Iš karo lauko: MI6 šefas sako, kad Rusija „nebeturi jėgų“, rusai puola prie Bachmutsko

Publikuota: 2022-07-30
Atnaujinta 2022-07-30 20:42
  • JT ir ES pasmerkė ukrainiečių karo belaisvių žudynes Olenivkoje.
  • CNN: Karas Ukrainoje finansuojamas auksu iš Sudano.
  • MI6 šefas: „Rusija nebeturi jėgų“.
  • CNN: Putino planas Ukrainai – dar 30.000 savanorių
  • Rusai iš trijų pusių puolė Semigorję prie Bachmutsko

Naujausias žinias pranešime sekmadienį 8 val.   

20:28 Rusai iš trijų pusių puolė Semigorję prie Bachmutsko 

Rytų Ukrainoje Bachmutsko kryptimi rusų armija apšaudė ukrainiečius visomis turimomis pajėgomis, skelbia „unian.net“.

Rusijos okupantai bando sudaryti sąlygas puolimui Bachmutsko, Avdyjevsko ir Novopavlovsko kryptimis, kad pagerintų taktinę padėtį, pranešama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo „Facebook“ puslapyje. Pasak „unian.net“, „priešo aviacijos grupuotė vykdo sistemingas kovines operacijas, siekdama paremti sausumos grupių veiksmus“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

„Kramatorsko kryptimi priešas smogė artilerijos smūgius prie Kramatorsko, Verchnekamensko, Ivano Darjevkos ir Perejezdnoje. Smūgis iš oro suduotas netoli Ivano Darjevkos", – praneša Generalinis štabas.

19:15 CNN: Putino planas Ukrainai – dar 30.000 savanorių

Visoje Rusijoje formuojami savanorių batalionai, kurie bus siunčiami į karą Ukrainoje. Analitikai mano, kad į Rusijos kariuomenės gretas gali būti mobilizuota per 30.000 savanorių.

Pasak CNN, Rusija ieško pamainos per penkis karo mėnesius išvargintiems ir žuvusiems kariams. Iš 30.000 mobilizuotų karių maždaug trečdalį planuojama mesti į Donbasą. 

Praėjusią savaitę britų žvalgybos MI6 vadovas Richardas Mooras pareiškė esąs įsitikinęs, jog „per kelias ateinančias savaites rusams bus vis sunkiau apsirūpinti „darbo jėga“ karo lauke, o tai suteiktų Ukrainai svarią galimybę imtis atsakomųjų veiksmų.

Kateryna Stepanenko, Vašingtono karo studijų instituto Rusijos tyrėja, sako, jog kai kurie batalionai dalyvaus tik kovinės paramos ir kovinio aprūpinimo operacijose (pavyzdžiui, logistikos ar signaliniai batalionai), kiti sustiprins jau egzistuojančius karinius dalinius arba suformuos kovinius batalionus. Tačiau „mažai tikėtina, kad trumpalaikiai mokymai savanorius, neturinčius jokios patirties, pavers efektyviais kariais bet kuriame dalinyje“. 

18:30 Rusijos gynybos ministerija paskelbė Olenivkos kolonijoje žuvusių ukrainiečių pavardes

JAV Karo tyrimų institutas paneigė rusų versiją, tačiau Rusijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Igoris Konošenkovas toliau atkakliai kartoja Kremliaus teiginius, esą į Mariupolio gynėjus, kurie pasidavė į karo nelaisvę, pataikė patys ukrainiečiai. 

Tuo metu „InformNapalm“ tyrėjai įsitikinę, skelbia „unian.net“, kad rusų okupantai ukrainiečių belaisvius išžudė termobariniais ginklais. Tai savo ataskaitoje nurodė tarptautinė žvalgybos bendruomenė. 

Tyrėjai įsitikinę, kad rusai išžudė tarptautinės teisės saugomus ukrainiečių kovotojus, siekdami apkaltinti Ukrainą tyčiniu apšaudymu iš HIMARS. 

16:58 MI6 šefas: „Rusija nebeturi jėgų“

Rusijai „trūksta garo“ karui su Ukraina, šeštadienį trumpame komentare socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė Richardas Moore'as, Didžiosios Britanijos žvalgybos agentūros MI6 vadovas.

Šia įžvalga jis pasidalijo po ankstesnio Gynybos ministerijos pareiškimo tviteryje, kuriame teigiama, kad Kremlius „tampa vis labiau beviltiškas“.

Pasak Gynybos departamento pranešimo, „Rusija neteko dešimčių tūkstančių karių ir naudoja sovietinių laikų ginklus. Jų pasenusios raketos žudo ir sužeidžia nekaltus ukrainiečius. Rusija šio neteisingo karo nelaimės“.

Anot „The Guardian“, šeštadienį Ukrainos kariuomenė pranešė, kad per mūšius Chersono regione, kuris yra Kyjivo kontrpuolimo pietuose židinys ir pagrindinė Maskvos tiekimo linijų jungtis, nukovė daugybę rusų karių ir sunaikino du rusų amunicijos sandėlius. 

16:00 Rusija iš okupuotos Charkovo srities dalies atitraukia karinę įrangą į savo teritoriją

Apie tai pranešė „Radio Svoboda“, remdamasis „Cxem“ žurnalistų ištyrinėtais „Planet Labs“ palydovo vaizdais. 

Kaip skelbiama, dalis rusų technikos gabenama geležinkeliu į Sobolevkos kaimą Rusijos Belgorodo srityje – rusai iškrauna ginklus savo teritorijoje, siekdami išvengti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgio. 

Palyginus liepos 28 d. ir birželio 19 d. palydovines šios vietovės nuotraukas matyti, kad joje padaugėjo karinės technikos ir Rusijos kariuomenės. Ekspertai prognozuoja, jog ateityje ši technika bus panaudota puolant Iziumo ir Slovjansko kryptimis.

14:50 CNN: Karas Ukrainoje finansuojamas auksu iš Sudano 

CNN skelbia, jog auksą iš Sudano Rusija pradėjo nelegaliai eksportuoti praėjus kelioms dienoms po karo pradžios, jis naudojamas karui Ukrainoje finansuoti. 

Rašoma, kad praėjus kelioms dienoms po Rusijos puolimo Ukrainoje, Rusijos krovininis lėktuvas iš Sudano sostinės kontrabanda išgabeno apie toną aukso, buvo paslėptas po sausainių dėžutėmis. 

Panašių kontrabandinių skrydžių buvo mažiausiai 16. Mainais už auksą Maskva teikė politinę ir karinę paramą vis labiau nepopuliarėjančiai Sudano karinei vadovybei, kuri žiauriai slopina demokratinį judėjimą šalyje.

Buvę ir esami JAV pareigūnai CNN pasakojo, kad Rusija rėmė 2021 m. Sudane įvykdytą karinį perversmą, per kurį buvo nuversta pereinamojo laikotarpio civilinė vyriausybė.

Pasak CNN, už aukso eksporto schemos stovi Rusijos oligarchas Jevgenijus Prigožinas.

13:15 Apšaudytas Charkivas 

Šeštadienį pareigūnai pranešė, kad dėl atsinaujinusių Rusijos smūgių Ukrainos fronto linijoje šalies pietuose žuvo vienas žmogus, taip pat nukentėjo mokykla Charkove, rašo „The Guardian“, remdamasis AFP. Ankstyvą šeštadienio rytą dalis mokyklos sunaikinta smūgiu iš sistemos „žemė-oras“ S-300 raketa. 

Apšaudomas ir Mykolajivas. Pasak miesto mero, naktį raketoms apšaudžius du gyvenamuosius rajonus, žuvo vienas žmogus. Dar šeši žmonės buvo sužeisti, kai smūgiai išdaužė langai ir duris, sugriovė balkonus. 

12:20 JT ir ES pasmerkė ukrainiečių karo belaisvių žudynes Olenivkoje

Josepas Borrellis, ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai, pasmerkė dešimčių ukrainiečių karo belaisvių nužudymą Rusijos okupuotoje Olenivkoje, Donecko srityje. 

„Šie nežmoniški ir barbariški veiksmai yra sunkūs Ženevos konvencijų ir jų papildomo protokolo pažeidimai, kurie laikytini karo nusikaltimais", – sakoma jo pareiškime. Europos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad karo nusikaltimų vykdytojai bei už juos atsakingi vyriausybės pareigūnai ir kariuomenės atstovai bus patraukti atsakomybėn.

Panašų pareiškimą paskelbė ir Jungtinės Tautos. „Esame sukrėsti Olenivkoje nužudytų žmonių nuotraukų /.../ kaltininkai turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn", – sakė Osnat Lubrani, JT humanitarinės pagalbos koordinatorė Ukrainoje  

Rusija, nepateikdama jokių įrodymų, primygtinai tvirtina, kad Olenivką užpuolė Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Tuo metu „unian.net“, remdamasi Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiaja žvalgybos valdyba, rašo, jog žudynės Olenivkos kalėjime nebuvo suderintos su Rusijos karine vadovybe ir buvo skirtos nuslėpti lėšų, skirtų karo belaisviams išlaikyti, pasisavinimą. 

BBC praneša, jog Volodymyras Zelenskis paragino Jungtines Tautas ir Raudonąjį Kryžių ištirti ukrainiečių karo belaisvių žūtį per išpuolį okupuotoje teritorijoje.  

11:20 Ukraina gaus „slaptus“ bepiločius orlaivius „Phoenix Ghost“

Su kiekviena karo diena Ukrainos gynėjai iš ją remiančių šalių gauna vis daugiau ginklų. Šį kartą tai – dar viena siunta iš JAV, nauji „Phoenix Ghost" dronai kamikadzės, skelbia „unian.net“. 

JAV gynybos departamento duomenimis, Ukrainos kariuomenei bus perduota apie 580 bepiločių „Phoenix Ghost“.

Dronus gaminanti bendrovė „Aevex Aerospace“ jokių charakteristikų neskelbia, jos išlieka paslaptyje, rašoma projekto „FreeDom“ straipsnyje. Karo ekspertai komentuoja, jog dronas „geba nustatyti taikinį ir jį sunaikinti“.  

10:20 Ukraina kontratakuoja tiltus 

Dėl Ukrainos kariuomenės smūgių sutriko eismas dar vienu strategiškai svarbiu tiltu netoli Chersono, teigiama rytiniame Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Pietų operatyvinės vadovybės pranešime.

Chersono regione yra tik trys pervažos per Dniepro upę: Antonovo automobilių tiltas (arba tiesiog Antonovo tiltas) netoli Chersono, Antonovo geležinkelio tiltas už 6 km ir Kachovkos užtvankos tiltas Naujojoje Kachovkoje, dar už 70 km.

Kontratakuodama Ukrainos kariuomenė bando sugriauti šiuos tiltus, taip siekiama atkirsti Rusijos kariuomenę nuo tiekimo dešiniajame Dniepro krante.

Trečiadienį po Ukrainos smūgio sustojo eismas Antonovo tiltu. Dabar, kaip praneša Ukrainos kariškiai, joks eismas nebevyksta geležinkelio tiltu. Tiltas Naujojoje Kachovkoje taip pat nuolat apšaudomas, tačiau šią savaitę okupacinė valdžia pranešė, kad jis buvo atstatytas.

9:15 V. Zelenskis: smūgis kalėjimui Rytų Ukrainoje yra „sąmoningas Rusijos karo nusikaltimas“

Ukrainos prezidentas vėlai penktadienį pareiškė, kad kalėjimo apšaudymas prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje Olenivkoje, Donecko srityje, per kurį žuvo daugiau nei 50 ukrainiečių karo belaisvių, buvo „sąmoningas Rusijos karo nusikaltimas“. 

Rusija ir Maskvos remiami separatistai penktadienį apkaltino Kyjivo pajėgas smogus kalėjimui amerikietiškomis salvinės raketų ugnies sistemomis HIMARS ir nurodė, kad per šį incidentą dešimtys žmonių žuvo arba buvo sužeisti. Ukraina neigė, kad taikėsi į civilę infrastruktūrą arba karo belaisvius.

Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad tarp šioje įstaigoje laikytų ukrainiečių karo belaisvių buvo karių iš pulko „Azov“, gynusių metalurgijos įmonės „Azovstal“ kompleksą pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje.

8:45 Britų žvalgyba: Rusija naudoja pontoninius tiltus ir keltus, keisdama sugadintus tiltus netoli Chersono

Pasak BBC, Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos kasdien rengiamame rytiniame žvalgybos pranešime daugiausia dėmesio skiriama įvykiams okupuotose Ukrainos teritorijose: 

Tikėtina, kad Ukraina sėkmingai atrėmė pavienius Rusijos karinius puolimo bandymus palei seniai nusistovėjusią fronto liniją netoli Donecko; 

Chersono regione Rusijos kariuomenė greičiausiai įrengė du pontoninius tiltus ir paleido keltų sistemą, kuri pakeitė tiltus, sugadintus per neseniai įvykdytus Ukrainos smūgius. 

Naujai okupuotose teritorijose Pietų Ukrainoje Rusijos įvesta valdžia patiria vis didesnį Maskvos spaudimą – jiems reikia įtvirtinti regiono kontrolę ir rengti „referendumus“ dėl prisijungimo prie Rusijos. Šiuo metu Rusija okupuotų teritorijų valdžios institucijas priskiria civilinei-karinei administracijai. Tikėtina, kad vietos valdžios institucijos privers gyventojus atskleisti asmens duomenis rinkėjų sąrašams sudaryti. 

08:20 „Financial Times": Vokietija nesilaiko susitarimo dėl tankų tiekimo Rytų Europai vietoj Ukrainai perduotų tankų.

Pasak FT,  Vokietijos ir jos sąjungininkų susitarimo dėl ginklų tiekimo Ukrainai rezultatai „yra liūdni“. Sutartyje buvo numatyta, kad Rytų Europos šalys siųs Kyjivui sovietų gamybos karinę įrangą, o Vokietija mainais iš savo atsargų tieks joms vakarietišką įrangą.

Tačiau šis susitarimas, turėjęs pademonstruoti Europos solidarumą, tapo nesutarimų objektu, rašo FT. Šią savaitę Vokietija pripažino, kad, nepaisant ilgų derybų su Lenkija, Slovėnija, Graikija ir Čekija, nepasirašė sutarties nė su viena iš šių šalių.

Tuo metu Varšuva pristatė Ukrainai 240 sovietinių tankų T-72 ir tikėjosi, kad Berlynas už juos atsilygins tankais „Leopard“, tačiau Vokietija jų pasiūlė tik 20 vienetų. 

„Susitarimas su Varšuva faktiškai yra miręs“, FT citavo Vokietijos pareigūną.

Berlynas nesutinka, kad nuvilia Ukrainą ir jos sąjungininkus. Pareigūnai primena, kad šią savaitę Kijevas patvirtino, jog iš Vokietijos pristatė pirmąsias tris iš 15 savaeigių priešlėktuvinės gynybos sistemų „Gepard“, taip pat tris daugkartinius raketų paleidimo įrenginius „Mars II“ ir tris savaeiges šarvuotas haubicas „PzH“, be septynių birželį pristatytų sistemų. Be to, Berlynas leido „PzH 2000“ gamintojui tiekti Kijevui dar 100 sistemų, kurių bendra vertė – 1,7 mlrd. Eur.

07:45 Mūšiai Donbase tęsiasi

Aktyvūs karo veiksmai tęsiasi netoli Semigoryes, Zaicevo, Veršinos, Krasnogorovkos ir Pavlovkos, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

2022 m. liepos 30 d. rytą Ukrainos rytuose tęsiasi aktyvios kovos su Rusijos okupantais. Įsibrovėliai bando vykdyti puolimo operacijas iš skirtingų krypčių, tačiau nesėkmingai, teigiama rytinėje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo „Facebook“ suvestinėje.

07:30 Sunaikinti priešo amunicijos sandėliai

Pietų Ukrainos „Pivden“ operatyvinė vadovybė pranešė apie 105 Rusijos karių, jų įrangos ir amunicijos sandėlių sunaikinimą.

„Padėtis mūsų operatyvinėje zonoje sunki, bet kontroliuojama. Priešas ir toliau vykdo kovines operacijas turimomis pajėgomis užimtose gynybos linijose", – rašoma vadovybės „Facebook“ paskyroje. 

Pasak pranešimo, Ukrainos oro pajėgos atakavo du priešo pajėgų ir technikos sandėlius Chersono ir Snigirevskio regionuose, o Mykolaivo srityje buvo pataikyta į priešo amunicijos sandėlį.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 2

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 2

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 3

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 7

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku