Nepaisant Kinijos grasinimų, N. Pelosi privatus lėktuvas nusileido Taivane

Publikuota: 2022-08-02
Atnaujinta 2022-08-02 20:45
Chiang Ying-ying (AP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Chiang Ying-ying (AP/„Scanpix“) nuotr.

JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi antradienį vakare atskrido į Taivaną. Tai yra pirmasis tokio aukšto lygio JAV pareigūno vizitas Taivane per pastaruosius 25 metus. N. Pelosi lankosi Taivane, nepaisant Pekino įspėjimų, kad dėl šio vizito JAV sulauks pasekmių.

Papildyta skyreliu „Lėktuvai ir kibernetinės atakos“

„Financial Times“ skelbia, kad N. Pelosi susitiks su Taivano prezidente Tsai Ing-wen trečiadienį.

N. Pelosi atvykusi į Taivaną teigia, kad jos vizitas – ženklas, jog JAV yra įsipareigojusi remti gyvybingą Taivano demokratiją.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Amerikos solidarumas su 23 mln. Taivano gyventojų šiandien kaip niekada svarbus, nes pasaulis turi rinktis tarp autokratijos ir demokratijos. Mūsų vizitas yra vienas iš kelių Kongreso delegacijų Taivane – ir jis niekaip neprieštarauja ilgalaikei JAV politikai, kuria vadovaujamasi 1979 m. Taivano santykių įstatymu, JAV ir Kinijos bendrais komunikatais ir Šešiomis garantijomis“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė politikė.

Kinijos užsienio reikalų ministerija netrukus po to, kai N. Pelosi nusileido Taibėjuje, pareiškė, kad jos vizitas yra „rimta politinė provokacija“, kuriai ji griežtai nepritaria.

„Kinija tikrai imsis visų būtinų priemonių, kad ryžtingai apsaugotų savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą, reaguodama į JAV Atstovų rūmų pirmininkės vizitą. Visas iš to kylančias pasekmes turi prisiimti JAV pusė ir „Taivano nepriklausomybės“ separatistinės jėgos“, – teigiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, kurį citavo „Bloomberg“.

Kinijos kariuomenė antradienį pažadėjo imtis „tikslingų karinių veiksmų“, atsakydama į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės vizitą Taivane.

„Kinijos liaudies išvadavimo armija perėjo prie aukšto lygio parengties ir surengs virtinę tikslingų karinių operacijų, kad į tai atsakytų, ryžtingai apgintų nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą bei ryžtingai sužlugdytų išorinį kišimąsi ir „Taivano nepriklausomybės“ separatistinius bandymus“, – sakoma Wu Qiano, kariuomenės atstovo, pareiškime.

Johnas Kirby, Baltųjų rūmų atstovas, atmetė griežtą Pekino kritiką ir pažymėjo, kad N. Pelosi yra ne pirmoji Taivaną aplankiusi JAV įstatymų leidėja.

„Šiuo atveju nėra jokio suvereniteto pažeidimo“, – televizijai CNN sakė J. Kirby.

„Nėra jokios priežasties, kad tai peraugtų į konfliktą. Mūsų politika niekaip nesikeičia. Tai visiškai ją atitinka“, – pridūrė Baltųjų rūmų atstovas.

J. Kirby nesureikšmino pranešimo, kad prieš N. Pelosi atskrendant į Taibėjų virš Taivano sąsiaurio praskrido Kinijos naikintuvų.

„Jungtinių Valstijų grasinimai neįbaugins, – sakė jis. – Turime rimtų saugumo įsipareigojimų šiame regione... Šiuos įsipareigojimus vertiname rimtai.“

J. Kirby pabrėžė, kad Vašingtonas pasirūpins, jog N. Pelosi vizitas būtų „saugus“.

N. Pelosi Taivane į Songshan oro uostą nusileido privačiu lėktuvu apie 22.40 val. vietos laiku (17 val. 40 min. Lietuvos laiku). Antradienio popietę Taivano užsienio reikalų ministerija įprastoje trumpoje spaudos konferencijoje teigė negalinti komentuoti spekuliacijų dėl N. Pelosi kelionės.

„Taivanas visada džiaugiasi užsienio svečiais, atvykstančiais į šalį, tai padeda geriau suprasti Taivaną. Be to, taip mums parodoma parama“, – žurnalistams sakė ministerijos atstovė spaudai Joanne Ou.

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti kaip N. Pelosi, atskridusi JAV kariuomenės lėktuvu į Songšano oro uostą Taibėjuje, buvo pasitikta mažos delegacijos, įskaitant Josephą Wu, Taivano užsienio reikalų ministrą.

Pekinas autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga. Jis griežtai įspėjo, kad N. Pelosi vizitą laikytų didele provokacija.

Kinija antradienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos sumokės, jei JAV Atstovų Rūmų pirmininkė apsilankys Taivane.

„JAV prisiims atsakomybę ir sumokės už Kinijos suverenių saugumo interesų pažeidimą“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying per eilinę spaudos konferenciją.

Lėktuvai ir kibernetinės atakos

Daugiau kaip 20 Kinijos karinių lėktuvų antradienį įskrido į Taivano oro gynybos zoną, pranešė Taibėjaus pareigūnai, JAV Atstovų Rūmų pirmininkei pradėjus vizitą autonominėje saloje.

Salos Gynybos ministerija per „Twitter“ pranešė: „21 PLA (Kinijos išvadavimo armijos –VŽ) orlaivis 2022 metų rugpjūčio 2-ąją įskrido į Taivano pietvakarinę oro gynybos identifikavimo zoną (ADIZ).“

ADIZ nesutampa su Taivano teritorine oro erdve – ji apima daug didesnę teritoriją, persidengia su dalimi Kinijos oro gynybos atpažinimo zonos ir netgi dalį žemyninės Kinijos.

Taivano prezidentės biuro interneto svetainė šiandien patyrė 20 minučių trukusią kibernetinę ataką, teigiama Taivano oficialiai skelbiamame pranešime. „DDoS“ atakų mastas buvo 200 kartų didesnis nei įprastai, sakė Taivano prezidentės atstovas spaudai Ksaveras Čangas. Svetainė trumpam buvo nepasiekiama, bet vėliau veikė normaliai.

Kremlius dar prieš N. Pelosi nusileidžiant Taivane teigė, kad N. Pelosi vizitas Taivane „būtų provokacija“. 

„Tai, kas yra susiję su šia kelione ir galimu vizitu Taivane, yra gryna provokacija, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Norime dar kartą pabrėžti, kad esame absoliučiai solidarūs su Kinija.“

Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį apkaltino Vašingtoną destabilizuojant pasaulį.

„Vašingtonas destabilizuoja pasaulį. Per pastaruosius dešimtmečius neišspręstas nė vienas konfliktas, bet daugybė išprovokuotų“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

Pasipylė grasinimai

Savo kelionę Singapūre pradėjusi N. Pelosi po Malaizijos turi apsilankyti Pietų Korėjoje ir Japonijoje, bet daugiausiai dėmesio sulaukė jos kelionė į Taivaną. 

Nors manoma, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija nepritaria N. Pelosi apsilankymui Taivane, Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby sakė, kad ji gal vykti, kur panorėjusi.

„Pirmininkė turi teisę apsilankyti Taivane, – žurnalistams sakė jis. – Nėra priežasties Pekinui galimą vizitą, atitinkantį seną JAV politiką, versti kažkokia krize.“

J. Kirby citavo žvalgybinę informaciją, kad Kinija rengė galimas karines provokacijas, galbūt įskaitant raketų leidimą Taivano sąsiauryje ar „didelio masto“ įsibrovimus į Taivano oro erdvę.

Pasak jo, N. Pelosi keliauja kariniu lėktuvu ir nors Vašingtonas nesibaimina tiesioginės atakos, jis mano, kad padidėja apsiskaičiavimo tikimybė.

Taivano kariuomenė antradienį pareiškė esanti „pasiryžusi“ ginti salą nuo padidėjusios Kinijos grėsmės dėl galimo N. Pelosi vizito.

Tačiau J. Kirby pakartojo, kad JAV politika Taivano atžvilgiu nesikeičia.

Tai reiškia paramą savarankiškos salos vyriausybei, tuo pačiu metu diplomatiškai pripažįstant Pekiną, o ne Taibėjų ir nepritariant oficialiam Taivano nepriklausomybės paskelbimui ar Kinijos sprendimui perimti salą jėga.

Taivanas, turintis 23 mln. gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Pekino režimo žvanginimas ginklais suintensyvėjo valdant Xi Jinpingui.

Praėjusią savaitę telefonu kalbėdamasis su J. Bidenu Xi Jinpingas įspėjo Jungtines Valstijas „nežaisti su ugnimi“ dėl Taivano.

Pirmadienį Kinijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų Zhang Junas sakė, kad toks vizitas būtų „labai pavojingas, labai provokuojantis“.

Jei jis įvyks, „Kinija imsis griežtų priemonių savo suverenumui ir teritoriniam vientisumui apsaugoti“, sakė jis.

Amerikiečių pareigūnai dažnai rengia diskretiškus vizitus į Taivaną, taip pademonstruodami paramą salai, bet N. Pelosi apsilankymas pritrauktų daugiausiai dėmesio pastaraisiais metais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

O. Scholzas neigia turėjęs įtakos mokestinio sukčiavimo schemos tyrimui

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, penktadienį, stojęs prieš didžiulio masto mokestinio sukčiavimo schemą...

Verslo aplinka
2022.08.19
„Viada“ žada nutraukti sutartį su „Amic Lietuva“, pasitvirtinus sąsajoms su Rusija 4

Degalinių tinklą valdanti Lietuvos bendrovė „Viada LT“ inicijuos degalinių valdymo sutarties nutraukimą su...

Verslo aplinka
2022.08.19
E. Macronas ir V. Putinas sutarė, jog reikia TATENA misijos į Zaporižios AE

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, per telefoninį pokalbį su Emmanueliu Macronu, Prancūzijos lyderiu,...

Verslo aplinka
2022.08.19
Nepaprastųjų situacijų ministerija: Rusija neturi savo plastiko ugniagesių šalmams

Įmonės susiduria su problema, kad Rusija neturi pakankamai žaliavų, ypač gaminant šalmus ugniagesiam, nes...

Pramonė
2022.08.19
Italijoje baiminamasi Rusijos poveikio artėjantiems rinkimams

Italijos pagrindiniai laikraščiai penktadienį pirmuosiuose puslapiuose įspėjo dėl įtariamo Rusijos kišimosi į...

Verslo aplinka
2022.08.19
A. Sagatauskas. Geresnių laikų mažmeninėje prekyboje ir vėl reikės palaukti

Šie metai turėjo tapti fizinės prekybos ir paslaugų renesansu. Po kelerius metus trukusių pandemijos...

Nuomonės
2022.08.19
Iš ligoninės išleistas koronavirusu persirgęs V. Landsbergis

Koronavirusu persirgęs pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis išleistas iš...

Verslo aplinka
2022.08.19
V. Putinas ir Xi Jinpingas dalyvaus G 20 susitikime

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas dalyvaus artėjančiame Didžiojo...

Verslo aplinka
2022.08.19
Į Lietuvą atvyksta vienas didžiausių JAV karinių laivų 10

Demonstruojant NATO sąjungininkų solidarumą ir vienybę, savaitgalį į Klaipėdos uostą atplaukia Jungtinių...

Verslo aplinka
2022.08.19
Tyrimas: Baltijos šalių įmonės atsisako neprioritetinių investicijų, daugiau taupo

Dėl karo Ukrainoje daugiau smulkių ir vidutinių įmonių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje susidūrė su likvidumo...

Finansai
2022.08.19
Ketvirtadienį nustatyta 1.450 naujų COVID-19 atvejų 5

Per praėjusią parą nustatyta 1.450 naujų COVID-19 atvejų, fiksuota viena mirtis, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.19
Įmonės kredito rizikos paveikslas: kada jis netikslus ir kokius naujus duomenis analizuoja vertintojai Premium

Įmonių istorijos šiandien – kaip ant delno. Verslo kredito rizikos vertintojai naudoja vis daugiau ir...

Finansai
2022.08.19
Apklausa: mažėja manančiųjų, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn

Tik 8% gyventojų tiki, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn, beveik trys ketvirtadaliai mano, kad ji...

Verslo aplinka
2022.08.19
Švies, tik be lempučių 1

Kol bendrovės „Perlas energija“ suvedžioti klientai murkdosi nežinios pelkėje, Energetikos ministerija imasi...

Nuomonės
2022.08.19
Supančioti elektros kainos: sulaukiame iš pirkėjų pastabų, kad tampame nekonkurencingi Premium

Europos Sąjungai leidus šalims subsidijuoti savo gamintojus, Lietuvos įmonės, kurių savikaina dėl aukštų...

Pramonė
2022.08.19
E. Sutkienė – apie advokatų kontorų pokyčius, vadovo atsakomybę ir verslo teisės istorijos vingius Premium 1

Eugenija Sutkienė, advokatų kontoros „TGS Baltic“ Lietuvos biuro vyresnioji partnerė, sako, kad dar iki galo...

Verslo aplinka
2022.08.19
Vyriausybė patvirtino prioritetines TUI, eksporto ir inovacijų rinkas 1

12 Vakarų valstybių – Vokietija, Jungtinė Karalystė (JK), JAV, Šveicarija, Švedija, Norvegija, Danija,...

Verslo aplinka
2022.08.18
JT, Ukrainos ir Turkijos lyderiai aptarė Zaporižios, grūdų eksporto ir taikos klausimus

Lvive ketvirtadienį vykusiose Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, Recepo Tayyipo Erdogano, Turkijos...

Verslo aplinka
2022.08.18
ES nepavyko išsklaidyti įtampos tarp Serbijos ir Kosovo

Europos Sąjungai (ES) tarpininkaujant ketvirtadienį surengtos Serbijos ir Kosovo derybos „krizei suvaldyti“...

Verslo aplinka
2022.08.18
JAV žada surengti derybas dėl prekybos su Taivanu

JAV vyriausybė surengs derybas dėl prekybos su Taivanu, taip išreikšdama paramą demokratijai saloje, kurią...

Verslo aplinka
2022.08.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku