Iš Ukrainos pabėgo per 9 mln. žmonių, Kyjivas dėl separatistinių regionų pripažinimo nutraukia ryšius su Šiaurės Korėja

Publikuota: 2022-07-13
Atnaujinta 2022-07-13 22:03
  • Per parą iš Rusijos į Ukrainą paleista beveik 3.000 raketų.
  • Melitopolio meras praneša, kad didelė Rusijos technikos kolona iš Krymo išvyko į Chersoną.
  • Šiaurės Korėja pripažino „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“, separatistinių regionų, kuriuos taip vadina Rusija, nepriklausomybę.
  • JT: nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, jos sieną kirto daugiau kaip 9 mln. žmonių.

Antradienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="bf3a4fa2-bc42-4824-8dac-ac27f9b0c03c" prefix="AOf" format="interactive" title="Copy: 2022-07-11: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:02 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą

Kviečiame įvykius sekti kartu ketvirtadienį nuo 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:56 Moldovos prezidentė: Ukrainai grėsmės iš Padniestrės nėra

Šiuo metu Padniestrė nekelia jokios grėsmės Ukrainai, sako Maja Sandu, Moldovos prezidentė.

„Aš patikinau Ukrainos prezidentą, kad šiuo metu nėra jokio pavojaus iš Padniestrės. Rėmiausi mūsų turima informacija, taip pat diskusijomis su Tiraspolio atstovais“, – sakė M. Sandu.

21:32 Lenkai renka lėšas, už kurias pirks dronus Ukrainai

Lenkijoje pradėtos rinkti lėšos dvidešimčiai bepiločių orlaivių „Warmate kamikaze“, skirtų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

Įrangai įsigyti reikia 4 mln. PLN, šiuo metu lenkai iš 339 žmonių surinko 31.585 PLN.

„Lenkų bepiločiai orlaiviai mūšio lauke buvo nuo pat Rusijos invazijos pradžios ir sulaukė teigiamų atsiliepimų. Tikimės, kad mūsų nedidelė akcija padarys kažką gero Ukrainai ir parodys, kad šioje šalyje gaminami pasaulinio lygio dronai“, – rašė akcijos autoriai.

Tai jau ne pirmoji žmonių lėšų rinkimo akcija karinei technikai įsigyti: VŽ primena, kad lietuviai rinko lėšas „Bayraktar“ dronui, vėliau tą pačią akciją pakartojo ir patys ukrainiečiai.

21:21 Ukraina iš tarptautinių partnerių liepą tikisi apie 4,4 mlrd. USD paramos

Ukraina per liepos mėnesį iš užsionio sąjungininkų tikisi gauti 4,4 mlrd. USD paramos, sako Serhijus Marčenka, šalies finansų ministras.

„Šį mėnesį tikimės gauti 4,4 mlrd. USD. Praėjusį mėnesį gavome 4,4 mlrd. USD. Gegužės mėnesį situacija nebuvo tokia optimistinė, gavome tik 1,5 mlrd. USD“, – sakė S. Marčenka.

Jis pažymėjo, kad vyriausybė deda visas pastangas, kad mėnesinės įplaukos iš užsienio partnerių viršytų 4 mlrd. USD.

„Tai leis mums palaikyti griviną ir atlikti visus būtinus mokėjimus“, – pažymėjo ministras.

20:47 Zaporižioje po apšaudymo sužeista 14 civilių

Zaporižioje po raketų atakos sužeista 14 žmonių, praneša Ukrainos generalinė prokuratūra.

„Tyrimo duomenimis, liepos 13 d. šalies agresorės kariškiai apšaudė Zaporižios miesto infrastruktūrą. Raketos pataikė į vieną iš pramonės įmonių. Preliminariais duomenimis, buvo sužeista 14 žmonių“, – sakoma prokuratūros pranešime.

Kaip pranešėme 15:32 val., rusai paleido 20 raketų iš Juodosios jūros, dvi pataikė į Zaporižią

20:23 Ukrainiečiai atrėmė rusų puolimą Charkive

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad atrėmė rusų puolimą Charkivo srityje, ties Dementijivkos kaimu, o dabar rusai papildo atsargas ir bando papildyti dalinius, kurie patyrė žmogiškųjų ir karinės technikos nuostolių.

Savo vakaro suvestinėje informacijoje Generalinis štabas dalinasi, kad sėkmingai atrėmė puolimo veiksmus Ivanovkos ir Dolynės kryptimis.

Šįkart nevyko puolimas Kramatorsko kryptimi.

20:11 Europos kosmoso agentūra galutinai nutraukė misiją į Marsą su Rusija

Europos kosmoso agentūra (EKA) oficialiai nutraukė bendradarbiavimą su Maskva dėl marsaeigio misijos, o įtūžęs Rusijos kosmoso programos vadovas savo ruožtu uždraudė Tarptautinėje kosmoso stotyje (TKS) dirbantiems kosmonautams naudotis Europoje pagamintu kibernetiniu manipuliatoriumi (ERA).

EKA jau anksčiau buvo sustabdžiusi ryšius dėl bendros misijos „ExoMars“, Rusijai įsiveržus į Ukrainą. Per šią misiją buvo planuojama į Raudonąją planetą rusiškomis raketomis nuskraidinti Europos marsaeigį „Rosalind Franklin“, skirtą ieškoti gyvybės pėdsakų.

Plačiau skaitykite čia.

20:10 Ukraina nutraukia ryšius su Šiaurės Korėja

Ukrainos užsienio reikalų ministerija paskelbė nutraukianti ryšius su Šiaurės Korėja, dėl to, kad ji pripažino „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) ir „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR), separatistinių regionų, kuriuos taip vadina Rusija, nepriklausomybę.

„Šį sprendimą vertiname kaip Pchenjano bandymą pakenkti Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“, – sakoma Ukrainos ministerijos pranešime, kuriuo rėmėsi „The Guardian“.

19:41 Kremliaus kritikui I. Jašinui skirtas ikiteisminis kalinimas

Maskvos teismas trečiadienį skyrė dviejų mėnesių ikiteisminį kalinimą Kremliaus kritikui Iljai Jašinui, vienam paskutiniųjų Rusijoje dar pasilikusių opozicijos veikėjų, kuriam iškelta baudžiamoji byla dėl Ukrainoje kovojančios Rusijos kariuomenės „diskreditavimo“.

Basmano rajono teismo teisėja Natalija Dudar nutarė, kad I. Jašinas turi liktu už grotų iki rugsėjo 12 dienos. Maskvos miesto tarybos nariui ir balsingam Kremliaus kritikui gresia iki 10 metų nelaisvės už „melagingos informacijos“ apie ginkluotąsias pajėgas skleidimą.

„Nebijokite šių niekšų! Rusija bus laisva!“ – I. Jašinas sušuko teismo salėje.

Byla I. Jašinu iškelta dėl balandį tiesiogiai transliuotos „YouTube“ laidos, kurioje jis kalbėjo apie „civilių gyventojų žudymą Bučoje“ – Kyjivo priemiestyje, kur Rusijos pajėgos kaltinamos karo nusikaltimais. Opozicionierius tuos įvykius pavadino „žudynėmis“.

Savo „YouTube“ kanale, turinčiame 1,3 mln. prenumeratorių, I. Jašinas dažnai smerkia Kremliaus karinę kampaniją.

19:29 JT: iš Ukrainos pasitraukė 9 mln. žmonių

Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūros duomenimis, nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, jos sieną kirto daugiau kaip 9 mln. žmonių.

18:38 URM žada laikytis išaiškinimo dėl tranzito į Kaliningradą

Užsienio reikalų ministerija (URM) savo komentare sveikina EK draudimą tranzitu per ES gabenti karinės, dvigubos paskirties prekes bei technologijas.

„Lietuva teigiamai vertina EK išaiškinimu įvedamus tranzito per ES apimčių apribojimus pagal paskutinių trijų metų istorinius vidurkius, kurie turi atspindėti tik būtinųjų prekių tikrąjį poreikį, taip pat būtinumą sustiprinti tokio tranzito kontrolę“, – sako URM.

Daugiau skaitykite čia.

18:37 Rusija žada nagrinėti EK gaires dėl tranzito į Kaliningradą

Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, reaguodama į Europos Komisijos (EK) sprendimą leisti Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado sritį per Europos Sąjungos (ES) teritoriją, tačiau tik šio eksklavo poreikiams, sako, kad ministerija išnagrinės EK paaiškinimą ir pateiks išsamią informaciją, praneša TASS.

Plačiau skaitykite čia.

17:54 Turkijoje baigėsi Rusijos ir Ukrainos derybos dėl grūdų eksporto

Rusijos ir Ukrainos gynybos pareigūnų delegacijos baigė Stambule už uždarų durų vykusias derybas dėl galimybių atnaujinti užblokuotą ukrainietiškų grūdų eksportą per Juodąją jūrą, trečiadienį pranešė Turkijos gynybos ministerija, bet daugiau detalių neatskleidė.

Turkijos ministerija tepaskelbė vieno sakinio pranešimą, kad derybos „baigėsi“, bet nepaminėjo, ar per pirmąsias nuo kovo abiejų šalių tiesiogines diskusijas buvo pasiekta kokia nors pažanga.

17:08 Šiaurės Korėja pripažino Ukrainos separatistinių regionų nepriklausomybę

Šiaurės Korėja pripažino „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) ir „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR), separatistinių regionų, kuriuos taip vadina tik Rusija, nepriklausomybę, remdamasis Šiaurės Korėjos ambasados pranešimu skelbia „Interfax.ru“.

Anot Denyso Pušylino, rusų primesto Donecko pseudorespublikos vadovo, „šis politinis sprendimas taps pagrindu tolesnei santykių plėtrai ekonomikos srityje. Dvišalė partnerystė išplės DLR įmonių prekybos geografiją“.

VŽ primena, kad šių regionų kaip atskirų valstybių niekas nepripažįsta, išskyrus Rusiją, kur vasario 21 d. Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pasirašė dekretą, kuriuo pripažino sričių „nepriklausomybę“, ir Siriją, kuri jų „suverenitetą“ pripažino birželio 29 d.

16:53 EK pateikė gaires dėl tranzito į Kaliningradą

Europos Komisija (EK) trečiadienį naujomis gairėmis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Europos Sąjungos (ES) teritoriją, tačiau tik šio eksklavo poreikiams.

„Šiomis gairėmis patvirtinama, kad Rusijos įmonių vykdomas sankcionuojamų prekių tranzitas keliais nėra leidžiamas. Tokio panašaus draudimo nėra geležinkelių transportui, o valstybėms narėms lieka pareiga vykdyti kontrolę“, – rašoma EK pranešime spaudai.

Daugiau skaitykite čia.

16:36 V. Zelenskis: Rusija į Ukrainą per parą paleido 2.960 raketų

Trečiadienį Rusija paleido 2.960 raketų į Ukrainos miestus, sako Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas.

„2.960 raketų nuo šio ryto – tiek Rusija sugebėjo paleisti į mūsų miestus. O pagrindinis raketų taikinys – civiliniai objektai“, – sakė prezidentas, kreipdamasis į Seule vykstančios konferencijos „Azijos lyderystė“ dalyvius.

Anot jo, jei Rusija liks nenubausta, išpuoliai pasikartos ir kitose pasaulio vietose, kitose šalyse.

„Tai kaip su vakcinomis: jei nepadedi kitoms tautoms, turi būti pasiruošęs, kad atsiras naujų viruso atmainų, dėl kurių tavo paties apsauga taps neveiksminga“, – pridūrė V. Zelenskis.

16:22 JAV ragina Rusiją nedelsiant nutraukti ukrainiečių vežimą į Rusiją

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, paragino Rusiją nedelsiant sustabdyti Ukrainos piliečių deportacijas ir apkaltino Rusiją, kad ji „sąmoningai atskiria ukrainiečių vaikus nuo tėvų, o kitus pagrobia iš vaikų namų ir atiduoda juos įvaikinti Rusijoje“.

Pareiškime A. Blinkenas teigė, jog „neteisėtas saugomų asmenų perkėlimas ir deportavimas yra sunkus ketvirtosios Ženevos konvencijos dėl civilių apsaugos pažeidimas ir karo nusikaltimas“.

„Rusija privalo nedelsiant nutraukti sistemingas „filtravimo“ operacijas Ukrainoje, per kurias, kaip pranešama, dingo, buvo sulaikyti ar prievarta iš savo namų deportuoti maždaug iki 1,6 mln. nekaltų ukrainiečių, įskaitant 260.000 vaikų“, – savo „Twitter“ rašė JAV valstybės sekretorius.

16:05 Mykolajivo srityje dėl Rusijos smūgių žuvo penki žmonės

Ukrainos Mykolajivo uostamiestį supančiame regione per Rusijos pajėgų bombardavimą žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė ukrainiečių prezidentūra.

Pasak Kyrylo Tymošenkos, prezidento administracijos vadovo pavaduotojo, per 28 raketų salvę buvo apgadinta ligoninė ir namai keliose Mykolajivo srities dalyse.

„Taip pat buvo suduota artilerijos smūgių Vitovo rajone. Preliminariais duomenimis, žuvo penki civiliai gyventojai“, – nurodė K. Tymošenka.

Kaip anksčiau trečiadienį pranešė Vitalijus Kimas, Mykolajivo srities gubernatorius, naktį buvo apšaudyti keletas kaimų, bet niekas nenukentėjo.

Rusijos gynybos ministerijos teigimu, uostamiesčio apylinkės buvo apšaudytos „didelio tikslumo raketomis“. 

16:02 Vokietija: Rusijos paspartintas pasų išdavimas ukrainiečiams – propaganda

Trečiadienį Vokietija pasmerkė Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, dekretą dėl supaprastintos pilietybės suteikimo tvarkos kaip propagandą.

Vokietijos atstovas, kurį citavo „Reuters“, sakė: „Tai yra Rusijos propagandos dalis. Ukraina yra suvereni, nepriklausoma valstybė. Jokia kita valstybė negali duoti Ukrainos piliečiams jokių pasų.“

15:53 Odesoje sunaikintas kiaulių ūkis

Dėl raketų atakos Odesos regione buvo sunaikintas kiaulių ūkis, praneša „Pietų“ operatyvinė vadovybė.

„Naktį priešas surengė raketinę ataką Odesos srityje. Buvo sunaikintas kiaulių ūkio pastatas. Sužeistų ar žuvusių žmonių nėra. Gaisrą greitai užgesino Valstybinė gelbėjimo tarnyba, įvykio vietoje dirba Nacionalinės policijos tyrimų ir operatyvinė grupė“, – sakoma pranešime.

15:32 Rusai iš Juodosios jūros į Ukrainą paleido 20 raketų

Atnaujinta 16:00 

Ukrainoje – oro pavojus, pranešama, kad iš Juodosios jūros į šalį paleista apie 20 raketų.

„Rusija Ukrainoje panaudojo visų rūšių savo raketinę ginkluotę. Tokio dalyko nėra buvę niekur pasaulyje, ir mes darome viską, kad atremtume šias atakas“, – sakė pulkininkas Jurijus Ihnatas, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadavietės atstovas.

Pranešama, kad iš paleistųjų dvi raketos pataikė į Zaporižią.

„Regioniniame centre užfiksuoti du priešo raketų atskridimai. Jos pataikė į vieną iš miesto įmonių. Oficiali informacija bus patikslinta vėliau“, – sakoma Zaporižios srities karinės administracijos pranešime.

Vėliau Anatolijus Kurtevas, miesto meras, pranešė, kad yra aukų, tačiau jų skaičiaus kol kas negalėjo įvardyti.

15:25 Kyjivas: Rusija nenumušė keturių Ukrainos lėktuvų

Kyjivas paneigė Rusijos pajėgų teiginius, kad agresorės kariai Ukrainoje numušė keturis jos karinius lėktuvus.

Rusijos gynybos ministerija anksčiau teigė, kad jos pajėgos virš Donecko regiono Rytų Ukrainoje sunaikino Su-25 ir Su-24 – sovietinių laikų naikintuvus, kuriuos naudoja Ukrainos oro pajėgos, taip pat dar vieną Su-25 ir Mig-29 Mykolajivo regione Pietų Ukrainoje.

„Reuters“ praneša, kad Jurijus Ihnatas, Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai, atmetė šiuos Rusijos teiginius kaip propagandą.

15:13 D. Kuleba: grūdų eksportas bus atnaujintas, jei bus užtikrintos saugumo garantijos

Ukrainietiškų grūdų eksportas iš šalies uostų neatsinaujins, kol nebus pateiktos saugumo garantijos laivų savininkams, krovinių savininkams ir Ukrainai kaip nepriklausomai valstybei, trečiadienį pareiškė Dmytro Kuleba, ukrainiečių užsienio reikalų ministras.

Prieš derybas duodamas interviu naujienų agentūrai AP, D. Kuleba pabrėžė, kad bet koks susitarimas turi garantuoti, kad Rusija „gerbs šiuos koridorius, kad ji neprasmuks į uostą ir nepuls uostų – arba kad ji nepuls uostų iš oro savo raketomis“.

Daugiau skaitykite čia.

15:11 Lenkijos valdantieji dėl infliacijos kaltina Kremlių

Lenkijoje kainos kyla sparčiausiai ES: birželį metinė infliacija siekė 15,6% ir buvo didžiausia nuo 1997 m. Tai skatina politikus pradėti rinkimų kampaniją ir baksnoti pirštais į vienas kitą, kas dėl to kaltas.

Valdančiosios nacionalistinės partijos „Teisė ir teisingumas“ („PiS“) nuomone, kaltininkas yra Kremlius. „PiS“ kaltina Vladimirą Putiną, Rusijos autoritarinį lyderį. Ir teigia, kad jis kaltas, nes įsiveržė į Ukrainą ir pašokdino kainas, apribodamas žemyno prieigą prie gamtinių dujų. Lenkija buvo viena pirmųjų, kuriai Rusija nutraukė dujų tiekimą.

Išsamiau apie situaciją Lenkijoje skaitykite šiame VŽ tekste.

14:47 Rusai iš Krymo gabena karinę techniką į Chersoną

Ivanas Fiodorovas, Melitopolio meras, sakė, kad didelė Rusijos technikos kolona iš Krymo išvyko į Chersoną.

Anot jo, rusų karių judėjimas iš prasidėjo liepos 12 d. Mero duomenimis, kolonoje yra apie 40 vienetų technikos, kuri gabeno degalus ir amuniciją.

14:34 M. Zacharova neigia Rusijos grasinimus dėl branduolinio ginklo

Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, apkaltino Vakarus pradėjus hibridinį karą prieš Rusiją ir neigė, kad jos šalis grasina pasauliui branduoliniu ginklu.

„Pažiūrėkite, kaip įdomiai išeina: girdime pareiškimus, kad Rusija grasina visam pasauliui branduoliniu ginklu, o iš Rusijos pusės šiuo klausimu nėra nė vieno pareiškimo. Tai teigia Jungtinės Karalystės pusė, tai teigia JAV, tai teigia Japonija, tai teigia daugelio Europos Sąjungos šalių atstovai. Bet nėra nė vieno Rusijos pusės pareiškimo, kuriame oficialus atstovas, vyriausybės pareigūnas, politinis veikėjas, kuris yra tiesiogiai šalies valdymo sistemoje, kalbėtų šia tema – grasintų ar hipotetiškai kalbėtų šia tema. Liberaliausi režimai, kurie prieš mus paleido hibridinį karą pasaulinės konfrontacijos forma“, – sakė M. Zacharova, kurią citavo keli Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalai.

VŽ primena, kad dar balandį, Suomijai ir Švedijai paskelbus norą prisijungti prie NATO, Dmitrijus Medvedevas, Rusijos nacionalinio saugumo tarybos vadovas, aiškino, jog šioms šiaurės šalims prisijungus prie Aljanso, Maskva atsisakytų „įsipareigojimų Baltijos jūros regione nedislokuoti branduolinių ginklų“.

Tačiau net ir šis pareiškimas neatitinka realybės, nes, pasak Arvydo Anušausko, krašto apsaugos ministro, Rusija turi branduolinį ginklą Kaliningrado srityje.

14:24 Pokyčiai Rusijos vadovybėje

Atsistatydina Jurijus Borisovas, Rusijos premjero pavaduotojas, kuruojantis kosmoso ir gynybos pramonės klausimus, praneša rusų valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Kol kas neskelbiama, kodėl J. Borisovas palieka savo pareigas, tačiau, leidinio teigimu, premjero pavaduotoją žadama skirti Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovu.

14:10 Ukraina per parą nukovė 100 rusų karių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo karo pradžios nukovė 37.570 rusų karių (per parą 100), 1.649 tankus ir 839 (+1 per parą) artilerijos sistemas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma

14:01 Estijos uoste dėl sankcijų įstrigo didelis kiekis pavojingų rusiškų trąšų

Estijos Mugos uoste netoli sostinės Talino įstrigo 80.000 tonų Rusijos gamintojo „Akron“ trąšų, kurių neįmanoma išgabenti dėl Rusijai įvestų sankcijų, rašo leidinys „Postimees“.

Jo duomenimis, 12.000 tonų iš jų – sprogi amonio salietra, o likusios – karbamidas ir mišrios trąšos.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

13:28 Seimui pateikti ratifikuoti Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie NATO protokolai

Seimui trečiadienį pateikti ratifikuoti Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie NATO sutarties protokolai.

Protokolus ratifikuoti pateikęs prezidentas Gitanas Nausėda prašo Seimo juos svarstyti skubos tvarka. Galutinis balsavimas numatytas kitą savaitę.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

13:02 Vokietija nuo rugpjūčio atsisako rusiškos anglies, naftos – iki metų galo

Vokietija skelbia, kad nuo rugpjūčio 1 dienos visiškai atsisakys pirkti rusiškos anglies, o nuo gruodžio 31 dienos bus visiškai atsisakyta ir rusiškos naftos, konferencijos Sidnėjuje metu paskelbė Vokietijos finansų viceministras Joergas Kukiesas.

„Už keleto savaičių būsime be atsisakę rusiškos anglies“, – pabrėžė jis.

Iki invazijos Rusija tiekė Vokietijai apie 40% anglies ir 40% naftos importo.

„Visi, kas žino apie „Družba“ dujotiekio istoriją, kuris Sovietų imperijos naudotas kaip įrankis rytų Europai spausti, atsisakyti šios priklausomybės nėra lengva, tačiau mes tai padarysime per keletą mėnesių“, - kalbėjo viceministras.

12:51 „Izvestija“: ES dėl tranzito į Kaliningradą pateikė Maskvą „visiškai tenkinantį“ sprendimą

Europos Sąjunga ir Rusija pasiekė susitarimą dėl krovinių tranzito į Kaliningrado sritį – dokumento projektą, kuris Maskvą „visiškai tenkina“, Briuselis pateikė liepos pradžioje, rašo Rusijos „Izvestija“, remdamasi aukšto rango šalies pareigūnais.

„Šiame dokumente sakoma, kad krovinių judėjimas tarp Rusijos subjektų negali būti ribojamas, o tai reiškia, kad visos prekės, vykstančios į (Kaliningrado) sritį, bus išimties tvarka išbrauktos iš sankcijų sąrašų“, – sakė laikraščio šaltinis. Jis taip pat pažymėjo, kad kalbama tiek apie tranzitą geležinkeliais, tiek keliais.  

Plačiau apie tai skaitykite čia.

12:38 I. Šimonytė: tikėtina, kad šią savaitę EK paskelbs gaires dėl Kaliningrado tranzito

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį pareiškė, jog tikėtina, kad Europos Komisija šią savaitę paskelbs atnaujintas gaires dėl sankcionuotų rusiškų prekių Kaliningrado tranzito.

„Yra tikėtina, jog šią savaitę kažkada Europos Komisija paskelbs savo atnaujintą gairių tekstą“, – žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.

12:29 Rusija ketina tiekti suskystintas dujas Bulgarijai per Sakartvelo uostą

Rusijos tiekėjai ketina naudoti Sakartvelo Počio uostą Juodojoje jūroje suskystintų gamtinių dujų transportavimui į Bulgariją, o tokio maršruto pradžia numatoma jau liepos mėnesį, praneša „Reuters“,

Rusija, pradėjusi invaziją į Ukrainą vasario 24 dieną, sustabdė savo suskystintų dujų tiekimą klientams Balkanuose įprastu maršrutu Ukrainos geležinkeliais ir nurodė tiekėjams ieškoti alternatyvių tiekimo būdų.

Dėl to nutruko įprastas rusiškų dujų tiekimas Rumunijai, Moldovai, Vengrijai, Ukrainai ir Bulgarijai.

Skelbiama, kad 3.000 tonų suskystintų dujų bus geležinkeliu nugabenta iki Počio uosto, o vėliau krovinys bus plukdomas į Bulgarijos Varnos uostą, skelbia „Refinitiv Eikon“ rinkos analitikai.

Jų skaičiavimu, krovinio gabenimas per Sakartvelo uost ir Juodąją jūrą būtų maždaug 50% brangesnis už įprastą maršrutą per Ukrainą, tačiau dėl smarkiai kritusių dujų kainų Rusijos viduje  tiekėjai vis tiek tikisi gauti pelno.

Krovinio gabenimas iš Surguto į Potį kainuotų 260-280 USD už toną, o plukdymas jūra pridėtų 130-150 USD už toną savikainos, skaičiuoja „Refinitiv Eikon“.

12:01 Rusijos delegacija atvyko derybų į Stambulą

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad Rusijos delegacija jau atvyko į Turkiją, kur bus planuojamos derybos dėl Ukrainos grūdų eksporto galimybių per Juodąją jūrą.

Derybose Rusijos ir Ukrainos atstovų taip pat dalyvaus Turkijos ir Jungtinių Tautų delegacijos.

11:27 Rusija neatmeta dujų tranzito per Ukrainą po 2024-ųjų galimybės

Rusija svarstys toliau tiekti Europos klientams gamtines dujas vamzdynais, einančiais per Ukrainos teritoriją ir po 2024 metų, kai baigsis dabartinė tranzito sutartis, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“, remdamasi šaltiniais užsienio reikalų ministerijoje.

Galimybė būtų svarstoma, jei Europos šalys norėtų pirkti rusiškas dujas ir toliau.

11:02 Časiv Jaruose žuvusiųjų padaugėjo iki 47

Časiv Jarų miestelyje toliau skaičiuojama žala po šeštadienį surengtų Rusijos apšaudymų raketomis.

Iš trijų apgriautų gyvenamųjų namų toliau traukiami kūnai, o žuvusiųjų skaičius trečiadienio rytą padidėjo iki 47, rašo CNN, remdamasis prezidento Volodymyro Zelenskio kanceliarijos pranešimu.

10:33 5 žmonės sužeisti, 1 žuvo per apšaudymą Charkive

Mažiausiai 5 žmonės buvo sužeisti, 1 žuvo per Rusijos pajėgų apšaudymą Charkive, trečiadienį pranešė regiono gubernatorius Olehas Synjehubovas.

„Civilių gyventojų terorizavimas Charkivo regione tęsiasi“, – rašė jis savo „Telegram“ paskyroje.

Anot jo, visi sužeistieji gydomi ligoninėje, jų būklė stabili.

10:10 D. Kuleba: esame per du žingsnius nuo susitarimo dėl grūdų

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienio rytą pareiškė, kad šalys yra „per du žingsnius“ nuo susitarimo dėl Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą, ministrą cituoja portalas „Meduza“.

„Ukraina yra pasiruošusi eksportuoti grūdus tarptautinėms rinkoms. Esame per du žingsnius nuo susitarimo su Rusija. Esame galutinėje fazėje ir dabar viskas priklausys nuo Rusijos. Jei jie tikrai to nori, eksportas prasidės greitai“, – teigė D. Kuleba.

09:41 Kramatorskas atakuotas raketomis

Šį rytą Kramatorske, Donecko srityje, nugriaudėjo galingi sprogimai, pranešė vietos „Telegram“ kanalai.

Raketų smūgius užfiksavo kelios vaizdo stebėjimo kameros. Filmuotoje medžiagoje matyti galingi sprogimai, sukėlę gaisrą.

Liudininkai praneša apie mažiausiai keturis sprogimus.

Vietos kanalai pažymi, kad rusai smūgius sudavė apie 4 val. ryto. Rusų raketos pataikė į įvairias miesto dalis.

09:27 JK: ateinančią savaitę Rusija greičiausiai užims kelis mažus Donbaso miestelius

Pasak Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerijos, ateinančią savaitę Rusijos pajėgos tikriausiai sutelks dėmesį į kelių mažų Donbaso miestelių, įskaitant Siverską ir Doliną, esančių Slovjansko ir Kramatorsko miestų prieigose, užėmimą.

Pastarieji miestai greičiausiai išliks pagrindiniais šio karo etapo rusų tikslais, sakoma britų žvalgybos pranešime.

Jame taip pat pažymima, kad Rusija toliau siekia pakenkti Ukrainos valstybingumui ir įtvirtinti savo valdymą bei administracinę kontrolę okupuotose Ukrainos dalyse.

09:03 Vokietija skelbia suteiktos karinės pagalbos Ukrainai sąrašą

Po to, kai Vokietija pranešė didinanti bendrą Ukrainai suteikiamos pagalbos paketą iki 2 mlrd. Eur, Vokietija paskelbė sąrašą ginklų ir kitų reikmenų, skirtų Ukrainai.

Į šį sąrašą patenka 7 PzH 2000 savaeigės haubicos, 3.000 „Panzerfaust 3“ prieštankinių raketų ir 900 paleidėjų, 14.900 prieštankinių minų, 500 priešlėktuvinių raketų „Stinger“, 2.700 valdomų „Strela“ raketų, 21,8 mlrd. šovinių, 100.000 rankinių granatų ir kitokios ginkluotės.

08:03 Naktį stipriai bombarduotas Bachmutas

Ukraina skelbia, kad naktį į trečiadienį Rusijos pajėgos smarkiai apšaudė Bachmutą, esantį netoli strategiškai svarbių Kramatorsko ir Slovjansko miestų Ukrainos rytuose.

Vaizdo įrašą į savo „Twitter“ paskyrą iš apšaudomo miesto įsikėlė „The Kyiv Independent“ žurnalistas Illia Ponomarenko.

07:16 Turkijoje vyks Rusijos, Ukrainos ir JT derybos dėl grūdų eksporto

Rusija ir Ukraina trečiadienį ketina surengti pirmąsias derybas su Jungtinių Tautų ir Turkijos pareigūnais, siekiant išeiti iš kelis mėnesius besitęsiančios aklavietės dėl grūdų gabenimo Juodąja jūra.

Keturšalis susitikimas Stambule rengiamas tęsiantis Rusijos invazijai į Ukrainą, išaugus maisto kainoms ir milijonams žmonių skurdžiausiose pasaulio dalyse susidūrus su bado grėsme.

Susitikime dalyvaus trijų šalių karinės delegacijos ir JT diplomatai.

Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras sakė, kad Stambule bus deramasi „dėl saugaus Ukrainos uostuose laukiančių grūdų gabenimo į tarptautines rinkas“.

07:02 V. Zelenskis perspėja apie laukiantį itin sudėtingą kelią

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo, kad Rusijos invazijai tęsiantis artimiausiu metu šalies laukia „itin sudėtingas kelias“.

Kalbėdamas vaizdo įraše, kurį įkėlė į „Telegram“ paskyrą jis taip pat išreiškė padėką paprastiems ukrainiečiams, kurie dirba, kad šalis galėtų toliau veikti.

„Labai sunkus kelias laukia prieš mus. Visi tą supranta. Tačiau taip pat aišku, kad priekyje mūsų valstybės laukia sėkmė“, – teigė V. Zelenskis.

„Kai milijonai žmonių nuoširdžiai dėl to dirba – visi pagal savo galimybes – toks rezultatas bus neišvengiamas“, – tvirtino Ukrainos prezidentas.

06:41 Aukų skaičius per raketų ataką Časivo Jaruose padidėjo iki 43

Ukraina skelbia, kad aukų skaičius po Rusijos pajėgų bombardavimo Časivo Jarų miestelyje Donecko regione padidėjo iki 43, skelbia "Sky News", remdamasi vietos gelbėtojų tarnybos pranešimais.

Iš penkiaaukščio gyvenamo namo griuvėsių antradienį buvo ištraukti dar 4 kūnai. 

Rusijos pajėgos miestelį raketomis apšaudė liepos 9 dienos vakarą ir apgadino 3 gyvenamuosius namus. Gelbėjimo darbai iki šio tęsiasi, o gelbėtojai jau pašalino 420 tonų griuvėsių. 9 žmonės iš po griuvėsių ištraukti gyvi. 

06:34 Seimui teikiami ratifikuoti protokolai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Seimui trečiadienį bus pateikti ratifikuoti Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie NATO sutarties protokolai.

Prisijungimo protokolus ratifikuoti teikiantis prezidentas Gitanas Nausėda prašo Seimo juos svarstyti skubos tvarka. Galutinis balsavimas numatytas kitą savaitę.

Priimti sprendimus dėl Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie Aljanso trečiadienį sušaukta neeilinė Seimo sesija. Ji truks savaitę.

Prisijungimo protokolai įsigalios, kai visos NATO valstybės narės praneš Jungtinių Valstijų vyriausybei, kad jiems pritaria.

Tam įvykus, Aljanso generalinis sekretorius visų NATO narių vardu nusiųs Suomijos ir Švedijos vyriausybėms formalius kvietimus prisijungti prie organizacijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 5

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nauji ūkio subjektai: kokių veiklų renkamasi mažiau

Šių metų antrąjį ketvirtį įregistruoti 3.659 nauji ūkio subjektai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais –...

Gazelė
2022.08.13
COVID-19 statistika: 1.482 nauji atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1.482 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per reidą D. Trumpo namuose paimta „visiškai slaptų“ dokumentų

FTB agentai per reidą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje paėmė dokumentų su žyma...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estija išsiuntė vizų režimą pažeidusius Rusijos žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 2

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Verslo aplinka
2022.08.13
Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 12

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku