ES lyderiai Briuselyje bandys rasti kompromisą dėl sankcijų Rusijai

Pirmadienį Briuselyje prasideda specialusis Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdis. Svarbiausiu klausimu darbotvarkėje išlieka šeštasis ES sankcijų paketas, dėl kurio priėmimo vis dar nesutariama.
Visų pirma, Vengrija atsisako sutikti su rusiškos naftos embargu ir reikalauja daugiau išimčių. Pristatydama šeštąjį sankcijų paketą Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, buvo griežta.
Šeštame sankcijų pakete numatytas visiškas draudimas įvežti visą rusišką naftą, tiek tiekiamą jūra, tiek vamzdynais, tiek žalią, tiek rafinuotą, tuomet sakė EK pirmininkė.
Išėjimo į jūrą neturinčios ES valstybės narės teigia negalinčios greitai atsisakyti rusiškos naftos, tiekiamos vamzdynais iš Rusijos. Šiuo metu EVT išvadų juodraštyje kalbama apie laipsnišką Rusijos iškastinio kuro atsisakymą. Nafta priskiriama tai pačiai kategorijai kaip ir dujos, t. y. klausimui, dėl kurio šiuo metu Bendrijoje nėra vieningos nuomonės.
Ieškoma kompromiso
Remiantis Politico matytame EVT išvadų juodraštyje, ieškant kompromiso gali būti sušvelnintas EK pirminis pasiūlymas ir nedraudžiama rusiška nafta, gabenama vamzdynais. Ši išimtis galėtų būti taikoma išėjimo prie jūros neturinčioms ES šalims, tokioms kaip Vengrija ir kitoms.
Galutinės išvadų formuluotės bus tikslinamos per EVT. Tikimasi, kad galiausiai pavyks pasiekti proveržį. Gali būti, kad Budapeštui bus pasiūlytos papildomos energetinio saugumo užtikrinimo garantijos bei jų finansavimas ES lėšomis.
Išėjimo prie jūros neturinti Vengrija iš Rusijos naftotiekiu Družba importuoja 65% jai reikalingos naftos ir drauge su Slovakija bei Čekija prašo importo draudimo išimties.
ES diplomatai teigia, kad atitinkamoms šalims embargo įvedimas buvo atidėtas dvejiems metams, bet Budapeštas nori mažiausiai ketverių metų ir beveik 800 mln. eurų europinio finansavimo naftos perdirbimo gamykloms adaptuoti.
Vienas ES pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad naujausiu kompromisiniu sprendimu numatoma laikinai taikyti embargo išimtį naftotiekiui Družba ir sankcijas įvesti tik naftai, gabenamai į ES tanklaiviais.
Nors bus brangu, potencialiai atsiras tam tikras trūkumas, nors tai neišsprendžiama per vieną dieną, šį iššūkį galima išspręsti, AFP sakė banko Raiffeisen Budapešte ekonomistas Zoltanas Torokas.
Tiesa, Rikardas Jozwiakas, Radio Liberty žurnalistas, teigia, kad šeštojo sankcijų paketo pavirtinimui koją kiša ne tik naftos embargo klausimas, bet ir dar vienas į sankcijų paketą įtrauktas draudimas, kuriuo siekiama uždrausti rusams įsigyti nekilnojamojo turto ES.
Kokios konkrečiai šalys priešinasi šiam draudimui R. Jozwiakas neįvardija. Pirmadienį nuotoliniu ryšiu į ES lyderius kreipsis ir Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas. Jis paragins ES įvesti daugiau sankcijų agresorei Rusijai ir padidinti ginkluotės tiekimą. Taip pat ES lyderiai turėtų aptarti ir Ukrainos atstatymo klausimus.
EVT darbinė vakarienė prasidės 19 val. Briuselio laiku (20 val. Lietuvos laiku). ES lyderiai į susitikimą pradės rinktis 15 val. Briuselio laiku (16 val. Lietuvos laiku). EVT tęsis ir rytoj, gegužės 31 d. Jeigu ES lyderiams pavyks pasiekti kokių nors kompromisų greičiausiai tai bus padaryta vėlyvą vakarą.
Šioje EVT darbotvarkėje numatyta aptarti ne tik su Ukraina susijusius klausimus, bet ir gynybą, energetiką, apsirūpinimo maistu saugumą.
Eilinis EVT posėdis turėtų vykti birželio pabaigoje, tačiau EVT pirmininkas Charlesis Michelis nusprendė jau gegužės 3031 d. surengti specialų susitikimą, nes yra daug ypatingos svarbos neatidėliotinų ir aktualių klausimų.
[infogram id=df8fa112-bc3a-4aac-be74-30fda7b4f592 prefix=Uyy format=interactive title=Sankcijos Rusijai ir Baltarusijai 2022 05 06]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti