M. Draghi švelnina įtampą: pranešė, kad yra pasirengęs atkurti koalicinę vyriausybę

Publikuota: 2022-07-20
Atnaujinta 2022-07-20 16:35
Mario Draghi, Italijos premjeras. (AFP / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Mario Draghi, Italijos premjeras. (AFP / „Scanpix“) nuotr.

Mario Draghi, Italijos ministras pirmininkas, trečiadienį pranešė Senatui, kad yra pasirengęs atkurti savo valdančiąją koaliciją. Italijos premjero teigimu, jis negali ignoruoti pastarosiomis dienomis jam išreikštos visuomenės paramos.

Pranešimas yra papildytas dviem naujais paskutiniais skyreliais. 

M. Draghi Senate pasakytoje kalboje sušvelnino pastaruojumetu įkaitusią politinę padangę. M. Draghi praėjusią savaitę buvo priverstas pranešti, kad atsistatydina, tačiau Sergio Mattarella, Italijos prezidentas, nesutiko patenkinti M. Draghi prašymo. Šalies prezidentas nurodė M. Draghi pabandyti dar kartą paieškoti palaikymo šalies parlamente. 

Praeitą savaitgalį daugiau nei tūkstantis Italijos merų pasirašė peticiją, kuria paragino M. Draghi pergalvoti savo sprendimą atsistatydinti iš pareigų ir prašė jo pagalbos kovojant su smarkiai išaugusia infliacija, vykdant ES reformas ir reaguojant į karą Ukrainoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Trečiadienį ryte kalbėdamas Senatui M. Draghi sakė, kad jam reikia plataus partinio palaikymo. 

„Man to reikia, nes nebuvau išrinktas“, – sakė M. Draghi.

Po M. Draghi pasakytos kalbos šalies parlamente, kurioje jis pristatė šios vyriausybės nuopelnus tiek valdant COVID-19 pandemiją, tiek ir mažinant priklausomybę nuo rusiškų energetinių išteklių, vyks diskusijos tarp parlamentarų ir premjero. 

Trečiadienį M. Draghi išdėstė prioritetus, į kuriuos įstatymų leidėjai turėtų atsižvelgti, „nuo viršaus“ pertvarkydami daugumą, reikalingą vyriausybės veiksmingam darbui.

Kalbėdamas Senate premjeras paminėjo, kad būtina įvykdyti Europos Sąjungos remiamą atsigavimo po COVID-19 pandemijos programą ir imtis teismų sistemos reformų bei kitų priemonių.

Pasak M. Draghi, vienintelė išeitis iš gilios politinės krizės būtų naujas „paktas“ tarp besivaidijančių partijų.

„Jeigu norime likti kartu, vienintelis kelias į priekį – iš naujo perkurti šį [vyriausybės] paktą: drąsiai, nesavanaudiškai ir patikimai, – kalbėjo premjeras. – Ar esate pasiruošę perkurti šį paktą?“

Vyriausybės vadovas sakė buvęs asmeniškai sujaudintas, pastarosiomis dienomis sulaukęs eilinių italų raginimų tęsti darbą. Jis atkreipė dėmesį į peticijas, paskelbtas Italijos merų ir medicinos darbuotojų, kuriuos vadino „pandemijos didvyriais“.

“Šis stabilumo poreikis mūsų visų reikalauja nuspręsti, ar įmanoma atkurti sąlygas, kuriomis vyriausybė iš tikrųjų galėtų vadovauti“, – sakė M. Draghi , leisdamas suprasti, kad jis yra nusiteikęs pamėginti.

„M. Draghi nesileido į kompromisus. Jis buvo labai griežtas“, – naujienų agentūrai AFP po premjero kalbos Senate sakė Francesco Galietti, konsultacijų firmos „Policy Sonar“ analitikas.

„Visa jo kalba buvo paremta meduolio ir botago principu – visgi, botago buvo gerokai daugiau nei meduolio“, – pridūrė jis.

Ant kortos pastatyta labai daug: žlugus vyriausybei augančios infliacijos laikotarpiu tikriausiai paaštrėtų socialinės problemos, būtų atidėtas biudžeto priėmimas, kiltų grėsmė ES atsigavimo po pandemijos lėšoms ir kiltų nerimas rinkose.

Pasak premjero, ilgą laiką jo koalicijai pavykdavo „atidėti į šalį nesutarimus ir susitelkti greitiems ir veiksmingiems darbams visų piliečių labui“.

Tačiau „noras drauge judėti pirmyn palaipsniui išblėso, o kartu su juo ir gebėjimas veiksmingai ir laiku veikti šalies labui“.

Paskutinės minutės kompromisas 

Centro kairiosios partijos iškart pareiškė, kad palaikys M. Draghi, tačiau abejonių kelia dešiniosios „Forza Italia“ ir „Lyga“, kurios atmetė galimybę likti vyriausybėje su „Penkių žvaigždžių“ partija.

„Esame itališko tipo politinės krizės įkarštyje, todėl prognozės keičiasi kas sekundę“, – AFP sakė Giovanni Orsina iš Guido Carli Laisvojo tarptautinio socialinių mokslų universiteto (LUISS) Romoje.

„Penkių žvaigždžių“ lyderis Giuseppe Conte reikalauja, kad M. Draghi įgyvendintų judėjimo prioritetus, pradedant minimaliu darbo užmokesčiu ir baigiant mokesčių lengvatomis būsto energetinio efektyvumo didinimui. Tačiau premjeras dėl to greičiausiai nesutiks.

Populistinis judėjimas prieš balsavimą gali skilti, o „Forza Italia“ ir „Lyga“ galėtų susitarti bendradarbiauti su atskilusiaisiais „Penkių žvaigždžių“ nariais. 

Partija seniau turėjusį didžiausią frakciją parlamente, jau paliko nemažai narių, nepatenkintų radikalia, prieš elitą nukreipta partijos politika, kuria jos vadovybė viliasi sustabdyti drastišką populiarumo mažėjimą.

Kaip pranešė naujienų agentūra AGI, jei „Penkios žvaigždės“ balsuos prieš M. Draghi, iš partijos žada pasitraukti dar mažiausiai 15 parlamentarų.

„Negalima visiškai atmesti galimybės, kad paskutinę minutę bus pasiektas kompromisas“, – sakė buvęs Italijos iždo departamento vyriausiasis ekonomistas, Londono ekonomikos mokyklos profesorius Lorenzo Codogno. 

Itališka politika 

Balsavimas dėl pasitikėjimo M. Draghi numatytas šiandien vakare 19 val. 30 min. Romos (20 val. 30 min. Lietuvos laiku). Ketvirtadienį procesas turėtų būti pakartotas ir žemuosiuose rūmuose. 

Jei visi koalicijos partneriai sugebės susitarti, „vyriausybė gali tęsti darbą atradusi tam naujų jėgų“, – „Euronews“ sakė Gaetano Azzariti, Romos „La Sapienza“ universiteto konstitucinės teisės profesorius.

Jei taip neatsitiks dėl tolesnių veiksmų turės apsispręsti šalies prezidentas S. Mattarella.

Tai galėtų būti bandymas suformuoti naują vyriausybę su kitu ministru pirmininku arba visuotiniai rinkimai.

VŽ primena, kad politinis chaosas kilo po to, kai „Penkių žvaigždučių judėjimas“, antra pagal dydį M. Draghi aljanso partija, boikotavo balsavimą dėl pasitikėjimo Senate, kritikuodama vyriausybės atsaką į ekonomikos krizę. M. Draghi sakė, kad negalėtų vadovauti vyriausybei be visų savo koalicijos partnerių paramos.

„Super Mario“ tuomet pareiškė, kad nebegali pasitikėti partijomis, kurios parėmė jo nacionalinės vienybės vyriausybę, po to, kai „Penkių žvaigždžių“ lyderis ir buvęs Italijos premjeras Giuseppe Conte pasitraukė iš balsavimo. Italijos prezidentas nusiuntė premjerą atgal į parlamentą pasitikrinti, ar jis galėtų sudaryti atnaujintą aljansą su savo plačia, bet susiskaldžiusia koalicija. 

Europos Sąjunga nerimastingai reagavo į naujienas iš Italijos, nes M. Draghi yra vienas stipriausių lyderių Bendrijoje, kurio vaidmens Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir infliacinio spaudimo kontekste labai reikia. 

„Didesnis politinis neapibrėžtumas“

Tačiau tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“ įspėjo, kad politinė krizė „pranašauja didesnį politinį neapibrėžtumą, net jei bus išvengta pirmalaikių rinkimų“, o „struktūrinės reformos ir fiskalinis konsolidavimas gali tapti dar didesniu iššūkiu“.

Du trečdaliai italų mano, kad M. Draghi turėtų likti prie vyriausybės vairo, rodo antradienį paskelbti „Euromedia“ apklausos rezultatai. Beveik 2.000 merų pasirašė peticiją, raginančią jį likti premjero poste.

Šimtai žmonių pirmadienį dalyvavo M. Draghi palaikančiose akcijose, o antradienį Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas leidinyje „Politico“ paskelbė straipsnį pavadinimu „Europai reikia tokių lyderių kaip Mario Draghi“.

Susirūpinę investuotojai taip pat atidžiai stebi padėtį. Ketvirtadienį Europos Centrinis Bankas (ECB) pristatys priemonę, kuria sieks sumažinti įtampą obligacijų rinkose, su kuria susiduria didelių skolų slegiamos euro zonos valstybės narės.

Ši priemonė skirta tokioms šalims kaip Italija, tačiau, kaip antradienį sakė centro kairės Demokratų partijos (PD) lyderis Enrico Letta, „jeigu patys nesusiimsime, bus sunkiau prašyti kitų mus išgelbėti“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

V. Juraitis: „Perlas Energija“ neketina parduoti turto

Energetikos rinkos reguliuotojui trečiadienį paprašius prokurorų ginti viešąjį interesą dėl nepriklausomos...

Bičiulystė su Kinija „Apple“ pastatė į keblią situaciją Premium

Prieš savaitę vykęs Nancy Pelosi, JAV Atstovų rūmų pirmininkės, skrydis iš Kvala Lumpūro į Taivaną vystėsi it...

Inovacijos
19:47
ES siekia rudenį patvirtinti „Pfizer“ vakciną nuo COVID-19 atmainų

Europos Sąjungos (ES) vaistų priežiūros institucija trečiadienį pranešė siekianti šį rudenį patvirtinti...

URM: eksportas į Indijos-Ramiojo vandenyno šalis atsveria smukusią prekybą su Kinija

Augantis eksportas į Indijos–Ramiojo vandenyno šalis atsveria sumažėjusį eksportą į Kiniją, remdamasi...

L. Austinas Rygoje žada Baltijos šalims karinį mokymą ir paramą

Jungtinės Valstijos rengs daugiau karinių pratybų su Baltijos valstybėmis ir sieks stiprinti pajėgų rengimą,...

Vokietija planuoja patvirtinti 10 mlrd. Eur vertės mokesčių lengvatų paketą

Vokietija ketina patvirtinti 10 mlrd. Eur (10,2 mlrd. USD) vertės mokesčių lengvatų paketą, kad padėtų...

Ukraina skelbia, jog per smūgius Krymo aviacijos bazei sunaikinti 9 lėktuvai

Ukrainos oro pajėgos trečiadienį pranešė, kad devyni Rusijos karo lėktuvai buvo sunaikinti per galingus...

Lietuva formuos karo meto komendantūras, kurs pasienio fortifikacijų planą

Atsižvelgiant į ukrainiečių patirtį kariaujant su Rusija, Lietuvoje šiais metais planuojama suformuoti karo...

Kinijoje vartotojų kainų infliacija liepą pasiekė dvejų metų aukštumas

Kinijoje vartotojų kainų infliacija liepos mėnesį pakilo iki aukščiausios lygio per dvejus metus, rodo...

Viceministras: VRM svarsto galimas pataisas, bet be pilietybės žmogus likti negali

Pasigirdus raginimų atimti pilietybę iš žmonių, kaltinimų veikimu prieš Lietuvą, Vidaus reikalų ministerija...

Kinija skelbia užbaigusi pratybas aplink Taivaną

Kinijos kariuomenė trečiadienį pranešė, kad pratybos aplink Taivaną, surengtos reaguojant į JAV Atstovų Rūmų...

K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
11:51
Kinija paskelbė baltąją knygą dėl Taivano: sako netoleruosianti „separatistinės veiklos“

Kinijos Taivano reikalų biuras trečiadienį paskelbė baltąją knygą, kurioje išdėstyta, kaip Pekinas ketina...

G. Nausėda: Rusijos karas Ukrainoje gali būti sprendžiamas tik kovos lauke 1

Rusijos Ukrainoje pradėtas karas bus išspręstas kovos lauke, o ne prie derybų stalo, sako Gitanas Nausėda,...

Po FTB reido D. Trumpo rezidencijoje respublikonų lyderiai reiškia paramą buvusiam prezidentui

Įtakingi JAV respublikonų lyderiai antradienį reiškė paramą eksprezidentui Donaldui Trumpui, beprecedenčiam...

JAV atsakas Kinijai: puslaidininkių pramonei – 53 mlrd. USD subsidijų

Joe Bidenas, JAV prezidentas, antradienį pasirašė Lustų aktą, kuriuo šalyje investuojantiems puslaidininkių...

Inovacijos
10:33
Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis: politikų vizitai siunčia klaidingus signalus Taivano separatistinėms jėgoms

Qu Baihua, Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis Vilniuje, sako, kad bet koks Lietuvos ar kitų valstybių...

Antradienį nustatyta 1.560 naujų COVID-19 atvejų

Lietuvoje antradienį registruota 1.560 naujų COVID-19 atvejų, mirė vienas žmogus, rodo trečiadienį paskelbti...

Lietuvos ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje siūlomas E. Bajarūnas

Lietuvos ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje siūloma skirti Eitvydą Bajarūną. Toks nutarimo projektas bus...

Partijų reitinguose pirmauja TS-LKD ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ 10

Partijų reitingų lentelėje pirmauja valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku