JAV: karas artimiausiais mėnesiais gali tapti nenuspėjamas, Ukraina teigia atkovojusi teritorijų Charkive

Publikuota: 2022-05-10
Atnaujinta 2022-05-10 22:02
  • JAV prezidentas pasirašė lendlizo Ukrainai įstatymą.
  • Odesos srityje nuo Rusijos raketų nukentėjo prekybos centras ir du viešbučiai, dalis raketų buvo hipergarsinės.
  • Toliau bombarduojama „Azovstal“ gamykla.

Pirmadienio įvykius galite rasti čia.  

[infogram id="9c785dc6-78b3-45d8-829d-ac2f28cecf26" prefix="ITA" format="interactive" title="2022-05-09 : Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti antradienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime trečiadienį 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:47 V. Rupšys: situacija Ukrainoje yra stabili

Situacija karo niokojamoje Ukrainoje yra stabili, o šios šalies karių veiksmuose matosi progresas, teigia generolas leitenantas Valdemaras Rupšys, Lietuvos kariuomenės vadas.

„Dabar įvertinčiau, kad situacija stabili, matosi progresas Ukrainos veiksmuose. Tas jų kontrpuolimas ar kontrataka, kuri buvo prie Donecko, turėjo didelę sėkmę“, – antradienį LRT sakė V. Rupšys.

Jo teigimu, Rusijos kariams neišeina daryti spartaus ir plataus masto puolimo. Tai, pasak kariuomenės vado, yra tendencija.

„Tai nuteikia optimistiškai ir matosi, kad Ukraina turi galimybes ne tik išlaikyti teritorijas, bet aš matau galimybę, kad kai kurias teritorijas gali ir atsiimti“, – teigė kariuomenės vadas.

21:27 Ukraina savo padangėje skaičiuoja daugiau kaip 2.000 Rusijos raketų

Per daugiau kaip du karo mėnesius, į Ukrainą buvo paleista 2.154 Rusijos raketų, praneša Volodymyras Zelenskis, šalies prezidentas.

„Mūsų danguje užfiksuota 2.770 priešo lėktuvų. Rusijos vykdomi Ukrainos bombardavimai nesiliauja nė dieną ir nė naktį“, – pabrėžė V. Zelenskis, kurį citavo „Unian“.

21:20 Mariupolyje surinkta 800 liudijimų apie karo nusikaltimus

Mariupolio miesto taryba surinko daugiau kaip 800 pranešimų apie karo nusikaltimus iš gyventojų, kuriems pavyko pabėgti iš apgulto miesto.

Vadimas Boičenka, Mariupolio meras, informavo, kad visa informacija apie įtariamus karo nusikaltimus perduota regiono prokuratūrai.

Meras sakė, kad gyventojai pateikė liudijimus apie svarbiausius išpuolius mieste, įskaitant „priešo lėktuvo sunaikintą Mariupolio gimdyklą ir Dramos teatrą, kur žuvo daug moterų ir vaikų, ir 1-ąją ligoninę, kurioje gyvi sudegė sunkiai sužeisti Mariupolio gyventojai“.

„Yra daugybė Rusijos okupacinės kariuomenės, vadovaujamos pagrindinio nusikaltėlio V. Putino, karo nusikaltimų pavyzdžių“, – pridūrė meras, kurį citavo BBC.

20:53 Mirė pirmasis Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčukas

Pirmasis nepriklausomos Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčukas mirė būdamas 89 metų, po ilgai trukusios ligos, antradienį pranešė ukrainiečių žiniasklaida.

„Šiandien... 17 val. Kyjivo (ir Lietuvos) laiku po ilgos ligos užgeso Leonidas Makarovyčius Kravčukas, pirmasis nepriklausomos Ukrainos prezidentas“, – leidinys „Ukrainski Novyny“ citavo šaltinius buvusio lyderio šeimoje.

Žinią apie buvusio prezidento mirtį per platformą „Telegram“ paskelbta žinute patvirtino Ukrainos premjero pavaduotoja Iryna Heraščenka.

20:52 Ukraina keičia dujų tiekimo kelią

Ukrainos dujų perdavimo sistemos (OGTSU) operatorius praneša, kad toliau perduoti dujas per Novopskovo pasienio kompresorinę stotį (PKS) ir Sochranijivkos jungtį tapo nebeįmanoma, dėl to dujos bus kreipiamos per Sudžą.

Plačiau skaitykite čia. 

20:14 V. Zelenskis: rusai nesutinka gelbėti sužeistus karius Mariupolyje

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad Rusija nesutinka nė su viena iš pasiūlytų galimybių išgelbėti Ukrainos kariuomenę Mariupolyje.

 „Jo gynėjai vis dar lieka Mariupolyje. Jie ir toliau priešinasi gamyklos „Azovstal“ teritorijoje. Naudojame visas įmanomas diplomatines priemones, kad organizuotume jų gelbėjimą“, – sakė Ukrainos prezidentas, kreipdamasis į Maltos parlamentarus.

V. Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina paprašė savo partnerių reikalingų ginklų Mariupoliui atblokuoti ir visiems žmonėms: tiek kariškiams, tiek civiliams išgelbėti, skelbia „Ukrainska pravda“.

20:00 Baltarusija prie sienos su Ukraina telkia savo pajėgas

Baltarusijos ginkluotosios pajėgos trijuose rajonuose prie pietinės sienos su Ukraina dislokavo specialiųjų operacijų pajėgas.

Minskas jau kelis mėnesius skundžiasi dėl NATO šalių karių telkimo prie jo sienų ir, reaguodamas į tai, didina savo karinių pratybų skaičių ir intensyvumą.

„Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės toliau didina savo karinį buvimą prie Baltarusijos Respublikos valstybinių sienų, – sakė Viktoras Gulevičius, Baltarusijos generalinio štabo viršininkas. – Per pastarąjį pusmetį įsteigtos grupuotės kiekybiškai ir kokybiškai išaugo daugiau nei dvigubai.“

„Esame realistai, suprantame, kad negalėsime nugalėti NATO. Tačiau galime padaryti žalos, ypač toms teritorijoms, iš kurių būsime puolami“, – Baltarusijos karininką citavo „Reuters“.

19:35 Ukraina skelbia atkovojusi teritorijų Charkivo srityje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad atkovojo Čerkasų Tyškių, Rusų Tyškių, Rubižnės ir Bairako gyvenvietės, esančias Charkivo srityje.

Taip pat Štabas savo ataskaitoje pažymi, kad dėl didelių nuostolių Charkivo srityje Rusijos daliniai buvo atitraukti atkurti į Belgorodo sritį.

„Turimais duomenimis, Vakarų karinės apygardos 6-osios jungtinės kariuomenės 138-osios atskirosios mechanizuotosios brigados daliniai dėl didelių nuostolių Charkivo srityje iš Ukrainos teritorijos išvesti į Rusijos Federacijos Belgorodo miesto rajoną atstatymui“, – sakoma pranešime.

Anot Ukrainos, nemaža dalis karių parašė prašymus dėl atleidimo iš darbo.

19:02 JT pritarė, kad Čekija pakeistų Rusiją Žmogaus teisių taryboje

JT Generalinė Asamblėja didele balsų persvara nubalsavo už tai, kad Čekija pakeistų Rusiją Žmogaus teisių taryboje po to, kai Maskva buvo nušalinta nuo pareigų dėl sukelto karo Ukrainoje.

Vietos Ženevoje įsikūrusioje taryboje yra paskirstytos regioninėms grupėms, todėl vietoj Rusijos turėjo būti pasiūlyta Rytų Europos šalis.

Antradienį vykusiame slaptame balsavime už Čekiją balsavo 157 šalys, o 23 susilaikė.

18:27 JAV: Vakarų sankcijos paveikė Rusiją

Janet Yellen, JAV iždo sekretorė, antradienį pareiškė, kad Vakarų sankcijos sudavė stiprų smūgį Rusijos ekonomikai po invazijos į Ukrainą.

J. Yellen teigimu, prognozuojama, jog Rusijos ekonomika susitrauks 10–15%. Pasak jos, šiais metais infliacija Rusijoje tikriausiai sieks apie 20%.

„Rusijos įmonėms, kurioms buvo pritaikytos sankcijos, beveik neįmanoma gauti joms reikalingų prekių ir paslaugų pasaulio rinkose“, –J. Jellen citavo CNN.

18:08 JAV žvalgybos vadovė: V. Putinas pasiryžęs pasiekti Padniestrę

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, Ukrainos karo neužbaigs Donbaso kampanija ir yra pasiryžęs sukurti sausumos tiltą į Padniestrę, antradienį sakė Avril Haines, JAV nacionalinės žvalgybos direktorė.

„Mūsų vertinimu, prezidentas Putinas rengiasi ilgam konfliktui Ukrainoje ir jo metu dar ketina pasiekti tikslų už Donbaso ribų“, – sakė ji.

„Putinas tikriausiai taip pat mano, kad Rusija turi daugiau galimybių ir pasiryžimo ištverti sunkumus nei jo priešininkai, ir turbūt tikisi, kad JAV ir ES ryžtas silpnės didėjant maisto trūkumui, infliacijai ir energijos kainoms“, – per Senato posėdį kalbėjo A. Haines.

18:01 Kyjivas giria Berlyno „pasikeitusią poziciją“ Maskvos atžvilgiu

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, antradienį pareiškė, kad Kyjivas dėkingas Berlynui už pasikeitusią poziciją Maskvos atžvilgiu, įskaitant nuomonę dėl rusiškos naftos embargo ir ginkluotės tiekimo Ukrainai.

„Norėčiau padėkoti Vokietijai, kad ji pakeitė poziciją dėl virtinės klausimų. Vokietija pakeitė savo poziciją dėl ginklų tiekimo Ukrainai, taip pat... paskelbė pradedanti naują politiką Rusijos atžvilgiu“, – sakė D. Kuleba per bendrą spaudos konferenciją Kyjive su Annalena Baerbock, Vokietijos diplomatijos vadove.

Jis taip pat padėkojo Berlynui už „palaikymą [Rusijos] naftos embargo įvedimui“.

17:49 JAV žvalgyba: karas Ukrainoje gali tapti labiau nenuspėjamas

JAV žvalgyba mano, kad karas Ukrainoje artimiausiais mėnesiais gali tapti „labiau nenuspėjamas ir eskaluojamas“, antradienį Kongrese pareiškė Avril Haines, šalies nacionalinės žvalgybos direktorė.

„Dabartinė tendencija didina tikimybę, kad prezidentas V. Putinas griebsis drastiškesnių priemonių, įskaitant karinės padėties įvedimą, pramonės gamybos perorientavimą ar galimai eskaluojančius karinius veiksmus, kad atlaisvintų išteklius, reikalingus jo tikslams pasiekti, jei konfliktas užsitęs arba jei jis manys, kad Rusija pralaimi Ukrainoje“, – JAV politikams sakė A. Haines, kurią citavo „The Guardian“.

Vis dėlto JAV žvalgyba nemano, jog V. Putinas griebtųsi branduolinių ginklų panaudojimo. A. Haines pridūrė, kad net ir po kovų Donbase, JAV nėra tikros, ar tai užbaigtų karą.

17:39 Vokietija vėl atidarys ambasadą Kyjive

Vokietija vėl atidarys ambasadą Kyjive, antradienį lankydamasi Ukrainoje sakė Annalena Baerbock, vokiečių užsienio reikalų ministrė.

„Netrukus atkursime minimalų... vokiečių ambasados Kyjive buvimą“, – sakė A. Baerbock, į Ukrainos sostinę atvykusi su viltimi išsklaidyti įtampą tarp abiejų šalių.

17:36 Chersono uostuose strigo pakrauti laivai

Ihoris Kolyhajevas, Chersono meras, praneša, kad miestą užėmus Rusijos pajėgoms, verslininkai ir ūkininkai negali eksportuoti prekių iš šio regiono.

„Laivai su konteineriais, dauguma jų pakrauti 100%, dabar negali išplaukti iš jūrų uostų, o laivuose esantys produktai sugedo“, – sakė jis interviu BBC metu.

I. Kolyhajevas taip pat teigė, kad regione negaunama cemento, naftos ir trąšų.

„Todėl galima pastebėti, kad kyla daugelio produktų ir degalų kainos“, – pridūrė meras.

17:30 Rusija ketvirtąkart apšaudė tiltą per Dniestrą

Rusija ketvirtą kartą raketomis atakavo tiltą per Dniestro žiotis Odesos regione, praneša miesto taryba.

VŽ primena, kad pirmąkart logistikai svarbus tiltas apšaudytas buvo balandžio 26 d., tada balandžio 27 d., o trečiąkart –  gegužės 2 d.

17:15 Ukraina: Rusija pavogtus grūdus siunčia į užsienį

Ukrainos gynybos ministerijos žvalgyba teigia, kad Rusijos karių okupuotose teritorijose pavogti grūdai siunčiami į užsienį.

Šalis skelbia, kad „didelė dalis iš Ukrainos pavogtų grūdų yra laivuose, plaukiojančiuose Viduržemio jūroje su Rusijos vėliava“.

„Labiausiai tikėtina siuntimo vieta yra Sirija. Iš ten grūdai gali būti kontrabanda gabenami į kitas Artimųjų Rytų šalis“, – ministerijos pranešimą citavo CNN.

Žvalgyba praneša, kad rusai „toliau eksportuoja Ukrainoje pavogtus maisto produktus į Rusijos Federacijos teritoriją ir okupuotą Krymą“.

16:52 Kyjivo meras: sostinės pastatų atstatymui reikia 70 mln. Eur

Vitalijus Kličko, Kyjivo meras, sako, kad po Rusijos atakų Ukrainos sostinėje esančių pastatų remontas kainuos 70 mln. Eur.

„Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainos sostinėje iš viso buvo apgadinta 390 pastatų. Iš jų 222 yra daugiabučiai namai. Jau nustatėme 20 namų, kurių atstatymo darbus turėtume pradėti pirmiausia. Apšaudant ir bombarduojant miestą nukentėjo 75 švietimo įstaigos, iš jų 30 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, 17 sveikatos priežiūros įstaigų, 11 kultūros įstaigų“, – savo „Telegram“ paskyroje dėstė meras.

16:47 JAV Kongrese – siekis padidinti paramą Ukrainai

JAV Kongreso demokratai rengia planą, pagal kurį Joe Bideno, prezidento, prašomas 33 mlrd. USD (31,3 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketas būtų padidintas iki beveik 40 mlrd. USD (38 mlrd. Eur), o atitinkamas balsavimas Atstovų Rūmuose galėtų įvykti vėliau antradienį, pranešė du žmonės, susipažinę su įstatymų leidėjų ketinimais. Daugiau apie tai skaitykite čia.

16:45 D. Kuleba: Ukraina tikisi išlaisvinti teritorijas nuo Rusijos

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, leidiniui „Financial Times“ teigė, kad pergalės samprata nuo karo pradžios pasikeitė į visišką Ukrainos teritorijų išvadavimą nuo Rusijos kontrolės, jei Vakarų teikiami ginklai toliau pildys Ukrainos kariuomenės arsenalą.

Po pergalės prie Kyjivo ir, kaip atrodo, įstrigusio Rusijos puolimo Donbase, D. Kuleba duodamas interviu leidiniui pareiškė, kad „pergalės sąvoka yra besikeičianti“. Išsamiau skaitykite čia.

16:38 Kinija ir Prancūzija sutarė, kad reikia nutraukti puolimą Ukrainoje

Xi Jinpingas, Kinijos prezidentas, per 90 minučių trukusį pokalbį telefonu su Emmanueliu Macronu, Prancūzijos prezidentu, „sutarė, kad reikia skubiai nutraukti puolimą“ Ukrainoje, antradienį pareiškė Eliziejaus rūmai.

„Abu valstybių vadovai pakartojo savo įsipareigojimą gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą ir sutarė, kad būtina skubiai pasiekti paliaubas“, – teigiama pareiškime, kuriuo remiasi CNN.

„Taip pat turėtų būti remiamos visos pastangos teikti humanitarinę paramą Ukrainos gyventojams“, – priduria Prancūzija.

16:26 Rusija: Lietuvos Seimo rezoliucija dėl genocido nesusijusi su realybe

Lietuvos Seimo rezoliucija dėl Rusijos teroristinės veiklos Ukrainos teritorijoje neturi jokios teisinės galios ir niekaip nesusijusi su realybe, pareiškė Leonidas Sluckis, Rusijos Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas.

„Pirma, Seimo nutarimas neturi teisiškai privalomos galios. Šie kreipimaisi, palaikomi rusofobiška dvasia, kartoja Vašingtono pranešimus. Antra, vėl matome dvigubus standartus. NATO agresija Jugoslavijoje, Irake, Libijoje, o kur jie buvo per kruviną perversmą Kyjive 2014 m.?“ – sakė L. Sluckis Rusijos valstybinei agentūrai TASS.

„Mes kovojame su nacizmu, o SS veteranai ir jų palikuonys vis dar žygiuoja Baltijos šalių gatvėmis. Tai viską paaiškina. Tai kova tarp gėrio ir blogio, kurioje Vilnius visiškai nėra teisingoje istorijos pusėje“, – aiškino Dūmos deputatas.

16:02 Severodonecke nėra nei dujų, nei vandens

Po Rusijos apšaudymo Luhansko srities Severodonecko miestas liko be komunalinių paslaugų, praneša Serhejus Haidajus, srities gubernatorius.

„Šią popietę Rusijos kariuomenė dar kartą smogė Severodoneckui iš artilerijos ir daugkartinio paleidimo raketų sistemų. Iš komunikacijų liko tik dujų tiekimas. Tačiau šiuo metu pagrindinis dujotiekis yra užsuktas ir jame sumažintas slėgis. Kad būtų išvengta rimtesnės avarijos, dujų tiekimas buvo nutrauktas. Mieste nėra dujų“, – sakė jis.

15:54 PSO priėmė rezoliuciją dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje

Antradienį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono nariai priėmė rezoliuciją, dėl kurios gali būti uždarytas Rusijos regioninis biuras ir sustabdyti susitikimai šioje šalyje.

Specialioje Europos regiono sesijoje rezoliucija buvo priimta 43 nariams balsavus už, 3 – prieš (Rusija, Baltarusija, Tadžikistanas) ir 2 susilaikius, skelbia „Reuters“.

Rezoliucijos rėmėjai ją laiko svarbiu politiniu žingsniu siekiant izoliuoti Maskvą ir teigė, kad stengėsi išvengti didesnio poveikio sveikatos sistemai.

Andrejus Plutnickis, Rusijos pasiuntinys PSO, nepritarė rezoliucijai ir sakė esąs „labai nusivylęs“ ir, anot jo, tai „didžiulė žala pasaulinei sveikatos priežiūros sistemai“.

15:50 D. Kuleba: Ukraina privalo gauti ES narės kandidatės statusą, arba jausis apgauta

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, išskirtiniame interviu „Financial Times“ perspėjo, kad Ukraina tikisi gauti ES narės kandidatės statusą jau kitą mėnesį. Kitu atveju, anot Ukrainos užsienio reikalų ministro, šalis jaustųsi apgauta.

Atsakydamas į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono prognozę, kad Ukrainai įstoti į ES gali prireikti „kelerių metų, tiesą sakant, neabejotinai kelerių metų“, D. Kuleba pabrėžė, kad „prieš tris mėnesius mūsų šalis net neturėjo narystės perspektyvos. Dabar diskutuojama, kiek laiko užtruks procesas“.

Plačiau skaitykite čia.

15:36 A. Lukašenka kalba apie baltarusiškų raketų kūrimą

Aliaksandras Lukašenka, neteisėtas Baltarusijos vadovas, pareiškė, kad Baltarusija kuria naują raketą, panašią į Rusijos „Iskander“, ir kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pažadėjo jam padėti ją kurti.

„Kaip sekasi kurti perspektyvius ginkluotės modelius, ypač raketas? Raketa yra labai efektyvus „Iskander“ atitikmuo. Ir Rusijoje buvo visiškas palaikymas“, – valstybės saugumo posėdyje kalbėjo Baltarusijos autoritaras, kurį citavo Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „Belta“.

A. Lukašenka sakė, kad per paskutinį susitikimą Tolimuosiuose Rytuose su V. Putinu jie sutarė, jog Rusijos raketų ekspertai įvertins Baltarusijos pasiekimus ir pasidalins savo patirtimi.

15:16 Ukraina skelbia planuojanti sužeistų karių, gydytojų ir kariškių išgabenimą iš „Azovstal“

Ukrainos vyriausybė rengia sužeistų karių, gydytojų ir kariškių išgabenimo iš Mariupolio gamyklos „Azovstal“ procedūrą, skelbia Ukrainos nacionalinė gvardija.

„Ukrainos prezidentas asmeniškai, visa valstybės vadovybė deda pastangas, kad būtų rastos galimybės evakuoti civilius gyventojus iš „Azovstal“, ir toliau dirba dėl sužeistų karių, gydytojų ir kariškių išgelbėjimo“, – sakoma pareiškime, kuriuo remiasi „Unian“.

Kartu Ukrainos nacionalinė gvardija pažymėjo, kad aktyvių karo veiksmų sąlygomis jie neturi teisės atskleisti karinių ir humanitarinių operacijų detalių.

„Toliau ieškosime sprendimų ir darysime viską, kas įmanoma, kad išsaugotume karių ir civilių gyvybes, atgrasytume priešą ir tinkamai vykdytume savo konstitucinę pareigą ginti valstybę“, – apibendrina gvardija.

14:54 Dėl karo į kitą vietovę šalyje pasitraukė daugiau kaip 8 mln. ukrainiečių

Naujausioje Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) ataskaitoje teigiama, kad dėl karo Ukrainoje savo namus paliko ir į kitą vietovę šalyje pasitraukė daugiau kaip 8 mln. žmonių.

TMO skelbia, kad didžiausias šalies viduje persikėlusių asmenų poreikis – finansinė parama, kurią jie panaudotų maistui ir (arba) medicininėms išlaidoms padengti.

9% TMO apklausoje dalyvavusių ukrainiečių nurodė, kad jų namai buvo apgadinti arba sugriauti.

Ataskaitoje atskleista, kad daugiau kaip 2,7 mln. ukrainiečių grįžo į savo namus.

14:42 Rusija nedalyvaus JT Žmogaus teisių tarybos susitikime dėl Ukrainos

Rusija nedalyvaus ketvirtadienį įvyksiančioje Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybos (UNHRC) specialioje sesijoje dėl Ukrainos, antradienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Marija Zacharova, Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė, antradienį sakė, kad „rusų delegacija neįteisins savo dalyvavimu šio naujo politinio šou, organizuoto prisidengiant neeiline sesija“.

„Deja, mūsų argumentai ir paaiškinimai dėl tikrųjų šios specialios karinės operacijos tikslų ir realios situacijos... visiškai ignoruojami“, – sakoma jos pareiškime.

„Akivaizdu, kad jie nebus išgirsti ir šį kartą“, per Vakarų „naują antirusišką priemonę“, pridūrė M. Zacharova.

14:38 Nyderlandų užsienio reikalų ministras lankosi Ukrainoje

Wopke Hoekstra, Nyderlandų diplomatijos vadovas, antradienį netikėtai atvyko į Ukrainą ir apsilankė karo nuniokotose Kyjivo apylinkėse.  

Nyderlandų diplomatijos vadovas socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, jog antradienį ryte atvyko „į Kyjivą, kad kartu su kolege Annalena Baerbock susitiktų su Ukrainos vyriausybe“. 

„Vizitą pradėjau Kyjivo priemiestyje Irpinėje“, – nurodė W. Hoekstra, paskelbęs nuotraukų, kuriose jis matomas stovintis šalia apgriautų pastatų.  

„Subombarduoti namai ir pastatai aiškiai rodo, kokį poveikį čia gyvenančių vyrų, moterų ir vaikų gyvenimui padarė karas. Tokie veiksmai negali likti nenubausti“, – rašė W. Hoekstra tviteryje ir pridūrė, kad Nyderlandų vyriausybė dalyvauja pastangose „užtikrinti atsakomybę“. 

14:26 Pranešama apie apšaudomą Odesos uostą

Rusijos pajėgos įnirtingai bombarduoja Ukrainai gyvybiškai svarbų Odesos uostą, tikriausiai bandydamos sutrikdyti tiekimo linijas ir ginklų gabenimą, antradienį pranešė ukrainiečių pareigūnai.

Ukrainiečių, britų ir amerikiečių pareigūnai įspėja, kad Rusija sparčiai išnaudoja savo tikslių ginklų atsargas ir gali neturėti galimybių greitai pagaminti naujų, todėl didėja rizika, kad karui užtrukus bus naudojamos ne tokios tikslios raketos.

Nors Ukraina nuo Juodosios jūros dar neatkirsta ir atrodo, kad Rusijai tam trūksta pajėgų, tęsiamas Odesos apšaudymas atspindi šio miesto, kaip transporto mazgo, strateginę svarbą. Rusų kariuomenė ne kartą taikėsi į Odesos oro uostą ir teigė sunaikinusi kelias vakarietiškų ginklų siuntas Ukrainai.

14:22 ERPB pablogino Ukrainos ekonomines prognozes

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) prognozuoja, kad 2022 m. Ukrainos ekonomikos susitrauks 30%, kai kovo pabaigoje tikėtasi, kad smukimas bus 20%.

Prognozuojama, kad kitais metais Ukrainos BVP augimas gali padidėti iki 25%, jei iki to laiko jau bus pradėti šalies atstatymo darbai.

ERPB teigimu, atsigavimo spartai įtakos turės ir tai, kiek ilgai truks karo veiksmai, koks bus pokarinis susitarimas, rekonstrukcijos mastas ir kiek pabėgėlių grįš namo.

14:11 JT skelbia užfiksavusi žmogaus teisių pažeidimų

Jungtinės Tautos skelbia, kad Ukrainoje buvo užfiksuota žmogaus teisių pažeidimų, kurie „gali būti prilyginami karo nusikaltimams“, įskaitant nužudymus, seksualinį smurtą ir dingimus.

Matilda Bogner, JT žmogaus teisių stebėjimo misijos Ukrainoje vadovė, sako, kad apsilankiusi 14 miestų Kyjivo ir Černihivo regionuose ji gavo pranešimų apie išprievartavimus, priverstinį apnuoginimą ir grasinimus seksualiniu smurtu. Anot jos, dažniausios aukos – moterys ir mergaitės.

JT teigia užfiksavusi, kad visoje Ukrainoje sugadinta ar sunaikinta šimtai švietimo ir medicinos įstaigų bei apie 50 maldos namų, praneša BCC.

M. Bogner teigia, kad žuvusių civilių gyventojų skaičius yra „tūkstančiais didesnis“ nei iš pradžių nurodytas skaičius – 3.381, o mirtingumo rodikliai pablogėjo, nes žmonės negali gauti medicininės pagalbos.

13:53 M. Skuodis: svarstoma sukurti humanitarinį koridorių Ukrainos grūdams per Baltarusiją 

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad yra tik du realūs būdai iš karo apimtos Ukrainos išvežti grūdus – su tarptautinių institucijų pagalba atblokuoti Ukrainos uostus arba sukurti humanitarinį krovinių gabenimo koridorių per Baltarusiją.  

„Jeigu pasaulio bendruomenė gali kalbėti apie maisto trūkumą pasaulyje, nes neįmanoma išvežti Ukrainos grūdų, tai reikia išdrįsti ir atblokuoti uostus (Ukrainos – BNS), kad laivai galėtų išplaukti. Antras variantas – išnaudoti tą infrastruktūrą, kuri yra – tai būtų grūdų vežimas per Baltarusiją, kas leistų išnaudoti visus Klaipėdos uosto pajėgumus, taip pat Latvijos ir Estijos uostų pajėgumus. Tam reikėtų tam tikro humanitarinio koridoriaus per Baltarusiją“, – antradienį žurnalistams sakė M. Skuodis.

Pasak ministro, pokalbiai dėl tokio koridoriaus vyksta, tačiau už tai turėtų būti atsakingos tarptautinės institucijos – Jungtinės Tautos ar Europos Komisija.

13:28 Ragina Lietuvą imtis vieno iš nukentėjusių regionų atkūrimo

Lietuva galėtų pasirinkti vieną iš Ukrainos regionų ir imtis jo atstatymo po karo, sako Vilniuje viešinti Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė Olena Kondratiuk.

Partijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) atstovė teigė, kad Ukrainai būtinas naujas Maršalo planas, skirtas teikti paramą atkurti šalį po Rusijos invazijos.

„Mes paraginome Lietuvą pasirinkti Ukrainos regioną, kurio atkūrimą galėtų kuruoti, ieškoti tam donorų“, – antradienį Lietuvos Seime žurnalistams sakė O. Kondratiuk.

„Pavyzdžiui, Estija yra pasirinkusi Žitomiro sritį, Didžioji Britanija – Kyjivo sritį, Latvija labai susidomėjo Buča. Mes raginame, kad Lietuva pasirinktų tam tikrą regioną ir galėtų jam suteikti ekspertų, statybininkų ir padėtų atstatyti tą regioną“, – kalbėjo Ukrainos politikė. Plačiau skaitykite čia

13:21 „Rutube“ jau antrą dieną neveikia dėl kibernetinės atakos

Rusijos dalijimosi vaizdo įrašais platforma „Rutube“ antradienį, antrą dieną iš eilės neveikė po didžiulės kibernetinės atakos, įvykdytos likus kelioms valandoms iki vadinamosios Pergalės dienos parado Maskvoje transliacijos pradžios.

„Mes tikrai susidūrėme su didžiausia kibernetine ataka per visą „Rutube“ egzistavimo istoriją“, – antradienį „Telegram“ paskelbė platformos atstovai.

„(Veikimo) atkūrimas pareikalaus daugiau laiko, nei inžinieriai iš pradžių manė“, – pridūrė jie.

13:15 Prieš „Azovstal“ per parą – 34 antskrydžiai

Per pastarąją parą „Azovstal“ gamyklos teritorijoje buvo surengti 34 antskrydžiai, įskaitant aštuonis strateginių bombonešių, pranešama Azovo pulko „Telegram“ kanale „AZOV-Mariupol“.

Taip pat nesiliauja daugkartinio paleidimo raketų sistemų, artilerijos apšaudymai ir kt.

„Priešas nenustoja bandyti užimti Ukrainos tvirtovę ir toliau vykdo kasdienius puolimus padedamas pėstininkų“, – rašoma pranešime.

12:41 Kyjivas: „Azovstal“ komplekse tebėra per 1.000 Ukrainos karių

Kyjivas antradienį pranešė, kad Mariupolio uostamiestyje esančioje metalurgijos gamykloje „Azovstal“ liko daugiau kaip 1.000 Ukrainos karių, daugelis jų sužeisti.

„Šimtai žmonių yra sužeisti. Yra sunkiai sužeistų žmonių, kuriuos reikia skubiai evakuoti. Padėtis kasdien blogėja“, – naujienų agentūrai AFP sakė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Kiek anksčiau Mariupolio mero patarėjas sakė, kad „Azovstal“ gamykloje tebėra ir mažiausiai 100 civilių.

12:40 Graikija grąžino ambasadą į Kyjivą

Graikijos ambasada Ukrainoje antradienį vėl pradėjo dirbti Kyjive, pranešė šalies užsienio reikalų ministras Nikos Dendias.

Ministras taip pat sakė, kad ambasados vadovu paskirtas Manolis Androulakis, kuris iš diplomatų paskutinis paliko Mariupolio miestą – tuo metu jis buvo Graikijos generalinis konsulas šiame uostamiestyje.

12:21 Prancūzija ES susitarimo dėl rusiškos naftos embargo tikisi šią savaitę

Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement'as Beaune'as antradienį pareiškė, kad Europos Sąjungos susitarimas dėl naftos importo iš Rusijos sustabdymo iki šių metų pabaigos gali būti pasiektas šią savaitę. „Dirbame prie jo visomis jėgomis, – televizijai LCI sakė C. Beaune‘as. – Tai tikriausiai kelių dienų klausimas.“

Kai kurios ES narės, kurių ekonomika itin priklausoma nuo rusiškos naftos, siekia išimčių arba garantijų dėl alternatyvių tiekimo šaltinių.

Antradienį Europos lyderiai telefonu surengs naujas diskusijas, kuriose dalyvaus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, pridūrė C. Beaune'as. 

12:13 PSO patvirtino: prieš medicinos įstaigas įvykdyta 200 išpuolių

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) patvirtino, kad nuo karo pradžios Ukrainoje įvykdyta 200 išpuolių prieš sveikatos priežiūros įstaigas. Apie tai antradienį pranešė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas ir paragino Rusiją „sustabdyti šį karą“.

Kalbėdamas iš Kyjivo po dviejų dienų, praleistų Ukrainoje, PSO vadovas sakė, kad jį labai sujaudino tai, ką matė ir girdėjo.

„Yra vienas vaistas, kurio PSO negali suteikti ir kurio Ukrainai reikia labiau nei bet kurio kito, – tai taika“, – kalbėjo Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

11:58 Vokietijos užsienio reikalų ministrė atvyko neskelbto vizito į Ukrainą

Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė, per iš anksto neskelbtą kelionę į Ukrainą antradienį aplankė Bučą.

Su vietos gyventojais susitikusi A. Baerbock prisijungė prie virtinės užsienio diplomatų ir valstybių vadovų, apsilankiusių šiame Kyjivo priemiestyje, kur bendruose kapuose ir tiesiog gatvėse po Rusijos pajėgų pasitraukimo balandį buvo rasta nužudytų žmonių, daugelis – už nugaros surištomis rankomis.

Carloso Barrios („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Carloso Barrios („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

11:45 V. Dombrovskis: sankcijų poveikis – stiprus

Tarptautinės sankcijos karą Ukrainoje sukėlusiai Rusijai veikia labai įvairioje srityse, o jų poveikis šios šalies ekonomikai yra stiprus, pareiškė Europos Komisijos vicepirmininkas ir prekybos komisaras Valdis Dombrovskis. Išsamiau skaitykite čia.

11:31 Seimas rusų veiksmus Ukrainoje pripažino genocidu, Rusiją – teroristine valstybe

Kremliaus režimas siekia sunaikinti ukrainiečių tautą, todėl tokie veiksmai turi būti pripažįstami genocidu, o Rusija yra terorizmą remianti ir vykdanti valstybė, antradienį paskelbė Lietuvos Seimas. 

Už tokią rezoliuciją parlamentarai balsavo vienbalsiai – 128 „už“. Plačiau skaitykite čia.

11:21 JAV metams stabdo muitų taikymą plieno importui iš Ukrainos

Jungtinės Valstijos pirmadienį vieneriems metams sustabdė muitų taikymą iš Ukrainos importuojamam plienui, taip siekdamos padėti karo draskomos šalies ekonomikai.

Po dramatiškos civilių gyventojų evakuacijos iš plieno gamyklos "Azovstal" Mariupolyje, Rusijai barbariškai subombardavus šį uostamiestį, JAV prekybos sekretorė Gina Raimondo pareiškė: "Negalime tik žavėtis Ukrainos žmonių stiprybe ir dvasia – turime juos palaikyti bei remti vieną svarbiausių šios šalies ekonominės gerovės šaltinių“.

„Tam, kad plieno gamyklos ir toliau būtų Ukrainos žmonių ekonominis gelbėjimosi ratas, jos turi turėti galimybę eksportuoti savo produkciją“, – pridūrė ji.

11:04 Atnaujinti Ukrainos duomenys apie Rusijos nuostolius 

Nuo Rusijos invazijos pradžios Ukrainos pajėgos nukovė 26.000 rusų karių, feisbuke praneša Generalinis štabas. Tai 350 daugiau nei prieš parą. Taip pat sunaikinta 1.170 tankų (+25), 2.808 šarvuočiai (+44), 519 artilerijos sistemų (+6) ir kt.

10:49 Rados vicepirmininkė Seime: šiandien kovojame už visos Europos laisvę

Vilniuje viešinti Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė Olena Kondratiuk antradienį kreipėsi į Lietuvos Seimą.

„Šiandien ukrainiečiai kovoja ne tik už savo žemę, už savo laisvę, bet už visos Europos laisvę. Tiesa ta, kad vasario 24 diena visam laikui pakeitė Europą, mums reikia perstatyti mūsų bendrą Europos saugumo politiką“, – sakė O. Kondratiuk.

Ji į Lietuvos parlamentą kreipėsi ukrainietiškai, pažymėjusi, kad tai kalba, kuri „greitai taps viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų“. Plačiau skaitykite čia.

Žygimanto Gedvilos (BNS) nuotr.
Žygimanto Gedvilos (BNS) nuotr.

10:40 Iziume po griuvėsiais rasti 44 civilių kūnai

Charkivo srities Iziumo mieste po namo griuvėsiais rasti 44 civilių gyventojų kūnai, savo „Telegram“ kanale pranešė regiono administracijos pirmininkas Olehas Sinehubovas.

„Laikinai okupuotame Iziume po penkiaaukščio namo, kurį okupantai sugriovė dar kovo pirmąjį dešimtadienį, griuvėsiais rasti 44 civilių gyventojų kūnai. Tai dar vienas baisus karo nusikaltimas, kurį Rusijos okupantai įvykdė prieš civilius gyventojus! Mes fiksuojame kiekvieną (nusikaltimą), ir jie sumokės už kiekvieną jų!“, – rašė O. Sinehubovas.

10:34 Mariupolio mero patarėjas: „Azovstal“ likę mažiausiai 100 civilių

Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“, kurią smarkiai apšaudo Rusija, liko mažiausiai 100 civilių, sako miesto mero padėjėjas.

„Be kariškių, slėptuvėse lieka mažiausiai 100 civilių. Tačiau tai nesumažina okupantų atakų tankumo“, – „Telegram“ kanale parašė Petro Andriuščenka.

10:31 Ukraina: Rusija stiprina pajėgas palei šiaurinę sieną

 Antradienį Ukrainos kariuomenė pranešė, kad Ukrainos pajėgoms kontratakuojant aplink Charkivo miestą, Rusijos kariuomenė stiprina savo pajėgas palei šiaurinę sieną.

„Priešas palaiko tam tikras pajėgas ir oro gynybos priemones Belgorodo srityje (Rusijoje) visiškos parengties režimu“, – teigia Ukrainos pajėgų Generalinis štabas. Anot jo, rusai „toliau sutelkia pastangas į užimtų teritorijų sienų gynybą, kad užkirstų kelią mūsų kariuomenės dalinių judėjimui valstybės sienos link“.

Charkivas, antras pagal dydį Ukrainos miestas, yra maždaug už 39 km nuo sienos su Rusijos Belgorodo sritimi.

10:18 Ukrainiečių žurnalistams – specialus Pulitzerio premijų tarybos apdovanojimas

Pulitzerio premijų taryba pirmadienį pagerbė ukrainiečių žurnalistus. Niujorko Kolumbijos universitetui paskelbus 2022 metų prestižinių apdovanojimų laureatus, taryba Ukrainos žurnalistams skyrė „specialų apdovanojimą“.

„Pulitzerio premijos taryba džiaugiasi galėdama skirti Ukrainos žurnalistams specialų apdovanojimą už jų drąsą, ištvermę ir ryžtą rengti teisinga informacija paremtus reportažus per negailestingą Vladimiro Putino invaziją į jų šalį ir jo propagandos karą Rusijoje“, – sakė premijų administratorė Marjorie Miller, paskelbdama apie apdovanojimą.

Komitetas žurnalistams ginti (Committee to Protect Journalists) skelbia, kad nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną Ukrainoje žuvo mažiausiai septyni žurnalistai, tarp jų – trys ukrainiečiai.

10:05 Japonija išplėtė sankcijas: į jų sąrašą pateko Rusijos premjeras

Antradienį Japonija išplėtė sankcijas Rusijai, įšaldydama daugiau kaip 130 asmenų, įskaitant Rusijos ministrą pirmininką Michailą Mišustiną, turtą.

Naujosios sankcijos taikomos aštuoniems Rusijos piliečiams ir 133 asmenims iš apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų Rytų Ukrainoje.

Japonijos užsienio reikalų ministerijos teigimu, į sąrašą įtraukti premjeras M. Mišustinas, oligarchas Vladimiras Bogdanovas, oligarcho Genadijaus Timčenkos šeimos nariai. Ar šie pareigūnai turi turto Japonijoje, neaišku.  

Japonija taip pat išplėtė eksporto į Rusiją draudimą, pritaikydama jį dar 71 šios šalies organizacijai, įskaitant gamintojus ir mokslinių tyrimų institutus, sakoma ministerijos pareiškime.

09:53 J. Bidenas: V. Putinas nebeturi išeities iš karo

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį sakė nerimaujantis, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebeturi išeities iš karo Ukrainoje. Jis taip pat teigė, kad bando sugalvoti, kaip tai išspręsti.

J. Bidenas, kalbėdamas politiniame lėšų rinkimo renginyje Vašingtono priemiestyje, taip pat sakė, kad V. Putinas klaidingai manė, jog įsiveržimas į Ukrainą išardys NATO ir sugriaus Europos Sąjungą.

09:39 Kim Jong Unas pasveikino V. Putiną su Pergalės diena

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas nusiuntė sveikinimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui Pergalės dienos proga, praneša Šiaurės Korėjos naujienų agentūra KCNA.

Teigiama, kad gegužės 9 d. išsiųstame laiške Kim Jong Unas išreiškė „tvirtą solidarumą su Rusijos žmonių siekiu išrauti priešiškų jėgų politinę ir karinę grėsmę bei šantažą“.

09:29 Europos plėtros bankas: Ukrainos ekonomika susitrauks 30%

Europos plėtros bankas teigia, kad dėl Rusijos invazijos Ukrainos ekonomika šiais metais susitrauks beveik trečdaliu. Tai blogiau nei 20% sumažėjimas, kurį bankas prognozavo kovo mėnesį, iškart po invazijos, praneša naujienų agentūra AFP.

Tačiau bankas tikisi, kad 2023 m. Ukrainos ekonomika atšoks 25% (anksčiau prognozuoti 23%).

Bankas prognozuoja, kad Rusijos ekonomika šiais metais susitrauks 10%, o kitais metais jos augimas bus nulinis.

08:49 Apie išvykimą iš Lietuvos pranešė 540 pabėgėlių

Iki šiol iš Lietuvos išvyko apie 540 Ukrainos karo pabėgėlių, dalis jų grįžo namo, dalis vyksta į kitas valstybes, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Šiuo metu mes matome, kad maždaug 30 žmonių per dieną praneša, kad planuoja išvykti, bet nebūtinai visi praneša. Turime Migracijos departamente fiksuotą skaičių, kad maždaug 540 asmenų yra pranešusių, kad išvyksta“, – antradienį LRT sakė A. Bilotaitė.

Jos teigimu, Europos Sąjungoje kol kas nėra bendro ukrainiečių registro, jį ketinama sukurti gegužės pabaigoje.

Statistikos departamento duomenimis, į Lietuvą nuo karo Ukrainoje pradžios atvyko per 51.000 pabėgėlių, beveik 21.000 iš jų – nepilnamečiai.

08:28 Ukraina: Donbase atremta 15 atakų

Ukrainos kariai Donbase atrėmė 15 priešo atakų, feisbuke skelbia Ukrainos pajėgų Generalinis štabas. Taip pat pavyko sunaikinti vieną priešlėktuvinių raketų sistemą, devynis tankus, tris artilerijos sistemas, 25 šarvuočius ir kt.

08:18 Ukraina pateikė antrąją klausimyno dėl stojimo į ES atsakymų dalį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patvirtino, kad per vaizdo pokalbį su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen pateikė antrąją oficialaus klausimyno atsakymų dalį, Ukrainai siekiant gauti kandidatės į ES statusą.

„Šiandien žengėme dar vieną žingsnį – labai svarbų ir ne tik formalų – kelyje į Europos Sąjungą. Ukraina pateikė antrąją atsakymų į specialaus klausimyno, kurį turi užpildyti kiekviena šalis, siekianti tapti ES nare, dalį. Paprastai tai užtrunka kelis mėnesius. Tačiau mes viską padarėme per kelias savaites“, – pirmadienį vėlai vakare vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis.

Jis taip pat teigė, jog tikisi, kad Ukraina teigiamą atsakymą dėl kandidatės į ES statuso įgijimo gaus birželį. 

07:44 V. Zelenskis: lendlizo įstatymas – istorinis žingsnis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad J. Bideno pasirašytas lendlizo Ukrainai įstatymas yra istorinis žingsnis.

„Dėkoju prezidentui J. Bidenui ir Jungtinių Valstijų žmonėms už paramą Ukrainai kovoje už mūsų laisvę ir ateitį. Šiandien pasirašytas lendlizo įstatymas yra istorinis žingsnis. Esu įsitikinęs, kad mes vėl kartu laimėsime. Ir apginsime demokratiją Ukrainoje ir Europoje. Kaip ir prieš 77 metus“, – tviteryje parašė V. Zelenskis.

07:36 „Reuters“: Kongreso demokratai sutinka Ukrainai skirti dar beveik 40 mlrd. USD

JAV Kongreso demokratai sutiko skirti Ukrainai dar 39,8 mlrd. USD papildomos pagalbos, pirmadienį agentūrai „Reuters“ sakė du šaltiniai.

Atstovų Rūmai papildomo finansavimo skyrimą svarstys antradienį, pranešė šių Rūmų daugumos lyderis Steny Hoyeris.

Pirmadienį JAV prezidentas Džo Baidenas paragino Kongresą „nedelsiant“ priimti pagalbos Ukrainai įstatymą, pirmą kartą įspėdamas, kad esama pagalba baigsis „maždaug po dešimties dienų“.

Iš pradžių J. Bidenas prašė 33 mlrd. USD, tačiau Kongrese pasiūlyti dar keli milijardai pagalbai maistu ir karinei įrangai.

07:22 Ukraina: kovos „Azovstal“ gamykloje tęsiasi

Antradienio rytą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas feisbuke rašo, kad „Mariupolyje priešas toliau artilerijos ir oro smūgiais naikina „Azovstal“ gamyklos infrastruktūrą. Kovos tęsiasi“.

Pranešime taip pat teigiama, kad „priešas toliau ruošiasi puolamiesiems veiksmams Lymano ir Severodonecko kryptimis. Kovos tęsiasi dėl Voevodokos, Toškivkos ir Nižnės gyvenviečių Luhansko srities Severodonecko rajone, taip pat dėl Kamiankos Donecko srities Jasinuvatos rajone“. 

07:05 Odesos sritį atakavo hipergarsinėmis raketomis 

Pirmadienį per Rusijos karinių pajėgų smūgius Odesos miestui ir sričiai nukentėjo prekybos centras ir du viešbučiai.

Trys raketos „Kinžal“ – naujos Rusijos hipergarsinės raketos – buvo paleistos iš lėktuvo ir pataikė į „turizmo infrastruktūros objektą“, sakė Odesos regiono karinės administracijos atstovas Serhijus Bratčiukas. Jo teigimu, į ligoninę nuvežti du žmonės.

S. Bratčiukas nenurodė taikinio, tačiau CNN nustatė geografinę vietą ir patikrino dviejų socialinėje žiniasklaidoje platinamų vaizdo įrašų, kuriuose matyti padaryta didelė žala viešbučiui Zatokos kaime, autentiškumą. Vieną iš vaizdo įrašų pirmiausia paskelbė Odesos miesto taryba.

Tai jau antras viešbutis Odesos regione, kuris pirmadienį buvo atakuotas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Pietų operatyvinės vadovybės duomenimis, septyniomis raketomis taip pat buvo sugriautas prekybos centras. Jos teigimu, per smūgį buvo sužeisti penki žmonės, o vienas žmogus žuvo.

06:53 Lietuvoje lankosi Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė

Lietuvoje šią savaitę lankosi Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė Olena Kondratiuk, antradienį ji sakys kalbą Seimo posėdyje.

„Simboliška, kad O. Kondratiuk vizitas sutampa su Europos diena. Juk dabar būtent Ukraina kovoja pagrindinį mūšį dėl Europos ateities. Simboliška ir tai, kad Seime bus svarstoma ir, neabejoju, priimta rezoliucija dėl Ukrainoje vykdomo genocido bei tarptautinio baudžiamojo tribunolo steigimo“, – sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovė pažymi, kad Aukščiausiosios Rados pirmininko pavaduotojos apsilankymas bus aukščiausio Ukrainos pareigūno vizitas Vilniuje nuo karo pradžios.

06:50 JAV prezidentas pasirašė lendlizo Ukrainai įstatymą

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį palengvino sąlygas spartinti amerikietiškų ginklų tiekimą Ukrainai, pasirašęs įstatymą, pagrįstą Antrojo pasaulinio karo laikų lendlizo sistema, padėjusia Vašingtono sąjungininkėms nugalėti nacistinę Vokietiją.

J. Bidenas pasirašė Lendlizo įstatymą Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos palaiko ukrainiečių „kovą ginant savo šalį ir demokratiją nuo (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino brutalaus karo“. Plačiau skaitykite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. Eur pagalbos Ukrainai paketą,...

Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
12:29
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 2

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai 1

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Australija balsuoja įtemptuose rinkimuose

Konservatorių ministras pirmininkas Scottas Morrisonas per rinkimus stengsis išlikti valdžioje ir įveikti...

Europoje plinta beždžionių raupai: dvylikoje šalių patvirtinta 80 atvejų

Pasaulio sveikatos organizacija turi duomenų apie Europoje plintančią Centrinei ir Vakarų Afrikai būdingą...

Davosą kartina karas – Rusijai vieta nesuteikta, Ukraina turės plačią delegaciją Premium

Po dvejų metų pertraukos Alpių prieglobstyje Šveicarijos Davoso mieste, vėl prasideda pasaulio ekonomikos...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku