Laikinai Šri Lankos prezidento pareigas pradeda eiti premjeras R. Wickremesinghe

Šri Lankos parlamento pirmininkas penktadienį pranešė, kad prezidento Gotabayos Rajapaksos, anksčiau šią savaitę pabėgusio iš šalies, atsistatydinimas buvo priimtas.
Papildyta kontekstine informacija
Gotabaya teisiškai atsistatydino nuo ketvirtadienio, žurnalistams sakė parlamento vadovas Mahinda Yapa Abeywardana.
Anksčiau G. Rajapaksa informavo parlamento pirmininką apie savo atsistatydinimą, būdamas Singapūre.
Jį pakeis Ranilas Wickremesinghe, Šri Lankos ministras pirmininkas, kuris penktadienį buvo prisaikdintas laikinuoju prezidentu, pranešė jo biuras.
73 metų premjeras davė priesaiką Jayanthos Jayasuriyos, vyriausiojo teisėjo, akivaizdoje, sakoma trumpame R. Wickremesinghe biuro pranešime.
Pagal Šri Lankos konstituciją, R. Wickremesinghe, kurio pasitraukimo taip pat reikalauja protestuotojai, atsistatydinus prezidentui automatiškai tapo laikinuoju prezidentu, kol parlamentas išrinks deputatą, pakeisiantį G. Rajapaksą likusiam jo kadencijos laikotarpiui iki 2024 metų.
Parlamentarai susirinks į posėdį šeštadienį, savo rezidencijoje žurnalistams sakė Mahinda Yapa Abeywardana, parlamento vadovas. Jis pridūrė, kad tikisi užbaigti rinkimų procesą per septynias dienas.
Išrinktas politikas galėtų paskirti naują ministrą pirmininką, kurį vėliau turėtų patvirtinti parlamentas.
G. Rajapaksa tapo pirmuoju atsistatydinusiu prezidentu nuo 1978 metų, kai Šri Lankoje buvo įvesta prezidentinė valdymo sistema.
Šri Lankos saugumo šaltinių teigimu, jis tikriausiai dar kurį laiką norės likti Singapūre, o paskui galbūt persikels į Jungtinius Arabų Emyratus.
Būdamas prezidentas, G. Rajapaksa turėjo teisinę neliečiamybę, todėl manoma, kad prieš atsistatydindamas jis norėjo išvykti į užsienį, kad išvengtų galimo arešto.
Šri Lankai, turinčiai 22 mln. gyventojų, trūksta pinigų sumokėti už būtiniausių prekių, tokių kaip maistas, trąšos, vaistai ir degalai, importą. Spartus ekonomikos nuosmukis atrodo juo labiau pribloškiantis, nes iki dabartinės krizės šalies ekonomika augo, o vidurinė klasė didėjo.
Valstybinius pastatus užėmę protestuotojai ketvirtadienį iš jų pasitraukė, ir sostinėje Kolombe vėl įsivyravo trapi ramybė. Tačiau susiskaldžius opozicijai parlamente, panašu, kad prie sprendinio Šri Lankos bėdoms nė kiek nebuvo priartėta.
Šalis siekia Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir kitų kreditorių pagalbos, tačiau jos finansinė būklė tokia prasta, kad net gauti finansinės pagalbos pasirodė sunku, neseniai pareiškė R. Wickremesinghe.
Šri Lanka tebėra tarsi parako statinė, o kariuomenė ketvirtadienį įspėjo, kad turi įgaliojimus reaguoti sumaišties atveju. Kai tam ši žinia sukėlė nerimą.
M. Y. Abeywardana pažadėjo greitą ir skaidrų naujo prezidento rinkimų procesą.
Prašau garbingus ir mylinčius šios šalies piliečius sukurti taikią atmosferą, kad būtų įgyvendintas tinkamas parlamentinis demokratinis procesas ir kad visi parlamento nariai galėtų dalyvauti posėdžiuose bei laisvai ir sąžiningai dirbti, kalbėjo jis penktadienį.
Protestuotojai kaltina G. Rajapaksą ir jo įtakingą šeimą daugelį metų švaistant pinigus iš valstybės iždo, taip pat neūkiškumu, spartinančiu šalies žlugimą. Pati šeima neigia kaltinimus korupcija, tačiau M. Rajapaksa pripažino, kad kai kurie jo vykdytos politikos aspektai prisidėjo prie Šri Lankos ekonomikos kracho.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti