Rusijos raketos pataikė į Lvivą, JAV svarsto apie naujas sankcijas Rusijos įmonėms

Publikuota: 2022-03-26
Atnaujinta 2022-03-26 22:00
„Verslo žinios“
„Verslo žinios“
  • JAV svarsto apie naujas ekonomines sankcijas Rusijos įmonėms.
  • Mažiausiai trys Rusijos raketos pataikė į Ukrainos Vakarų miestą Lvivą, esantį šalia Lenkijos teritorijos.
  • Lenkijoje lankosi JAV prezidentas Joe Bidenas.
  • ES siekia organizuoti bendrus dujų pirkimus.
  • Ukrainos valstybės institucijų ir armijos naudojamo „Starlink“ interneto tiekėjas sulaukė Rusijos programišių atakų.

21:55 JAV Ukrainai skirs papildomus 100 mln. USD

JAV Ketina Ukrainai suteikti papildomą 100 mln. USD paramą civilinio saugumo šalyje užtikrinimui, šeštadienį pranešė JAV Valstybės departamentas.

Pinigais bus siekiama padidinti Ukrainos vidaus reikalų ministerijos galimybes užtikrinti būtinąjį sienų saugumą, civilinės teisėsaugos funkcijas ir apsaugoti kritiškais svarbią valstybės infrastruktūrą.

Padidinus finansavimą Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnybai ir policijai toliau bus tiekiamos apsaugos, taktinė, medicinos, ryšių įranga, taip pat šarvuočiai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

20:26 J. Bidenas įspėjo Rusiją

J. BIdenas šeštadienio vakarą užbaigė vizitą Lenkijoje sakydamas kalbą šalies sostinėje Varšuvoje, kur įspėjo Rusiją, kad ši nemėgintų „nė per vieną colį“ artintis prie NATO priklausančių valstybių teritorijos.

Be to, J. Bidenas teigė, kad V. Putinas neturėtų būti Rusijos prezidentu. 

„Dėl Dievo meilės, šis žmogus negali likti valdžioje“, – apie V. Putiną sakė J. Bidenas.

Tai buvo iki šiol atviriausias J. Bideno išsakytas raginimas keisti režimą Rusijoje. CNN teigia, kad ši JAV prezidento kalba žymi ir reikšmingus JAV požiūrio į Maskvą pokyčius.

Anksčiau šeštadienį vizito Lenkijoje metu J. Bidenas po susitikimo su pabėgėliais V. Putiną pavadino budeliu.  

19:51 Rusija kaltina Azerbaidžaną paliaubų pažeidimais Kalnų Karabache

Maskva šeštadienį pareiškė, kad Azerbaidžanas pažeidė paliaubas ginčijamame Kalnų Karabacho regione ir panaudojo bepiločius lėktuvus prieš armėnų separatistų pozicijas Rusijos taikos palaikymo misijos zonoje.

„Pažeisdamos 2020 metų lapkričio 9 dieną Rusijos, Azerbaidžano ir Armėnijos vadovų trišalio pareiškimo nuostatas, Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos kovo 24–25 dienomis įžengė į Rusijos taikos palaikymo kontingento atsakomybės zoną Kalnų Karabache ir įrengė stebėjimo postą“, – nurodė rusų Gynybos ministerija.

Azerbaidžanas etninių armėnų pajėgoms smogė iš Turkijos gamybos bepiločių lėktuvų, pridūrė ministerijos atstovai.

Anksčiau šeštadienį Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad Armėnijos remiami separatistai savo kontroliuojamoje teritorijoje paskelbė karo padėtį.

19:45 J. Bidenas:pasaulis privalo ruoštis laukiančiai ilgai kovai

JAV prezidentas J. Bidenas šeštadienį pareiškė, kad Ukrainos kova su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis yra dalis „didžiojo mūšio už laisvę“, ir sakė, kad pasaulis turi pasiruošti „priešakyje laukia ilga kova“.

Kalbėdamas prie Karališkosios pilies Varšuvoje J. Bidenas taip pat sakė, kad Rusija „smaugė demokratiją [savo viduje] ir siekė tai daryti kitur“.

Kreipdamasis į Ukrainą, JAV lyderis pabrėžė: „Mes jus palaikome. Taškas.“

19:38 Į Lvivą paleista dar viena raketa

 Rusai paleido dar mažiausiai vieną raketą į Ukrainos Vakarų miestą Lvivą, esantį šalia Lenkijos, kur šeštadienį lankosi JAV prezidentas J. Bidenas, sienos.

Apie dar vieną išpuolį „Telegram“ paskyroje pranešė Lvivo miesto meras Andriy Sadovyi. Tuo metu Ukrainos naujienų kanalas „Unian“ skelbia, kad apie 19 val. Ukrainos (ir Lietuvos) laiku buvo girdėti dar trys sprogimai.

18:31 Per Rusijos atakas Lvive nukentėjo ir civiliai

Šeštadienį Ukrainos mieste Lvive buvo girdėti keli galingi sprogimai. Po jų Lvivo meras Andriy Sadovyi žinučių platformoje „Telegram“ pranešė, kad Rusija į miestą paleido raketas.

Ukrainos naujienų tinklalapis „Unian“, remdamasis vietos karinės administracijos duomenimis, skelbia, kad per du raketų paleidimus Lvive sužeisti penki civiliai.

Smurtas lig šiol beveik nebuvo palietęs Lvivo, todėl jis pritraukia žmones, bėgančius iš miestų, kuriuos jau kelias savaites yra smarkiai bombarduoja Rusija – pavyzdžiui, iš Ukrainos šiaurės rytuose esančio Charkivo.

Lvivas yra vos už 70 km nuo sienos su Lenkija, kur šiuo metu lankosi JAV prezidentas Joe Bidenas. Savo vizitu jis siekia pademonstruoti paramą šiai NATO narei, į antrą mėnesį įžengus Maskvos puolimui prieš Ukrainą.

18:12 Du Vokietijos regionai baus už Rusijos karo simbolio demonstravimą.

Dvi Vokietijos žemės šeštadienį pranešė uždraudusios viešai demonstruoti simbolį „Z“, naudojamą Rusijos kariuomenės per įsiveržimą į Ukrainą.

Žemutinėje Saksonijoje ir Bavarijoje asmenims, kurie rodo šį simbolį per demonstracijas, piešia jį ant automobilių ar pastatų, taip išreikšdami paramą Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtam karui, grės iki trejų metų nelaisvės arba bauda.

„Man nesuvokiama, kaip šis „Z“ simbolis gali būti naudojamas mūsų šalyje šiam nusikaltimui pateisinti“, – sakė Žemutinės Saksonijos vidaus reikalų ministras Borisas Pistoriusas.

17:32 JAV svarsto apie naujas sankcijas Rusijos bendrovėms

JAV svarsto apie naujas sankcijas Rusijos įmonėms, kurios tiekia produkciją Rusijos armijai, CNN cituoja neįvardinamus šaltinius. Kol kas oficialus sprendimas dėl sankcijų nėra priimtas. 

Šeštadienį Ukrainos Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba po susitikimo su JAV prezidentu Joe Bidenu teigė, kad JAV administracija yra pasiryžusi tolesnėms sankcijoms.

17:14 J. Bidenas: JAV gintų Lenkiją nuo Rusijos išpuolio

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį, paskutinę savo viešnagės Europoje dieną, patikino Lenkiją, kad Vašingtonas gintų ją nuo bet kokio Rusijos išpuolio, taip pat pripažino, kad šiai NATO sąjungininkei užkrauta didžiulė našta dėl pabėgėlių krizės kaimyninėje karo draskomoje Ukrainoje.

Nuo karo pradžios iš Ukrainos pabėgo jau daugiau kaip 3,7 mln. žmonių, iš jų 2 mln. apsistojo Lenkijoje. Anksčiau šią savaitę JAV paskelbė, kad priims iki 100.000 pabėgėlių.

J. Bidenas A. Dudai teigė suprantąs, jog Lenkija „prisiima didelę atsakomybę, tačiau tai turėtų būti visos NATO atsakomybė“.

JAV prezidentas NATO kolektyvinės gynybos principą pavadino „šventu įsipareigojimu“ ir pabrėžė, kad itin svarbi yra Vakarų karinio aljanso vienybė.

„Esu tikras, kadVladimiras Putinas tikėjosi suskaldyti NATO, – kalbėjo J. Bidenas. – Tačiau jam nepavyko to padaryti. Mes visi išlikome kartu.“

16:39 Kyjive atšaukiama komendanto valanda

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko šeštadienį atšaukė vos prieš kelias valandas paskelbtą komendanto valandą, turėjusią įsigalioti sekmadienį, bet nenurodė šio žingsnio priežasties.

„Nauja informacija iš karinės vadovybės: Kyjive rytoj neįsigalios komendanto valanda“, – platformoje „Telegram“ paskelbė V. Klyčko.

Pasak jo, sostinės gyventojai turės laikytis įprastinės naktinės komendanto valandos, galiojančios nuo 20 iki 7 val., bet „galės laisvai judėti po Kyjivą sekmadienį dienos metu“.

Šeštadienį paryčiais V. Klyčko pranešė, kad nuo šeštadienio vakaro iki pirmadienio ryto sostinėje bus įvesta nauja komendanto valanda.

16:31 JK areštavo du Rusijos milijardieriaus lėktuvus

Du sankcionuoto Rusijos milijardieriaus Eugenijaus Švidlerio privačius lėktuvus areštavo Jungtinės Karalystės pareigūnai.

Dėl Rusijos naftos magnato milijardieriaus E. Švidlerio lėktuvų, kurie stovėjo Jungtinės Karalystės teritorijoje, tris savaites buvo vykdomi tyrimai, rašo BBC

E. Švidleriui sankcijos buvo pritaikytos dėl jo ryšių su kitu Rusijos oligarchu Romanu Abramovičiumi.

16:12 Rusija teigia neplanuojanti skelbti mobilizacijos

Rusija šeštadienį pareiškė, kad neplanuoja mobilizuoti atsargos karių, taip pat apkaltino Kyjivo saugumo tarnybas „netikrų“ šaukimų siuntimu rusų vyrams, Maskvos karinei kampanijai Ukrainoje tęsiantis jau 31-ą dieną.

Platformoje „Telegram“ paskelbtame pareiškime Rusijos gynybos ministerijos atstovas I. Konašenkovas teigė, kad pastarosiomis dienomis „daugelis“ vyrus Rusijoje telefonu sulaukė „netikrų“ kvietimų atvykti į karinius komisariatus.

„Visi tokie netikri skambučiai daromi iš Ukrainos teritorijos, – pareiškė I. Konašenkovas. – Jie visiškai neatitinka tikrovės ir yra Ukrainos specialiųjų tarnybų provokacija.“

16:03 JAV užtikrino Ukrainą dėl papildomos gynybos paramos 

Jungtinės Valstijos patikino, kad Ukrainai bus suteikta papildoma gynybos parama, šeštadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba.

„Matome, kad JAV prezidento administracija norėtų imtis tolesnių sankcijų. Yra keletas Europos šalių, kurias reikia įtikinti, todėl šiandien su JAV valstybės sekretoriumi Anthony Blinkenu sutarėme, kaip su jomis dirbsime kartu“, – pridūrė jis.

15:40 J. Bidenas susitiko su Ukrainos atstovais

Varšuvoje viešintis JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį sudalyvavo Ukrainos užsienio reikalų ir gynybos ministrų susitikime su jų kolegomis amerikiečiais.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ir gynybos ministras Oleksijus Reznikovas surengė retą vizitą už savo šalies ribų.

. Blinkenas ir Ll. Austinas pažadėjo tolesnę paramą, kad būtų patenkinti Ukrainos humanitariniai, saugumo ir ekonomikos poreikiai.

15:08 NATO atstovas: V. Putinas negali laimėti karo

NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana šeštadienį pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas negali laimėti savo „barbariško karo“ prieš Ukrainą, prasidėjusio prieš daugiau nei mėnesį.

Duodamas interviu naujienų agentūrai AFP, buvęs Rumunijos užsienio reikalų ministras ir ambasadorius JAV pabrėžė, kad NATO būtų „priversta imtis tinkamų priemonių“, jei Ukrainoje būtų surengta cheminė ar branduolinė ataka.

Tokį pareiškimą jis padarė po virtinės nerimą keliančių komentarų iš Maskvos, atsisakančios atmesti galimybę, kad ši ginkluotė gali būti panaudota.

14:50 S. Šoigu vėl pasirodė per televiziją

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu, kuriam dvi savaites nesirodžius viešumoje žurnalistams iškilo klausimų dėl jo padėties, šeštadienį vėl buvo parodytas per televiziją.

Gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip S. Šoigu pirmininkauja posėdžiui dėl Rusijos ginkluotės biudžeto. Parodyta valstybinės televizijos medžiaga nėra datuota ir jos niekaip negalima patikrinti, tačiau S. Šoigu užsimena apie finansų ministerijos posėdį, kuris, kaip pranešė Rusijos naujienų agentūros, įvyko penktadienį.

Ketvirtadienį Kremlius užsiminė apie V. Putino pokalbį su S. Šoigu, pastarajam atsiskaitant apie „specialiosios karinės operacijos“ eigą per Rusijos saugumo tarybos posėdį. Tokiu būdu prezidentūra stengėsi paneigti spėliones apie ilgalaikį S. Šoigu dingimą.

Pranešama, kad gynybos ministras paskutinį kartą viešumoje pasirodė kovo 11 dieną, nepaisant jo svarbaus vaidmens per Rusijos karinę kampaniją Ukrainoje.

Kai kuriuose rusų žiniasklaidos pranešimuose spėliota, kad galbūt šlubuoja jo sveikata.

Tačiau Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pamėgino nutildyti tokius gandus, pareiškęs žurnalistams: „Gynybos ministras šiuo metu turi daug rūpesčių. Vyksta specialioji karinė operacija.“

„Dabar ne laikas žiniasklaidos veiklai“, – pabrėžė D. Peskovas.

66 metų gynybos ministras įprastai reguliariai matomas valstybinės televizijos laidose. Kartą buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kaip jis kartu su V. Putinu dalyvauja ekspedicijoje Sibiro taigoje.

14:14 Šeštadienį sutarta dėl 10-ies humanitarinių koridorių

Irina Vereščiuk, Ukrainos vicepremjerė, šiandien paskelbė apie yra suderintus 10 humanitarinių koridorių. Tačiau, pasak jos, okupantų postuose užblokavus išvažiuojančius autobusus ir medicininės pagalbos automobilius, šiandien nebus vykdoma evakuacija iš nuožmų apšaudymą patiriančio Mariupolio.

Taip pat „Ukrinform“ praneša, kad Kyjivo apylinkėse buvo apšaudytas keleivinis traukinys ir sužeistas vienas juo važiavęs žmogus.

13:59 V. Zelenskis: Mariupolyje sugriauta 90% pastatų

Rusijos armijos griaunamo Mariupolio apsiaustis neįveikiama net maisto produktus, vandenį ir vaistus vežantiems labdaros konvojams, – šeštadienį Katare, Dohos forume, pranešė Ukrainos prezidentas Volodimyras Zelenskis. Jis taip pat paskelbė kad 90% uostamiesčio namų yra sugriauti.

13:50 Per Rusijos invaziją Ukrainoje žuvo 136 vaikai

Apie tai skelbia agentūra „Unian“, remdamasi paskelbtais Ukrainos generalinio biuro duomenimis. Taip pat nurodoma, kad dar beveik 200 vaikų sužeista, atakų metu pažeista 570 mokymo įstaigų, 73 iš kurių buvo visiškai sugriautos. Biuras nurodo, kad šie duomenys nėra galutiniai, nes esamomis sąlygomis nėra galimybės juos patikslinti.

13:35 Kyjive įvedama 35 val. trukmės komendanto valanda

Ukrainos sostinės valdžia paskelbė naują, 35 val. trukmės komendanto valandą, Ukrainoje tęsiantis Rusijos invazijai.

Ukrainos sostinės meras Vitalijus Klyčko pranešė, kad ši priemonė galios nuo šeštadienio 20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku iki pirmadienio 7 valandos. Vietos gyventojams bus leidžiama išeiti iš namų tik persikeliant į slėptuvę.

Pasak V. Klyčko, galiojant komendanto valandai nedirbs parduotuvės, vaistinės, degalinės ir viešasis transportas.

12:54 Buvęs pagrobtas Slavutyčo miesto meras vėl dirba

„Ukrinform“ praneša, kad į Ukrainos Šiaurėje esantį Slavutyčo miestą įžengą Rusijos kariai pagrobė Jurijų Fomičių, šio miesto merą, mėto šviesos ir garso granatas į gyventojus, protestuojančius prieš okupantų siekį perimti miesto valdžią. Ši informacija grindžiama Aleksandro Pavliuko, Kijevo apskrities karinės administracijos vadovo, pranešimu „Telegramo“ kanale.

Netrukus pranešta, kad meras vėl išleistas į laisvę.

Nurodoma, kad protestuojantys nepaiso į orą šaudančios priešo kariuomenės, jų skaičius tik didėja. Miesto taryba esą toliau vykdo savo darbą. Slavutyče gyvena Černobylio atominę elektrinę prižiūrintys darbuotojai.

12:37 Rusai šaudo fosforo amunicija

„Unian“ praneša, kad Donecko srityje vyksta intensyvus apšaudymas, esama aukų. Ši informacija grindžiama Pavelo Kirilenko, Donecko srities karinės administracijos vadovo pranešimais „Telegram“ kanale. Jis nurodo apie vieną žuvusį ir tikslinamą sužeistųjų skaičių.

Kitas pranešimas – Rusijos pajėgos naudoja padegamąją fosforinę amuniciją, kurios padaryta žala taip pat dar tikslinama. Ši amunicija yra ne tik labai efektyvi padegamoji medžiaga, tačiau ir labai nuodinga, tačiau kol kas jos naudojimo neriboja jokie tarptautiniai susitarimai.

Nurodoma kad agresoriaus artilerija pažeidė 16 elektros pastočių, tačiau beveik visos jau pataisytos ir veikia toliau

11:33 ES siekia vykdyti bendrus dujų pirkimus

Europos Sąjungos lyderiai susitarė, kad sąjungai patekus į keblią padėtį dėl didelių energijos išteklių kainų, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje, Briuselio pareigūnams bus suteikti įgaliojimai organizuoti bendrus Bendrijos dujų pirkimus. Apie tai penktadienį pranešė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Vakar J. Bidenas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė, jog Vašingtonas ir Briuselis planuoja bendradarbiauti ieškodami alternatyvių dujų tiekimo šaltinių Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse, Europai stengiantis atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų dujų.

Antrosios ES viršūnių susitikimo dienos oficialiose išvadose sakoma, kad bendro dujų pirkimo planas ir kiti Komisijos žingsniai, siekiant sumažinti  energijos išteklių kainas rinkose, būtų „savanoriškas“ ir „riboto laiko“.

Bendri dujų pirkimai taip pat būtų atviri Ukrainai ir kitoms ES nepriklausančioms šalims, įskaitant Vakarų Balkanų valstybes, Sakartvelą ir Moldovą.

11:21 J. Bidenas Varšuvoje susitiks su dviem Ukrainos ministrais

Lenkijoje viešintis JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį dalyvaus Ukrainos užsienio reikalų ir gynybos ministrų susitikime su jų kolegomis amerikiečiais, pranešė Baltieji rūmai.

„Šį rytą prezidentas Bidenas prisidės prie sekretorių Antony Blinkeno ir Lloydo Austino susitikimo su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba ir Ukrainos gynybos ministru Oleksijumi Reznikovu“, – nurodė Baltieji rūmai.

10:53 V. Zelenskis paragino Katarą didinti dujų gavybą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį paragino Katarą padidinti gamtinių dujų gavybą, kad būtų atremtos Rusijos pastangos naudoti energijos išteklius kaip ginklą.

„Prašau jūsų padidinti energijos išteklių gavybą, kad kiekvienas Rusijoje suprastų, jog niekas negali naudotis energija kaip ginklu pasauliui šantažuot“, – vaizdo ryšiu kreipdamasis į Kataro sostinėje vykstančio Dohos forumo dalyvius sakė V. Zelenskis.

9:59 Rusijos programišiai bando atakuoti „Starlink“ palydovinio interneto ryšio terminalus

Apie tai „Twitter“ parašė Elonas Muskas, šios duomenų perdavimo sistemos įkūrėjas.

„Starlink“, bent jau iki šiol, atlaikė visus įsilaužimo ir trukdymo bandymus“, – šiąnakt apie tai rašiusio naujienų portalo „Slashdot“ paskyroje parašė verslininkas.

Trūkinėjant antžeminio interneto ryšio kanalams, palydovinis neretai lieka vienintele galimybe koordinuoti Rusijos agresiją patiriančios šalies veiksmus. „Starlink“ teikia iki 1 Gb/s duomenų srautą, juo galima naudotis bet kurioje žemės dalyje.

9:27 Lietuvoje registruota per 33.3000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Beveik 14.300 iš jų yra nepilnamečiai, šeštadienį skelbia Vidaus reikalų ministerija.

Per 32.700 atvykusiųjų pateikė prašymus dėl leidimo laikinai gyventi humanitariniu pagrindu, kelios dešimtys prašo nacionalinės vizos, o 10 – prieglobsčio, dar pusė tūkstančio naudojasi beviziu režimu. 

Daugiausia ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre – 11,6 tūkst., o 7,9 tūkst. – Migracijos departamento teritoriniuose skyriuose, kiti registravosi Klaipėdos, Kauno, Alytaus, Šiaulių ir Marijampolės registracijos centruose.

Jungtinių tautų duomenimis, nuo Rusijos prieš mėnesį pradėto karo Ukrainoje pradžios šalį paliko beveik 3,7 mln. gyventojų, manoma, kad iš savo namų pabėgti buvo priversti iš viso apie 10 mln. žmonių.

9:02 Vakarų pareigūnai skaičiuoja Ukrainoje žuvusius Rusijos generolus

Vakarų šalių pareigūnai penktadienį įvardijo septynis Rusijos generolus, iki šiol žuvusius per karą Ukrainoje, taip pat dar vieną, nušalintą nuo pareigų.

Vėliausia auka tapo generolas leitenantas Jakovas Rezancevas, Rusijos pietų karinės apygardos 49-osios bendrųjų pajėgų armijos vadas, sakė vienas pareigūnas.

Anksčiau šią savaitę Kremlius pranešė, kad nuo pareigų buvo nušalintas generolas leitenantas Vladislavas Jeršovas, 6-osios bendrųjų pajėgų armijos vadas.

Kaip pranešama, jo staigus nušalinimas susijęs su dideliais nuostoliais ir strateginėmis nesėkmėmis, patirtomis per jau mėnesį besitęsiantį Rusijos puolimą kaimyninėje šalyje.

Tarp žuvusiųjų minimas ir generolas Magomedas Tušajevas, į Ukrainą Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiųstų Čečėnijos specialiųjų pajėgų vadas.

Numanomi didžiuliai nuostoliai tarp Rusijos karių ir aukšto rango karininkų stebina Vakarų kariškius ir saugumo pareigūnus.

Manoma, kad tokią padėtį iš dalies lėmė ryšių ir logistikos problemos, kai aukšto rango karininkai yra priversti naudotis nešifruoto ryšio kanalais, kuriais juos gali susekti Ukrainos pajėgos.

Kremlius penktadienį paskelbė, kad per šį karą žuvo tik kiek daugiau nei 1.300 karių, bet Vakarų šalys mano, jog apytikriai vertinimai, rodantys 4–5 kartus didesnius žuvusiųjų skaičius, yra patikimi.

Pasak pareigūnų, nuo invazijos pradžios Maskva pasiuntė į Ukrainą 115–120 kovinių taktinių grupių, iš kurių apie 20 dėl patirtų nuostolių „nebegali vykdyti kovos veiksmų“.

„Kai po mėnesį trukusių operacijų maždaug šeštadalis visų pajėgų nebegali vykdyti kovos veiksmų, tai yra išties nepaprasta statistika“, – sakė vienas Vakarų pareigūnas.

Jis taip pat teigė, kad Rusijos 37-osios motorizuotųjų šaulių brigados vadas buvo nužudytas savo paties karių „dėl jo brigados patirtų nuostolių masto“.

„Manome, kad jis buvo tyčia nužudytas savo paties karių“, – sakė pareigūnas ir pridūrė, kad rusų kariškis buvo „suvažinėtas“.

Šaltinis nurodė, kad tai yra dar vienas „Rusijos pajėgų patiriamų iššūkių dėl moralės“ ženklas.

„Jie iš tiesų pajudino širšių lizdą ir labai smarkiai nukentėjo“, – teigė pareigūnas.

08:50 A. Anušauskas: matome naują Rusijos armijos veidą

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas savo „Facebook“ paskyroje svarsto vakarykštį Rusijos generalinio štabo viršininko gen.plk. Sergejaus Rudskojaus pasisakymą. 

„Stalas tarp Putino ir jo parankinių tik išaugo ir tapo nuotoliniu bendravimu. Po fiasko su A ir B, o gal ir C politiniais planais (kariniais juos sunku pavadinti)- greitai lengvomis oro desanto pajėgomis užimti Kijevą arba kontroliuoti didžiąją Ukrainos dalį nusiuntus tankų kolonas arba žiauriu civilių naikinimu su oro pajėgomis, raketomis ir artilerija, demoralizuoti Ukrainą ir priversti pasiduoti, reikėjo naujo veido“, – rašo A. Anušauskas.

Jis aiškina, kad Ukrainai nėra lengva naujus pajėgumus ne tik apginkluoti, bet ir apmokyti sąveikos mūšio lauke, o tai, pasak ministro, yra ne mažiau svarbu negu ginkluotė.

„Tas darbas vyksta ne taip greitai, kaip norėtųsi, bet jie jau pademonstravo gebėjimus iš skirtingo pavaldumo dalinių suformuoti kovinius junginius. Būtent tokie junginiai padėjo išsaugoti Kijevą, Černigivą, Sumus, Charkivą, Mariupolį. Tad lokaliniai kontrpuolimai kaip prie Kijevo, gali po mėnesio pereiti į platesnio masto puolimus atskirose kryptyse“, – rašo ministras.

Jis tvirtina, kad Ukraina dabar dekonstruoja Rusijos mitus apie nenugalimą Juodosios jūros laivyną, nes apie oro ar jūrų desantą jau niekas ir nebeprisimena.

„Taigi išvada būtų - naujas veidas, pristatantis Rusijos karinį planą, nežada karo pabaigos. Tiesiog žymi ribą kai nuo žlugusių 3 ar 30 dienų karo planų pereina prie 60 dienų planų. Daug vilčių į derybas iki gegužės antros pusės nedėčiau. Nors kremlinėje informacinėje erdvėje jie ir ukrainiečių pajėgas iš esmės sunaikinę, ir mažus nuostolius patyrę, ir civilius apsaugoję, ir belieka tik pergalės paradą surengti“, – ironizuoja A. Anušauskas.

08:40 Rusija paruošė naujas bausmes

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pasirašė įstatymą, numatantį iki 15 metų įkalinimo bausmes asmenims, paskelbusiems „melagingos“ informacijos apie valstybės veiksmus užsienyje, Maskvos pajėgoms tęsiant karinę operaciją Ukrainoje.

Remiantis įstatymu, kurį anksčiau šią savaitę savaitę priėmė parlamentas, galės būti skiriamos baudos ir laisvės atėmimo bausmės žmonėms, kurie skelbia „žinomai melagingą informaciją“ apie Rusijos valstybės institucijų veiksmus užsienyje.

Jeigu tokia informacija „sukėlė rimtų pasekmių“, ją išplatinęs asmuo gali būti pasiųstas į kalėjimą iki 15 metų.

Naujasis įstatymas išplečia anksčiau kovą priimtą įstatymą, numatantį iki 15 metų įkalinimo bausmes už melagingos informacijos apie Rusijos kariuomenę paskelbimą.

08:30 Skaičiuoja Rusijos nuostolius

Ukrainos kariuomenė praneša penktadienį sunaikinusi 8 rusų tankus, 17 šarvuočių ir 11 automobilių. Skelbiama, kad likviduota 170 karių. Statistiką papildo 3 lėktuvai ir 3 bepilotės skraidyklės.

Pranešama, kad Ukrainos aviacijos antskrydžių metu subombarduotos okupantų technikos kolonos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Kabeliai - labai svarbus vėjo jėgainių parko patikimumo rodiklis Verslo tribūna

Pernai spalį Ekonomikos reikalų ir susisiekimo ministerija žiniasklaidos ir tyrimų bendrovei „Kantar“ užsakė...

Pramonė
06:30
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
06:20
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
06:00
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
05:45
Ukrainos karo pamokos: atėjo metas žaliosios energijos proveržiui Verslo tribūna

Dėl prasidėjusio karo Ukrainoje Europos Sąjunga (ES) pasiryžo dar labiau skatinti žaliosios energijos...

Pramonė
05:00
Vengrijos premjeru prisaikdintas V. Orbanas kritikuoja „savižudiškus“ Vakarus

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, balandį didele persvara laimėjęs rinkimus, pirmadienį buvo oficialiai...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES ministrams nepavyko susitarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo 4

ES užsienio reikalų ministrams pirmadienį nepavyko susitarti dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, per spaudos...

Verslo aplinka
2022.05.16
R. T. Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO 5

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria Suomijos ir...

Verslo aplinka
2022.05.16
E. Macronas paskyrė E. Borne naująja Prancūzijos premjere

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį paskyrė darbo ministrę Elisabeth Borne naująja šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES dėl rusiškos naftos embargo pasirengusi nutiesti naftotiekį į Vengriją

Europos Sąjunga (ES) pasirengusi finansuoti naftotiekio į Vengriją tiesimą – tai dar vienas bandymas įtikinti...

Verslo aplinka
2022.05.16
MC20 Cielo: pristatome naujojo Maserati spyder vardą Verslo tribūna

Modena, 2022 m. gegužės 16 d. – Maserati jau pasiruošė dar vieno naujo modelio pristatymui: tai visiškai...

Greitųjų COVID-19 testų byloje teismas valstybės naudai priteisė daugiau kaip 4 mln. Eur 5

Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, kad už greituosius koronaviruso testus buvo permokėta, ir dviem...

Verslo aplinka
2022.05.16
Švedijos premjerė: sieksime narystės NATO drauge su Suomija

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pirmadienį paskelbė, kad Švedija kartu su Suomija sieks...

Verslo aplinka
2022.05.16
V. Putinas: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO – ne grėsmė, bet karinės infrastruktūros plėtra gali „sukelti atsaką“ 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad nors Maskva Suomijos ir Švedijos sprendimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Finansų ministrė neatmeta, kad rudenį vėl gali būti tikslinamas biudžetas

Finansų ministerija šių metų rudenį gali siūlyti dar kartą tikslinti valstybės biudžetą, jei šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
Infografika: Rusijos karo Ukrainoje nuostoliai infrastruktūrai Premium

Remiantis gegužės 10 d. duomenimis, Rusijos sukelto karo Ukrainoje tiesioginiai nuostoliai šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
EK naujausioje prognozėje karpo ES ir Lietuvos ekonomikos augimą

Europos Komisija (EK) savo pavasario ekonomikos augimo prognozėje sumažino ES, taip pat Lietuvos augimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Kompromiso dėl partnerystės siekiantys politikai siūlo įteisinti civilinę sąjungą

Antrą kartą tos pačios lyties santykius šią kadenciją siekiantys įteisinti parlamentarai parengė projektą,...

Verslo aplinka
2022.05.16
A. Anušauskas: Turkijos prieštaravimai – išsprendžiami

Ankaros prieštaravimai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO yra išsprendžiami, sako Lietuvos krašto...

Verslo aplinka
2022.05.16
Suomijos ir Švedijos parlamentuose vyksta debatai dėl NATO narystės

Suomijos ir Švedijos parlamentai pirmadienį pradėjo svarstyti abiejų šalių planus įstoti į NATO, kaimynėms...

Verslo aplinka
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku