Sjeverodonecke susprogdinta chemijos gamykla, virš miesto – nuodingas debesis

Publikuota: 2022-05-31
Atnaujinta 2022-05-31 21:59
  • ES šalių lyderiai sutarė įvesti embargą jūra gabenamai Rusijos naftai.
  • Rusija nuo birželio 1-os nutrauks dujų tiekimą Danijai.
  • Rusijos pajėgos vykdo puolamuosius veiksmus Sjeverodonecko ir Bachmuto kryptimis, taip pat rengiasi Lymansko puolimui. Tęsiasi kovos Sjeverodonecko mieste.
  • V. Zelenskis sako, kad Rusija siekia sukelti badą ir dar vieną migracijos krizę.
  • Iš rusų užimto Mariupolio išplaukė pirmasis krovininis laivas – į Rusiją jis gabena metalo krovinį.

Pirmadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="4c34b0fe-2e77-4d16-b1b6-75805410402f" prefix="VEN" format="interactive" title="2022-05-30: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Antradienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:53 JAV ambasadorė JT: tieksime tik gynybinius ginklus

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Linda Thomas-Greenfield teigė, kad JAV prezidento administracija nuo pat pradžių aiškiai pabrėžė, kad Ukrainai bus teikiama tik gynybinė ginkluotė apsiginti nuo Rusijos.

„Mes neteiksime ginkluotės, kuri leistų ukrainiečiams užpulti Rusiją iš Ukrainos. Prezidentas Bidenas buvo labai aiškus šiuo klausimu, kad mes netapsime karo partija, tačiau ginsime Ukrainos siekį apginti savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – ambasadorę cituoja CNN.

21:26 Vaizdas iš Sjeverodonecko, po sprogimo chemijos gamykloje:

21:15 R. Abramovičius kreipėsi į ES teismą dėl sankcijų

Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius pateikė skundą Europos Sąjungos Bendrajam Teismui prieš ES Tarybą, įvedusią sankcijų buvusiam britų futbolo klubo „Chelsea“ savininkui, taikantis į Kremliaus vadovą Vladimirą Putiną ir jo artimiausios aplinkos narius dėl Maskvos agresijos prieš Ukrainą, antradienį pranešė naujienų agentūra AP.

ES kovą įtraukė į asmenų, kurių turtas yra įšaldomas ir kuriems yra uždrausta atvykti į Bendriją, sąrašą dėl jų vaidmens Rusijos invazijoje į Ukrainą.

ES Tarybos ir Bendrojo Teismo pareigūnai antradienį negalėjo pakomentuoti R. Abramovičiaus skundo detalių, kai AP su jais susisiekė antradienį.

R. Abramovičius buvo priverstas parduoti „Chelsea“, kai jam sankcijas įvedė Jungtinės Karalystės vyriausybė dėl oligarcho indėlio V. Putinui surengiant „brutalią ir barbarišką invaziją“ į Ukrainą.

Šio „Premier“ lygos klubo pardavimas už 2,5 mlrd. GBP (2,9 mlrd. Eur) – didžiausią kada nors už sporto komandą sumokėtą kainą – buvo užbaigtas pirmadienį konsorciumo, vadovaujamo amerikiečių verslininko Toddo Boehly, vieno iš Los Andželo „Dodgers“ beisbolo klubo savininkų. „Chelsea“ priklausė R. Abramovičiui 19 metų.

20:51 Rusų pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį Sjeverodonecko

Ukrainos Luhansko regiono gubernatorius Serhijus Haidajus antradienio pavakarę pranešė, kad Rusijos pajėgos dabar kontroliuoja „didžiąją dalį“ rytinio Sjevjerodonecko miesto, kur pastarosiomis dienomis vyko įnirtingos kautynes ir kuris yra vienas pagrindinių Maskvos puolimo taikinių.

„Deja, šiandien Rusijos pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį miesto“, – savo vaizdo pranešime sakė S. Haidajus. Jis pridūrė, kad „90%“ miesto yra sugriauta.

20:24 Buvęs Ukrainos krašto apsaugos ministras: Ukraina gali laimėti su daugiau ginkluotės

Buvęs Ukrainos krašto apsaugos ministras Andriyjus Zagorodniukas antradienį teigė, jog Ukraina gali laimėti karą su Rusija, jeigu jai bus suteikta daugiau ginkluotės iš Vakarų.

 „Kai tik gausime daugiau ginklų, ypač artilerijos, kuri dabar yra gabenama iš Vakarų, mes galėsime eiti į kontrpuolimą“, – sakė jis.

Jo teigimu, Rusijos pajėgos dabar yra sutelktos Donbase ir veikia ten „maksimaliu pajėgumu“, politiką cituoja BBC.

„Esame absoliučiai pasiryžę laimėti. Žinome, kad galime laimėti. Žinome, kad mūsų armija yra kur kas efektyvesnė“, – teigė jis.

19:56 Rusų antskrydis smogė chemijos gamyklai Sjeverodonecke

Rusijos aviacijos smūgis Sjeverodonecke kliudė chemijos gamyklą, antradienio pavakarę pranešė Serhijus Haidajus, Ukrainos Luhansko regiono administracijos vadas.

Anot jo, pataikyta į saugyklą, kurioje buvo laikoma azoto rūgštis, o aplinkinių prašoma neiti į lauką dėl galimo pavojingo rūgšties poveikio sveikatai.

19:44 Ekspertai: rusiškos naftos embargas esminio poveikio rinkai neturės

Europos Sąjungos (ES) vadovams antradienio naktį pagaliau pasiekus kompromisinį susitarimą dėl embargo laivais gabenamai rusiškai naftai, BNS kalbinti ekspertai sako, kad jog šis sprendimas esminio poveikio naftos rinkai neturės – reikšmingiau didinti naftos kainas galėtų OPEC pozicija nedidinti jos pasiūlos, išaugsianti naftos paklausa Kinijoje.

Kita vertus, jie mano, jog iki metų pabaigos ES atsisakyti 90% rusiškos naftos yra reikšmingas žingsnis. 

Plačiau apie tai rašoma čia.

19:11 E. Macronas siūlo V. Putinui nutraukti Odesos blokadą pagal JT rezoliuciją

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė, kad jis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nutraukti Maskvos vykdomą Ukrainos Odesos uosto blokadą pagal JT rezoliucijos sąlygas.

„Per praėjusį šeštadienį vykusią diskusiją su Olafu Scholzu pasiūliau prezidentui Putinui imtis iniciatyvos, kad Jungtinėse Tautose būtų priimta rezoliucija, kuri apibrėžtų labai aiškias šios operacijos gaires“, – pareiškė prancūzų lyderis po Briuselyje vykusio ES viršūnių susitikimo.

18:52 Rusija nuo birželio 1-os nutrauks dujų tiekimą Danijai

Danijos energetikos grupė „Orsted“ antradienį pranešė, kad Rusijos įmonė „Gazprom Export“ nutrauks dujų tiekimą Danijai nuo birželio 1 dienos, danų įmonei atsisakius mokėti už energijos išteklius rubliais.

„Kadangi nėra jokio dujotiekio, tiesiogiai einančio iš Rusijos į Daniją, Rusija negalės tiesiogiai nutraukti dujų tiekimo Danijai, todėl Danijai gauti dujų vis tiek bus įmanoma. Tačiau tai reiškia, kad dujos Danijai privalės didžiąja dalimi būti perkamos Europos dujų rinkoje“, – sakoma „Orsted“ pranešime.

Daugiau apie tai galima perskaityti čia.

18:40 Vokietija teiks Graikijai pėstininkų kovos mašinų, kad Atėnai perduotų sovietų ginkluotę Ukrainai

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį paskelbė, kad šalis ketina perduoti savo turimos ginkluotės Graikijai už tai, kad ši perleistų Ukrainai savo turimą sovietų gamybos ginkluotę, praneša „Al Jazeera“.

„Suteiksime Graikijai vokiškų pėstininkų kovos mašinų“, – spaudos konferencijoje sakė O. Scholzas, tačiau nepatikslino, kokios konkrečiai kovos mašinos bus perduodamos.

Anot jo, šalių gynybos ministrais turėtų greitai suderinti visas detales ir įvykdyti apsikeitimą.

Nors Berlynas nepatikslino kodėl nuspręsta atlikti šiuos mainus su Graikija, taip daroma gali būti dėl to, kad Ukrainos kariams nereikės didelių papildomų apmokymų ir šias priemones bus galima iš karto naudoti mūšio lauke.

18:22 G. Nausėda: ES turi atsisakyti rusiškų dujų

Europos Sąjunga turi atsisakyti rusiškų dujų importo, o tą galima pasiekti įvairiais būdais – ne tik per sankcijas, po Europos Vadovų Tarybos posėdžio antradienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Turime toliau nuosekliai judėti atsisakymo Rusijos energetinių išteklių prasme. O kiek tai bus derinama su sankcijomis, ar bus daroma nebūtinai įrėminant į sankcijas, kaip nuoseklūs mūsų žingsniai, įtvirtinant mūsų energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos – kitas klausimas“, – žurnalistams antradienį Briuselyje sakė šalies vadovas.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

17:52 Afrikos Sąjungos lyderis: ES sankcijos Rusijos bankams apsunkina maisto produktų tiekimą

Afrikos Sąjungos pirmininkas antradienį įspėjo ES lyderius, kad jų sprendimas atsieti kai kuriuos Rusijos bankus nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT gali apsunkinti maisto produktų tiekimą į žemyną.

Kalbėdamas per vaizdo konferenciją su Briuselyje susirinkusiais ES lyderiais, M. Sallas pripažino, jog Maskvos vykdoma Odesos blokada pakenkė Ukrainos maisto produktų eksportui. Senegalo lyderis taip pat išreiškė paramą JT vadovaujamoms pastangoms uostą deblokuoti.

„Taip pat norėčiau jums pasakyti, kad mūsų šalys yra labai susirūpinusios dėl šalutinių padarinių, kuriuos sukėlė mokėjimų sistemos SWIFT blokavimas“, – pridūrė M. Sallas.

„Kai SWIFT sistema trikdoma, tai reiškia, kad net jei produktų esama, atsiskaitymas tampa sudėtingas, o gal net neįmanomas“, – tęsė prezidentas.

„Norėčiau primygtinai paraginti, kad šį klausimą kuo greičiau išnagrinėtų mūsų kompetentingi ministrai ir rastų tinkamus sprendimus“, – pabrėžė jis.

17:40 Ukraina tapo visiškai priklausoma nuo naftos importo

Ukraina šiuo metu išgyvena kainų šoką ir tapo visiškai priklausoma nuo naftos importo po to, kai praėjusį mėnesį raketa smogė ir sunaikino naftos perdirbimo gamyklą Kremenčiuko mieste, teigė Andriyjus Zakrevskis, Ukrainos naftos ir dujų asociacijos primininkas.

„Dabar esame visiškai priklausomi nuo kuro importo. Geležinkelių tiekimo grandinės taip pat patiria didelį stresą. Prie sienų nutįsusios eilės, o jei pridėsite 3.000 sunkvežimių su kuru, logistinė našta dar labiau pasunkės“, – A. Zakrevskį cituoja CNN.

Anot jo, dėl karo naftos paklausa šalyje krito maždaug 30-40%, tačiau vis tiek trūksta maždaug 5 mln. tonų naftos metams. Prieš karą 75% naftos šalį pasiekdavo iš Baltarusijos.

17:34 Gubernatorius: visas Donecko regionas paverstas mūšio lauku

Ukrainos Donecko regiono gubernatorius Pavlo Kyrylenko savo feisbuko paskyroje įkėlė vaizdo įrašą, kuriame matomi smūgio į gyvenamuosius namus Slovjanske padariniai.

Ataka įvykdyta naktį į antradienį. P. Kyrylenko ją pavadino naujausiu Rusijos karo nusikaltimu šalyje.

„Kiekvienas civilis, likęs šioje teritorijoje yra taikiniu rusams. Kiekvienas toks smūgis yra žiaurus priminimas, kad Donecke nėra saugių vietų. Evakuokitės! Evakuokitės ir gelbėkite gyvybes!“, – rašė jis.

„Visas Donecko regionas paverstas mūšio lauku“, – pridūrė P. Kyrylenko.

17:19 Ukraina nustatė „kelis tūkstančius“ įtariamų karo nusikaltimų Donbase

Ukraina nustatė kelis tūkstančius įtariamų karo nusikaltimų atvejų rytiniame Donbaso regione, kur intensyviai atakuoja Rusijos pajėgos, antradienį pranešė ukrainiečių generalinė prokurorė Iryna Venediktova.

„Žinoma, iškėlėme keletą tūkstančių bylų dėl to, ką matome Donbase“, – I. Venediktova sakė per spaudos konferenciją Hagoje, susitikusi su tarptautiniais kolegomis.

17:12 ES įkurs specialų fondą kompensuoti šalims už karinę paramą Ukrainai

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen spaudos konferencijoje antradienį pareiškė, kad ES ketina įkurti specialų fondą, skirtą kompensuoti patirtus nuostolius šalims, kurios suteikė karinę pagalbą Ukrainai.

Ji paragino didinti karinę koordinaciją ir pabrėžė, kad bus sukurtas 500 mln. Eur fondas, kuriuo bus skatinama bendra karinė produkcija, o gauti šį finansavimą galės projektai, apimantys bent trijų šalių gynybos pramonę.

„Tai yra bandomoji versija pasiūlymo, kurį ketiname pristatyti metų bėgyje kalbant apie Europos gynybos investicijų programą“, – sakė EK pirmininkė.

17:01 Baltijos šalyse ir Lenkijoje vyks oro gynybos pratybos

Baltijos šalių ir Lenkijos oro erdvėse antradienį prasideda NATO Regioninės integruotos oro gynybos sistemos pratybos. 

Kaip pranešė Lietuvos kariuomenė, pratybų „Ramšteino palikimas 2022“ (angl. „Ramstein Legacy 2022“) metu Šiaulių regione yra tikimybė pamatyti ir išgirsti sąjungininkų naikintuvus.

Pratybose taip pat dalyvaus Karinių oro pajėgų transporto lėktuvas C27J „Spartan“, sraigtasparniai „Dauphin“ ir Mi-8T, bepiločiai orlaiviai „Scan-Eagle“, vidutinio ir trumpo nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS, RBS70 ir amerikiečių trumpo nuotolio mobili oro gynybos sistema „Avenger“.

Pratybos gegužės 31 – birželio 9 dienomis vienu metu vyks Baltijos šalių ir Lenkijos teritorijose bei oro erdvėje. Jos sujungtos su kitomis NATO pratybomis „Ramšteino lydinys“ ir „Ramšteino sargyba“. 

16:48 S. Lavrovas birželio 8 d. lankysis Turkijoje

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas birželio 8 dieną planuoja apsilankyti Turkijoje, kur susitekęs su šios šalies delegacija aptars Ukrainos grūdų ir kitos žemės ūkio produkcijos eksporto galimybes, rašo „Sky News“.

16:22 „Lukoil“ akcininkai patvirtino naują valdybos prezidentą

Rusijos „Lukoil“ akcininkai išrinko Vadimo Vorobjovą valdybos pirmininku.

Kiek anksčiau akcininkai balsavo pašalinti Vagitą Alekperovą iš šio posto, kuriam nuo invazijos į Ukrainą pradžios buvo įvesto Vakarų sankcijos.

16:12 Rusijos centrinis bankas neatšauks suvaržymų gyventojams pirkti užsienio valiutos iki rugsėjo

Rusijos centrinis bankas neketina atlaisvinti įvestų ribojimų gyventojams pirkti užsienio valiutų bent iki rugsėjo mėnesio, antradienį paskelbė banko vicepirmininkė Ksenija Judajeva, rašo portalas „Meduza“.

15:48 Ukraina pareikš kaltinimus 80-čiai karo belaisvių

Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venediktova antradienį teigė, kad ketinama pareikšti kaltinimus dar 80-čiai Rusijos karo belaisvių, rašo „The Guardian“.

15:25 Tyrimo grupę dėl karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija

Jungtinę tyrimo grupę dėl Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija, antradienį pranešė Lietuvos prokuratūra.

Speciali tyrimo grupė buvo sudaryta kovo 25-ąją tarp Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Eurojusto ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo. Ji inicijuota reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje. Dokumentą pasirašė šalių generaliniai prokurorai.

„Dėkoju kolegoms už šį sprendimą. Tikiu, kad šių valstybių dalyvavimas jungtinėje tyrimo grupėje bus naudingas tiek kiekvienoje valstybėje atliekamiems nacionaliniams tyrimams, tiek pasitarnaus bendros jungtinės tyrimo grupės efektyvumui. Neabejoju, kad ir toliau dirbsime kolegiškai ir efektyviai, nes mus vienija bendras tikslas“, – pranešime sakė Lietuvos generalinė prokurorė N. Grunskienė.

15:17 Ukrainos uostus užminavusi Maskva pareiškė, kad maisto krizę spręsti turi Vakarai ir Kyjivas

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, kad didėjančią pasaulinę maisto krizę, išprovokuotą karo Ukrainoje, turi spręsti Vakarai ir Kyjivas. 

Karui tęsiantis, dešimtys konteinerinių laivų įstrigo Ukrainos uostuose, apsuptuose Rusijos pajėgų. Tai paralyžiavo kviečių, saulėgrąžų aliejaus ir kitų maisto produktų, taip pat trąšų eksportą, todėl didėja nuogąstavimai dėl pasaulyje galinčio pasireikšti maisto stygiaus ir bado.

Laivybą Juodojoje jūroje taip pat sutrikdė jūrinės minos, padėtos Rusijos ir Ukrainos pajėgų.

Vakarų šalys „sukūrė daug dirbtinių problemų, uždarydamos savo uostus Rusijos laivams, sutrikdydamos logistikos ir finansų grandines“, – sakė S. Lavrovas žurnalistams per vizitą Bahreine.

Plačiau apie tai rašoma čia.

15:05 Išleidžiamas pašto ženklas, skirtas lietuvių Ukrainai dovanojamam dronui „Bayraktar“

Lietuvos paštas išleidžia pašto ženklą, skirtą lietuvių Ukrainai dovanojamam bepiločiam orlaiviui „Bayraktar“.

Įmonė antradienį pranešė, kad pašto ženklą kitą savaitę bus galima įsigyti visuose didžiųjų miestų pašto skyriuose ir Lietuvos pašto elektroninėje parduotuvėje.

Pirkdamas pašto ženklą pusė sumos žmogus skirs ukrainiečius remiančiai organizacijai „Mėlyna ir geltona“ („Blue/Yellow“).

Lietuvos paštas šį pašto ženklą išleis kartu su „Laisvės TV“, kurios iniciatyva per kelias dienas buvo surinkti 5 mln. eurų, reikalingi šiam dronui įsigyti.

14:42 Seimo vadovė: Moldovos, Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės

Moldovos ir kitų Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės, sako Kišiniove viešinti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė Kišiniove antradienį dalyvauja jos iniciatyva surengtame Šiaurės ir Baltijos šalių (NB8) parlamentų pirmininkų susitikime, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Kaip nurodoma pranešime, apie tai buvo kalbama NB8 susitikimuose su Moldovos parlamento pirmininku Igoru Grosu ir šalies premjere Natalija Gavrilita.

„Būtina stiprinti Rytų partnerystės šalis. Kaip sakiau p. Grosu, Lietuva supranta, kad Moldovai reikia tarptautinės paramos kelyje į Vakarų demokratiją. Tikiu, kad šis vizitas padės jai sustiprinti pozicijas tiek Europos Sąjungos, tiek kitais formatais“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Situacija dar labiau komplikavosi – be socialinių ir ekonominių, energetikos ir su COVID-19 pandemija susijusių iššūkių, atsirado naujų, susijusių su karu Ukrainoje. Nepriimtina, kad Rusija grasina Moldovai, be kita ko, bandydama destabilizuoti padėtį Padniestrės regione“, – teigė Seimo pirmininkė.

14:34 S. Lavrovas susitiks su Persijos įlankos šalių, Saudo Arabijos ministrais

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį susitiks su Saudo Arabijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Omano, Kuveito, Kataro ir Bahreino ministrais Rijade, praneša BBC. Susitikimo tematika ir kitos detalės – neskelbiamos.

Pranešama, kad kiek anksčiau suplanuotas šešių šalių ministrų pokalbis nuotoliniu būdu su Ukrainos užsienio reikalų ministrų Dmytro Kuleba.

14:14 15.000 civilių yra likę Sjeverodonecke

Ukrainos valdžios atstovai skelbia, kad Sjeverodonecke iki šiol yra likę apie 15.000 civilių gyventojų, kurie negali, arba nenorėjo palikti savo namų. Dėl šio miesto kontrolės vyksta intensyvūs susirėmimai, o maždaug pusę yra perėmusios Rusijos pajėgos.

Kaip BBC teigė Serhijus Haidaujus, Ukrainos Luhansko regiono karinės administracijos vadas, evakuacija šiuo metu yra sustabdyta.

13:41 O. Scholzas žada Vokietijos kariuomenę padaryti didžiausia Europoje

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas keliems šalies laikraščiams pareiškė, kad Vokietijos kariuomenė greitai taps „didžiausia konvencine kariuomene Europoje“ tarp NATO narių. Jo teigimu, tai sustiprins Vokietijos ir jos sąjungininkių saugumą.

Sekmadienį Vokietijos vyriausybė ir konservatorių opozicija sutarė įkurti specialų 100 mlrd. Eur fondą kariuomenei modernizuoti, taip pat sudarysiantį sąlygas Berlynui pasiekti NATO tikslą gynybai skirti 2% bendrojo vidaus produkto.

O. Scholzas taip pat sakė, kad Vokietija toliau tieks ginklus Ukrainai. Jis priminė, kad iki liepos pabaigos Kyjivas gaus „Gepard“ savaeiges priešlėktuvines sistemas, taip pat kad Vokietija moko Ukrainos kariuomenę naudotis haubicomis „Panzerhaubitze 2000“.

13:12 Rusija perduos gamykloje „Azovstal“ žuvusių ukrainiečių karių palaikus

Rusija antradienį paskelbė, kad perduos 152 ukrainiečių karių, rastų tuneliuose po rusų kontroliuojamo Mariupolio metalurgijos gamykla „Azovstal“, palaikus.

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad rusų kariai rado „152 žuvusių kovotojų ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių palaikus“ vienoje šaldymo patalpoje ir kad esą po lavonais buvo „keturios minos“.

„Rusija planuoja atstovams Ukrainoje perduoti ukrainiečių kovotojų ir karių palaikus, rastus gamyklos „Azovstal“ teritorijoje“, – nurodė ministerija.

13:04 Pranešama, kad rusai kontroliuoja pusę Sjeverodonecko

Sjeverodonecko miesto administracijos vadovas Oleksandras Striukas sako, kad rusai dabar kontroliuoja pusę miesto.

„Deja, miestas padalytas per pusę. Tačiau tuo pat metu miestas vis dar ginasi. Jis vis dar yra ukrainietiškas“, – sakė jis, patardamas gyventojams likti rūsiuose.

12:56 Du Rusijos kariai nuteisti kalėti dėl karo nusikaltimų

Ukrainos teismas antradienį nuteisė du suimtus rusų karius 11,5 metų kalėjimo už miesto šalies rytuose apšaudymą.

Aleksandras Bobikinas ir Aleksandras Ivanovas praėjusią savaitę pripažino kaltę dėl gyvenvietės Charkivo regione apšaudymo iš Belgorodo apylinkių ankstyvuoju Maskvos invazijos etapu. Bombardavimas sunaikino mokymosi įstaigą Derchačių miestelyje.

12:46 Danija balsuos dėl prisijungimo prie ES bendros gynybos politikos

Danija, 30 metų nedalyvaujanti Europos Sąjungos bendroje gynybos politikoje, trečiadienį referendume balsuos dėl to, ar po Rusijos invazijos į Ukrainą atsisakyti tokios pozicijos.

Daugiau kaip 65% šalies rinkėjų, kurių yra iš viso 4,3 mln., turėtų balsuoti už šios išimties panaikinimą, sekmadienį parodė vėliausia visuomenės apklausa.

Tačiau analitikų prognozės atsargios, nes tikimasi mažo rinkėjų aktyvumo šalyje, dažniai sakydavusioje „ne“ didesnei ES integracijai. 

Plačiau apie tai rašoma čia.

12:28 „Gazprom“ sustabdė tiekimą į Nyderlandus

Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ antradienį pranešė sustabdžiusi tiekimą į Nyderlandus, olandų energetikos bendrovei „GasTerra“ atsisakius atlikti mokėjimus rubliais Rusijos agresijos Ukrainoje fone.

„Gazprom“ visiškai sustabdė dujų tiekimą „GasTerra“, bendrovei neatsiskaitant rubliais“, – sakoma „Gazprom“ pranešime.

Tai reiškia, kad nuo dabar iki spalio į Nyderlandus nebus pristatyta 2 mlrd. kubinių metrų rusiškų dujų, tačiau „GasTerra“ teigia tai „numačiusi ir dujų įsigis kitur“.

12:23 Iš Sjeverodonecko neįmanoma evakuoti civilių

Sjeverodonecko miesto, kurio gatvėse vyksta mūšiai, administracijos vadovas Oleksandras Striukas sako, kad civilių evakuacija šiuo metu negalima.

„Miestas vis dar yra Ukrainos rankose ir jis kovoja... (bet) evakuacija neįmanoma dėl kovų“, – Ukrainos televizijai sakė O. Striukas.

Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus kiek anksčiau pranešė, kad „padėtis itin sudėtinga. Dalį Sjeverodonecko kontroliuoja rusai“. 

12:03 S. Lavrovas birželio 8-ąją vyks į Turkiją derybų dėl Ukrainos grūdų eksporto 

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kitą savaitę lankysis Turkijoje, kur ves derybas dėl grūdų eksporto iš Ukrainos atblokavimo, antradienį pranešė Turkijos diplomatijos vadovas.  

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu per televiziją transliuotame interviu sakė, kad S. Lavrovas birželio 8 dieną atvyks į Turkiją „derybų dėl saugumo koridoriaus, kuris apimtų ir kviečių gabenimą Juodąja jūra, atidarymo“.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per pokalbį telefonu su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu sakė, kad Maskva pasiruošusi tartis dėl Ukrainos uostų atvėrimo grūdų eksportui.  

11:42 Rusų pajėgos kontroliuoja dalį Sjeverodonecko

Rusijos pajėgos perėmė dalinę Rytų Ukrainoje esančio Sjeverodonecko miesto kontrolę, antradienį sakė ukrainiečių aukšto rango pareigūnas, Maskvos kariuomenei stumiantis gilyn į Donbaso regioną.

„Padėtis itin sudėtinga. Dalį Sjeverodonecko kontroliuoja rusai“, – socialiniuose tinkluose paskelbė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

Pasak jo, Ukrainos pajėgos dar išlaiko kai kuriuos šio pramoninio miesto rajonus, o rusų kariai „negali laisvai judėti po miestą“.

S. Haidajus taip pat sakė, kad „priešas planuoja operaciją aplinkiniams kaimams išvalyti“.

Rusija teigia kontroliuojanti apie trečdalį Sjeverodonecko. 

11:16 Ukraina: per parą nukauta 150 rusų

Per pastarąją parą Ukrainos gynėjai nukovė 150 Rusijos karių, feisbuke skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Jo teigimu, nuo invazijos pradžios iš viso nukauta apie 30.500 rusų.

Taip pat sunaikinti 1.358 (+9) tankai, 3.302 (+20) šarvuočiai, 649 (+6) artilerijos sistemos, 208 (+1) lėktuvai, 120 (+2) sparnuotųjų raketų ir kt.

10:54 Per Rusijos raketų smūgį Slovjanske žuvo trys žmonės  

Ukrainos rytiniame Slovjansko mieste praeitą naktį per Rusijos pajėgų surengtą raketų smūgį žuvo mažiausiai trys žmonės ir dar šeši buvo sužeisti.

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka socialiniame tinkle „Facebook“ nurodė, kad per raketų smūgį nukentėjo mokykla ir septyni daugiaaukščiai gyvenamieji namai. 

„Mažiausiai trys žmonės žuvo ir dar šeši buvo sužeisti praeitą naktį per rusų pajėgų raketų smūgį Slovjanske“, – rašė jis. 

P. Kyrylenka pridūrė, kad tikslus aukų ir nukentėjusiųjų skaičius bus žinomas, kai bus baigti šiuo metu vis dar vykdomi gelbėjimo darbai.    

10:52 Vokietijos ekspertai: Rusijos ir Kinijos ekonominiai ryšiai tampa vis glaudesni

Rusijos ir Kinijos ekonominiai ryšiai tampa vis glaudesni – jų tarpusavio prekyba per penkerius metus išaugo 75%, Kinija yra svarbiausia Rusijos prekybos partnerė, bet ne atvirkščiai, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, cituodama šalies ekonomistus.

Išsamiau skaitykite čia

10:38 Ministras: Lietuva svarsto įsigyti „Bayraktar“ kovinių dronų

Lietuva svarsto įsigyti turkų gamybos „Bayraktar“ kovinių dronų, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Kovinių dronų įsigijimas yra planuose, gali būti, kad bus ir „Bayraktar“. Aš dabar nenoriu tų visų planų detalizuoti“, – antradienį žurnalistams sakė A. Anušauskas. Plačiau skaitykite čia

10:20 Intensyviai apšaudoma Mykolajivo sritis

Mykolajivo srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas feisbuke rašo, kad rusai toliau intensyviai apšaudo miestą ir visą sritį.

„Intensyvus miesto ir regiono apšaudymas tęsiasi. Pataikė į namą su dviem vaikais. Jie nenukentėjo“, – pranešė V. Kimas.

„Mūsų kariuomenė stumia priešą atgal. Viskas vyksta pagal planą. O mes toliau dirbame“, – pridūrė jis.

10:15 V. Orbanas sveikina rusiškos naftos embargo išimtį 

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas antradienį sveikino Europos Sąjungos kompromisą dėl rusiškos naftos importo draudimo, leisiantį jo šaliai toliau vamzdynu „Družba“ gauti pigios naftos iš Maskvos. 

„Šiąnakt šeimos gali miegoti ramiai, nes apsisaugojome nuo baisiausios idėjos“, – sakė V. Orbanas savo „Facebook“ paskyroje paskelbtame vaizdo kreipimesi.

„Pasiekėme susitarimą, kuriame konstatuojama, kad vamzdynais naftą gaunančios šalys gali toliau tvarkyti savo ekonomiką ankstesnėmis sąlygomis“, – sakė jis.

Anot V. Orbano, Visiškas tiekimo sustabdymas „mums būtų buvęs nepakeliamas... kaip atominė bomba, bet mums pavyko to išvengti“.

10:02 Į Rusiją iš Mariupolio išplaukė laivas, gabenantis metalo krovinį

Iš Mariupolio uosto išplaukė laivas su pavogtu iš ukrainiečių metalo kroviniu. Tai pirmas laivas, kuris išplaukė nuo tada, kai apgultą Ukrainos miestą užėmė Rusijos pajėgos.

„Šiandien 2.500 t metalo lakštų ritinių išgabenta iš Mariupolio uosto; laivas plaukia į Rostovą“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbė Rytų Ukrainos separatistų darinio – nepripažįstamos „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) – lyderis Denisas Pušilinas.

Ukrainos teigimu, tai prilygsta plėšikavimui.

09:55 Rusija teigia rasianti kitų naftos importuotojų

ES sutarus dėl embargo rusiškos naftos importui jūrų keliu, Rusija teigia, kad ras kitų importuotojų.

Rusijos nuolatinis atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje Michailas Uljanovas, tviteryje reaguodamas į EK vadovės Ursulos von der Leyen įrašą dėl sutarto embargo, rašė: „Kaip ji vakar teisingai pasakė, Rusija ras kitų importuotojų. Verta atkreipti dėmesį, kad dabar ji prieštarauja savo pačios vakarykščiam pareiškimui. Labai greitas mąstysenos pasikeitimas rodo, kad ES nėra geros būklės“.

09:26 Luhansko gubernatorius: grėsmės, kad Ukrainos kariai Sjeverodecke bus apsupti, nėra

Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus mano, kad grėsmės, jog rusai Sjeverodonecke gali apsiausti Ukrainos karius, nėra.

„Ten vis tiek lieka galimybė atsitraukti į Lysyčanską, todėl kariuomenei negresia apsuptis“, – sakė S. Haidajus per informacinį telemaratoną.

Pasak jo, dalį Sjeverodonecko miesto kontroliuoja Rusijos kariuomenė, tačiau ten vis dar yra ukrainiečių gynėjų, kurie priešui duoda atkirtį, todėl kovos tęsiasi. 

Kiek vėliau „Telegram“ kanale jis parašė, kad visas regionas yra nuolat bombarduojamas –„ir oro bombomis, ir artilerija, ir tankais. Viskuo“.

09:09 A. Skaisgirytė: svarbiausia buvo peržengti psichologinę ribą

Įvedant sankcijas rusiškai naftai svarbiausia buvo peržengti psichologinę ribą, o toliau reikia pradėti diskusijas dėl embargo dujoms, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė.

„Svarbiausia buvo pereiti psichologinę ribą, kad vis dėlto rusiška nafta gali būti sankcijų objektas, ir ši riba buvo peržengta, vadovai sutarė, kad rusiškai naftai embargas yra įvedamas, tiesa, su tam tikromis išimtimis“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė A. Skaisgirytė.

Prezidento patarėja pažymėjo, kad prie išimčių bus grįžtama, o toliau svarstant sankcijų Rusijai klausimą reikia pradėti kalbėti ir apie dujų embargą. „Prie tų išimčių (naftotiekiui) dar bus sugrįžtama ateityje, manome, kad taip palikti su išimtimis neribotam laikui yra negerai, ir artimiausiose posėdžiuose, ne tik vadovų, bet ir ministrų ir darbo grupių, bus sugrįžta prie šitos temos“, – pažymėjo A. Skaisgirytė.

08:57 Ekonomistas: Rusijai palikta galimybė susirasti naujas rinkas naftai

Europos Sąjungos (ES) lyderiams šeštuoju sankcijų paketu sutarus dėl embargo naftai iš Rusijos, šio žingsnio veiksmingumas mažėja dėl ilgo pereinamojo laikotarpio, sako „Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus.

„Manau, kad didesnė problema yra pakankamai ilgas pereinamasis laikotarpis, per kurį Rusija gali nukreipti srautus, organizuoti laivus ne į Europą, kur įprastai parduodavo savo naftą, o į kitas šalis, Aziją, Afriką. Pusė metų yra pakankamai ilgas laiko tarpas surasti alternatyvius kelius rusiškai naftai, dėl to sankcijų veiksmingumas, mano supratimu, mažėja“, – antradienį LRT radijui sakė V. Šimkus.

Plačiau skaitykite čia

08:08 Rusijos pajėgos puola Sjeverodonecko ir Bachmuto kryptimis

Rusijos pajėgos vykdo puolamuosius veiksmus Sjeverodonecko ir Bachmuto kryptimis, taip pat rengiasi Lymansko puolimui, teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo antradienio ryto pranešime.

„Lymansko kryptimi priešas persigrupuoja ir ruošiasi puolimui. Bandė atlikti tolesnio judėjimo maršrutų žvalgybą ties Lymano gyvenviete, patyrė nuostolių, atsitraukė“, – rašoma pranešime.

Jame taip pat teigiama, kad Sjeverodonecko kryptimi rusai vykdo puolimo veiksmus Sjeverodonecko ir Toškovkos rajonuose, kovos tęsiasi.

Bachmuto kryptimi Rusijos kariai vykdė kovinius ir puolamuosius veiksmus Zolotės, Kamyševachos, Počečnės, Berestovės, Pokrovskės, Dolomitnės gyvenvietėse, tačiau nesėkmingai, kovos irgi tęsiasi.

Kaip skelbta vakar, rusai įžengė į Sjeverodonecką, kur vyksta gatvių mūšiai, ir įsitvirtino Lymane.

07:22 R. T. Erdoganas pasikalbėjo su V. Zelenskiu

Pirmadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasikalbėjo ne tik su Rusijos prezidentu, bet ir su Ukrainos vadovu. Per pokalbį su V. Zelenskiu Turkijos prezidentas sakė, kad Ankara teikia „ypatingą svarbą“ pastangoms sukurti saugų koridorių Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui jūra.

R. T. Erdoganas teigė, kad Turkija deda visas pastangas, kad būtų tęsiamos derybos tarp Maskvos ir Kyjivo, ir yra pasirengusi suteikti daugiau paramos, įskaitant tarpininkavimą.

07:15 Sakartvelo separatistinis regionas atsisako referendumo dėl prisijungimo prie Rusijos

Sakartvelo separatistinio Pietų Osetijos regiono lyderis pirmadienį atsisakė savo pirmtako planų liepos 17-ąją surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

Pirmadienį paskelbtame įsake Maskvos kontroliuojamo anklavo prezidentas Alanas Gaglojevas akcentuoja „vienašališko sprendimo“, susijusio su referendumu „dėl klausimų, paveikiančių teisėtas Rusijos Federacijos teises ir interesus, nepriimtinumą“. Šiuo įsaku jis taip pat nurodė derėtis su Maskva dėl „tolesnės integracijos“.

Anksčiau šį mėnesį A. Gaglojevo pirmtakas Anatolijus Bibilovas pasirašė įsaką dėl referendumo, turėjusio atspindėti Pietų Osetijos „istorinius siekius“ prisijungti prie Rusijos.

06:55 V. Zelenskis: Rusija siekia sukelti badą

Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad dėl Rusijos vykdomos Ukrainos jūrų uostų blokados Kyjivas negali eksportuoti 22 mln. t grūdų.

Vėlai pirmadienį paskelbtame vaizdo pareiškime V. Zelenskis sakė, kad rezultatas yra bado grėsmė nuo šių grūdų priklausomose šalyse, galinti sukelti dar vieną migracijos krizę. „To Rusijos vadovybė aiškiai siekia“, – pareiškė jis.

V. Zelenskis apkaltino Maskvą „tyčia kuriant šią problemą, kad būtų sunku visai Europai ir kad Ukraina neuždirbtų milijardų dolerių iš savo eksporto“.

06:48 Viceministas vyksta į Turkiją tartis dėl „Bayraktar“ pirkimo

Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška antradienį išvyksta į Turkiją tartis dėl drono „Bayraktar“ pirkimo. Pinigus – 5 mln. Eur – jam per pusketvirtos dienos paaukojo žmonės, akciją inicijavo visuomenininko Andriaus Tapino vadovaujama „Laisvės TV“.

V. Semeška su drono gamintojais planuoja susitikti ketvirtadienį. „Tikiuosi, kad iki vasaros pabaigos šis dronas jau galės ginti Ukrainos žemę, Ukrainos laisvę“, – pirmadienį LRT sakė viceministras.

06:46 ES sutarė įvesti embargą jūra gabenamai Rusijos naftai

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai antradienio naktį sutarė dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai – juo įvedamas embargas jūra gabenamai rusiškai naftai.

Tai kompromisinis sprendimas – išimtimi naftotiekiams siekta sulaukti naujoms sankcijoms nepritarusios Vengrijos ir kitų nuo šių išteklių priklausomų šalių paramos.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad šiuo žingsniu „iš esmės iki metų pabaigos bus nutraukta maždaug 90% naftos importo iš Rusijos į ES“, Vokietijai ir Lenkijai įsipareigojus atsisakyti tiekimo vienu naftotiekiu į jų teritorijas. Plačiau skaitykite čia

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 4

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 7

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25
Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Verslo aplinka
2022.06.25
Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
2022.06.25
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Verslo aplinka
2022.06.25
Reitingai: populiariausias politikas – G. Nausėda, antroje vietoje – A. Anušauskas

Populiariausiu šalies politiku išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, į antrą vietą reitingų lentelėje iškopia...

Verslo aplinka
2022.06.25
Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 3

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku