Rusai stiprina pajėgas Slobožansko kryptimi, raketomis atakuotas karinio mokymo centras netoli Lvivo

Publikuota: 2022-05-16
Atnaujinta 2022-05-16 21:57
  • Rusijai apšaudžius Severodonecką, žuvo mažiausiai 10 žmonių.
  • Ukraina: kai kuriose vietose rusų dalinių užpildymas yra mažiau 20%.
  • Luhansko ir Donecko regionuose tęsiasi intensyvūs susirėmimai.
  • 3.000 Mariupolio gyventojų – filtracijos stovykloje.
  • Ukrainos kariai prie Charkivo pasiekė Rusijos sieną.

Sekmadienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="342c8d2c-1913-4cb7-b329-43cb59d18674" prefix="6bc" format="interactive" title="2022-05-15 : Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti pirmadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime antradienį 7 val. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:47 Ukraina: Iziume sunaikintas reikšmingas kiekis rusų amunicijos atsargų

Ukrainos kariai Iziume sunaikino reikšmingą kiekį rusų amunicijos atsargų, apšaudę jų sandėlius, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Štabo pranešime feisbuke pažymima, kad Slobožansko kryptimi rusai bando sulaikyti Ukrainos pajėgų judėjimą į šiaurę nuo Charkivo miesto ir neleidžia joms pasiekti Ukrainos valstybinės sienos.

Anot pranešimo, Rusija ruošiasi puolamiesiems veiksmams, naudodama pajėgas,  sutelktas prie Iziumo.

„Charkivo kryptimi pagrindinės priešo pastangos sutelktos į užimtų pozicijų išlaikymą ir mūsų karių judėjimo užkardymą“, – rašoma Generalinio štabo pranešime.

21:32 Ukraina: rusai stiprina pajėgas Slobožansko kryptimi

Rusijos pajėgos pagrindines pastangas sutelkę Donecko kryptimi, o Slobožansko kryptimi sustiprino savo grupuotes specialiosios paskirties daliniais ir priešlėktuvinės gynybos daliniais. Apie tai vakare feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

„Priešų lėktuvai daugiausia dėmesio skiria objektams rytinėje operatyvinėje zonoje ir pramoniniams objektams Ukrainos teritorijoje“, – pažymėjo Generalinis štabas.

20:44 ES ministrams nepavyko susitarti dėl 6-ojo sankcijų paketo

ES užsienio reikalų ministrai nesusitarė dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, per spaudos konferenciją po ministrų susitikimo pranešė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas.

Paketą, į kurį įtrauktas rusiškos naftos embargas, blokuoja Vengrija. 

Vis dėlto ministrai sutiko Ukrainai skirti dar 500 mln. Eur ginklams įsigyti, taigi bendra suma dabar sieks 2 mlrd. Eur.

20:39 R. T. Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria Suomijos ir Švedijos narystei NATO, ir dar kartą apkaltino šias valstybes neužimant aiškios pozicijos dėl kovos su terorizmu.

„Mes neištarsime „taip“ toms (šalims), kurios taiko sankcijas Turkijai, kad jos įstotų į saugumo organizaciją NATO“, – pareiškė R. T. Erdoganas.

Anksčiau pirmadienį turkų valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Turkija apkaltino Švediją ir Suomiją neišdavus jai dešimčių įtariamų „teroristų“, šioms Šiaurės šalims pareiškus, kad sieks narystės kariniame aljanse.

20:33 G. Landsbergis: Ukraina gina didelę dalį pasaulio grūdų atsargų

Ukraina gina ne tik Europos saugumą, bet didelę dalį pasaulio grūdų atsargų, tad privalome padėti jai atsilaikyti, sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pirmadienį dalyvavęs Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje Briuselyje, Belgijoje.

„Pasauliui gresianti maisto, pirmiausia grūdų, krizė yra Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą, jos vykdomos Ukrainos žemės ūkio produkcijos ekspropriacijos ir Ukrainos jūrų uostų blokados pasekmė. Išeitis yra – arba mes padedame Ukrainai užtikrinti Juodosios jūros uostų saugumą, arba Ukraina gauna tiek ginkluotės, kad galėtų tai padaryti pati – užtikrinti išgabenamų ir pasauliui taip reikalingų grūdų saugumą“, – sakė G. Lansbergis.

20:29 Per ataką Odesoje sužeisti keturi žmonės, sugriauta ir apgadinta pastatų

Odesos srityje pradėtas tyrimas dėl pirmadienį Rusijos įvykdytos raketų atakos prieš dvi poilsiavietes ir gyvenamuosius pastatus.

„Šį rytą Rusijos ginkluotosios pajėgos, nepaisydamos tarptautinės humanitarinės teisės normų, vėl smogė turizmo infrastruktūros objektams Belgorodo-Dnistrovsko rajone. Preliminariai – buvo sugriauti ir apgadinti dviejų poilsiaviečių pastatai, o daugiau nei 15 privačių namų, esančių netoli įvykio vietos, buvo gerokai apgadinti“, – rašoma Odesos srities prokuratūros pranešime.

Per raketų ataką sužaloti keturi civiliai gyventojai, tarp jų – mažametė mergaitė, kuri dėl sunkių sužalojimų paguldyta į ligoninę. Žuvusiųjų nėra.

20:00 Rusijai apšaudžius Severodonecką, žuvo mažiausiai 10 žmonių

Ukrainos rytuose esančiame Severodonecke per naujausią apšaudymą žuvo mažiausiai 10 žmonių, miestą beveik visiškai apsupus Rusijos pajėgoms, pirmadienį pranešė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

Rusijos kariai „nesustodami apšaudo Severodonecką“, sakoma S. Haidajaus pranešime platformoje „Telegram“.

„Žuvo mažiausiai dešimt žmonių. Šiuo metu dėl naujų apšaudymų labai sunku patikrinti vietovę“, – pridūrė jis, ragindamas vietos gyventojus nepalikti slėptuvių.

Rusijos pajėgos ne vieną savaitę bando užimti Severodonecką – ryčiausią iš Ukrainos pajėgų tebekontroliuojamų miestų Donbase. Jeigu jis kristų, Maskva faktiškai perimtų kontrolę Luhansko srityje, kartu su Donecko sritimi sudarančią Donbaso regioną.

19:23 ES narės spaudžia Vengriją dėl rusiškos naftos draudimo

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį spaudė Vengriją nebesipriešinti dėl Maskvos karo Ukrainoje siūlomam rusiškos naftos embargui, bet Budapeštas nurodė tokio sprendimo kainą – 15 mlrd. Eur. Plačiau skaitykite čia

18:51 V. Zelenskis su TVF vadove aptarė finansinės paramos poreikį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pranešė, kad su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadove Kristalina Georgieva aptarė finansinės paramos Ukrainos ekonomikai poreikį.

„TVF yra svarbi mūsų partnerė. Tikimės tolesnio vaisingo bendro darbo siekiant išlaikyti Ukrainos finansinį stabilumą“, – tviteryje rašė V. Zelenskis.

18:22 JAV pareigūnas: raketomis atakuotas karinio mokymo centras netoli Lvivo

Rusijos pajėgos per pastarąją parą paleido tolimojo nuotolio raketas, kurios, atrodo, buvo nukreiptos į karinio mokymo centrą Javorive, esančiame netoli Lvivo, pirmadienį sakė vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas, kurį cituoja CNN.

Anot pareigūno, smūgiai padarė „minimalią žalą“ keletui pastatų.

18:13 ES dėl rusiškos naftos embargo pasirengusi nutiesti naftotiekį į Vengriją

Europos Sąjunga (ES) pasirengusi finansuoti naftotiekio į Vengriją tiesimą – tai dar vienas bandymas įtikinti Budapeštą paremti ES šeštąjį sankcijų Rusijoje paketą ir įvesti embargą jos naftai, pirmadienį skelbia Ispanijos leidinys „El Pais“.

Jis pažymi, jog dėl Budapešto balso ketinama perskirstyti finansavimą pagal planą „REPowerEU“, o Vengrija galės importuoti naftą iš Rusijos laikinai – kol neturės naujos infrastruktūros. Plačiau skaitykite čia

18:08 Charkivo gubernatorius: vis dar vyksta sunkios kovos  

Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Synehubovas BBC patvirtino, kad Ukrainos kariuomenė viename rajone nustūmė Rusijos pajėgas prie sienos.

„Kovojame 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, todėl sunku pasakyti, ar tai nuolatinis mūsų karių rezultatas“, – sakė jis.

O. Synehubovas teigė, kad rusai vis dar atakuoja iš įvairių pusių, „vis dar vyksta smarkios kovos“.

Jis taip pat teigė, kad karščiausias kovų taškas yra Iziumo, miesto, kurį šiuo metu yra užėmę rusai, kryptimi.

17:43 Senatorius: JAV remia Švedijos siekį tapti NATO nare

Senato respublikonų lyderis Mitchas McConnellas pirmadienį pareiškė, kad JAV nedels patvirtinti Švedijos prašymą dėl narystės NATO.

Per spaudos konferenciją Stokholme M. McConnellas sakė, kad nors kitos Vakarų aljanso šalys gali greičiau patvirtinti Švedijos paraišką, jis neabejoja, kad JAV Kongresas ją greičiausiai patvirtins iki rugpjūčio.

„Tikimės, kad tai bus padaryta greičiau nei su ankstesnėmis NATO paraiškomis“, – sakė M. McConnellas.

17:22 I. Šimonytė: dar vienas istorinis momentas

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė sveikina Švedijos vyriausybės siekį prisijungti prie NATO ir vadina jį „istoriniu momentu“.

„Dar vienas istorinis momentas vos per kelias dienas, – įraše „Twitter“ paskyroje pirmadienį sakė ministrė pirmininkė. – Saugumo realybė reikalauja sparčių sprendimų. Lietuva palaikys Švediją kelyje NATO link.“

17:09 V. Zelenskis dėkoja kariams, prie Charkivo pasiekusiems sieną

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų teritorinės gynybos 127-osios brigados Charkive kovotojams, išstūmusiems rusų karius ir pasiekusiems valstybės sieną. Vaizdo žinutę kariams jis paskelbė „Instagram“ tinkle.

„Labai jums ačiū! Nuo visų ukrainiečių, nuo kiekvieno, nuo manęs ir mano šeimos. Mano dėkingumas neturi ribų. Linkiu visiems jums sveikatos, saugokite save“, – sakė V. Zelenskis.

16:49 Suomijos ir Švedijos užpuolimo atveju – kitų Skandinavijos šalių parama

Norvegija, Danija ir Islandija išplatino bendrą pareiškimą, kuriame siūlo paramą Suomijai ir Švedijai, jei šios dvi Šiaurės šalys būtų užpultos NATO paraiškų teikimo metu.

Norvegijos ministras pirmininkas Jonas Gahras Stoere sakė: „Norvegija kartu su Danija ir Islandija yra pasirengusi visomis būtinomis priemonėmis padėti savo šiaurinėms kaimynėms, jei jos taptų agresijos auka savo teritorijoje prieš įstodamos į NATO“.

16:37 Rusija praneša apie susitarimą dėl evakuacijos iš „Azovstal“, Ukraina to dar nepatvirtino

 Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pranešė, kad pasiektas susitarimas evakuoti sužeistus karius iš metalurgijos gamyklos „Azovstal“ Ukrainos Mariupolio uostamiestyje.

„Buvo pasiektas susitarimas su Ukrainos kariuomenės atstovais“ evakuoti sužeistuosius iš Rusijos pajėgų apgultos gamyklos, sakė ministerija ir pridūrė, kad evakuacijos metu įvestas „tylos režimas“.

Pasak ministerijos, sužeisti kariai bus nugabenti į ligoninę netoliese įsikūrusiame Novoazovsko mieste.

Vis dėlto Ukrainos pareigūnai šios informacijos kol kas nepatvirtino.

16:34 Švedijos premjerė: sieksime narystės NATO drauge su Suomija

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pirmadienį paskelbė, kad Švedija kartu su Suomija sieks narystės NATO.

„Vyriausybė nusprendė informuoti NATO, kad Švedija nori tapti Aljanso nare. Švedijos ambasadorius prie NATO netrukus informuos NATO“, – sakė M. Andersson žurnalistams.

Suomija sekmadienį oficialiai paskelbė ketinanti įstoti į NATO.

16:23 Iš Rusijos apšaudė Černihivo sritį

Rusijos pajėgos iš savo teritorijos apšaudė Černihivo srities pasienio gyvenvietes, pranešė operatyvinė vadovybė „Šiaurė“. Aukų nėra.

15:51 O. Arestovyčius: aktyviai kontratakuoti Ukraina galės liepą

Ukrainos kariuomenė bus pasirengusi aktyviam kontrpuolimui prieš Rusijos pozicijas, kai gaus pakankamai sunkiosios ginkluotės iš savo partnerių, sakė Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius laidoje „Feigin Live“.

Jo teigimu, tai įvyks iki liepos vidurio. „Pirmieji rimti ginklai, manau, bus pristatyti ne anksčiau liepos mėnesio. Tiksliau, dideliais kiekiais“, – teigė O. Arestovyčius.  

15:30 V. Putinas: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO – ne grėsmė, bet gali „sukelti atsaką“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad nors Maskva Suomijos ir Švedijos sprendimo prisijungti prie NATO nelaiko grėsme, karinės infrastruktūros dislokavimas šiose šalyse gali sukelti Maskvos atsaką.

NATO plėtra į Švediją ir Suomiją „nekelia mums tiesioginės grėsmės... tačiau karinės infrastruktūros plėtra šiose teritorijose neabejotinai sukels mūsų atsaką“, sakė V. Putinas per Maskvos vadovaujamo karinio aljanso Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos aukščiausiojo lygio susitikimą. Plačiau skaitykite čia

15:19 EK skirs Ukrainai naują finansinę pagalbą

Europos Komisija trečiadienį ketina pasiūlyti naują finansinės pagalbos Ukrainai paketą, įskaitant naujas paskolas ir įsipareigojimus dėl ilgalaikio šalies atstatymo finansavimo, pranešė pareigūnai.

Trumpalaikės finansinės paramos dydis dar nustatinėjamas, tačiau du su diskusijomis susipažinę pareigūnai „Reuters“ sakė, kad tikisi, jog ši parama maždaug padengs Ukrainos finansinius poreikius dviem mėnesiams.

Trečias pareigūnas teigė, kad pinigai bus skiriami iš ES biudžeto ir ES vyriausybių, atmesdamas ankstesnes kalbas, kad lėšos galėtų būti surinktos rinkoje išleidžiant bendras obligacijas, garantuotas ES biudžeto lėšomis.

14:54 Švedijos karalius oficialiai informuotas apie paraišką stoti į NATO

Švedijos vyriausybė oficialiai informavo šalies karalių ir kronprincesę apie paraiškos dėl narystės NATO teikimo procesą.

„Šiandien Karaliaus rūmuose įvyko Užsienio reikalų patariamosios tarybos posėdis, kuriame vyriausybė informavo apie aktualius užsienio ir saugumo politikos klausimus“, – pirmadienį tviteryje parašė šalies užsienio reikalų ministrė Ann Linde.

14:39 Infografika: Rusijos karo Ukrainoje nuostoliai infrastruktūrai

Remiantis gegužės 10 d. duomenimis, Rusijos sukelto karo Ukrainoje tiesioginiai nuostoliai šalies infrastruktūrai siekė 87,3 mlrd. Eur.

Anot Kyjivo ekonomikos mokyklos, bendri nuostoliai Ukrainos ekonomikai siekia nuo 521 iki 554 mlrd. Eur. Plačiau skaitykite čia.

14:34 Mariupolyje rusai ėmėsi valyti labiausiai subombarduotas vietas

Pasak Ukrainos pareigūnų, Rusijos okupacinės pajėgos skubiai valo nuolaužas iš teritorijų, kurias bombardavo Mariupolyje.

Miesto mero patarėjas Petro Andriuščenka sakė, kad rusai pradėjo valyti nuolaužas kovo mėnesį subombarduotoje ligoninėje Nr. 3, kur buvo įsikūrę ir gimdymo namai.

„Dabar Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija ten sparčiai „valo“, – sakė V. P. Andriuščenka. – Planas išvalyti nuolaužas stebėtinai sutampa su didžiausio sugriovimo vietomis – dramos teatras, Myru prospektas, o dabar staiga – ligoninė.“

Patarėjas teigė, kad rusai taip pat bando sutvarkyti ir vėl atidaryti uostą, tačiau nuskendęs laivas vis dar blokuoja įplaukimą.

14:15 „Kesko Senukai“ traukiasi iš verslo Baltarusijoje

Su Rusija visus verslo santykius karo pradžioje nutraukę „Kesko Senukai“ sustabdė veiklą Baltarusijoje ir traukiasi iš šios šalies prekybos tinklo OMA akcininkų.

Anot įmonės pranešimo, šiuo metu vyksta Suomijos ir Lietuvos įmonės „Kesko Senukai“ netiesiogiai valdomo 50% OMA akcijų paketo pardavimo procesas, kurį užbaigti planuojama per artimiausius mėnesius. Plačiau skaitykite čia.

14:06 „McDonald‘s“ parduoda verslą Rusijoje

Greitojo maisto restoranų „McDonald‘s“ valdytoja pirmadienį pranešė siekianti parduoti savo verslą Rusijoje. Šioje šalyje „McDonald‘s“ veikė daugiau nei trisdešimt metų.

Tarp priežasčių, paskatinusių pasitraukti iš Rusijos, „McDonald‘s“ įvardija karą Ukrainoje ir neprognozuojamą verslo aplinką Rusijoje. Išsamiau apie tai – čia

13:54 Vokietija: ES reikia dar keleto dienų sutarti dėl naftos embargo

Europos Sąjungai reikės dar keleto dienų, kad būtų pasiektas sutarimas dėl rusiškos naftos embargo, pirmadienį pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.

„Mes, vokiečiai, žinome, kad tai nėra lengvas žingsnis. Yra problemų, kurias dar reikia išspręsti ir tai nebus padaryta per šiandien“, – „Sky News“ cituoja politikę, atvykusią į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą.

„Tačiau esu įsitikinusi, kad kad mums pavyks pasiekti sutarimą artimiausiomis dienomis“, – sakė ji. Plačiau apie tai skaitykite čia.

13:26 Kremlius: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO nepagerins Europos saugumo

Kremlius pirmadienį pareiškė, kad Suomijos ir Švedijos sprendimas įstoti į NATO nepagerins Europos saugumo.

„Nesame įsitikinę, kad Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO kaip nors sustiprins ar pagerins saugumo architektūrą mūsų žemyne“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

13:20 A. Anušauskas: Turkijos prieštaravimai – išsprendžiami

Ankaros prieštaravimai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO yra išsprendžiami, sako Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Turkija praėjusią savaitę pareiškė neturinti „teigiamos nuomonės“ dėl abiejų Šiaurės valstybių galimybės įstoti į NATO dėl numanomų ryšių su kurdų organizacijomis, tačiau vėliau pareiškė esanti atvira pokalbiams šiuo klausimu.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

13:02 Ukraina skelbia atrėmusi sabotuotojų grupę, bandžiusią kirsti sieną šiaurės rytuose

Ukrainos pasienio apsaugos tarnyba praneša, jog grupė rusų karių bandė patekti į šalies teritoriją netoli Sumų miesto, tačiau po susišaudymo buvo priversta atsitraukti. Jie prasibrauti mėgino iš Lokotos kaimelio, rašo CNN.

Pasienio apsaugos pareigūnai teigė, kad rusai buvo ginkluoti mortyromis, granatsvaidžiais, kulkosvaidžiais ir automatiniais ginklais.

Sumų regionas iš Rusijos pajėgų buvo išlaisvintas šioms atsitraukiant tuo pat metu, kaip ir pajėgoms nuo Kyjivo. Paskutinės kelios savaitės Sumų apylinkėse buvo gerokai ramesnės, tačiau pastaruoju metu vėl padaugėjo apšaudymų ir bombardavimo.

12:47 3.000 Mariupolio gyventojų – filtracijos stovykloje

Petro Andriuščenko, Mariupolio mero patarėjas pirmadienį pranešė, jog mažiausiai 3.000 miesto gyventojų yra laikoma Rusijos okupacinių pajėgų filtracijos stovykloje Donecko regione.

„Jie yra laikomi vien dėl savo proukrainietiškų pažiūrų. Argi tai ne represijos ir persekiojimas dėl politinių pažiūrų?“ – P. Andriuščenko cituoja BBC.

Anot jo, stovykla yra įkurta Olenvikos miestelyje į pietvakarius nuo Donecko.

12:36 Švedijos ir Suomijos parlamentuose vyksta debatai dėl NATO narystės

Suomijos ir Švedijos parlamentai pirmadienį pradėjo svarstyti abiejų šalių planus įstoti į NATO, kaimynėms ketinant jau šią savaitę pateikti paraiškas prisijungti prie Vakarų karinio aljanso, padidėjus Rusijos agresijos grėsmei.

Suomija sekmadienį oficialiai paskelbė ketinanti įstoti į NATO, o Švedijos valdančioji partija irgi pranešė remianti narystę Aljanse, todėl tikėtina, kad abi šalys prašymus pateiks kartu.

IŠsamiau apie tai galima perskaityti čia.

12:26 A. Anušauskas: partijų susitarimą dėl gynybos konkretizuos Vyriausybė

Parlamentinių partijų susitarimą dėl gynybos konkretizuos Vyriausybė, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Manau, leiskit konkretizuoti Vyriausybei ir krašto apsaugai, nes reikalas tame, kad politinis partijų susitarimas yra politinis susitarimas, tai nėra Vyriausybės programa, kuri tvirtinama Seime, tai yra partijų apsisprendimas dėl tam tikrų nuostatų, kurios turi būti priimtinos visoms politinėms jėgoms, kurios pasirašo šį dokumentą“, – pirmadienį žurnalistams teigė A. Anušauskas.

Ministro teigimu, nepaisant to, kad išsiskiria politikų nuomonės ir dokumente įtvirtinamos abstraktesnės formuluotės, pačio susitarimo „faktas, principai yra svarbūs, nes dėl gynybos išlaidų didinimo dauguma partijų tikrai sutaria“.

12:04 Švedija siunčia diplomatų delegaciją į Turkiją

Švedija pranešė siunčianti į Ankarą savo diplomatų delegaciją, kad būtų aptartas Turkijos nepasitenkinimas Švedijos ir Suomijos naryste NATO, rašo BBC.

Kiek anksčiau Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu išvardijo keletą priežasčių, kurios kelia nepasitenkinimą Turkijai.

Tarp jų buvo minima Švedijos parama Kurdistano darbininkų partijai, eksporto ribojimai į Turkiją ir saugumo garantijos.

11:59 G. Landsbergis: Vengrijai blokuojant naftos embargą, situaciją galėtų išspręsti pagalba Ukrainos energetinei nepriklausomybei

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad derybos dėl naujo sankcijų paketo Rusijai stringa dėl Vengrijos pasipriešinimo energijos importo embargui, o situaciją galėtų išspręsti pagalba Ukrainai užsitikrinant energetinę nepriklausomybę.

„Vienas iš sprendimo būdų būtų pagalba Ukrainai atsiskirti nuo Rusijos naftos ir dujų, nes mes žinom, kad šalis, kuri negali padėti rasti konsensuso, yra priklausoma nuo tranzito iš Ukrainos ir jei šis tranzitas sustotų, sankcijų klausimas taip pat išsispręstų“, – pirmadienį atvykęs į Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje sakė G. Landsbergis.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

11:46 Baltarusių savanorių batalionas Ukrainoje neteko trečio kovotojo

Ukrainos pusėję kariaujantis, iš Baltarusijos savanorių sudarytas Kosto Kalinausko batalionas pranešė, jog žuvo jau trečiasis karys jų gretose.

Dar du bataliono kariai žuvo kovo mėnesį.

11:39 J. Borrellis: nėra garantijų dėl rusiškos naftos embargo greitu metu

Josepas Borrellis, Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas, pareiškė, jog nėra jokių garantijų, jog 27 šalių Bendrijai pavyks greitai sutarti dėl naujų sankcijų Rusijai, nes nedidelė Vengrijos vadovaujama šalių grupė prieštarauja naftos embargui. Plačiau skaitykite čia

11:23 Per kibernetinę ataką prieš Lvivo miesto tarybą pavogta dalis duomenų

Per kibernetinę ataką prieš Lvivo miesto tarybos tinklalapį buvo pavogti darbui reikalingi duomenys, sako Andrijus Moskalenko, miesto mero pirmasis pavaduotojas.

„Ką tik sužinojome apie pirmuosius gegužės 13 d. įvykdytos kibernetinės atakos Lvive padarinius. Rusija naudoja ne tik raketas, bet ir informacines technologijas. Be to, kad sunaikino miesto valdymo sistemą, priešas siekė gauti duomenų – dalis miesto darbo bylų, nepaisant visų apsaugos sistemų, buvo pavogta ir paskelbta priešo telegramų kanaluose“, – „Laisvosios Europos radijui“ sakė A. Moskalenko

Pasak jo, šiuo metu miesto taryba bendradarbiauja su atsakingomis tarnybomis, kad įveiktų kibernetinės atakos padarinius. Ukrainos valstybinė specialiųjų komunikacijų tarnyba daro prielaidą, kad kibernetinės atakos tikslas buvo panaudoti ją informacinėms operacijoms prieš civilius gyventojus.

11:04 Maskvos meras praneša apie atnaujinamą automobilių „Moskvich“ gamybą

Rusijos sostinė perima „Renault Russia“ fabriką ir jame gamins automobilius su „Moskvich“ prekės ženklu.

„Nusprendžiau perimti gamyklą, perkelti į miesto balansą ir atnaujinti lengvųjų automobilių su istoriniu „Moskvich“ prekės ženklu gamybą“, – Sergejų Sobianiną, Maskvos merą, cituoja kommersant.ru.

Plačiau apie tai rašoma čia.

10:55 Maskva: Suomijos ir Švedijos užmojis įstoti į NATO – „didelė klaida“

Rusija pirmadienį perspėjo, kad Suomijos ir Švedijos apsisprendimas stoti į NATO karinį aljansą yra „didelė klaida“.

„Tai eilinė didelė klaida, atnešianti toli siekiančių pasekmių“, – Rusijos naujienų agentūros citavo užsienio reikalų ministro pavaduotoją Sergeju Riabkovą.

„Bendras karinės įtampos lygis padidės, nuspėjamumo šioje srityje liks mažiau“, – pridūrė jis. – Jos (Suomija ir Švedija – VŽ) neturėtų turėti jokių iliuzijų, kad mes su tuo tiesiog susitaikysime.“

10:50 Per savaitę į Lietuvą atvyko 1.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Per savaitę į Lietuvą atvyko 1,3 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, iš viso jų registruota 52.700, rodo pirmadienį skelbiami Statistikos departamento duomenys.

Nuo praėjusio pirmadienio 421 atvykusysis buvo nepilnametis, iš jų 114 – iki šešerių metų. 

Daugiau nei trečdalis, t.y. 19.500 visų atvykusių ukrainiečių registruota Vilniuje, registracijos centre ir Migracijos departamento Vilniaus skyriuje.

9.100 pabėgėlių registruota Kaune, beveik 7.600 – Klaipėdoje, 5.500 – Alytuje, per 3.900 – Šiauliuose, 1.900 – Marijampolėje, beveik 1.500 – Panevėžyje. Daugiau nei tūkstantis migrantų registruoti Tauragėje, beveik 900 Telšiuose, daugiau nei 800 – Utenoje.

10:45 Luhansko ir Donecko regionuose tęsiasi intensyvūs susirėmimai

Pirmadienį praneša apie intensyvius susirėmimus Donbaso regione. Ukrainos kariuomenės generalinis štabas išskyrė dvi pagrindines vietas, kur šiuo metu vyksta įtempčiausios kovos.

Viena jų – Luhansko regione esantys pramoniniai miesteliai, kita – miesteliuose į šiaurę nuo Sloviansko.

„Priešas deda didžiausias pastangas Donecko kryptimi, taip pat ruošia puolimą Iziume, kur yra sutelktos pajėgos“, - teigiama Generalinio štabo pranešime.

Taip pat skelbiama, kad trimis kryptimis judančioms rusų pajėgoms pavyko pajudėti į priekį – Lymano, Bachmuto ir Kurachivo – tačiau Avdijivkos apylinkėse buvo atstumti atgal.

10:24 Nobelio premijos laureatė O. Tokarczuk: Rusija yra grėsmė „laisvajam pasauliui“

Nobelio literatūros premijos laureatė lenkė Olga Tokarczuk sekmadienį pavadino Rusiją grėsme „laisvajam pasauliui“ ir sakė, kad jos invazija į kaimyninę Ukrainą primena Antrąjį pasaulinį karą.

O. Tokarczuk, laikoma talentingiausia savo kartos lenkų rašytoja, tai pareiškė kalbėdama Tarptautiniame rašytojų festivalyje Jeruzalėje. 

„Lenkai, kaip ir ukrainiečiai, jaučia, kad Rusija kelia grėsmę laisvajam pasauliui“, – sakė O. Tokarczuk ir pridūrė, kad Lenkijos vyriausybė daugelį metų kalbėjo apie Rusijos agresijos keliamą pavojų.

Ukrainos vakarinė kaimynė Lenkija nuo vasario galo, kai rusų pajėgos užpuolė Ukrainą, priėmė per 3 mln. ukrainiečių karo pabėgėlių. Varšuva aktyviai ragina griežtinti sankcijas Rusijai. 

„Niekas negalėjo įsivaizduoti, kad šis karas bus toks žiaurus, toks anachroniškas. Šis karas primena siaubingus Antrojo pasaulinio karo vaizdus“, – sakė O. Tokarczuk.

10:18 Vėl apšaudyta Odesa

Ukrainos spauda praneša apie smūgius Odesos miestui. Dūmų kamuoliai matomi virš Belgorodo-Dnestrovskio rajono, kaukia oro pavojaus sirenos, rašo portalas „Meduza“.

10:13 Ukrainos kariai prie Charkivo pasiekė Rusijos sieną

Kyjivo pajėgos šiaurės rytuose pasiekė reikšmingą pažangą, o kai kurie daliniai beveik pasiekė sieną su Rusija, sakė vidaus reikalų ministro patarėjas Vadymas Denysenka, nors Charkive anksti pirmadienį vėl gaudė apie oro atakos pavojų perspėjančios sirenos.

10:10 Suomijos parlamentas pradeda debatus dėl šalies stojimo į NATO

Suomijos parlamentas pirmadienį pradėjo debatus dėl ankstesnę dieną vyriausybės ir prezidento paskelbto istorinio sprendimo, kad šalis teiks paraišką įstoti į NATO, paaštrėjus saugumo padėčiai regione dėl Rusijos invazijos Ukrainoje, pranešė visuomeninis transliuotojas „Yle“.

Parlamento pirmininkas Matti Vanhanenas prognozavo, kad šis klausimas gali būti apsvarstytas per vieną dieną, jeigu per debatus pasisakys 60–70 deputatų, sakoma „Yle“ pranešime. Prieš prasidedant debatams 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku buvo gauta per 100 deputatų prašymų pasisakyti.

09:43 Ukraina ruošiasi naujam Rusijos puolimui Donbase

Ukraina pirmadienį ruošėsi naujoms Rusijos pajėgų atakoms rytiniame Donbaso regione, bet Kyjivas nurodė, kad jo kariuomenės kontratakos ties šiaurės rytiniu Charkivo miestu įgijo pagreitį.

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje žlugo Rusijos planai užimti Ukrainos sostinę, todėl Maskva susitelkė į pastangas perimti viso Donbaso kontrolę. Vis dėlto Vakarų šalių žvalgyba prognozuoja, kad ši Rusijos kampanija taip pat galiausiai įstrigs dėl didelių nuostolių ir ukrainiečių įnirtingo  priešinimosi.

„Esame pasiruošęs naujiems Rusijos mėginimams pulti Donbasą, kažkiek intensyvinti savo veiksmus Ukrainos pietuose“, – savo įprastame naktiniame vaizdo kreipimesi sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Okupantai vis dar nenori pripažinti pakliuvę į aklavietę ir kad jų vadinamoji „specialioji operacija“ jau bankrutavo“, – pridūrė jis. Daugiau apie tai galima rasti čia.

09:28 Baltarusija siunčia specialias pajėgas prie pasienio su Ukraina

Baltarusija skelbia siunčianti specialiąsias pajėgas prie pasienio su Ukraina. Jungtinės Karalystės Gynybos ministerijos skelbiamoje ataskaitoje taip pat rašoma, kad Baltarusija šalies vakaruose aktyvavo oro gynybos, artilerijos ir raketų paleidimo dalinius pratyboms.

„Baltarusijos pajėgų buvimas pasienyje greičiausiai užlaikys Ukrainos karius, kad jie negalėtų prisijungti prie operacijų Donbase“, – rašoma ataskaitoje ir taip pat pabrėžiama, kad Baltarusijos pajėgos tiesiogiai konflikte nedalyvavo.

09:09 Karo studijų institutas: Rusija atsisakė planų apsupti ukrainiečių pozicijas

Rusijos pajėgos greičiausiais atsisakė planų apsupti ukrainiečių pozicijas, atkertant juos kišenėje Donbase iš visų pusių, mano Karo studijų instituto ekspertai. Šiam tikslui pasiekti Rusija metė dideles pajėgas prie Iziumo miesto, kurios judėdamos pietų kryptimi turėjo atkirsti įtvirtinimus Severodonecke ir kitose apylinkėse.

Institutas mano, kad dėl didelio pasipriešinimo ir patirtų nuostolių Rusijos pajėgos atsisako šio plano ir veikiau bandys perimti viso Luhansko regiono kontrolę, rašo BBC.

Manoma, kad Severodonecko kontrolės perėmimas bus laikomas prioritetu. JAV veikiantis institutas taip pat mano, kad Rusijai baigiasi kovai pasirengusių rezervistų atsargos, dėl ko vadovybei tenka jungti skirtingus dalinius bei kliautis samdinių ir sukarintų organizacijų nariais.

08:58 VSAT: susiformavo naujas neteisėtų migrantų kelias per Maskvą

Pastarosiomis dienomis nuslūgęs iš Baltarusijos į Lietuvą patekti bandančių neteisėtų migrantų srautas neturėtų klaidinti, kad ataka baigėsi – yra susiformavęs naujas neteisėtų migrantų kelias per Maskvą, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Viešojo saugumo grupės vadovas Darius Domarkas.

„Matome susiformavusį naują kelią, tai yra kelias per Rusiją, Maskvą. Žmonės atvyksta į Maskvą, kadangi į Baltarusiją patekimas yra neribojamas, patenka į Baltarusiją, ir Baltarusijos režimo žmonių yra nukreipiami į Europos Sąjungą. Tikrai neturėtume apsigauti, nors skaičiai šiomis dienomis yra mažesni, ataka dar yra nepasibaigusi“, – pirmadienį LRT sakė D. Domarkas.

„Turim tokius duomenis, kad skrydžiai yra į Maskvą, ne tik iš Artimųjų Rytų, pavyzdžiui, iš Kubos, ir tada traukiniais į Baltarusiją, o iš Baltarusijos nukreipiami į Europos Sąjungą“, – sakė D. Domarkas.

08:36 Intensyviausios kovos vyko prie Iziumo

Intensyviausios kovos pastaruoju metu vyko aplink Iziumo miestą, kur Rusijos pajėgos teigė raketomis apšaudžiusios ukrainiečių pozicijas, praneša „Reuters“.

Ukrainos pajėgos teigė atrėmusios 17 atakų ir sunaikinusios 11 Rusijos technikos vienetų, taip pat numušusios 2 rusų sraigtasparnius ir dvi sparnuotąsias raketas. „Reuters“ neturėjo galimybės patikrinti šių teiginių.

08:28 Turkija išvardino reikalavimus švedų ir suomių narystei NATO

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį išdėstė reikalavimus dėl Švedijos ir Suomijos narystės NATO.

Kalbėdamas su žurnalistais Berlyne šis teigė, kad šalys turi nustoti remti „teroristus“, suteikti aiškias saugumo garantijas ir pašalinti eksporto suvaržymus Turkijai.

Anot M. Cavusoglu, Turkija niekam negrasina ir neieško papildomų svertų, bet išdėsto savo nuogąstavimus, ypač dėl Kurdistano darbininkų partijos, kurią Turkija laiko teroristine organizacija, paramos Švedijoje, rašo DW.

07:23 Ukraina: kai kuriose vietose rusų dalinių užpildymas yra mažiau 20%

Ukrainos kariuomenė teigia, kad Rusijos pajėgos patyrė „didelių nuostolių karių ir ginkluotės prasme“, jiems bandant judėti vakarų kryptimi Donecko ir Luhansko regionuose.

„Kai kuriose vietose rusų dalinių užpildymas yra mažiau 20%“, – tvirtino teigė Oleksandras Štupunas , Ukrainos kariuomenės generalinio štabo atstovas spaudai.

„Popasnos kryptyje, dėl didelių nuostolių ir negebėjimo dirbti savarankiškai, Rusijos Federacijos oro desanto pajėgos jungiasi su privačių samdinių kompanijų atstovais, kartu koordinuoti veiksmus“, – sakė jis.

Gegužės pradžioje rusų pajėgoms pavyko perimti Popasnos griuvėsių kontrolę, tačiau nuo tada jiems nepavyko pasiekti jokio didesnio proveržio apylinkėse, rašo CNN.

06:53 Apšaudyta Severodonescko ligoninė, 9 žmonės sužeisti

Rusijos pajėgos sekmadienį apšaudė ligoninę Severodonecke, pranešė Siarhėjus Gaidai, Ukrainos Luhansko regiono kariuomenės administracijos vadas.

Per smūgius 9 žmonės buvo sužiesti, rašo CNN.

Anot S. Gaidai, per keletą dienų Severodoneckas buvo bombarduotas 11 kartų.

06:47 G. Landsbergis su ES užsienio reikalų ministrais aptars paramą Ukrainai

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje Briuselyje, kur numatoma aptarti Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir ES santykius su Vakarų Balkanais.  

ES užsienio reikalų ministrai su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba ir Kanados užsienio reikalų ministre Melanie Joly aptars karinę, finansinę ir humanitarinę paramą Ukrainai, bus kalbama apie karo siaubiamos šalies rekonstrukciją.

Taip pat ES ministrai diskutuos apie koordinuotą veikimą tarptautinėse organizacijose, atskaitomybę už padarytus karo nusikaltimus bei Rusijos karo Ukrainoje įtaką pasaulinei maisto krizei, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Užsienio reikalų tarybos darbotvarkėje numatyta aptarti ir ES vaidmenį Vakarų Balkanų regione, ypatingą dėmesį skiriant stiprinti bendradarbiavimą politikos ir saugumo srityse, didinti regiono šalių atsparumą, ypač strateginės komunikacijos ir dezinformacijos klausimais.

ES užsienio reikalų ministrai neformaliai susitiks su Vakarų Balkanų šalių užsienio reikalų ministrais. 

Briuselyje taip pat vyks jungtinis ES ir Kanados ministrų komiteto susitikimas. Per jį bus aptarti bendri užsienio ir saugumo politikos prioritetai ? Rusijos agresija prieš Ukrainą, įsitraukimas Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, saugumo ir gynybos politika. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
R. Meilutytė – pasaulio čempionė 4

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 7

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25
Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Verslo aplinka
2022.06.25
Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
2022.06.25
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Verslo aplinka
2022.06.25
Reitingai: populiariausias politikas – G. Nausėda, antroje vietoje – A. Anušauskas

Populiariausiu šalies politiku išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, į antrą vietą reitingų lentelėje iškopia...

Verslo aplinka
2022.06.25
Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 3

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku