Ukrainos gynybos ministras: karas pereina į užsitęsusią fazę, rusai Donecke puola visą fronto liniją

Publikuota: 2022-05-17
Atnaujinta 2022-05-17 22:01
  • Iš „Azovstal“ į separatistų kontroliuojamus Ukrainos miestus evakuota šimtai Ukrainos gynėjų.
  • Ukraina tikisi rusų belaisvius išmainyti į evakuotus karius. Tačiau V. Zelenskis įspėja, kad tam prireiks laiko.
  • Antradienį rusai atakavo įvairias Ukrainos sritis – Lvivo, Sumų, Černihivo, Luhansko. Pranešama apie žuvusius ir sužeistus žmones, sugriautus ir apgadintus civilinius pastatus.
  • Lvivo srityje per raketų ataką apgadinta geležinkelio infrastruktūra.

Pirmadienio įvykius galite rasti čia.

22:00 Baigiame pildyti antradienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime trečiadienį 6:30 val.

21:58 JAV pradeda programą, kuria rinks Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje

JAV valstybės departamentas antradienį paskelbė, kad pradedama vykdyti nauja programa, kurios tikslas – „surinkti, išanalizuoti ir padaryti plačiai prieinamus įrodymus apie Rusijos įvykdytus karo nusikaltimus ir kitus žiaurius nusikaltimus Ukrainoje“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Programa, pavadinta „Konfliktų stebėjimo centru“, „apima atvirų šaltinių įrodymų, susijusių su Rusijos pajėgų veiksmais per prezidento Vladimiro Putino pasirinktą žiaurų karą, dokumentavimą, tikrinimą ir platinimą“, teigiama Valstybės departamento pranešime žiniasklaidai, kuriuo rėmėsi CNN.

Informacija bus dalijamasi viešai per internetinę platformą, priduriama pranešime.

21:54 Austrija ir toliau nežada jungtis prie NATO

Karlas Nehammeris, Austrijos kancleris, pakartojo, kad jo šalis, kuri nepriklauso jokiam kariniam aljansui, neketina prisijungti prie NATO.

K. Nehammeris sakė, kad Austrijos istorija skiriasi nuo Suomijos ir Švedijos istorijos ir kad ji išlaikys karinį neutralumą, skelbia BBC.

Tačiau jis sakė, kad jo šalis, kaip Europos Sąjungos narė, solidarizuojasi su Ukraina, leidžia ginklų tiekimą Kyjivui ir remia sankcijas Rusijai.

21:42 Ukraina iš „KfW“ žada pasiskolinti iki 150 mln. Eur

Ukrainos Vyriausybė pritarė nutarimui ir nusprendė iš Vokietijos banko „KfW“ lengvatinėmis sąlygomis pasiskolinti iki 150 mln. Eur.

Kaip skelbiama Vyriausybės portale, kuriuo remiasi „Unian“, paskola suteikiama 15 metų laikotarpiui, pirmasis mokėjimas atidėtas 5 metams nuo sandorio sudarymo dienos.

21:37 „Azovstal“ gynėjai pasiekė Olenivką

Į laikinai okupuotą Olenivkos miestelį Donecko srityje atvyko septyni autobusai su ukrainiečių kariais, evakuotais iš gamyklos „Azovstal“, praneša „Reuters“. 

Tikslus evakuotų ukrainiečių skaičius nepranešamas.

21:31 JAV žada neleisti Rusijai sumokėti skolos

Agentūra „Bloomberg“ praneša, kad JAV vyriausybė ruošiasi blokuoti Rusijos galimybę sumokėti JAV obligacijų skolą, o tai priartintų Rusiją prie defolto.

Balandžio pradžioje JAV vyriausybė uždraudė Rusijai naudotis JAV bankuose laikomais pinigais, taip siekdama finansiškai prispausti Kremlių.

Paskutinį kartą Rusijos vyriausybė įsipareigojimų nevykdė 1917 m. per bolševikų revoliuciją.

21:17 V. Zelenskis kalbėjo Kanų kino festivalio atidarymo ceremonijoje

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, antradienį vaizdo ryšiu kreipėsi į Kanų kino festivalio atidarymo ceremonijos dalyvius. Apie šią jo kalbą iš anksto neskelbta.

„Galiausiai neapykanta išnyks ir diktatoriai mirs“, – sakė jis susirinkusiems žmonėms, kurie jam plojo atsistoję.

Jis užsiminė apie kino galią Antrojo pasaulinio karo metais, įskaitant Charlie Chaplino filmą „Didysis diktatorius“ (The Great Dictator), kuriame pašiepiamas nacių lyderis Adolfas Hitleris.

„Mums reikia naujo Chaplino, kad šiandien įrodytume, jog kinas nėra nebylus“, – sakė V. Zelenskis.

„Ar kinas tylės, ar kalbės garsiai? Ar kinas gali likti nuošalyje?“ – klausė jis.

21:04 O. Reznikovas: karas pereina į užsitęsusią fazę

Rusija ruošiasi ilgalaikiam karui, sako Oleksijus Reznikovas, Ukrainos gynybos ministras.

„Daugeliu atžvilgių Rusija ruošiasi ilgalaikei karinei operacijai. Karas pereina į užsitęsusią fazę. Matome, kaip Chersono srityje, Zaporižios regione Rusijos užpuolikai aktyviai vykdo inžinerinius ir įtvirtinimo darbus, kad prireikus galėtų pereiti į gynybą“, – rašė ministras savo „Facebook“ paskyroje.

Jis taip pat teigė, kad Baltarusijos kariai vykdo aktyvius manevrus prie sienos su Ukraina, o tai verčia Ukrainos kariuomenę rezervuoti pajėgas tam atvejui, jei Maskva paspaustų Minską įsiveržti. Todėl O. Reznikovas nori, kad NATO atsakytų į klausimą, kokią ateitį jis mato Ukrainai.

„Bus priimta NATO strateginė koncepcija ateinantiems 10 metų. Kokią vietą Europa matys Ukrainai, siekdama apsaugoti savo rytines sienas? Mes visi čia galvojame bent jau apie Europos saugumo architektūros atkūrimą. Ukraina jau įrodė, kad gali būti patikima saugumo partnerė. Stiprinimas – tai Europos stiprinimas rytuose“, – svarsto ministras.

20:46 Izraelio ambasada grįžta į Kijevą

Gegužės 17 d. Michaelis Brodskis, Izraelio ambasadorius Ukrainoje, prie ambasados pastato Kyjive iškėlė savo šalies vėliavą, pranešė ambasada socialiniame tinkle „Twitter“.

20:23 E. Macronas: Prancūzija tieks daugiau ginklų Ukrainai

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį per pokalbį su kolega iš Ukrainos Volodymyru Zelenskiu pasakė, kad ginklų tiekimas iš Paryžiaus „suintensyvės“, teigiama Eliziejaus rūmų pareiškime.

„Jis patvirtino, kad Prancūzijos ginklų tiekimas bus tęsiamas ir artimiausiomis dienomis bei savaitėmis bus intensyvesnis, kaip ir humanitarinės įrangos tiekimas“, – sakoma pareiškime.

20:22 Ukraina: rusai Donecke puola palei visą fronto liniją

Donecko kryptimi rusų pajėgos bando judėti palei visą fronto liniją, apšaudo gyvenvietes iš artilerijos, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo naujausioje operatyvinėje informacijoje.

„Charkivo kryptimi priešo daliniai pagrindines pastangas sutelkia į tai, kad išlaikytų savo pozicijas ir užkirstų kelią Ukrainos karių judėjimui link valstybės sienos. Visų pirma, priešas vykdė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinių artilerijos apšaudymą“, – teigia Generalinis štabas.

Anot jo, rusai pergrupuoja ir papildo savo kariuomenę, kaupia atsargas, nes planuoją naują puolimą Slaviansko kryptimi. Pranešama apie vykdytą oro žvalgybą.

20:02 Rusijos tyrimų komitetas apklaus „Azovstal“ gynėjus

Rusijos tyrimų komitetas apklaus ukrainiečių kovotojus, kurie buvo išgabenti iš plieno gamyklos „Azovstal“ Mariupolio mieste, antradienį komiteto pranešimą citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Apklausa bus vykdoma kaip dalis Rusijos „tyrimo“, kurį Maskva vadina „baudžiamosiomis bylomis dėl Ukrainos režimo nusikaltimų“.

19:29 V. Zelenskis kalbėjosi su E. Macronu

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, per telefoninį pokalbį su Emmanueliu Macronu, Prancūzijos prezidentu, aptarė „Azovstal“ gamykloje buvusių karių gelbėjimo operacijoje.

Kaip pranešė pats V. Zelenskis, jie taip pat aptarė karo eigą, derybų proceso perspektyvas. Be to, kalbėta apie degalų Ukrainoje trūkumą, naujas sankcijas Rusijai, paramą, galimus žemės ūkio produkcijos eksporto būdus.

19:17 Pranešama apie apšaudymą Černihive

Rusijos pajėgos vėl apšaudė Černihivo sritį, praneša Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

„Šiandien apie 16.40 val. stebėtojai užfiksavo 6 minosvaidžių „atvykimus“ iš Rusijos Federacijos teritorijos Senkivkos kryptimi. Nuostolių tarp personalo ir technikos nėra“, – sakoma pranešime.

19:07: J. Borrellis: Rusija galėjo pasiekti pasaulio nuostolių rekordą

Josepas Borrellis, Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas, pareiškė, kad Rusijos pajėgos, įsiveržusios į Ukrainą, galėjo prarasti 15% savo turimų karių.

Aš nedrįsčiau kelti hipotezės apie tai, kaip ilgai Rusija gali priešintis. Jei tiesa, kad Rusija nuo karo pradžios prarado 15% savo karių, tai yra pasaulio kariuomenės, įsiveržusios į šalį, nuostolių rekordas“, – teigia ES užsienio politikos vadovas.

Jis pridūrė, kad ES neleis, kad Ukrainai pritrūktų karinės įrangos, praneša „Reuters“.

18:53 Rusija nusprendė pasitraukti iš Baltijos jūros valstybių tarybos

Rusija paskelbė apie planus pasitraukti iš Baltijos jūros valstybių tarybos. Tai padaryta praėjus daugiau nei dviem mėnesiams po to, kai šis tarpvyriausybinis politinis forumas, kurį sudaro Danija, Estija, Suomija, Vokietija, Islandija, Latvija, Lietuva, Norvegija, Lenkija, Suomija, Švedija ir Rusija, sustabdė Maskvos narystę dėl sukelto karo Ukrainoje.

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, šiandien primygtinai tvirtino, kad Rusija priėmė sprendimą pasitraukti iš Tarybos „reaguodama į priešiškus grupės veiksmus“.

„Narystės Taryboje nutraukimas neturės įtakos Rusijos buvimui regione“, – sakė S. Lavrovas, prieš tai įspėjęs, kad bet kokie bandymai „išstumti mūsų šalį iš Baltijos jūros regiono yra pasmerkti nesėkmei“, skelbia BBC.

Jis taip pat apkaltino NATO ir Tarybos narius, kad šie pavertė forumą „antirusiškos politikos priemone“.

18:47 Italija už dujas mokės rubliais

Italijos naftos ir dujų bendrovė „Eni“ paskelbė, kad atsidaro dvi sąskaitas „Gazprombank“, jog galėtų atsiskaityti už rusiškas dujas.

„Tai padaryta gavus vienašališką „Gazprom Export“ prašymą pakeisti galiojančias šalių sutartis pagal naują Rusijos Federacijos nustatytą atsiskaitymo už dujas tvarką. Nors „Eni“ atmetė šiuos pakeitimus, bendrovė ketina laikinai atidaryti abi sąskaitas, nepažeisdama savo sutartinių teisių, kuriose vis dar numatytas mokėjimas eurais. Ši aiški sąlyga bus įtraukta į mokėjimo procedūrą“, – teigia bendrovė savo pranešime.

Išsamiau skaitykite čia

18:00 Rusija žada neblokuoti „YouTube“

Rusija neplanuoja blokuoti „YouTube“, antradienį pareiškė Maksutas Šadajevas, skaitmeninės plėtros ministras, pripažindamas, kad dėl tokio žingsnio greičiausiai nukentėtų Rusijos vartotojai, todėl jo reikėtų vengti.

M. Šadajevas taip pat neigė, kad Rusija gali siekti dar labiau izoliuotis nuo pasaulinės interneto infrastruktūros.

„Mes nenorime nuo nieko užsidaryti, – sakė M. Šadajevas, kurį citavo „Reuters“. – Priešingai, manome, kad Rusija turėtų likti pasaulinio tinklo dalimi.“

Rusija yra užblokavusi „Twitter“, „Meta“ valdomus socialinius tinklus „Facebook“ ir „Instagram“. Taip pat šalis jau kelis mėnesius skiria baudas ir grasina „YouTube“ už tai, kad ji neištrina turinio, kuriame pateikiama informacija apie Rusijos karą Ukrainoje, o Maskva jį laiko „neteisingą ir neteisėtą“. 

17:47 Kovą Ukrainos eksportas sumažėjo 57,9%

Kovo mėnesį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, Ukrainos eksportas sumažėjo beveik 57,9%, o importas – 75,8 %, remdamasis Valstybinės statistikos tarnybos duomenimis skelbia „nv.ua“.

2022 m. pirmąjį ketvirtį Ukrainos užsienio prekybos balansas, palyginti su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu, sumažėjo 40 kartų nuo 1271,6 mln. USD iki 31,6 mln. USD.

17:30 Rusija sieks Azovo pulką pripažinti „teroristine organizacija“

Rusijos generalinis prokuroras kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą su prašymu pripažinti Ukrainos Azovo pulką, gynusį „Azovstal“ gamyklą Mariupolyje, „teroristine organizacija“, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Interfax“.

Pranešama, kad Rusijos Aukščiausiasis Teismas šią bylą turėtų nagrinėti gegužės 26 d.

17:18 D. Kuleba susitiko su Nyderlandu užsienio reikalų ministru

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, Hagoje susitiko su Wopke Hoekstra, Nyderlandų užsienio reikalų ministru, bei aptarė ginklų tiekimą, naujas sankcijas Rusijai ir kandidatės į Europos Sąjungą statuso suteikimą jo šaliai.

17:08 Ukraina: šiemet įmanoma sulaukti padoraus derliaus šalyje

Ukrainoje ankstyvieji vasariniai javai jau pasėti, tęsiama kukurūzų, saulėgrąžų ir grikių sėja, pranešė Tarasas Vysockis, Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministro pirmasis pavaduotojas.

„Šiemet pavasario sėjos kampanijos tikslas buvo peržengtas. Iš tikrųjų jau apsėta daugiau kaip 10 mln. hektarų, o tai sudaro apie 75% planuoto apsėti ploto. Visi ankstyvieji vasariniai augalai jau pasėti, tęsiama kukurūzų, saulėgrąžų ir grikių sėja“, – T. Vysockį citavo „Unian“.

Pasak pareigūno, sėja vyksta visoje Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje, kurioje nevyksta karo veiksmai.

„Šiandien oro sąlygos gana palankios. Nesant kitų force majeure veiksnių, šiais metais yra galimybė sulaukti padoraus derliaus“, – sakė jis.

16:48 Ukraina sako, kad negalėjo panaudoti kitokios „Azovstal“ gelbėjimo operacijos

Negalėjo būti jokios kitos „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje gynėjų gelbėjimo operacijos, kaip tik ta, kuri naudojama šiuo metu, sako Hanna Maliar, Ukrainos gynybos viceministrė.

„Operacija bus vykdoma tol, kol šie žmonės grįš į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją. Taip pat pranešėme, kad karinis atblokavimas šioje situacijoje, deja, neįmanomas, ir negali būti jokios kitos gelbėjimo operacijos, išskyrus šiuo metu naudojamą. Tai buvo vienintelė išeitis“, – sakė ji žurnalistams spaudos konferencijos metu, praneša „Ukrainska pravda“.

Ji dėkojo Mariupolio gynėjams pabrėždama, kad jie suteikė kritiškai svarbaus laiko sukurti gynybines linijas, suformuoti rezervą ir atlikti kitus karinius veiksmus.

16:36 Suomiai nemokės už dujas rubliais

Suomijos valstybinė dujų bendrovė „Gasum“ atmeta Rusijos reikalavimą už jos eksportuojamas gamtines dujas mokėti rubliais ir tvirtina esanti pasirengusi galimam tiekimo nutraukimui, teigiama „Gasum“ pranešime spaudai.

Suomijos įmonė skelbia, kad kartu su klientais ir šalies valdžios institucijomis tokiai situacijai ruošėsi. „Gasum“ tikisi artėjančią vasarą dujomis apsirūpinti per jungtį su Estija „Balticconnector“, tačiau pripažįsta, jog šią užduotį gali apsunkinti riboti dujotiekio pajėgumai.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

16:34 V. Putinas žada valstybės pagalbą Rusijos naftos verslui

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, antradienį pareiškė, kad atsisakydama rusiškų energijos išteklių tiekimo Europa rizikuoja mokėti brangiausias energijos kainas pasaulyje, o jos pramonė taptų mažiau konkurencinga.

Kalbėdamas per televiziją transliuotame susitikime su šalies naftos pramonės vadovais ir vyriausybės pareigūnais, V. Putinas taip pat sakė, kad Vakarų sankcijos ir galimas Rusijos naftos embargas lėmė pasaulinių naftos kainų augimą, skelbia „Reuters“.

„Naftos rinkoje vyksta tektoniniai pokyčiai, ir daryti verslą taip, kaip buvo daroma anksčiau, pagal senąjį modelį, atrodo mažai tikėtina“, – sakė V. Putinas ir pridūrė, kad svarbu sukurti visą grandinę nuo gamintojo iki galutinio pirkėjo.

Jis pažadėjo valstybės pagalbą šalies naftos gamintojams, įskaitant lengvesnį paskolų ir draudimo gavimą.

16:27 TBT į Ukrainą siunčia 42 tyrėjų komandą

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas antradienį išsiuntė į Ukrainą 42 tyrėjų, teismo medicinos ekspertų ir kitų darbuotojų komandą tirti karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, paskelbė prokuroras.

Tai didžiausia tokio pobūdžio pavienė TBT misija nuo pat jo įkūrimo, sakoma Karimo Khano, TBT vyriausiojo prokuroro, pareiškime.

16:20 JAV iždo sekretorė skatina Europą skirti daugiau lėšų Ukrainai 

Janet Yellen, JAV iždo sekretorė, paragino Europos partneres skirti daugiau lėšų palaikyti Ukrainos ekonomiką ir nuo agresorės Rusijos besiginančius ukrainiečius ir pat pergalės.

„Nuoširdžiai prašau partnerių jungtis prie mūsų ir padidinti finansinę paramą Ukrainai. Tai kritiškai svarbu siekiant užtikrinti, kad Ukrainos demokratija laimėtų prieš Putino agresiją“, – Briuselio ekonomikos forume antradienį teigė J. Yellen. Plačiau galite skaityti čia

16:17 V. Putinas ir vėl kaltino Vakarus dėl Rusijos karo Ukrainoje

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pareiškė, kad tai, kas vyksta Ukrainoje, yra susiję su „neapgalvota“ Vakarų politika, kuri „ignoravo Rusijos susirūpinimą dėl saugumo ir skatino neofašizmą“.

„Viskas, kas šiandien vyksta, įskaitant aplink Ukrainą, yra susiję su neapgalvota vadinamųjų kolektyvinių Vakarų politika, kuri dešimtmečius ignoravo visiškai teisėtus Rusijos nuogąstavimus jos saugumo užtikrinimo srityje ir visais įmanomais būdais skatino nacionalistinius neofašistinius elementus Kyjivo vadovybėje“, – sakė V. Putinas, kurį citavo Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Anot jo, Vakarai nekreipė dėmesio į Ukrainos pietryčiuose „kylančias problemas“ ir taip prisidėjo prie to, kad karo veiksmai Ukrainoje tęstųsi jau 8 metus.

16:00 Vokietija stiprins karinį bendradarbiavimą su Švedija ir Suomija

Vokietija stiprins savo karinį bendradarbiavimą su Švedija ir Suomija, šioms dviem šalims po Rusijos invazijos į Ukrainą siekiant įstoti į NATO, antradienį paskelbė Olafas Scholzas, vokiečių kancleris.

„Intensyvinsime savo karinį bendradarbiavimą, ypač Baltijos jūros regione ir bendromis pratybomis“, – sakė O. Scholzas, kilus susirūpinimui dėl šių dviejų kandidačių saugumo pereinamuoju stojimo į NATO laikotarpiu.

„Abi šalys visuomet gali kliautis mūsų parama, ypač šioje labai ypatingoje situacijoje“, – pridūrė jis.

15:54 Ukrainos pareigūnė: Rusija 3.000 Mariupolio gyventojų laiko koncentracijos stovykloje

Daugiau nei 3.000 Mariupolyje gyvenusių civilių laikomi įkalinti Rusijos koncentracijos stovykloje, įkurtoje buvusiuose pataisos namuose Olenivkos kaime, sako Liudmyla Denisova, Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė.

Pasak jos, įkalinti yra ir apie 30 savanorių, kurie bandė į Mariupolį atgabenti humanitarinę pagalbą.

„Prieš išsiunčiant į koloniją, okupantai sulaikytus piliečius daug valandų tardė ir kankino elektrošoku. Koncentracijos stovykloje kalėjimo terminas yra 30 dienų. „Ypač nepatikimiems“ – aktyvistams, buvusiems kariškiams, teisėsaugos pareigūnams – jis tęsiamas dar mėnesį“, – skelbia L. Denisova.

15:42 Dega „Knauf“ gamykla

Pranešama, kad po Rusijos apšaudymo užsidegė „Knauf“ gamykla, esanti Donecko srityje.

15:38 Suomijos parlamentas išreiškė paramą šalies narystei NATO

Didžioji dauguma Suomijos parlamento narių antradienį per balsavimą parėmė iniciatyvą teikti paraišką dėl narystės NATO, pranešė suomių visuomeninis transliuotojas „Yle“.

Paraiškos dėl narystės NATO teikimui pritarė 188, „prieš“ balsavo aštuoni parlamento nariai. Balsavime nedalyvavo trys deputatai.

Suomijos parlamente antradienį vyko debatai dėl vyriausybės ir prezidento Sauli Niinisto siūlymo pritarti sprendimui dėl šalies stojimo į Vakarų šalių gynybos aljansą. Šalies prezidentas, šiuo metu viešintis Stokholme, sprendimą turėtų patvirtinti nuotoliniu būdu.

15:37 Panevėžyje uždarytas Ukrainos karo pabėgėlių registracijos centras

Panevėžyje uždarytas Ukrainos karo pabėgėlių registracijos centras. Kaip pranešė savivaldybė, nuo pirmadienio ministerijos sprendimu uždarius centrą, veikusį „Aušros“ progimnazijos patalpose, ukrainiečiai toliau bus registruojami Migracijos departamento Panevėžio skyriuje. 

Savo paslaugas ir toliau teiks Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ savanoriai, Užimtumo tarnyba ir toliau informuos apie darbo galimybes.

15:26 JAV Europai siūlys įvesti tarifus rusiškai naftai

Šią savaitę vyksiančiame Didžiojo septyneto (G-7) šalių finansų ministrų susitikime JAV iždo pareigūnai planuoja Europos šalims pasiūlyti įvesti tarifus Rusijos naftai kaip greitesnę alternatyvą visiškam jos embargui.

Tarifų mechanizmas būtų sukurtas taip, kad rusiška nafta liktų rinkoje, tačiau būtų apribotos Rusijos gaunamos pajamos iš naftos, žurnalistams sakė iždo pareigūnai, kuriuos citavo „Reuters“.

15:18 Kremlius: su Mariupolio gynėjais bus elgiamasi pagal „tarptautinius įstatymus“

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, atsisakė komentuoti Mariupolio gamyklos „Azovstal“ gynėjų, kurie buvo perkelti į Rusijos kontroliuojamą teritoriją, situaciją ir neatsakė, ar su šiais kariais bus elgiamasi kaip su karo nusikaltėliais, ar kaip su karo belaisviais.

„Vladimiras Putinas garantavo, kad su jais bus elgiamasi pagal atitinkamus tarptautinius įstatymus“, – sakė jis, atsisakydamas pateikti daugiau informacijos apie tai, kas nutiks Ukrainos kariams, praneša BBC.

15:13 G-7 finansų ministrai žada parengti 15 mlrd. Eur finansinį paketą Ukrainai 

Didžiojo septyneto (G-7) finansų ministrai nori parengti 15 mlrd. Eur (15,80 mlrd. USD) pagalbos Ukrainai paketą, antradienį naujienų agentūrai „Reuters“ sakė aukštas Vokietijos vyriausybės pareigūnas.

Anot jo, paketas būtų skirtas trims mėnesiams, finansavimas daugiausia būtų teikiamas dotacijomis. Pareigūnas teigė, kad JAV žada prie šio paketo prisidėti 7,5 mlrd. USD.

14:51 Pranešama apie apšaudymus Sumų srityje

Dmytro Žyvyckis, Ukrainos Sumų regiono gubernatorius, praneša, apie apšaudymus ir susirėmimus su rusų kariais jo srityje.

„Mūsų regiono apšaudymas iš Rusijos teritorijos tęsiasi nuo pat ryto. Apie 5 smūgius Esmano rajone. Apie 70 sprogimų Bojaro-Ležači kryptimi. Sopyčo gyvenvietės teritorijoje užfiksuoti 6 sprogimai“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė gubernatorius.

Anot jo, bandoma pralaužti valstybės sieną ties Seredyna-Budos miesteliu.

14:36 Rusija išsiunčia du Suomijos ambasados darbuotojus

Maskva antradienį pranešė, kad dviem Suomijos ambasados Rusijoje darbuotojams nurodyta palikti šalį, atsakant į analogišką Helsinkio žingsnį.

Užsienio reikalų ministerija pareiškime nurodė iškvietusi Suomijos ambasadorių Maskvoje, kad pareiktų „griežtą protestą“ dėl dviejų Rusijos diplomatų išsiuntimo iš kaimyninės Suomijos balandžio mėnesį. 

Ji taip pat kaltino Suomiją, kad ši laikosi „konfrontacinio kurso“ Rusijos atžvilgiu, tiekia ginklus Ukrainai ir „dangsto Ukrainos nacionalistų nusikaltimus“ prieš civilius gyventojus.

14:21 Ukraina: derybos šiuo metu nevyksta

Rusijos ir Ukrainos derybos buvo sustabdytos, anksčiau išsakytą Kremliaus teiginį (13:04 val. žinia) patvirtino Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, derybų grupės narys.

„Šiandien derybų procesas yra sustabdytas. Po Stambulo komunikato nėra jokių pokyčių, jokios pažangos. Rusijos Federacija vis dar lieka prie savo stereotipinio mąstymo. Tačiau bet koks karas baigsis prie derybų stalo ir šį procesą moderuos ponas Zelenskis“, – Ukrainos televizijoje sakė M. Podoliakas, kurį citavo „Unian“.

Ukrainos prezidento patarėjas pridūrė, kad šalis nežada atiduoti savo teritorijų vien tam, jog „išgelbėtų V. Putino statusą“ ar greičiau užbaigtų Rusijos invaziją. Anot jo, tai reikštų atidėtą karą, o tai nėra naudinga nei Ukrainai, nei Europai.

14:09 FNTT: Lietuvoje įšaldyta daugiau kaip 51 mln. Eur sankcionuotų asmenų turto

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) praneša, kad dėl Lietuvoje taikomų Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai bendra iš viso įšaldytų piniginių lėšų suma šią savaitę sudaro daugiau nei 51,193 mln. Eur, 12,088 mln. USD ir per 285.000 RUB.

Pasak FNTT, Lietuvoje finansinės sankcijos yra taikomos 7 juridiniams asmenims, remiantis sąsajomis per nuosavybės teisę ar kontrolę. Šiems asmenims priklausančių įšaldytų lėšų sąskaitose esanti bendra suma yra daugiau nei 19,586 mln. Eur ir beveik 2,995 mln. USD.

Sankcionuotiems asmenims apribota galimybė naudotis Lietuvoje esančiais ir nuosavybės teise priklausančiais 3 nekilnojamojo turto objektais – butais ir 1 žemės sklypu pagal nuomos sutartį.

13:29 Dūmoje – iniciatyva uždrausti Azovo pulko karių mainus

Rusijos Dūmoje norima uždrausti Azovo pulko, kuris gynė Mariupolį ir „Azovstal“, karių, evakuotų į prorusiškų separatistų kontroliuojamus miestus, mainus į rusus belaisvius.

Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas tai pareiškė antradienį vykusiame posėdyje.

„Naciai nusikaltėliai neturėtų būti keičiami, turime padaryti viską, kad jie stotų prieš teismą“, – sakė jis.

V. Volodinas pavedė Dūmos gynybos komitetui parengti atitinkamą protokolinį įsakymą.

13:12 Per ataką Černihivo srityje žuvo aštuoni žmonės

Aštuoni žmonės žuvo ir 11 sužeisti per raketų smūgį Desnos kaimui Černihivo srityje, pranešė regiono Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos vyriausioji valdyba.

Medikai ir gelbėtojai vis dar dirba įvykio vietoje.

13:04 Rusų viceministras: Ukraina praktiškai pasitraukė iš derybų proceso

Rusijos užsienio reikalų viceministras Andrejus Rudenka pareiškė, kad šiuo metu taikos derybos tarp Rusijos ir Ukrainos nevyksta.

„Ne, derybos nevyksta. Ukraina praktiškai pasitraukė iš derybų proceso“, – Žemutiniame Naugarde žurnalistams sakė A. Rudenka. 

Jo teigimu, derybos nevyksta jokia forma.

12:54 V. Zelenskis kalbėjosi su O. Scholzu

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad surengė derybas su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu.

„Surengėme produktyvias derybas su Olafu Scholzu. Aptarėme padėtį fronte, tolesnį spaudimą Rusijai, sankcijų didinimą, taikos perspektyvas. Vertiname Vokietijos paramą, įskaitant gynybinę. Tikimės tolesnės Vokietijos pagalbos Ukrainai siekiant visateisės narystės ES“, – tviteryje parašė V. Zelenskis.

Tuo metu „Spiegel“ praneša, kad per pastarąsias dvi savaites Vokietija išsiuntė Ukrainai tūkstančius prieštankinių granatsvaidžių ir minų. Šie ginklai buvo paskirstyti įvairiems daliniams. „Ukrainskaja pravda“ šaltiniai vyriausybiniuose sluoksniuose šią informaciją patvirtino.

12:45 Ukrainoje rastas nušauto čekų savanorio kūnas

Čekija antradienį pranešė, kad Ukrainoje žuvo vienas jos pilietis; vietos žiniasklaida jį identifikavo kaip savanorį, nušautą ir rastą pakelės kape.

Šis 49 metų sunkvežimių vairuotojas buvo nuvykęs į karo draskomą šalį, norėdamas padėti gabenti žmones į saugią vietą netrukus po Rusijos invazijos pradžios, čekų žiniasklaidai sakė velionio žmona.

„Užsienio reikalų ministerija žino apie Čekijos piliečio žūties atvejį“, – naujienų agentūrai AFP patvirtino Užsienio reikalų ministerijos atstovė Lenka Do. 

Čekų naujienų agentūros CTK žiniomis, savanorio kūnas buvo aptiktas kartu su dar dviejų asmenų palaikais pakelės kape netoli šiaurinio Makarivo miesto, esančio netoli Kyjivo. Du iš trijų žuvusiųjų buvo nušauti į galvą, o vienas – į pilvą, nurodė CTK.

12:13 S. Lavrovas apie Suomijos ir Švedijos narystę NATO: nebus didelio skirtumo

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sako, kad dėl Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie NATO tikriausiai nelabai kas pasikeis.

„Suomija ir Švedija, kaip ir kitos neutralios šalys, jau daugelį metų dalyvauja NATO karinėse pratybose, NATO atsižvelgia į jų teritoriją planuodama karinius veiksmus į rytus. Taigi šia prasme turbūt nėra didelio skirtumo“, – sakė S. Lavrovas.

„Pažiūrėsime, kaip Šiaurės Atlanto aljansas iš tikrųjų naudoja jų teritoriją, ir padarysime išvadas“, – teigė Rusijos užsienio reikalų ministras.

12:06 Suomija ir Švedija kartu teiks stojimo į NATO paraiškas

Suomija ir Švedija antradienį per iškilmingą ceremoniją, dalyvaujant abiejų valstybių vadovams, paskelbė kartu teiksiančios paraiškas abiejų šalių stojimui į NATO.

Šis žingsnis, paskelbtas Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo ir Suomijos prezidento Sauli Niinisto, žymi istorinį atotrūkį nuo abiejų Šiaurės šalių ilgametės karinio neutraliteto politikos, padidėjus Rusijos agresijos grėsmei po Maskvos karinės invazijos į Ukrainą.

Anderso Wiklundo  (TT / „Scanpix“) nuotr.
Anderso Wiklundo (TT / „Scanpix“) nuotr. 

12:02 Rusai išstumti iš dviejų vietovių Luhansko srityje

Ukrainos ginkluotosios pajėgos atstūmė rusus nuo Hirnės ir Syrotyno netoli Sjeverodonecko Luhansko srityje, pranešė srities administracijos vadovas Sergejus Haidajus.

„Artilerijos apšaudymas apgadino devynis namus Hirnėje ir šešis namus Zolotėje. Beje, šturmuodami Hirnės bendruomenę rusai buvo priversti trauktis, kaip ir Syrotyno vietovėje netoli Sjeverodonecko. Priešas patyrė daug nuostolių“, – pažymėjo regiono vadovas.

Apie rusų išstūmimą nuo Syrotyno anksčiau pranešė ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

11:31 Pasirašyta Švedijos paraiška dėl stojimo į NATO

Švedijos užsienio reikalų ministrė Ann Linde antradienio rytą pasirašė paraišką, deklaruojančią, kad šalis nori prisijungti prie NATO.

Tai žymi oficialų Stokholmo žingsnį link prisijungimo prie JAV vadovaujamo karinio aljanso, kuriuo nutraukiamas dešimtmečius trukęs karinis neutralitetas, nes Rusijos invazija į Ukrainą paskatino dramatiškus Europos saugumo ir geopolitikos pokyčius.

Paraiška šią savaitę, kartu su Suomija, bus pateikta NATO.

11:05 V. Adamkus: Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant Rusijos užpultą Ukrainą

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant Rusijos užpultą Ukrainą.

„Esame vieni iš pirmaujančių, ginančių tą principą, už kurį patys kovojome“, – žurnalistams antradienį Seime sakė buvęs šalies vadovas.

Pasak jo, visas pasaulis turi teisę į laisvę ir apsisprendimą. Plačiau skaitykite čia.

10:59 Regiono vadovas: Ukrainos pajėgos žengia į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkivo

Ukrainos kariai žengia į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkivo miesto, sako Charkivo srities administracijos vadovas, kelias savaites trunkančiam kontrpuolimui įgaunant pagreitį.

Olehas Synehubovas antradienį Ukrainos televizijai sakė, kad mūšiai vyksta į šiaurės rytus nuo Charkivo, Vovčansko miesto link, palei Rusijos ir Ukrainos sieną.

Šis miestas tapo Rusijos pajėgų, kurios stengiasi tęsti savo puolimą Donecko ir Luhansko regionuose toliau į pietus, aprūpinimo keliu. Sutrikdžius šią tiekimo liniją, gali kilti pavojus rusų gebėjimui sustiprinti puolimą Slovjansko ir Kramatorsko link.

O. Synehubovas pridūrė, kad Ukrainos pažanga padėjo sumažinti, bet ne panaikinti Rusijos artilerijos atakas prieš Charkivą.

10:23 Rusai raketomis smogė Ochtyrkai, yra sužeistųjų

Sumų srities gubernatorius Dmytro Žyvickis „Telegram“ kanale pranešė, kad naktį Ochtyrkai smogė Rusijos raketos.

„Penkios rusų raketos nukrito ant civilinių objektų ir padarė daug žalos. Užsidegė sandėliai. Smūginė banga apgadino dviejų aukštų pastato priekines duris, o žmonės įstrigo viduje. Nukentėjo daug privačių namų. Išdužo bažnyčios langai. Nukentėjo ir „Pasakos“ vaikų darželis“, – rašė D. Žyvickis.

Jo teigimu, per ataką buvo sužeisti mažiausiai penki žmonės.

09:56 Ukraina atnaujino duomenis apie Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas atnaujino duomenis apie Rusijos nuostolius.

Ataskaitoje teigiama, kad priešas nuo invazijos pradžios neteko maždaug 27.900 karių, per praėjusią parą – 200.

Be to, rusai neteko 1.235 (+7) tankų, 3009 (+35) šarvuočių, 578 (+1) artilerijos sistemų, 201 (+1) lėktuvų, 167 (+2) sraigtasparnių ir kt.

09:52 Lvivo srityje rusai atakavo geležinkelio infrastruktūrą

Praėjusią naktį Rusija raketomis atakavo infrastruktūros objektus Lvivo srityje, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybė.

Pranešime teigiama, kad Ukrainai pavyko sunaikinti tris sparnuotąsias raketas. Taip pat nustatyta, kad regionas buvo atakuojamas iš pietryčių iš jūros paleidžiamomis sparnuotosiomis raketomis.

Lvivo gubernatorius Maksymas Kozyckis „Telegram“ kanale pranešė, kad raketa pataikė į Lvivo geležinkelio Javorivo atšaką, buvo pažeista infrastruktūra.

Lvivo meras Andrijus Sadovyjus sako, kad „viename iš Javorivo rajono kaimų raketos nuolaužos iš dalies apgadino geležinkelio infrastruktūrą. Langai skriejo į aplinkinius namus. Ir visa tai 20 km zonoje iki Europos Sąjungos sienos“.

„Tai iš tiesų buvo viena didžiausių atakų Lvivo srityje pagal raketų skaičių“, – teigė meras.

09:44 Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą

 Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą Tuminą išbraukti iš asmenų, apdovanotų vyriausybine kultūros premija, sąrašo.

Tokį nurodymą jis pasirašė pirmadienį. Sprendimo priežastys nenurodomos.

R. Tuminui vyriausybinė kultūros premija skirta pernai gruodį. Tuomet jis apdovanotas už „reikšmingą indėlį plėtojant Rusijos kultūrą“, konkrečiai – už teatre pastatytą spektaklį „Edipas karalius“. Plačiau skaitykite čia

09:39 Prezidentūrą nuvylė Vengrijos sprendimas blokuoti Rusijos naftos embargą

Vengrijos sprendimas blokuoti Europos Sąjungos siekį įvesti Rusijos naftos embargą – nuviliantis, sako Lietuvos prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė.

Anot jos, nepaisant to, Vengriją dar galima įtikinti padarant Budapeštui nuolaidų dėl laipsniško perėjimo prie sankcijų šioje nuo Rusijos energetinių resursų priklausomoje valstybėje. Plačiau skaitykite čia.

09:37 Per atakas Luhansko srityje žuvo 10 žmonių, apgriauta ligoninė 

Sjeverodonecke Rusijos pajėgos atakavo ligoninę, taip pat sudavė smūgius Popasnos rajonui. Iš viso per apšaudymus Luhansko srityje žuvo dešimt žmonių, dar trys buvo sužeisti, pranešė regiono vadovas Serhijus Haidajus.

„Ryte priešas artilerijos ugnį vėl nukreipė į Sjeverodonecko miesto daugiaprofilinę ligoninę, kurioje dabar apgadinti dar du korpusai. Užfiksuotas pataikymas į Severodonecko mokslinių tyrimų ir gamybos susivienijimo „Impuls“ pastatą (...). Sjeverodonecke taip pat buvo sugriauta statybinių medžiagų parduotuvė ir keturi daugiaaukščiai. Dar keturi namai – Rubižnėje ir du – Lysičanske“, – sakė jis.

S. Haidajus taip pat pranešė apie du oro antskrydžius Popasnės rajono kaimuose, kur iš viso sugriauta 14 namų.

09:20 Raketomis atakuota Černihivo sritis, yra žuvusių

Rusijos pajėgos raketomis antradienio rytą smogė Desnos kaimui Černihivo srityje, pranešė šio regiono vadovas Viačeslavas Čausas.

Pasak A. Chauso, preliminariais duomenimis, yra žuvusiųjų ir daug sužeistųjų.

09:11 IFRC: Europa pabėgėliams iš Ukrainos ir Afrikos taiko „dvejopus standartus“

Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos (IFRC) vadovas pirmadienį apkaltino Europos šalis labai skirtingai elgiantis su migrantais iš Afrikos ir su pabėgėliais iš Ukrainos.

„Taip, esama dvigubų standartų“, kalbant apie žmones, ieškančius apsaugos Europoje, per spaudos konferenciją Jungtinėse Tautose pareiškė IFRC prezidentas Francesco Rocca.

F. Rocca, dalyvavęs forume, skirtame įvertinti pažangą, pasiektą įgyvendinant 2018 metais priimtą Pasaulinį susitarimą dėl migracijos, pabrėžė, kad nėra jokio skirtumo tarp „žmogaus, bėgančio iš (Rytų Ukrainos) Donbaso, ar žmogaus, bėgančio nuo radikalų grupuotės „Boko Haram“ smurto Nigerijoje“.

09:05 A. Navalnas skundžia 9 metų laisvės atėmimo bausmę

 Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas antradienį turėtų apskųsti kovą teismo jam skirtą devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų, kuriuos opozicionierius ir jo bendražygiai vadina politiškai motyvuotais. Teismo posėdis vyks Rusijos valdžios institucijoms toliau siekiant nutildyti likusius vyriausybės kritikus.

A. Navalnas, balsingiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas šalyje, kovo pabaigoje buvo pripažintas kaltu dėl lėšų pasisavinimo ir nepagarbos teismui. Teismas jam skyrė devynerių metų laisvės atėmimo bausmę. 

A. Navalnas jau atlieka anksčiau jam skirtą pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę kolonijoje už maždaug 100 km į rytus nuo Maskvos. Jis buvo nuteistas už tai, kad pažeidė senoje byloje dėl sukčiavimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas.

08:47 Londonas: Suomija ir Švedija turėtų „kaip įmanoma greičiau“ integruotis į NATO

Jungtinė Karalystė pirmadienį pasveikino Švedijos ir Suomijos sprendimus pateikti paraiškas dėl narystės NATO, ragindama „kaip įmanoma greičiau“ integruoti šias šalis į Aljansą.

„Jungtinė Karalystė tvirtai remia Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės NATO“, – pareiškime nurodė britų užsienio reikalų sekretorė Liz Truss, pabrėždama, kad „jų įstojimas sustiprins kolektyvinį Europos saugumą“.

08:45 Rusija praneša apie apšaudytą kaimą Kursko provicijoje

Ukrainiečiai antradienį apšaudė vieną kaimą Rusijos Kursko provincijoje, kuri ribojasi su Ukraina, „Telegram“ kanale pranešė regiono gubernatorius Romanas Starovoitas.

Jo teigimu, sužeistųjų nebuvo, tačiau nukentėjo trys namai ir mokykla.

Pasak R. Starovoitovo, Rusijos pasieniečiai atsakė ugnimi.

08:31 JK: Maskva artimiausiomis savaitėmis Donbase labiau remsis artilerija

Rusijos karių į šiaurę nuo Kyjivo paliktos žalos mastas rodo, kad Rusija yra pasiryžusi naudoti artileriją gyvenamose vietovėse, atnaujintoje žvalgybos informacijoje teigia Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija.

Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad Černihivo regione buvo sugriauta arba apgadinta apie 3.500 pastatų. 80% iš jų – gyvenamieji pastatai.

JK Gynybos ministerija taip pat teigia, kad Maskva artimiausiomis savaitėmis Donbase tikriausiai labiau remsis artilerija: „Tikėtina, kad artimiausiomis savaitėmis Rusija ir toliau labai pasikliaus masiniais artilerijos smūgiais, bandydama atgauti pagreitį Donbase“.

07:36 Rusai išstumti iš teritorijos prie Syrotyno kaimo

Ukrainos ginkluotosios pajėgos atstūmė Rusijos karius netoli Syrotyno kaimo Severodonecko kryptyje, priešas patyrė nuostolių ir pasitraukė, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas šio ryto suvestinėje.

Tuo pat metu tęsiasi Rusijos kariuomenės puolimas rytinėje operatyvinėje zonoje, labiausiai Donecko kryptimi.

Anot Generalinio štabo, per pastarąją parą Donecko ir Luhansko kryptimis atremta vienuolika priešo atakų.

07:14 Ukrainos generalinis štabas: Mariupolio kovotojai kovinę misiją įvykdė 

Į separatistų kontroliuojamus miestus evakuoti Mariupolio kovotojai įvykdė jiems skirtą kovinę misiją, feisbuke po vidurnakčio paskelbė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Pranešime teigiama, kad vyriausioji karinė vadovybė įsakė „Azovstal“ dislokuotų dalinių vadams išsaugoti karius gyvus.

„Mariupolio gynėjai yra mūsų laikų didvyriai. Jie visiems laikams lieka istorijoje. Tai Azovo specialiosios paskirties būrys, Ukrainos nacionalinės gvardijos 12-oji brigada, 36-oji atskiroji jūrų pėstininkų brigada, pasieniečiai, policijos pareigūnai, savanoriai ir Mariupolio kariškiai. Laikydami pozicijas „Azovstal“, jie neleido priešui perkelti į kitas kryptis iki 17 bataliono taktinių grupių (apie 20.000 karių). Taip jie sutrukdė įgyvendinti planą greitai užimti Zaporižią, pasiekti Donecko ir Zaporižios sričių administracinę sieną ir sudaryti sąlygas apsupti Jungtinių pajėgų operacijos grupę“, – teigia štabas. 

Taip pat priduriama, kad pagrindinių Rusijos pajėgų sutelkimas Mariupolio apylinkėse leido Ukrainos pajėgoms parengti ir sukurti gynybines linijas, kuriose Ukrainos kariai tebėra dislokuoti iki šiol ir duoda patikimą atsaką agresoriui.

06:53 V. Zelenskis: Ukrainai reikia gyvų jos didvyrių

Vaizdo kreipimesi, paviešintame po vidurnakčio, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad kovotojų evakuacijos iš „Azovstal“ operacijoje dalyvavo Ukrainos karinės, žvalgybos ir derybų grupės, taip pat Raudonojo Kryžiaus ir Jungtinių Tautų atstovai.

„Ukrainai reikia gyvų jos didvyrių“, – sakė jis.

Tačiau jis įspėjo, kad į separatistų kontroliuojamus miestus evakuoti Ukrainos kariai gali būti išlaisvinti ne iš karto, ir sakė, kad derybos dėl jų išlaisvinimo pareikalaus „subtilumo ir laiko“.

06:46 Iš „Azovstal“ evakuota šimtai Ukrainos gynėjų 

Ukraina patvirtino, kad šimtai jos gynėjų, daugiau kaip du mėnesius užblokuotų Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“, buvo evakuoti.

Gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar sakė, kad 53 sunkiai sužeisti kariai buvo nugabenti į Novoazovsko miestą, kurį užėmę Rusijos remiami separatistai.

Ji teigė, kad dar 211 kovotojų buvo evakuoti humanitariniu koridoriumi į Olenivką – kitą separatistų kontroliuojamą miestą.

Ukraina tikisi rusų belaisvius išmainyti į evakuotus karius. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Turkija optimistiškai vertina Ukrainos grūdų eksporto galimybes

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas išreiškė viltį, kad būtų galima atidaryti humanitarinius...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vilniuje bus atidaryta Kanados ambasada

Vilniuje bus atidaryta Kanados ambasada, teigė prezidentas Gitanas Nausėda.

Verslo aplinka
2022.06.29
G. Nausėda: rengiami planai dėl brigados dislokavimo sąlygų

NATO šalių vadovams Madride trečiadienį patvirtinus ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą,...

Verslo aplinka
2022.06.29
Rusija kaltina Norvegiją blokuojant prekių patekimą į Svalbardą 2

Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė, kad iškvietė Norvegijos reikalų patikėtinę,...

Verslo aplinka
2022.06.29
J. Stoltenbergas: Ukraina gali mumis pasikliauti tiek ilgai, kiek reikės 1

NATO lyderiai trečiadienį pasmerkė Rusijos Ukrainoje vykdomą „siaubingą žiaurumą“ ir pažadėjo labiau paremti...

Verslo aplinka
2022.06.29
NATO patvirtino sprendimą dėl pajėgų stiprinimo iki brigadų lygio rytų flange

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki...

Verslo aplinka
2022.06.29
NATO oficialiai kviečia Suomiją ir Švediją tapti aljanso narėmis

NATO trečiadienį oficialiai pakvietė Švediją ir Suomiją prisijungti prie NATO aljanso, teigiama trečiadienį...

Verslo aplinka
2022.06.29
G. Nausėda: NATO viršūnių susitikimas – paskutinė proga sustabdyti Rusiją

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas tikriausiai yra...

Verslo aplinka
2022.06.29
Maskva: NATO plėtra yra tarptautinę tvarką destabilizuojantis veiksnys 4

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog Aljansas siekia...

Verslo aplinka
2022.06.29
Finansų ekspertė apie rekordinę infliaciją: vasarą išlaidaujam, pagirios – rudenį Premium 4

„Vasara – atostogų ir atsipalaidavimo laikas, gyventojai apie taupymą šiuo metu negalvoja. Dabar pramogaujama...

Verslo aplinka
2022.06.29
2024 metais EURIBOR gali siekti apie 2% – LB atstovas 6

2024 metais euro zonos tarpbankinių palūkanų norma EURIBOR, lemianti ir būsto paskolų palūkanas, gali siekti...

Rinkos
2022.06.29
V. Zelenskis prašo NATO modernių ginklų ir finansinės pagalbos 1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis NATO lyderiams trečiadienį pabrėžė, kad jo šaliai, kovojančiai su...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vokietija nuo 2023 metų grįš prie „skolos stabdžio“ taisyklės

Vokietija planuoja nuo 2023 metų grįžti prie vadinamosios „skolos stabdžio“ taisyklės, ribojančios sumą,...

Rinkos
2022.06.29
Turkija spaudžia Suomiją ir Švediją išduoti 33 įtariamuosius

Turkija trečiadienį paskelbė sieksianti 33 įtariamų „teroristų“ išdavimo iš Suomijos ir Švedijos pagal...

Verslo aplinka
2022.06.29
Tarp šalies vadovų turtingiausias – prezidentas G. Nausėda 1

Tarp šalies vadovų didžiausias yra prezidento Gitano Nausėdos šeimos turtas, jis siekia beveik 770.000 Eur,...

Verslo aplinka
2022.06.29
O. Scholzas žada, kad Vokietija taps didžiausia NATO galia Europoje 1

Vokietija ketina didinti investicijas į gynybą, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, ir taps didžiausia NATO...

Verslo aplinka
2022.06.29
J. Bidenas paskelbė apie JAV pajėgų sustiprinimą Europoje – taip pat ir Baltijos šalyse

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskelbė planus sustiprinti JAV pajėgas Europoje ir pabrėžė, kad mūsų...

Verslo aplinka
2022.06.29
A. Duda: didinamos NATO greitojo reagavimo pajėgos padarys Europą saugesnę

Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, trečiadienį atvykęs į NATO viršūnių susitikimą Madride, gyrė jau...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vengrijos bankas bazines palūkanas kilstelėjo daugiausiai nuo 2008 m.

Vengrijos centrinis bankas antradienį nutarė bazines palūkanas padidinti labiausiai nuo 2008 metų,...

Rinkos
2022.06.29
B. Johnsonas ragins NATO sąjungininkes didinti išlaidas gynybai 1

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas per NATO viršūnių susitikimą Madride ragins...

Verslo aplinka
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku