G. Nausėda ragina susilaikyti nuo komentarų dėl „MG grupės“ bylos, V. Čmilytė-Nielsen tokio sprendimo ir tikėjosi

Publikuota: 2022-04-19
Pauliaus Peleckio (BNS) nuotr.
svg svg
Pauliaus Peleckio (BNS) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pareiškė nekomentuosiantis išteisinamojo nuosprendžio „MG grupės“, anksčiau besivadinusios „MG Baltic“, politinės korupcijos byloje ir paragino nuo vertinimų susilaikyti kitus politikus.

Papildyta G. Landsbergio, V. Mitalo, A. Norkienės komentarais

„Prezidentas nekomentuos sprendimo dėl konkrečios bylos, kuri dar gali būti svarstoma aukštesnės instancijos teismuose“, – teigiama BNS atsiųstame komentare.

„Prezidento nuomone, tiek Seimo pirmininkė, tiek kiti politikai turėtų susilaikyti nuo vertinimų apie tai, kokio verdikto byloje jie tikėjosi, nes visuomenei gali kilti rimtų abejonių dėl politinių lūkesčių materializavimosi, kas teisinėje ir demokratinėje valstybėje yra netoleruotina“, – nurodoma jame.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kaip jau skelbta, Vilniaus apygardos teismas antradienį išteisino visus kaltinamuosius vienoje didžiausių ir garsiausių politinės korupcijos bylų.

V. Čmilytė-Nielsen: tokio sprendimo tikėjausi

Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia visuomet tikėjusi, kad partija su korupcijos istorija neturi nieko bendro.

„Tokio (teismo – BNS) sprendimo tikėjausi. Ne kartą esu sakiusi, kad kai priėmiau sprendimą kandidatuoti į partijos pirmininkes, tą dariau, nes tvirtai tikėjau, jog partija kaip organizacija yra su šia istorija nesusijusi ir nekalta“, – antradienį Seime sakė parlamento vadovė, komentuodama išteisinamąjį nuosprendį politinės korupcijos byloje.

V. Čmilytė-Nielsen pripažino, kad byla padarė reputacinės žalos partijai.

„Žinoma, reputacinė žala partijai buvo padaryta, mes su ta reputacine žala gyvename daug metų, praėjome ne vienus rinkimus, ir esu labai dėkinga mūsų bendruomenei, visų pirma Liberalų sąjūdžio nariams, kurie sunkiausiu momentu nenusisuko, neišėjo, liko partijoje, tikėjo jos nekaltumu ir šiandien yra mūsų nariai“, – sakė politikė.

Anot jos, po 2016 metų gegužės, kai su pinigais buvo sulaikytas tuometinis Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis, visą laiką Liberalų sąjūdžio reputaciją temdė tam tikras šešėlis. Kita vertus, ji pripažino nematanti E. Masiulio grįžtant į partiją.

V. Mitalas: kyla klausimų dėl surinktų įrodymų kokybės

Laisvės partijos, atskilusios nuo Liberalų sąjūdžio, frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas sako, kad teismo sprendimas „MG grupės“ politinės korupcijos byloje kelia klausimų dėl ikiteisminio tyrimo kokybės.

„Visa šita istorija palieka tokį neskanų skonį burnoje. Ir ji kelia klausimus apie tai, kaip Lietuvoje yra renkami įrodymai, kaip dirba tos tarnybos, kurios turi dirbti paruošdamos medžiagą bylos nagrinėjimui – Specialiųjų tyrimų tarnyba, prokuratūra“, – Seime žurnalistams antradienį sakė V. Mitalas.

„Vėl ir vėl prisimename tai, ką reikia Lietuvoje sutvarkyti, t. y., teisminį įrodinėjimą, kuris šiuo atveju paliko daugybę žmonių nei pakartais, nei paleistais nuo 2016-ųjų“, – pridūrė jis.

G. Landsbergis laukia prokurorų paaiškinimų

Valdančiųjų konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad po išteisinamojo nuosprendžio turi pasisakyti prokurorai.

Pats politikas atsisakė vertinti Vilniaus apygardos teismo sprendimą.

„Suprantame, kad dar nepadėtas taškas, bus kiti etapai ir ypatingai kritiški politikų komentarai gali būti traktuojami kaip kišimasis į bylą. Todėl aš nuo platesnio komentaro susilaikau“, – žurnalistams Seime antradienį sakė G. Landsbergis.

„Pirmiausia įvertinti konkretų šitą teismo sprendimą turi prokurorai. Jie valstybės vardu kaltina, (...) tai jie turi paaiškinti, kaip jie vertina, kas atsitiko“, – pridūrė jis.

A. Norkienę sprendimas nustebino 

Didžiausiosios opozicinės „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigia, kad išteisinamasis nuosprendis politinės korupcijos byloje nustebino.

„Nustebino, suprantu, kad dabar kaip ir normalu Seimo nariui paskolas gauti dėžutėje“, – antradienį žurnalistams sakė politikė.

„Aišku, aš čia šaržuoju. Bet tikiuosi, kad tai yra pirmos instancijos teismas, kad prokurorai bus principingi, nepaisant to, kas yra kaltinamieji ir teisiamieji, duos apeliaciją, ir byla turbūt turėtų keliauti į kitos instancijos teismą“, – teigė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė.

Pasak A. Norkienės, išteisinamasis nuosprendis gali rodyti ir teisėsaugos darbo broką, prastai atliktą tyrimą, tačiau ji svarstė, jog tai gali būti ir politinis užsakymas. „Kai sulauki tokio nuosprendžio, minčių kyla įvairių“, – tvirtino ji.

V. Bakas: reikalingi sisteminiai pokyčiai 

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas, praėjusią kadenciją buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigė, kad antradienio nuosprendis „šokiruos didžiąją visuomenės dalį“.

„Tai, manau, viena siaubingiausių dienų Lietuvos teisingumo istorijoje. Praktiškai šituo sprendimu įteisinama politinė korupcija, nes tai, ką mes iki šiol laikėme – ir teisininkai, ir visuomenė – politine korupcija, dabar yra tarsi legali veikla: galima tartis dėl partijų finansavimo, prisidengti kažkokiais skolos rašteliais“, – teigė V. Bakas.

Jis sakė neabejojantis, kad prokurorai skųs sprendimą aukštesnės instancijos teismui.

V. Bakas taip pat tikino, jog Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ne kartą priekaištavo Lietuvai dėl pernelyg aukštų įrodinėjimo reikalavimų, dėl ko „nebeįmanoma įrodyti pozicijos“.

„Reikalingi sisteminiai pokyčiai, bet visų pirma – teismų sistemoje, čia nėra pareigūnų klausimas, kadangi tai kartojasi“, – tikino jis.

E. Masiulis: anksčiau ar vėliau teisybė laimi

Kyšio paėmimu politinės korupcijos byloje kaltintas buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis sveikina jį išteisinantį teismo sprendimą, tačiau kol kas savo politinės ateities planų nekomentuoja.

„Šiandien džiaugiuosi, kad teismas, atmesdamas labai didelį spaudimą iš išorės, nagrinėdamas tikrai, kas pateikta byloje – pateiktus faktus, klausydamas ne viešųjų ryšių specialistų, o teisinių argumentų – priėmė tokį sprendimą, kokį ir turėjo priimti“, – žurnalistams antradienį sakė buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis. Plačiau skaitykite čia.

R. Kurlianskis: visada sakiau, kad tuščias puodas garsiai skamba

„MG grupės“ politinės korupcijos byloje išteisintas buvęs koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis sako, kad padarė viską, ką galėjo, kad apsigintų.

Verslininkas tvirtino, kad prokuroro argumentai apie jo politinę korupciją visą laiką buvo tušti, tačiau teigė, jog ši pergalė nėra galutinė.

„Nė viena pergalė nėra galutinė ir šita taip pat nėra galutinė. Antra, aš visą laiką sakydavau, kad tuščias puodas garsiai skamba, tiesą sakant, aš ir įrodinėjau tai apie (...) ketverius metus laiko, kad prokuroras yra tuščias puodas. Teismas su mano argumentas ir įrodymais sutiko“, – žurnalistams antradienį sakė R. Kurlianskis. Plačiau skaitykite čia.

„MG grupės“ advokatas: išteisinamasis nuosprendis parodo teismų atsparumą

„MG grupės“ advokatas sako, kad išteisinamasis nuosprendis parodo Lietuvos teismų sistemos atsparumą, jis pateks į baudžiamosios teisės istoriją.

Anot advokato Lino Belevičiaus, teismai nepasidavė šešerius metus trukusiam politiniam spaudimui.

„Šis teismo nuosprendis įeis į baudžiamosios teisės istoriją, nepaisant to, kad šešerius metus teismams buvo darytas aukščiausio lygio politikų ir valstybės institucijų spaudimas“, – BNS antradienį sakė teisininkas.

„Sprendimas tik įrodo, kad teisė nėra politikų tarnaitė“, – pridūrė jis.

Prokuratūra spręs dėl skundo

Prokuratūra dėl apeliacinio skundo apsispręs per 20 dienų, sako valstybinį kaltinimą palaikęs Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius.

„Tai žinot, gyvenime vyksta kartas nuo karto tokių reiškinių, žmonės padaro tam tikrų veiksmų, kuriuos teisiškai įvertinti turi teisę tik teismas, ne politikai, ne žiniasklaida, net ne prokuroras, tik teismas. Šiuo atveju taip ir buvo padaryta, teismas teisiškai įvertino byloje nustatytus faktus, o ar tas vertinimas nėra be teisinių priekaištų, prokuratūra savo nuomonę pateiks per 20 dienų“, – po išteisinamojo nuosprendžio antradienį Vilniaus apygardos teisme žurnalistams sakė J. Laucius.

STT nekomentuoja

Ikiteisminį tyrimą „MG grupės“ politinės korupcijos byloje atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antradienį atsisakė komentuoti išteisinamąjį pirmosios instancijos teismo sprendimą.

„STT nevertina ir nekomentuoja teismų sprendimų. Tai yra pirmosios instancijos teismo sprendimas, kuris gali būti skundžiamas apeliacine, o vėliau ir kasacine tvarka“, – teigiama BNS atsiųstame tarnybos komentare.

Anksčiau antradienį Vilniaus apygardos teismas paskelbė išteisinantis visus kaltinamuosius vienoje didžiausių ir garsiausių politinės korupcijos bylų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Raudonasis Kryžius skelbia, kad registruoja iš „Azovstal“ išvežtus gynėjus

Tarptautinis Raudonasis Kryžius ketvirtadienį pranešė užregistravęs „šimtus“ ukrainiečių karo belaisvių,...

Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicija Seime pradėjo rinkti parašus po interpeliacija žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui. Jų rinkimą...

Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas

Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą (ES) negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl...

Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Infografika: Ukrainos verslo nuostoliai dėl Rusijos invazijos Premium

Ukrainos verslas nuo Rusijos sukelto karo pradžios patyrė 54,1 mlrd. Eur nuostolių. 20,6% Ukrainos įmonių iš...

Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
11:07
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 1

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
10:55
JT vadovas ragina Rusiją nutraukti Ukrainos grūdų eksporto blokadą 2

Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų (JT) vadovas, perspėjo, kad, jei didėjanti pasaulinė maisto krizė nebus...

FNTT: Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos PVM vengimo schemos

Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) vengimo schemos,...

Teisininkė: daugelis sutarčių dėl didėjančių kainų nebus įvykdytos. Reikia tartis Premium

Donata Lapėnienė, advokatų profesinės bendrijos „VIALEX Baltic“ partnerė, prognozuoja, jog dėl padidėjusių...

Bankrutuoja „Google“ padalinys Rusijoje

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje planuoja skelbti bankrotą, šios šalies pareigūnams...

Inovacijos
09:55
Trečiadienį – 183 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė

Lietuvoje trečiadienį nustatyti 183 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Žemės ūkio skaitmenizavimas: iššūkiai ar būtinybė? Verslo tribūna

Žemės ūkio skaitmenizavimo procesai tampa vis aktualesni. Kokias galimybes jie atveria? Kalbamės su Lietuvos...

Statybą stabdo ne verslas 21

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

Renovacija merdi, o rangos konkursus skelbia dar 2019 m. kainomis Premium 3

Renovacijos projektų vykdytojai kai kuriuos pirkimus skelbia dar 2019–2020 m. kainomis, kai vien nuo šių metų...

Greitai NATO plėtrai koją pakišti gali nacionaliniai šalių interesai Premium 2

Pastarųjų dienų įvykiai Suomijoje ir Švedijoje negalėtų būti kitaip apibūdinti kaip tik istoriniai. Suomiai...

Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.18
ES svarsto sukurti „Europos geopolitinę bendriją“ 1

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi...

Verslo aplinka
2022.05.18
Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

Verslo aplinka
2022.05.18
A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą 2

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Verslo aplinka
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku