezoliuciją, kuria pripažino Rusiją teroristine valstybe. 

Seimo Ateities komiteto vadovas liberalas Raimundas Lopata siūlo įstatymiškai uždrausti visus verslo ryšius su valstybėmis, kurias Lietuva yra pripažinusi teroristinėmis. NSGK jis pristatė savo siūlymus, kurie kol kas Seime neregistruoti.

R. Lopata siūlo nustatyti, kad Seimui bet kokią valstybę pripažinus teroristine ar remiančia terorizmą, su ja ar joje įsteigtu ar kitaip veikiančiu verslu nebūtų galimi jokie verslo santykiai. 

Seimo 2020-2024 m. kadencijos pirmasis posėdis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Raimundas Lopata, Seimo Ateities komiteto pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Tokių valstybių verslas neturėtų teisės vykdyti veiklos Lietuvoje, o šių šalių piliečiai, kuriems nei vienoje ES valstybėje nėra suteiktas pabėgėlio statusas, negalėtų būti Lietuvoje įsisteigusių įmonių akcininkais ir visų formų nariais.

Pasak R. Lopatos, Lietuvos verslo, vykdančio veiklą su valstybėmis, kurios būtų rizikos šalių sąraše, ar jų piliečiais, nebūtų Lietuvos valstybės remiamas ir ginamos. 

Bet advokatas Andrius Neviera priminė Seimo nariams, kad formuluojant tokius įstatyminius ribojimus dera atkreipti dėmesį į konstitucinę normą, jog Lietuvos Respublika yra įsipareigojusi ginti savo piliečius ir jų interesus užsienyje.

Priminė įtakos agentus 

NSGK posėdyje Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Saulius Skvernelis tvirtino, kad galvoti reikia ne tik apie verslo atsparumus, bet ir atskirų žmonių „su praeitimi“ įtaką ir jų kontrolę.   

„Yra žmonės, kurie nėra darę jokio verslo, bet taip pat turi, matyt, pakankamai stiprią praeitį, kurie galėjo būti įtakoti Rusijos ar Sovietų Sąjungos žvalgybų. Tai žmonės, kurie mokėsi tuo metu Sovietų Sąjungos ar Rusijos Federacijos teritorijoje aukštosiose mokyklose. Jie irgi buvo dėmesio centre, žmonės, kurie gal būt mokslinius darbus gynėsi Maskvoje, diplomatinėje tarnyboje sovietiniu laikotarpiu dirbo“, – teigė S. Skvernelis.   

„Ar nėra galimybės įstatymu reguliuoti ir įtakos agentus arba snaudžiančius agentus, kurie nebuvo palikti ramybėje nuo KGB laikų?“ – svarstė jis. 

Pasak M. Laurinavičiaus, vienodai reguliuoti ir verslo, ir piliečių nereikia.

„Žmonės atakuojami vienaip, visai kitas mechanizmas, kai daroma įtaka per verslą, galima įtaką daryti sužlugdant tą verslą. Tai Rusijoje daroma sistemiškai. Renkama visokia medžiaga, leidžiama užsiimti nelegalia ar pusiau legalia veikla, paskui tuo šantažuojama. Daugiau grėsmių yra kalbant apie verslą nei užverbavus asmenį“, – aiškino M. Laurinavičius.    

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 2

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 2

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 3

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 7

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku