Politikai sveikina Vyriausybės antiinfliacinį planą, bet žada ir papildomų pasiūlymų

Publikuota: 2022-04-01 14:57
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo valdančiųjų ir opozicinių frakcijų lyderiai penktadienį pasveikino Vyriausybės pateiktą antiinfliacinį planą ir sako besitikintys, kad jis padės žmonėms sumažinti augančios infliacijos poveikį. Šis planas atspindi ir prezidento lūkesčius, sako jo patarėja. Bet kartu opoziciniai politikai tvirtina, kad turės papildomų antiinfliacinių pasiūlymų.

„Ilgai laukti veiksmai pagaliau pradėti daryti – tai sveikintina. Vyriausybės pristatyto antiinfliacinio paketo labai reikėjo Lietuvos žmonėms ir verslui“, – BNS penktadienį atsiųstame komentare sakė prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja ekonomikai ir socialinei politikai Irena Segalovičienė.

„Paketas atspindi prezidento lūkestį veikti dviem kryptimis – didinti žmonių pajamas ir mažinti energijos kainas“, – pridūrė ji.

Jos teigimu, šalies vadovas priemonių pasirinkimą vertina pozityviai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Prezidentas pozityviai vertina priemonių pasirinkimą, kurios ne kartą aptartos ir buvo diskutuotos Prezidentūroje bei kitais bendrais formatais. Neapmokestinamojo pajamų dydžio didinimas, pažeidžiamoms visuomenės grupėms skirtų socialinių išmokų didinimas, elektros ir dujų kainų prieaugio dalinis subsidijavimas, lėšos spartesnei žaliosios energetikos transformacijai yra taiklios ir adekvačios priemonės“, – teigė I. Segaloviečienė.

Anot jos, prezidentas tikisi, kad planas bus nedelsiant įgyvendinamas.

„Prezidentas tikisi, kad nebus delsiama su įstatymų pateikimu Seimui ir jie bus kaip įmanoma greičiau priimti, kad pradėtų veikti ir duoti naudą mūsų valstybei“, – kalbėjo G. Nausėdos vyriausioji patarėja.

Sako gavę daugiau nei tikėjosi

„Tai yra unikalus planas. Tikėjomės mažesnio plano, o gavome daugiau nei tikėjomės, tai esame labai patenkinti tuo, kaip padirbėjo Finansų ministerija ir premjerė“, – BNS sakė valdančiųjų konservatorių frakcijos seniūnės pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

Jo teigimu, planas unikalus tuo, kad jame yra numatyta didinti žmonių pajamas ir kovoti su ilgalaikėmis infliacijos pasekmėmis.

„Bent jau Europoje tai – precedento neturintis planas todėl, kad daugiau nei 2 mlrd. Eur yra skiriami žmonių pajamų didinimui, pirmiausia tų, kurie labiausiai paveikiami infliacijos, kurių pajamos mažos“, – teigė parlamentaras.

„Kitas dalykas – investuojama į ilgalaikę strategiją, keičiant energijos resursų dedamąją, didinant žaliosios energetikos dedamąją, kas reiškia, kad būsime labiau nepriklausomi nuo rusiškų dujų ir elektros, ir tos iniciatyvos ilgalaikėje perspektyvoje leis galbūt tiek elektros kainą mažinti, tiek kitas priklausomybes“, – pridūrė jis.

Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Eugenijus Gentvilas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas BNS teigė, kad planas turėtų žmonėms kompensuoti infliacijos pasekmes.

„Jeigu įsivaizduojama, kad esant tokiai infliacijai visi praturtės ir valstybė ne tik kompensuos, bet dar ir pridės, tai tokios iliuzijos nereikia turėti, tačiau kompensuoti infliacijos neigiamas pasekmes tas turėtų“, – kalbėjo Seimo narys.

Laisvės frakcijos seniūno Vytauto Mitalo teigimu, planą galima vertinti teigiamai, stipri jo dalis – atsinaujinančios energetikos skatinimo paketas.

„Tai yra labai stiprus paketas, kaip mes galime iki 2030 metų pasiekti 80% poreikio savo elektros energijos, kad pasigamintume tiek patys. Visas šitas energetikos failas yra, man atrodo, pats svarbiausias, nes jis yra tiesiogiai atsakantis į tuos veiksnius, ką mes galime padaryti“, – BNS sakė V. Mitalas.

„Atsinaujinančios energetikos plėtra yra tas raktas, kuris gali padėti ilguoju laikotarpiu nulipti nuo Rusijos dujų ir elektros adatos ir pasigaminti žalią, vietinę ir, kas svarbiausia, pigesnę energiją“, – pridūrė jis.

Parlamentaras taip pat svarstė, ar nereikėtų galvoti ir apie viduriniąją klasę ir įvertinti gyventojų pajamų mokestį (GPM).

„Manau, kad darbo mokesčiai bus tas dalykas postkovidiniame pasaulyje, kuris nulems, kuo šalys konkuruos pritraukdamos jėgą į savo valstybes. Kitos šalys vienokius ar kitokius sprendimus dėl to priima. Aš manyčiau, kad reikėtų padiskutuoti dėl GPM tarifo kažkada ateityje“, – teigė Laisvės frakcijos seniūnas.

Pateiks papildomų iniciatyvų

Parlamento opozicija taip pat džiaugėsi pateiktu planu, bet sako, kad turės jam pasiūlymų.

„Iš tikrųjų, labai lauktas planas. Džiugu, kad pagaliau pateiktas ir manau, kad bet kokios priemonės, kurios dabar pagelbės žmonėms išgyventi infliaciją, yra geros“, – BNS sakė opozicinių „valstiečių“ seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Reikia sveikinti, kad pagaliau susiimta ir infliacinis planas paruoštas. Pasižiūrėsime, ar jis pakankamas. Aš manau, kad labai gerai, jog ta diskusija pagaliau atkeliaus į Seimą ir galėsime plačiai diskutuoti“, – pridūrė ji.

Darbo frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas sako, kad planui pasiūlymų Seime dar greičiausiai turės, tačiau ir dabar jame yra neblogų dalykų.

„Iš esmės, tai, ką pateikėme su opozicija, ir tai, ką teikė prezidentas, yra sutraukta į planą. Jame tikrai yra neblogų dalykų – tas pats šildymo kainų kompensavimas, NPD didinimas, pensijų augimas“, – BNS sakė V. Fiodorovas.

Jo teigimu, taip pat reikėtų pagalvoti ir apie kuro kainų, ir apie PVM maisto produktams mažinimą.

„Priemonės vėluoja“

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno Lino Kukuraičio, išmokų didinimą, numatytą plane, galima sveikinti.

Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Linas Kukuraitis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Iš socialinės pusės atrodo, kad einama tinkama linkme“, – BNS teigė L. Kukuraitis.

Tačiau, anot parlamentaro, Seime ketinama kelti klausimą dėl pensijų didinimo tvarumo.

„Kiek tai yra tvaru, ar apskritai valstybės biudžetui tos sumos yra panešamos, kokia našta valstybei, nes jeigu padidini pensijas, tai kitą kartą, kai didins, jau didins nuo šito lygio, kiek yra pakeltos“, – tvirtino Seimo narys.

Jis įsitikinęs, kad plane numatytas pensijų didinimas palankesnis didesnes pensijas gaunantiems senjorams.

„Mano galva, tai nėra taiklus sprendimas dėl neaiškios finansinės ateities. Tie, kurie gauna dideles pensijas, jie gaus didelius padidinimus, o tie, kurie turi mažas, gaus mažus padidinimus, tad šitą sprendimą kritikuočiau“, – teigė L. Kukuraitis.

Pasak opozicinės Regionų frakcijos vienos lyderių Ritos Tamašunienės, Vyriausybė vėluoja su priemonėmis, o plane pasigendama degalų kainų reguliavimo priemonių.

„Pasigendame degalų kainų reguliavimo priemonių, pavyzdžiui, akcizo mažinimo, kuris ypač svarbus ir gyventojams verslui, savivaldybių įmonėms, nes daugelio paslaugų kainos auga būtent dėl degalų kainų“, – BNS sakė R. Tamašunienė.

Didesnės pensijos, NPD, kompensacijos ir dotacijos

Vyriausybės parengtame antiinfliaciniame plane numatyta 5% didinti senatvės pensijas, taip pat nuo 460 iki 540 Eur pakelti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).

Pensininkai, turintys būtinąjį stažą, turėtų sulaukti 24 Eur didesnės pensijos, o minimalios mėnesinės algos gavėjai turėtų papildomai gauti 16 Eur ar daugiau.

Bazinę socialinę išmoką siūloma didinti nuo 42 iki 46 Eur, valstybės remiamas pajamas – nuo 129 iki 147 Eur, šalpos pensijų bazę – nuo 150 iki 173 Eur, tikslinių kompensacijų bazę – nuo 126 iki 138 Eur.

Taip pat nuo 73,5 iki 80,5 Eur būtų didinami vaiko pinigai, o papildoma išmoka vaikui – keturiais eurais iki 47 Eur.

Plane numatyta ir kompensuoti dujų ir elektros kainų dalį gyventojams ir verslui, taip pat daugiau nei 1 mlrd. Eur bus skiriama investicijoms į energetiką.

Iš viso antiinfliacinio plano vertė viršija 2,2 mlrd. Eur.

VŽ rašė, kad ekonomistai taip pat pasveikino Vyriausybės paskelbtą antiinfliacinį planą. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
12:06
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
12:05
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 4

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
11:04
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

A. Anušauskas: iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui 1

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku