Ukrainos URM teigia, kad siaubas Bučoje – tik ledkalnio viršūnė, laukiama didelio puolimo Luhansko srityje

Publikuota: 2022-04-04
Atnaujinta 2022-04-04 22:05
  • Ukraina: Rusija pradėjo slaptą rezervistų mobilizaciją ir ketina į karą įtraukti dar apie 60.000 žmonių.
  • ES skubiai tariasi dėl naujų sankcijų Rusijai. Vokietijos gynybos ministrė sako, kad ES turėtų svarstyti rusiškų dujų importo draudimą. Prancūzijos prezidentas pasisako už anglies ir naftos importo iš Rusijos stabdymą.
  • Sumų srities administracijos vadovas pranešė apie aktyvų Rusijos karių traukimąsi iš regiono teritorijos.
  • Rusija prašo JT Saugumo Tarybos posėdžio dėl Bučos, JAV tokį prašymą pasmerkė.

Sekmadienio įvykius galite rasti čia.

Šios dienos įvykių juostą pildyti baigiame. Sektie įvykius kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

21:55 Europos Komisaras apie sankcijas: niekas nenuimta nuo stalo

Naujos Europos Sąjungos svarstomos sankcijos gali būti nutaikytos į Rusijos energijos išteklių eksporto sektorių, teigė Europos Komisijos ekonomikos klausimais Paolo Gentiloni.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Niekas nenuimta nuo stalo ir manau tai dabar realu, kaip niekada anksčiau“, – pareigūną citavo BBC.

Kiek anksčiau Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paragino įvesti sankcijas Rusijos anglies ir naftos eksportui, tačiau gamtinių dujų neminėjo. Tačiau Italija, kuri iki šiol nepalaikė sankcijų gamtinių dujų eksportui pareiškė, kad sankcijų šiuo klausimu nevetuos.

21:12 Prancūzija išsiunčia 35 Rusijos diplomatus

Prancūzija pirmadienį pareiškė, kad koordinuodama veiksmus su kitomis Europos šalimis po Maskvos invazijos į Ukrainą išsiunčia 35 Rusijos diplomatus.

„Šį vakarą Prancūzija nusprendė išsiųsti tam tikrą skaičių Prancūzijoje dirbančių Rusijos diplomatinį statusą turinčių darbuotojų, kurių veikla prieštarauja mūsų saugumo interesams“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Ministerijos šaltinis, prašęs neminėti jo pavardės, sakė, kad bus išsiųsti 35 Rusijos diplomatai.

„Šie veiksmai yra Europos požiūrio dalis“, – priduriama prancūzų užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

20:56 Ukraina: Rusijos pajėgos rengiasi didelei atakai Luhansko srityje

Rusijos kariai ruošiasi dideliam puolimui rytiniame Ukrainos Luhansko regione, pirmadienį per „Telegram“ pranešė vietos gubernatorius Serhijus Haidajus.

„Matome, kad įranga atvyksta iš įvairių krypčių, atvežama žmonių, degalų“, – vaizdo įraše sakė jis.

„Suprantame, kad jie ruošiasi dideliam proveržiui“, – pridūrė jis.

20:52 D. Kuleba: nusikaltimai Bučoje – tik ledkalnio viršūnė

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad „siaubas Bučoje tėra tik ledkalnio viršūnė, palyginti su visais nusikaltimais, kuriuos padarė Rusijos armija“.

Tai ministras pasakė kalbėdamas Varšuvoje, bendroje spaudos konferencijoje su JK Užsienio reikalų sekretore Liz Truss, ir teigė, kad „siaubas Bučoje, Mariupolyje ir visur kitur reikalauja rimtų sankcijų iš G7 ir Europos Sąjungos“, D. Kulebą citavo CNN.

„Vakarai toliau remia Rusijos karo mašiną, mokėdami už iškastinį kurą, palaikydami likusius prekybos ryšius, per pavedimus bankuose, kurie dar nėra atjungti nuo SWIFT“, – sakė ministras.

20:15 JK remia siekį pašalinti Rusiją iš JT Žmogaus teisių tarybos

Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų sekretorė Lizz Truss pareiškė, kad Rusijos narystė Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje turi būti suspenduota dėl jos elgesio Ukrainoje, ką ji prilygino karo nusikaltimams.

„Mes visi esame pasibaisėję vaizdais Bučoje. Akivaizdu, kad buvo vykdomi karo nusikaltimai“, – pareiškė L. Truss.

Anot jos, JK nori „pamatyti teisingumą Tarptautinio baudžiamojo teismo salėje“.

„Mes nenuilsime, kol atsakingi žmonės nebus pastatyti teisingumui. Aiškiai sakome, kad po šių pasibaisėtinų nusikaltimų Rusija neturi vietos Žmogaus teisių taryboje“, – komentavo politikė.

Kiek anksčiau siūlymą iš šios tarybos pašalinti Rusiją pateikė JAV.

19:31 Vokietija išsiunčia virtinę Rusijos diplomatų

Vokietija nusprendė nepageidaujamais asmenimis paskelbti ir išsiųsti iš šalies „didelį skaičių“ Rusijos diplomatų, pirmadienį paskelbė užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.

Pasak ministrės, tai yra atsakas į Kremliaus „neįtikėtiną žiaurumą“ Ukrainoje.

Naujienų agentūros AFP žiniomis, šis sprendimas palietė 40 diplomatų, o Europos partnerės pastarosiomis dienomis ėmėsi panašių veiksmų, reaguodamos į Rusijos karą Ukrainoje.

19:10 „Goldman Sachs“ laukia 10% Rusijos BVP tūpsnio šiemet, IIF skaičiuoja iki 15% susitraukimą

Rusijos ekonomikos šiemet laukia stiprus susitraukimas tuo pat metu, kai infliacija šaus aukštyn, perspėja ekspertai.

Rusijos pramoninės gamybos apimtys kovo mėnesį lėtėjo sparčiausiu tempu nuo 2020 gegužės, kai pasireiškė koronaviruso pandemijos padariniai šalies pramonei, rašo CNBC.

Europos atstatymo ir vystymosi bankas prognozuoja 10% ekonomikos nuosmukį, kas būtų didžiausias ekonomikos susitraukimas per paskutinius 30 metų. „Goldman Sachs“ taip pat prognozuoja 10% susitraukimą, kai tuo tarpu Institute for International Finance (IIF) skaičiuoja iki 15% galimai susitraukiančią ekonomiką šiemet.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

18:50 Lietuva kviečia JT Pabėgėlių komisarą telkti personalą Ukrainoje

Lietuva kviečia Jungtinių Tautų vyriausiąjį pabėgėlių komisarą Filippo Grandį telkti personalą Ukrainoje, prie kurio galėtų prisidėti ir lietuviai.

Pasak Vyriausybės, sudėtingą pabėgėlių, nukentėjusių nuo Rusijos sukelto karo Ukrainoje, padėtį pirmadienį su komisaru nuotoliniame susitikime aptarė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė bei Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Lietuvos atstovai kvietė JT vyriausiąjį pabėgėlių komisarą imtis visų galimų papildomų priemonių, kad būtų atliepti Ukrainos poreikiai, o taip pat telkti skaitlingesnį tarptautinį personalą pačioje Ukrainoje, prie kurio galėtų prisidėti ir lietuviai“, – teigiama Vyriausybės pranešime spaudai.

18:15 Kyjivas kaltina Rusiją nežmonišku elgesiu su kalintais kariais

Kyjivas pirmadienį apkaltino Maskvą blogai elgiantis su rusų armijos į nelaisvę paimtais ukrainiečių kariais ir sakė, kad paleisti belaisviai pasakoja apie mušimą, bauginimą, prastas laikymo sąlygas.

„Ukrainiečių kariai kalbėjo apie nežmonišką elgesį su jais... Jie buvo laikomi lauke, duobėje, garaže“, – sakoma Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenės Liudmylos Denisovos pareiškime, išplatintame socialinėje žiniasklaidoje.

Kai kurie rusų nelaisvėje laikyti ukrainiečių kariai buvo „mušami buožėmis“, bauginami, nurodė L. Denisova.

18:04 J. Bidenas Bučos žudynes pavadino karo nusikaltimu, ragina rinkti informaciją tribunolui

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pavadino Bučos žudynes „karo nusikaltimu“ ir pabrėžė, kad JAV stengsis dar labiau griežtinti sankcijų režimą, rašo CNN.

„Galbūt pamenate, jog sulaukiau kritikos už tai, kad pavadinau V. Putiną karo nusikaltėliu. Tačiau dabar patys matote, kas įvyko Bučoje. Tai visiškai pelnyta – jis yra karo nusikaltėlis. Tačiau mums būtina surinkti visą informaciją, būtina toliau tiekti ginklus Ukrainai, kad ji galėtų toliau kovoti, o mums būtina rinkti surinkti visas detales, kad tai galėtų būti perduota tribunolui dėl karo nusikaltimų“, – sakė J. Bidenas.

Paklaustas, ar tai, kas įvyko Bučoje JAV lyderis laiko genocidu, šis atsakė neigiamai ir pakartojo, kad tai yra „karo nusikaltimas“.

17:47 Vokietija: šiuo metu dar neįmanoma atsisakyti rusiškų dujų

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris pirmadienį pareiškė, kad ES dar nėra pajėgi atsisakyti rusiškų dujų importo taikydama Maskvai sankcijas dėl jos invazijos į Ukrainą, nes tokia priemonė padarytų žalos ne vien Rusijai.

„Turime nutraukti visus ekonominius santykius su Rusija, bet šiuo metu neįmanoma nutraukti dujų tiekimo. Mums reikia šiek tiek laiko“, – teigė Ch. Lindneris, atvykęs į derybas Liuksemburge su savo kolegomis iš euro zonos.

17:18 ES siūlosi padėti tirti karo nusikaltimus Ukrainoje

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pirmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga pasirengusi nusiųsti į Ukrainą tyrėjų grupę, kuri surinktų įrodymus apie galimus karo nusikaltimus, po Rusijos pajėgų atsitraukimo aptikus dešimtis nužudytų žmonių netoli Kyjivo esančioje Bučoje.

„ES yra pasirengusi sustiprinti šias pastangas siųsdama tyrimo grupes į vietą, kad padėtų Ukrainos prokuratūrai. Eurojustas ir Europolas yra pasirengę padėti“, – sakė U. von der Leyen, paminėdama ES teisėsaugos organizacijas.

Ukrainiečių pareigūnai netoli sostinės Kyjivo esančiame Bučos miestelyje sakė, kad buvo priversti kasti bendrus kapus lavonams, gulėjusiems tiesiog gatvėse, palaidoti. Pareigūnai taip pat sakė, kad kai kurie nužudytieji rasti surištomis rankomis.

17:08 Prokuratūra tirs M. Kvedaravičiaus žūtį kartu su kitais karo nusikaltimais Ukrainoje

Generalinė prokuratūra tirs režisieriaus Manto Kvedaravičiaus žūtį kartu su kitais karo nusikaltimais Ukrainoje.

„Manto Kvedaravičiaus žūtis bus tiriama jau anksčiau pradėto ikiteisminio tyrimo dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui aprėptyje“, – BNS pirmadienį informavo Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

Režisierius žuvo šeštadienį Ukrainoje, netoli Mariupolio, per Rusijos kariuomenės puolimą.

17:04 Sugriauta 90% apgulto Ukrainos Mariupolio miesto

Sugriauta „90%“ Ukrainos pietryčiuose esančio, Rusijos pajėgų apgulto Mariupolio uostamiesčio, pirmadienį paskelbė jo meras Vadymas Boičenka.

„Liūdnos naujienos tos, kad 90% infrastruktūros mieste sunaikinta, 40% – neatitaisomai“, – spaudos konferencijoje sakė V. Boičenka.

Pasak jo, mieste dar įstrigę maždaug 130.000 žmonių.

16:40 A. Merkel gina sprendimą blokuoti Ukrainos narystę NATO 2008-aisiais

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį teisino savo 2008 metų sprendimą neleisti Ukrainai iškart įstoti į NATO ir, Rusijos invazijai temdant jos 16 vadovavimo metų palikimą, atmetė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio kritiką.

Ttrumpame pareiškime, kurį paskelbė atstovė, A. Merkel sako, kad ir dabar neatsižada savo sprendimų dėl 2008 metų NATO viršūnių susitikimo Bukarešte.

„Dėl žiaurių nusikaltimų, atskleistų Bučoje ir kitose Ukrainos vietose, buvusi kanclerė visiškai remia visas vyriausybės ir tarptautinės bendrijos pastangas palaikyti Ukrainą ir nutraukti Rusijos barbariškumą bei karą prieš Ukrainą“, – pridūrė atstovė.

Vokietija laikėsi pozicijos, kad Ukrainai 2008 metais buvo per anksti stoti į NATO, nes tuo metu nebuvo įvykdytos politinės sąlygos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

16:25 G. Landsbergis ES ragina atsisakyti rusiškos naftos

Europos Sąjungai svarstant įvesti naujas sankcijas Rusijai dėl invazijos į Ukrainą, Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ragina Bendrijos nares atsisakyti rusiškos naftos.

„Turbūt nepavargsiu kartodamas, kad privalome eiti tolyn su sankcijomis, turime įvesti naujus apribojimus. Mano vertinimu, geriausias ir efektyviausias žingsnis būtų atsisakyti naftos prekybos su Rusija“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė diplomatijos vadovas.

Pasak jo, šis sprendimas yra „techniškai padaromas“ ir tai būtų „didžiausia žala Rusijos biudžetui“.

16:23 Rusijos žurnalistas jam iškeltą bylą dėl tėvynės išdavimo vadina parodija

Prieš teismą pirmadienį stojęs valstybės išdavimu kaltinamas Rusijos žurnalistas Ivanas Safronovas pareiškė esąs nekaltas ir pasmerkė bylą, kurioje jam gali grėsti iki 20 metų laisvės atėmimo bausmė.

I. Safronovas, kuris yra kaltinamas „valstybės išdavimu tam tikra šnipinėjimo forma“, ilgus metus dirbo verslo laikraščiuose „Kommersant“ ir „Vedomosti“ ir buvo vienas gerbiamiausių Rusijos žurnalistų, rašančių apie gynybą.

I. Safronovas, kuriam dabar yra 31-eri, buvo suimtas 2020 metų liepą, kai pasitraukė iš žurnalistikos ir nuėjo dirbti valstybinės kosmoso agentūros vadovo patarėju. Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai kaltina I. Safronovą rinkus konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir perdavus ją vienos NATO šalies žvalgybai.

I. Safronovo teigimu, jo reportažai buvo pagrįsti atvirų šaltinių analize ir pokalbiais su pareigūnais. Be to, jam iki šiol nepaaiškinta, kas konkrečiai jam inkriminuojama kaip valstybės išdavimas.

16:01 ERPB nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija 

Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) valdytojų taryba pritarė šios tarptautinės finansų institucijos vadovybės siūlymui neribotam laikui nutraukti finansinį bei techninį bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija.

ERPB pirmadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, jog Rusijos ir Baltarusijos galimybės naudotis jo ištekliais stabdomos nedelsiant. Tai reiškia, kad ERPB abiejose šiose valstybėse nebefinansuos jokių naujų projektų, nebevykdys techninio bendradarbiavimo veiklos, turės teisę sustabdyti arba atšaukti vykdomų projektų finansavimą.

„Liūdna, kad po tiek metų bendradarbiavimo ir veiklos abiejose šalyse priėjome prie tokios padėties. Tačiau Rusijos sukeltas karas Ukrainoje nepaliko mums kitos išeities, kaip tik parodyti jo pasmerkimą ne vien tik žodžiais. Būtini ir veiksmais, kad abiem valstybėms nekiltų jokių abejonių, kad, mūsų vertinimu, jos pamynė vertybes, kurios svarbios mums kaip institucijai ir tarptautinei bendruomenei“, – pranešime cituojama ERPB prezidentė Odilė Renaud-Basso.

Anot pranešimo, dabar ERPB daugiausia dėmesio skiria 2 mlrd. Eur vertės atsparumo ir pragyvenimo šaltinių paramos paketui Ukrainai ir kitoms regiono šalims, kurias tiesiogiai paveikė karo pabėgėlių krizė. Šį finansavimą bankas patvirtino praėjusį mėnesį, įsipareigodamas dalyvauti Ukrainos atstatymo programoje, kai tik sąlygos leis.

15:58 JT: iš Ukrainos pabėgo per 4,2 mln. žmonių

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo daugiau kaip 4,2 mln. žmonių, ir vien per pastarąją parą į kaimynines šalis atvyko beveik 40.000 žmonių, rodo Jungtinių Tautų pirmadienį paskelbti duomenys.

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR) pranešė, kad iš Ukrainos jau pasitraukė 4.215.047 žmonės – 38.646 daugiau nei ankstesnę parą.

„Humanitariniai poreikiai auga su kiekviena minute, nes vis daugiau žmonių bėga nuo karo Ukrainoje“, – nurodė JT Tarptautinė migracijos organizacija (TMO).

15:50 Lietuva nurodė Rusijos ambasadoriui išvykti iš šalies, uždaro konsulatą Klaipėdoje

Lietuvos Vyriausybė pirmadienį nutarė pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodė šios šalies ambasadoriui išvykti iš Lietuvos.

Taip pat priimtas sprendimas uždaryti Rusijos konsulatą Klaipėdoje, paskelbė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

15:44 Raudonasis Kryžius vėl negalėjo pasiekti Mariupolio

Raudonojo Kryžiaus delegacijai, mėginančiai patekti į humanitarinę katastrofą dėl Rusijos pajėgų apgulties patiriantį Mariupolį, pirmadienį vėl nepavyko pasiekti miesto.

„Dėl saugumo situacijos mūsų komanda vėl negalėjo pasiekti Mariupolio“, – humanitarinę pagalbą gabenančios komandos atstovus citavo CNN.

15:37 FTB ir ispanų policija krėtė rusų oligarcho jachtą Maljorkoje

JAV federaliniai agentai ir Ispanijos civilinės gvardijos pareigūnai pirmadienį surengė kratą vienam rusų oligarchui priklausančioje jachtoje, prišvartuotoje Viduržemio jūros Maljorkos salos prieplaukoje.

Teisėsaugos pareigūnai krėtė jachtą, prišvartuotą Ispanijai priklausančių Balearų salų sostinės Maljorkos Palmos prieplaukoje „Marina Real“. Uoste esantys naujienų agentūros AP žurnalistai pranešė matę, kaip pirmadienį ryte policininkai įlipo į laivą.

Vienas civilinės gvardijos šaltinis AP sakė, kad krata surengta 78 m ilgio laive „Tango“, plaukiojančiame su Kuko Salų vėliava. Tinklalapyje superyachtfan.com, pateikiančiame duomenis apie didžiausius ir prabangiausius pramoginius laivus pasaulyje, nurodoma, kad „Tango“ kaina siekia 120 mln. USD (109 mln. Eur).

Ši jachta yra tarp turto, siejamo su rusų oligarchu Viktoru Vekselbergu. Šis milijardierius, artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino šalininkas, vadovauja Maskvoje įsikūrusiai įmonių grupei „Renova“.

15:28 JT žmogaus teisių komisarė reiškia pasibaisėjimą žudynėmis Bučoje

Jungtinių Tautų vyriausioji žmogaus teisių komisarė pirmadienį išreiškė pasibaisėjimą lavonų Ukrainos Bučos miestelyje nuotraukomis, padarytomis po Rusijos kariuomenės atsitraukimo, ir įspėjo dėl įtariamų karo nusikaltimų.

„Esu pasibaisėjusi gatvėse ir paskubomis iškastuose kapuose Bučoje gulinčių negyvų civilių vaizdais“, – sakoma JT vyriausiosios žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet pareiškime.

„Iš ten ir kitų rajonų ateinantys pranešimai kelia rimtų ir neraminančių klausimų apie galimus karo nusikaltimus, sunkius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus ir rimtus tarptautinės žmogaus teisių teisės pažeidimus“, – sakė ji.

15:23 L. Di Maio: Italija nevetuos sankcijų Rusijos energijos sektoriui

Italija yra pasiruošusi įvesti sankcijas Rusijos energijos išteklių eksportui, pasirodžius pranešimams apie didelio masto karo nusikaltimus Bučos miestelyje, pirmadienį Italijos naujienų agentūrai ANSA sakė šalies užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio.

Kalbėdamas bendroje konferencijoje Zagrebe su kolegomis iš Kroatijos ir Slovėnijos jis teigė, kad „Italija nevetuos sankcijų Rusiškoms dujoms“.

Italija itin jautriai išgyvena gamtinių dujų kainų infliaciją, nes beveik 40% savo visų energijos poreikių tenkina dujomis, o tai yra gerokai daugiau už kitas vakarų valstybes, todėl iki šiol atsargiai žvelgdavo į Rusijos energijos išteklių importo draudimą.

15:13 FT: ES ruošia naujas sankcijas Rusijai

Europos Sąjungos šalių ambasadoriai trečiadienį planuoja priimti sprendimą dėl naujų sankcijų Rusijai, įtariamos karo nusikaltimais Ukrainoje, skelbia britų leidinys „Financial Times“ (FT), remdamasis savais šaltiniais Briuselio diplomatiniuose sluoksniuose.

Anot jų, kelios ES narės pasiūlė išplėsti fizinių asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą, įvesti embargą Rusijos energijos išteklių, tokių kaip anglis, nafta ir gamtinės dujos, importui, taip pat uždrausti Rusijos laivams įplaukti į ES uostus.

FT primena, kad kai kurios didžiosios Europos ekonomikos anksčiau priešinosi Rusijos energijos išteklių embargui, tačiau dabar, pasak leidinio, raginimai atsisakyti jų skamba vis garsiau.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock viešai žadėjo griežtinti sankcijas Rusijai ir dar labiau remti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, o Prancūzijos diplomatijos vadovas Jeanas-Yves'as Le Drianas ragino kuo labiau didinti ekonominį spaudimą Rusijai.

15:11 D. Kreivys: Vyriausybė, jei reikės, uždraus įmonėms pirkti rusiškas dujas

Vyriausybė gali uždrausti Lietuvos įmonėms įsigyti rusiškų dujų, jeigu jos ateityje nuspręstų jų pirkti, sako energetikos ministras Dainius Kreivys. 

„Man labai sunku įsivaizduoti įmones, finansuojančias savo veiksmais karą Ukrainoje ir nekaltų žmonių žudymus. Jeigu tokios įmonės atsiras, tada Vyriausybė imsis atitinkamų sprendimų“, – pirmadienį žurnalistams sakė D. Kreivys, paklaustas, kaip reaguos Vyriausybė, jei ateityje įmonės sugalvotų atnaujinti sandorius su Rusijos dujų tiekėju „Gazprom“.   

„Lietuva daug sprendimų yra priėmusi – tiek dėl kalio trąšų, tiek dėl LNG rusiškų dujų (uždrausti „Novatek“ kroviniai – BNS). Jeigu atsiras drąsuolių, kurie sugalvos finansuoti karą Ukrainoje, Vyriausybė priims atitinkamus sprendimus“, – pridūrė ministras. 

15:06 Buvusi JT tarptautinio baudžiamojo tribunolo prokurorė: V. Putinui turi būti išduotas arešto orderis

Buvusi Jungtinių Tautų tarptautinio baudžiamojo tribunolo prokurorė, dirbusi su Jugoslavijos ir Ruandos konfliktų metu vykdytų nusikaltimų išaiškinimu Carla del Ponte pareiškė, kad Vladimirui Putinui turi būti išduotas tarptautinis arešto orderis.

Tokia jos pozicija dėstoma šeštadienį jos pasirodžiusiame interviu šveicarų laikraštyje „Le Temps“.

„Putinas yra karo nusikaltėlis“, – interviu teigė tyrėja, o ją itin šokiravo masinių kapaviečių vaizdai iš Ukrainos. „Aš tikėjusi daugiau niekada nebepamatyti masinių kapaviečių“, – sakė ji.

14:57 V. Zelenskis lankosi Bučoje

Papildyta V> Zelenskio citatomis 16:45.

Pirmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Bučos miestelyje, kuris neseniai buvo išvaduotas iš Rusijos kariuomenės ir kuriame aptikta daugybė karo nusikaltimų pėdsakų.

Jis lankėsi gatvėje, kurioje į pasalą pateko Rusijos pajėgų kolona ir kalbėjosi su vietos gyventojais. 

BBC pasiteiravus, ar vis dar įmanoma rasti būdų taikiai susitarti su Rusija, V. Zelenskis atsakė teigiamai. „Taip, nes Ukrainoje turi būti taika. Mes esame XXI amžiaus Europoje. Toliau dėsime tiek diplomatines, tiek karines pastangas“, – kalbėjo prezidentas.

„Mums labai svarbu, kad čia būtų spauda, ??būtų žurnalistai, tai yra svarbiausia. Labai norime, kad parodytumėte pasauliui, kas čia vyksta, ką padarė Rusijos kariuomenė, ką Rusijos Federacija padarė taikioje Ukrainoje“, – žurnalistams sakė prezidentas šiame kovų nusiaubtame miestelyje.

„Kiekvieną dieną, kai mūsų kovotojai... atkovoja teritoriją, matote, kas vyko“, – sakė jis.

Prezidentą, kuris vilkėjo neperšaunamą liemenę, lydėjo kariškiai.

14:35 JAV siūlo suspenduoti Rusiją iš JT žmogaus teisių tarybos

Jungtinės Valstijos kreipsis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, kad ši pašalintų Rusiją iš Žmogaus Teisių tarybos, JAV atstovę JT Lindą Thomas-Greenfield citavo „The Guardian“.

Tam, kad Rusija būtų pašalinta, reikalinga surinkti du trečdalius balsų asamblėjoje iš 193.

14:15 Iš Lietuvos pradėta restransliuoti Ukrainos nacionalinio radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo retransliuoti Ukrainos nacionalinio transliuotojo „UA: PBC“ radijo programą.

Kaip pirmadienį pranešė Telecentras, transliacijos vykdomos kasdien nuo 24 val. iki 6.30 ryto ukrainiečių, taip pat rusų ir baltarusių kalbomis per Telecentro valdomą vidurinių bangų siųstuvą, kuris užtikrina radijo signalo sklaidą nakties metu iki 1.500 kilometrų spinduliu.

„Transliacijos vidurinių bangų diapazone pradėtos siekiant užtikrinti objektyvios informacijos apie Rusijos invaziją į Ukrainą bei Ukrainos ginamų demokratijos ir laisvės vertybių sklaidą Baltarusijoje, Ukrainoje ir dideliame europinės Rusijos dalies areale“, – teigia Telecentro vadovas Remigijus Šeris.

14:09 M. Morawieckis ragina atlikti tarptautinį tyrimą dėl „genocido Ukrainoje“

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį paragino atlikti tarptautinį tyrimą dėl rusų pajėgų vykdomo genocido Ukrainoje, įskaitant Bučos miestelį. 

„Šios kruvinos žudynės, įvykdytos rusų, rusų karių, nusipelno būti vadinamos tuo, kas yra. Tai genocidas, ir už jį privaloma teisti“, – reporteriams sakė M. Morawieckis.

„Štai kodėl siūlome tarptautinę komisiją šiam genocido nusikaltimui ištirti. (Tokia komisija - VŽ) būtina, jei norime sužinoti tiesą apie Rusijos fašistinių nusikaltimų mastą“, – pabrėžė jis.

14:05 Per ataką Ukrainos pietuose žuvo 8 žmonės

Pietų Ukrainoje sekmadienį Rusijos pajėgoms atakuojant du miestus žuvo aštuoni žmonės ir dar 34 buvo sužeisti, pranešė Kyjivo prokurorai, o Vakarai perspėjo Maskvą dėl sankcijų griežtinimo atsakant į civilių gyventojų žudymą. 

Rusijos ginkluotosios pajėgos užpuolė Očakivo ir Mykolajivo miestus. Artilerijos smūgiai apgriovė gyventojų namus, sugadino transporto priemonių ir civilinės infrastruktūros“, – pirmadienį sakoma Ukrainos generalinio prokuroro pranešime.

„Priešui vykdant apšaudymą žuvo septyni Očakivo gyventojai, dar 20 buvo sužeista. Mykolajivo mieste žuvo vienas žmogus, 14 buvo sužeista, tarp jų vienas vaikas“, – priduriama jame.

13:59 Ukrainos vyriausybė: šalies ekonomika šiemet susitrauks 40%

Ukrainos ekonomikos ministerijos vertinimais, šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį šių metų ketvirtį dėl Rusijos invazijos sunyko 16%, o dabar dėl karo neveikia 30–50% ekonomikos.

„Rusijos karinė agresija iš esmės pakeitė mūsų ekonomiką. Manome, kad pirmąjį ketvirtį BVP sumenko 16%, o ekonomikos nuosmukis per visus šiuos metus gali siekti 40%“, – pareiškė Serhijus Marčenka, finansų ministras.

Jo žodžiais, dėl karo labiausiai nukentėjo aviacijos, laivybos ir paslaugų sektoriai, bet žemės ūkis, maisto pramonė ir mažmeninė prekyba bus prioritetiniai sektoriai ekonomikos atsigavimo procese.

13:36 Čekija išsiuntė į Slovakiją 250 karių

 Iš viso 250 Čekijos kariuomenės oro desantininkų pirmadienį išvyko į kaimyninę Slovakiją, besiribojančią su karo krečiama Ukraina, kad prisidėtu prie ten kuriamos NATO kovinės grupės, pranešė Gynybos ministerija.

Kovinę grupę sudarys iki 2.100 karių iš Vokietijos, Nyderlandų, Lenkijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Jungtinių Valstijų. Čekija šiam daliniui vadovaus.

„Esminis šios misijos uždavinys – skelbti NATO narių pasirengimą, ryžtą ir vienybę ginant Aljanso teritorinį vientisumą“, – sakė pulkininkas Tomašas Unzeitigas, vadovausiantis kovinei grupei.

13:26 Rusijoje veikusios tarptautinės kompanijos negalės persikelti į Lietuvą

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pranešė, kad Rusijoje veikusios tarptautinės informacinių technologijų ir kitos kompanijos negalės persikelti į Lietuvą.

„Nors mūsų šalies tarnybos užtikrina itin griežtą kiekvienos atvykstančios bendrovės bei asmens patikrą, šio proceso tąsa šiandieninėje situacijoje yra neįmanoma ir neatitinka Lietuvos piliečių lūkesčių“, – feisbuke pirmadienį rašė ministrė. 

„Stabdome naujų tarpininkavimo raštų išdavimą tarptautinėms kompanijoms, kurios savo atstovybes turėjo Rusijoje“, – pridūrė ji. Plačiau skaitykite čia

13:17 Odesoje į taikinį nepataikė

Rusijos pajėgos nepataikė į numatytą taikinį Odesoje per šios nakties apšaudymą, pranešė Vladislavas Nazarovas, Ukrainos Pietų operatyvinės vadovybės karininkas.

„Siekdamas pasėti paniką tarp gyventojų ir sutrikdyti gynybos pajėgų logistiką, priešas puolė Odesą naktį. Raketos į taikinį nepataikė, tačiau negyvenamiems pastatams padaryta žalos. Nukentėjusiųjų nėra“, – „Facebook“ paskelbtame įraše sakė N. Nazarovas.

13:11 A. Anušauskas: Rusija gali dvigubinti pajėgas Rytų Ukrainoje

„Sakyčiau, kadangi išties tiek Ukraina puola, tiek jie traukiasi ir jau pasiekė sieną su Baltarusija, kitas sienos su Rusija ribas, tačiau tai reiškia, kad pajėgumai Rytų Ukrainoje turi potencialą dvigubėti, – žurnalistams pirmadienį sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. – Tai yra, nuo dabartinių pajėgumų, kurie yra sukoncentruoti, Rusija, atitraukusi pajėgas nuo Kyjivo, Černihivo, Sumų, tas kryptis Rytų Ukrainoje gali ženkliai sustiprinti. Tai yra, visi pajėgumai tenai gali padvigubėti“.

Tuo tarpu Baltarusijos pajėgos, pasak ministro, ir toliau lieka šalyje, o jų veiklą jis vertina kaip siekį „atitraukti Ukrainos pajėgumus, juos kaustyti tose srityse, kur, panašu, nei Baltarusija žada įsitraukti, nei Rusija jau turės pajėgumų vykdyti kokius nors veiksmus“.

13:07 Rusija neigia savo atsakomybę už žudynes

Kremlius pirmadienį atmetė kaltinimus, kad Rusijos pajėgos atsakingos už civilių žudynes netoli Kyjivo, ir pareiškė, kad Ukrainos pajėgų išvaduotose teritorijose padarytos lavonų nuotraukos yra „klastotės“.

„Kategoriškai atmetame visus kaltinimus“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tuo metu Rusijos tyrimų komiteto pirmininkas Aleksandras Bastrykinas pirmadienį pavedė savo vadovaujamai institucijai išanalizuoti pranešimus apie civilių žudynes Bučoje. 

„Pagal mūsų turimą informaciją, siekdama diskredituoti Rusijos kariškius, Ukrainos gynybos ministerija Vakarų žiniasklaidai išplatino vaizdo įrašus, nufilmuotus Bučos mieste Kyjevo srityje, kaip civilių žudynių įrodymą“, – rašoma Tyrimų komiteto pareiškime.

12:54 G. Skaistė: agresorės turi būti visiškai izoliuotos tarptautiniu mastu

Lietuvos finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, jog karą Ukrainoje tebetęsiančios Rusija ir Baltarusija turi būti visiškai izoliuotos tarptautiniu mastu, o ES turi griežtinti ekonomines ir finansines sankcijas šioms šalims.

„Rusijai su Baltarusijos pagalba vykdant karinę agresiją prieš Ukrainą privalome plėsti sąrašą bankų, kurie atjungiami nuo SWIFT sistemos, sankcionuoti žaliavų ir energetikos – naftos ir dujų – sektorius“, – pirmadienį prieš prasidedant ES finansų ministrų susitikimui sakė G. Skaistė.

Ministrės teigimu, šalys agresorės turi būti visiškai izoliuotos tarptautiniu mastu. „Rusijos ir Baltarusijos narystė turi būti stabdoma tarptautinėse finansų institucijose, įskaitant Pasaulio banką ir Tarptautinį valiutos fondą“, – pranešime cituojama G. Skaistė.

12:50 „Latvijas gaze“ neatmeta galimybės už dujas Rusijai mokėti rubliais

Latvijos dujų bendrovė „Latvijas gaze“, kurios didžiausią akcijų paketą valdo „Gazprom“, skelbia analizuojanti Rusijos reikalavimą už iš jos gaunamas gamtines dujas mokėti ne eurais, o rubliais.

„Latvijas gaze“ per Rygos „Nasdaq“ vertybinių popierių biržą išplatintame pranešime teigiama, jog toks reikalavimas analizuojamas tiek teisiniu, tiek ir verslo interesų požiūriu.

Pranešime pažymima, kad Rusijos reikalaujama naujoji atsiskaitymo tvarka gali formaliai nepažeisti sankcijų režimo.

12:32 Izraelio ministras rusų veiksmus Bučoje pavadino karo nusikaltimu

Izraelio, kuris stengiasi laikytis neutralumo dėl karo Ukrainoje, užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas socialinėje žiniasklaidoje pasmerkė žiaurų Rusijos karių elgesį su civiliais ir pavadino jį karo nusikaltimu.

„Neįmanoma likti abejingam siaubingiems vaizdams iš Bučos miestelio netoli Kyjivo po Rusijos kariuomenės išėjimo. Tyčinis civilių gyventojų žalojimas yra karo nusikaltimas ir aš jį griežtai smerkiu“, – tviteryje parašė Y. Lapidas.

12:12 ES skubiai tariasi dėl naujų sankcijų Rusijai 

Europos Sąjunga pirmadienį pranešė skubiai svarstanti naujas sankcijas Rusijai ir pasmerkė rusų karių įvykdytus žiaurumus okupuotuose Ukrainos miestuose.   

ES „skubiai tęs darbą dėl tolesnių sankcijų Rusijai“, Bendrijos vardu paskelbtame pareiškime nurodė Bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis. 

11:57 A. Anušauskas: kaltinimai Rusijos valdžiai gali būti panašūs į Serbijos atvejį

Netoli Kyjivo radus dešimčių nužudytų civilių kūnus, už Rusijos karių veiksmus atsakyti Hagos tribunole gali tekti ir politinei šalies valdžiai, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Pasak ministro, sunku iš anksto vertinti, kokie kaltinimai galėtų būti pateikti, tačiau, jo vertinimu, tai galėtų būti panašu į Serbijos atvejį.

„Kaip tai atrodytų ateityje, aš manyčiau, atrodytų greičiausiai panašiai kaip Serbijos variantas, tai yra, kai politiniai vadovai buvo pripažinti atsakingais už tas žudynes, kurias vykdė serbų kariai“, – teigė ministras.

11:36 Ukrainoje – speciali komisija žudynėms Kyjivo apylinkėse tirti

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sako įkūręs specialią komisiją, tirsiančią žudynes sostinės apylinkėse, iš kurių Rusijos pajėgos atsitraukė. Prie šio proceso prisidės tarptautiniai prokurorai ir teisėjai.

Ukrainiečių pareigūnai sako, kad po rusų atsitraukimo rasti mažiausiai 410 žuvusių civilių kūnai. Daugelis jų buvo surištomis rankomis, su kankinimų žymėmis ir akivaizdžiai nušauti iš arti.

Vietos tarnybos nurodė buvusios priverstos laidoti gatvėse surinktus lavonus bendruose kapuose, nes kapinės tuo metu pateko į vis dar apšaudomas zonas, be to, laidoti neleido Rusijos kariai.

11:34 „Paskambink Rusijai“ iniciatorius: rusai remia Putiną, bet lašas po lašo ir akmenį pratašo

Prieš mėnesį pradėtos akcijos „Paskambink Rusijai“ metu jau atlikta daugiau kaip 100.000 skambučių paprastiems rusams, gyvenantiems įvairiose šios šalies vietovėse. Apie ketvirtadalį tų skambučių yra vertinami kaip sėkmingi, interviu „Verslo žinių“ podkastui pasakojo akcijos iniciatorius, reklamos specialistas Paulius Senūta. Interviu klausykitės čia.

10:48 Ukraina: Rusija prarado 18.300 karių

Rusija nuo invazijos pražios prarado 18.300 karių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Jo pateikiamais duomenimis, Rusija taip pat neteko 647 tankų, 1.844 šarvuotų kovos mašinų, 330 artilerijos sistemų, 147 lėktuvų ir 134 sraigtasparnių, taip pat 107 daugybinių raketų paleidimo sistemų, 54 priešlėktuvinės gynybos sistemų, 1.273 transporto priemonių, septynių laivų / katerių, 76 degalų cisternų, 92 operatyvinio ir taktinio lygio bepiločių orlaivių.

10:38 E. Macronas – už anglies ir naftos eksporto iš Rusijos stabdymą  

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė norintis, kad šią savaitę būtų visiškai blokuotas Rusijos anglies ir naftos eksportas į Europos Sąjungą.

Pirmadienį kalbėdamas per Prancūzijos transliuotoją „France Inter“ E. Macronas teigė, kad yra labai aiškių požymių, jog Bučoje įvykdyti karo nusikaltimai, ir „gana aiškiai nustatyta“, kad už juos atsakinga Rusijos kariuomenė“.

10:29 Odesos srities administracijos vadovas: atakuojamos degalų bazės

Rusijai sekmadienį ir pirmadienį iš oro atakavus Odesą, srities administracijos vadovas Serhijus Bratčukas sako, kad Rusija pasirinko strategiją naikinti ypatingos svarbos infrastruktūrą. „Kalbame apie degalų saugojimo bazes – taip yra dėl to, kad regionuose prasidėjo sėja“, – sakė jis „Espresso.TV“ eteryje. 

09:53 Ukraina: per karą žuvo 161 vaikas

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios žuvo 161 vaikas, 264 buvo sužeisti, pirmadienio rytą skelbia Ukrainos generalinė prokuratūra.

09:26 JK: Rusijos pajėgos perorientuoja puolimą į Donbasą

Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerija šį rytą tviteryje paskelbė atnaujintą informaciją apie Rusijos veiksmus Ukrainoje.

Ministerijos teigimu, Rusijos pajėgos toliau konsoliduojasi ir reorganizuojasi, perorientuodamos savo puolimą į Donbaso regioną Ukrainos rytuose. Rusijos kariai, įskaitant samdinius iš privačios karinės bendrovės „Wagner“, perkeliami į šią teritoriją.

09:12 Lietuvoje – 39.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 16.800 iš jų – nepilnamečiai, rodo pirmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. 

Maždaug trečdalis atvykusių ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre. 

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 216 pabėgėlių, iš jų – 73 nepilnamečiai, 20 vaikų buvo nesulaukę šešerių.

09:10 „Gazprom“ atsisakė antrinės įmonės Vokietijoje

Kremliaus kontroliuojamas Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ „nutraukė dalyvavimą“ savo 100% antrinėje įmonėje Vokietijoje „Gazprom Germania“, pranešė Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, remdamasi „Gazprom“ spaudos tarnybos pareiškimu.

„Gazprom“ pranešė, kad „atsisakė“ visų šios antrinės įmonės Vokietijoje aktyvų, įskaitant „Gazprom Marketing & Trading“, tačiau tokio sprendimo priežasčių nekomentavo ir išsamesnės informacijos nepateikė.

09:07 Rusija prašo JT Saugumo Tarybos posėdžio dėl Bučos

Maskva paprašė pirmadienį surengti specialų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį aptarti kaltinimams, kad rusų pajėgos įvykdė žiaurių nusikaltimų prieš civilius ukrainiečius šalia Kyjivo esančioje Bučoje.

„Atsižvelgdama į siaubingą Ukrainos radikalų provokaciją #Bučoje, Rusija paprašė pirmadienį, balandžio 4 dieną, sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį“, – sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Rusijos ambasadoriaus prieš JT pirmasis pavaduotojas Dmitrijus Polianskis.

Vašingtono aukšto rango pareigūnė pasmerkė Maskvos prašymą sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį ir sakė, kad šiuo žingsniu Rusija tik siekia „dėtis pasipiktinusia“. Plačiau skaitykite čia

08:54 Ukrainiečiams – dukart daugiau finansuojamų magistrantūros vietų

Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pirmadienį pranešė šiemet skirianti dvigubai daugiau magistrantūros studijų vietų iš Ukrainos atvykusiems studentams.

Valstybė finansuos 60 magistrantų iš Ukrainos studijas, kai pernai ukrainiečiams buvo skirta 30 vietų.

08:50 V. Putinas: aviakompanijos su Vakarų lizinguotojais gali atsiskaityti rubliais

Rusijos aviakompanijos už lėktuvų ir jų variklių nuomą su lizingo kompanijomis iš „nedraugiškų“ valstybių gali atsiskaityti rubliais per sąskaitas Rusijos bankuose, nusprendė atitinkamą įsaką pasirašęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Kita vertus, prezidentas suteikė įgaliojimus vyriausybei nustatyti „kitokią nei šiame įsake nustatytą atsiskaitymo su lizinguotojais tvarką“, tvarką, skelbia Rusijos žiniasklaida. Plačiau skaitykite čia

08:37 Odesa ir Mykolajivas atakuoti raketomis

Naktį Rusijos pajėgos raketomis atakavo Odesą. „Odesa. Naktį buvo surengtas raketų smūgis prieš vieną iš objektų. Papildoma informacija tikslinama“, – pranešė Serhijus Bratčukas, Odesos karinės administracijos atstovas.

Pirmadienį ryte Rusijos kariai sudavė kelis raketų smūgius Mykolajivui. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė miesto meras Aleksandras Senkevičius.

08:08 Ukraina: Rusija slapta mobilizuoja apie 60.000 rezervistų

Rusijos Federacija pradėjo slaptą rezervistų mobilizaciją ir ketina į karą prieš Ukrainą įtraukti dar apie 60.000 žmonių. Apie tai balandžio 4 d. rytą įvykių suvestinėje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Jo duomenimis, vykdant mobilizaciją pirmenybė teikiama tiems, kurie jau turi kovinės patirties. Mobilizuojami eiliniai, seržantai, karininkai.

Pažymima, kad mobilizuojami tam tikrų regionų gyventojai: Krasnodaro krašto, Permės krašto, Dagestano, Ingušijos ir Kalmukijos respublikų.

07:58 JT: Ukrainoje žuvo daugiau kaip 1.400 žmonių

Jungtinių Tautų žmogaus teisių biuras teigia, kad nuo karo Ukrainoje pradžios nukentėjo mažiausiai 3.455 civiliai gyventojai: per 1.400 žuvo ir daugiau kaip 2.000 buvo sužeisti. Vis dėlto, JT manymu, tikrieji skaičiai greičiausiai yra gerokai didesni.  

07:51 Palydovinėse nuotraukose – masinė kapavietė Bučoje

Paskelbtos Bučoje esančios masinės kapavietės, iškastos Švento Andriejaus cerkvės teritorijoje, palydovinės nuotraukos.

Nuotraukas padarė JAV bendrovės „Maxar Technologies“ palydovas.

Nuotraukose užfiksuota 45 pėdų (13,7 m) ilgio tranšėja. Pasak „Maxar Technologies“, pirmieji masinės kapavietės kasimo požymiai pastebėti kovo 10 d.

„Maxar Technologies“ / AFP / „Scanpix“ nuotr.
„Maxar Technologies“ / AFP / „Scanpix“ nuotr. 

 

07:17 Per „Grammy“ ceremoniją – V. Zelenskio kreipimasis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį kreipėsi per „Grammy“ apdovanojimų ceremoniją ir paragino palaikyti jo šalį, taip pat prašė įtakingiausius artistus savo muzika „užpildyti tylą“, atneštą karo.

Iš anksto įrašytas V. Zelenskio pranešimas buvo parodytas prieš dainininko Johno Legendo pasirodymą, per kurį jis atliko dainą „Free“ („Laisvas“) kartu su ukrainiete dainininke Mika Newton, muzikante Siuzanna Iglidan ir poete Liuba Jakimčuk.

„Kas yra muzikos priešingybė? Sugriautų miestų tyla ir nužudyti žmonės, – kalbėjo V. Zelenskis. – Mūsų muzikantai vietoje smokingų dėvi neperšaunamas liemenes. Jie dainuoja sužeistiesiems ligoninėse – netgi jų negirdintiems. Tačiau muzika vis tiek prasiverš.“

„Pasakykite visą tiesą apie karą savo socialiniuose tinkluose, per televiziją. Palaikykite mus kaip tik galite – bet kuo, tik ne tyla, – „Grammy“ ceremonijos dalyviams kalbėjo V. Zelenskis. – Ir tada ateis taika.“

07:12 Rusai traukiasi iš Sumų srities

Sumų srities administracijos vadovas Dmytro Žyvickis pranešė apie aktyvų Rusijos karių traukimąsi iš regiono teritorijos.

„Turime gerų naujienų iš Sumų regiono. Rusijos kariai nuo vakar pradėjo aktyviai trauktis į savo teritoriją iš mūsų regiono“, – vaizdo kreipimesi sekmadienį vakare sakė D. Žyvickis.

Pasak jo, dar anksti kalbėti apie regiono išlaisvinimą, nes toliau vyksta „valymo operacija“, tačiau priešo technika paliko teritoriją.

06:59 Evakuota beveik 3.000 žmonių  

Ukraina iš Mariupolio ir Luhansko srities sekmadienį evakavo 2.964 žmones, sekmadienį pranešė ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereščiuk.

Ji taip pat sakė, kad tebevyksta derybos su Rusija, kad Raudonojo Kryžiaus autobusai galėtų patekti į patį miestą, kas iki šiol nepavyko.

06:47 Vokietijos ministrė: ES turėtų svarstyti rusiškų dujų draudimą

Europos Sąjunga turėtų apsvarstyti galimybę uždrausti dujų importą iš Rusijos, pareiškė Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht. Tai ji sakė po to, kai Rusijos pajėgų žiaurus elgesys su gyventojais Bučioje sulaukė plataus pasaulio lyderių pasmerkimo.

Kalbėdama Vokietijos visuomeniniam transliuotojui ARD, K. Lambrecht teigė: „Turi būti atsakas. Tokie nusikaltimai neturi likti be atsako“.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas taip pat sakė, kad Vladimiras Putinas ir jo rėmėjai „pajus savo veiksmų pasekmes“.

Rusija tiekia apie 40% Europai reikalingų dujų.

06:43 JK: pagrindinis Rusijos tikslas – užimti Mariupolį  

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija pareiškė, kad „beveik neabejotinai“ pagrindinis Rusijos invazijos tikslas yra perimti Mariupolio kontrolę.

Pasak ministerijos, jei apgultas uostamiestis šalies pietryčiuose kristų, Rusijos kariai turėtų sausumos koridorių iš Rusijos į okupuotą Krymo pusiasalį.

Sekmadienį vėl buvo pranešta apie smarkias kovas ir beatodairišką apšaudymą, Rusijos pajėgoms siekiant užimti miestą.

Tačiau, anot JK Gynybos ministerijos, ukrainiečiai toliau tvirtai priešinasi ir išlaiko kontrolę pagrindinėse Mariupolio dalyse.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 5

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Verslo aplinka
2022.05.25
Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
2022.05.25
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 6

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.25
Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje 2

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Verslo aplinka
2022.05.25
Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

Statyba ir NT
2022.05.25
G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 3

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

Verslo aplinka
2022.05.25
EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku