Raudonasis Kryžius siekia patekti į Olenivkos kalėjimą, Ukraina nuogąstauja, kad grūdų derlius sumenks perpus

Publikuota: 2022-07-31
Atnaujinta 2022-07-31 19:40
  • Rusija kaltina Ukrainą surengus ataką prieš karinį jūrų laivyną, ši vadina tai provokacija.
  • Ukrainos prezidentas ragina civilius evakuotis iš Donecko srities, kur vyksta įnirtingi susirėmimai su Rusijos pajėgomis.
  • Liepos 31-osios naktį smarkiai apšaudytas Mykolajivas.
  • Atakų surengta šiaurės rytiniuose Charkivo ir Sumų regionuose.
  • Belaisvių žudynės Olenivkoje: palydovinės nuotraukos rodo, kad sprogimas kilo pastato viduje.
  • Tikimasi, kad grūdų krovinys iš Ukrainos Turkiją pasieks kitą savaitę.

19:26 Raudonojo Kryžiaus Komitetas siekia patekti į Olenivkos kalėjimą

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK) sekmadienį pranešė, kad dar negavo leidimo apsilankyti Olenivkos kalėjime, kuriame per bombardavimą žuvo dešimtys ukrainiečių karo belaisvių.

„Kol kas negavome jokio oficialaus patvirtinimo, kad mums leidžiama aplankyti vietą ar karo belaisvius, nukentėjusius nuo išpuolio, ir iki šiol mūsų pasiūlymas dėl materialinės pagalbos nebuvo priimtas“, – sakoma TRKK pareiškime.

18:08 Ukrainos prezidentas: grūdų derlius gali būti perpus menkesnis

Sekmadienį tviteryje V. Zelenskis pasidalijo nuogąstavimu, kad Ukrainos grūdų derlius šiemet gali būti perpus mažesnis, palyginti su praėjusiais metais. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mūsų pagrindinis tikslas – padėti išvengti pasaulinės maisto krizės, kurią sukėlė Rusija“, – teigiama V. Zelenskio įraše. 

Praėjusią savaitę Ukrainos ministras pirmininkas svarstė, ar pavyks užauginti 65-70 mln. t grūdų ir pasiekti 70% buvusios apimties. 

17:44 Ukrainiečiai skelbia sunaikinę stambų Rusijos krovinį

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija praneša, kad Chersono regione sunaikintas iš okupuoto Krymo atvykęs 40 vagonų traukinys su Rusijos gabenta įranga ir amunicija.

Ministerijos atstovo teigimu, taikinį, buvusį Brilevkos traukinių stotyje, pavyko sunaikinti amerikietiškomis salvinės raketų ugnies sistemomis HIMARS, skelbia unian.net.

17:16 Išvaduotoje Irpinėje – miesto atstatymo darbai

Kijivo srityje esančiame Irpinės mieste, kurio 70% buvo sugriauta Rusijai vykdžius karinę agresiją, gyvenimas palengva grįžta į įprastas vėžias: daugėja gyventojų, vyksta miesto atstatymo darbai, rodo unian.net fotokorespondentų medžiaga. 

Miesto mero Alexanderio Markushino teigimu, buvo sugadinga daug svarbios infrastruktūros, sudeginti namai, automobiliai. Irpinė buvo viena pirmųjų, kurią užėmė rusų pajėgos, ją pavyko išvaduoti kovo 28 d. 

16:50 Stebima situacija pasienyje su Baltarusija

Ukrainos žvalgybos duomenimis, Baltarusijoje, netoli sienos su Ukraina, yra šešios bataliono taktinės grupės (BTGs), telkiama karinė įranga, kurios judėjimas nuolatos stebimas ir atsiradus grėsmei būtų atitinkamai reaguojama, rašo unian.net.

„Mūsų žvalgyba stebi Rusijos karių judėjimą, bet lygiai taip pat atidžiai žiūrime ir kas vyksta Baltarusijoje, kuriomis kryptimis ir kokia technika juda“, – teigia Ukrainos karybos ekspertas Olegas Zhdanovas.

14:53 Ukraina: turime įrodymų dėl žudynių Olenivkoje kaltininkų

Kalėjimo apšaudymas prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje Olenivkoje, Donecko srityje, per kurį žuvo daugiau nei 50 ukrainiečių karo belaisvių, buvo sąmoningas Rusijos karo nusikaltimas, skelbia unian.net

„Turime tris įrodymus, tarp jų ir palydovines nuotraukas, rodančias, kad sprogimas kilo pastato viduje“, – teigia Mikhailas Podolyakas, Ukrainos prezidento patarėjas. 

Rusija, nepateikdama jokių įrodymų, primygtinai tvirtina, kad Olenivką užpuolė Ukrainos ginkluotosios pajėgos. V. Zelenskis paragino Jungtines Tautas ir Raudonąjį Kryžių ištirti ukrainiečių karo belaisvių žūtį per išpuolį okupuotoje teritorijoje.

14:36 Rusija įvardijo savo grėsmes

Sekmadienį Vladimiras Putinas pasirašė naują Karinio jūrų laivyno doktriną, kurioje teigiama, kad pagrindiniai iššūkiai ir grėsmės nacionaliniam Rusijos saugumui ir vystymuisi yra Vašingtono strateginis tikslas dominuoti pasaulio vandenynuose ir NATO karinė infrastruktūra, artėjanti prie Rusijos sienų.

„Nepriklausoma Rusijos vidaus ir išorės politika susiduria su JAV ir jų sąjungininkių, siekiančių išsaugoti savo dominavimą pasaulyje, įskaitant vandenynus, atsakomosiomis priemonėmis“, – tvirtinama doktrinoje, V. Putino pasirašytoje Rusijos karinio jūrų laivyno dieną.

13:43 Lenkijos parama ukrainiečiams 

Šiais metais Lenkijos privačių asmenų ir valdžios institucijų parama Ukrainos pabėgėliams viršys 25 mlrd. PLN (apie 5,27 mlrd. Eur), arba beveik 1% šalies BVP, apskaičiavo Lenkijos vyriausybės remiamas analitinis centras.

„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

13:13 Žuvo vienas turtingiausių Ukrainos verslininkų

Vienos didžiausių Ukrainos žemės ūkio bendrovių „Nibulon“ įkūrėjas ir savininkas Oleksij Vadatursky ir jo žmona žuvo per sekmadienį vykusį Ukrainos pietinio Mykolajivo miesto apšaudymą, praneša regiono administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

Vadaturskių šeima žuvo savo namuose, kai sekmadienio naktį ir rytą Rusijos pajėgos apšaudė miestą, praneša „Reuters“.

Bendrovė „Nibulon“, kurios būstinė įsikūrusi Mykolajive, specializuojasi grūdų gamyboje ir eksporte, augina ir parduoda kukurūzus ir miežius. Bendrovė turi nuosavą laivyną ir laivų statyklą.

12:52 Grūdų krovinys iš Ukrainos Turkiją pasieks kitą savaitę

Ukrainietiškus grūdus gabenantys laivai Stambulą turėtų pasiekti preliminariai rugpjūčio 3 dieną, praneša unian.net. Šešiolikos laivų flotilės kelionė bus stebima ir lydima dronų. 

Pirmiausia kroviniai pasieks Turkijos uostą, vėliau bus paskirstyti ir išplukdyti daugiausia į Afrikos šalis. Prognozuojama, kad galutinį kelionės tikslą krovinys pasieks po pusantro mėnesio. 

Turkijos prezidentūros atstovas spaudai sakė, kad yra didelė tikimybė, jog pirmasis ukrainietiškus grūdus gabenantis laivas jau pirmadienį galės išplaukti iš Ukrainos Odesos uosto.

Anksčiau skelbta, kad Ukrainos uostuose yra užblokuota iki 25 mln. tonų kviečių ir kitų grūdų.

Krovinių gabenimą per Juodąją jūrą blokuoja Rusijos karo laivai, taip pat minų laukai, kuriuos įrengė Kyjivas, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus amfibinio puolimo. 

Gabenti krovinius sąlygos atsirado Rusijai, Turkijai ir Ukrainai pasirašius susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę ir sudaryti sąlygas grūdams gabenti per Juodąją jūrą.

11:20 Rusija ieško savanorių kariauti Ukrainoje

Siekdama tęsti savo karinę agresiją Ukrainoje Rusija ieško savanorių, kurie papildytų karių gretas. CNN skelbia, kad siekiama pritraukti ir jokios karinės patirties neturinčius žmones.    

Analitikų skaičiavimu, gali būti siekiama mobilizuoti apie 30.000 savanorių, kurie palaikyti penkis mėnesius besitęsiančią invaziją taikios kaimynės teritorijoje.

10:40 Rusijos pajėgos apšaudė Mykolajivą

Rusijos pajėgoms sekmadienį apšaudžius Ukrainos pietinį Mykolajivo miestą žuvo vienas žmogus, pranešė pareigūnai.

„Liepos 31-osios naktį, po 1 val. ir ryte apie 5 val. Mykolajivas buvo smarkiai apšaudytas. Preliminariai vienas žmogus žuvo ir du buvo sužeisti“, – platformoje „Telegram“ pranešė regiono administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

„Per apšaudymus buvo apgadinta nemažai infrastruktūros objektų. Tarp jų – viešbutis, sporto kompleksas, dvi švietimo įstaigos ir automobilių remonto dirbtuvės. Taip pat buvo apgadinta gyvenamųjų pastatų“, – pridūrė jis.

Anksčiau Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius sekmadienį surengtą apšaudymą pavadino didžiausiu nuo pat vasario 24-osios, kai į Ukrainą įsiveržė Rusijos pajėgos.

„Buvo sugriauta nemažai objektų, apgadinti gyvenamieji namai. Vietose, kur nukrito sviediniai, kilo keletas gaisrų. Ten dirba gelbėtojai. Renkame išsamią informaciją“, – pridūrė jis.

„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

09:26 Rusijos atsakomosios priemonės Naujajai Zelandijai

Rusija šeštadienį paskelbė uždraudusi 32 Naujosios Zelandijos pareigūnams ir žurnalistams įvažiuoti į savo teritoriją, atsakydama į panašias priemones, kurių Velingtonas ėmėsi prieš Maskvą dėl jos vykdomo puolimo Ukrainoje.

Tarp jų yra Velingtono meras Andrew Fosteris, Oklando meras Philipas Goffas, Naujosios Zelandijos karinių jūrų pajėgų vadas Garinas Goldingas ir žurnalistės Kate Green bei Josie Pagani, teigiama Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Naujosios Zelandijos vyriausybė plečia sankcijas, kurios vis dažniau paliečia Rusijos piliečius.

08:58 Kaltina dėl atakos prieš karinį jūrų laivyną

Per dronų ataką prieš Rusijos karinį jūrų laivyną okupuoto Krymo Sevastopolio mieste sekmadienį buvo sužeisti penki žmonės, pranešė Maskvos primestas gubernatorius Michailas Razvožajevas, apkaltinęs dėl jos ukrainiečius.

Ukraina tai neigia ir vadina rusų pranešimą provokacija.

Sevastopolis yra pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė 2014 m. aneksuotame Ukrainai priklausančiame Kryme.

„Šį rytą Ukrainos nacionalistai nusprendė sugadinti Rusijos karinio jūrų laivyno dieną“, Rusijoje minimą šį sekmadienį, pranešė M. Razvožajevas platformoje „Telegram“ ir pridūrė, kad buvo sužeisti penki žmonės, įskaitant kariuomenės štabo darbuotojus.

Tačiau Odesos srities administracijos atstovas Serhijus Bratčukas paneigė rusų pareiškimus apie „Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgį“ prieš Rusijos Juodosios jūros laivyno štabą Kryme.

„Pranešimas apie tariamą Ukrainos išpuolį prieš Juodosios jūros laivyno štabą Sevastopolyje yra akivaizdi provokacija. Mūsų Krymas iš okupantų bus išvaduotas ne taip, o daug efektyviau. Viskam savo laikas“, – rašė jis „Telegram“.

08:30 Privaloma evakuacija iš Donecko

V. Zelenskis šeštadienį paragino civilius gyventojus evakuotis iš Donecko srities, kur vyksta įnirtingi susirėmimai su Rusijos pajėgomis.

Rytinis Donecko regionas patyrė didžiausią Rusijos puolimo jėgą praėjus kelioms savaitėms nuo vasario 24 dieną pradėtos invazijos.

V. Zelenskis savo kasdieniame kreipimesi perspėjo, kad tūkstančiai žmonių, įskaitant vaikus, vis dar yra regiono mūšių zonose, o penktadienį, pasak Donecko administracijos vadovo, žuvo šeši civiliai gyventojai ir 15 buvo sužeisti.

„Jau priimtas vyriausybės sprendimas dėl privalomos evakuacijos iš Donecko“, – sakė V. Zelenskis, pabrėždamas pastarosiomis savaitėmis skambėjusius pareigūnų raginimus palikti regioną.

„Išvykite, mes jums padėsime, – pasakė V. Zelenskis. – Šiame karo etape teroras yra pagrindinis Rusijos ginklas.“

Oficialiais Ukrainos skaičiavimais, neokupuotoje Donecko teritorijoje tebegyvena nuo 200.000 iki 220.000 civilių gyventojų.

Šeštadienio vakarą paskelbtame pranešime apie privalomą evakuaciją teigiama, kad dėl artėjančios žiemos tai būtina padaryti skubiai, ypač daugiau kaip 50.000 regione tebesančių vaikų.

„Juos reikia evakuoti, negalima statyti jų į mirtiną pavojų žiemą be šildymo, šviesos, be galimybės juos sušildyti“, – sakoma Ukrainos laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministerijos pranešime.

8:15 Kviečia paskelbti Rusiją teroristine valstybe

Kreipdamasis į tarptautinę bendruomenę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino šalis oficialiai paskelbti Rusiją „terorizmą remiančia valstybe“.

Šis raginimas nuskambėjo kitą dieną po to, kai rusų kontroliuojamoje Olenivkoje buvo subombarduotas kalėjimas, kuriame buvo laikomi ukrainiečių karo belaisviai, o Rusija ir Ukraina dėl to kaltina viena kitą.

VŽ rašė, kad Ukrainos prezidentas vėlai penktadienį pareiškė, kad kalėjimo apšaudymas prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje Olenivkoje, Donecko srityje, per kurį žuvo daugiau nei 50 ukrainiečių karo belaisvių, buvo „sąmoningas Rusijos karo nusikaltimas“. 

Šeštadienio įvykių juostą skaitykite ČIA.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai?

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
11:00
COVID-19 statistika:126 nauji atvejai, 4 žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 126 nauji COVID-19 atvejai, 4 žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau...

Lietuvos merginų rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate

Lietuvos U18 merginų rinktinė sekmadienį iškovojo aukso medalius Europos čempionate. Lietuvės finale įveikė...

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 3

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium 1

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 4

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 6

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 8

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku