M. Draghi švelnina įtampą: pranešė, kad yra pasirengęs atkurti koalicinę vyriausybę

Mario Draghi, Italijos ministras pirmininkas, trečiadienį pranešė Senatui, kad yra pasirengęs atkurti savo valdančiąją koaliciją. Italijos premjero teigimu, jis negali ignoruoti pastarosiomis dienomis jam išreikštos visuomenės paramos.
Pranešimas yra papildytas dviem naujais paskutiniais skyreliais.
M. Draghi Senate pasakytoje kalboje sušvelnino pastaruojumetu įkaitusią politinę padangę. M. Draghi praėjusią savaitę buvo priverstas pranešti, kad atsistatydina, tačiau Sergio Mattarella, Italijos prezidentas, nesutiko patenkinti M. Draghi prašymo. Šalies prezidentas nurodė M. Draghi pabandyti dar kartą paieškoti palaikymo šalies parlamente.
Praeitą savaitgalį daugiau nei tūkstantis Italijos merų pasirašė peticiją, kuria paragino M. Draghi pergalvoti savo sprendimą atsistatydinti iš pareigų ir prašė jo pagalbos kovojant su smarkiai išaugusia infliacija, vykdant ES reformas ir reaguojant į karą Ukrainoje.
Trečiadienį ryte kalbėdamas Senatui M. Draghi sakė, kad jam reikia plataus partinio palaikymo.
Man to reikia, nes nebuvau išrinktas, sakė M. Draghi.
Po M. Draghi pasakytos kalbos šalies parlamente, kurioje jis pristatė šios vyriausybės nuopelnus tiek valdant COVID-19 pandemiją, tiek ir mažinant priklausomybę nuo rusiškų energetinių išteklių, vyks diskusijos tarp parlamentarų ir premjero.
Trečiadienį M. Draghi išdėstė prioritetus, į kuriuos įstatymų leidėjai turėtų atsižvelgti, nuo viršaus pertvarkydami daugumą, reikalingą vyriausybės veiksmingam darbui.
Kalbėdamas Senate premjeras paminėjo, kad būtina įvykdyti Europos Sąjungos remiamą atsigavimo po COVID-19 pandemijos programą ir imtis teismų sistemos reformų bei kitų priemonių.
Pasak M. Draghi, vienintelė išeitis iš gilios politinės krizės būtų naujas paktas tarp besivaidijančių partijų.
Jeigu norime likti kartu, vienintelis kelias į priekį iš naujo perkurti šį [vyriausybės] paktą: drąsiai, nesavanaudiškai ir patikimai, kalbėjo premjeras. Ar esate pasiruošę perkurti šį paktą?
Vyriausybės vadovas sakė buvęs asmeniškai sujaudintas, pastarosiomis dienomis sulaukęs eilinių italų raginimų tęsti darbą. Jis atkreipė dėmesį į peticijas, paskelbtas Italijos merų ir medicinos darbuotojų, kuriuos vadino pandemijos didvyriais.
Šis stabilumo poreikis mūsų visų reikalauja nuspręsti, ar įmanoma atkurti sąlygas, kuriomis vyriausybė iš tikrųjų galėtų vadovauti, sakė M. Draghi , leisdamas suprasti, kad jis yra nusiteikęs pamėginti.
M. Draghi nesileido į kompromisus. Jis buvo labai griežtas, naujienų agentūrai AFP po premjero kalbos Senate sakė Francesco Galietti, konsultacijų firmos Policy Sonar analitikas.
Visa jo kalba buvo paremta meduolio ir botago principu visgi, botago buvo gerokai daugiau nei meduolio, pridūrė jis.
Ant kortos pastatyta labai daug: žlugus vyriausybei augančios infliacijos laikotarpiu tikriausiai paaštrėtų socialinės problemos, būtų atidėtas biudžeto priėmimas, kiltų grėsmė ES atsigavimo po pandemijos lėšoms ir kiltų nerimas rinkose.
Pasak premjero, ilgą laiką jo koalicijai pavykdavo atidėti į šalį nesutarimus ir susitelkti greitiems ir veiksmingiems darbams visų piliečių labui.
Tačiau noras drauge judėti pirmyn palaipsniui išblėso, o kartu su juo ir gebėjimas veiksmingai ir laiku veikti šalies labui.
Paskutinės minutės kompromisas
Centro kairiosios partijos iškart pareiškė, kad palaikys M. Draghi, tačiau abejonių kelia dešiniosios Forza Italia ir Lyga, kurios atmetė galimybę likti vyriausybėje su Penkių žvaigždžių partija.
Esame itališko tipo politinės krizės įkarštyje, todėl prognozės keičiasi kas sekundę, AFP sakė Giovanni Orsina iš Guido Carli Laisvojo tarptautinio socialinių mokslų universiteto (LUISS) Romoje.
Penkių žvaigždžių lyderis Giuseppe Conte reikalauja, kad M. Draghi įgyvendintų judėjimo prioritetus, pradedant minimaliu darbo užmokesčiu ir baigiant mokesčių lengvatomis būsto energetinio efektyvumo didinimui. Tačiau premjeras dėl to greičiausiai nesutiks.
Populistinis judėjimas prieš balsavimą gali skilti, o Forza Italia ir Lyga galėtų susitarti bendradarbiauti su atskilusiaisiais Penkių žvaigždžių nariais.
Partija seniau turėjusį didžiausią frakciją parlamente, jau paliko nemažai narių, nepatenkintų radikalia, prieš elitą nukreipta partijos politika, kuria jos vadovybė viliasi sustabdyti drastišką populiarumo mažėjimą.
Kaip pranešė naujienų agentūra AGI, jei Penkios žvaigždės balsuos prieš M. Draghi, iš partijos žada pasitraukti dar mažiausiai 15 parlamentarų.
Negalima visiškai atmesti galimybės, kad paskutinę minutę bus pasiektas kompromisas, sakė buvęs Italijos iždo departamento vyriausiasis ekonomistas, Londono ekonomikos mokyklos profesorius Lorenzo Codogno.
Itališka politika
Balsavimas dėl pasitikėjimo M. Draghi numatytas šiandien vakare 19 val. 30 min. Romos (20 val. 30 min. Lietuvos laiku). Ketvirtadienį procesas turėtų būti pakartotas ir žemuosiuose rūmuose.
Jei visi koalicijos partneriai sugebės susitarti, vyriausybė gali tęsti darbą atradusi tam naujų jėgų, Euronews sakė Gaetano Azzariti, Romos La Sapienza universiteto konstitucinės teisės profesorius.
Jei taip neatsitiks dėl tolesnių veiksmų turės apsispręsti šalies prezidentas S. Mattarella.
Tai galėtų būti bandymas suformuoti naują vyriausybę su kitu ministru pirmininku arba visuotiniai rinkimai.
VŽ primena, kad politinis chaosas kilo po to, kai Penkių žvaigždučių judėjimas, antra pagal dydį M. Draghi aljanso partija, boikotavo balsavimą dėl pasitikėjimo Senate, kritikuodama vyriausybės atsaką į ekonomikos krizę. M. Draghi sakė, kad negalėtų vadovauti vyriausybei be visų savo koalicijos partnerių paramos.
Super Mario tuomet pareiškė, kad nebegali pasitikėti partijomis, kurios parėmė jo nacionalinės vienybės vyriausybę, po to, kai Penkių žvaigždžių lyderis ir buvęs Italijos premjeras Giuseppe Conte pasitraukė iš balsavimo. Italijos prezidentas nusiuntė premjerą atgal į parlamentą pasitikrinti, ar jis galėtų sudaryti atnaujintą aljansą su savo plačia, bet susiskaldžiusia koalicija.
Europos Sąjunga nerimastingai reagavo į naujienas iš Italijos, nes M. Draghi yra vienas stipriausių lyderių Bendrijoje, kurio vaidmens Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir infliacinio spaudimo kontekste labai reikia.
Didesnis politinis neapibrėžtumas
Tačiau tarptautinė reitingų agentūra Fitch įspėjo, kad politinė krizė pranašauja didesnį politinį neapibrėžtumą, net jei bus išvengta pirmalaikių rinkimų, o struktūrinės reformos ir fiskalinis konsolidavimas gali tapti dar didesniu iššūkiu.
Du trečdaliai italų mano, kad M. Draghi turėtų likti prie vyriausybės vairo, rodo antradienį paskelbti Euromedia apklausos rezultatai. Beveik 2.000 merų pasirašė peticiją, raginančią jį likti premjero poste.
Šimtai žmonių pirmadienį dalyvavo M. Draghi palaikančiose akcijose, o antradienį Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas leidinyje Politico paskelbė straipsnį pavadinimu Europai reikia tokių lyderių kaip Mario Draghi.
Susirūpinę investuotojai taip pat atidžiai stebi padėtį. Ketvirtadienį Europos Centrinis Bankas (ECB) pristatys priemonę, kuria sieks sumažinti įtampą obligacijų rinkose, su kuria susiduria didelių skolų slegiamos euro zonos valstybės narės.
Ši priemonė skirta tokioms šalims kaip Italija, tačiau, kaip antradienį sakė centro kairės Demokratų partijos (PD) lyderis Enrico Letta, jeigu patys nesusiimsime, bus sunkiau prašyti kitų mus išgelbėti.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti