Ukraina skelbia atkovojusi per 40 gyvenviečių Chersono srityje, „Gazprom“ gavybos apimtys krito iki nuo 2008 metų nematyto lygmens

Publikuota: 2022-08-01
Atnaujinta 2022-08-01 21:58
  • JK apmokys 10.000 Ukrainos savanorių.
  • Rusija 60 kartų dažniau atakavo civilinius objektus nei karinius – 17.300 atakų prieš civilinius ir 300 prieš karinius objektus.
  • Iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, prikrautas Kyjivo eksportuojamų grūdų.
  • ES pagal penktąjį sankcijų paketą įsigalioja rusiškų anglų embargas.

Sekmadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="80231549-79df-4700-b785-f2f8d1aacdf0" prefix="zOm" format="interactive" title="2022-07-31 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Pirmadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:53 JAV apie pirmąjį maisto krovinį iš Ukrainos uostų: sveikiname šį svarbų žingsnį

Johnas Kirby, Pentagono atstovas spaudai, pirmadienį teigė, kad Jungtinės Valstijos sveikina pirmąjį krovininį laivą, išplaukusį iš Ukrainos uostų su maisto produkcijos kroviniu.

„Be abejonės, sveikiname šį svarbų žingsnį ir tikimės artimiausiomis dienomis pamatyti daugiau laivų, išplaukiančių į pasaulines rinkas su tokiais žemės ūkio produktais kaip grūdai, kviečiai, saulėgrąžos ir kukurūzai. Šiandien išplaukęs laivas plukdė 26.000 tonas kukurūzų“, – J. Kirby cituoja CNN.

21:35 Ukraina uždirbo 20 mln. Eur parduodama elektrą ES 

Volodymyras Kudryckis, Ukrainos valstybinio elektros tinklo „Ukrenergo“ direktorius, teigė, kad Ukraina jau uždirbo apie 20 mln. Eur sumą iš elektros pardavimų Europos Sąjungos šalims. 

Vadovas taip pat išreiškė viltį, kad pardavimų dydis artimiausiais mėnesiais didės. Ukraina pradėjo eksportuoti elektros energiją per jungtį su Rumunija nuo liepos 1 dienos. 

„Akivaizdu, kad padidinus leidžiamo eksporto kiekį šis skaičius ženkliai didės“, – V. Kudryckį cituoja „Sky News“.

21:08 V. Putinas: branduolinio karo niekas nelaimėtų

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį sakė, kad branduoliniame kare laimėtojų negali būti ir kad toks karas niekada neturi būti pradėtas.

Pareiškimą jis padarė Jungtinėse Tautose prasidėjus 1970 metais įsigaliojusios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, 10-ajai peržiūros konferencijai.

Kreipdamasis į konferenciją V. Putinas tvirtino, kad Rusija lieka ištikima sutarties „raidei ir dvasiai“.

„Branduoliniame kare negali būti nugalėtojų, ir jis niekada neturi būti sukeltas“, – sakė Rusijos lyderis.

20:42 „Gazprom“ gavybos apimtys krito iki nuo 2008 metų nematyto lygmens

Rusijos dujų milžino „Gazprom“ gamtinių dujų gavybos kiekis per dieną liepos mėnesį mažėjo iki nuo 2008 metų nematyto lygmens.

Valstybės valdoma kompanija liepą per dieną vidutiniškai išgavo 774 mln. kubinių metrų dujų, kas yra 14% mažiau nei šių metų birželio mėnesį, rodo „Bloomberg“ skelbimai skaičiavimai.

Taip pat skaičiuojama, kad nuo metų pradžios „Gazprom“ iš viso išgavo 262,4 mlrd. kubinių metrų dujų, kas yra 12% mažiau, lyginant su tuo pačiu periodu praėjusiais metais.

20:34 Vakarai priekaištauja Rusijai dėl kalbų apie branduolinius ginklus

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės pirmadienį priekaištavo Rusijai dėl „neatsakingų ir pavojingų“ kalbų apie galimą branduolinių ginklų dislokavimą, Jungtinėse Tautose prasidėjus svarbios sutarties peržiūrėjimui.

„Po Rusijos neišprovokuoto ir neteisėto... karo prieš Ukrainą raginame Rusiją atsisakyti savo neatsakingos ir pavojingos branduolinės retorikos bei elgesio, laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų“, – sakoma JAV, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės pareiškime.

„Branduoliniai ginklai, kol jie egzistuoja, turėtų tarnauti gynybos tikslais, atgrasyti agresiją ir užkirsti kelią karui. Mes smerkiame tuos, kas panaudotų ar grasintų panaudoti branduolinius ginklus dėl karinės prievartos, bauginimo ir šantažo“, – sakoma jame.

19:59 Rusijos centrinis bankas pratęsė ribojimus užsienio valiutoms dar 6 mėnesiams

Rusijos centrinis bankas dar 6 mėnesiams pratęsė draudimą šalyje išsigryninti pinigus užsienio valiuta, rašo BBC.

Draudimas galios iki kitų metų kovo 9 dienos.

Šiuo metu draudžiama išsiimti pinigų iš sąskaitos užsienio valiuta, jei suma viršija 10.000 USD arba tokią pačią sumą eurų. Ši taisyklė galioja visiems depozitams, kurie buvo laikomi arba gauti iki kovo 9 dienos. Pinigus, kurie buvo gauti po šios datos, Rusijos centrinis bankas siūlo atsiimant automatiškai konvertuoti į rublius tos dienos kurso santykiu.

Taip pat pratęstas draudimas pirkti JAV dolerius ir eurus. Kitomis valiutomis prekiauti nedraudžiama.

19:37 Prancūzija suteiks Ukrainai mobilią DNR laboratoriją

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo, jog Paryžius suteiks Ukrainai mobilią DNR tyrimų laboratoriją, kuri turėtų padėti tirti karo nusikaltimų atvejus šalyje, rašo „Al Jazeera“.

Eliziejaus laukai tai paskelbė po šalies prezidento ir Ukrainos lyderio Volodymyro Zelenskio pokalbio telefonu.

19:15 Pastebėtas didelis rusų pajėgų konvojus, judantis link Zaporižios

Ukrainos Mariupolio miesto administracija savo „Telegram“ paskyroje skelbia, kad mieste buvo pastebėtas didelis rusų karių ir logistinės technikos konvojus, judantis Zaporižios kryptimi.

„14:45 val. buvo užfiksuotas didelis karo inžinierių ir personalo konvojus, judantis Nikopolio alėja, esančia prie išvažiavimo į Zaporižią. Pagrindinis gabenamas krovinys – pastatomi tiltai“, - skelbiama miesto administracijos paskyroje.

18:53 Prancūzija įšaldė 1,2 mlrd. Eur rusų turto

Prancūzijos finansų ministerija skelbia, kad buvo įšaldyta 1,2 mlrd. Eur vertės turto, priklausiusio Rusijos piliečiams. Ši suma neapima Rusijos centriniam bankui ar valstybei priklausančių lėšų, skelbia portalas „Meduza“.

Šios lėšos buvo įšaldytos pagal asmenines ES įvestas sankcijas individams.

18:28 Rusija uždraudė 39 britams patekti į šalį

Rusija paskelbė 39 asmenis iš Jungtinės Karalystės, kuriems bus uždrausta patekt į šalį, praneša „Sky News“.

Tarp asmenų, patekusių į sąrašą yra leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris, buvęs premjeras Davidas Cameronas ir TV laidų vedėjas Piersas Morganas.

Šio žingsnio Rusija ėmėsi kaip atsako į jai įvestas JK sankcijas dėl Kremliaus pardėtos invazijos į Ukrainą.

18:00 Libanas sulaikė laivą su įtariamu vogtu Ukrainos maisto produktų kroviniu

Kol į Libaną plaukia pirmasis oficialiai pakrautas laivas su maisto kroviniu iš Ukrainos Odesos uosto nuo karo pradžios vasario mėnesį, šalis sekmadienį sulaikė kitą laivą, kuris, įtariama, gabeno pavogtus maisto produktus iš Ukrainos uosto.

Su Sirijos vėliava plaukiantis laivas „Leodicea“ buvo sulaikytas Libano Tripolio uoste, į kurį jis atvyko iš Krymo.

Ukrainos ambasada Libane pareiškė, kad jis gabena pavogtus produktus iš Ukrainos. „Leodicea“ buvo išjungęs savo buvimo vietos sekiklius ir įjungė juos tik būdamas viduryje Juodosios jūros, o į Tripolį atvyko liepos 27 dieną, rašo „Sky News“.

17:39 JT: pirmojo maisto krovinio išgabenimas – didžiulis bendras pasiekimas

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pagyrė visas šalis, atsakingas dėl primojo grūdų krovinio iš Ukrainos uostų išgabenimo.

„Šis laivas – prekybinis laivas „Rezoni“ – yra pakrautas dvejais, labai reikalingais kroviniais: kukurūzais ir viltimi. Viltimi milijonams žmonių visame pasaulyje, kurie priklauso nuo sklandaus Ukrainos uostų darbo, tam kad galėtų išmaitinti savo šeimas“, – žurnalistams Niujorke sakė generalinis sekretorius, rašo CNN.

„Šiandienos krovinys – didžiulis bendras pasiekimas, kurį pavyko pasiekti Jungtiniam koordinavimo centrui, įkurtam praėjusią savaitę Stambule“, – teigė jis.

17:10 VSD: A. Paleckio šalininkai gali būti išnaudoti tariamiems referendumams Ukrainoje stebėti

Už šnipinėjimą nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiai gali būti pasitelkiami tariamiems referendumams Rusijos okupuotose Ukrainos žemėse stebėti, pirmadienį informavo Valstybės saugumo departamentas (VSD).

„Prognozuojama, kad Kremlius artimiausiu metu okupuotose Ukrainos teritorijose surengs referendumų imitacijas, kuriomis bus bandoma legitimizuoti šių teritorijų aneksiją. Grupės nariai galėtų būti pasitelkiami kaip „referendumų stebėtojai“, – rašoma atsakyme BNS.

Taip VSD komentavo A. Paleckio asociacijos „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų vizitą Rusijoje. Jie Maskvoje praėjusią savaitę susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais, surengė spaudos konferenciją.

Joje dalyvavo organizacijos vadovė Erika Švenčionienė, už korupciją nuteistas buvęs „Vilniaus vandenų“ direktorius Darius Norkus, Edikas Jagelavičius, Mindaugas Ramoška.

„Geros kaimynystės forumo“ vadovė E. Švenčionienė teigė, kad jos ir bendražygių kelionės į Maskvą tikslas – pralaužti informacinę blokadą.

Anot žvalgybos, A. Paleckio bendražygiai tariamų stebėtojų vaidmenį atliko vasario 27-ąją Baltarusijoje, kur stebėjo Minsko režimo organizuotą konstitucijos pataisų referendumą.

16:58 „Baker Hughes“ palieka Rusiją

Vienas didžiausių pasaulyje naftos gręžinių administravimo paslaugų tiekėjų pasaulyje, „Bakers Hughes“, pranešė nutraukiantis veiklą Rusijoje, o esamą verslą šalyje parduos Rusijoje veikusios kompanijos atšakos vadovybei, kuri veiklą tęs atskirai nuo „Baker Hughes“, praneša portalas „Meduza“.

Sandorį tikimasi užbaigti antroje metų pusėje.

Kiek anksčiau kompanija buvo pranešusi apie sprendimą palikti Rusiją, tačiau tada daugiau detalių nepateikė.

16:44 Ukraina skelbia atkovojusi per 40 gyvenviečių Chersono srityje

Kontrpuolimą vykdančios Ukrainos pajėgos atkovojo per 40 gyvenviečių pietinėje Chersono srityje, pirmadienį paskelbė srities administracijos vadovas Dmytro Butrijus.

Rusai pirmosiomis invazijos į Ukrainą dienomis užėmė beveik visą ekonomiškai ir strategiškai svarbaus Chersono regiono, besiribojančio su aneksuotu Krymo pusiasaliu, teritoriją.

Tačiau pastarosiomis savaitėmis ukrainiečių kariuomenė, gavusi iš Vakarų toliašaudės artilerijos, bando šioje srityje vykdyti kontrpuolimą.

„Šiandien Chersono srityje panaikinta 46 gyvenviečių okupacija“, – nacionalinei televizijai sakė D. Butrijus.

Jis pranešė, kad dauguma atkovotų kaimų yra šiaurinėje srities dalyje, bet išvaduota gyvenviečių ir pietinėje dalyje, netoli Juodosios jūros ir smarkiai bombarduojamos Mykolajivo srities.

Anot pareigūno, kai kurie atkovoti kaimai „90% sunaikinti ir šiandien vis dar nuolat apšaudomi“.

D. Butrijus nurodė, kad humanitarinė padėtis srityje „kritinė“, ir pakartojo valdžios raginimą ten dar esantiems žmonėms „evakuotis į saugesnius regionus“.

Kyjivo pajėgos rengia smūgius rusų kariuomenės sandėliams ir pozicijoms už fronto linijos, taip pat smogė tiltams – svarbiems Maskvos pajėgų Chersono mieste aprūpinimo keliams.

16:21 Ukraina gavo dar 4 HIMARS sistemas

Ukraina pranešė iš Jungtinių Valstijų gavusi dar 4 salvinės artilerijos sistemas HIMARS, pirmadienį pranešė šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

Savo „Twitter“ įraše jis padėkojo JAV gynybos sekretorius Lloydui Austinui už pagalbą atremiant Rusijos agresiją.

15:55 Latvijoje suteikta licencija transliuoti Rusijos TV kanalui „TV Rain“

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba (NEPLP) suteikė licenciją transliuoti vienam Rusijos televizijos kanalui – „TV Rain“ („Dožd“, „Lietus“), socialiniame tinkle „Twitter“ pirmadienį parašė tarnybos pirmininkas Ivaras Abuolinis.

Jis paaiškino, kad NEPLP veikė pagal savo kompetenciją ir įstatymus – „TV Rain“ buvo kruopščiai patikrintas, taip pat buvo įvertinti tikrieji naudos gavėjai.

„TV Rain“ veikla stebima ir, jei bus kokių nors pažeidimų, bus imtasi atitinkamų ir neatidėliotinų priemonių, pabrėžė I. Abuolinis.

Kovo pradžioje, tuojau po Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, „Dožd“ neribotam laikui sustabdė transliacijas. Šią televiziją valdančios bendrovės įkūrėja ir vadovė Natalija Sindejeva aiškino, kad tolesnė kanalo veikla tapo neįmanoma Rusijos Valstybės Dūmai priėmus įstatymą, draudžiantį platinti „melagienas“ apie kariuomenės veiksmus užsienyje.

I. Abuolinis anksčiau sakė, kad derybos dėl kanalo persikėlimo į Latviją truko apie tris mėnesius; jose dalyvavo kelios žiniasklaidos bendrovės.

15:36 O. Reznikovas padėkojo Vokietijai už MARS II sistemas

Oleksijus Reznikovas, Ukrainos gynybos ministras, savo „Twitter“ paskyroje skelbia, kad vokiškos salvinės artilerijos sistemos MARS II jau yra Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose, o už šią ginklų sistemą politikas padėkojo Vokietijos gynybos ministrei Christine Lambrecht.

„Trečiasis brolis ilgarankių šeimoje (ilgo nuotolio artilerija – VŽ), MARS II sistemos iš Vokietijos pasiekė Ukrainą“, - šmaikščiai pranešė O. Reznikovas.

15:11 Kremlius išreiškė paramą Serbijai konflikte su Kosovu

Kremlius išreiškė paramą Belgradui, pastaruoju metu vėl atsinaujinus įtampai tarp Serbijos ir Kosovo. Baiminamasi, kad V. Putinas gali pasinaudoti nestabilia situacija Balkanuose ir įžiebti dar vieną konfliktą Europos Sąjungos pasienyje, rašo „Sky News“.

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, pareiškė, kad Rusija „absoliučiai“ palaiko Serbiją. „Esame kartu su Kosovo serbais, manome, kad tai yra visiškai nerealistiški reikalavimai (Kosovo planuoti pakeitimai dėl automobilių registracijos numerių bei sugriežtintos įvažiavimo iš Serbijos tvarkos – VŽ)“, – teigė D. Peskovas.

Anot jo, Maskva palaiko „konstruktyvią“ Belgrado poziciją.

„Žinoma, manome, kad šalys, pripažinusios Kosovo nepriklausomybę ir suteikusioms jam garantijų, turėtų pasinaudoti visa savo įtaka ir perspėti Kosovo valdžią nesiimti neapgalvotų žingsnių, kurie privestų prie eskalavimo“, – sakė atstovas spaudai.

Rusijos Federacijos Tarybos (aukštutinių parlamento rūmų – VŽ) narys Vladimiras Džabarovas valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ pareiškė, kad jei padėtis aplink Serbiją blogėtų, Rusija padėtų Serbijai be tiesioginio dalyvavimo konflikte ir neatmetė ginklų tiekimo klausimo, jei to paprašytų Belgradas.

Plačiau apie atsinaujinusį konfliktą tarp Serbijos ir Kosovo VŽ rašė čia. Serbija išlieka viena iš šalių, iki šiol nepripažįstančių Kosovo nepriklausomybės.

14:48 J. Stoltenbergas: sąjungininkai tvirtai remia visišką susitarimo dėl grūdų įgyvendinimą

 NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, jog sąjungininkai „tvirtai remia visišką susitarimo įgyvendinimą, kad būtų sušvelninta pasaulinė maisto krizė, sukelta Rusijos karo Ukrainoje“.

Anksčiau Siera Leonėje įregistruotas krovinių laivas „Razoni“ išplaukė iš Ukrainos Odesos uosto į Libaną su gyvybiškai svarbiu 26 tūkst. t grūdų kroviniu.

Tai pirmas iš Ukrainos uostų išplaukęs laivas po Maskvos ir Kyjivo atitinkamo susitarimo pasirašymo. Susitarimui tarpininkavo Turkija ir Jungtinės Tautos.

14:37 ES suteikė 1 mlrd. Eur pagalbos Ukrainai

Europos Sąjunga pervedė Kyjivui 1 mlrd. Eur vertės finansinės pagalbos paketą palaikyti šalies biudžetui karo sąlygomis, pranešė Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis savo „Telegram“ paskyroje.

„1 mlrd. Eur yra didesnio pagalbos Ukrainai paketo dalis, kurį sudaro 9 mlrd. Eur. Lėšos padės finansuoti labiausiai prioritetines biudžeto sritis“, – rašė jis

Anot jo, pirma šio paramos paketo dalis – 500 mln. Eur. – jau yra pervesta, o antrosios jo dalies tikimąsi sulaukti rugpjūčio 2 dieną.

14:20 ES ragina Rusiją visiškai vykdyti susitarimą dėl grūdų eksporto

Europos Sąjunga pirmadienį pasveikino pirmo grūdų krovinio išplukdymą iš Ukrainos kaip „pirmąjį žingsnį“ stengiantis įveikti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos įsiveržimo į kaimyninę šalį.

Tačiau ES atstovas Peteris Stano sakė, kad Briuselis tikisi, jog bus „vykdoma visa sutartis ir bus atnaujintas Ukrainos eksportas klientams visame pasaulyje“.

14:07 Ukraina skelbia atremianti rusų puolimą Bachmuto kryptimi

Ukrainos kariuomenė skelbia, kad ji kol kas sėkmingai atremia rusų puolimą Bachmuto kryptimi Donecko regione, tačiau susirėmimai toliau tęsiasi.

„Rusija vykdo puolimą Bachmuto kryptimi, kovos tebevyksta“, – skelbiama Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo paskelbtame atnaujinime.

„Priešas bandė atlikti žvalgybą prie mūsų pozicijų Jakovlivkoje, priešo žvalgai buvo neutralizuoti“, – pranešimą cituoja CNN.

Kiek labiau į pietus, netoli Avdijivkos, rusai taip pat bandė prasiveržti pro fronto liniją, tačiau buvo priverti atsitraukti.

Pranešama apie itin stiprų apšaudymą palei visą rytinė fronto liniją.

13:57 Maskva pristatė Mariupolio atstatymo planus

Maratas Chusnulinas, Rusijos vicepremjeras, pirmadienį pristatė planus atstatyti rusų pajėgų užimtą Ukrainos pietinį Mariupolio uostamiestį, kuris buvo faktiškai sulygintas su žeme per daug savaičių trukusią apsiaustį ir įnirtingą apšaudymą.

M. Chusnulinas televizijai RBK sakė, kad iki rudens bus baigti statyti pirmieji pastatai. 

„Pirmieji gyvenamieji pastatai iškils iki rugsėjo. Jau turėsime pirmąsias ligonines, pastatysime nepaprastųjų situacijų ministerijos centrą“, – sakė jis.

Pasak M. Chusnulino, taip pat planuojama atstatyti istorinį Mariupolio centrą, renovuojant visus pastatus, kurie nebuvo sulyginti su žeme per rusų pajėgų apšaudymą.

Prie Azovo jūros esančiame Mariupolyje iki karo gyveno apie 400.000 žmonių, tačiau daugelis jų buvo priversti palikti miestą dėl nuožmaus rusų pajėgų puolimo. M. Chusnulinas sakė, kad iki 2025 metų Mariupolio gyventojų skaičius turėtų išaugti iki 350.000, tačiau nenurodė, kaip šis tikslas bus pasiektas.

Pasak vicepremjero, didžiulė sovietinių laikų metalurgijos gamykla „Azovstal“, kurioje anksčiau dirbo daugiau kaip 12.000 žmonių, nebus pilnai atstatyta.  

„Tačiau mes tikrai sukursime ten darbo vietų, kurios maitins miestą. Greičiausiai ji taps technologijų parku su kraštovaizdžio elementais“, – sakė jis.

13:47 Iki savaitės pabaigos Ukrainos uostai bus pasirengę ir priimti krovinius

Šios savaitės pabaigoje arba kitos savaitės pradžioje trijuose Ukrainos uostuose prasidės krovinių judėjimas ne tik iš, bet ir į uostus, sako Oleksandras Kubrakovas, Ukrainos infrastruktūros ministras.

„Du uostai – Odesos ir Černomorsko – yra paruošti. Tikimės, kad iki savaitės pabaigos bus pasirengęs ir Pietinis uostas“, – sakė jis.

Pasak O. Kubrakovo, jei ši iniciatyva pasiteisins, vyriausybė netrukus pereis prie konsultacijų dėl Mykolajivo uosto darbo atnaujinimo.

13:30 Naujoji Zelandija įvedė papildomas sankcijas Rusijai

Naujosios Zelandijos vyriausybė nustatė naujas sankcijas Rusijai dėl jos plataus masto agresijos prieš Ukrainą.

Ribojamosios priemonės įvestos draudimo bendrovei SOGAZ, Rusijos geležinkeliaus ir gynybos bendrovėms, kurios tiria, gamina ir bando karinę įrangą Rusijos ginkluotosioms pajėgoms, skelbia „Ukrinform“.

12:52 D. Peskovas nekomentavo tolesnių Rusijos veiksmų kare

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, nekalbėjo apie tai, ar per „specialiąją operaciją“ (taip savo sukeltą karą vadina rusai) Rusijos kariai toliau žengs gilyn į Ukrainą ir ar buvo susitarta, kaip ir kada galėtų baigtis karo veiksmai.

„Jūs manęs klausiate apie taktinius manevrus per specialiąją karinę operaciją (karą –VŽ). Šiuos klausimus reikėtų adresuoti Gynybos ministerijai“, – pirmadienį sakė Kremliaus atstovas spaudai, kurį citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

12:27 A. Armonaitei įteiktas Ukrainos taikos apdovanojimas

Aušrinei Armonaitei, ekonomikos ir inovacijų ministrei, įteiktas Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, įsteigtas Ukrainos taikos apdovanojimas, pirmadienį pranešė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Ministrė apdovanojimą gavo už paramą Ukrainai karo su Rusija metu.

Pasak ministerijos, A. Armonaitės iniciatyva Lietuvoje pradėtas koordinuoti Ukrainos atstatymas, inicijuota tarptautinė konferencija „Rebuild Ukraine“.

Ukrainos taikos apdovanojimas įsteigtas 2022 metų pradžioje. Jis gali būti įteiktas įmonėms, vyriausybėms, politikams, remiantiems Ukrainą jos kare su Rusija.

12:23 JK apmokys Ukrainos savanorius

Jungtinės Karalystės (JK) kariuomenė imasi keturių mėnesių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų naujokų mokymo, pranešė Vadimas Prystaiko, Ukrainos ambasadorius Londone.

10.000 savanorių, kuriems 25–45 m., keturiuose centruose bus mokomi pagrindinių karinių įgūdžių pagal JK  kariuomenės ir NATO standartus.

12:11 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos gynybos ministerija išleido pranešimą, kuriame teigiama, kad per liepos 28–29 d. žuvo mažiausiai 250 Ukrainos karių ir dar tiek pat buvo sužeista.

Ataskaitoje išvardyta daug karinės įrangos, kurią Rusija teigia sunaikinusi, taip pat teigia numušusi 13 Ukrainos bepiločių orlaivių, skelbia „The Guardian“.

Nė vienas iš šių teiginių nebuvo nepriklausomai patikrintas.

11:57 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad nuo karo pradžios nukovė 41.030 rusų karių (per parą 200).

Taip pat sunaikino jau 1.768 tankus, 4.011 šarvuočių, 932 artilerijos sistemas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

11:42 Charkive žuvo žmogus

Rugpjūčio 1 d. rytą rusams apšaudžius Charkivą, vienas žmogus žuvo, kitas buvo sužeistas, praneša  Olehas Synehubovas, srities gubernatorius.

Pasak O. Synehubovo, apšaudyta viešojo transporto stotelė ir daugiabučio namo kiemas. Apgadinti automobiliai.

11:20 Įsigaliojo rusiškos anglies embargas

Rugpjūčio 1 d. Europos Sąjungoje (ES) pagal penktąjį sankcijų paketą įsigalioja rusiškų anglų embargas.

Anksčiau ES kasmet importuodavo rusiškos anglies už 8 mlrd. Eur.

10:57 Uždaromas Kauno ukrainiečių registracijos centras

Uždaromas Kauno ukrainiečių registracijos centras, pirmadienį pranešė savivaldybė.

Pasak jos, Vidaus reikalų ministerija nusprendė, kad Lietuvoje prieglobsčio ieškančiais ukrainiečiais nuo šiol rūpinsis Alytaus Pabėgėlių centras bei miestų Migracijos departamento teritoriniai skyriai. 

Kauno savivaldybės teigimu, sprendimas priimtas dėl smarkiai sumažėjusių srautų. Pirmosiomis pabėgėlių centro veiklos dienomis į jį atvykdavo apie 1.100 ukrainiečių per parą, dabar sulaukiama iki 20 žmonių per dieną. 

Centras oficialiai bus uždarytas rugpjūčio 8-ąją. Į jo erdves grįš Kauno kultūros centro veiklos.

Savivaldybės duomenimis, kovo viduryje Kaune atvertas ukrainiečių registracijos centras suteikė prieglobstį beveik 12.300 žmonių. 

10:50 Kyjivo policijai vis dar nepavyko rasti 300 žmonių

Pasak Andrijaus Nebytovo, regiono policijos viršininko, apie 300 žmonių vis dar laikomi dingusiais be žinios dėl karo veiksmų Kyjivo regione.

„Šiuo metu apie 300 žmonių laikomi dingusiais be žinios per karo veiksmus Kyjivo srityje. Rastų 216 kūnų tapatybė dar nenustatyta. Atlikta atitinkama DNR atrankos procedūra. Tikiuosi, kad bendradarbiaujant su artimaisiais pavyks nustatyti šių asmenų tapatybę“, – rašė jis savo „Telegram“ kanale.

Anot jo, renkant informaciją apie dingusius asmenis, nustatyta, kad dalis jų išvežta į Baltarusiją, kur jie yra įkalinti.

10:21 Mykolajive sužeisti trys žmonės

Dėl rusų apšaudymo Mykolajive buvo sužeisti trys žmonės, praneša Vitalijus Kimas, srities gubernatorius.

Jau pranešėme, kad šiąnakt buvo apšaudytas Mykolajivas, dabar patikslinta, kad dėl apšaudymo medicinos punkto teritorijoje kilo gaisras. Sudegė humanitarinės pagalbos sandėlis su vaistais ir maisto produktais.

Pasak mero Oleksandro Senkevičiaus, apšaudytas vienos iš ligoninių traumatologijos centras,

 apgadinti keturi pastatai, medicinos automobiliai, išdaužyti langai.

09:57 Laivas išplaukė iš Odesos

Pirmadienį iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, prikrautas Kyjivo eksportuojamų grūdų, įgyvendinant sutartį, sudarytą siekiant sumažinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos invazijos į kaimyninę šalį.

„Laivas „Razoni“ išplaukį iš Odesos į Tripolį Libane. Rugpjūčio 2-ąją jo laukiama Stambule. Paskui jis tęs kelionę, kai bus patikrintas Stambule“, – sakoma ministerijos pranešime.

Išsamiau skaitykite čia.

09:40 S. Haidajus: rusai vis dar neužėmė viso Luhansko

Liepos 31 d. Rusijos pajėgos 11 kartų apšaudė Ukrainos gynėjų pozicijas Luhansko srityje, praneša Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

Pasak jo, rusams jau beveik mėnesį nepavyksta užimti nedidelės Luhansko srities dalies.

„Okupantai buvo įsitikinę greita pergale, bet jau rugpjūčio 1 d., o jie neturi kuo pasigirti, nes net nedidelės Luhansko srities dalies, kuri liko neužimta, nesugeba įveikti. Kol kas priešo grupuotės veiksmų dydis ir pobūdis nesikeičia“, – sakė S. Haidajus.

09:15 JK: rusai puola Bachmutą, tačiau padaryta maža pažanga

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo žvalgybos informacijoje teigia, kad per pastarąsias keturias dienas Rusija ir toliau bandė vykdyti taktinius puolimus Bachmute, tačiau jai pavyko padaryti tik mažą pažangą.

„Kaip praėjusią savaitę informavo Ukrainos valdžios institucijos, tikėtina, kad Rusija iš Donbaso į pietų Ukrainą perskirsto nemažai savo pajėgų. Rusija tikriausiai koreguoja savo puolimo Donbase operatyvinį planą po to, kai nepavyko pasiekti lemiamo proveržio pagal planą, kurio ji laikėsi nuo balandžio“, – mano JK.

Pasak ministerijos, Rusija Zaporižios frontą laiko pažeidžiama teritorija, kurią reikia sustiprinti.

08:42 Atakos Charkive ir Mykolajive

Rusai apšaudė Charkivo gyvenamąjį rajoną, du žmonės buvo sužeisti, praneša Olehas Synehubovas, gubernatorius.

Be to, naktį Rusija vėl atakavo Mykolajivą, savo „Telegram“ paskyroje pranešė Oleksandras Senkevičius, meras.

„Mykolajivas vėl puolamas. Įvairiose miesto dalyse nugriaudėjo galingi sprogimai. Renkame informaciją“,  – rašė jis.

08:17 Turkija: iš Odesos išplauks pirmasis Ukrainos eksportuojamų grūdų prikrautas laivas

Pirmasis laivas, prikrautas Ukrainos eksportuojamų grūdų, išplauks iš Odesos uosto pirmadienį 8 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, pranešė Turkijos gynybos ministerija.

„Prekinis laivas „Razoni“, plaukiojantis su Siera Leonės vėliava ir prikrautas kukurūzų, 8 val. 30 min. išplauks iš Odesos uosto į Libaną“, – sakoma gynybos pranešime.

Ministerija nurodė, kad kitos laivų vilkstinės taip pat pradės plaukioti jūrų „koridoriais, nes procedūros yra užbaigtos“.

08:14 Generalinis štabas: puolamas Bachmutas

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo ryto suvestinėje informacijoje praneša, kad Baltarusijos kariuomenė pasienyje dislokavo elektroniniam karui skirtas priemones.

Pasak Generalinio štabo, apšaudymai vyko palei visą fronto liniją. Atremti puolimai Mazanivkoje, Bachmutas ir toliau puolamas, vyksta mūšiai.

Generalinis štabas priduria, kad Zaporižioje rusų pajėgos pergrupavo savo dalinius.

„Užfiksuojamas aktyvus priešo aviacijos įsitraukimas į paviršiaus ir oro padėties kontrolę Juodosios jūros zonos šiaurės vakarinėje dalyje“, – teigia Ukrainos gynėjai.

07:25 Rusiją palikęs buvęs V. Putino patarėjas A. Čiubaisas gydomas ligoninėje

Anatolijus Čubaisas, netrukus po Maskvos invazijos į Ukrainą atsistatydinęs iš Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, aukšto rango patarėjo pareigų ir išvykęs iš savo šalies, sekmadienį dėl neurologinio sutrikimo buvo gydomas vienos iš Europos ligoninių intensyviosios terapijos skyriuje.   

Ksenija Sobčiak, Televizijos laidų vedėja ir Čiubaisų šeimos draugė, platformoje „Telegram“ pranešė, kad kalbėjosi su jo žmona Avdotija. Anot jos, A. Čiubaisas sega Guillaino-Barre (Gijeno-Barė) (GBS) sindromu. K. Sobčiak nenurodė, kurioje ligoninėje jis gydomas. 

Susirgus GBS organizmo imuninė sistema pažeidžia nervines ląsteles ir nulemia raumenų silpnumą ar – sunkiausiais ligos atvejais – paralyžių.

K. Sobčiak citavo A. Čiubaiso žodžius, kad jo būklė yra „vidutinio sunkumo, stabili“.

Nors A. Čiubaisas nenurodė savo atsistatydinimo kovo mėnesį priežasties, buvo manoma, kad jis pasitraukė, nes nepritarė invazijai į Ukrainą.  

07:23 V. Zelenskis: rusai stiprina pajėgas pietuose

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo vakariniame kreipimesi pažymėjo, kad Ukrainos kariškiai ir žvalgybos pareigūnai be atsako nepalieka nė į vieno Rusijos karių smūgio.

„Šią dieną įvyko vienas žiauriausių Mykolajivo ir regiono puolimų per visą karą – dešimtys raketų. Rusijos smūgis nusinešė vienos didžiausių Ukrainos žemės ūkio bendrovių „Nibulon“ įkūrėjo, Ukrainos didvyrio Oleksijaus Vadaturskio ir jo žmonos Raisos gyvybes. Nė vienas Rusijos smūgis nelieka be atsako iš mūsų kariškių ir žvalgybos pareigūnų. Ukrainos ginkluotosios pajėgos yra pasirengusios atsakyti į bet kokią naują okupantų veiklą“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Pasak jo, dabar Rusijos kariuomenė stengiasi stiprinti savo pozicijas okupuotuose Pietų Ukrainos regionuose, didindama aktyvumą atitinkamose teritorijose. Dalis Rusijos pajėgų iš pozicijų rytuose perkeliama į pietus, į Chersono ir Zaporižios sritis.

06:57 Rusai 60 kartų dažniau atakavo civilinius objektus nei karinius

Ukrainos kovos su dezinformacija centro duomenimis, Rusija 60 kartų dažniau atakavo civilinius objektus nei karinius – 17.300 atakų prieš civilinius ir 300 prieš karinius objektus.

Centras pažymi, kad šiuo metu Mariupolyje, Charkive, Černihive, Bučoje, Sjeverodonecke ir Lysyčanske yra apgadinta arba sugriauta daugiau kaip 50% būstų.

06:52 Iš Zaporižios išvyko 400.000 ukrainiečių

Nuo karo pradžios per Zaporižios sritį iš okupuotų teritorijų išvyko apie 400.000 ukrainiečių.

Oleksandras Staruchas, srities gubernatorius, interviu naujienų agentūrai „Ukrinform“ sakė, kad mieste liko beveik 90.000 žmonių, įskaitant 16.000 Donecko srities gyventojų.

Anot jo, iš Rusijos nelaisvėje tebesančio 191 žmogaus, šeši yra vietos pareigūnai, o du – nepilnamečiai.

 „Juos sodina į rūsius, kankina, reikalauja pinigų, daro spaudimą jų šeimoms, grasina pagrobti vaikus“, – sakė O. Staruchas.

 Pranešama, kad nuo kovo rusų pajėgos Zaporižios srityje įkaitais paėmė 453 civilius gyventojus, kai kurie iš jų vėliau buvo paleisti.

06:46 Per parą 7 kartus apšaudytas Sumų regionas

Per pastarąją parą Rusijos kariai 7 kartus apšaudė Sumų regioną, praneša Dmytro Žyvyckis, gubernatorius.

Anot jo, dėl apšaudymo užsidegė kviečių laukas, sunaikinta 25 ha grūdų.

06:30 Chersone ukrainiečiai smogė rusų atramoms, techninėms stotims

Chersono srityje Ukrainos aviacija surengė dvi atakas prieš rusų atramas, o raketų ir artilerijos daliniai smogė techninėms stotims Beliajevkos vietovėje, pranešė „Pietų“ operatyvinė vadovybė.

„Taip pat gavome patvirtinimą apie smūgį ešelonui su karine technika, šaudmenimis ir gyvąja jėga Brilevkos geležinkelio stoties rajone. Nuostoliai žvalgomi“, – sakoma pranešime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 1

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 12

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija, taupydama dujas, žiemą ketina mažinti viešųjų pastatų šildymą

Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija sustabdė karines operacijas Malyje

Vokietijos gynybos ministerija penktadienį pranešė sustabdžiusi daugumą savo operacijų Malyje, kariškių...

Verslo aplinka
2022.08.12
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Kinijos kariniai žaidimai parodė jos pažeidžiamumą Premium

Kinijos laivyno manevrai Taivano sąsiauryje vertinami kaip nepageidautini ne tik savo nepriklausomybę...

Logistika
2022.08.12
Vokiečių ministras siūlo ES leisti kombinuotas vakcinas nuo kelių COVID-19 atmainų

Vokietijos sveikatos apsaugos ministras penktadienį sakė, kad Europos Sąjungos vaistų priežiūros agentūra...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES pirmininkaujanti Čekija siūlo Bendrijai plėsti sankcijas ir nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams 17

Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas...

Verslo aplinka
2022.08.12
G. Schroderio akibrokštas: dėl panaikintų privilegijų patraukė Vokietijos parlamentą į teismą

Buvęs kancleris Gerhardas Schroderis patraukė Vokietijos parlamentą į teismą už sprendimą panaikinti kai...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES teismas pertekliniu įvertino Lietuvos reikalavimą deklaruojant skelbti artimųjų vardus

Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų...

Verslo aplinka
2022.08.12
VSD: A. Paleckio asociacijai suteiktas paramos gavėjo statusas atrodo prastai

Darius Jauniškis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas, sako, jog jam prastai atrodo valstybės...

Verslo aplinka
2022.08.12
„McDonald's“ vėl atidaro savo restoranus dalyje Ukrainos

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje prieš pusmetį uždariusi savo restoranus, „McDonald's“ sugrįžta ir atidaro...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku