Ukraina sako per parą smogusi 3 rusų bazėms Chersono apylinkėse, ES nori padvigubinti dujų importą iš Azerbaidžano

Publikuota: 2022-07-18
Atnaujinta 2022-07-18 22:04
  • Ukrainos pietuose per dieną buvo sunaikinti du rusų amunicijos sandėliai.
  • Ukrainos prezidentas atleido Generalinės prokuratūros vadovę Iryną Venediktovą ir Ukrainos saugumo tarnybos vadovą Ivaną Bakanovą.
  • JK: Rusija kreipėsi į šalyje veikiančią karinę bendrovę „Wagner“, kad sustiprintų fronto pajėgas ir sušvelnintų nuostolius bei ginklų trūkumą.
  • Po rusų puolimo Irpinėje remonto reikia beveik 100 daugiabučių ir 1.183 privatūs namams, 40 daugiabučių ir 1.500 privačių namų turės būti nugriauti.

Sekmadienio įvykių juostą galite rasti čia.

[infogram id="4f487e6f-6bfc-43c6-b72a-8fe276174fe2" prefix="yxb" format="interactive" title="2022-07-17 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Pirmadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:39 TASS: smūgis prie Nova Chakovkos pažeidė dujotiekį

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, remdamasi Rusijos okupacinių pajėgų atstovais vietos administracijoje pranešė, kad per Ukrainos pajėgų smūgį Nova Chakovkos hidroelektrinei buvo pažeistas šalia esantis dujų vamzdis.

Ukrainos energetikos kompanija „Naftogaz“ teigia kol kas nepastebėjusi jokių dujų tiekimo į Europą sutrikimų, rašo „The Guardian“.

Nepriklausomai patikrinti šios informacijos nėra galimybių.

21:07 Ukrainos pirmoji ponia O. Zelenska kreipsis į JAV Kongresą

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio žmona Olena Zelenska trečiadienį kreipsis į JAV Kongreso rūmus, pirmadienį pranešė Atstovų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi biuras, rašo CNN.

20:32 M. Draghi Alžyre bando susitarti dėl dujų tiekimo didinimo

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pirmadienį pradėjo vizitą Alžyre, ketindamas pasirašyti keletą susitarimų, įskaitant susitarimą dėl energetikos, kuriuo sieks padidinti dujų tiekimą ir sumažinti savo šalies priklausomybę nuo rusiškų dujų.

M. Draghi priėmė Alžyro prezidentas Abdelmadjidas Tebboune'as, o antradienį abu lyderiai pirmininkaus ministrų susitikimui, kuriame turėtų būti pasirašyti keli susitarimai.

Plačiau apie tai rašoma čia.

20:20 D. Reyndersas: karo nusikaltėliai bus nubausti

Didier Reyndersas, Europos Sąjungos komisaras teisingumo reikalams, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad nors teisingumo vykdymas dėl karo nusikaltimų Ukrainoje gali užtrukti ne vienerius metus, tačiau atsakingi už karo nusikaltimus turi žinoti, jog teisingumo procesas persekios juos amžinai.

„Tai vyks ateinančiomis savaitėmis, ateinančiais mėnesiais, ateinančiais metais ir, galbūt, ateinančiais dešimtmečiais. Kai kuriais atvejais tai bus įvykdyta greitai, kai kada tai gali užtrukti“, – kalbėjo D. Reyndersas.

„Tai yra aiški žinia Rusijos valdžiai – šie tyrimai, kaltinimai ir teismai persekios juos visą gyvenimą. Tai – amžiams“, – kalbėjo jis.

19:49 „Gazprom“ teigia negalinti užtikrinti dujų tiekimo

Rusijos „Gazprom“ savo klientams Europoje teigė, kad negali užtikrinti dujų tiekimo „dėl ypatingų aplinkybių“, rašoma laiške, kurį matė naujienų agentūra „Reuters“.

Laiškas pasirašytas liepos 14 dieną, o jame teigiama, kad bendrovė skelbia force majeure, dėl kurio negalės tiekti dujų pirkėjams.

Vokiečių „Uniper“ buvo vienas iš klientų, sulaukusių tokio laiško. Plačiau apie „Uniper“ problemas galima perskaityti čia, o šį „Gazprom“ laišką bendrovė atmetė, kaip nepagrįstą.

Kita vokiečių energetikos kompanija RWE taip pat teigė gavusi tokį laišką. Oficialiai skelbiama, kad dujų srautas „Nord Stream 1“ dujotiekiu buvo nutrauktas dėl liepos 11 prasidėjusio jo remonto, kuris turėtų pasibaigti šį ketvirtadienį.

Vokietija atmeta „Gazprom“ aiškinimus apie dėl planinio remonto kilusius sutrikimus ir pabrėžia, kad turbina, dėl kurios leidimo išgabenti buvo tariamasi su Kanados valdžia, turėjo būti pakeista tik rugsėjo mėnesį, todėl esami sutrikimai negali būti su ja susiję, rašo „Al Jazeera“.

„Mes nematome techninių priežasčių“, – sakė ekonomikos ministro atstovė spaudai Beate Baron.

„Mūsų žiniomis, ši turbina buvo skirta pakeitimui, tačiau ji turėjo būti pakeista rugsėjį, tačiau vėlgi, mes darome viską, ką galime, kad pašalintume bet kokius galimus pretekstus Rusijai“, – kalbėjo ji žurnalistams Berlyne.

19:13 Ukraina sako per parą smogusi 3 rusų bazėms Chersono apylinkėse

Ukrainos pareigūnai teigia, kad per paskutines 24 valandas Chersono srityje buvo suduoti trys smūgiai okupacinių rusų pajėgų bazėms.

Serhijus Khlanas, Chersono karinės administracijos vadovybės patarėjas, teigė, kad trečiasis taikinys, kuriam šiandien smogta buvo Beryslavo rajone, šiauriniame Dniepro upės krante.

„Sunaikinta okupantų bazė, kur jie laikė ginklus ir amuniciją“, – S. Khlaną cituoja CNN.

Natalija Humeniuk, karinės Pietų vadovybės atstovė spaudai kiek anksčiau teigė, kad Ukrainos pajėgos smogė priešui Rajiskų rajone, netoli Nova Chakovkos bei kitam amunicijos sandėliui Beryslavo rajone.

CNN pavyko geolokuoti ir patvirtinti sprogimo įrašo autentiškumą Raiskų apylinkėse.

18:48 J. Borrellis: Europa negali pavargti kovoje su Rusijos invazija į Ukrainą

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad europiečiai negali pavargti kovoje su Rusijos invazija į Ukrainą, ir perspėjo, kad Vladimiras Putinas sieks pasinaudoti „demokratijos nuovargiu“.

Kalbėdamas po derybų su ES šalių užsienio reikalų ministrais, J. Borrellis sakė, kad Rusijos vadovas „mano, jog demokratijos yra silpnos“, ir paragino Europą tvirtai laikytis savo sprendimų apginkluoti Ukrainą ir įvesti sankcijas Maskvai.

18:26 Rusijoje pradėta 200 kriminalinių tyrimų dėl protestų prieš karą

Rusijos teisėsauga pradėjo daugiau nei 200 kriminalinių tyrimų dėl neva neteisėto protestavimo ar pasisakymų prieš karo veiksmus Ukrainoje, rašo „Meduza“.

Kaip skelbia vidaus reikalų ministerija, tyrimai pradėti dėl kriminalinio kodekso 22 straipsnio pažeidimų.

Daugiausia bylų – 70 – pradėta dėl neva skleistos neteisingos informacijos apie karą ir Rusijos kariuomenę, pažeidžiant 207.3 kodekso punktą.

18:05 Rusija skyrė 360 mln. USD baudą „Google“ dėl su Ukraina susijusio turinio

Maskvos teismas skyrė JAV technologijų milžinei „Google“ 21 mlrd. RUB (360 mln. USD) baudą už tai, kad ji nepašalino turinio apie Rusijos karinę intervenciją Ukrainoje, pirmadienį pranešė Rusijos ryšių ir žiniasklaidos priežiūros agentūros „Roskomnadzor“.

Pasak agentūros, „Google“ priklausanti vaizdo įrašų platforma „YouTube“ neužblokavo „klaidingos informacijos“ apie Rusijos veiksmus Ukrainoje, taip pat „ekstremistinės ir teroristinės propagandos“ bei turinio, „kviečiančio nepilnamečius dalyvauti neteisėtose demonstracijose“.

17:55 R. T. Erdoganas vėl grasina „įšaldyti“ Švedijos ir Suomijos narystės NATO paraiškas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį vėl pagrasino „įšaldyti“ Švedijos ir Suomijos narystės NATO paraiškas, jei Aljansas neįvykdys Ankaros sąlygų.

Birželio pabaigoje Madride vykusiame NATO viršūnių susitikime R. T. Erdoganas paragino abi šalis „atlikti savo vaidmenį“ kovojant su terorizmu ir apkaltino jas suteikus prieglobstį įtariamiesiems, Ankaros kaltinamiems terorizmu ir siejamiems su uždraustomis kurdų grupuotėmis arba su vienu į užsienį pasitraukusiu dvasininku, kaltinamu dėl 2016 metais Turkijoje mėginto įvykdyti perversmo.

17:49 TV kanalas „Dožd“ atnaujins veiklą

Veiklą dėl Rusijoje smarkiai sugriežtintų įstatymų ir žiniasklaidos kontrolės po karo Ukrainoje pradžios nutraukęs televizijos kanalas „Dožd“ pranešė atnaujinantis veiklą.

Kanalas teigia gavęs Europos Sąjungos licenciją ir transliacijas vykdys iš Latvijos, Nyderlandų ir Prancūzijos, o dalį operacijų vykdys Sakartvele, kur glaudžiasi nemažai režimu nepatenkintų ir bėgti turėjusių rusų, rašo „Al Jazeera“.

Transliacijas kanalas taip pat vykdys „Youtube“ platformoje, kuri nėra užblokuota Rusijoje. Tai greičiausiai bus patogiausias būdas kanalą pasiekti Rusijos auditorijai.

17:35 G. Landsbergis: proveržis kare priklausys nuo tolesnės karinės pagalbos Ukrainai

Proveržis Rusijos sukeltame kare priklausys nuo tolesnės karinės pagalbos Ukrainai teikimo, pirmadienį Briuselyje sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje, ES ir mūsų partneriai parodė beprecedentę vienybę ir ryžtą. Privalome ir toliau tai išlaikyti ir padėti Ukrainai laimėti šį karą. Proveržis kare priklausys nuo tolesnės mūsų karinės pagalbos Ukrainai teikimo, todėl nepaprastai svarbu užtikrinti jos tvarumą ir ilgalaikiškumą“, – ministerijos pranešime cituojamas G. Landsbergis. 

Išsamiau apie tai skaitykite čia.

17:11 Ukraina teigia, kad Rusija jau paleido 3.000 raketų

Ukrainos karinės oro pajėgos teigia, kad Rusija į šalį nuo invazijos pradžios vasario 24 dieną iš viso paleido apie 3.000 raketų.

„Šiandienos duomenimis, priešas jau paleido apie 3.000 įvairaus tipo raketų“, - Ukrainos oro pajėgos paskelbė savo „Facebook“ įraše.

„Tai – sparnuotosios raketos, raketos oras-žemė, taktinės raketos („Točka U“, „Iskander“ – VŽ), taip pat „Onyx“ tipo raketas iš pakrančių kompleksų“, - rašoma žinutėje.

16:55 V. Putinas pripažino, kad šalis susiduria su „kolosaliais sunkumais“ gaunant aukštųjų technologijų produktus

Rusijos lyderis Vladimiras Putinas pripažino, kad šalis susiduria su „kolosaliais sunkumais“ gaunant aukštųjų technologijų prekes, tačiau teigė, kad yra neįmanoma visiškai izoliuoti Rusijos, rašo CNN. „Jie nori sukurti barjerų, kad pažabotų mūsų vystymąsi. Aišku, kad tai yra didelis iššūkis mūsų šaliai“, – pirmadienį per pasitarimą su ministrų kabinetu sakė V. Putinas.

„Mes ne tik kad nepasiduosime, kaip prognozuoja kai kurie blogo linkėtojai mums regresuoti keletą dešimtmečių atgal. Priešingai, suprasdami kolosalių sunkumų, su kuriais susiduriame, iššūkį, intensyvinsime ir kompetentingai ieškosime naujų sprendimų“, – kalbėjo V. Putinas. 

„Akivaizdu, kad mes negalime vystytis izoliacijoje nuo likusio pasaulio. Tačiau taip nebus. Moderniame pasaulyje neįmanoma tiesiog pastatyti didelės sienos. Tai tiesiog neįmanoma“, – tikino Rusijos lyderis.

16:36 V. Putinas su R. T. Erdoganu aptars Ukrainos maisto produktų eksportą

Rusijos lyderis Vladimiras Putinas su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu aptars maisto produktų eksportą iš Ukrainos teritorijos, skelbia „The Guardian“.

Jų susitikimas numatomas Teherane antradienį.

Jurijus Ušakovas, V. Putino patarėjas teigė, kad „Ukrainos grūdų gabenimo klausimai bus aptarti su R. T. Erdoganu. Esame pasiruošę tęsti pastangas šioje srityje“, patarėją cituoja „Reuters“.

16:03 Kyjivas įspėja ES: nusileisti V. Putinui būtų „spąstai“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį įspėjo kolegas iš Europos Sąjungos šalių nepasiduoti jokioms pagundoms švelninti sankcijas Rusijai ar vykdyti jos prezidento Vladimiro Putino reikalavimus.

„Nusileidimas ir nusilenkimas jo reikalavimams nepadės, tai niekada neveikdavo. Tai – spąstai“, – sakė D. Kuleba per ES 27 šalių užsienio reikalų ministrų susitikimą. Jo žodžiai cituojami naujienų agentūrai AFP atsiųstame pranešime.

„Esu tikras – ateinančiomis savaitėmis bus daugiau Kremliui pritariančių balsų, raginančių viešąją nuomonę duoti Putinui tai, ko jis nori, kad jis paliktų Europą ramybėje. Turėtume aktyviai priešintis šiems naratyvams“, – pabrėžė D. Kuleba.

15:39 V. Zelenskio patarėjas: generalinė prokurorė ir SBU vadas ne atleisti, o nušalinti

Ukrainos prezidento biuro patarėjas Andrijus Smyrnovas patikslino, kad šalies generalinė prokurorė Iryna Venediktova ir Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vadovas Ivanas Bakanovas yra ne atleisti, o nušalinti, kol vyksta tyrimai.

Tai A. Smyrnovas sakė per nacionalinį telemaratoną, rašo Ukrainos naujienų portalas TSN.

Anksčiau pranešta, kad prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paskelbė apie dviejų minimų aukšto rango teisėsaugos pareigūnų atleidimą, padažnėjus pranešimams apie ukrainiečių teisėsaugos pareigūnų įtariamus valstybės išdavystės atvejus.

„Apie šių dviejų pareigūnų atleidimą kol kas nekalbama. Kalbama apie tai, kad generalinė prokurorė nušalinta nuo pareigų, o saugumo tarnybos vadovas laikinai nušalintas nuo pareigų vykdymo“, – sakė A. Smyrnovas.

Pasak jo, bus atlikta patikrinimų ir pagal jų rezultatus prezidentas nuspręs dėl siūlymo parlamentui pritarti generalinės prokurorės ir SBU vadovo atleidimui. Patarėjo teigimu, I. Venediktova ir I. Bakanovas nušalinti tam, kad būtų užkirstas kelias galimybei jiems daryti poveikį tyrimui. 

„Visi pakankamai ilgai laukė šių dviejų institucijų vadovų konkretesnių ir, galbūt, radikalesnių rezultatų dėl šių institucijų apvalymo nuo kolaborantų ir valstybės išdavikų, – sakė A. Smyrnovas. – Kad nebūtų įmanoma šiems dviem pareigūnams potencialiai daryti įtaką baudžiamosioms byloms... prezidentas priėmė atitinkamus sprendimus dėl nušalinimo.“

Sekmadienį kreipdamasis į tautą V. Zelenskis sakė, kad šiuo metu tiriama per 650 įtariamos išdavystės ir pagalbos arba palaikymo Rusijai atvejų, susijusių su Ukrainos saugumo tarnybų pareigūnais. Anot prezidento, 60 bylų susijusios su pareigūnais, pasilikusiais Rusijos okupuotose teritorijose ir „dirbančiais prieš mūsų valstybę“.

15:23 ES nori padvigubinti dujų importą iš Azerbaidžano

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad ES nori padvigubinti iš Azerbaidžano importuojamų gamtinių dujų kiekį, siekiant skubiai apkeisti iš Rusijos gaunamus energijos šaltinius.

„ES gręžiasi į patikimesnius energijos tiekėjus. Šiandien esu Azerbaidžane pasirašyti naują susitarimą. Mūsų tikslas – padvigubinti iš Azerbaidžano tiekiamą dujų kiekį per keletą metų“, - savo „Twitter“ paskyroje rašė ji.

Plačiau apie tai rašoma čia.

15:01 ES užsienio reikalų ministrai: sankcijos Rusijai veikia

Europos užsienio reikalų ministrai pirmadienį tvirtino, kad Rusijai dėl jos invazijos Ukrainoje įvestos sankcijos veikia, nors iškilo grėsmė ir energijos tiekimui į Europos Sąjungą.

Praėjusią savaitę Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, pasmerkė sankcijų politiką ir teigė, kad Briuselis sankcijomis labiau kenkia pačios Europos ekonomikai nei Maskvai.

Atvykdamas į ES būstinę derėtis, kaip užkamšyti sankcijų režimo skyles ir didinti spaudimą Rusijai, Bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis šias kalbas atmetė.

Plačiau apie tai rašoma čia.

14:27 ES ministrai susirinko aptarti rusiško aukso importo draudimo

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai susirinko aptarti rusiško aukso importo draudimą. Tokiu būdu siekiama apriboti dar vieną Kremliaus pelnymosi šaltinį, rašo „The Guardian“.

Bendrijos užsienio reikalų vadovas Josepas Borrellis teigė, kad šis draudimas bus svarbiausia priemonė svarstomame naujame sankcijų plane.

ES jau yra patvirtinusi 6 sankcijų paketus Rusijai, o paskutinis paketas, kuriame buvo dalinis rusiškos naftos atsisakymas palaipsniui, pareikalavo daug kompromisų iš Bendrijos narių.

13:57 D. Kuleba kreipėsi į ES užsienio reikalų ministrus

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, kreipdamasis į savo kolegas iš Europos Sąjungos (ES) paragino atsiųsti jo šaliai papildomų ginklų ir įvesti papildomas sankcijas Rusijai.

„Ginklai: dėkoju už papildomus 500 mln. Eur ir raginu suteikti papildomą dvišalę karinę pagalbą. Sankcijos: energetinis embargas, naftos kainų ribojimas, visų Rusijos TV kanalų draudimas. Raginu ES valstybes remti Specialųjį tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą nusikaltimo“, – savo „Twitter“ rašė ministras.

13:40 V. Zelenskis paskyrė laikinuosius SBU  ir prokuratūros vadovus

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, paskyrė laikinuosius šalies žvalgybos tarnybos ir prokuratūros vadovus, o dabartiniai vadovai nušalinti nuo pareigų, kol bus atliktas abiejų tarnybų tyrimas.

Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) laikinai vadovaus Maliukas Vasylius, iki šiol buvęs pirmuoju SBU pavaduotoju, sakoma pirmadienį paskelbtame prezidento dekrete.

Oleksijus Symonenko, Ukrainos generalinio prokuroro pavaduotojas, laikinai vadovaus prokuratūrai.

13:25 J. Borrellis: Rusijos uostų blokada turi būti nutraukta

Rusijos vykdoma Ukrainos uostų blokada kelia grėsmę grūdų tiekimui dešimtims tūkstančių prie bado slenksčio esančių žmonių ir turi būti nutraukta, pirmadienį perspėjo Josepas Borrellis, Bendrijos užsienio politikos vadovas. 

„Daugeliui žmonių tai yra gyvybės ir mirties klausimas. Ir tas klausimas yra toks, kad Rusija turi nutraukti blokadą ir leisti eksportuoti ukrainietiškus grūdus“, – žurnalistams sakė J. Borrellis.

J. Borrellis tai pareiškė atvykęs į Briuselyje vykstantį ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame tariamasi, kaip panaikinti Rusijai už agresiją prieš Ukrainą taikomų bloko sankcijų spragas.

Jis sakė, kad Ukrainos sąjungininkės Europoje padarys viską, ką gali, kad padėtų Kyjivui eksportuoti grūdus sausumos keliais ir Dunojumi, tačiau perspėjo, kad svarbiausi yra uostai.

„Taigi, tikiuosi – ir manau turįs viltį – kad šią savaitę pavyks pasiekti susitarimą dėl šio ir kitų Ukrainos uostų atblokavimo, – sakė jis, turėdamas galvoje Odesą. – Nuo šio susitarimo priklauso tūkstančių, daugiau nei tūkstančių – dešimčių tūkstančių – žmonių gyvybė. Taigi, tai nėra diplomatinis žaidimas.“

Jis pabrėžė, kad jei trečiadienį numatytos derybos žlugs, Briuselis ir toliau kaltins Rusiją, kad ši naudoja bado grėsmę kaip „ginklą“. 

13:15 D. Kuleba: Kyjivas susitarime dėl grūdų eksporto neleis pulti savo uostų

Kyjivas nesutiks su jokiais sprendimais, kuriais būtų palikta bet kokia spraga, leidžianti surengti Ukrainos uostų puolimą, sako Dmytro Kuleba, užsienio reikalų ministras.

Anot jo, sekmadienį Stambule vykusiame susitikime dėl Ukrainos uostų atblokavimo ekspertų delegacijos aptarė daug saugumo klausimų, sutarė dėl pagrindinių principų, kuriuos beliko tik „surašyti ant popieriaus“.

D. Kuleba interviu „Forbes“ sakė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, tokiu žingsniu leistų atsigauti Ukrainos ekonomikai, tačiau vis tiek gali sutikti su šiuo pasiūlymu ir nustoti blokuoti uostus.

„Tai jo noras parodyti neutralioms arba labiau linkusioms į Rusijos poziciją dėl karo šalims (Afrikoje, Azijoje), kad jis išgelbėjo jas nuo bado, nuo kylančių maisto kainų. Kitaip nesuprantu, kam jis gali būti reikalingas. Sutikdamas atblokuoti Ukrainos uostus, jis pakerta savo paties pastangas uždusinti Ukrainos ekonomiką. Manau, kad dabar jis turi Rusijos reputaciją Azijos ir Afrikos šalyse vienoje svarstyklių lėkštės pusėje, o nenorą leisti Ukrainai uždirbti nė cento – kitoje“, – pridūrė jis.

12:51 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos gynybos ministerija savo kasdienėje operatyvinėje informacijoje teigia, kad nukovė 250 užsienio „samdinių“, sunaikino septynis šarvuočius ir 12 automobilių.

Skelbiama, kad Rusijos pajėgos esą sunaikino 10 Ukrainos daugkartinio paleidimo raketų sistemų „Grad“ įrenginių ir du sraigtasparnius „Mi-8“.

Šių teiginių nepriklausomai patikrinti nėra įmanoma.

12:35 D. Peskovas: Rusija Ukrainoje veikia „labai atsargiai“

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, teigia, kad Rusijos kariuomenė Ukrainoje dirba „labai atsargiai“.

Jis neigė, kad rusų pajėgos apšaudo civilinius objektus. Be to, kalbėdamas Irano žiniasklaidai, kurią vėliau citavo valstybinė žiniasklaida, jis sakė, kad nėra aiškių Rusijos karinių operacijų Ukrainoje terminų, svarbiausia – „operacijos efektyvumas“.

VŽ primena, kad Rusija savo sukeltą karą vadina „specialia operacija“.

12:18 Ukraina skelbia Rusijos nuotolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo vasario, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje, jau nukovė 38.450 rusų karių (per parą +150).

Taip pat per parą sunaikinti trys tankai ir trys artilerijos sistemos.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma

12:09 Torecke žuvo 6 žmonės

Donecko srities Torecko mieste po rusų apšaudymo, kai sugriuvo dviaukštis pastatas su žmonėmis, žuvo šeši civiliai, skelbia Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba.

„Vykdydami paieškos ir gelbėjimo operacijas gelbėjimo tarnybos pareigūnai rado ir paėmė 5 žuvusiųjų kūnus, iš griuvėsių išgelbėjo 3 žmones, iš kurių vienas mirė ligoninėje“, – nurodė tarnyba.

11:50 Premjerė apie siūlymus ardyti rusiškus bėgius: karštos galvos turi visokių pasiūlymų

Ingrida Šimonytė, premjerė, ragina nepamiršti Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) bei Rusijos sutarties dėl Kaliningrado tranzito, pasigirdus siūlymams ardyti rusiškus bėgius dėl saugumo.

„Tai tikrai nėra kažkoks artimiausio laikotarpio svarstymas. Aš suprantu, kad visi užsikaitinę dėl sankcionuotų prekių gabenimo, bet aš siūlyčiau nepamiršti, kad dar yra ir Lietuvos Respublikos, ES ir Rusijos Federacijos sutartis dėl piliečių supaprastintos tranzito tvarkos“, – pirmadienį žurnalistams Seime sakė premjerė.

„Aš suprantu, kad karštos galvos visokių pasiūlymų turi, kas vamzdžius užsukt, kas bėgius nupjaut, kas dar ką padaryt, bet tai tikrai nėra tas klausimas, kurį Vyriausybė svarstytų“, – pridūrė I. Šimonytė.

Europos Komisijai praėjusią savaitę į naujomis gairėmis leidus Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą šio eksklavo poreikiams, viešojoje erdvėje pasirodė svarstymų ardyti per šalį nutiestus rusiškus bėgius.

11:47 Irpinėje sunaikinta 1.500 privačių namų 

Kyjivo srityje esančiame Irpinės mieste turi būti suremontuota beveik 100 daugiabučių ir 1.183 privatūs namai, apgadinti per Rusijos kariuomenės puolimą, skelbia Oleksandras Markušinas, meras.

„Iki šiol Irpinėje pradėta griauti 40 daugiaaukščių pastatų, beveik 100 namų turi būti atliekamas kapitalinis remontas“, – sakė meras.

Pasak O. Markušino, beveik 1.500 privačių namų reikia nugriauti.

11:32 G. Landsbergis: rusų pajėgos neatostogauja

Ukrainą užpuolusios Kremliaus pajėgos neatostogauja, todėl Vakarai ukrainiečiams turi siųsti daugiau ginklų, sako Gabrielius Landsbergis, Lietuvos diplomatijos vadovas.

Taip jis kalbėjo prieš pirmadienį vykstantį Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų tarybos posėdį.

„Kadangi Briuselis išeina atostogų, tai gera proga priminti, kad Rusijos kariai neplanuoja pasiimti laisvų dienų nuo tolesnio Ukrainos puolimo“, – žurnalistams sakė Lietuvos ministras.

Pasak jo, būtent todėl Vakarų šalys, ypač turinčios stiprią karinę pramonę, turi siųsti Ukrainos pajėgoms daugiau ginklų, nes tik tai gali sustabdyti Rusijos puolimą.

„Jei ką nors reikia tęsti, tai ginklų tiekimą“, – teigė G. Landsbergis.

Ministras taip pat pabrėžė, kad Bendrija Kyjivui taip pat turėtų suteikti didesnę finansinę paramą.

10:52 Nuo karo pradžios žuvo 353 vaikai

Pirmadienį Ukrainos prokuratūra pranešė, kad dėl Rusijos invazijos žuvo mažiausiai 353 vaikai, o daugiau kaip 665 buvo sužeisti.

Daugiausia sužeistųjų užregistruota Donecke, Charkive ir Kyjive.

Skelbiama, kad nuo vasario, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje, apgadintos mažiausiai 2.138 švietimo įstaigos, iš kurių 221 buvo visiškai sugriauta.

10:50 „H&M Group“ traukiasi iš Rusijos

Švedijos drabužių milžinė „H&M Group“ skelbia, kad atsižvelgdama į dabartinius veiklos iššūkius ir nenuspėjamą ateitį, bendrovė nusprendė pradėti verslo Rusijoje nutraukimo procesą.

Plačiau skaitykite čia.

10:26 Prokovske po apšaudymo žuvo žmogus

Rusijos pajėgos dviem balistinėmis raketomis „Iskander-M“ smogė Donecko srities miestui Pokrovskui ir, pasak Marharitos Idrisovos, miesto mero pavaduotojos, mažiausiai vienas žmogus žuvo ir 14 buvo sužeista.

„Keturiolika žmonių patyrė vidutinio sunkumo ir lengvus sužeidimus ir buvo paguldyti į ligoninę“, – sakė M. Idrisova, kurią cituoja CNN.

„Deja, yra vienas žuvęs civilis. Tai 1987 m. gimusi moteris, ji tiesiog sėdėjo ant suoliuko, kai įvyko smūgis“, – pridūrė ji.

M. Idrisova sakė, kad per smūgį mieste buvo apgadinta 30 pastatų.

10:02 Europoje dėl karo Ukrainoje įsitvirtino niūrios nuotaikos

Trys ketvirtadaliai lietuvių įsitikinę, kad jų gyvenimą jau paveikė arba netrukus paveiks Rusijos pradėtas karas Ukrainoje. Taip pat mano ir beveik du trečdaliai europiečių. Dažniausiai nerimaujama dėl prastėjančios ekonominės padėties ir kylančių kainų. Plačiau skaitykite čia.

09:44 JK: Rusija nuostoliams sumažinti dirba su „Wagner“

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybinėje informacijoje skelbia, kad Rusija kreipėsi į šalyje veikiančią karinę bendrovę „Wagner“, kad sustiprintų fronto pajėgas ir sušvelnintų nuostolius bei ginklų trūkumą.

Pasak JK, „Wagner“ neabejotinai atliko pagrindinį vaidmenį pastarojo meto kovose, įskaitant Popasnos ir Lysyčansko užėmimą.

„Wagner“ mažina kolektyvo standartus, įdarbina nuteistuosius ir anksčiau į juoduosius sąrašus įtrauktus asmenis. Naujiems darbuotojams suteikiamas labai ribotas mokymas. Tikėtina, kad tai turės įtakos būsimam grupės operatyviniam veiksmingumui“, – teigia Gynybos ministerija.

Jevgenijus Prigožinas, „Wagner“ vadovas, neseniai tapo Rusijos didvyriu už įmonės veikimą Luhanske.

„Tuo metu, kai keičiami keli labai aukšto rango Rusijos kariuomenės vadai, greičiausiai dar labiau padidins trintį tarp kariuomenės ir „Wagner“. Tai taip pat gali turėti neigiamos įtakos Rusijos karinei moralei“, – mano JK.

09:23 S. Šoigu įsakė naikinti ukrainiečių ilgojo nuotolio ginklų sistemas

Sergejus Šoigu, Rusijos gynybos ministras, nurodė kariuomenei pirmiausia siekti Ukrainos ilgojo nuotolio raketų ir artilerijos ginklų naikinimui.

Kyjivas teigia surengęs virtinę sėkmingų smūgių 30 Rusijos logistikos ir amunicijos centrų, esančių okupuotose teritorijose, naudodamas kelias daugkartinio paleidimo raketų sistemas, kurias neseniai pristatė Vakarai.

09:08 S. Haidajus: iš užimtų Luhansko miestų mobilizuojami ukrainiečių vyrai

Rusai bando veržtis iš Lysyčansko Bachmuto link, į mūšį įtraukti neseniai iš užimtų miestų mobilizuoti vyrai, sako Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

„Luhansko srities didžiuosiuose miestuose, kuriuos rusai užėmė dar vasarą, liko 10–15% gyventojų. Deja, jie nepastebėjo informacijos apie vyrų mobilizaciją anksčiau okupuotoje regiono dalyje, neįžvelgė grėsmės sau. Jie buvo įsitikinę, kad „rusų taika“ – tai visų pirma orus gyvenimas. O dabar, neturėdami priešo sugriautų namų, jie virsta niekšais, einančiais žudyti kaimyninių gyvenviečių gyventojų. Kai kurie jų tai daro savanoriškai“, – teigė S. Haidajus.

08:47 Apšaudytas Kramatorskas, Charkivas

Atnaujinta 11:07 

Kramatorske apšaudyta pramoninė zona, skelbia Oleksandras Gončarenko, meras.

Anot jo, į miestą paleistos keturios raketos, apie aukas ir žalą kol kas nepranešama.

Taip pat per parą atakuotos Charkivo srities gyvenvietės, apie tai praneša srities policija. Olehas Synehubovas patikslina, kad po šių smūgių žuvo 4 žmonės.

Remiantis „Unian“, teisėsaugos pareigūnai per parą sulaikė 10 asmenų, kurie buvo patikrinti dėl galimo bendradarbiavimo su Rusijos pajėgomis.

08:19 Melitopolyje rusai vykdo gyventojų surašymą

Pasak Ivano Fiodorovo, Melitopolio mero, Rusijos pajėgos jo mieste vykdo gyventojų surašymą, nes rugsėjį Zaporižioje ruošiamasi surengti „referendumą“ dėl prisijungimo prie Rusijos.

I. Fiodorovas pridūrė, kad tie, kurie palaiko Ukrainą, bus prievarta išsiųsti iš Zaporižios srities.

08:10 Rusijoje sulaikyta televizijos eteryje prieš karą Ukrainoje protestavusi žurnalistė

Atnaujinta 08:21 

Rusijos policija sekmadienį sulaikė žurnalistę Mariną Ovsianikovą, kovo mėnesį surengusią protesto akciją prieš Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje Rusijos valstybinės televizijos vakaro žinių laidos tiesioginiame eteryje, pranešė jos advokatas.

Joks oficialus pareiškimas nebuvo paskelbtas, tačiau 44 metų M. Ovsianikova buvo sulaikyta praėjus kelioms dienoms po to, kai viena surengė akciją netoli Kremliaus, per kurią laikė plakatą, smerkiantį Rusijos invaziją Ukrainoje ir prezidentą Vladimirą Putiną.    

„Marina sulaikyta, – buvo nurodyta žurnalistės „Telegram“ paskyroje paskelbtoje žinutėje. – Nėra jokios informacijos, kur ji yra.“

Kartu su žinute buvo paskelbtos trys nuotraukos, kuriose matyti, kaip du policijos pareigūnai veda M. Ovsianikovą į baltą furgoną. Žurnalistė buvo sustabdyta, kai važiavo dviračiu.

Dmitrijus Zachvatovas, M. Ovsianikovos advokatas, Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ patvirtino, kad ji sulaikyta. Jis sakė nežinąs, kur buvo nuvežta žurnalistė.  

„Manau, kad tai vienaip ar kitaip susiję su jos protesto akcija“, – pridūrė advokatas.

Po trijų valandų pati M. Ovsianikova pranešė, kad buvo paleista. 

„Esu namuose. Viskas gerai, – savo „Telegram“ kanale rašė ji. – Bet dabar žinau, kad visada geriausia pasiimti lagaminą ir pasą.“

08:06 Rusija ruošiasi pulti Slovjanską

Pasak Ukrainos ir Jungtinės Karalystės (JK) karinių pareigūnų, kai Rusijos kariuomenė paskelbė apie „operatyvinę pertrauką“, ji ruošėsi kitam puolimo Ukrainoje etapui.

Kaip skelbia „The Guardian“, Ukrainos kariškiai sakė, kad Rusija, atrodo, pergrupuoja dalinius puolimui link Slovjansko – simboliškai svarbaus miesto, kurį Ukraina laiko rytiniame Donecko regione.

JK gynybos ministerija pridūrė, kad Rusija taip pat stiprina savo gynybines pozicijas visose okupuotose teritorijose Pietų Ukrainoje.

07:57 Trečdalis gyventojų aukojo lėšas Ukrainai

Trečdalis Lietuvos gyventojų aukojo lėšas Ukrainos kovai prieš Rusiją ar paramai Ukrainos pabėgėliams, tačiau beveik 40% apklaustųjų sako į karą nereagavę niekaip, rodo pirmadienį paskelbti LRT užsakymu „Baltijos tyrimų“ atliktos apklausos rezultatai.

Išsamiau apie apklausos rezultatus skaitykite čia.

07:48 ISW: Rusija nepasiekė reikšmingų teritorinių laimėjimų

Rusijos pajėgos tęsia savo atakas Ukrainoje, tačiau iki liepos 17 d. nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų, skelbia JAV karo tyrimų institutas (ISW).

Pasak ISW ekspertų, Rusija daugiausia dėmesio skyrė gynybinėms operacijoms į šiaurę nuo Charkivo miesto ir palei pietinę ašį, tęsė puolimą aplink Siverką, Bachmutą, Donecko miestą, taip pat apšaudė civilinę ir karinę infrastruktūrą visame Donbase.

Be to, Kremlius, tikėdamasis užsitęsusių karo veiksmų Ukrainoje, gali sudaryti ilgalaikes sąlygas pajėgų telkimo pastangoms, mano ISW.

Analitikų teigimu, Rusijos okupacinė valdžia naudojasi partizanų veiklos grėsme, kad pateisintų griežtesnę visuomenės kontrolę okupuotose teritorijose.

07:27 V. Putinas vyks į Iraną

Maskvai tęsiant agresiją prieš Ukrainą, Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, antradienį vyksta į Teheraną, kur su Irano ir Turkijos vadovais ves derybas dėl Sirijos konflikto.

Išsamiau skaitykite čia.

06:58 V. Zelenskis atleido SBU vadovą ir generalinę prokurorę

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, atleido Generalinės prokuratūros vadovę Iryną Venediktovą ir Ukrainos saugumo tarnybos vadovą (SBU) Ivaną Bakanovą.

Pasak prezidento, daugybė prokuratūros ir SBU darbuotojų, kurie liko Rusijos okupuotoje teritorijoje, dirba agresorei, todėl tai kelia nepasitikėjimą SBU vadovu ir generaline prokurore.

06:39 Apšaudytas Mykolajivas

Naktį į pirmadienį rusai masiškai apšaudė Mykolajivą, praneša Oleksandras Senkevičius, meras.

„Mykolajivas vėl masiškai apšaudomas. Mieste girdimi galingi sprogimai“, – rašė meras savo „Telegram“ paskyroje.

Anot „Unian“, į miestą paleista mažiausiai 10 raketų.

06:33 Ukrainiečiai sunaikino du rusų amunicijos sandėlius

Ukrainos pietuose per dieną buvo sunaikinti du rusų amunicijos sandėliai, skelbia operatyvinė vadovybė „Pietūs“.

Pasak jos, padėtis stabiliai įtempta, tačiau kontroliuojama.

„Pietūs“ teigia, kad rusai toliau įrenginėja gynybines linijas, o jų karo veiksmus riboja personalo demoralizacija, logistikos problemos ir tikslus Ukrainos raketinių ir artilerijos dalinių darbas.

06:28 Apšaudytas Nikopolis

Pirmadienio naktį Rusijos pajėgos apšaudė Nikopolio miestą Dnipropetrovsko srityje, skelbia Jevgenijus Jevtučenko, srities administracijos vadovas.

Išsamesnių detalių apie nuostolius ir aukas kol kas nepranešama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 5

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nauji ūkio subjektai: kokių veiklų renkamasi mažiau

Šių metų antrąjį ketvirtį įregistruoti 3.659 nauji ūkio subjektai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais –...

Gazelė
2022.08.13
COVID-19 statistika: 1.482 nauji atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1.482 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per reidą D. Trumpo namuose paimta „visiškai slaptų“ dokumentų

FTB agentai per reidą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje paėmė dokumentų su žyma...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estija išsiuntė vizų režimą pažeidusius Rusijos žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 2

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Verslo aplinka
2022.08.13
Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 12

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku