Seimas pritarė prezidento veto Rinkimų kodeksui

Seimas sutiko su prezidento Gitano Nausėdos veto Rinkimų kodeksui, kuriuo buvo sugriežtinta politinių komitetų veikla. Parlamentarai beveik vienbalsiai pritarė valstybės vadovo pasiūlytoms pataisoms šiam Kodeksui.
Už tai, kad būtų pritarta G. Nausėdos veto, antradienį plenariniame posėdyje balsavo 119 parlamentarų, prieš buvo tik vienas Seimo narys.
Prieš tai svarstant veto posėdyje nekilo jokių didesnių diskusijų šiuo klausimu, mat tiek valdantieji, tiek ir opozicija jau iš anksto sutarė, kad prezidentas šiuo atveju yra teisus.
Valstybės vadovas buvo grąžinęs Rinkimų kodeksą Seimui pakartotinai svarstyti siūlydamas nustatyti laikiną išimtį komitetams, kad per 2023 m. savivaldos rinkimus jiems dar nebūtų taikomas reikalavimas būti įregistruotiems ne vėliau kaip likus 180 d. iki rinkimų dienos.
Pagrindinis klausimą svarstęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas savo išvadoje pasiūlė pritarti veto ir priimti įstatymą su visomis prezidento teikiamomis pataisomis.
Prezidento veto praėjusią savaitę Seime pristatęs jo patarėjas Povilas Mačiulis pažymėjo, kad nepritaikius išlygos komitetai gali nespėti užsiregistruoti kitais metais vyksiantiems savivaldos rinkimams.
Atsižvelgiant į tai, kad steigimosi procedūros dėl objektyvių priežasčių gali užtrukti ilgiau, komitetai, siekiantys dalyvauti rinkimuose, gali nespėti įgyvendinti visų administracinių reikalavimų iki sueinant 180 d. terminui iki minėtų rinkimų datos. Šitas prezidento veto liečia tik artimiausius, taigi, tik 2023 m. rinkimus, taigi, 2027-aisiais per savivaldos rinkimus jau galios tiek partijoms, tiek komitetams 180 d. terminas, argumentavo P. Mačiulis.
Birželio pabaigoje Seimo priimtas Rinkimų kodeksas į vieną teisės aktą sutraukė visus rinkimų įstatymus, taip pat politiniams komitetams nustatė reikalavimus, panašius kaip ir partijoms.
Nauja tvarka numato, kad savivaldos bei Europos Parlamento rinkimuose kandidatų sąrašus galintys kelti politiniai komitetai turės būti steigiami kaip juridiniai asmenys, mažiausiai pusę metų iki rinkimų pradžios.
Seime birželio pabaigoje balsuojant dėl Rinkimų kodekso už balsavo 94 Seimo nariai, prieš buvo dešimt ir susilaikė 25 parlamentarai. Rinkimų kodeksas yra konstitucinis įstatymas, tad jam priimti reikėjo ne mažiau kaip 71 balso už.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti