Ukraina skelbia užkirtusi kelią teroristiniam pasikėsinimui prieš šalies valdžią, J. Bidenas pažadėjo naują 1 mlrd. USD karinės paramos paketą

Publikuota: 2022-06-15
Atnaujinta 2022-06-15 22:00
 • JAV planuoja Lenkijoje statyti saugyklas Ukrainos grūdams.
 • Vakarų šalys privalo siųsti daugiau sunkiosios ginkluotės Ukrainai, sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
 • Rusai naktį atakavo Dnipropetrovsko sritį: Apostolovės miestą, Kryvyj Riho ir Novomoskovsko rajonus.
 • V. Zelenskis pripažįsta, kad Sjeverodonecke ir Charkivo srityse Ukrainos pajėgos patiria skausmingų nuostolių.
 • „Bloomberg“, remdamasis aukšto rango Europos pareigūnais, rašo, kad po kelių mėnesių Rusijai gali tekti lėtinti operacijas, kad pergrupuotų pajėgas.

Antradienio įvykius rasite čia.

[infogram id="c8ff3bce-58c6-479b-b5da-1cf88ff15fe0" prefix="SNh" format="interactive" title="2022-06-14: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Trečiadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame karščiausius karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:57 A. Anušauskas: ginklų tiekimas Ukrainai yra raktas į pergalę

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas trečiadienį paragino NATO sąjungininkes toliau tiekti ginkluotę Ukrainai, pareiškęs, jog tai yra raktas į su Rusijos invazija kovojančios šalies pergalę.

„Ukraina kariauja dėl viso regiono saugumo, todėl, bendromis pastangomis su sąjungininkais turime siekti kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje. Tvirta ir ilgalaikė parama, ginklų tiekimas yra raktas, jei norime, kad Ukraina laimėtų“, – pranešime spaudai sakė A. Anušauskas.

Plačiau apei tai galima perskaityti čia.

21:16 E. Macronas užsimena apie galimybę aplankyti Ukrainą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį užsiminė, kad netrukus gali vykti į Kyjivą susitikti su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu, tačiau sakė, kad viešai neaptarinės tokios kelionės detalių.

Rumunijoje su oficialiu vizitu viešintis E. Macronas atsakydamas į žurnalisto klausimą sakė, kad dabar būtų tinkamas laikas apsilankyti Ukrainos sostinėje, bet pabrėžė, kad „nesileis į logistiką“.

„Šiuo metu Ukrainai ir Ukrainos žmonėms turime siųsti aiškius politinius signalus – mes, europiečiai, mes, Europos Sąjunga“, – sakė E. Macronas po susitikimo su Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu oro pajėgų bazėje pietryčių Rumunijoje.

E. Macronas sakė, kad prieš ES valstybių ir vyriausybių vadovams „priimant svarbius sprendimus“ Briuselyje, Ukrainai turi būti pasiųsta „paramos žinia“. Planuojama, kad Bendrijos lyderiai svarstys Ukrainos prašymą suteikti jai ES kandidatės statusą.

Prancūzijos prezidentas taip pat paminėjo, kad reikia rasti būdų, kaip atblokuoti Ukrainos grūdų eksportą.

„Visos šios priežastys ... pateisina gilias diskusijas ir naujus žingsnius“, – sakė jis.

20:49 Naujausiame JAV pagalbos pakete Ukrainai numatoma skirti:

 • 18 155mm haubicų
 • 36.000 artilerijos šovinių haubicoms
 • 18 specializuotų sunkvežimių haubicoms tempti
 • Papildomos amunicijos HIMARS sistemoms
 • 4 specializuotos transporto priemones ginkluotės išgabenimui iš mūšio lauko
 • Jau suteiktos ginkluotės atsarginių dalių
 • 2 pakrančių apsaugos sistemas „Harpoon“
 • Tūkstančius koduotų radijo sistemų
 • Tūkstančius naktinės, šiluminės ir kitokios optikos taikiklių
 • Finansavimą apmokymams, ginklų priežiūrai, gabenimui ir jų išlaikymui

20:24 JAV paskelbė sankcijas keliems Rusijos ir Švedijos ultradešiniesiems

Jungtinės Valstijos trečiadienį paskelbė sankcijas keliems Rusijos ir Švedijos nacionalistams baltųjų viršenybės šalininkams, perspėdamos, kad jie kelia grėsmę visuomenei ir kad vienas iš jų rinko lėšas Maskvos invazijai į Ukrainą.

JAV, daugelį dešimtmečių daugiausiai dėmesio skyrusios islamiškajam ekstremizmui, vis dažniau įžvelgia kraštutinių dešiniųjų keliamą pavojų. 2020 metais šalis teroristine organizacija pripažino „Rusijos imperinį judėjimą“ (RID), pirmą kartą imdamasi tokių veiksmų prieš kurią nors baltųjų viršenybės šalininkų grupę.

Trečiadienį Valstybės departamentas prie teroristų priskyrė Antoną Thuliną – Švedijos pilietį, kaip įtariama, besilankiusį Sankt Peterburge, kad gautų nurodymų iš šios sukarintos Rusijos grupuotės.

Tuo metu Iždo departamentas paskelbė sankcijas dviem RID nariams – Stanislavui Ševčukui ir Aleksandrui Žučkovskiui. Su jais uždrausta palaikyti finansinius ryšius, o bet kokį jų turtą JAV nurodyta įšaldyti.

Departamento duomenimis, S. Ševčukas yra keliavęs į Jungtines Valstijas ir Europą vienyti kraštutinių dešiniųjų ekstremistų, o A. Žučkovskis, pasinaudojęs socialine žiniasklaida ir internetinėmis mokėjimo sistemomis, pirko karinių reikmenų į Ukrainą įsiveržusiems rusų kariams.

20:01 J. Bidenas pažadėjo naują 1 mlrd. USD karinės paramos paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį telefonu kalbėjosi su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu, o pokalbio metu pažadėjo skirti papildomą karinės paramos paketą, kurio vertė siekia 1 mlrd. USD.

„Užtvirtinau mūsų ryžtą, kad Jungtinės Valstijos stovės kartu su Ukraina, šiai ginant savo demokratiją, ir rems jos suverenitetą bei teritorinį vientisumą šios neišprovokuotos agresijos akivaizdoje“, – teigė J. Bidenas, kurio žodžius cituoja CNN.

„Informavau prezidentą Zelenskį, kad JAV suteiks dar 1 mlrd. USD vertės saugumo pagalbos Ukrainai, įskaitant papildomus artilerijos ir pakrančių gynybos pajėgumus, taip pat amunicijos artilerijai bei pažangių raketų sistemų, kurios yra itin reikalingos ukrainiečiams stiprinti gynybines operacijas Donbase“, – tvirtino JAV prezidentas.

JAV taip pat skirs 225 mln. USD humanitarinei pagalbai, kuri bus skirta geriamam vandeniui, maistui ir medicinos pagalbai aprūpinti.

19:44 A. Navalnas sako buvęs perkeltas į liūdnai pagarsėjusią koloniją

Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas trečiadienį pranešė buvęs perkeltas į griežto režimo pataisos koloniją, kurią jo bendražygiai vadina „vienu baisiausių Rusijos kalėjimų“.

Iki šiol jis buvo laikomas maždaug 100 km į rytus nuo Maskvos esančioje kolonijoje, bet antradienį viena iš A. Navalno advokatų Olga Michailova sakė, jog tos kolonijos Pokrovo mieste pareigūnai pranešė, kad jis perkeltas į griežto režimo koloniją.

„Labas visiems iš griežto režimo zonos“, – sakoma trečiadienį socialiniame tinkle A. Navalno „Instagram“ paskyroje paskelbtame pranešime.

„Vakar buvau perkeltas į Melechovo pataisos koloniją“, – sakė A. Navalnas, pridūręs, kad yra karantine ir neturi „daug ką pasakyti“.

Netoli Vladimiro miesto ir maždaug už 250 km į rytus nuo Maskvos nutolusi įkalinimo įstaiga yra ne kartą tapusi žurnalistinių tyrimų objektu dėl kalinių išnaudojimo.

A. Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš gegužę sakė, kad „vieta, į kurią jis bus perkeltas, pagarsėjusi tuo, kad joje kaliniai kankinami ir žudomi“.

Melechovo koloniją ji pavadino „vienu baisiausių Rusijos kalėjimų“.

19:29 Ukraina skelbia užkirtusi kelią teroristiniam pasikėsinimui prieš šalies valdžią

Ukrainos teisėsauga skelbia išaiškinusi ir užkirtusi kelią teroristinei atakai prieš šalies vadovybę, trečiadienį pareiškė šalies vidaus reikalų viceministras Jevgenyjus Jeninas.

„Dėka gautos operatyvios informacijos iš mūsų šaltinių galėjome užkirsti kelią teroristinei atakai prieš šalies vadovybę“, – viceministrą cituoja BBC.

Politikas atakos pobūdžio nedetalizavo ir teigė, kad daugiau informacijos apie operaciją bus galima paskelbti po pergalės.

18:51 JK netrukus pristatys raketų sistemų Ukrainai

Jungtinė Karalystė netrukus pristatys Ukrainai reaktyvinių salvinės ugnies sistemų, reaguodama į Kyjivo prašymą aprūpinti jį ginkluote Rusijos invazijai atremti, trečiadienį pareiškė britų gynybos sekretorius Benas Wallace'as.

Sekdamas Jungtinių Valstijų pavyzdžiu, Londonas birželio 6-ąją paskelbė, kad atsiųs Ukrainai savo valdomųjų raketų kompleksų, kurių veikimo nuotolis ir tikslumas yra geresni nei Rusijos artilerijos.

„Manau, kad jos netrukus bus pristatytos, o šaudmenys turi būti perduoti kartu“, – Osle žurnalistams sakė B. Wallace'as, vykstant 10 Šiaurės Europos šalių vienijančių Jungtinių ekspedicinių pajėgų susitikimui.

Antradienį Ukrainos gynybos viceministrė Hana Maliar pareiškė, kad jos šalis yra gavusi tik „apie 10 procentų“ visos reikalingos ginkluotės.

Pasak B. Wallace'o, be salvinės ugnies sistemų Britanija taip pat svarsto galimybę nusiųsti priešlaivinių raketų „Harpoon“. Tokios ginkluotės žadėjo perduoti ir Danija bei Nyderlandai, pridūrė sekretorius.

18:32 Meras: Rusijos pajėgos vagia vyšnių ir saulėgrąžų derlių Melitopolyje

Ivanas Fedorovas, Melitopolio meras, teigė, kad rusų pajėgos mieste šluoja derlių iš vyšnių saulėgrąžų sėklų auginusių bendrovių.

Anot jo, dvejose vyšnias auginusiose kompanijose buvo nusavinta 100% derliaus, o rusai jose įvedė savo administraciją.

Jis taip pat teigė, kad į Krymą gabenami sunkvežimiai, pakrauti saulėgrąžomis iš Ukrainos, o šios buvo surinktos tiek iš ūkininkų, tiek iš jų saugyklų, rašo BBC.

18:13 JT: dar anksti patvirtinti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje

Jungtinių Tautų Ukrainos tyrimo komisija trečiadienį patvirtino sulaukianti  daugybės pranešimų apie Rusijos pajėgų įvykdytus žmogaus teisių pažeidimus, tačiau pareiškė, kad dar anksti pasakyti, ar tai yra karo nusikaltimai.

„Bučoje ir Irpinėje komisija gavo informacijos apie savavališką civilių žudymą, turto naikinimą ir plėšimą, o taip pat atakas prieš civilinę infrastruktūrą, įskaitant mokyklas“, – per spaudos konferenciją Kyjive sakė komisijos pirmininkas Erikas Mose.

Charkivo ir Sumų regionuose komisija stebėjo „didelių miesto rajonų sunaikinimą, kaip manoma, aviacijai, artilerijai ar raketomis atakuojant civilius objektus“, pridūrė jis.

Tačiau, pasak E. Mose, JT „šiame etape“ negali pateikti išsamaus įvykių, kurie vyko prie Kyjivo kovo mėnesį, vertinimo teisiniu požiūriu.

Pasak jo, komisijos surinkti įrodymai, „jeigu vėliau bus patvirtinti“, galėtų būti panaudoti pagrindžiant kaltinimus dėl įtariamų žmogaus tiesių pažeidimų, „įskaitant karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui“.

JT Žmogaus teisių tarybos kovą įsteigta nepriklausoma tarptautinė pažeidimų Ukrainoje tyrimo komisija ketvirtadienį turėtų užbaigti birželio 7 dieną pradėtą savo pirmąją misiją Ukrainoje.

„Viena yra būti masinio naikinimo liudininku, pavyzdžiui, rinkti pranešimus apie tyčinius nužudymus, bet kitas dalykas yra priimti sprendimą dėl atsakomybės, teisiškai įvertinus šiuos faktus“, – sakė komisijos narys Pablo de Greiffas.

17:48 „Bloomberg“: JAV ruošia naują pagalbos paketą Ukrainai

JAV ruošia Ukrainai naują 650 mln. USD vertės karinės pagalbos paketą, skelbia „Bloomberg“ žurnalistas Anthony Capaccio, remdamasis savo šaltiniais.

Teigiama, kad primą kartą svarstoma perduoti ant transporto priemonių montuojamas priešlaivines raketas „Harpoon“.

17:32 Ukrainos grūdų eksportas birželį buvo 40% mažesnis

Ukrainos grūdų eksportas pirmomis birželio savaitėmis buvo 40% mažesnis, nei tokiu pat metu pernai, rodo Ukrainos Žemės ūkio politikos ir maisto ministerijos skelbiami duomenys.

Baiminamasi, kad iki rudens nespėjus eksportuoti grūdų derliaus, gali tekti sandėliuoti apie 15 tonų grūdų, o šiam tikslui jau ieškoma mobilių sandėliavimo vietų, rašo BBC.

„Mobilios talpyklos ir saugyklos yra atvežamos, kaip planas B juos sandėliuoti, jei nepavyktų jų išgabenti“, – teigė Taras Vysockis, ministerijos viceministras.

17:15 Pentagono vadovas: Vakarai turi intensyviau tiekti ginkluotę Ukrainai

JAV gynybos sekretorius Lloydas Ostinas trečiadienį paragino sąjungininkus „neprarasti ryžto“ siunčiant ginklus Ukrainai, Kyjivui desperatiškai prašant sunkesnės ginkluotės Rusijos invazijai sulaikyti.

„Turime intensyviau vykdyti savo įsipareigojimą Ukrainos savigynai ir turime dar labiau stengtis užtikrinti, kad Ukraina galėtų apginti save, savo piliečius ir savo teritoriją“, – sakė L. Austinas per Briuselyje vykusį susitikimą su maždaug pusšimčio Kyjivą remiančių šalių atstovais.

16:44 V. Zelenskis ragina Europą teikti Ukrainai daugiau pagalbos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį priminė apie 1968 metų Sovietų Sąjungos invaziją į Čekoslovakiją, ragindamas Europą labiau padėti jo šaliai priešintis Rusijos įsiveržimui.

„Mes su jumis, būkite su mumis“, – vaizdo ryšiu sakė V. Zelenskis Čekijos įstatymų leidėjams Prahoje, cituodamas vieno tuometinės Čekoslovakijos radijo laidų vedėjo kreipimąsi, kai okupantai mėgino išjungti radijo ryšį.

„Dabar, kai Ukrainos žmonės kovoja už laisvę prieš žiaurią Rusijos invaziją, šiais žodžiais kreipiamės į visas Europos ir demokratinio pasaulio tautas“, – pridūrė prezidentas.

„Ukraina turėtų gauti viską, ko reikia pergalei pasiekti“, – pabrėžė jis.

V. Zelenskis sakė manąs, kad vasario 24 dieną prasidėjusi Rusijos invazija į Ukrainą yra tik pirmas Maskvos sąmokslo susigrąžinti buvusias savo satelitines valstybes etapas.

„Tironas, kuris... nori visko, niekada nesustos“, – perspėjo Ukrainos prezidentas.

„Čekai puikiai žino, kas nutinka, kai einama į kompromisus su tironais“, – pridūrė jis, taip pat primindamas apie 1938 metais nacistinės Vokietijos įvykdytą Čekoslovakijos okupaciją.

16:34 Vokietijos ekonomikos ministras mano, kad „Gazporm“ sprendimas mažinti srautą NS1 – politinis

Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas sakė manantis, kad „Gazprom“ sumažintas dujų srautas dujotiekiu „Nord Stream“ yra politinio sprendimo pasekmė, nesusijusi su techninėmis kliūtimis, kaip anksčiau teigė pats koncernas.

„Gazprom“ antradienį paskelbė, kad mažina srautą NS dujotiekiu 40% dėl neva vėluojančio kompresorinės pristatymo po šios remonto. Bendrovė teigė, kad remonto darbus atliko vokiečių „Siemens“ kompanija.

„Man susidaro įspūdis, kad tai, kas paskelbta vakar, yra politinis sprendimas, o ne sprendimas, kurį galima paaiškinti techninėmis priemonėmis“, – sakė R. Habeckas, kurį cituoja „The Guardian“.

Anot jo, „Siemens“ reikšmingų remonto darbų neketino pradėti iki pat rudens, tačiau ir šie darbai negalėtų paveikti 40% dujotiekio pajėgumų.

16:18 Meras: Ukraina išlaiko Sjeverodonecko pramoninio rajono kontrolę

Sjeverodonecko meras Oleksandras Striukas trečiadienį teigė, kad Ukrainos kariai išlaiko kontrolę miesto pramoninėje dalyje, dėl ko vis dar įmanoma išlaikyti susisiekimą su į rytus esančiu Lysyčansku. Tai O. Striukas paskelbė savo „Telegram“ įraše.

„Dedamos pastangos atstumti priešą į miesto centrą. Tai – ilgalaikė situacija su daug nedidelių sėkmių ir taktinių atsitraukimų. Situacija sudėtinga, bet stabili“, – rašė jis.

„Tai, kad buvo susprogdinti tiltai viską smarkiai komplikavo, tačiau tebėra būdų atsitraukti, net jei jie ir yra pavojingesni. Negalima sakyti, kad mietas yra pilnai užblokuotas“, – teigė meras.

15:54 J. Stoltenbergas: reikės laiko ukrainiečių karių apmokymui naudotis Vakarų ginklais

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad reikia „skubiai“ paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai, bet perspėjo, jog prireiks laiko, kol Kyjivo pajėgos prisitaikys prie modernios sunkiosios ginkluotės.

Maždaug 50 Aljanso narių ir partnerių susitinka Briuselyje, kad aptartų Ukrainos prašymus parūpinti jai daugiau ginkluotės, ukrainiečiams bandant atlaikyti Rusijos pajėgų puolimą šalies rytuose.

„Ukraina iš tikrųjų yra labai kritinėje padėtyje, todėl skubiai reikia imtis daugiau veiksmų“, – prieš NATO ministrų susirinkimą žurnalistams sakė J. Stoltenbergas.

„Taip pat yra faktas, kad dabar, kai mes iš tikrųjų pradedame pereiti nuo sovietmečio ginklų prie modernesnių NATO ginklų, prireiks šiek tiek laiko, kad ukrainiečiai būtų pasirengę naudoti ir valdyti šias sistemas“, – sakė jis.

15:42 Civiliai Sjeverodonecko „Azot“ gamykloje negavo atsargų jau dvi savaites

Daugiau nei 500 civilių gyventojų, kurie, kaip manoma, slepiasi gamyklos „Azot“ slėptuvėse yra visiškai atkirsti ir nebuvo aprūpinti reikmenimis jau dvi savaites, rašo CNN.

„Yra maisto atsargų, tačiau jos nebuvo papildytos jau dvi savaites“, – kanalui teigė Romanas Vlasenko, Sjeverodonecko rajono karinės administracijos vadas.

„Atsargų neužteks ilgam laikui. Jei būtų humanitarinis koridorius, aš manau, žmonės būtų pasiruošę palikti gamyklą“, – teigė jis.

15:29 NATO vadovas: Lietuva turės paskirtas pajėgas, tik jos nebus nuolat dislokuotos šalyje

NATO Lietuvai ir kitoms rytinio Aljanso sparno valstybėms ketina numatyti iš anksto priskirtas pajėgas, tačiau ne visos jos bus nuolat dislokuotos šiose šalyse.

Prieš gynybos ministrų susitikimą trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, taip pat pabrėžė, kad toliau bus stiprinamos ir priešakinės pajėgos.

Plačiau apie tai rašoma čia.

15:23 Turkija nori raštiškų atsakymų iš Suomijos ir Švedijos

Turkija trečiadienį pareiškė, kad laukia „raštiško atsakymo“ iš Švedijos ir Suomijos dėl Ankaros išsakytų būgštavimų, susijusių su šių šalių siekiu prisijungti prie NATO.

„Perdavėme šioms dviem šalims savo klausimus raštu“, – žurnalistams sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

„Dabar laukiame jų raštiškų atsakymų“, – nurodė jis.

Gegužę Švedija ir Suomija drauge pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą nutarusios atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.

Bet kurios naujos NATO narės priėmimui turi vienbalsiai pritarti visos 30 Aljanso šalių, tačiau Turkija kol kas blokuoja Švedijos ir Suomijos prisijungimą.

15:10 IKEA ieško naujų šeimininkų 4 gamykloms Rusijoje, parduotuvių nebeatvers

Švedijos baldų ir interjero kompanija IKEA skelbia ketinanti toliau mažinti veiklos apimtis Rusijoje ir Baltarusijoje, rašoma bendrovės išplatintame pranešime trečiadienį.

Bendrovė anksčiau, kovo 3 dieną, buvo paskelbusi pauzę savo veikloje šiose šalyse ir išreiškė nusivylimą, kad situacija nepasitaisė.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

14:50 Xi Jinpingas: Kinija ir toliau palaikys Rusiją suvereniteto klausimais

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį Rusijos vadovui Vladimirui Putinui telefonu pažadėjo, kad Pekinas ir toliau rems Maskvą „suvereniteto ir saugumo“ klausimais, praneša valstybinė žiniasklaida.

„Kinija yra pasirengusi ir toliau remti Rusiją klausimais, susijusiais su pagrindiniais interesais ir pagrindiniais rūpesčiais, tokiais kaip suverenitetas ir saugumas“, – Xi Jinpingą citavo Kinijos valstybinis transliuotojas.

14:21 Prancūzijos prezidentas ragina surengti naujo pobūdžio diskusijas su Ukraina

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį paragino surengti „naujas išsamias diskusijas“ su Ukraina, tačiau nepatvirtino, ar vyks į Kyjivą, kaip pranešė kelios žiniasklaidos priemonės.

„Prie mūsų Europos Sąjungos vartų klostosi precedento neturinti geopolitinė situacija“, – sakė prezidentas po susitikimo su Rumunijoje dislokuotais Prancūzijos kariais. Išsamiau apie tai rašoma čia.

13:39 E. Macronas: derybos su Rusija – neišvengiamos

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį sakė, kad Ukraina ir Europa neišvengiamai turės derėtis su Rusija.

„Vienintelė pageidautina konflikto pabaiga yra arba Ukrainos karinė pergalė, arba derybos tam tikru momentu, nes kovos veiksmai sustojo, taigi tam tikru momentu turėsime kalbėtis“, – sakė E. Macronas, lankydamas Prancūzijos karius Mihailo Kogalniceanu oro pajėgų bazėje Rumunijos rytuose. 

13:29 M. Podoliakas: kai kuriose vietovėse rusų artilerija didesnė 10 kartų

Tam tikrose vietovėse Rusijos artilerija yra 10 kartų didesnė nei Ukrainos, tviteryje trečiadienį parašė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

Jo teigimu, fronto linija siekia daugiau kaip 1.000 km.

„Kasdien gaunu gynėjų žinučių: „Mes laikomės, stovime, tik pasakykite, kada laukti ginklų?“ Šį klausimą užduodu „Ramšteino“ dalyviams. Briuseli, laukiame sprendimo“, – rašo M. Podoliakas.

Trečiadienį NATO būstinėje Briuselyje vyksta Ukrainos rėmėjų konferencija „Ramstein-3“ formatu.

12:54 JAV paskelbė, kiek ir kokių ginklų jau perdavė Ukrainai

JAV Ukrainai nuo karo pradžios perdavė 108 haubicas, 26.500 prieštankinių raketų sistemų (įskaitant „Javelin“), 1.400 oro gynybos sistemų „Stinger“, 220.000 artilerijos sviedinių, 50 mln. šovinių, 75.000 šarvų ir šalmų. Tokius skaičius tviteryje paskelbė JAV ambasada Ukrainoje.  

Bendra JAV suteiktos karinės pagalbos suma siekia 4,6 mlrd. USD.  

12:29 JT įspėja dėl ukrainiečių vaikų įvaikinimo Rusijoje

Ukrainiečių vaikai neturėtų būti įvaikinami Rusijoje, į kurią nuo Maskvos invazijos pradžios, manoma, išvežta keli tūkstančiai nepilnamečių, antradienį sakė Jungtinių Tautų pareigūnė.

„Mes kartojame, taip pat ir Rusijos Federacijai, kad niekada neturėtų būti įvaikinama ekstremalių situacijų metu ir iškart po jų“, – reporteriams sakė Jungtinių Tautų vaikų agentūros UNICEF direktorė Europai ir Centrinei Azijai Afshan Khan.

Tokių vaikų negalima laikyti našlaičiais ir visi „sprendimai perkelti kokius nors vaikus privalo būti grindžiami geriausiais jų interesais, bet koks judėjimas turi būti savanoriškas“, sakė pareigūnė, sugrįžusi po apsilankymo Ukrainoje.

12:26 Rusija teigia sunaikinusi Vakarų atsiųstų ginklų ir jiems skirtų šaudmenų sandėlį

Rusijos gynybos ministerija paskelbė kasdienę operatyvinę informaciją. Joje teigiama, esą Lvivo srityje sunaikino sandėlį su šaudmenimis, skirtais NATO perduotiems ginklams; keliose geležinkelio stotyse sunaikino iš JAV ir Europos šalių atsiųstų ginklų ir karinės įrangos; numušė lėktuvą „Su-25“; sunaikino Ukrainos karinių oro pajėgų aviacijos įrangą Voznesensko kariniame aerodrome; nukovė 300 Ukrainos karių.

12:19 Latvija ruošiasi uždrausti Rusijos ir Baltarusijos atstovams valdyti svarbias įmones

Latvijos parlamento (Saeimos) Gynybos, vidaus reikalų ir korupcijos prevencijos komitetas per galutinį svarstymą pritarė Nacionalinio saugumo įstatymo pataisoms, kurias priėmus būtų uždraustas Rusijos ir Baltarusijos rezidentų dalyvavimas Latvijos saugumui svarbių įmonių valdyme.

Įstatymo pakeitimai skelbia, kad Rusija ir Baltarusija, jos piliečiai ar juridiniai asmenys negali įgyti reikšmingos dalies ar lemiamo balso teisės Latvijos nacionaliniam saugumui svarbiose įmonėse, taip pat negali tapti tokios įmonės nariais ar faktiniais naudos gavėjais.

Jei Rusijos ar Baltarusijos rezidentai jau turi reikšmingą akcijų dalį ar lemiamą įtaką tokiose įmonėse, šiems įstatymo pakeitimams įsigaliojus, jie nebegalės naudotis balsavimo teisėmis jose. Veiksmai, atlikti pažeidžiant šią nuostatą, bus pripažinti negaliojančiais.

12:00 Ukraina skelbia per parą nukovusi 250 Rusijos karių

Ukraina teigia, kad per pastarąją parą žuvo apie 250 Rusijos kariškių. Iš viso nuo invazijos pradžios – maždaug 32.750.

Atnaujintame Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime taip pat rašoma, kad sunaikinta 1.440 Rusijos tankų (+6), 3.528 (+25) šarvuočių, 722 (+1) artilerijos sistemas ir 230 (+1) daugkartinio paleidimo raketų sistemų ir kt.

11:51 Apsišaukėliška DLR teigia kontroliuojanti 237 regiono gyvenvietes

Apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos (DLR) teritorinės gynybos štabas skelbia, kad dabar kontroliuoja 237 regiono gyvenvietes. Jo teigimu, per pastarąją parą Ukrainos pajėgos apšaudė 18 iš šių gyvenviečių, dėl to žuvo du ir buvo sužeisti aštuoni civiliai gyventojai.

11:44 Černobajivkoje – galingas sprogimas 

Galingas sprogimas nugriaudėjo okupuotame Černobajivkos kaime Chersono srityje. Yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, praneša Ukrainos žiniasklaida.

Ji skelbia, kad, vietos gyventojų teigimu, sprogimas įvyko netoli vietos turgaus.

11:18 „Bloomberg“: Rusijai po kelių mėnesių gali tekti lėtinti operacijas, kad pergrupuotų pajėgas

Rusija, per pirmąsias 100 karo Ukrainoje dienų išnaudojusi daug savo karinių pajėgumų, visoje šalyje ieško gyvosios jėgos ir ginklų, įskaitant senus tankus, esančius Tolimuosiuose Rytuose, rašo „Bloomberg“, remdamasis apie situaciją informuotais aukšto rango Europos pareigūnais.  

Dėl to Rusijai po kelių mėnesių gali tekti sulėtinti operacijas, kad galėtų iš esmės pergrupuoti pajėgas. Kremlius taip pat gali būti priverstas skelbti masinę mobilizaciją, kad turėtų karių kovai tęsti. Iki šiol Vladimiras Putinas to daryti nenorėjo, nes tai reikštų viešą pripažinimą, kad karas vyksta ne taip, kaip planuota.

10:44 D. Medvedevas kalba, kad esą Ukraina po dvejų metų neegzistuos

Dmitrijus Medvedevas, šiuo metu einantis Rusijos Saugumo Tarybos pirmininko pavaduotojo pareigas, šį rytą „Telegram“ kanale paskelbė įrašą apie Ukrainos prašymą Vašingtonui šią žiemą gauti importuojamų energijos išteklių su galimybe atidėti mokėjimą dvejiems metams.

„Klausimas. Kas sakė, kad po dvejų metų Ukraina apskritai egzistuos pasaulio žemėlapyje?“ – parašė D. Medvedevas.

10:26 Buvusiai „Gazprom“ antrinei įmonei siūlo 9–10 mlrd. Eur pagalbą

Vokietija pasiūlė jos laikinai perimtai buvusiai Rusijos dujų milžino „Gazprom“ antrinei įmonei 9–10 mlrd. Eur finansinę paramą „likvidumui užtikrinti bei alternatyvioms dujoms įsigyti“, pranešė šaltinis Vokietijos vyriausybėje.

Jis patikslino, jog ši parama galės būti naudojama tik šios įmonės veiklai palaikyti ir energijos tiekimui užtikrinti – „negalės tekėti į Rusiją“.

Rusija nutraukė „Gazprom Germania“ finansavimą, keršydama už balandį Berlyno priimtą sprendimą laikinai perimti padalinio kontrolę, tačiau Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas tuomet paaiškino,  kad taip nuspręsta dėl „Gazprom Germania“ naujos teisinės struktūros neaiškumo, taip pat dėl to, kad ją patronuojanti įmonė ignoravo prievolę informuoti Vokietijos valdžios institucijas apie nuosavybės pasikeitimus.

10:18 Nuo karo pradžios žuvo 313 vaikų

Nuo Rusijos invazijos pradžios Ukrainoje žuvo mažiausiai 313 vaikų, pranešė šalies Generalinė prokuratūra. Jos duomenimis, dar 579 vaikai buvo sužeisti.

10:00 JAV leis atlikti mokėjimus Rusijai už energetikos produktus iki gruodžio 5 d.

Vašingtonas antradienį pranešė apie ketinimus pratęsti terminą, per kurį leidžiama atlikti mokėjimus Rusijai už energetikos produktus, iki gruodžio 5 dienos, kad Europos šalys turėtų laiko pasiruošti beveik visiškam naftos embargui, paskelbtam reaguojant į Maskvos įsiveržimą į Ukrainą.

Ši išimtis iš griežtų JAV finansinių sankcijų, kurios faktiškai atskyrė Rusiją nuo didžiosios dalies pasaulinės finansų sistemos, turėjo baigtis birželio 24 dieną.

Atnaujinta išimtis „suderins mūsų reglamentus su Europos Sąjungos žalios naftos (importo iš Rusijos) draudimo įgyvendinimo terminu“, naujienų agentūrai AFP teigė JAV iždo atstovas. Plačiau skaitykite čia.

09:37 Rusai sako evakuosiantys žmones iš Sjeverodonecko

Rusijos kariuomenė pranešė, kad trečiadienį atidaro humanitarinį koridorių Sjeverodonecke, kuris veiks 12 valandų, skaičiuojant nuo 8 val. Maskvos laiku, o žmonės bus evakuojami į šiaurę, į okupuotas teritorijas.

Miestas faktiškai atkirstas nuo likusios Ukrainos dalies, nes Rusijos kariai susprogdino pagrindinius tiltus. Vis dėlto Ukrainos pajėgos sako, kad irgi vis dar bando evakuoti civilius.

Manoma, kad mieste likę 12.000 gyventojų. Prieš karą jame gyveno 100.000 žmonių.

09:18 Ukraina: atremtos naujausios atakos Sjeverodonecke ir dar keliose vietovėse

Ukrainos kariuomenė teigia, kad jos kovotojai sėkmingai atrėmė naujausius Rusijos pajėgų bandymus šturmuoti jų pozicijas rytiniuose Sjeverodonecko ir Toškivkos miestuose.

Rusijos kariuomenė iš minosvaidžių, artilerijos ir daugkartinio raketų paleidimo sistemų taip pat apšaudė Lysyčanską, Ustynivką, Borivskę ir Metolkiną, trečiadienį ryte pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Taip pat teigiama, kad Ukrainos kariuomenė atrėmė priešo puolimą Bachmuto ir Novopavlovsko kryptimis.

09:06 A. Anušauskas: dėl vokiečių brigados dislokavimo spręs ne vyriausybės, o kariškiai

Sprendimą, kur turėtų būti dislokuojami papildomi vokiečių kariai, priims ne šalių vyriausybės, o kariškiai, teigia Lietuvos krašto apsaugos ministras.

„Techninius visus aspektus, kaip šalys deklaruotas pajėgas naudos, kaip jos judės tarp šalių, ar dalis jų bus, pavyzdžiui, Vokietijoje, o dalis Lietuvoje, ar nuolat Lietuvoje, pavyzdžiui, mokymuose, manau, kad visa tai galiausiai sudėlioja ne šalių vyriausybės, o kariškiai, remdamiesi pajėgumais, kuriuos turi, remdamiesi poreikiu“, – trečiadienį LRT sakė Arvydas Anušauskas.

Taip jis komentavo leidinio „Financial Times“ pranešimą, kad Berlynas siūlo 3.500 savo karių brigadą dislokuoti ne Lietuvoje, bet Vokietijoje, esant poreikiui ji esą skubiai galėtų būti permesta į Baltijos šalis. Plačiau skaitykite čia.  

08:19 Apostolovės mieste apgadinta keliolika gyvenamųjų namų ir ligoninė

Dnipropetrovsko srities administracijos vadovas Valentinas Rezničenka sako, kad rusų naktį apšaudytame Apostolovės mieste apgadinta keliolika gyvenamųjų namų ir ligoninė.

„Apšaudymo vietovė nusėta kasetiniais šaudmenimis“, – pažymėjo jis. 

Kaip jau skelbta kiek anksčiau, per Apostolovės apšaudymą žuvo keturi vyrai, viena sužeistas.  

Pasak V. Rezničenkos, rusai taip pat apšaudė Dnipropetrovsko srities Kryvyj Riho rajoną iš „Uragan“ sistemų, o Novomoskovsko rajonas atakuotas raketomis – jos smarkiai apgadino viešąją infrastruktūrą ir sodybas. Nukentėjusiųjų nebuvo.

08:02 Estija išvarė iš šalies dar vieną prokremlišką provokatorių

Estijos saugumo policija (KaPo), bendradarbiaudama su policija ir pasieniečiais, antradienį dėl pavojaus šalies saugumui išvarė prokremlišką provokatorių Ramilį Usmanovą, pranešė dienraštis „Postimees“.

Gegužės pradžioje Saugumo policija dėl tos pačios priežasties išvarė iš Estijos vieną Rusijoje populiaraus judėjimo „Nemirtingasis pulkas“ (Bessmertnyj polk) lyderių Aleksejų Jesakovą. Jis daug metų skleidė prokremlišką propagandą, teisino Rusijos agresiją Ukrainoje ir dalyvavo kontrabandinėje veikloje Ukrainos rytuose, nurodė Saugumo policija.

07:51 V. Zelenskis: Sjeverodonecke ir Charkivo srityje patiriame skausmingų nuostolių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad apginti Donbasą yra „gyvybiškai svarbu“, nes šio mūšio baigtis nulems viso karo eigą. 

Sjeverodonecke, kur dabar vyksta intensyviausi mūšiai, „nuostoliai, deja, skaudūs“, teigė V. Zelenskis naktiniame pranešime, „tačiau turime išsilaikyti“: „Donbasas yra svarbiausias dalykas sprendžiant, kas dominuos ateinančiomis savaitėmis.“

V. Zelenskis taip pat sakė, kad Ukrainos pajėgos patiria skausmingų nuostolių Charkivo regione šalies šiaurės rytuose. „Kovos ten tęsiasi, mums reikia toliau smarkiai kovoti dėl visiško saugumo Charkivo srityje, – sakė jis. – Toliau spaudžiame priešą pietuose. (Ten) mūsų svarbiausias tikslas yra išvaduoti Chersoną.“

07:18 JAV planuoja Lenkijoje statyti saugyklas Ukrainos grūdams

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pareiškė, kad JAV pastatys laikinas grūdų saugyklas Lenkijos pasienyje su Ukraina, kad palengvintų grūdų eksportą iš karo draskomos šalies ir padėtų spręsti su Rusijos invazija susijusią maisto kainų augimo problemą.

„Mes statysime laikinas silosines Ukrainos pasienyje, įskaitant Lenkiją. Kad galėtume (grūdus) iš vagonų perkelti į tas silosines, (tuomet) į vagonus Europoje ir išvežti iki vandenyno bei išplukdyti po visą pasaulį. Tačiau tam reikia laiko“, – sakė J. Bidenas.

06:56 Apšaudytas Apostolovės miestas, žuvo keturi žmonės

Apostolovės mieste, Dnipropetrovsko srityje, per naktų vykusį Rusijos pajėgų apšaudymą iš sistemų „Uragan“ žuvo keturi žmonės, „Telegram“ platformoje pranešė miesto meras Andrejus Osa.

Jo teigimu, pirmieji atakų padariniai pašalinti, tolesnį darbą specialiosios tarnybos tęs trečiadienio rytą.

Vėliau Dnipropetrovsko srities administracijos vadovas Valentinas Rezničenka pranešė, kad visi žuvusieji yra vyrai, o dar vienas vyras per šią ataką buvo sužeistas.

06:51 A. Anušauskas pasirašys ketinimų susitarimą dėl dviejų laivų įsigijimo

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas trečiadienį Briuselyje dalyvaus Šiaurės Atlanto Tarybos susitikimo gynybos ministrų sesijose, pasirašys ketinimų susitarimą dėl dviejų patrulinių laivų įsigijimo.

Pasak ministro, per sesiją bus galimybė patvirtinti dokumentus, numatančius NATO karinio buvimo stiprinimo rytiniame flange, taip pat ir Lietuvoje, kryptis.

Briuselyje A. Anušauskas su Suomijos ministru Antti Kaikkonen pasirašys ketinimų susitarimą dėl dviejų laivų įsigijimo.

Lietuva iš Suomijos planuoja įsigyti du greitaeigius patrulinius laivus. Jie turėtų pakeisti vieną iš šiuo metu Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų turimų pagalbinių laivų, kuris naudojamas uosto apžiūrai, tačiau yra techniškai ir moraliai pasenęs.

06:47 NATO vadovas ragina siųsti daugiau sunkiosios ginkluotės Ukrainai

Vakarų šalys privalo siųsti daugiau sunkiosios ginkluotės Ukrainai, bandančiai atremti Rusijos puolimą, antradienį sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Taip, Ukraina turėtų turėti daugiau sunkiųjų ginklų“, – spaudos konferencijoje Hagoje sakė J. Stoltenbergas. Jis kalbėjo po susitikimo su septynių NATO narių Europoje lyderiais, prieš svarbų viršūnių susitikimą.

Pasak J. Stoltenbergo, NATO jau didina tiekimą, o pareigūnai trečiadienį susitiks Briuselyje koordinuoti tolesnės paramos, taip pat ir sunkiaisiais ginklais.

„Nes jie absoliučiai nuo to priklausomi, kad galėtų priešintis brutaliai Rusijos invazijai“, – sakė J. Stoltenbergas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Protestuodamas prieš B. Johnosno pirmininkavimą atsistatydino ministrų kabineto narys

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybę krečiant virtinei skandalų, antradienį...

Verslo aplinka
2022.07.05
Rusijos parlamentarai ragina denonsuoti Arkties sutartį su Norvegija

Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas antradienį sakė, kad parlamentarai turėtų svarstyti...

Verslo aplinka
2022.07.05
Infliacijos įtaka: „Tesco“ klientai taupo, „Danone“ mažina asortimentą Premium

JK mažmeninės prekybos tinklo „Tesco“ prekybos duomenys rodo, kad kylanti infliacija keičia vartotojų...

Prekyba
2022.07.05
Rusų laivas su ukrainietiškais grūdais vis dar įstrigęs prie Turkijos krantų

Su Rusijos vėliava plaukiojantis prekinis laivas, atsidūręs Kyjivo ir Maskvos ginčo dėl grūdų centre,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Infografika: kokios ir kiek prekių keliauja geležinkeliu į Kaliningradą Premium

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) duomenimis, dabartinės ES sankcijos juodiesiems metalams ir plienui turi įtakos...

Logistika
2022.07.05
Ne tik Ukraina: Rusijos programišių taikinyje – Baltijos šalys, Lenkija, Skandinavija Premium

Nors kariniai veiksmai didžiojoje dalyje Ukrainos teritorijos prasidėjo vasario 24 d., „Microsoft“ neseniai...

Inovacijos
2022.07.05
Bundesbanko vadovas paragino atsargiai naudoti ECB planuojamą krizės sprendimo įrankį 1

Joachimas Nagelis, Bundesbanko vadovas, pirmadienį pareiškė manantis, kad Europos Centrinis Bankas (ECB)...

Rinkos
2022.07.05
Lugane Ukraina ir sąjungininkai paskelbė deklaraciją šalies atstatymui

Ukrainos atstatymo konferencijoje Šveicarijos mieste Lugane antradienį susitikusios Kyjivo sąjungininkės...

Verslo aplinka
2022.07.05
E. Remeikis. Laisvų įmonės lėšų įdarbinimas – ne vien korporacijoms 1

Investavimas įmonės vardu vis dar daugiau klausimų ir baimių kelianti tema nei aiškus, naujas galimybes...

Nuomonės
2022.07.05
EP nusprendė pažaboti technologijų milžinių veiklą teisės aktais

Europos Parlamentas (EP) antradienį ratifikavo svarbius įstatymus, kurie leis griežčiau reguliuoti didžiąsias...

Inovacijos
2022.07.05
JAV ir Kinija mezga pokalbį dėl trūkinėjančių tiekimo grandinių sprendimo

Aukščiausi JAV ir Kinijos pareigūnai antradienį surengė atviras diskusijas vaizdo ryšio priemonėmis, kurių...

Verslo aplinka
2022.07.05
Žingsnis narystės link – NATO pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į aljansą protokolus

Suomija ir Švedija antradienį Briuselyje formaliai pradėjo prisijungimo prie NATO procesą, pasirašyti šių...

Verslo aplinka
2022.07.05
VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 15

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
2022.07.05
„Begos“ vadovas: beveik 5 kartus kritusį pelną nulėmė geopolitinė situacija

Viena didžiausių Klaipėdos uosto krovos kompanijų „Bega“ praėjusiais metais gavo 22,97 mln. Eur pajamų –...

Logistika
2022.07.05
Lietuva skirs Ukrainai papildomus 10 mln. Eur atstatymo darbams 10

Lietuva skirs Ukrainos nacionaliniam bankui papildomus 10 mln. Eur neatidėliotiniems atstatymo darbams,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Prezidento patarėjas siūlo mokytis iš pastabų dėl neteisėtų migrantų

Tarptautinėms institucijoms išsakius kritiką Lietuvai dėl elgesio su neteisėtais migrantais, Kęstutis Budrys,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Prezidentūra: papildomos NATO pajėgos į Lietuvą laikinai gali atvykti ir dabar

Laikinai dislokuoti Lietuvoje papildomas NATO pajėgas esant būtinybei galima ir dabar, o nuolatiniam buvimui...

Verslo aplinka
2022.07.05
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 28

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Verslo aplinka
2022.07.05
Pirmadienį užfiksuoti 633 nauji COVID-19 atvejai 1

Per praėjusią parą nustatyti 633 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.05
Politologas ragina akylai stebėti, kur vokiečiai nukreips papildomus gynybos milijardus Premium

NATO aukščiausiojo lygio susitikime Madride iš tiesų pasiekti istoriniai sprendimai tiek dėl rytinio flango...

Verslo aplinka
2022.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku