Karas Ukrainoje: penktadienio įvykių suvestinė iki 22 val.

Publikuota: 2022-04-22
Mariupolis. CHINE NOUVELLE / SIPA / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Mariupolis. CHINE NOUVELLE / SIPA / „Scanpix“ nuotr.

VŽ du kartus per dieną – 16 val. ir 22 val. – pateikia naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Išsamiau su penktadienio įvykiais galima susipažinti gyvai pildomoje naujienų juostoje.

2022-04-22 Suvestinė iki 22 val. 

Rusija evakuaciją iš „Azovstal“ žada leisti, „kai bus iškeltos baltos vėliavos“. Rusijos gynybos ministerija pareiškė esanti pasirengusi leisti civiliams palikti plieno gamyklą „Azovstal“ apgultame Mariupolyje, jei Ukrainos pajėgos pasiduos. Paliaubos prasidėtų Ukrainos pajėgoms „iškėlus baltas vėliavas“ „visame perimetre arba tam tikrose „Azovstal“ vietose“, teigė ministerija.

Dar viena masinė Mariupolio gyventojų kapavietė. Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka „Telegram“ kanale pranešė, kad aptikta nauja masinė žuvusių Mariupolio gyventojų kapavietė. Šį kartą Levoberežno rajone, netoli Vinogradnoje kaimo kapinių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ukrainos žvalgyba teigia, kad Rusija baigia pergrupuoti pajėgas. Taip pat bando nustatyti pažeidžiamiausias Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vietas visomis kryptimis, kad galėtų pradėti plataus masto puolimą.

Rusija skelbia užėmusi ginklų sandėlį Charkivo regione. TASS pranešė, kad Rusijos gynybos ministerijos teigimu, tūkstančiai tonų ukrainietiškos amunicijos dabar yra Rusijos rankose, jos kariams užėmus didelį ginklų sandėlį Charkivo srityje.

S. Lavrovas pareiškė, kad Rusijos ir Ukrainos derybos įstrigo. Po susitikimo su Kazachstano diplomatijos vadovu Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat teigė, kad Maskva vis dar negavo atsakymo į naujausią pasiūlymą, pateiktą maždaug prieš penkias dienas.

JT vadovas lankysis Maskvoje. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kitą savaitę susitiks derybų su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu, penktadienį paskelbė Kremlius. Šią informaciją patvirtino ir JT atstovas spaudai.

Prancūzija Ukrainai perduos savaeigių haubicų CAESAR. Penktadienį Eliziejaus rūmai patvirtino, kad Prancūzija iki mėnesio pabaigos Ukrainai išsiųs prancūzų gamybos savaeigių haubicų CAESAR – tolimojo nuotolio ginklus, tačiau jų kiekis nenurodomas.

V. Kara-Murzai iškelta baudžiamoji byla. Rusija iškėlė baudžiamąją bylą žinomam opozicijos aktyvistui, kuriam pateikti įtarimai skleidus melagingą informaciją apie Maskvos karinę kampaniją Ukrainoje, pranešė jo advokatas Vadimas Prochorovas.

Teisių gynėjas L. Ponomariovas kuriam laikui paliko Rusiją. Vienas iškiliausių žmogaus teisių gynėjų Rusijoje Levas Ponomariovas, kuris anksčiau buvo sulaikytas už protestą prieš Kremliaus karą Ukrainoje, penktadienį pareiškė, kad „laikinai“ išvyko iš šalies, nerimaudamas dėl asmeninio saugumo.

Nyderlandai iki metų pabaigos atsisakys rusiškos naftos ir dujų. Nyderlandai „tvirtai pasiryžę“ iki šių metų pabaigos nutraukti rusiškos naftos ir dujų importą, penktadienį pareiškė Nyderlandų klimato ir energetikos politikos ministras Robas Jettenas.

Lietuvos kultūros ministras lankosi Kyjive. Ukrainos sostinėje penktadienį viešintis kultūros ministras Simonas Kairys absurdiška pavadino situaciją, kai Ukrainoje kariaujanti ir ją griaunanti Rusija pirmininkauja UNESCO Pasaulio paveldo komitetui, skirtam saugoti unikalius statinius.

2022-04-22 Suvestinė iki 16 val. 

Su V. Putinu kalbėjosi EVT vadovas. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis pranešė, kad penktadienį telefonu paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną leisti pristatyti humanitarinę pagalbą į apsiaustą Ukrainos Mariupolio uostamiestį per stačiatikių Velykas.

„Primygtinai paraginau nedelsiant sudaryti galimybę teikti humanitarinę prieigą ir atverti saugų koridorių iš Mariupolio ir kitų apgultų miestų, juo labiau stačiatikių Velykų proga“, – po pokalbio tviteryje parašė Ch. Michelis.

JK svarsto perduoti tankų Lenkijai, kad ši siųstų Ukrainai sunkiąją ginkluotę. Jungtinė Karalystė svarsto galimybę siųsti tankus Lenkijai, kad Varšuva galėtų perduoti savo kovos mašinas Ukrainos pajėgoms, besipriešinančioms Rusijos įsiveržimui, penktadienį pareiškė britų premjeras Borisas Johnsonas.

„Svarstome galimybę siųsti tankus į Lenkiją, kad padėtume jiems, kol jie siunčia dalį savo (tankų) T-72 Ukrainai“, – sakė B. Johnsonas žurnalistams per dviejų dienų trukmės vizitą į Indiją.

Japonija ginčijamas salas įvardijo „neteisėtai okupuotomis“ Rusijos. Japonija pirmą kartą per pastaruosius du dešimtmečius keturias ginčijamas salas, kurias Maskva vadina Kurilų salomis, o Tokijas – Šiaurės teritorijomis, pavadino „neteisėtai okupuotomis“ Rusijos.

JAV svarsto įšaldytas Rusijos centrinio banko lėšas nukreipti į Ukrainos atstatymą. Jungtinių Valstijų administracija svarsto galimybę daugiau kaip 300 mlrd. USD vertės dėl sankcijų įšaldytas Rusijos centrinio banko lėšas nukreipti į karo nuniokotos Ukrainos atstatymą, skelbia „Bloomberg“ agentūra.

Du Rusijos oligarchai rasti negyvi. Du Rusijos oligarchai – Vladislavas Avajevas ir Sergejus Protosenja – buvo rasti negyvi maždaug vienos paros laikotarpiu, o abiejų kūnai buvo aptikti greta kitų nužudytų šeimos narių, rašo „Business Insider“. Plačiau skaitykite čia. Kito oligarcho Sergėjaus Protosenjos kūnas antradienį rastas kilpoje Ispanijoje, o greta rasti šeimos narių kūnai su durtinėmis žaizdomis, pranešė šalies žiniasklaida.

Ukraina: Rusijos kariai neišleidžia civilių iš „Azovstal“. Rusijos kariai neišleidžia civilių gyventojų, esančių „Azovstal“ gamyklos teritorijoje Mariupolyje, ir taip daro papildomą spaudimą Ukrainos gynėjams, kad priverstų juos pasiduoti, sako Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

Indijos verslas gręžiasi nuo Rusijos. Vienas didžiausių plieno gamintojų Indijoje „Tata Steel“ trečiadienį pareiškė, kad ketina stabdyti savo bendradarbiavimą su Rusija.

Kompanija, kuri taip pat yra viena didžiausių plieno gamintojų Europoje, teigė, kad parengti planai, kaip įvykdyti šį žingsnį sukeliant kuo mažiau trukdžių bendrai įmonės veiklai, rašo CNN.

Šis sprendimas paviešintas keletą dienų po „Infosys“, vienos didžiausių Indijos technologijų kompanijų, sprendimo iškelti savo verslą iš Rusijos.

Maskva siekia visiškos Donbaso ir Pietų Ukrainos kontrolės. Rusijos kariuomenė sieks užsitikrinti visišką kontrolę Ukrainos rytinėse ir pietinėse srityse, rusų naujienų agentūros citavo vieną šalies generolą.

„Nuo specialiosios operacijos antrosios fazės pradžios vienas iš uždavinių Rusijos kariuomenei – įgyti visišką kontrolę Donbase ir Pietų Ukrainoje“, – teigė generolas majoras Rustamas Minekajevas. 

Jis pridūrė, kad tokiu būdu bus sukurtas „sausumos koridorius“ su Krymo pusiasalio, kurį nuo 2014 metų yra aneksavusi Rusija.

G. Landsbergis sako, kad Lietuva yra pasirengusi plėsti mokymus Ukrainos kariams. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad šalis gali apmokyti ukrainiečių karius naudotis modernia teikiama ginkluote ir taip plėsti dabartinę treniruočių programą.

Berlynas skelbia naują trišalę ginklų mainų schemą Ukrainai apginkluoti. Vokietija skelbia naują trišalių mainų schemą, kuriais Ukrainos kariuomenė bus aprūpinta sunkiąja ginkluote iš Slovėnijos tankų parko, o mainais į tai Liubliana gaus vokiškų tankų ir kovos mašinų, rašo DW.

Didelė dalis Slovėnijos turimų T-72 tankų turėtų būti nusiųsti Ukrainai, o už tai Balkanų valstybei bus perduoti vokiški „Marder“ tankai ir šarvuotos kovos mašinos „Fox“. Mainais siekiama užtikrinti, kad Ukraina gautų tokios technikos, kuria moka naudotis ir kuriai nereikės papildomų apmokymų.

400 įmonių Ukrainoje persikėlė iš karo zonos. Pasak Danilo Getmancevo, Ukrainos parlamento viešųjų finansų ir mokesčių komiteto vadovo, 400 įmonių persikėlė iš karo zonos į kitas Ukrainos vietas, mažiausiai 190 iš jų jau atnaujino veiklą.

Humanitariniai penktadienį koridoriai neveiks. Penktadienį dėl didelio apšaudymų pavojaus humanitariniai koridoriai maršrutuose nebus vykdomi, pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

Iš Donecko išvyko beveik trys ketvirtadaliai gyventojų. Pavlo Kyrylenko, Donecko srities gubernatorius, sako, kad beveik trys ketvirtadaliai gyventojų paliko Ukrainos kontroliuojamą Donecko srities teritoriją

V. Zelenskis sako, jog Rusijos laimėjimai rytuose yra laikini. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė Rusijai, kad pastarojo meto Rusijos laimėjimai šalies rytuose yra laikini ir jos kariai bus priversti grįžti atgal per sieną.

„Nė vienas iš šių žingsnių nepadės Rusijai kare prieš mūsų valstybę. Jie gali tik atitolinti neišvengiamybę – laiką, kai okupantai turės palikti mūsų teritoriją. Ypač Mariupolį – miestą, kuris ir toliau priešinasi Rusijai, nepaisant visko, ką sako okupantai“, – vaizdo įraše tautai sakė V. Zelenskis

Lietuva per Pasaulio banką skiria 10 mln. eurų garantiją paramai Ukrainai. Vašingtone dalyvaudama Pasaulio banko (PB) paramos Ukrainai ministrų susitikime Gintarė Skaistė, finansų ministrė, pranešė, kad Lietuva suteiks 10 mln. Eur garantiją Ukrainai.

Ukrainai atsikurti po karo prireiks mažiausiai 600 mlrd. USD. Denisas Šmyhalas, Ukrainos ministras pirmininkas, sako, kad jo šalies atkūrimui po karo reikės mažiausiai 600 mlrd. USD.

Vokietija Ukrainai skirs 37 mln. Eur. Vokietija skirs Ukrainai dar 37 mln. Eur karo padariniams įveikti, skelbia „Reuters“.

JK vertina, kad Rusija nori atlaisvinti pajėgas ir dislokuoti jas kitose Ukrainos vietose. Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo žvalgybos informacijoje skelbia, kad V. Putino sprendimas nebepulti gamyklos „Azovstal“, o ją blokuoti, rodo, kad jis nori atlaisvinti Rusijos pajėgas, kurias būtų galima dislokuoti kitose Rytų Ukrainos vietose.

Ukraina skelbia, kad rusai Luhanske specialiai naikina maisto sandėlius. Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, sako, kad rusai tyčia naikina maisto sandėlius ir prekybos centrus, siekdami pakartoti Holodomorą, bet situacija nėra kritinė.

„Mūsų partneriai mus palaiko, turime viską, ko reikia gyventojams. Ilgai galiojančio maisto yra kiekvienoje slėptuvėje nuo bombų. Atsargos nuolat pildomos“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė gubernatorius.

Rubižnėje ir Popasnoje Ukraina išlaiko kontrolę. Rusija skelbė, kad užėmė Rubižnės ir Popasnos miestelius, vis dėlto, Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, pranešė, kad kontrolę išlaiko Ukrainos kariai.

Ukraina mano, kad rusai žada blokuoti judėjimą Kryme. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo balandžio 30 d. laikinai okupuotame Kryme rusams bus uždrausta išvykti ir įvažiuoti į pusiasalį, jog nesutriktų pavasarinė šaukimo į kariuomenę kampanija.

Pasak Generalinio štabo, Rusijos kariai negavo atlyginimų už kovo mėnesį, dėl to jie reiškia nepasitenkinimą ir pasipiktinimą.

Ukraina skelbia, kad toliau vyksta mūšiai palei visą fronto liniją. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose Rusijos daliniai blokuoja vietos gyventojų judėjimą, plėšikauja, naikina svarbiausius infrastruktūros objektus ir blokuoja humanitarinių atsargų pristatymą. Pasak Generalinio štabo, pasitaiko civilių gyventojų ir savanorių egzekucijų atvejų.

Civiliai „Azovstal“ įstrigę po griuvėsiais. Plieno gamykla „Azovstal“, kurioje jie yra pasislėpę šimtai žmonių, iš esmės sunaikinta, o civiliai gyventojai įstrigę po sugriuvusiais pastatais, sako Sviatoslavas Palamaras, Ukrainos „Azovo“ pulko vado pavaduotojas.

„Visi pastatai „Azovstal“ teritorijoje praktiškai sugriauti. Jie mėto sunkiąsias bombas, bunkerių bombas, kurios sukelia didžiulius sugriovimus. Bunkeriuose turime sužeistųjų ir žuvusiųjų. Kai kurie civiliai lieka įstrigę po sugriuvusiais pastatais“, – interviu BBC sakė S. Palamaras.

JK apmoko Ukrainos karius naudotis šalies karine technika. Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, atskleidė, kad JK apmoko Ukrainos karius, kaip naudotis jo šalies tiekiama ginkluote, skirta Rusijos pajėgoms atremti.

Ukrainos infrastruktūrai padaryta žala siekia 60 mlrd. USD. Ukrainos infrastruktūrai padaryta fizinė žala pasiekė 60 mlrd. USD ir toliau didės, sakė Davidas Malpassas, Pasaulio banko prezidentas.

V. Zelenskio teigimu, Ukrainos ekonomikai išlaikyti reikia 7 mlrd. USD per mėnesį. Volodymyras Zelenskis, kreipdamasis į Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo atstovus, pasakė, kad Ukrainai reikia 7 mlrd. USD per mėnesį, jog jos ekonomika galėtų atlaikyti karo sukeliamus nuostolius.

2022-04-21 Suvestinė iki 22 val. 

Mariupolio meras sako, kad rusai laidoja civilius masinėse kapavietėse. Apsiausto Mariupolio meras Vadymas Boičenka teigia, kad rusai iškasė didžiulius griovius netoli Manhušo, už 20 km į vakarus nuo Mariupolio, ir į juos meta sunkvežimiais atvežtus Mariupolio gyventojų kūnus. Tokius teiginius patvirtina ir „Maxar Technologies“ palydovinės nuotraukos, kuriose minimoje vietovėje matyti naujų kapų.

„Azovstal“ teritorija toliau bombarduojama. Nors pranešta, kad Vladimiras Putinas įsakė Rusijos gynybos ministrui atšaukti „Azovstal“ šturmą, jos teritorija toliau bombarduojama ir apšaudoma, teigia Mariupolio valdžios atstovas ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos.  

Atakuojami objektai visoje Ukrainoje. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas pranešė, kad Rusijos pajėgos tęsia puolimą šalies rytuose, taip pat raketų ir bombų atakos prieš karinę ir civilinę infrastruktūrą nesiliauja visoje Ukrainos teritorijoje.

Dnipro srityje smogta geležinkelio infrastruktūrai. Rusijos pajėgos raketomis smogė geležinkelio infrastruktūrai Novomoskovsko rajone, feisbuke pranešė srities administracijos vadovas. Nukentėjusių žmonių nėra, tačiau geležinkelio vėžė ir kontaktinis tinklas sudaužyti į gabalus.

Į Zaporižią atvyko trys autobusai su iš Mariupolio evakuotais žmonėmis. Zaporižią pasiekė apie 80 žmonių, kurie iš Mariupolio išvyko trečiadienį. Ketvirtadienį evakuacijai galimybių nebuvo.

Rusija toliau didina pajėgas Ukrainoje. Rusija savo pajėgas Ukrainoje nuo vakar sustiprino dar trimis bataliono taktinėmis grupėmis (BTG); bendras Rusijos BTG skaičius Ukrainoje pasiekė 85, ketvirtadienį žurnalistams sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.

Ukrainos premjeras susitiko su J. Bidenu. Vašingtone viešintis Ukrainos premjeras Denisas Šmyhalis susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu. Susitikime aptarta padėtis Ukrainoje ir galimybės sustabdyti Rusiją.

JAV Ukrainai skiria dar 800 mln. USD vertės karinės pagalbos. Ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose JAV prezidentas paskelbė apie papildomą karinės pagalbos Ukrainai paketą, kuriame – sunkioji artilerijos ginkluotė, dešimtys haubicų ir 144.000 joms skirtų šovinių, taktiniai bepiločiai orlaiviai. Tokios pat vertės karinės pagalbos paketas buvo skirtas ir prieš savaitę.

Skiria ir 500 mln. USD finansinę pagalbą. Šalia naujos 800 mln. USD vertės karinės pagalbos, Ukrainai JAV skiria ir naują 500 mln. USD finansinės pagalbos paketą, kad padėtų mokėti atlyginimus, pensijas ir išlaikyti kitas vyriausybės programas.

JAV sukūrė dronus specialiai Ukrainai. JAV karinės oro pajėgos sukūrė naują bepiločių orlaivių „Phoenix Ghost“ sistemą, kuri atitinka Ukrainos poreikius, sako Pentagono atstovas spaudai. Į naująjį JAV karinės pagalbos paketą įtraukta per 120 tokių sistemų.

Vokietija ir Rytų Europos šalys sutarė dėl sunkiosios ginkluotės perdavimo. Vokietija pasiekė susitarimą su partneriais Rytų Europoje dėl naujos sunkiosios ginkluotės partijos tiekimo Ukrainai „artimiausiomis dienomis“, pranešė gynybos ministrė Christine Lambrecht. „Kalbama apie tankus, šarvuočius ar kitus pajėgumus, kuriuos gali suteikti atskiros šalys“, – sakė ji. Paskui Vokietija papildys šias atsargas, nedetalizuodama nurodė ministrė.

Ispanija perduoda Ukrainai 200 t karinės įrangos. Ispanija išsiuntė Ukrainai 200 tonų karinės įrangos, įskaitant sunkiąsias kovos mašinas ir šaudmenis, ketvirtadienį per vizitą Kyjive pranešė ispanų ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

Rusija įvedė kelionių draudimus JAV viceprezidentei, M. Zuckerbergui. Rusija ketvirtadienį paskelbė kelionių draudimus JAV viceprezidentei Kamalai Harris, „Facebook“ vadovui Markui Zuckerbergui ir dar 27 žymiems amerikiečiams, atsakydama į sankcijas, įvestas dėl Kremliaus agresijos prieš Ukrainą.

Su Rusija susiję laivai negalės įplaukti į JAV uostus. JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pranešė, kad JAV uždraus su Rusija susijusiems laivams įplaukti į Amerikos uostus, taip siekiant dar labiau izoliuoti Maskvą po jos invazijos į Ukrainą.

JK uždraudė ikrų ir sidabro importą iš Rusijos. Jungtinė Karalystė uždraudė ikrų, sidabro ir kitų aukštos klasės produktų importą iš Rusijos, išplėsdama sankcijas Rusijai. Deimantų ir kaučiuko importo iš Rusijos ir Baltarusijos tarifai didinami 35 proc. punktais.

Rusijos veiksmus Ukrainoje pripažino genocidu. Estijos ir Latvijos parlamentai ketvirtadienį Rusijos kariuomenės žiaurų elgesį Ukrainoje pripažino genocidu.

Leista atimti pilietybę iš kai kurių karo nusikaltimų rėmėjų. Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymo pataisas, leidžiančias atimti pilietybę iš karo nusikaltimus remiančių žmonių, bet tik tuo atveju, jeigu jie neliktų be jokio kito paso.

Susitarė su Angola dėl dujų tiekimo. Italija trečiadienį sudarė susitarimą su Angola dėl dujų tiekimo, spartindama pastangas mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų prasidėjus karui Ukrainoje.

2022-04-21 Suvestinė iki 16 val. 

Atšaukė šturmą, nurodė blokuoti. Susitikimo su Sergejumi Šoigu, šalies gynybos ministru, metu Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, atšaukė kariuomenės planus pulti „Azovstal“ gamyklą, kurioje tebėra įsitvirtinę apie 2.000 ukrainiečių karių. Vietoje to jis nurodė įvesti tvirtą blokadą, pro kurią „nė musė nepraskristų nepastebėta“. V. Putinas taip pat teigė, kad užtikrins visų asmenų gyvybes, kurie paliks gamyklos teritoriją ir pažadėjo elgtis „pagarbiai“.

Perėmė kontrolę. Tame susitikime S. Šoigu teigė, kad Rusijos pajėgos perėmė Mariupolio kontrolę ir jame įsitvirtino, dėl ko, anot ministro, atsiveria galimybė gyventojams grįžti atgal. S. Šoigu taip pat aiškino, kad Rusija evakavo 142.000 civilių ir į nelaisvę paėmė 1.478 Ukrainos kovotojus.

Prašo humanitarinio koridoriaus. Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė, reaguodama į V. Putino pareiškimą dėl gamyklos „Azovstal“ blokados, paskelbė skubų kreipimąsi dėl humanitarinio koridoriaus, kad iš gamyklos Mariupolyje būtų galima evakuoti civilius gyventojus ir sužeistus karius.

Tęsia puolimą. Serhejus Haidajus, Luhansko gubernatorius, teigė, kad Rusijos pajėgos toliau tęsia puolimą Ukrainos rytuose.

Sunaikintos maisto atsargos. Luhansko gubernatorius taip pat pranešė, kad Severodonetske rusų pajėgos sunaikino maisto atsargas, žmonės maistą gauną tik iš humanitarinių paketų

Siūlo derybas. Ukraina pasiūlė Rusijai surengti derybas Maskvos pajėgų apsiaustame Mariupolio mieste, pranešė Mychailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas.

Velykinių paliaubų nebus. Rusija atmetė Antonio Guterreso, Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus, pasiūlymą Ukrainoje įvesti „velykinę humanitarinę pauzę, paskelbė Ukrainos nuolatinis atstovas JT Serhijus Kyslyčia.

Kaltina Raudonąjį Kryžių. Liudmyla Denisova, Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė, pasmerkė praėjusį mėnesį Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) paskelbtą pranešimą, kad jis planuoja atidaryti savo filialą Rusijos pietinėje Rostovo srityje. Plačiau skaitykite čia.

Bando įtikinti. Ukraina stengiasi įtikinti Vakarų sąjungininkus perkelti Rusijos gamtinių dujų tiekimą iš dujotiekio „Nord Stream 1“ į Ukrainos dujotiekį ir taip padidinti Kyjivo įtaką konflikte su Rusija.

Intensyviai bombarduojamas. Igoris Terechovas, Charkivo meras, teigia, kad miestas šiuo metu patiria itin intensyvų bombardavimą.

[infogram id="d709ad8f-e8fe-475b-9887-c83a6311d2e7" prefix="Qrp" format="interactive" title="Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje 2022 04 21"]

Traukiasi „Lukoil“ vadovas. Vagitas Alekperovas, bendrovės „Lukoil“ vadovas, pasitrauks iš pareigų ir paliks įmonės valdybą. Išsamiau galite skaityti čia.

Rusija skyrė baudą „Google“. Rusija skyrė 4 mln. RUB (50.000 Eur) baudą dėl atsisakymo vykdyti nurodymą, ištrinant informaciją apie karą Ukrainoje, kurią Kremliaus režimas apibūdino kaip „netikrą“.

Išvyko į Kyjivą. Pedro Sanchezas, Ispanijos premjeras, ir Mette Frederiksen, Danijos vyriausybės vadovė, atvyko į karo sąlygomis gyvenantį Kyjivą derybų su Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu.

Prieštarauja sankcijoms. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas dar kartą pakartojo Kinijos poziciją nepalaikyti ekonominių sankcijų Rusijai dėl šios veiksmų Ukrainoje. Xi Jinpingas taip pat kritikavo „šaltojo karo“ mentalitetą bei žėrė kaltinimus JAV „vienašališkumu“ ir hegemonija.

Perspėja dėl kibernetinių atakų. Penkios šalys sąjungininkės, įskaitant JAV, perspėjo, kad nuolat atnaujinami žvalgybos duomenys rodo, jog Rusija ketina surengti galingų kibernetinių atakų prieš varžoves, remiančias Ukrainą.

Naujos ribojamosios priemonės. JAV Iždo departamentas paskelbė naujų ribojamųjų priemonių Rusijos bankui „Transkapitalbank“ ir plačiam rusų oligarcho Konstantino Malofejevo tinklui, kuriuo, kaip įtariama, yra naudojamasi siekiant apeiti sankcijas. Plačiau apie tai skaitykite čia.

„Greitu metu“. Italija yra etiškai atsakinga „greitu metu“ nustoti pirkti rusiškas dujas, nes iš šių mokėjimų finansuojamas karas Ukrainoje, duodamas interviu teigė Roberto Cingolani, šalies Ekologinio persitvarkymo ministras. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

„Krizė krizėje“. Davidas Malpassas, Pasaulio banko vadovas, perspėjo apie gresiančią „humanitarinę katastrofą“ maisto kainoms ir toliau kylant dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Jis taip pat perspėjo apie „krizę krizėje“, susidarysiančią kai šalys nebepajėgs išmokėti per pandemiją susikaupusių skolų dėl kylančių maisto ir energijos kainų.

Rusija uždaro konsulatus. Rusija pranešė uždaranti keletą Lietuvos, Latvijos ir Estijos konsulatų, taip atsakydama į Maskvos konsulatų uždarymą Baltijos valstybėse dėl jos karo Ukrainoje. Išsamiau rašoma čia.

Perdavė minosvaidžių. Lietuvai Ukrainai perdavė sunkiųjų minosvaidžių: jų skaičius neįvardijamas, tačiau visos perduotos karinės paramos likutinė vertė siekia dešimtis milijonų eurų. Arvydo Anušausko, krašto apsaugos ministro, teigimu, Ukrainai jau perduotos ne tik raketų sistemos „Stinger“, tačiau ir kita prieštankinė, priešlėktuvinė ginkluotė, amunicija, granatos, kulkosvaidžiai, automatai, ryšio priemonės.

2022-04-20 Suvestinė iki 22 val.

80% Luhansko Rusijos rankose. Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, sakė, kad 80% regiono teritorijos kontroliuoja Rusija. Jo teigimu, rusų kariai bando apsupti ukrainiečius, vyksta daug susidūrimų. Pasak S. Haidajaus, Ukrainos kariams gerai sekasi naikinti rusų įrangą.

Nepasisekė evakuacija. Ukrainos valdžia tikėjosi iš Mariupolio evakuoti 6.000 žmonių, pavyko išvežti tik keliasdešimt. Iryna Vereščuk, šalies vicepremjerė, sakė, kad ši nesėkmė įvyko dėl to, jog Rusija „nepakankamai kontroliuoja savo kariuomenę“.

Atliko balistinės raketos bandymus. Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad atliko naujos tarpžemyninės balistinės raketos „Sarmat“ bandomąjį paleidimą. Raketa buvo paleista 15.12 val. Maskvos laiku Rusijos šiaurėje link Kuros bandymų poligono Kamčiatkos pusiasalyje.

Žinojo apie bandymą. JAV, remdamosi tarptautiniais susitarimais dėl pranešimo, žinojo, kad Rusija planavo tarpžemyninės balistinės raketos bandymą. Pasak pareigūnų, JAV stebėjo raketą ir nebuvo susirūpinusios.

Apšaudomas pasienis. Pasak Andrijaus Demčenkos, Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovo spaudai, pasieniečiai užfiksavo, kaip Sumų srities teritorija buvo apšaudoma iš Rusijos teritorijos „Grad“ raketomis, o Černihivo sritis – iš minosvaidžių.

Aptarė sankcijas. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, su Charles'iu Micheliu, Europos Vadovų Tarybos pirmininku, apsilankiusiame Kyjive, aptarė sankcijas Rusijai ir finansinę paramą Ukrainai, bei atsakymus į klausimyną dėl stojimo į ES.

Kreipsis į PPO. Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, nurodė peržiūrėti Rusijos poziciją Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), kad būtų užkirstas kelias „neteisėtoms“ Vakarų valstybių taikomoms sankcijoms.

Nori įgyvendinti tikslus Donbase. V. Putinas taip pat pareiškė, kad jo šalis pasieks savo karinius tikslus Donbaso regione Rytų Ukrainoje, kurie „leis žmonėms grįžti į normalų gyvenimą“.

Rusija renka savus įrodymus. Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, teigė, kad Rusija renka įrodymus apie, jos teigimu, Ukrainos įvykdytus nusikaltimus. M. Zacharova aiškino, kad „visa medžiaga bus kruopščiai išnagrinėta, prijungta prie baudžiamųjų bylų ir pateikta teismui. Nė vienas Ukrainos nacionalistas, dalyvavęs nusikaltimuose prieš civilius gyventojus ir Rusijos kariškius, neišvengs teisingo atpildo.“

Nori skelbti mobilizaciją. Rusijos pajėgos okupuotose Zaporižios ir Chersono sričių teritorijose organizuoja referendumus, siekdama paskelbti priverstinę „mobilizaciją“, praneša Ukrainos gynybos ministerija.

Atnaujina gamybą Rusijoje. Vokietijos automobilių dalių tiekėja „Continental“ trečiadienį pranešė atnaujinusi gamybą Rusijoje, kai vietos darbuotojams buvo pagrasinta „sunkiomis baudžiamosiomis pasekmėmis“, jei įmonė atsisakys tenkinti vietos poreikius. Išsamiau skaitykite čia.

JAV: Rusija nepasiekė didesnių laimėjimų Donbase. Pasak dviejų aukšto rango gynybos pareigūnų, susipažinusių su informacija, JAV mano, kad nuo naujojo Rusijos puolimo Donbase pradžios, agresorė nepasiekė jokių didesnių teritorinių laimėjimų.

Naujos sankcijos. JAV Iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuras (OFAC) paskelbė įtraukęs į sankcijų sąrašą Rusijos komercinį banką „Transkapitalbank“, oligarchą Konstantiną Malofejevą, Rusijos kriptovaliutų kasybos pramonės įmones. 

Iki metų galo atsisakys naftos. Vokietija iki metų pabaigos nustos importuoti naftą iš Rusijos, trečiadienį po susitikimo su kolegomis iš Baltijos šalių Rygoje pareiškė Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė. Plačiau skaitykite čia.

2022-04-20 Suvestinė iki 16 val.

Mariupolio gynėjai mano kovojantys paskutines dienas. Mariupolyje kovojantis Ukrainos pajėgų karininkas Siarhėjus Volyna teigia, kad gynėjų pajėgos „galbūt kovoja savo paskutines dienas, jeigu ne valandas. „Priešas mus lenkia skaičiumi 10 prie 1“, – sakė jis.

Rusijos pajėgos bando veržtis į Zaporižią. Rusijos pajėgos bando veržtis į pietryčių Ukrainos miestą Zaporižią, tačiau patiria nuostolių ir pagrindines pastangas sutelkia į užimtų sienų išlaikymą, trečiadienį pranešė šio miesto regioninė taryba.

Rusija teigia šiąnakt smogusi daugiau nei tūkstančiui taikinių. Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad per naktį smogta 1.053 taikiniams Ukrainoje ir sunaikintos 106 ukrainiečių pajėgų šaudymo pozicijos.

Pabėgėlių skaičius viršijo 5 milijonus. JT pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR nurodė, kad nuo vasario 24 dienos savo šalį paliko 5.034.439 ukrainiečiai.

Maskva tikina perdavusi Kyjivui susitarimo dėl taikos projektą. Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, sakė, kad Maskva perdavė Kyjivui taikos dokumento projektą „su aiškiomis formuluotėmis“, bet Ukraina esą neskuba reaguoti.

Kyjivas D. Peskovo žodžius vertina kaip spaudimą. Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, derybų grupės narys, sakė, jog rusai tokius pareiškimus naudoja tik kaip privalomo spaudimo elementą. Jis priminė, kad Ukraina jau derybų Stambule metu perdavė Rusijos pusei „savo pasiūlymus dėl šabloninių sprendimų“.

Maskva siekia padidinti karo nuostolių slaptumo lygį. Rusijos gynybos ministerija pasiūlė, kad Ukrainoje nužudytų karių artimieji dėl kompensacijų turėtų kreiptis į karines, o ne civilines valdžios institucijas, taip nustatydama papildomą karo nuostolių slaptumo lygį.

Ukraina teigia gavusi lėktuvų dalių, o ne pačių lėktuvų. Ukrainos karinės oro pajėgos oficialiai paneigė, kad iš partnerių gavo rusų gamybos karo lėktuvų, kaip kiek anksčiau teigė Pentagonas, tačiau patvirtino gavusi atsarginių dalių, kas padės suremontuoti ir atstatyti dalį orlaivių.

Suteiks 100 raketų „Mistral“. Norvegijos gynybos ministeriją trečiadienį paskelbė, kad ketina Ukrainai suteikti 100 trumpojo nuotolio oro gynybos raketų „Mistral“.

Siunčiamų ginklų neskelbs viešai. Berlynas nusprendė neskelbti visų ginklų, kuriuos siunčia Ukrainai paremti, sakė Annalena Baerbock, užsienio reikalų ministrė, ir pridūrė, kad Vokietija padės Kyjivui išlaikyti pažangesnes ginklų sistemas ir mokys karius jomis naudotis.

EVT vadovas lankosi Kyjive. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis, atstovaujantis Europos Sąjungos valstybėms narėms, trečiadienį atvyko į Kyjivą. Lankydamasis netoli Kyjivo esančioje rusų pajėgų nuniokotoje Borodiankoje, jis pareiškė, kad Ukrainoje įvykdytų karo nusikaltimų kaltininkai privalo sulaukti teisingumo.

V. Putino dukroms – Kanados sankcijos. Į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą, Kanada įtraukė dvi suaugusias Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukteris, užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žmoną ir dukrą, taip pat 10 kitų „Rusijos režimui artimų sąjungininkų“.

Atšaukė „didžiausio palankumo“ prekybos statusą. Japonija oficialiai atšaukė Rusijos „didžiausio palankumo“ prekybos statusą. Tokį žingsnį Tokijas žengė griežtindamas sankcijas po pranešimų apie Rusijos kariuomenės vykdomus žiaurius nusikaltimus civilių atžvilgiu.

Ragina Serbiją prisidėti prie sankcijų. JAV Senato delegacija, susitikusi su Serbijos prezidentu Aleksandru Vučičiumi, paragino prisidėti prie likusios Europos dalies ir paskelbti sankcijų Rusijai dėl jos kruvino karo Ukrainoje.

Rusijos verslo magnatas smerkia karą Ukrainoje. Olegas Tinkovas, Rusijos verslo magnatas, pasmerkė Maskvos „žudynes“ Ukrainoje ir paragino Vakarus padėti užbaigti „šį beprotišką karą“. Jis taip pat teigė, kad 90% rusų yra „PRIEŠ šį karą“.

Pradeda debatus dėl narystės NATO. Suomijos parlamentas trečiadienį pradeda debatus, ar šaliai siekti narystės NATO, Rusijos invazijai Ukrainoje smarkiai padidinus politikų ir visuomenės paramą stojimui į šį karinį aljansą.

Uždarytas Rusijos konsulatas Klaipėdoje. Klaipėdoje veikęs Rusijos konsulatas skelbia, jog nebedirba. Rusijos ambasadorius Lietuvoje šalį turėjo palikti dar praėjusią savaitę – po to, kai Lietuva nusprendė pažeminti diplomatinį atstovavimo lygį su Rusija dėl jos pajėgų žiaurumo kare Ukrainoje.

Ukrainiečiams Lietuvoje kyla grėsmių dėl išnaudojimo. Į Lietuvą atvykusiems pabėgėliams iš Ukrainos kyla grėsmės dėl verbavimo seksualiniam išnaudojimui, priverstinio darbo ir surogatinės motinystės, jau gauta ir pirmųjų nusikalstamų signalų, teigia Vidaus reikalų ministerijos atstovai.

Daugėja siekiančių atgauti Lietuvos pilietybę. Nuo karo Ukrainoje pradžios trigubai daugiau lietuvių kilmės žmonių Rusijoje siekia atgauti mūsų šalies pilietybę, teigia šiuo metu Vilniuje reziduojantis Lietuvos ambasadorius Rusijoje Eitvydas Bajarūnas.

2022-04-19 Suvestinė iki 22 val.

O. Scholzas: mano, jog V. Putinas atsakingas už karo nusikaltimus. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra atsakingas už karo nusikaltimus Ukrainoje, jau pareikalavusius tūkstančių civilių gyvybių, antradienį pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

„Rusijos invazija į Ukrainą tebėra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas. Tūkstančių civilių gyventojų nužudymas, kurį matėme, yra karo nusikaltimas, už kurį atsakomybė tenka Rusijos prezidentui“, – sakė O. Scholzas žurnalistams po derybų dėl karo su Vakarų šalių lyderiais.

Italija: sąjungininkės pasirengusios naujoms sankcijoms Rusijos atžvilgiu. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sutarė dėl būtinybės didinti spaudimą Rusijai taikant naujas sankcijas, antradienį pranešė Italijos vyriausybė.

Savo pareiškime vyriausybė pridūrė, kad sąjungininkės sutarė, jog būtina „didinti Maskvos tarptautinę izoliaciją“.

J. Bidenas surengė virtualų susitikimą su sąjungininkais dėl karo Ukrainoje. JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį sušaukė virtualų sąjungininkų susitikimą karui Ukrainoje aptarti, pranešė Baltieji rūmai, Kyjivui paskelbus, kad Rusija pradėjo didelį naują puolimą šalies rytuose.

Susitikimas, apie kurį skelbiama J. Bideno darbotvarkėje, „yra dalis mūsų reguliaraus [veiksmų] koordinavimo su sąjungininkais ir partneriais, remiant Ukrainą“, naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas.

JAV mato „ribotos apimties puolimo operacijas“ netoli Iziumo. Jungtinės Valstijos teigia matančios „ribotos apimties“ puolimo veiksmus į pietvakarius nuo Donecko ir į pietus nuo Iziumo miestų, teigė CNN kalbintas neįvardintas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.

Manoma, kad tai gali būti pasiruošimas prieš didesnio masto operacijas regione.

Kovos Mariupolyje tęsiasi. Kovos tarp ukrainiečių ir rusų pajėgų strateginę reikšmę turinčiame Ukrainos Mariupolio uostamiestyje tęsiasi, antradienį televizijai CNN sakė vietos administracijos vadovas.

„Kovos Mariupolyje tęsiasi. Tai kovos gatvėse“, – sakė rytinės Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka. Ukrainiečių pajėgos „yra smarkiai bombarduojamos“, bet „toliau gina Mariupolį“, sakė jis.

„Yra rajonų, kur tęsiasi kovos gatvėse. Negaliu pasakyti, kad rusai jas kontroliuoja“, – nurodė P. Kyrylenka ir pridūrė, kad kovojama „ne tik mažo kalibro ginklais, bet ir tankais“.

Smarkiai suintensyvėjo apšaudymas ties visa Donbaso fronto linija. Rytiniame Ukrainos Donbaso regione, ties fronto linija su Rusijos pajėgomis pastebimas itin suintensyvėjąs artilerijos apšaudymas ties visa 480 km ilgio fronto linija, skelbia BBC.

JT vadovas ragina skelbti 4 dienų paliaubas. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį pasmerkė naują Rusijos puolimą Rytų Ukrainoje ir paragino per krikščionių ortodoksų Didžiąją savaitę keturioms dienoms paskelbti paliaubas.

Charkivo gubernatorius teigė, jog per naują apšaudymą antradienį žuvo trys žmonės. Mažiausiai trys žmonės žuvo, o dar 21 buvo sužeistas per Ukrainos antro pagal dydį Charkivo miesto naują apšaudymą, antradienį pranešė vietos valdžia.

„Šiuo metu Charkive, deja, žuvo trys žmonės“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbė regiono gubernatorius Olehas Synjehubovas.

Kyjivas: į Ukrainą per apsikeitimą su Rusija sugrįžo 76 karo belaisviai. Ukraina antradienį paskelbė per apsikeitimą su Rusija susigrąžinusi 60 karių ir 16 civilių, bet nenurodė, kiek už tai buvo paleista rusų.

„Šiandien iškeitėme 60 karių, įskaitant 10 karininkų. 16 civilių taip pat grįžta namo“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbė ukrainiečių vicepremjerė Iryna Vereščuk.

JK planuoja išbraukti Maskvos akcijų biržą iš oficialių prekyviečių sąrašo. Jungtinė Karalystė antradienį paskelbė planuojanti atšaukti Maskvos akcijų biržos statusą, kaip galimą oficialią prekybos akcijomis vietą, paskelbė Britanijos mokesčių prievaizdas, bei Jos Didenybės pelno ir muitų ofisas (HMRC).

Nyderlandai siųs sunkiosios ginkluotės Ukrainai. Nyderlandų premjeras Markas Rutte pranešė, kad jo šalis yra pasirengusi nusiųsti sunkiosios ginkluotės Ukrainai. Apie tai antradienį jis paskelbė savo „Twitter“ paskyroje. Į pagalbos siuntą bus įtrauka šarvuotųjų transporto priemonių. Anot premjero, su sąjungininkais tariamasi dėl papildomo sunkiųjų ginklų tiekimo šaliai.

V. Klyčko: jei rusams pasiseks rytuose, be abejonės jie grįš prie Kyjivo. Rusija „be abejonės“ bandys veržtis tolyn į Ukrainą, jei jai pavyks įtvirtinti kontrolę rytuose, sakė Vladimiras Klyčko, Kyjyvo mero Vitalijaus Klyčko brolis.

Jis pabrėžė, kad tiksliai nežinoma, kiek toli veržtųsi okupantai, bet mano, kad jie grįžtų prie Kyjivo. „Mes tikimės visko, ypač kalbant apie sostinę. Be abejonės, mes ruošiamės, jei jie sugrįžtų. Mes tikimės to“, – CNN eteryje sakė V. Klyčko.

Rusija išvaro 36 Europos diplomatus. Rusija antradienį paskelbė, kad išvaro 36 diplomatus iš dviejų Europos šalių, imdamasi atsakomųjų veiksmų po panašių priemonių prieš Maskvos pasiuntinius dėl invazijos Ukrainoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad nepageidaujamais asmenimis paskelbė 21 diplomatą iš Belgijos ir 15 diplomatų iš Nyderlandų. Šiems diplomatams nurodyta išvykti per dvi savaites.

2022-04-19 Suvestinė iki 16 val.

Rusija pradėjo aktyvų Donbaso puolimą. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pirmadienį vakare pranešė, jog Rusija pradėjo plataus masto puolimą rytiniame šalies regione Donbase, kuriam ilgai ruošėsi. JAV šiuos Rusijos veiksmus pavadino tik daug didesnio puolimo pradžia.

Patvirtino, kad pradeda naują karo etapą. Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, patvirtino, jog Maskva pradeda naują vadinamosios „specialiosios karinės operacijos“ Ukrainoje etapą. „Esu tikras, kad tai bus labai svarbus momentas visoje šioje specialiojoje operacijoje“, – sakė S. Lavrovas.

Apšaudė gamyklą, kur slėpėsi civiliai. Pulkininkas leitenantas Denisas Prokopenko, Azovo pulko vadas, pranešė, kad Rusijos pajėgos apšaudo plieno gamyklą „Azovstal“ Mariupolyje, kurioje slepiasi šimtai žmonių. Petro Andriuščenka, Mariupolio mero patarėjas, pranešė, kad artilerija ir tankais apšaudomi Levoberežnyj rajono gyvenamieji namai.

Paskelbė naują ultimatumą Mariupolio gynėjams. Rusija antradienį pareikalavo, kad apsiaustą Mariupolio uostamiestį tebeginančios pajėgos „nedelsdamos sudėtų ginklus“. Maskva teigė, kad Mariupolio gynėjams bus „garantuotas išgyvenimas“.

Ultimatumą atmetė. Azovo batalionas atmetė Rusijos raginimus sudėti ginklus ir žada toliau kovoti prieš Rusijos karių puolimą. 

Rusai užėmė Kreminos miestelį. Pasak Sergejaus Haidajaus, Luhansko gubernatoriaus, Ukrainos kariai pasitraukė iš Kreminos miestelio, dėl aktyvių Rusijos veiksmų jame stipriai sugriauti gyvenamieji namai.

Atremtas puolimas Rubižnėje ir Popasnoje. Sergejus Haidajus, Luhansko gubernatorius, pranešė, kad naktį Ukrainos kariškiai atrėmė rusų puolimą Rubižnėje ir Popasnoje, rusai neteko dešimčių karių, sunkiosios technikos.

Charkivas be perstojo bombarduojamas. Charkivo meras Igoris Terechovas CNN eteryje teigė, kad miestas yra apšaudomas be sustojimo, o taikomasi į gyvenamuosius rajonus.

Apšaudyta 17 gyvenviečių. Per parą Ukraina užfiksavo 21-ą Rusijos apšaudymą 17-oje Ukrainos Donecko srities gyvenviečių, pranešė šalies policija.

Rusija skelbia smogusi 60-iai Ukrainos karinių objektų. Rusijos pajėgos surengė dešimtis aviacijos ir raketų smūgių Rytų Ukrainoje, pranešė Gynybos ministerija, Kyjivui paskelbus, kad Maskva pradėjo didelį puolimą Donbase.

Ukraina teigia, kad Maskvos pajėgoms trūksta jėgų pralaužti Ukrainos gynybą.  Naujas Rusijos puolimas Rytų Ukrainoje vyksta „labai atsargiai“ ir bus nesėkmingas, nes Maskvos pajėgoms trūksta jėgų pralaužti Ukrainos gynybą, pareiškė Oleksijus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas.

Trečią dieną iš eilės nėra humanitarinių koridorių. Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, per „Telegram“ pranešė, kad antradienį Ukrainoje vėl nebus atidaromi humanitariniai koridoriai dėl intensyvių Rusijos pajėgų karinių veiksmų.

Ukraina teigia, kad Rusijos pajėgos Juodojoje jūroje neteko daug karių. Ukrainos karinės žvalgybos duomenimis, Rusijos Juodosios jūros laivyno 126-oji pakrančių gynybos brigada patyrė 75% nuostolių.

Pasiekė JAV ginkluotės siunta. Pirmoji ginkluotės siunta pagal naują JAV karinės pagalbos paketą atvyko prie Ukrainos sienų ir bus perduota Kyjivui, pranešė aukšto rango Pentagono pareigūnas.

V. Zelenskis įteikė užpildytą klausimyną dėl narystės ES. Ukraina tikisi per kelias savaites gauti šalies kandidatės narystei Europos Sąjungoje statusą, pirmadienį pareiškė V. Zelenskis, Kyjive susitikęs su ES atstovu Ukrainoje, kuriam įteikė užpildytą klausimyną dėl narystės ES. Jį per vizitą Kyjive V. Zelenskiui buvo įteikusi Europos Komisijos vadovė.

Kinija žada stiprinti strateginį bendradarbiavimą su Rusija. Kinija teigia, kad „ir toliau stiprins strateginį koordinavimą“ su Rusija, nepriklausomai nuo to, kaip „gali pasikeisti tarptautinė aplinka“, sakoma antradienį Kinijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pareiškime.

Estija teikia didžiausią pagalbą Ukrainai pagal BVP. Pagal bendrąjį šalies vidaus produktą (BVP) Estija skyrė didžiausią pagalbą Ukrainai – 0,8%, skelbia Vokietijos portalas „Spiegel“, remdamasis Kylio pasaulio ekonomikos instituto duomenimis. Antroje vietoje Lenkija – šiek tiek mažiau nei 0,2%, trečioje vietoje – Lietuva su mažiau nei 0,1% BVP.

Lietuva Ukrainai suteikė brigados dydžio vieneto ginkluotės. Tokius duomenis pateikė Asta Skaisgirytė, prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais.

„Stellantis“ stabdo gamybą Rusijoje. JAV ir Europos automobilių gamintoja „Stellantis“ antradienį pranešė stabdanti gamybą savo gamykloje Rusijoje, motyvuodama sprendimą dalių stoka ir Maskvai dėl karo Ukrainoje įvestų sankcijų poveikiu.

Graikijoje sulaikytas Rusijos tanklaivis. Graikijos pakrančių apsaugos tarnyba neleido Rusijos naftos tanklaiviui įplaukti į paskirties vietą ir sulaukė jį prie Evijos salos krantų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
05:45
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Verslo aplinka
2022.05.19
Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Verslo aplinka
2022.05.19
Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Verslo aplinka
2022.05.19
Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Verslo aplinka
2022.05.19
Turkija sako ne Švedijos ir Suomijos siekiui įstoti į NATO

Ankara nepritars Švedijos ir Suomijos stojimui į NATO, ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše kategoriškai...

Verslo aplinka
2022.05.19
Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 4

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
2022.05.19
Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės...

Verslo aplinka
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 24

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Lietuvos prekybos atstovas darbą Taivane turėtų pradėti po kelių mėnesių

Lietuvos prekybos atstovybės Taivano sostinėje Taipėjuje vadovas pradės dirbti vasaros pabaigoje ar rudenį,...

Verslo aplinka
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku