Mariupolio gynėjams atsisakius pasiduoti, Rusija grasina „eliminacija“, Bulgarija uždarė savo uostus rusų laivams

Publikuota: 2022-04-17
Atnaujinta 2022-04-17 20:03
  • Pirmoji JAV ginklų siunta iš 800 mln. USD karinės pagalbos paketo pasiekė Ukrainą.
  • Rusija skelbia numušusi lėktuvą su Vakarų gabena ginkluote.
  • Ukraina laikinai stabdo civilių evakuaciją iš rytų, nes nepavyko susitarti dėl ugnies nutraukimo.
  • Bulgarija uždraudė į savo uostus įplaukti laivams su Rusijos vėliava.

Šeštadienio įvykių juostą galima rasti čia.

Šios dienos įvykių juostą pildyti baigiame, kviečiame sekti įvykius kartu rytoj nuo 8 val.

19:46 Rusijos pajėgos pamažu atsitraukia nuo Broviskių regiono netoli Charkivo

Rusijos pajėgos pamažu apleidžia savo kontroliuotą teritoriją Broviskių regiono, esančio netoli Charkivo, apylinkes, savo „Telegram“ paskyroje paskelbė Borovų miestelio administracija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ukrainiečiai mano, kad toks manevras atliekamas Rusijai bandant permesti daugiau pajėgų į kitus strateginius objektus rytų Ukrainoje.

Miesto taryba taip pat skelbia, kad mieste nėra vandens ir elektros, o paslaugų neįmanoma atnaujinti, kol jose veikia okupacinės pajėgos.

18:18 Italijos premjeras M. Draghi: kalbėjimasis su V. Putinu nieko neduoda

Italijos premjeras Mario Draghi sekmadienį duodamas interviu skundėsi, kad Vakarų šalių pastangos įtikinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną sustabdyti karą Ukrainoje iki šiol nedavė jokių rezultatų.

„Pradedu manyti, kad žmonės teisūs sakydami: „Kalbėtis su juo bergždžia – taip tik gaištamas laikas“, – dienraščiui „Il Corriere della Sera“ sakė M. Draghi.

Premjeras pabrėžė, jog jam visuomet atrodė, kad Prancūzijos, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai, prezidentas Emmanuelis Macronas „yra teisus, mėgindamas visas įmanomas dialogo galimybes“.

„Tačiau man susidarė įspūdis, kad šio karo siaubas, jo skerdynės – tai, kas buvo daroma vaikams ir moterims – visiškai nepriklausimi nuo žodžių ir telefono skambučių“, – pridūrė Italijos lyderis.

Išsamiau apie tai skaitykite čia.

17:41 Rusijos pajėgos Charkive apšaudė medikus ir gelbėtojus, dirbusius po pirmojo smūgio

Socialiniuose tinkluose sklinda vaizdo įrašai, kuriuose Rusijos pajėgos užfiksuotos toliau bombarduojančios netoli tos vietos, kur prieš tai atliktas smūgis pražudė 5 ir sužeidė 15 žmonių.

17:14 Ukrainos premjeras: Mariupolio gynėjai kovos „iki galo“

Ukrainos ministras pirmininkas sekmadienį pareiškė, kad strategiškai svarbus pietrytinis Mariupolio uostamiestis „dar nekrito“ ir kad jį ginantys Rusijos pajėgų apsupti kariai „kovos iki galo“.

Premjeras Denysas Šmyhalis šiuos komentarus JAV televizijos ABC savaitinei laidai išsakė praėjus kelioms valandoms po Rusijos ultimatumo, reikalaujačio, kad didžiulėje metalurgijos įmonėje įsitvirtinę Mariupolio gynėjai pasiduotų, galiojimo pabaigos.

„Miestas vis dar nekrito, – kalbėjo D. Šmyhalis. – Ten tebėra mūsų karinių pajėgų, mūsų karių. Taigi, jie kovos iki galo.“

Plačiau apie tai rašoma čia.

16:38 Aukų skaičius Borodijankos daugiabučių griuvėsiuose padidėjo iki 41

Gelbėtojams ir specialiosioms tarnyboms toliau tęsiant valymo ir paieškų darbus Borodiankos daugiabučio namo komplekse šeštadienį buvo atrastas dar vienas žuvusiojo kūnas, o bendras žuvusiųjų skaičius pasiekė 41.

Rusijos pajėgos smogė penkių gyvenamųjų namų kompleksui Borodijankoje naktį į balandžio 7-os dienos rytą ir sugriovė gyvenamuosius namus.

Frederico Muncho (SIPA/„Scanpix“) nuotr.
Frederico Muncho (SIPA/„Scanpix“) nuotr.

16:07 Per Rusijos apšaudymą Charkive žuvo 5 žmonės, dar 13 sužeista

5 žmonės žuvo ir dar 13 buvo sužeisti, Rusijos pajėgoms sekmadienį apšaudžius Charkivo centrą, miesto administracijos atstovą citavo BBC.

„Gelbėtojai dirba įvykio vietoje“, – teigė pareigūnas.

15:25 Rusija „sunerimusi“ dėl NATO veiklos Arktyje

Rusija teigia, kad jai kelia nerimą NATO veiksmai Arkties regione, sekmadienį pareiškė Rusijos Užsienių reikalų ministerijos diplomatas ir šalies Arkties bendradarbiavimo organizacijoje atstovas Nikolajus Korčunovas.

„Pastarojo meto NATO pajėgų suaktyvėjimas Arktyje kelia nerimą. Vienos didelio masto pratybos neseniai vyko šiaurės Norvegijoje. Mūsų vertinimu, tai neprisideda prie saugumo situacijos regione“, – teigė diplomatas ir pabrėžė, kad dėl didesnio aktyvumo gali kilti nenumatytų incidentų grėsmė.

14:15 Popiežius ragina per „karo meto Velykas“ išgirsti taikos raginimus

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino pasaulio lyderius išgirsti raginimus užtikrinti taiką per „karo meto Velykas“, be kita ko, siaučiant konfliktui Ukrainoje.

„Tebūnie taika karo draskomoje Ukrainoje, taip skaudžiai bandomai smurtu ir naikinimu per žiaurų ir beprasmį karą, į kurį ji buvo įtraukta“, – Vatikano Šv. Petro aikštėje Velykų proga skelbdamas kreipimąsi „Urbi et orbi“ („Miestui ir pasauliui“) sakė Katalikų Bažnyčios vadovas.

„Mūsų akys taip pat negali patikėti šiomis karo meto Velykomis, – pridūrė pontifikas. – Tegul tautų lyderiai įsiklauso į žmonių taikos maldas.“

13:50 Ukrainiečiams atsisakius pasiduoti Rusija grasina „eliminacija“

Rusijos gynybos ministerija sekmadienį pagrasino „eliminacija“ Ukrainos gynėjams Mariupolyje, šiems kiek anksčiau atsisakius pasiduoti.

Ministerija taip pat tvirtina nustačiusi, kad Mariupolyje kartu su ukrainiečiais kovoja apie 400 užsienio savanorių.

„Tolimesnio priešinimosi atveju eliminuoti bus visi“, – teigiama ministerijos pranešime.

13:09 Mariupolio gynėjai atsisako pasiduoti

Nepaisydami Rusijos ultimatumo ir siūlymo sudėti ginklus Ukrainos kariai Mariupolyje ketina toliau priešintis Rusijos pajėgoms, mėginančioms perimti uostamiesčio kontrolę.

Petro Andriuščenko, Mariupolio mero patarėjas, teigė, kad gynėjai nesutiks su Rusijos reikalavimais. „Vakare okupantai pareiškė, kad atvers „pasidavimo koridorių“ likusiems kariams. Tačiau šiandien mūsų gynėjai toliau ginasi“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė patarėjas.

Anot jo, nepaisant to, jog Rusija teigia kontroliuojanti visą Mariupolio teritoriją aplink „Azovstal“ gamyklą, kovos tebevyksta ir toliau nuo jos. P. Andriuščenko tvirtino, jog susirėmimai vyko Taganrogos gatvėje, esančioje kelių kilometrų atstumu nuo gamyklos.

„Azovstal“ gamykla Mariupolyje. „Reuters“/„Scanpix“/„Maxar Technologies“ nuotr.
„Azovstal“ gamykla Mariupolyje. „Reuters“/„Scanpix“/„Maxar Technologies“ nuotr.

12:27 Rusija siūlo Mariupolio gynėjams kapituliuoti

Rusijos kariuomenė pareiškė Ukrainos kariams, ginantiems apsiaustą pietrytinį Mariupolio uostamiestį, jog „jų gyvybės bus garantuotai išsaugotos“, jeigu jie sudės ginklus, anksti sekmadienį pranešė Gynybos ministerija.

Rusijos generolas pulkininkas Michailas Mizincevas sakė, kad Ukrainos pajėgoms, apsuptoms didžiulėje metalurgijos įmonėje „Azovstal“, suteikiama laiko kapituliuoti iki 13 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

„Azovstal“ gamykla, užimanti daugiau kaip 11 kv. km teritoriją, yra paskutinė Ukrainos tebekontroliuojama reikšminga Mariupolio dalis.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas šeštadienį sakė, kad Azovstal“ įmonėje tebėra apie 2.500 Ukrainos karių, bet nepriklausomi šaltiniai šio skaičiaus negali patvirtinti. Ukrainos pareigūnai jokio miesto gynėjų skaičiaus nėra paskelbę.

12:16 Bulgarija uždraudė į savo uostus įplaukti laivams su Rusijos vėliava

Bulgarija uždraudė į savo uostus Juodojoje jūroje įplaukti laivams, plaukiojantiems su Rusijos vėliava, įgyvendinant išplėstas Europos Sąjungos sankcijas dėl Maskvos agresijos prieš Ukrainą, sekmadienį pranešė bulgarų Jūrų laivybos administracija.

„Visiems su Rusijos vėliava įregistruotiems laivams, taip pat visiems laivams, pakeitusiems savąją Rusijos vėliavą arba registraciją į kokios nors kitos šalies vėliavą ar registraciją po vasario 24 dienos, draudžiama įplaukti į Bulgarijos jūrų ir upių uostus“, – sakoma tarnybos pranešime.

Išimtys gali būti daromos tik nelaimės ištiktiems arba humanitarinės pagalbos prašantiems laivams, taip pat laivams, gabenantiems į ES šalis energijos išteklius, maisto produktus arba farmacijos prekes.

11:58 Irpinėje – naujos kapinės karo aukoms

Socialiniuose tinkluose pasirodė nuotraukų, kuriose matomos naujos kapinės Irpinėje karo aukoms palaidoti. 

Miestelio apylinkėse vyko itin įnirtingi mūšiai Rusijai bandant apsupti Kyjivą, o kovo pabaigoje ukrainiečiams pavyko išstumti okupantus atgal. Balandžio pradžioje teritoriją atsikovojus ukrainiečiams paaiškėjo daugybė karo nusikaltimų, kuriuos apylinkėse atliko Rusijos pajėgos.

11:31 Rusija teigia sunaikinusi karinę gamyklą netoli Kyjivo

Rusijos gynybos ministerija sekmadienį pranešė smogusi vienai karinei gamyklai netoli Kyjivo, Maskvai intensyvinant atakas prieš Ukrainos sostinę.

„Naktį tiksliai nutaikomos iš oro paleidžiamos raketos sunaikino šaudmenų gamyklą netoli Brovarų gyvenvietės Kyjivo srityje“, – sakoma per platformą „Telegram“ paskelbtame ministerijos pranešime.

11:08 Kyjivas laikinai stabdo civilių evakuaciją iš Rytų Ukrainos

Ukraina sekmadienį pranešė parai stabdanti civilių gyventojų evakuaciją iš karo krečiamos šalies rytinės dalies, nes nepavyko susitarti dėl sąlygų su Rusijos pajėgomis.

„Iki šio ryto, balandžio 17-osios, negalėjome susitarti su okupantais dėl ugnies nutraukimo palei evakuacijos maršrutus. Todėl, deja, šiandien humanitarinių koridorių neatidarysime“, – per socialinius tinklus parašė Ukrainos premjero pavaduotoja Iryna Vereščuk, turėdama galvoje Maskvos pajėgas.

10:58 Per apšaudymą smogta Kyjivo Brovarų priemiesčiui

Per Rusijos pajėgų apšaudymą sekmadienio paryčiais smogta Kyjivo Brovarų priemiesčiui, teigė miestelio meras Igoris Sapožko.

Per smūgį apgadinta infrastruktūra, bet apie nukentėjusius kol kas nepranešama.

10:10 Ukrainos miesto meras ir deputatai dalyvavo Velyknakčio budėjime Vatikane

Popiežius Pranciškus šeštadienį paragino siųsti „taikos ženklus šiomis dienomis, paženklintomis karo siaubo“, sakydamas homiliją per Velyknakčio liturgiją Šv. Petro bazilikoje Vatikane, kurioje taip pat dalyvavo Rusijos pajėgų okupuoto Ukrainos pietrytinio Melitopolio miesto meras ir trys ukrainiečiai įstatymų leidėjai.

Pontifikas pabrėžė, kad „daugelis rašytojų kalbėdavo apie žvaigždėtų naktų grožį, bet karo naktys raižomos šviesos srautų, lemiančių pražūtį“.

Pranciškus tiesiogiai neminėjo Rusijos invazijos Ukrainoje, bet pasisakė už Velykų paliaubas, kad derybomis būtų pasiekta taika. Vis dėlto jo raginimas atrodė likęs neišgirstas, nes Rusija atnaujino raketų atakas prieš Kijevą ir Ukrainos vakarinę dalį, primindama, jog pavojus tebegresia visai šalies teritorijai.

Baigdamas homiliją pontifikas tiesiogiai kreipėsi į Melitopolio merą Ivaną Fedorovą ir Ukrainos deputatus Mariją Mezencevą, Oleną Chomenką ir Rusemą Umerovą, sėdėjusius pirmoje eilėje.

„Tvyrant šiai karo tamsai, žiaurumui, šią naktį visi meldžiamės už jus ir su jumis. Meldžiamės už visus kenčiančius. Galime jiems suteikti tik savo draugiją, savo maldą“, – kalbėjo popiežius ir pridūrė, kad „didžiausias dalykas, ką jūs galite gauti: Kristus prisikėlė“. Paskutinius žodžius jis ištarė ukrainietiškai.

I. Fedorovas buvo pagrobtas ir penkias dienas laikomas Rusijos pajėgų, kai šios užėmė strategiškai svarbų Melitopolį. Miesto meras kartu su minėtais Aukščiausiosios Rados nariais keliavo po Europos sostines, prašydami teikti daugiau pagalbos jų kariaujančiai šaliai. Anksčiau šeštadienį jie susitiko su antru pagal rangą Vatikano pareigūnu – valstybės sekretoriumi Pietro Parolinu.

09:55 JAV ginkluotės siunta pasiekė Ukrainą

Pirmieji lėktuvai su JAV siunčiamais ginklais jau pasiekė Ukrainą, rašo CNN, remdamasi šaltiniu Baltuosiuose Rūmuose.

Anksčiau praėjusią savaitę JAV patvirtino naują 800 mln. USD vertės karinės pagalbos paketą Ukrainai.

09:17 ES ketina įvesti sankcijas „Sberbank“

Europos Sąjunga ketina įvesti sankcijas didžiausiam Rusijos bankui „Sberbank“ ruošiamame naujame sankcijų pakete.

Apie tai paskelbė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Žvelgiame į bankininkystės sektorių, ypač „Sberbank“, kuriam tenka 37% Rusijos bankininkystės sektoriaus“, – sakė EK pirmininkė laikraščiui „Bild“.

08:31 D. Grybauskaitė: Vakarams bus sunku greitai atsisakyti rusiškų dujų

Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Vakarų šalims bus sunku staiga atsisakyti rusiškų dujų ir pakeisti teikėjus.  

„Labai svarbi yra politinė valia, nes ekonomikos lobistų spaudimas bus visą laiką labai didelis“, – pareiškė ji interviu Ukrainos TV kanalui 1+1.  

„Dalis politikų nuo tų pinigų priklausomi. Pavyzdžiui, žinome vieną partiją Prancūzijoje,  ultradešiniąją Vokietijos partiją, kuri iki šiol priklauso nuo tokios įtakos. Politikams Vakaruose bus sunku greitai (atsisakyti rusiškų dujų – BNS)“, – pridūrė ji.  

D. Grybauskaitė įspėja, kad rusiškų dujų tiekimo sąsajų nutraukimas truks ilgai – dvejus-trejus metus.  

„Toms šalims, kurios labai priklauso (nuo rusiškų dujų – BNS), tai užims minimum dvejus-trejus  metus, kad būtų galimybė pakeisti, perdaryti ar net naują infrastruktūrą sukurti. Tai ilgas procesas. Ir svarbu, kad politinis supratimas būtų labai rimtas. Nuo politinės valios praktiškai viskas priklauso“, – tvirtino D. Grybauskaitė. 

08:18 Sprogimai griaudėjo Kyjive

Sekmadienio rytą Kyjivas pasitinka po kelių didelių sprogimų mieste. Tiesa, kol kas tiksliai pasakyti, kas sukėlė šiuos sprogimus - neaišku, rašo „Reuters“.

Šeštadienį vienas žmogus žuvo, o dar keli buvo sužeisti per apšaudymą mieste.

08:04 Rusija teigia numušusi Vakarų ginkluotę gabenusį lėktuvą

Rusijos pajėgos naktį į sekmadienį paskelbė, jog numušė Ukrainos lėktuvą, skraidinusį ginkluotę iš Vakarų valstybių

Valstybinė naujienų agentūra „TASS“ pranešė, kad lėktuvas numuštas netoli Odesos uosto.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 5

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Verslo aplinka
2022.05.25
Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
2022.05.25
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 6

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.25
Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje 2

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Verslo aplinka
2022.05.25
Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

Statyba ir NT
2022.05.25
G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 3

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

Verslo aplinka
2022.05.25
EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku