Ukraina sako, kad rusai pasiekė nedidelių laimėjimų Donecko srityje, Rusija okupuotose teritorijose atidarė savo VRM padalinius

Publikuota: 2022-07-28
Atnaujinta 2022-07-28 21:57
  • Bombarduotas Charkivas ir Mykolajivas, apšaudytas Kyjivas ir Černihivas. Rusija smogė karinei bazei prie Kyjivo.
  • Kyjive viešintis G. Nausėda pasakė kalbą Aukščiausioje Radoje, V. Zelenskiui įteikė Vytauto Didžiojo ordiną.
  • Baltieji Rūmai mano, kad Rusijos nuostoliai siekia 75.000 nukautų ir sužeistų karių.
  • Rusija per parą iš Donbaso išgabeno 25.000 žmonių.
  • Ukrainos pareigūnas sako, kad rusai nebegali gabenti sunkiosios ginkluotės per tiltą Chersono srityje.

Trečiadienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="2ceb337f-69b8-4d8c-ad5e-636908deffb4" prefix="ofD" format="interactive" title="2022-07-27 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 7 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:41 Rusija Chersono ir Zaporižios regionuose atidarė savo VRM padalinius

Rusijos vyriausybė atidarė savo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) padalinius okupuotose teritorijose Chersono ir Zaporižios regionuose, ketvirtadienį pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Pasak pranešimo, delegacijos atvyko į okupuotą teritoriją „organizuoti Rusijos vidaus reikalų ministerijos laikinųjų padalinių darbą ir teikti praktinę pagalbą vietos teisėsaugos institucijoms“.

„RIA Novosti“ rašo, kad taip pat kuriamos tų konkrečių regionų teritorinės vidaus reikalų įstaigos. 

21:30 Vakare apšaudytas Mykolajivas

Ketvirtadienio vakarą Mykolajive pasigirdo keli sprogimai, pranešė miesto meras Oleksandras Senkevičius. Vėliau jis patikslino: „Pataikyta privačiame sektoriuje. Apgadinti gyvenamieji namai. Į įvykio vietą išvyko gelbėtojai.“

Mykolajivas buvo atakuotas ir ryte, tuomet sužeistas vienas gyventojas.

20:52 V. Zelenskis: pirmąsias „Stinger“ raketas gavome iš lietuvių

Pačias pirmąsias „Stinger“ raketas Ukraina gavo iš savo draugų – lietuvių, kurių teikiama pagalba parodo, kokios artimos abi šalys, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ketvirtadienį Kyjive apsilankius Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai.

„Pačią sunkiausią dieną, vasario 24-ąją, Gitanas buvo vienas pirmųjų, su kuriuo pasikalbėjau. Lietuva suteikė Ukrainai svarią gynybinę paramą. Jau ne kartą pasakojau apie tai, ir išdidžiai tai kartoju, kad pirmuosius „stingerius“ Ukraina gavo iš būtent mūsų draugų lietuvių. Dar kartą už tai labai dėkoju“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė V. Zelenskis.

Anot jo, ši ir kitos humanitarinės iniciatyvos „kartu su visa pagalba, kurią gavome iš Lietuvos, visų pirma, karine pagalba, pabrėžia, kokie esame artimi, kaip jaučiame vienas kitą ir kaip esame pasirengę drauge reaguoti į kylančius iššūkius Ukrainai, Lietuvai, visai Europai“.

Šalių prezidentai susitikime, anot V. Zelenskio, kalbėjosi apie esmines derybas apie saugumą, gynybą, „tolesnį mūsų bendrų interesų gynimą“.

20:31 G. Nausėda patikino, kad Lietuva prisidės prie Ukrainos atstatymo

Rusijos karių agresiją patyrusioje Irpinėje ketvirtadienį apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda patikino, jog Lietuva yra pasirengusi prisidėti prie Ukrainos atstatymo, pranešė Prezidentūra.

„Sveikiname neseniai pristatytą Ukrainos atstatymo planą, džiaugiamės, kad ir Lietuvos ekspertai galėjo prie jo prisidėti. Mūsų valstybės institucijos su verslo bendruomene jau derina būtiniausias priemones bei poreikius. Žinoma, svarbu dirbti ne tik dvišaliu pagrindu, bet ir Europos Sąjungos bei tarptautiniu lygiu. Be viso kito, esu tikras, ES parama atstatymui prisidės prie tolesnių reformų Ukrainai žengiant Europos integracijos keliu“, – pabrėžė Prezidentas.

20:20 Ukraina: rusai pagerino savo taktinę padėtį poroje Donecko srities vietovių

Rusijos kariuomenė iš dalies pasistūmėjo Bachmuto kryptimi, vakarinėje suvestinėje informuoja Ukrainos pajėgų Generalinis štabas.

Per ketvirtadienį šioje kryptyje rusai apšaudė per dešimt vietovių, įskaitant Berestovę, Pokrovską, Soledarą, Bachmutą.

„Priešo puolimas iš dalies pagerino taktinę padėtį Soledaro ir Veršinos gyvenviečių kryptimis“, – pažymėjo Generalinis štabas.

Pranešama, kad Berestovės ir Nagorno vietovėse rusų žvalgybinės grupės bandė išsiaiškinti Ukrainos karių pozicijas, tačiau jiems nepavyko.

Rusų bandymai vykdyti puolimą Jakovlevkos, Bachmuto ir Semigorės gyvenviečių kryptimis taip pat nepavyko. „Čia priešo daliniai atsitraukė su nuostoliais“, – rašoma ataskaitoje.

19:35 M. Ovsianikovai skirta piniginė bauda už kariuomenės diskreditavimą

Rusijos žurnalistei Marinai Ovsianikovai, kovą išgarsėjusiai dėl valstybinės televizijos tiesioginiame eteryje surengtos protesto akcijos prieš Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje, ketvirtadienį teismas skyrė piniginę baudą už kariuomenės diskreditavimą.   

Maskvos Meščiansko rajono teismas nusprendė, kad buvusi valstybinės televizijos „Pervyj kanal“ redaktorė, turi sumokėti 50.000 RUB (816 Eur) baudą, iš teismo pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

M. Ovsianikovos advokatas Dmitrijus Zachvatovas sakė, kad ji buvo nubausta už tai, kad anksčiau šį mėnesį pasisakė prieš Rusijos invaziją Ukrainoje, kai atėjo prie Maskvos Basmano rajono teismo palaikyti opozicijos aktyvisto Iljos Jašino.

I. Jašinui, vienam paskutiniųjų Rusijoje dar pasilikusių opozicijos veikėjų, liepos viduryje  buvo skirtas dviejų mėnesių kardomasis kalinimas. Už Maskvos karinių veiksmų Ukrainoje kritiką jam iškelta baudžiamoji byla dėl kariuomenės diskreditavimo.  

19:28 Donbaso gyventojai raginami evakuotis

Ukrainos valdžia ragina evakuotis Rusijos okupuotų teritorijų rytiniame Donbaso regione gyventojus.

Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereščuk sakė, kad mūšiams Donecke tęsiantis ir rusams toliau naikinant civilinę infrastruktūrą, žmonės rizikuoja likti be „elektros, vandens, maisto ir medicinos atsargų, šildymo ir ryšių“.

„Būkite išmintingi ir pasiruoškite evakuacijai!“ – sakoma jos žinutėje, paskelbtoje „Telegram“ kanale.

Tuo metu Rytų Ukrainoje veikiančių prorusiškų separatistų lyderis Denisas Pušilinas paragino Maskvą užimti svarbiausius šalies miestus: „Šiandien atėjo laikas išvaduoti rusiškus miestus, įkurtus rusų: Kyjivą, Černihivą, Poltavą, Odesą, Dniprą, Charkivą, Zaporižią, Lucką“.

18:03 Lietuva perduoda Ukrainai šaudmenų ir šarvuočių

Kyjive viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pranešė, kad Lietuva perduoda Ukrainai šaudmenų ir 10 šarvuočių.

Kaip praneša UNIAN korespondentas, Lietuvos vadovas tai sakė per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

G. Nausėda pažymėjo, kad Lietuva karinę pagalbą Ukrainai teikė nuo pat karo pradžios ir teikia toliau.

„Aš taip pat atvykau ne tuščiomis rankomis. Šiandien naująjį paketą sudaro amunicija ir dešimt šarvuočių. Greitai parodysime ir Lietuvoje gaminamus antidronus. Žinome, kad šios sistemos jums labai reikalingos“, – sakė G. Nausėda. Plačiau skaitykite čia

17:41 Du žmonės žuvo per rusų smūgį Toreckui

Mažiausiai du žmonės žuvo, kai ketvirtadienį po Rusijos raketų smūgio Donecko srities Torecko mieste sugriuvo penkiaaukštis pastatas, pranešė Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba.

Ukrainos kariuomenės Generalinis štabas buvo pranešęs, kad maždaug 5 val. ryte rusai surengė raketų ataką, per kurią buvo sugriauti du gyvenamo namo aukštai.

17:25 Estija įvedė vizų apribojimus rusams ir baltarusiams

Estijos vyriausybė ketvirtadienį apribojo leidimų laikinai gyventi šalyje išdavimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams ir sustabdė studijų vizų išdavimą Rusijos piliečiams, pranešė Estijos ERR.

Rusijos ir Baltarusijos piliečiams taip pat nebus leidžiama registruotis trumpalaikiam darbui Estijoje, net jei jie yra įgiję legalią teisę apsistoti kitoje ES šalyje, ir tai užkirs kelią jiems prašyti Estijoje ilgalaikių vizų.

17:04 V. Orbanas: Ukraina „negali laimėti“ karo su dabartine NATO strategija

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ketvirtadienį žurnalistams pareiškė, kad Ukraina negali nugalėti Rusijos su dabartine NATO paramos strategija, taip pat perspėjo apie skaudžias pasekmes Europos ekonomikai.

„Šis karas tokia forma negali būti laimėtas“, – sakė V. Orbanas, kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su Austrijos kancleriu Karlu Nehammeriu Vienoje. V. Orbanas pridūrė, kad NATO šalių strategija remti Ukrainą ginklais ir mokymais „iki šiol parodė, kad ji sėkmės neturės“.

„Nepakeitus strategijos, taikos nebus“, – kalbėjo Vengrijos premjeras ir perspėjo, kad, nesant taikos Ukrainoje, visa Europos Sąjunga „bus įstumta į karo padėtį“.

„Neaišku, kaip išvengsime recesijos ES, jei karas tęsis“, – pridūrė V. Orbanas.

16:55 Pareigūnas: rusai nebegali gabenti sunkiosios ginkluotės per tiltą Chersono srityje

Chersono srities administracijos vadovo patarėjas Serhijus Chlanis sako, kad Rusijos kariai nebegali gabenti sunkiosios ginkluotės ir amunicijos per strategiškai svarbų Antonivskio tiltą Chersono regione po to, kai jį ne kartą (paskutinį sykį šį antradienį vėlai vakare) apšaudė Ukrainos toliašaudė artilerija.

Pasak S. Chlanio, Antonivskio tiltas „anksčiau buvo pagrindinis Rusijos pajėgų ginklų, amunicijos ir maisto produktų tiekimo į Mykolajivo frontą kelias“.

Tačiau, jo teigimu, ukrainiečių „smūgiai į tiltą buvo tikslūs. Nauji pataikymai buvo tiksliai tose vietose, į kurias buvo pataikyta anksčiau. Dėl to per tiltą neįmanoma važiuoti jokiam transportui. Šiuo metu įvažiavimas ant tilto užblokuotas.“

„Hipotetiškai rusai galėtų pastatyti pontoninę perėją. Tačiau kairįjį Dniepro krantą beveik visą sudaro užliejamos teritorijos ir pelkės“, – sakė A. Chlanis.

16:29 JK žemėlapyje – Ukrainos kontrpuolimas

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija, anksčiau paskelbusi vertinimą, kad Ukrainos kontrpuolimas Chersono srityje įgauna pagreitį, pasidalijo ir situaciją iliustruojančiu žemėlapiu.

16:17 Siekiama panaikinti „Novaja gazeta“ registraciją

Rusijos žiniasklaidos priežiūros institucija „Roskomnadzor“ kreipėsi į teismą dėl nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“ registracijos panaikinimo. Ieškinys teisme Maskvoje pateiktas liepos 26 d. 

„Roskomnadzor“ taip pat reikalauja išregistruoti interneto svetainę novayagazeta.ru, kuri yra registruota kaip elektroninė žiniasklaidos priemonė.

1993 m. pradėta leisti „Novaja gazeta“, viena iš paskutiniųjų Rusijos nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, kovo mėnesį sustabdė savo veiklą Rusijoje po to, kai buvo priversta iš savo interneto svetainės pašalinti medžiagą apie Rusijos invaziją į Ukrainą.

Sustabdžius laikraščio leidybą, kai kurie jo darbuotojai išvyko iš Rusijos ir Latvijos sostinėje Rygoje pradėjo leisti laikraštį „Novaja gazeta. Europe“. „Roskomnadzor“ jos interneto svetainę Rusijoje užblokavo.

15:58 Kropivnyckio mieste žuvo penki žmonės

Ketvirtadienį per Rusijos dviejų raketų smūgį Kropivnyckio mieste žuvo penki žmonės ir 25 buvo sužeisti.

Tarp sužeistųjų – 13 civilių ir 12 kariškių, praneša Ukrainos žiniasklaida, remdamasi Kirovohrado srities administracijos vadovo Andrijaus Raikovyčiaus duomenimis.

15:40 Paskirtas Kovos su korupcija prokuratūros vadovas

Ketvirtadienį Ukrainoje, siekiančioje narystės ES, reaguojant į Bendrijos prašymą, patvirtintas Specializuotosios kovos su korupcija prokuratūros vadovas. Juo tapo patyręs tyrėjas Oleksandras Klymenka.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis „Telegram“ kanale pranešė, kad vakar patvirtinto naujojo generalinio prokuroro Andrijaus Kostino pirmas svarbus sprendimas – O. Klymenkos paskyrimo pasirašymas.

15:24 Ukrainos kariškiai: Rusija smogė karinei bazei prie Kyjivo

Ukraina ketvirtadienį paskelbė, kad Maskvos pajėgos smogė karinei bazei į šiaurę nuo Kyjivo, pripažindama sėkmingą rusų ataką prieš jos karinę infrastruktūrą.

Ukrainiečių kariuomenės aukšto rango pareigūnas Oleksijus Hromovas reporteriams sakė, kad rusų pajėgos maždaug 2 val. Grinvičo (5 val. Lietuvos) laiku paleido „šešias sparnuotąsias raketas „Kalibr“ į karinę bazę Liutižo“ kaime už 30 km į šiaurę nuo sostinės. Tokie Ukrainos pranešimai yra reti.

Per raketų smūgį sugriautas vienas pastatas, o dar du buvo apgadinti, sakė O. Hromovas. Raketos, kurių vieną numušė ukrainiečių oro gynyba, buvo paleistos iš Rusijos 2014 metais aneksuoto Krymo, pridūrė jis.

Pareigūnas taip pat pranešė apie atakas Ukrainos šiauriniame Černihivo regione, kur nukrito iš Maskvos sąjungininkės Baltarusijos paleisti sviediniai. Ukraina patyrė gyvosios jėgos nuostolių, nurodė O. Hromovas.

15:16 Kyjivo srityje sužeista 15 žmonių

Per šiandieninį apšaudymą Kyjivo srityje sužeista penkiolika žmonių, pranešė regiono policijos vadovas Andrijus Nebytovas.

14:58 „Baykar“ dovanoja dar vieną droną

Turkijos bendrovė „Baykar“ padovanos Lenkijai droną „Bayraktar“, kad jis būtų perduotas Ukrainai. Lenkai jam įsigyti surinko 5 mln. USD. Tačiau, kaip ir lietuviams bei patiems ukrainiečiams surinkus lėšas dronams, taip ir dabar turkų bendrovė nusprendė bepilotį orlaivį padovanoti, o surinktus pinigus paprašė skirti humanitarinei pagalbai nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. 

14:30 Rusija įteikė Lietuvai notą dėl galimai sustosiančių atsiskaitymų už Kaliningrado tranzitą

Rusijos laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pranešė perdavęs Užsienio reikalų ministerijai Vilniuje notą dėl numanomo mokėjimų už Kaliningrado tranzito paslaugas sustabdymo.

Diplomatas valstybinei televizijai „Rossija 24“ sakė, kad „Lietuvos geležinkelių“ paslaugomis besinaudojantys operatoriai Rusijoje privalo apmokėti už krovinių pervežimą, o Vilnius visus šiuos mokėjimus yra nukreipęs per vienintelį Šiaulių banką, nuo rugsėjo nebevykdysiantį jokių operacijų su Rusija.

Pasak jo, šis žingsnis yra naujas smūgis tranzitui į Kaliningrado sritį per Lietuvą, „tik kita kryptimi“.

14:19 G. Nausėda Kyjive: Lietuva rems Ukrainą iki pergalės

Lietuva rems Ukrainą iki jos pergalės kare su Rusija bei sieks išlaikyti Vakarų susitelkimą bandant „maksimaliai apriboti“ Kremliaus galimybes tęsti invaziją, tvirtina prezidentas Gitanas Nausėda.

Tai jis sakė ketvirtadienį viešėdamas Kyjive, kreipdamasis į Aukščiausiąją Radą ir Ukrainos žmones, pranešė Prezidentūra.

„Mes pernelyg daug iškentėme kartu ir pernelyg daug neteisybių patyrėme, kad galėtume abejingai stebėti vieni kitų kančias. Lietuva šiandien visomis išgalėmis remia Ukrainą, teikia ir toliau – iki pergalės – teiks karinę, humanitarinę ir finansinę pagalbą“, – sakė G. Nausėda, į susirinkusiuosius kreipęsis lietuvių ir ukrainiečių kalbomis.

Prezidentas taip pat įteikė Ukrainos kolegai Volodymyrui Zelenskiui Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Šis aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas jam skirtas už nuopelnus kartu su ukrainiečių tauta ginant laisvę ir demokratines vertybes Europoje. Plačiau skaitykite čia

14:15 Rusai paleido raketų į Kropivnyckį

Rusijos pajėgos surengė raketų ataką prieš Kropivnyckio miestą, „Telegram“ kanale pranešė Kirovohrado regiono administracijos vadovas Andrijus Raikovyčius. Jis paragino žmones likti slėptuvėse iki oro pavojaus pabaigos ir neskelbti jokios informacijos.

13:59 G. Nausėda paskelbė nuotrauką iš Kyjivo

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienio rytą atvyko į Kyjivą ir apie tai pranešė įkeldamas įrašą savo asmeninėje „Twitter“ paskyroje.

G. Nausėda džiaugėsi atvykęs Ukrainos valstybingumo dienos proga ir pranešė ketinantis įteikti Volodymyrui Zelenskiui aukščiausią šalyje Vytauto Didžiojo apdovanojimą.

13:31 Iš Baltarusijos teritorijos per parą paleistos 25 raketos

25 raketų salvė buvo paleista per parą į Ukrainą iš Baltarusijos teritorijos, praneša Kyjive esantis „The Guardian“ žurnalistas Peteris Beaumontas.

Raketos smogė Kyjivo, Černihivo ir Žytomyrų miestams.

Viačeslavas Čausas, Černihivo regiono gubernatorius, teigė, kad 9 raketos smogė Hončaryvskių gyvenvietei, esančiai už 30 km nuo Baltarusijos sienos.

Rusija suintensyvino Ukrainos bombardavimą šaliai ketvirtadienį minint valstybingumo dieną. Pernai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis liepos 28 dieną paskelbė Ukrainos valstybingumo diena, o data buvo pasirinkta pagal tai, kada Ukrainos žemės atsivertė į krikščionybę.

13:07 Rusija: derybos dėl galimo apsikeitimo kaliniais su JAV vyksta, bet susitarimo dar nėra

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad vyksta derybos dėl galimo Maskvos ir Vašingtono apsikeitimo kaliniais, tačiau „kol kas“ nėra jokio susitarimo.

„Konkretaus rezultato kol kas nepasiekta“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos pareiškime.

Kiek anksčiau pranešta, jog JAV pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ išlaisvinti kalinamus amerikiečius, įskaitant krepšinio žvaigždę Brittney Griner, trečiadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, paskelbęs, kad pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kalbėsis su rusų diplomatijos vadovu.

12:57 Ukraina reiškia „liūdesį“ dėl „Fenerbahče“ sirgalių skanduotos V. Putino pavardės

Ukrainos ambasadorius Turkijoje ketvirtadienį išreiškė „liūdesį“ dėl to, kad išvakarėse per UEFA Čempionų lygos atrankos etapo futbolo rungtynes Stambule, kuriose žaidė Kyjivo „Dynamo“, buvo skanduojama Rusijos prezidento vardas ir pavardė.

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtuose vaizduose matyti, kaip trečiadienį sausakimšame stadione po pirmojo „Dynamo“ įvarčio į Stambulo „Fenerbahče“ komandos vartus dalis žiūrovų skandavo „Vladimiras Putinas“.

Ukrainiečiai laimėjo tas rungtynes rezultatu 2:1, o pirmosios varžybos, dėl Rusijos invazijos surengtos Lenkijoje, pasibaigė lygiosiomis. Kyjivo „Dynamo“ pateko į trečiąjį atrankos etapą, o „Fenerbahče“ iškrito.

Panašu, kad „Fenerbahče“ gerbėjai po pirmojo ukrainiečių įvarčio skanduodami „Vladimiras Putinas“ bandė suerzinti „Dynamo“ sirgalius.

„Futbolas yra sąžiningas žaidimas. Vakar Kyjivo „Dynamo“ buvo stipresni“, – tviteryje rašė Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasylis Bodnaras.

„Labai liūdna girdėti, kaip „Fenerbahče“ sirgaliai palaiko rusų žudiką ir agresorių, kuris bombardavo mūsų šalį“, – pridūrė diplomatas.

12:41 Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ministrai ragina atsisakyti Rusijos naftos ir dujų

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai paragino tarptautinę bendruomenę įvesti visišką embargą Rusijos naftai ir dujoms.

Vadinamojo „Liublino trikampio“ šalių ministrų bendrame pareiškime šalys taip pat kviečiamos išplėsti individualias sankcijas Rusijos elito atstovams ir valstybinėms įmonėms, pašalinti Rusijos bankus iš Vakarų valstybių bankų sistemos, Maskvai tęsiant invaziją Ukrainoje.

„Raginame tarptautinę bendruomenę įvesti visišką embargą Rusijos naftai ir dujoms, išplėsti individualias sankcijas Rusijos elito atstovams ir valstybinėms įmonėms, pašalinti Rusijos bankus iš Vakarų valstybių bankų sistemos“, – teigiama Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ketvirtadienį išplatintame pareiškime.

„Pažymime, kad labai svarbu užkirsti kelią Rusijos bandymams apeiti sankcijas, taip pat būtina nustatyti ribojamąsias priemones šalims, padedančioms Rusijai tai daryti. Pabrėžiame, kad svarbu panaudoti įšaldytą Rusijos turtą Ukrainai atstatyti“, – rašoma jame.

12:22 Egiptas atšaukė kontraktą dėl 240.000 tonų Ukrainos grūdų

Egiptas, vienas didžiausių grūdų importuotojų pasaulyje, nutraukė kontraktą dėl 240.000 tonų Ukrainos grūdų įsigijimo, pranešė naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi neįvardintais šaltiniais.

Dėl karo veiksmų grūdai negalėjo laiku pasiekti užsakovo. Vienas jau pakrautas krovininis laivas negalėjo palikti Černomorsko uosto, o dar keturi numatyti laivai nesulaukė galimybės pakrauti krovinio ir turėjo palikti teritoriją.

Uoste esantis laivas laukia galimybės išplaukti į Egiptą ir ketina tai padaryti atsiradus progai.

12:10 O. Arestovyčius: Chersono išlaisvinimo operacija jau prasidėjo

Ukrainiečių žiniasklaida ketvirtadienį citavo Ukrainos prezidento patarėją Oleksijų Arestovyčių, kuris sakė, kad Chersono išlaisvinimo operacija „jau prasidėjo“. Pasak O. Arestovičyaus, Kyjivo pajėgos planuoja izoliuoti ten esančius Rusijos karius ir palikti jiems tris galimybes – „atsitraukti, jei įmanoma, pasiduoti arba būti sunaikintiems“.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas trečiadienį per televiziją sakė, kad „atsargiai“ vertina galimo kontrpuolimo terminus.

„Tikrai norėčiau, kad jie būtų daug greitesni“, – sakė jis ir pridūrė, kad „priešas dabar didžiausią (pajėgų) skaičių telkia būtent Chersono kryptimi“.

„Prasidėjo labai didelio masto jų pajėgų judėjimas, jie telkia papildomas pajėgas“, – perspėjo O. Danilovas.

11:47 Per bombardavimą Charkivo regione sužeisti 3 žmonės

Per apšaudymą Prudiankos miestelyje Charkivo regione ketvirtadienio rytą buvo sužeisti trys žmonės, vienas iš jų – vaikas, pranešė Viačeslavas Zadorenko, miestelio meras.

„Laimei, dėka savanorių ir medikų efektyvios pagalbos jų gyvybės buvo išgelbėtos. Vieną vyriškį vos pavyko atgaivinti“, – merą cituoja „Sky News“.

11:37 Ukrainoje švenčiama valstybingumo diena

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pasveikino savo tautiečius su Ukrainos valstybingumo diena.

„Neramus rytas. Vėl – raketinis teroras. Mes nepasiduosime. Mes nesileisime įbauginami. Ukraina yra nepriklausoma, laisva, nedaloma valstybė. Ir tokia ji visada bus“, – vaizdo įraše sakė V. Zelenskis.

Pernai V. Zelenskis liepos 28-ąją paskelbė Ukrainos valstybingumo diena. Šiemet ši nacionalinė šventė šalyje minima pirmąsyk ir sutampa su Kijevo Rusios krikšto diena.

11:11 Mykolajive per bombardavimą sugriauta mokykla, smogta žemės ūkio bendrovės sandėliui

Ankstyvą ketvirtadienio rytą Rusija apšaudė Mykolajivo miestą, o per ataką buvo sugriauta mokykla, nukentėjo daugiau pastatų.

„Liepos 28-osios rytą galinga raketų ataka smogė Mykolajivui. Jau žinoma, kad per mažiausiai trijų raketų smūgius buvo visiškai sugriautas vidurinės mokyklos pastatas Korabelnų rajone. Vienas žmogus nukentėjo. Taip pat smogta jachtų klubui, žemės ūkio bendrovės sandėliui, skeveldros ir raketų fragmentai apgadino ūkinius pastatus. Informacija toliau tikslinama“, – savo „Telegram“ paskyroje pranešė Vitalijus Kimas, Mykolajivo gubernatorius.

10:45 „Siemens“ teigia negavusi iš „Gazprom“ jokių pranešimų apie „Nord Stream“ turbinų gedimus

Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ Vokietijos koncerną „Siemens Energy“ kaltina nevykdant dujotiekio „Nord Stream“ turbinų remonto, tačiau „Siemens“ tvirtina negavusi jokių pranešimų apie kokius nors gedimus.

„Siemens Energy“ trečiadienio vakare atmetė „Gazprom“ kaltinimus nevykdant sugedusių dujotiekio „Nord Stream“ turbinų remonto.

„Šiuo metu neturime prieigos prie turbinų ir iki šiol negavome iš „Gazprom“ jokių pranešimų apie gedimus. Todėl turime daryti prielaidą, kad turbinos veikia įprastai“, – pareiškė vokiečių bendrovė.

„Planinė techninė priežiūra ir ateityje galės būti vykdoma be problemų“, – pažymėjo bendrovė specialiame pranešime spaudai ir priminė, jog Kanados vyriausybė jau sutiko, kad turbinos, kurių techninę priežiūrą bendrovė „Siemens Energy“ vykdo Monrealyje, galėtų būti gabenamos iš Kanados į Vokietiją.

„Gazprom“ trečiadienį smarkiai sumažino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream“, kuriuo dabar tiekiamas dujų kiekis atitinka tik maždaug 20% jo pajėgumo.

Rusijos dujų milžinė aiškino, kad tiekimą teko sumažinti, nes dėl „variklio techninės būklės“ reikėjo sustabdyti vieną iš dviejų tebeveikiančių dujotiekio dujų pumpavimo turbinų.

10:23 Rusija per parą iš Donbaso išgabeno 25.000 žmonių

Daugiau nei 25.000 žmonių, įskaitant 4.000 vaikų, per praėjusią parą buvo išgabenti į Rusiją, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Rusų pulkininkas generolas Michailas Mezencevas teigė, kad į Rusiją įvažiavo apie 3.000 transporto priemonių su žmonėmis.

10:01 JK: Ukrainos puolimas Chersone įgauna pagreitį

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paviešino savo kasdienę ataskaitą apie situaciją Ukrainoje. JK žvalgybos vertinimu, Ukrainos puolimas Chersone įgauna pagreitį.

„Ukraina pasinaudojo naujai gautomis ilgo nuotolio artilerijos sistemomis, kad sunaikintų mažiausiai 3 tiltus Dniepro upę, kurie buvo reikalingi Rusijai aprūpinti savo kontroliuojamas pozicijas. Vienas iš jų, 1.000 metrų ilgio Antonovskių tiltas pažeistas praėjusią savaitę. Ukraina vėl smogė jam liepos 27 dieną ir jis, greičiausiai, yra nebenaudotinas“, – vertina britų žvalgyba.

„49-oji Rusijos armija, dislokuota vakariniame Dniepro upės krante, dabar atrodo itin pažeidžiama“, – rašoma ataskaitoje.

09:45 Krašto apsaugos ministras lankosi Kyjive

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ketvirtadienį pradeda vizitą Kyjive, kur susitiks su Ukrainos gynybos ministru Oleksijumi Reznikovu.

Šalių ministrai aptars paramą su Rusija kariaujančiai Ukrainai.

„Yra daug klausimų, susijusių su karine parama, kurią Lietuva suteikė ir suteiks Ukrainai kovojant su Rusijos agresija“, – „Twitter“ paskyroje rašė A. Anušauskas.

Remiantis Krašto apsaugos ministerijos skelbiama darbotvarke, jis Ukrainoje praleis dvi dienas.

Kyjive taip pat lankosi prezidentas Gitanas Nausėda. Jis susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, sakys kalbą kreipdamasis į Ukrainos tautą Aukščiausioje Radoje.

Rusijos pajėgos nuo vasario mėnesio pabaigos puola Ukrainą, o ketvirtadienio rytą surengė raketų ataką prieš vieną iš Kyjivo priemiesčio Vyšhorodo rajonų.

09:29 A. Anušauskas krašto apsaugai jau kitąmet norėtų 3% BVP

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad 2023-aisiais šalies gynybos sistemos finansavimo poreikis sudarys apie 3% bendrojo vidaus produkto (BVP), tai yra maždaug 1,8 mlrd. Eur.

Bet jis nėra tikras, kad atsiras pakankama politinė valia skirti tokias padidintas lėšas krašto apsaugai.

Viso pokalbio su A. Anušausku klausykite naujausiame VŽ podkaste.

09:24 J. Neverovičius: Europai būtų daug išmintingiau atsisakyti rusiškų dujų

Rusijai smarkiai mažinant dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream“, Bendrijai būtų išmintinga atsisakyti rusiškų dujų, sako Jaroslavas Neverovičius, prezidento vyriausiasis patarėjas.

Pasak jo, akivaizdu, kad mažindama dujų tiekimą Rusija siekia pakenkti Europai. 

„Tai yra absoliuti manipuliacija ir akivaizdus tikslas išlaikyti bent minimalų dujų srautą, kuris su ženkliai padidėjusiomis kainomis reiškia dar didesnes pajamas Rusijos biudžetui. Akivaizdu, kad ir yra toks tikslas gauti maksimaliai pajamų iš minimalaus dujų kiekio, jį sumažinant, kad skaudėtų Europai, kažkaip suskaldyti Europą ir prigrasinti Europai, tuo pačiu pasiimant maksimalų pinigų kiekį“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė J. Neverovičius. 

„Manyčiau asmeniškai, kad šioje vietoje būtų daug išmintingiau atsisakyti rusiškų dujų. Prezidentas taip pat yra sakęs per paskutinę EVT (Europos Vadovų Tarybą – BNS) ir dar anksčiau, kad tą žingsnį reikėtų padaryti. Be abejo, tai yra labai sudėtingas sprendimas visu pirma Vokietijai dėl jų priklausomybės nuo dujų“, – pridūrė prezidento vyriausiasis patarėjas.

09:08 Prezidentūra: dėl grūdų vežimo per Baltarusiją turėtų spręsti pati Ukraina

Dėl grūdų gabenimo į Baltijos šalių uostus per Baltarusiją turi spręsti pati Ukraina, sako prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

08:56 Bombarduotas Charkivas ir Mykolajivas

Pietų Ukrainoje esančio Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius pranešė apie galingus sprogimus 4 val. ryto (vietos ir Lietuvos laiku), o šiaurės rytinio Charkivo meras Ihoris Terechovas sakė, kad naktį jo mieste įvyko du apšaudymai.

„Abu (apšaudymai įvyko – VŽ) iš karto po vidurnakčio. Vienas arčiau centro, antrasis vienoje iš gretimų teritorijų. Vėl raketos S-300. Dėl to kilo du nedideli gaisrai, kuriuos užgesino mūsų gelbėtojai. Apie aukas kol kas informacijos nėra“, – sakė I. Terechovas.

08:28 JAV ambasadorius Lietuvoje: Europos Komisijos gairės suteikė aiškumo

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas teigia, jog liepos viduryje Europos Komisijos (EK) išleistos gairės dėl Kaliningrado tranzito suteikė aiškumo. 

„Mūsų šalis remia aiškumą Lietuvai ir visišką supratimą kaip įgyvendinti sankcijas. (...) Mes vertiname Komisijos suteiktą aiškumą, padedantį mūsų sąjungininkams lietuviams įgyvendinti sankcijas“, – LRT ketvirtadienį sakė R. Gilchristas.

Jis teigė EK išaiškinimo nelaikantis išdavyste. 

„Tikrai ne, nelaikau to išdavyste. Jungtinės Valstijos turėjo savo poziciją, taip pat ir Europos Sąjunga. Bet galiausiai sprendimą priima Europos Komisija, o Jungtinės Valstijos palaiko Europos Sąjungą, blokui siekiant įgyvendinti sankcijas ir ieškant įvairiausių būdų tai padaryti“, – sakė R. Gilchristas.

Pasak ambasadoriaus, pagrindinis JAV tikslas – užtikrinti, kad sankcijos griautų Rusijos karinius pajėgumus prieš Ukrainą. 

08:00 A. Blinkenas: JAV pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ dėl kalinamų amerikiečių

Jungtinės Valstijos pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ išlaisvinti kalinamus amerikiečius, įskaitant krepšinio žvaigždę Brittney Griner, trečiadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, paskelbęs, kad pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kalbėsis su rusų diplomatijos vadovu.

A. Blinkenas sakė, kad „artimiausiomis dienomis“ tikisi pasikalbėti telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu dėl siekio išlaisvinti buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną ir B. Griner, kuri anksčiau trečiadienį teismui sakė, kad netyčia įsivežė į šalį draudžiamų narkotikų.

Šie du žmonės „buvo neteisėtai sulaikyti, ir jiems turi būti leista grįžti namo“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.

„Prieš keletą savaičių pateikėme svarų pasiūlymą, kaip palengvinti jų išlaisvinimą. Mūsų vyriausybės nekart ir tiesiogiai bendravo dėl šio pasiūlymo, ir aš pasinaudosiu šiuo pokalbiu, kad asmeniškai imčiausi tolesnių veiksmų“, – teigė jis.

07:17 G. Nausėda Kijeve susitiks su V. Zelenskiu, sakys kalbą Radoje

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Kijeve susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

Kaip ketvirtadienio rytą pranešė Prezidentūra, G. Nausėda taip pat sakys kalbą kreipdamasis į Ukrainos tautą Aukščiausioje Radoje.

Lietuvos prezidentas planuoja įteikti V. Zelenksiui Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Šis aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas Ukrainos vadovui skirtas už nuopelnus kartu su ukrainiečių tauta ginant laisvę ir demokratines vertybes Europoje.

Ketvirtadienį taip pat planuojamas Lietuvos Prezidento apsilankymas brutalią Rusijos karių agresiją patyrusioje Irpinėje.

07:09 „The New York Times“: Baltieji Rūmai mano, kad Rusijos nuostoliai siekia 75.000 nukautų ir sužeistų karių

Laikraštis „The New York Times“ skelbia, jog JAV prezidento administracija skaičiuoja, jog Rusijos karas Ukrainoje jau pareikalavo Maskvos 75.000 žuvusių arba sužeistų ir iš rikiuotės išvėstų karių.

Skelbiama, kad tokį vertinimą Baltieji Rūmai pateikė vienam neįvardintam kongresmenui, kuris neseniai lankėsi Ukrainoje.

06:46 Apšaudyti Kyjivas ir Černihivas

Tiek rusų, tiek Ukrainiečių šaltiniai praneša apie apšaudymą Kyjive ir Černihive. Abi vietos yra Ukrainos šiaurėje ir yra toli nuo karščiausių susirėmimų taškų pietų ir rytų Ukrainoje.

Aleksejus Kuleba, Kyjivo administracijos vadas skelbia, kad smogta Vyšhorodskių rajonui šiaurinėje Kyjivo dalyje, rašo BBC.

06:36 A. Blinkenas žada pirmąkart nuo karo pradžios pasikalbėti telefonu su S. Lavrovu

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas trečiadienį sakė, kad pirmą kartą nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios kalbėsis su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

„Artimiausiomis dienomis“ įvyksiantis pokalbis su S. Lavrovu „nebus derybos dėl Ukrainos“, žurnalistams sakė A. Blinkenas. Pasak jo, bus kalbamasi tik prioritetiniais klausimais, įskaitant sulaikytų amerikiečių paleidimą.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 2

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Nauji ūkio subjektai: kokių veiklų renkamasi mažiau

Šių metų antrąjį ketvirtį įregistruoti 3.659 nauji ūkio subjektai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais –...

Gazelė
12:43
COVID-19 statistika: 1.482 nauji atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1.482 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį...

Per reidą D. Trumpo namuose paimta „visiškai slaptų“ dokumentų

FTB agentai per reidą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje paėmė dokumentų su žyma...

Estija išsiuntė vizų režimą pažeidusius Rusijos žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos...

Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 2

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 12

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku