Pirmadienio įvykius galite rasti čia.
[infogram id="4c34b0fe-2e77-4d16-b1b6-75805410402f" prefix="VEN" format="interactive" title="2022-05-30: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]
Antradienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.
21:53
JAV ambasadorė JT: tieksime tik gynybinius ginklus
JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Linda Thomas-Greenfield teigė, kad JAV prezidento administracija nuo pat pradžių aiškiai pabrėžė, kad Ukrainai bus teikiama tik gynybinė ginkluotė apsiginti nuo Rusijos.
Mes neteiksime ginkluotės, kuri leistų ukrainiečiams užpulti Rusiją iš Ukrainos. Prezidentas Bidenas buvo labai aiškus šiuo klausimu, kad mes netapsime karo partija, tačiau ginsime Ukrainos siekį apginti savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą, ambasadorę cituoja CNN.
21:26
Vaizdas iš Sjeverodonecko, po sprogimo chemijos gamykloje:
21:15
R. Abramovičius kreipėsi į ES teismą dėl sankcijų
Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius pateikė skundą Europos Sąjungos Bendrajam Teismui prieš ES Tarybą, įvedusią sankcijų buvusiam britų futbolo klubo Chelsea savininkui, taikantis į Kremliaus vadovą Vladimirą Putiną ir jo artimiausios aplinkos narius dėl Maskvos agresijos prieš Ukrainą, antradienį pranešė naujienų agentūra AP.
ES kovą įtraukė į asmenų, kurių turtas yra įšaldomas ir kuriems yra uždrausta atvykti į Bendriją, sąrašą dėl jų vaidmens Rusijos invazijoje į Ukrainą.
ES Tarybos ir Bendrojo Teismo pareigūnai antradienį negalėjo pakomentuoti R. Abramovičiaus skundo detalių, kai AP su jais susisiekė antradienį.
R. Abramovičius buvo priverstas parduoti Chelsea, kai jam sankcijas įvedė Jungtinės Karalystės vyriausybė dėl oligarcho indėlio V. Putinui surengiant brutalią ir barbarišką invaziją į Ukrainą.
Šio Premier lygos klubo pardavimas už 2,5 mlrd. GBP (2,9 mlrd. Eur) didžiausią kada nors už sporto komandą sumokėtą kainą buvo užbaigtas pirmadienį konsorciumo, vadovaujamo amerikiečių verslininko Toddo Boehly, vieno iš Los Andželo Dodgers beisbolo klubo savininkų. Chelsea priklausė R. Abramovičiui 19 metų.
20:51
Rusų pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį Sjeverodonecko
Ukrainos Luhansko regiono gubernatorius Serhijus Haidajus antradienio pavakarę pranešė, kad Rusijos pajėgos dabar kontroliuoja didžiąją dalį rytinio Sjevjerodonecko miesto, kur pastarosiomis dienomis vyko įnirtingos kautynes ir kuris yra vienas pagrindinių Maskvos puolimo taikinių.
Deja, šiandien Rusijos pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį miesto, savo vaizdo pranešime sakė S. Haidajus. Jis pridūrė, kad 90% miesto yra sugriauta.
20:24
Buvęs Ukrainos krašto apsaugos ministras: Ukraina gali laimėti su daugiau ginkluotės
Buvęs Ukrainos krašto apsaugos ministras Andriyjus Zagorodniukas antradienį teigė, jog Ukraina gali laimėti karą su Rusija, jeigu jai bus suteikta daugiau ginkluotės iš Vakarų.
Kai tik gausime daugiau ginklų, ypač artilerijos, kuri dabar yra gabenama iš Vakarų, mes galėsime eiti į kontrpuolimą, sakė jis.
Jo teigimu, Rusijos pajėgos dabar yra sutelktos Donbase ir veikia ten maksimaliu pajėgumu, politiką cituoja BBC.
Esame absoliučiai pasiryžę laimėti. Žinome, kad galime laimėti. Žinome, kad mūsų armija yra kur kas efektyvesnė, teigė jis.
19:56
Rusų antskrydis smogė chemijos gamyklai Sjeverodonecke
Rusijos aviacijos smūgis Sjeverodonecke kliudė chemijos gamyklą, antradienio pavakarę pranešė Serhijus Haidajus, Ukrainos Luhansko regiono administracijos vadas.
Anot jo, pataikyta į saugyklą, kurioje buvo laikoma azoto rūgštis, o aplinkinių prašoma neiti į lauką dėl galimo pavojingo rūgšties poveikio sveikatai.
19:44
Ekspertai: rusiškos naftos embargas esminio poveikio rinkai neturės
Europos Sąjungos (ES) vadovams antradienio naktį pagaliau pasiekus kompromisinį susitarimą dėl embargo laivais gabenamai rusiškai naftai, BNS kalbinti ekspertai sako, kad jog šis sprendimas esminio poveikio naftos rinkai neturės reikšmingiau didinti naftos kainas galėtų OPEC pozicija nedidinti jos pasiūlos, išaugsianti naftos paklausa Kinijoje.
Kita vertus, jie mano, jog iki metų pabaigos ES atsisakyti 90% rusiškos naftos yra reikšmingas žingsnis.
Plačiau apie tai rašoma čia.
19:11
E. Macronas siūlo V. Putinui nutraukti Odesos blokadą pagal JT rezoliuciją
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė, kad jis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nutraukti Maskvos vykdomą Ukrainos Odesos uosto blokadą pagal JT rezoliucijos sąlygas.
Per praėjusį šeštadienį vykusią diskusiją su Olafu Scholzu pasiūliau prezidentui Putinui imtis iniciatyvos, kad Jungtinėse Tautose būtų priimta rezoliucija, kuri apibrėžtų labai aiškias šios operacijos gaires, pareiškė prancūzų lyderis po Briuselyje vykusio ES viršūnių susitikimo.
18:52
Rusija nuo birželio 1-os nutrauks dujų tiekimą Danijai
Danijos energetikos grupė Orsted antradienį pranešė, kad Rusijos įmonė Gazprom Export nutrauks dujų tiekimą Danijai nuo birželio 1 dienos, danų įmonei atsisakius mokėti už energijos išteklius rubliais.
Kadangi nėra jokio dujotiekio, tiesiogiai einančio iš Rusijos į Daniją, Rusija negalės tiesiogiai nutraukti dujų tiekimo Danijai, todėl Danijai gauti dujų vis tiek bus įmanoma. Tačiau tai reiškia, kad dujos Danijai privalės didžiąja dalimi būti perkamos Europos dujų rinkoje, sakoma Orsted pranešime.
Daugiau apie tai galima perskaityti čia.
18:40
Vokietija teiks Graikijai pėstininkų kovos mašinų, kad Atėnai perduotų sovietų ginkluotę Ukrainai
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį paskelbė, kad šalis ketina perduoti savo turimos ginkluotės Graikijai už tai, kad ši perleistų Ukrainai savo turimą sovietų gamybos ginkluotę, praneša Al Jazeera.
Suteiksime Graikijai vokiškų pėstininkų kovos mašinų, spaudos konferencijoje sakė O. Scholzas, tačiau nepatikslino, kokios konkrečiai kovos mašinos bus perduodamos.
Anot jo, šalių gynybos ministrais turėtų greitai suderinti visas detales ir įvykdyti apsikeitimą.
Nors Berlynas nepatikslino kodėl nuspręsta atlikti šiuos mainus su Graikija, taip daroma gali būti dėl to, kad Ukrainos kariams nereikės didelių papildomų apmokymų ir šias priemones bus galima iš karto naudoti mūšio lauke.
18:22
G. Nausėda: ES turi atsisakyti rusiškų dujų
Europos Sąjunga turi atsisakyti rusiškų dujų importo, o tą galima pasiekti įvairiais būdais ne tik per sankcijas, po Europos Vadovų Tarybos posėdžio antradienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
Turime toliau nuosekliai judėti atsisakymo Rusijos energetinių išteklių prasme. O kiek tai bus derinama su sankcijomis, ar bus daroma nebūtinai įrėminant į sankcijas, kaip nuoseklūs mūsų žingsniai, įtvirtinant mūsų energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos kitas klausimas, žurnalistams antradienį Briuselyje sakė šalies vadovas.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
17:52
Afrikos Sąjungos lyderis: ES sankcijos Rusijos bankams apsunkina maisto produktų tiekimą
Afrikos Sąjungos pirmininkas antradienį įspėjo ES lyderius, kad jų sprendimas atsieti kai kuriuos Rusijos bankus nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT gali apsunkinti maisto produktų tiekimą į žemyną.
Kalbėdamas per vaizdo konferenciją su Briuselyje susirinkusiais ES lyderiais, M. Sallas pripažino, jog Maskvos vykdoma Odesos blokada pakenkė Ukrainos maisto produktų eksportui. Senegalo lyderis taip pat išreiškė paramą JT vadovaujamoms pastangoms uostą deblokuoti.
Taip pat norėčiau jums pasakyti, kad mūsų šalys yra labai susirūpinusios dėl šalutinių padarinių, kuriuos sukėlė mokėjimų sistemos SWIFT blokavimas, pridūrė M. Sallas.
Kai SWIFT sistema trikdoma, tai reiškia, kad net jei produktų esama, atsiskaitymas tampa sudėtingas, o gal net neįmanomas, tęsė prezidentas.
Norėčiau primygtinai paraginti, kad šį klausimą kuo greičiau išnagrinėtų mūsų kompetentingi ministrai ir rastų tinkamus sprendimus, pabrėžė jis.
17:40
Ukraina tapo visiškai priklausoma nuo naftos importo
Ukraina šiuo metu išgyvena kainų šoką ir tapo visiškai priklausoma nuo naftos importo po to, kai praėjusį mėnesį raketa smogė ir sunaikino naftos perdirbimo gamyklą Kremenčiuko mieste, teigė Andriyjus Zakrevskis, Ukrainos naftos ir dujų asociacijos primininkas.
Dabar esame visiškai priklausomi nuo kuro importo. Geležinkelių tiekimo grandinės taip pat patiria didelį stresą. Prie sienų nutįsusios eilės, o jei pridėsite 3.000 sunkvežimių su kuru, logistinė našta dar labiau pasunkės, A. Zakrevskį cituoja CNN.
Anot jo, dėl karo naftos paklausa šalyje krito maždaug 30-40%, tačiau vis tiek trūksta maždaug 5 mln. tonų naftos metams. Prieš karą 75% naftos šalį pasiekdavo iš Baltarusijos.
17:34
Gubernatorius: visas Donecko regionas paverstas mūšio lauku
Ukrainos Donecko regiono gubernatorius Pavlo Kyrylenko savo feisbuko paskyroje įkėlė vaizdo įrašą, kuriame matomi smūgio į gyvenamuosius namus Slovjanske padariniai.
Ataka įvykdyta naktį į antradienį. P. Kyrylenko ją pavadino naujausiu Rusijos karo nusikaltimu šalyje.
Kiekvienas civilis, likęs šioje teritorijoje yra taikiniu rusams. Kiekvienas toks smūgis yra žiaurus priminimas, kad Donecke nėra saugių vietų. Evakuokitės! Evakuokitės ir gelbėkite gyvybes!, rašė jis.
Visas Donecko regionas paverstas mūšio lauku, pridūrė P. Kyrylenko.
17:19
Ukraina nustatė kelis tūkstančius įtariamų karo nusikaltimų Donbase
Ukraina nustatė kelis tūkstančius įtariamų karo nusikaltimų atvejų rytiniame Donbaso regione, kur intensyviai atakuoja Rusijos pajėgos, antradienį pranešė ukrainiečių generalinė prokurorė Iryna Venediktova.
Žinoma, iškėlėme keletą tūkstančių bylų dėl to, ką matome Donbase, I. Venediktova sakė per spaudos konferenciją Hagoje, susitikusi su tarptautiniais kolegomis.
17:12
ES įkurs specialų fondą kompensuoti šalims už karinę paramą Ukrainai
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen spaudos konferencijoje antradienį pareiškė, kad ES ketina įkurti specialų fondą, skirtą kompensuoti patirtus nuostolius šalims, kurios suteikė karinę pagalbą Ukrainai.
Ji paragino didinti karinę koordinaciją ir pabrėžė, kad bus sukurtas 500 mln. Eur fondas, kuriuo bus skatinama bendra karinė produkcija, o gauti šį finansavimą galės projektai, apimantys bent trijų šalių gynybos pramonę.
Tai yra bandomoji versija pasiūlymo, kurį ketiname pristatyti metų bėgyje kalbant apie Europos gynybos investicijų programą, sakė EK pirmininkė.
17:01
Baltijos šalyse ir Lenkijoje vyks oro gynybos pratybos
Baltijos šalių ir Lenkijos oro erdvėse antradienį prasideda NATO Regioninės integruotos oro gynybos sistemos pratybos.
Kaip pranešė Lietuvos kariuomenė, pratybų Ramšteino palikimas 2022 (angl. Ramstein Legacy 2022) metu Šiaulių regione yra tikimybė pamatyti ir išgirsti sąjungininkų naikintuvus.
Pratybose taip pat dalyvaus Karinių oro pajėgų transporto lėktuvas C27J Spartan, sraigtasparniai Dauphin ir Mi-8T, bepiločiai orlaiviai Scan-Eagle, vidutinio ir trumpo nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS, RBS70 ir amerikiečių trumpo nuotolio mobili oro gynybos sistema Avenger.
Pratybos gegužės 31 birželio 9 dienomis vienu metu vyks Baltijos šalių ir Lenkijos teritorijose bei oro erdvėje. Jos sujungtos su kitomis NATO pratybomis Ramšteino lydinys ir Ramšteino sargyba.
16:48
S. Lavrovas birželio 8 d. lankysis Turkijoje
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas birželio 8 dieną planuoja apsilankyti Turkijoje, kur susitekęs su šios šalies delegacija aptars Ukrainos grūdų ir kitos žemės ūkio produkcijos eksporto galimybes, rašo Sky News.
16:22
Lukoil akcininkai patvirtino naują valdybos prezidentą
Rusijos Lukoil akcininkai išrinko Vadimo Vorobjovą valdybos pirmininku.
Kiek anksčiau akcininkai balsavo pašalinti Vagitą Alekperovą iš šio posto, kuriam nuo invazijos į Ukrainą pradžios buvo įvesto Vakarų sankcijos.
16:12
Rusijos centrinis bankas neatšauks suvaržymų gyventojams pirkti užsienio valiutos iki rugsėjo
Rusijos centrinis bankas neketina atlaisvinti įvestų ribojimų gyventojams pirkti užsienio valiutų bent iki rugsėjo mėnesio, antradienį paskelbė banko vicepirmininkė Ksenija Judajeva, rašo portalas Meduza.
15:48
Ukraina pareikš kaltinimus 80-čiai karo belaisvių
Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venediktova antradienį teigė, kad ketinama pareikšti kaltinimus dar 80-čiai Rusijos karo belaisvių, rašo The Guardian.
15:25
Tyrimo grupę dėl karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija
Jungtinę tyrimo grupę dėl Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija, antradienį pranešė Lietuvos prokuratūra.
Speciali tyrimo grupė buvo sudaryta kovo 25-ąją tarp Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Eurojusto ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo. Ji inicijuota reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje. Dokumentą pasirašė šalių generaliniai prokurorai.
Dėkoju kolegoms už šį sprendimą. Tikiu, kad šių valstybių dalyvavimas jungtinėje tyrimo grupėje bus naudingas tiek kiekvienoje valstybėje atliekamiems nacionaliniams tyrimams, tiek pasitarnaus bendros jungtinės tyrimo grupės efektyvumui. Neabejoju, kad ir toliau dirbsime kolegiškai ir efektyviai, nes mus vienija bendras tikslas, pranešime sakė Lietuvos generalinė prokurorė N. Grunskienė.
15:17
Ukrainos uostus užminavusi Maskva pareiškė, kad maisto krizę spręsti turi Vakarai ir Kyjivas
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, kad didėjančią pasaulinę maisto krizę, išprovokuotą karo Ukrainoje, turi spręsti Vakarai ir Kyjivas.
Karui tęsiantis, dešimtys konteinerinių laivų įstrigo Ukrainos uostuose, apsuptuose Rusijos pajėgų. Tai paralyžiavo kviečių, saulėgrąžų aliejaus ir kitų maisto produktų, taip pat trąšų eksportą, todėl didėja nuogąstavimai dėl pasaulyje galinčio pasireikšti maisto stygiaus ir bado.
Laivybą Juodojoje jūroje taip pat sutrikdė jūrinės minos, padėtos Rusijos ir Ukrainos pajėgų.
Vakarų šalys sukūrė daug dirbtinių problemų, uždarydamos savo uostus Rusijos laivams, sutrikdydamos logistikos ir finansų grandines, sakė S. Lavrovas žurnalistams per vizitą Bahreine.
Plačiau apie tai rašoma čia.
15:05
Išleidžiamas pašto ženklas, skirtas lietuvių Ukrainai dovanojamam dronui Bayraktar
Lietuvos paštas išleidžia pašto ženklą, skirtą lietuvių Ukrainai dovanojamam bepiločiam orlaiviui Bayraktar.
Įmonė antradienį pranešė, kad pašto ženklą kitą savaitę bus galima įsigyti visuose didžiųjų miestų pašto skyriuose ir Lietuvos pašto elektroninėje parduotuvėje.
Pirkdamas pašto ženklą pusė sumos žmogus skirs ukrainiečius remiančiai organizacijai Mėlyna ir geltona (Blue/Yellow).
Lietuvos paštas šį pašto ženklą išleis kartu su Laisvės TV, kurios iniciatyva per kelias dienas buvo surinkti 5 mln. eurų, reikalingi šiam dronui įsigyti.
14:42
Seimo vadovė: Moldovos, Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės
Moldovos ir kitų Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės, sako Kišiniove viešinti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Seimo pirmininkė Kišiniove antradienį dalyvauja jos iniciatyva surengtame Šiaurės ir Baltijos šalių (NB8) parlamentų pirmininkų susitikime, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.
Kaip nurodoma pranešime, apie tai buvo kalbama NB8 susitikimuose su Moldovos parlamento pirmininku Igoru Grosu ir šalies premjere Natalija Gavrilita.
Būtina stiprinti Rytų partnerystės šalis. Kaip sakiau p. Grosu, Lietuva supranta, kad Moldovai reikia tarptautinės paramos kelyje į Vakarų demokratiją. Tikiu, kad šis vizitas padės jai sustiprinti pozicijas tiek Europos Sąjungos, tiek kitais formatais, sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Situacija dar labiau komplikavosi be socialinių ir ekonominių, energetikos ir su COVID-19 pandemija susijusių iššūkių, atsirado naujų, susijusių su karu Ukrainoje. Nepriimtina, kad Rusija grasina Moldovai, be kita ko, bandydama destabilizuoti padėtį Padniestrės regione, teigė Seimo pirmininkė.
14:34
S. Lavrovas susitiks su Persijos įlankos šalių, Saudo Arabijos ministrais
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį susitiks su Saudo Arabijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Omano, Kuveito, Kataro ir Bahreino ministrais Rijade, praneša BBC. Susitikimo tematika ir kitos detalės neskelbiamos.
Pranešama, kad kiek anksčiau suplanuotas šešių šalių ministrų pokalbis nuotoliniu būdu su Ukrainos užsienio reikalų ministrų Dmytro Kuleba.
14:14
15.000 civilių yra likę Sjeverodonecke
Ukrainos valdžios atstovai skelbia, kad Sjeverodonecke iki šiol yra likę apie 15.000 civilių gyventojų, kurie negali, arba nenorėjo palikti savo namų. Dėl šio miesto kontrolės vyksta intensyvūs susirėmimai, o maždaug pusę yra perėmusios Rusijos pajėgos.
Kaip BBC teigė Serhijus Haidaujus, Ukrainos Luhansko regiono karinės administracijos vadas, evakuacija šiuo metu yra sustabdyta.
13:41
O. Scholzas žada Vokietijos kariuomenę padaryti didžiausia Europoje
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas keliems šalies laikraščiams pareiškė, kad Vokietijos kariuomenė greitai taps didžiausia konvencine kariuomene Europoje tarp NATO narių. Jo teigimu, tai sustiprins Vokietijos ir jos sąjungininkių saugumą.
Sekmadienį Vokietijos vyriausybė ir konservatorių opozicija sutarė įkurti specialų 100 mlrd. Eur fondą kariuomenei modernizuoti, taip pat sudarysiantį sąlygas Berlynui pasiekti NATO tikslą gynybai skirti 2% bendrojo vidaus produkto.
O. Scholzas taip pat sakė, kad Vokietija toliau tieks ginklus Ukrainai. Jis priminė, kad iki liepos pabaigos Kyjivas gaus Gepard savaeiges priešlėktuvines sistemas, taip pat kad Vokietija moko Ukrainos kariuomenę naudotis haubicomis Panzerhaubitze 2000.
13:12
Rusija perduos gamykloje Azovstal žuvusių ukrainiečių karių palaikus
Rusija antradienį paskelbė, kad perduos 152 ukrainiečių karių, rastų tuneliuose po rusų kontroliuojamo Mariupolio metalurgijos gamykla Azovstal, palaikus.
Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad rusų kariai rado 152 žuvusių kovotojų ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių palaikus vienoje šaldymo patalpoje ir kad esą po lavonais buvo keturios minos.
Rusija planuoja atstovams Ukrainoje perduoti ukrainiečių kovotojų ir karių palaikus, rastus gamyklos Azovstal teritorijoje, nurodė ministerija.
13:04
Pranešama, kad rusai kontroliuoja pusę Sjeverodonecko
Sjeverodonecko miesto administracijos vadovas Oleksandras Striukas sako, kad rusai dabar kontroliuoja pusę miesto.
Deja, miestas padalytas per pusę. Tačiau tuo pat metu miestas vis dar ginasi. Jis vis dar yra ukrainietiškas, sakė jis, patardamas gyventojams likti rūsiuose.
12:56
Du Rusijos kariai nuteisti kalėti dėl karo nusikaltimų
Ukrainos teismas antradienį nuteisė du suimtus rusų karius 11,5 metų kalėjimo už miesto šalies rytuose apšaudymą.
Aleksandras Bobikinas ir Aleksandras Ivanovas praėjusią savaitę pripažino kaltę dėl gyvenvietės Charkivo regione apšaudymo iš Belgorodo apylinkių ankstyvuoju Maskvos invazijos etapu. Bombardavimas sunaikino mokymosi įstaigą Derchačių miestelyje.
12:46
Danija balsuos dėl prisijungimo prie ES bendros gynybos politikos
Danija, 30 metų nedalyvaujanti Europos Sąjungos bendroje gynybos politikoje, trečiadienį referendume balsuos dėl to, ar po Rusijos invazijos į Ukrainą atsisakyti tokios pozicijos.
Daugiau kaip 65% šalies rinkėjų, kurių yra iš viso 4,3 mln., turėtų balsuoti už šios išimties panaikinimą, sekmadienį parodė vėliausia visuomenės apklausa.
Tačiau analitikų prognozės atsargios, nes tikimasi mažo rinkėjų aktyvumo šalyje, dažniai sakydavusioje ne didesnei ES integracijai.
Plačiau apie tai rašoma čia.
12:28
Gazprom sustabdė tiekimą į Nyderlandus
Rusijos dujų milžinė Gazprom antradienį pranešė sustabdžiusi tiekimą į Nyderlandus, olandų energetikos bendrovei GasTerra atsisakius atlikti mokėjimus rubliais Rusijos agresijos Ukrainoje fone.
Gazprom visiškai sustabdė dujų tiekimą GasTerra, bendrovei neatsiskaitant rubliais, sakoma Gazprom pranešime.
Tai reiškia, kad nuo dabar iki spalio į Nyderlandus nebus pristatyta 2 mlrd. kubinių metrų rusiškų dujų, tačiau GasTerra teigia tai numačiusi ir dujų įsigis kitur.
12:23
Iš Sjeverodonecko neįmanoma evakuoti civilių
Sjeverodonecko miesto, kurio gatvėse vyksta mūšiai, administracijos vadovas Oleksandras Striukas sako, kad civilių evakuacija šiuo metu negalima.
Miestas vis dar yra Ukrainos rankose ir jis kovoja... (bet) evakuacija neįmanoma dėl kovų, Ukrainos televizijai sakė O. Striukas.
Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus kiek anksčiau pranešė, kad padėtis itin sudėtinga. Dalį Sjeverodonecko kontroliuoja rusai.
12:03
S. Lavrovas birželio 8-ąją vyks į Turkiją derybų dėl Ukrainos grūdų eksporto
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kitą savaitę lankysis Turkijoje, kur ves derybas dėl grūdų eksporto iš Ukrainos atblokavimo, antradienį pranešė Turkijos diplomatijos vadovas.
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu per televiziją transliuotame interviu sakė, kad S. Lavrovas birželio 8 dieną atvyks į Turkiją derybų dėl saugumo koridoriaus, kuris apimtų ir kviečių gabenimą Juodąja jūra, atidarymo.
Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per pokalbį telefonu su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu sakė, kad Maskva pasiruošusi tartis dėl Ukrainos uostų atvėrimo grūdų eksportui.
11:42
Rusų pajėgos kontroliuoja dalį Sjeverodonecko
Rusijos pajėgos perėmė dalinę Rytų Ukrainoje esančio Sjeverodonecko miesto kontrolę, antradienį sakė ukrainiečių aukšto rango pareigūnas, Maskvos kariuomenei stumiantis gilyn į Donbaso regioną.
Padėtis itin sudėtinga. Dalį Sjeverodonecko kontroliuoja rusai, socialiniuose tinkluose paskelbė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus.
Pasak jo, Ukrainos pajėgos dar išlaiko kai kuriuos šio pramoninio miesto rajonus, o rusų kariai negali laisvai judėti po miestą.
S. Haidajus taip pat sakė, kad priešas planuoja operaciją aplinkiniams kaimams išvalyti.
Rusija teigia kontroliuojanti apie trečdalį Sjeverodonecko.
11:16
Ukraina: per parą nukauta 150 rusų
Per pastarąją parą Ukrainos gynėjai nukovė 150 Rusijos karių, feisbuke skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Jo teigimu, nuo invazijos pradžios iš viso nukauta apie 30.500 rusų.
Taip pat sunaikinti 1.358 (+9) tankai, 3.302 (+20) šarvuočiai, 649 (+6) artilerijos sistemos, 208 (+1) lėktuvai, 120 (+2) sparnuotųjų raketų ir kt.
10:54
Per Rusijos raketų smūgį Slovjanske žuvo trys žmonės
Ukrainos rytiniame Slovjansko mieste praeitą naktį per Rusijos pajėgų surengtą raketų smūgį žuvo mažiausiai trys žmonės ir dar šeši buvo sužeisti.
Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka socialiniame tinkle Facebook nurodė, kad per raketų smūgį nukentėjo mokykla ir septyni daugiaaukščiai gyvenamieji namai.
Mažiausiai trys žmonės žuvo ir dar šeši buvo sužeisti praeitą naktį per rusų pajėgų raketų smūgį Slovjanske, rašė jis.
P. Kyrylenka pridūrė, kad tikslus aukų ir nukentėjusiųjų skaičius bus žinomas, kai bus baigti šiuo metu vis dar vykdomi gelbėjimo darbai.
10:52
Vokietijos ekspertai: Rusijos ir Kinijos ekonominiai ryšiai tampa vis glaudesni
Rusijos ir Kinijos ekonominiai ryšiai tampa vis glaudesni jų tarpusavio prekyba per penkerius metus išaugo 75%, Kinija yra svarbiausia Rusijos prekybos partnerė, bet ne atvirkščiai, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja Deutsche Welle, cituodama šalies ekonomistus.
Išsamiau skaitykite čia.
10:38
Ministras: Lietuva svarsto įsigyti Bayraktar kovinių dronų
Lietuva svarsto įsigyti turkų gamybos Bayraktar kovinių dronų, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Kovinių dronų įsigijimas yra planuose, gali būti, kad bus ir Bayraktar. Aš dabar nenoriu tų visų planų detalizuoti, antradienį žurnalistams sakė A. Anušauskas. Plačiau skaitykite čia.
10:20
Intensyviai apšaudoma Mykolajivo sritis
Mykolajivo srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas feisbuke rašo, kad rusai toliau intensyviai apšaudo miestą ir visą sritį.
Intensyvus miesto ir regiono apšaudymas tęsiasi. Pataikė į namą su dviem vaikais. Jie nenukentėjo, pranešė V. Kimas.
Mūsų kariuomenė stumia priešą atgal. Viskas vyksta pagal planą. O mes toliau dirbame, pridūrė jis.
10:15
V. Orbanas sveikina rusiškos naftos embargo išimtį
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas antradienį sveikino Europos Sąjungos kompromisą dėl rusiškos naftos importo draudimo, leisiantį jo šaliai toliau vamzdynu Družba gauti pigios naftos iš Maskvos.
Šiąnakt šeimos gali miegoti ramiai, nes apsisaugojome nuo baisiausios idėjos, sakė V. Orbanas savo Facebook paskyroje paskelbtame vaizdo kreipimesi.
Pasiekėme susitarimą, kuriame konstatuojama, kad vamzdynais naftą gaunančios šalys gali toliau tvarkyti savo ekonomiką ankstesnėmis sąlygomis, sakė jis.
Anot V. Orbano, Visiškas tiekimo sustabdymas mums būtų buvęs nepakeliamas... kaip atominė bomba, bet mums pavyko to išvengti.
10:02
Į Rusiją iš Mariupolio išplaukė laivas, gabenantis metalo krovinį
Iš Mariupolio uosto išplaukė laivas su pavogtu iš ukrainiečių metalo kroviniu. Tai pirmas laivas, kuris išplaukė nuo tada, kai apgultą Ukrainos miestą užėmė Rusijos pajėgos.
Šiandien 2.500 t metalo lakštų ritinių išgabenta iš Mariupolio uosto; laivas plaukia į Rostovą, per susirašinėjimo programėlę Telegram paskelbė Rytų Ukrainos separatistų darinio nepripažįstamos Donecko liaudies respublikos (DLR) lyderis Denisas Pušilinas.
Ukrainos teigimu, tai prilygsta plėšikavimui.
09:55
Rusija teigia rasianti kitų naftos importuotojų
ES sutarus dėl embargo rusiškos naftos importui jūrų keliu, Rusija teigia, kad ras kitų importuotojų.
Rusijos nuolatinis atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje Michailas Uljanovas, tviteryje reaguodamas į EK vadovės Ursulos von der Leyen įrašą dėl sutarto embargo, rašė: Kaip ji vakar teisingai pasakė, Rusija ras kitų importuotojų. Verta atkreipti dėmesį, kad dabar ji prieštarauja savo pačios vakarykščiam pareiškimui. Labai greitas mąstysenos pasikeitimas rodo, kad ES nėra geros būklės.
09:26
Luhansko gubernatorius: grėsmės, kad Ukrainos kariai Sjeverodecke bus apsupti, nėra
Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus mano, kad grėsmės, jog rusai Sjeverodonecke gali apsiausti Ukrainos karius, nėra.
Ten vis tiek lieka galimybė atsitraukti į Lysyčanską, todėl kariuomenei negresia apsuptis, sakė S. Haidajus per informacinį telemaratoną.
Pasak jo, dalį Sjeverodonecko miesto kontroliuoja Rusijos kariuomenė, tačiau ten vis dar yra ukrainiečių gynėjų, kurie priešui duoda atkirtį, todėl kovos tęsiasi.
Kiek vėliau Telegram kanale jis parašė, kad visas regionas yra nuolat bombarduojamas ir oro bombomis, ir artilerija, ir tankais. Viskuo.
09:09
A. Skaisgirytė: svarbiausia buvo peržengti psichologinę ribą
Įvedant sankcijas rusiškai naftai svarbiausia buvo peržengti psichologinę ribą, o toliau reikia pradėti diskusijas dėl embargo dujoms, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė.
Svarbiausia buvo pereiti psichologinę ribą, kad vis dėlto rusiška nafta gali būti sankcijų objektas, ir ši riba buvo peržengta, vadovai sutarė, kad rusiškai naftai embargas yra įvedamas, tiesa, su tam tikromis išimtimis, antradienį interviu Žinių radijui sakė A. Skaisgirytė.
Prezidento patarėja pažymėjo, kad prie išimčių bus grįžtama, o toliau svarstant sankcijų Rusijai klausimą reikia pradėti kalbėti ir apie dujų embargą. Prie tų išimčių (naftotiekiui) dar bus sugrįžtama ateityje, manome, kad taip palikti su išimtimis neribotam laikui yra negerai, ir artimiausiose posėdžiuose, ne tik vadovų, bet ir ministrų ir darbo grupių, bus sugrįžta prie šitos temos, pažymėjo A. Skaisgirytė.
08:57
Ekonomistas: Rusijai palikta galimybė susirasti naujas rinkas naftai
Europos Sąjungos (ES) lyderiams šeštuoju sankcijų paketu sutarus dėl embargo naftai iš Rusijos, šio žingsnio veiksmingumas mažėja dėl ilgo pereinamojo laikotarpio, sako Swedbank vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus.
Manau, kad didesnė problema yra pakankamai ilgas pereinamasis laikotarpis, per kurį Rusija gali nukreipti srautus, organizuoti laivus ne į Europą, kur įprastai parduodavo savo naftą, o į kitas šalis, Aziją, Afriką. Pusė metų yra pakankamai ilgas laiko tarpas surasti alternatyvius kelius rusiškai naftai, dėl to sankcijų veiksmingumas, mano supratimu, mažėja, antradienį LRT radijui sakė V. Šimkus.
Plačiau skaitykite čia.
08:08
Rusijos pajėgos puola Sjeverodonecko ir Bachmuto kryptimis
Rusijos pajėgos vykdo puolamuosius veiksmus Sjeverodonecko ir Bachmuto kryptimis, taip pat rengiasi Lymansko puolimui, teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo antradienio ryto pranešime.
Lymansko kryptimi priešas persigrupuoja ir ruošiasi puolimui. Bandė atlikti tolesnio judėjimo maršrutų žvalgybą ties Lymano gyvenviete, patyrė nuostolių, atsitraukė, rašoma pranešime.
Jame taip pat teigiama, kad Sjeverodonecko kryptimi rusai vykdo puolimo veiksmus Sjeverodonecko ir Toškovkos rajonuose, kovos tęsiasi.
Bachmuto kryptimi Rusijos kariai vykdė kovinius ir puolamuosius veiksmus Zolotės, Kamyševachos, Počečnės, Berestovės, Pokrovskės, Dolomitnės gyvenvietėse, tačiau nesėkmingai, kovos irgi tęsiasi.
Kaip skelbta vakar, rusai įžengė į Sjeverodonecką, kur vyksta gatvių mūšiai, ir įsitvirtino Lymane.
07:22
R. T. Erdoganas pasikalbėjo su V. Zelenskiu
Pirmadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasikalbėjo ne tik su Rusijos prezidentu, bet ir su Ukrainos vadovu. Per pokalbį su V. Zelenskiu Turkijos prezidentas sakė, kad Ankara teikia ypatingą svarbą pastangoms sukurti saugų koridorių Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui jūra.
R. T. Erdoganas teigė, kad Turkija deda visas pastangas, kad būtų tęsiamos derybos tarp Maskvos ir Kyjivo, ir yra pasirengusi suteikti daugiau paramos, įskaitant tarpininkavimą.
07:15
Sakartvelo separatistinis regionas atsisako referendumo dėl prisijungimo prie Rusijos
Sakartvelo separatistinio Pietų Osetijos regiono lyderis pirmadienį atsisakė savo pirmtako planų liepos 17-ąją surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.
Pirmadienį paskelbtame įsake Maskvos kontroliuojamo anklavo prezidentas Alanas Gaglojevas akcentuoja vienašališko sprendimo, susijusio su referendumu dėl klausimų, paveikiančių teisėtas Rusijos Federacijos teises ir interesus, nepriimtinumą. Šiuo įsaku jis taip pat nurodė derėtis su Maskva dėl tolesnės integracijos.
Anksčiau šį mėnesį A. Gaglojevo pirmtakas Anatolijus Bibilovas pasirašė įsaką dėl referendumo, turėjusio atspindėti Pietų Osetijos istorinius siekius prisijungti prie Rusijos.
06:55
V. Zelenskis: Rusija siekia sukelti badą
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad dėl Rusijos vykdomos Ukrainos jūrų uostų blokados Kyjivas negali eksportuoti 22 mln. t grūdų.
Vėlai pirmadienį paskelbtame vaizdo pareiškime V. Zelenskis sakė, kad rezultatas yra bado grėsmė nuo šių grūdų priklausomose šalyse, galinti sukelti dar vieną migracijos krizę. To Rusijos vadovybė aiškiai siekia, pareiškė jis.
V. Zelenskis apkaltino Maskvą tyčia kuriant šią problemą, kad būtų sunku visai Europai ir kad Ukraina neuždirbtų milijardų dolerių iš savo eksporto.
06:48
Viceministas vyksta į Turkiją tartis dėl Bayraktar pirkimo
Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška antradienį išvyksta į Turkiją tartis dėl drono Bayraktar pirkimo. Pinigus 5 mln. Eur jam per pusketvirtos dienos paaukojo žmonės, akciją inicijavo visuomenininko Andriaus Tapino vadovaujama Laisvės TV.
V. Semeška su drono gamintojais planuoja susitikti ketvirtadienį. Tikiuosi, kad iki vasaros pabaigos šis dronas jau galės ginti Ukrainos žemę, Ukrainos laisvę, pirmadienį LRT sakė viceministras.
06:46
ES sutarė įvesti embargą jūra gabenamai Rusijos naftai
Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai antradienio naktį sutarė dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai juo įvedamas embargas jūra gabenamai rusiškai naftai.
Tai kompromisinis sprendimas išimtimi naftotiekiams siekta sulaukti naujoms sankcijoms nepritarusios Vengrijos ir kitų nuo šių išteklių priklausomų šalių paramos.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad šiuo žingsniu iš esmės iki metų pabaigos bus nutraukta maždaug 90% naftos importo iš Rusijos į ES, Vokietijai ir Lenkijai įsipareigojus atsisakyti tiekimo vienu naftotiekiu į jų teritorijas. Plačiau skaitykite čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti