Darbuotojų ieškančioms pramonės įmonėms –patarimai, kaip pritraukti ir išlaikyti specialistus

Reklama publikuota: 2022-07-14 06:30
„Švyturys-Utenos alus“ žmogiškųjų išteklių verslo partnerė Lietuvoje Julija Gedrimė.
svg svg
„Švyturys-Utenos alus“ žmogiškųjų išteklių verslo partnerė Lietuvoje Julija Gedrimė.

Kol Lietuvos užimtumo tarnybos duomenys skelbia, jog pastaraisiais metais susiduriama su kvalifikuotų specialistų visuose ūkio sektoriuose, ypač apdirbamojoje pramonėje, trūkumu, šio segmento įmonė, gėrimų pramonės gamintoja „Švyturys-Utenos alus“ džiaugiasi ne tik išlaikanti pastovų darbuotojų skaičių, bet ir jų lojalumą. Net trečdalis Utenos daryklos darbuotojų įmonėje yra sukaupę per du dešimtmečius nepertraukiamo darbo stažo, o ilgiausiai trunkanti karjera čia tęsiasi daugiau kaip keturiasdešimt metų. Tad kaip išsiskirti paklausioje rinkoje ir sukurti ne tik skelbimuose patrauklias darbo vietas?

Darbuotojų stygių mažintų ir darbdavių iniciatyvos                     

Kaip rodo statistiniai duomenys, pirmąjį šių metų ketvirtį apdirbamosios gamybos įmonės darbo pasiūlymų pateikė daugiausiai tarp visų veiklos sektorių – registravo 15,5 tūkst. laisvų darbo vietų. Tai yra 4,4 tūkst. daugiau darbo pasiūlymų nei registravo didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės, 3,5 tūkst. daugiau nei transporto ir saugojimo veiklą vykdantys darbdaviai, 3,4 tūkst. daugiau nei statybos sektorius. Komentuodama tokius rodiklius, Užimtumo tarnybos Paslaugų darbdaviams koordinatorė Brigita Blavaščiūnienė, mato kompleksines priežastis. 

„Tikėtina, kad į darbo rinką įsilieja mažiau specialistų nei jų reikia. Šalies pramonei neparengiama tokio darbuotojų skaičiaus, kiek jų reikėtų. O neparuošiama, nes nepritraukiama pakankamai absolventų mokytis konkrečių specialybių ir profesijų. Besimokančiųjų, pavyzdžiui, inžinerinėse specialybėse nėra itin daug. Kitaip tariant, problema yra kompleksinė – paklausa auga, o pasiūla nedidėja“, – teigia B. Blavaščiūnienė. 

Tiesa, interesą pritraukti specialistus, o vėliau ir „užsiauginti“ lojalius darbuotojus, pasak Užimtumo tarnybos atstovės, turėtų rodyti ir patys darbdaviai. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Darbdaviai galėtų patys prisidėti mokydami norinčiuosius dirbti konkrečiose darbo vietose. Šią situaciją galėtų pagerinti darbdavių skatinimas darbuotojus persikvalifikuoti, priimti asmenis dirbti pameistrystės forma, kuri leidžia užsiauginti specialistus savo įmonei, išmokyti juos dirbti su specifine tai gamybos sričiai naudojama įranga“, – mano Paslaugų darbdaviams koordinatorė. 

Susigrąžina ir išėjusius darbuotojus 

Vis dėlto, ne visi šalies pramoninkai fiksuoja darbuotojų stygiaus problemą. Maža to – kai kurie gali drąsiai dalyti patarimus ir apie pastovių darbuotojų išlaikymą, ir apie priemones, skatinančias jų lojalumą. 

Pavyzdžiui, Utenoje jau 45 metus veikiančioje „Švyturys-Utenos alus“ darykloje, kur išverdama, subrandinama ir išpilstoma didžioji dalis produkcijos, darbuojasi 49 proc. visų įmonės darbuotojų, kurių vidutinis darbo stažas yra kiek daugiau nei 15 metų. Net trečdalis jų skaičiuoja įmonėje jau daugiau nei du dešimtmečius. Bendras visos įmonės darbuotojų skaičius pastaraisiais metais išlieka stabilus – bendrovė turi 360 darbuotojų dydžio komandą. Be to, vasaros mėnesiais šį skaičių gerokai papildo laikinieji gamybos ir logistikos kolegos. Daugelis jų noriai sugrįžta padirbėti kiekvieno sezono metu jau daugybę metų.

„Didelio darbuotojų trūkumo nejaučiame, tačiau tenka pripažinti, kad susiduriame su tam tikrais sunkumais ieškant aukštos kvalifikacijos bei vadovaujančių pareigybių darbuotojų gamybos padalinyje Utenoje. Tam yra keletas priežasčių, iš kurių verta paminėti dvi pagrindines – regioniškumas bei specifiniai ir labai riboti išsilavinimo bei patirties reikalavimai, pavyzdžiui, fermentacijos proceso išmanymas. Lietuvoje trūksta aukštojo mokslo programos, ruošiančios būsimus fermentuojamų gėrimų gamintojus. 

Utenos miestui nelengva konkuruoti ir su didžiuosiuose miestuose įsikūrusiais pramonės centrais. Žmogus labai gerai apsvarsto galimybę kasdien į darbą Utenoje važinėti iš Kauno arba Vilniaus. Tiesa, tokių darbuotojų turime ne vieną – jiems kompensuojame kelionės išlaidas arba papildomo būsto nuomos išlaidas Utenoje. Jie įvertina įmonės siūlomas sąlygas, gerą atmosferą, galimybes tobulėti ir įgauti neįkainojamos patirties, prisidedant prie rinkos lyderio darbo procesų bei tarptautinių „Carlsberg“ įmonių grupės projektų“, – situaciją apibūdina „Švyturys-Utenos alus“ žmogiškųjų išteklių valdymo verslo partnerė Lietuvoje Julija Gedrimė. 

Kalbėdama apie pokyčius nuolatinių darbuotojų gretose, net ir nefiksuojant didelių srautų, J. Gedrimė atkreipia dėmesį, jog įmonės misija ne tik kruopščiai atsirinkti darbuotojus, bet ir sekti priežastis, dėl kurių darbuotojai nusprendžia nebetęsti karjeros. 

„Juk kartais darbuotojas iš darbo išeina ne dėl to, kad jo netenkino sąlygos, o dėl visiškai su tuo nesusijusių asmeninių priežasčių, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos pakeitimas, pokyčiai šeimoje, sprendimas pakeliauti po pasaulį, pradėti savo verslą, savanoriauti ir t. t. Tiesa, mūsų atveju stebime ir išėjusių darbuotojų grįžimo tendenciją – tokį pavyzdį turime ne vieną ir ne du, o tai rodo, kad darbuotojai „Švyturys-Utenos alus“ įmonę prisimena kaip gerą vietą dirbti. Panašiai kaip kartą sužavėjusi kelionėje atrasta vieta, kurioje norisi būti kuo ilgiau ir grįžti pasitaikius pirmai galimybei“, – mano J. Gedrimė. 

Darbuotojus išlaiko ir įmonės vertybės 

Prieš kurį laiką atliktas darbuotojų įsitraukimo tyrimas parodė, kad „Švyturys-Utenos alus“ įmonė turi aukštus darbuotojų pasitikėjimo organizacija rodiklius. Dažniausiai šie rodikliai yra vieni labiausiai šlubuojančių sričių įmonėse, pavyzdžiui, daugeliui organizacijų vis dar nepavyksta užsitikrinti bendro tikslo siekimo jausmo – jo pasigenda tiek vadovai, tiek nevadovaujantys darbuotojai. Tuo metu šioje gėrimų pramonės lyderėje vos ne dvigubai daugiau žmonių negu vidutiniškai, mano, kad vadovų priimami sprendimai yra nuoseklūs ir aiškūs, bei apie 30 proc. daugiau darbuotojų, nei vidutiniškai kitur, teigia, kad organizacijoje yra laikomasi pažadų ir susitarimų. 

Šių rodiklių rezultatais neleidžia suabejoti ir netrukus 43 metų stažą dirbant įmonėje fiksuosianti Pakavimo pamainos vadovė Birutė Genienė. Nors per tokį ilgą laiką „Švyturys-Utenos alus“ patyrė daugybę pokyčių, įskaitant technologinį perversmą ir pasikeitusią įmonės politiką, B. Genienė, pasakoja, nesyk nesuabejojusi dėl savo pasirinkimo dirbti ten, kur yra šiandien. 

„Per mano darbinę patirtį keitėsi ir įmonės vadovai, ir kolektyvas, ir pats gamybos procesas smarkiai įsiveržė į priekį. Vis dėlto, aš visais laikais jaučiausi savo vėžėse ir niekada negalvojau, kad galėčiau dirbti kažkur kitur. Stengiausi tobulėti, mokytis naujovių, priimti pasikeitusias taisykles – o kaip gi kitaip? Dabar būna, kad prisijungia jauni specialistai ir ne tik aš juos, bet ir jie mane moko. Svarbiausia, kad mes visi išlaikome pagarbą, bičiuliškus santykius, o ir įmonė visuomet skatina ir padeda augti“, – sako B. Genienė, pridurdama, jog jos karjerą įmonėje visuomet lydėjo ne tik puikūs santykiai su kolektyvu, bet ir didžiulis žmogiškumas iš vadovų pusės. 

Tuo metu J. Gedrimė teigia, jog įmonė stengiasi skirti pakankamai laiko ir pastangų, siekiant išklausyti darbuotojų norus ir lūkesčius, pasikalbėti gyvai, suteikti galimybę paklausti ar pasiūlyti idėją konfidencialiai. 

„Matome, kad artimas kontaktas su komanda yra tikrai naudingas. Kartais darbuotojui širdį griaužia koks nors labai lengvai išsprendžiamas dalykas. Stebėtina, kokie žmonės gali būti kantrūs ir net nepagalvoti apie tai, kad tereikia pasipasakoti ir daugybė situacijų yra sėkmingai išsprendžiamos. Kalbėjimas taip pat padeda paaiškinti tam tikrų sprendimų arba vykstančių pokyčių priežastis ir tikslus. Esame įgyvendinę daugybę įvairių pokyčių, kuriuos pasiūlė būtent darbuotojai. Atsirado pokyčiai papildomų naudų pakete, kuriamos naujos darbuotojų apdovanojimų ir pripažinimo programos, remontuojami poilsio kambariai, atsirado papildomų kavos aparatų, dalį savaitės dienų biuro darbuotojai gali dirbti iš namų ir t. t.“, – vidinės kultūros principus dėsto įmonės atstovė. 

Pasak jos, minimos vertės yra tik dalis faktorių, prisidedančių prie darbuotojų lojalumo išlaikymo, tačiau būtent lojalumas, J. Gedrimės nuomone, yra absoliučiai visų įmonės funkcionavimo sričių sėkmės arba nesėkmės rezultatas. 

„Šiais laikais lojalumą kuria kur kas daugiau vertybinių aspektų, nei tik atlygis ar patogios darbo sąlygos. Moralinės nuostatos, tvarumas ir prasmingas darbas, rūpinimasis ateities kartomis, mokslo, meno ir sporto rėmimas, sąžiningas požiūris į klientą, vartotoją, darbuotoją, teisingas atlygis, rūpinimasis darbuotojų sauga ir sveikata, tobulėjimo ir karjeros galimybės, šalia dirbantys žmonės ir dar daug kitų dalykų kuria norą čia likti ilgam. Tačiau darbdavys turi visas šias vertybes ir sąlygas pildyti iš tiesų sąžiningai, ne tik garsiai deklaruoti toks esąs. Darbuotojai labai greitai pamato, o vėliau ir perduoda kitam, jei realybė skiriasi nuo pažadų“, – įsitinusi „Švyturys-Utenos alus“ žmogiškųjų išteklių valdymo verslo partnerė Lietuvoje J. Gedrimė. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Premjerė: nors galėtų to ir nedaryti, Lietuva vykdys EK gaires dėl Kaliningrado tranzito

Lietuva nemano, kad būtų racionalu dabar ginčytis su ES institucijomis ir kitais Vakarų partneriais dėl...

D. Grybauskaitė apie EK išaiškinimą dėl tranzito į Kaliningradą: Lietuvos politikai šoka kinkadrebio partiją

Dalia Grybauskaitė, kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė, pasisakė apie Lietuvos politikų komunikaciją,...

Dviračių paklausos bumas „Baltik vairo“ pelną išaugino 2,5 karto Premium

Palankios tendencijos sektoriuje Šiaulių dviračių gamybos UAB „Baltik vairas“ pardavimo pajamas per 2021 m.

Pramonė
11:54
Atsistatydina Estijos premjerė K. Kallas

Kaja Kallas, Estijos ministrė pirmininkė, centristinės Reformų partijos lyderė, ketvirtadienį informavo...

SEB Lietuvoje per pirmąjį pusmetį uždirbo 24% daugiau 1

Pirmą šių metų pusmetį SEB banko grupė Lietuvoje uždirbo 68,4 mln. Eur, arba 24% daugiau nei pernai tą patį...

Rinkos
10:02
Kaliningrado tranzitas: EK išaiškinimas atsirado, aiškumo įgyvendinant – ne Premium

Kaliningrado tranzitas pasirodė daug jautresnis klausimas, nei galvota. Trečiadienį Europos Komisija (EK)...

Logistika
10:59
JAV sveikina EK išaiškinimą dėl tranzito į Kaliningradą

JAV Valstybės departamentas trečiadienį pasveikino naują Europos Komisijos (EK) išaiškinimą, leidžiantį...

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas – generolas A. Radvilas

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgoms vadovaus brigados generolas Artūras Radvilas, ketvirtadienį pranešė...

Trečiadienį nustatyti 776 nauji COVID-19 atvejai, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyti 776 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus, rodo ketvirtadienį paskelbti...

M. Vaščega: EK gairės dėl Kaliningrado nedaro nuolaidų, tai tų pačių sankcijų išaiškinimas 2

Europos Komisijai (EK) trečiadienį leidus geležinkeliais per Europos Sąjungos (ES) teritoriją gabenti...

Skelbiame TOP 1000: verslo lyderiai prisitaikė prie pandemijos, taikosi prie infliacijos Premium

Per antruosius pandemijos metus didžiausios Lietuvos įmonės dar kartą įrodė stulbinantį gebėjimą prisitaikyti...

Finansai
09:00
Vengrija paskelbė „pavojingą padėtį“ dėl energetikos krizės, pristatė planą situacijai pagerinti

Vengrija trečiadienį paskelbė „pavojingą padėtį“ dėl energetikos krizės, kurią sukėlė Rusijos invazija į...

Pramonė
08:58
Kyjivui ir Maskvai artėjant prie susitarimo dėl maisto eksporto, lieka gausu techninių kliūčių

Rusija ir Ukraina trečiadienį pasiekė reikšmingą pažangą per savo pirmąsias nuo kovo tiesiogines derybas,...

JAE prezidentas žada, kad šalis išliks patikima energijos išteklių tiekėjai

Jungtiniai Arabų Emyratai, naftos eksportuotojų klubo OPEC nariai, prisidės palaikant „pasaulio energetinį...

Efektyviau pastebėti ir ištaisyti kelių defektus padės mobili aplikacija Verslo tribūna

AB „Kelių priežiūra“ darbuotojai nuo šiol efektyviau fiksuos bendrovės prižiūrimų kelių bei jų statinių...

Inovacijos
07:00
Darbuotojų ieškančioms pramonės įmonėms –patarimai, kaip pritraukti ir išlaikyti specialistus Verslo tribūna

Kol Lietuvos užimtumo tarnybos duomenys skelbia, jog pastaraisiais metais susiduriama su kvalifikuotų...

Didysis tikslas – ne vien tvarkyti atliekas, bet jų sukurti kaip įmanoma mažiau Verslo tribūna

Pagrindinis iššūkis, su kuriuo susiduria gamintojai ir importuotojai šiandien, – kaip užtikrinti, kad gaminys...

Karas karu, o rusams gyvenimas neapkarto, pritilo tik muzika

Žiauri Rusijos karo mašina niokoja Ukrainą jau bemaž penkis mėnesius, bet, deja, atrodytų, kuo toliau, tuo...

Nuomonės
05:50
Jau ir biurų segmente: baltarusiškas efektas, pasiūla mažėja, kainos turėtų stiebtis sparčiau Premium 1

Vilniaus biurų segmente pirmasis pusmetis buvo „business as usual“ (liet. įprastas verslas), sako ekspertai.

Vėl bandys įpūsti permainų į surambėjusią valstybės tarnybą Premium

Ingridos Šimonytės Vyriausybė pasiryžusi jau šiemet pradėti ir iki savo darbo pabaigos įsukti reformų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku