Černobylio AE įvykdyta dalinė personalo rotacija, namus Ukrainoje paliko 10 mln. žmonių

Publikuota: 2022-03-20
Atnaujinta 2022-03-20 23:03
„Verslo žinios“
„Verslo žinios“
  • V. Zelenskis paskelbė apie 11 šalies politinių partijų veiklos apribojimus.
  • Rusija bombardavo meno mokyklą, kurioje slėpėsi 400 civilių, naikinama viena didžiausių Europos plieno gamyklų.
  • Ukraina praneša apie ženklus, kad Baltarusijos pajėgos ruošiasi tiesioginei invazijai į Ukrainą.
  • Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) duomenimis, iš savo namų Ukrainoje pabėgo 10 mln. žmonių.
  • Pranešama, kad Rusijos tankui apšaudžius senelių globos namus Rytų Ukrainos Kreminos mieste, žuvo 56 žmonės, 15 išgyvenusiųjų okupantai pagrobė.
  • V. Zelenskis interviu CNN sakė, kad tebėra pasirengęs deryboms su V. Putinu, tačiau jų žlugimas galėtų reikšti trečiąjį pasaulinį karą. Jis taip pat pažymėjo, kad jeigu Ukraina būtų NATO narė, karas nebūtų prasidėjęs.
  • Černobylio AE įvykdyta dalinė personalo rotacija.

Visas šeštadienio naujienas apie karą Ukrainoje galite rasti čia.

23:00 Baigiame pildyti sekmadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime pirmadienį 5 val.

22:59 Ukrainoje sekmadienį veikė 4 iš 7 humanitarinių koridorių

Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereshchuk nurodo, kad sekmadienį iš 7 humanitarinių koridorių veikė 4. Iš viso buvo evakuota 7.295 žmonės. 3.985 žmonės evakuoti iš Mariupolio į Zaporižę, praneša „Unian“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

22:41 B. Johnsonas pažadėjo tolesnę paramą Ukrainai

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas sekmadienį telefonu kalbėjęsis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pažadėjo tęsti karinę paramą Ukrainai.

„Ministras pirmininkas išdėstė tebesitęsiantį Jungtinės Karalystės įsipareigojimą kartu su tarptautiniais partneriais koordinuoti paramą Ukrainos savigynai stiprinti“, – nurodoma Dauningo gatvės pranešime.

BBC nurodo, kad abu lyderiai pabrėžė, kad sankcijos tebėra svarbios darant spaudimą V. Putinui.

22:27  Kibernetinės atakos V. Zelenskiui kreipiantis į Izraelio parlamentą

Kibernetinėmis atakomis bandyta sutrikdyti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio sekmadienio kalbą, tiesioginę transliaciją Izraelio parlamente, Knesete. Izraelio visuomeninis transliuotojas nurodo, kad Knesetas ir Izraelio nacionalinis kibernetinis direktoratas šiuos bandymus sustabdė.

22:27 Rusija tęsia Mariupolio bombardavimą

Pavlo Kyrylenko, Donecko srities gubernatorius, BBC nurodo, kad tęsiasi intensyvus Mariupolio bombardavimas. Nuolat vykdomi oro antskrydžiai, kovos vyksta pačiame mieste, buvo apšaudyti civiliai gyventojai, padėję vykdyti žmonių evakuaciją.

„Buvo žmonių, kuriems reikia judėti, savanorių, kurie, okupantai gerai žinojo, yra civiliai, neginkluoti, bet jie ieško bet kokio preteksto šaudyti į taikius žmones“, – BBC sakė P. Kyrylenko.

21:24 „Bosch“ stabdo sunkvežimių dalių tiekimą Rusijai

Didžiausia pasaulyje komponentų transporto priemonėms tiekėja – Vokietijos „Bosch“ pranešė stabdanti sunkvežimių dalių tiekimą užsakovams Rusijoje po Ukrainos pareiškimų, kad „Bosch“ gaminių rasta Rusijos okupantų karinėse transporto priemonėse.

„Dėl požymių, kad „Bosch“ gaminiai galėjo būti naudojami ne civilinėms reikmėms, sustabdėme sunkvežimių komponentų tiekimą užsakovams Rusijoje“, – sakoma „Bosch“ pareiškime spaudai.

„Bosch“ taip pat pranešė stabdanti kelių savo gamyklų Rusijoje veiklą, kuriose gaminamos dalys automobiliams bei plataus vartojimo prekės.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

21:05 Vokietijos ekonomistai: sankcijos stipriai smogs Rusijos ekonomikai

Manheime įsikūrusio Europos ekonominių tyrimų centro (ZEW) surengtoje Vokietijos ekonomistų apklausoje 79% respondentų teigė, jog sankcijos Rusijai lems infliacijos šioje šalyje šuolį, o 74% apklaustųjų pranašavo „nuosaikų“ jos bendrojo vidaus produkto kritimą.

Sekmadienį, kovo 20-ąją, paskelbti apklausų rezultatai rodo, jog 62% respondentų mano, kad politinis spaudimas Vakarų bendrovėms nutraukti verslą Rusijoje neigiamai atsilieps ir Vokietijos ekonomikai. Kita vertus, daug mažiau ekspertų – 35% – tikisi neigiamų padarinių Vokietijai dėl Rusijos komercinių bankų atjungimo nuo tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT bei sankcijų Rusijos centriniam bankui.

„Dėl Vakarų įvestų apribojimų buvo užblokuota didelė dalis Rusijos tarptautinių valiutos atsargų. 91% respondentų įsitikinę, kad tai turės neigiamą poveikį Rusijos ekonomikai, o 40% įsitikinę, kad jis bus labai stiprus“, – sakė ZEW prezidentas Achimas Wambachas.

20:21 Bulgarija skelbia planus atsisakyti Rusijos dujų nuo 2023-ųjų

Bulgarijos vyriausybė pareiškė, jog dėl Rusijos karinės agresijos prieš kaimyninę Ukrainą neketina pratęsti ilgalaikės gamtinių dujų tiekimo sutarties su „Gazprom“, kuri baigs galioti šių metų pabaigoje.

Apie tai per Bulgarijos nacionalinį radiją pranešė šalies vicepremjeras Asenas Vasilevas, skelbia agentūra „Bloomberg“.

„Tokioje situacijoje negali būti jokių derybų su „Gazprom“, – pabrėžė jis.

A. Vasilevo žodžiais, Bulgarija jau surengė derybas su Turkija bei Graikija dėl alternatyvaus apsirūpinimo dujomis – tiek vamzdynais iš Azerbaidžano, su kuria yra pasirašiusi tiekimo sutartį, tiek ir per veikiančius suskystintų gamtinių dujų terminalus.

Anot Bulgarijos vicepremjero, per artimiausią savaitę ar dvi Europos lygmeniu bus svarstomas bendras Europos Sąjungos apsirūpinimo dujomis mechanizmas, kuris turėtų pradėti veikti vasaros pabaigoje ir leistų pasiekti palankesnių kainų.

20:19 Kinijos ambasadorius JAV: Kinija nesiunčia ginklų Rusijai

Kinijos ambasadorius JAV Qin Gangas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis nesiunčia ginklų Rusijai karui Ukrainoje, tačiau visiškai neatmetė galimybės, kad Pekinas gali tai daryti ateityje.

Sekmadienį CBS paklaustas, ar Kinija gali padėti Rusijai finansiškai ar ginklais, ambasadorius Qin Gangas kalbėjo apie dabartį, sakydamas: „Esama dezinformacijos apie tai, kad Kinija teikia karinę pagalbą Rusijai. Mes tai atmetame“. 

Pasak jo, „Kinija gali bet kuriai šaliai siųsti maisto, vaistų, miegmaišių ir mišinukų kūdikiams, o ne ginklų ir amunicijos.“ 

CBS pokalbių laidoje „Face the Nation“ kalbintas Qin Gangas teigė, kad Pekinas ir toliau „skatina taikos derybas ir ragina nedelsiant nutraukti ugnį“. 

Daugiau apie tai skaitykite čia.

19:47 Ukrainoje žuvo dar vienas Rusijos karininkas

Nukautas Rusijos Juodosios jūros laivyno vado pavaduotojas Andrejus Palijus, skelbia „The Guardian“. Jo žūtį patvirtino ir Rusija. Nurodoma, kad jis žuvo per mūšius Mariupolio regione.

19:37 Černobylio atominėje elektrinėje įvykdyta dalinė personalo rotacija

Sekmadienį Černobylio atominėje elektrinėje pavyko pakeisti dalį jos darbuotojų. „Unian“ praneša, kad į Černobylio AE išvyko 46 darbuotojai savanoriai.

Valstybės įmonė „Černobylio AE“ pranešė, kad pavyko išvesti 64 žmones, kurie elektrinėje buvo beveik 600 valandų. Rusijos pajėgos užėmė Černobylio AE vasario 24 d.

19:09 Prancūzija įšaldė rusų oligarchų turto už 850 mln. Eur

„Mes imobilizavome 539 mln. Eur vertės nekilnojamojo turto Prancūzijos teritorijoje, kas sudarytų maždaug 390 nuosavybių ar butų, o taip pat mes apribojome teises naudotis dviem jachtomis, kurių vertė siekia 150 mln. Eur“, – sekmadienį pranešė šalies finansų ministras Bruno Le Maire'as.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

18:56 V. Zelenskis paragino Izraelį apsispręsti ir paremti Ukrainą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paragino Izraelį atsisakyti pastangų išlaikyti neutralumą Rusijos invazijos fone, sakydamas, kad atėjo laikas žydų valstybei tvirtai paremti jo šalį.

„Ukraina pasirinko gelbėti žydus prieš 80 metų,“ – kalbėjo V. Zelenskis kreipimesi į Izraelio įstatymų leidėjus, kuriame kelis kartus Rusijos agresiją palygino su holokaustu.

„Dabar atėjo laikas Izraeliui pasirinkti,“ – paragino jis.

18:39 Rusijos ataka Kijeve: sužeisti 5 žmonės

Kijeve prie daugiabučio sprogus sviediniui, buvo sužeisti penki žmonės, sekmadienį pranešė meras Vitalijus Kličko, Rusijos pajėgoms mėginant apsiausti Ukrainos sostinę. 

Dešimties aukštų pastatas šiaurės vakariniame Sviatošyno rajone buvo smarkiai apgadintas. Išdužo visi pastato langai, liko apdegimo pėdsakų, pranešė įvykio vietoje buvę naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Kijevo meras V. Kličko socialiniame tinkle „Telegram“ teigė, kad „per priešo antskrydžius“ buvo sužeisti penki žmonės, iš kurių du buvo nuvežti į ligoninę. 

„Pasisekė“, kad nebuvo daugiau aukų, naujienų agentūrai AFP pasakė Valstybinės pagalbos tarnybos atstovė Sviatlana Vodolaga ir pridūrė, kad kvartale buvo išgelbėti šeši žmonės.

Apgadintas ir netoliese esantis darželis, kuris, laimei, tuo metu buvo tuščias. Apšaudymo ir raketų sprogimai buvo girdimi toli nuo įvykio vietos, kuri yra vos keli kilometrai nuo priemiestinio miesto Irpino. 

Kijeve per praėjusią savaitę buvo surengta daugybė pavienių smūgių, nutaikytų į daugiabučius, per kuriuos iš viso žuvo mažiausiai septyni žmonės, o vienas pastatas užsidegė. 

17:17 Į Slovakiją atvyko pirmieji NATO daliniai 

Slovakijos gynybos ministras Jaroslavas Nadas sako, kad į šalį atvyksta pirmieji tarptautiniai NATO daliniai su „Patriot“ oro gynybos sistemomis. Jo teigimu, toks judėjimas truks kelias ateinančias dienas.

Vokietija ir Nyderlandai sutiko atsiųsti karių ir „Patriot“ sistemų į Slovakiją. Šie kariai yra dalis 2.100 karių iš kelių NATO šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, kurie Slovakijoje suformuos kovinę grupę, Aljansui stiprinant savo rytinio flango gynybą, reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

16:56 Turkija praneša apie pažangą derybose

Turkija sekmadienį pranešė, kad Rusijai ir Ukrainai pavyko per derybas, kuriomis siekiama sustabdyti invaziją, pasiekti pažangos. Skelbiama, kad kariaujančios pusės „yra priartėjusios prie susitarimo“.

„Žinoma, nelengva susitaikyti su vykstančiu karu, kai žūsta civiliai, tačiau norėtume pranešti, kad vis tiek judama į priekį. Matome, kad šalys artėja prie susitarimo“, – kalbėdamas Turkijos pietinėje Antalijos provincijoje sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlut Cavusoglu.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

16:44 Ukrainoje karo padėtis pratęsta 30 d.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įstatymą, kuriuo šalyje karo padėtis pratęsiama 30 dienų – iki kovo 26 d., praneša „Unian“.

16:25 Protestuotojams Lenkijoje blokuojant kelią, įvažiuoti į Baltarusiją laukia 950 sunkvežimių

Lenkijoje link Baltarusijos sienos vykstantiems sunkvežimiams tenka stovėti 40 km eilėje, kad galėtų kirsti Koroščino pasienio punktą, nes grupė protestuotojų blokuoja kelią ir reikalauja uždrausti prekybą su Rusija ir jos sąjungininke Baltarusija, praneša Lenkijos pareigūnai.

Proteste dalyvaujantys ukrainiečiai ir lenkai šį kelią link pasienio punkto su pertraukomis blokuoja jau maždaug dvi savaites, taip siekdami spausti Maskvą nutraukti karą Ukrainoje.

Naujausias protesto „NE prekybai su Rusija!“ ratas rytinėje Lenkijos dalyje prasidėjo ankstų šeštadienio rytą.

Ankstų sekmadienio rytą įvažiuoti į Baltarusiją laukė apie 950 sunkvežimių, sakė vietos muitinės atstovas Michalas Derusas. Jo teigimu, laukti tenka 32 valandas.

16:22 Nuo vidurnakčio žuvo daugiau kaip 900 žmonių

Nuo šeštadienio vidurnakčio Ukrainoje nužudyta mažiausiai 902 civiliai, 1.459 gyventojai buvo sužeisti, praneša Jungtinių tautų Žmogaus teisių biuras.

Nurodoma, kad tikrasis aukų skaičius yra gerokai didesnis, tačiau biuras negali gauti ar patvirtinti duomenų apie aukas iš kai kurių nuniokotų miestų, įskaitant Mariupolį.

15:59 V. Zelenskis: esu pasirengęs deryboms su V. Putinu, bet jų žlugimas galėtų reikšti trečiąjį pasaulinį karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį interviu CNN sakė, kad yra pasirengęs deryboms su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tačiau įspėjo, kad jeigu bet kokie bandymai derėtis žlugs, tai gali reikšti, kad kova tarp dviejų šalių nuvestų į trečiąjį pasaulinį karą.

„Esu pasirengęs deryboms su juo. Buvau pasirengęs pastaruosius dvejus metus. Ir manau, kad be derybų negalime baigti šio karo“, – interviu CNN sekmadienį sakė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas sakė, kad jeigu yra bent 1% galimybė nutraukti karą, reikia ja pasinaudoti.

„Rusijos pajėgos atėjo mūsų naikinti, nužudyti. Ir galime parodyti mūsų žmonių ir kariuomenės orumą, kad gebame suduoti galingą smūgį atgal. Bet, deja, mūsų orumas neišsaugos gyvybių, todėl manau, kad turime pasinaudoti bet kokiu formatu, bet kokia galimybe, kad turėtume galimybę derėtis, galimybė kalbėti su Putinu. Bet jeigu šie bandymai nepavyks, tai reikštų trečiąjį pasaulinį karą“, – sekmadienį sakė V. Zelenskis.

Interviu CNN V. Zelenskis taip pat sakė, kad jeigu Ukraina būtų NATO narė, karas nebūtų prasidėjęs.

„Jeigu būtume NATO narė, karas nebūtų prasidėjęs. Norėčiau gauti saugumo garantijas savo šaliai, savo žmonėms, – CNN sakė V. Zelenskis ir pridūrė, kad yra dėkingas už pagalbą, kurią NATO suteikė nuo invazijos pradžios.  

15:33 Ukraina praneša apie Baltarusijos įsitraukimą į karą

Užfiksuota ženklų, kad Baltarusijos pajėgos ruošiasi tiesioginei invazijai į Ukrainą, praneša „Unian“, remdamasis Ukrainos gynybos ministerijos pranešimais feisbuke.

Ukrainos gynybos ministerija nurodo, kad tiesioginis Baltarusijos karių įsitraukimas į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, kuris yra priešingais didžiosios baltarusių dalies ir kariuomenės valiai, bus lemtinga Aliaksandro Lukašenkos klaida.

15:19 Seimo nariai siūlo embargą Rusijos rėmėjų naftai ir dujoms

Pusšimtis parlamentarų Seimui siūlo priimti rezoliuciją dėl energetikos išteklių embargo iš šalių, vykdančių ar remiančių karinę agresiją prieš Ukrainą. Dokumentą inicijuoja visoms parlamentinėms partijoms priklausantys parlamentarai.

Liberalas Eugenijus Gentvilas siūlo neapsiriboti tik Rusija ar ją palaikančia Baltarusija, bet nepirkti ir iš tų šalių, kurios remia agresorius. 

„Tų valstybių, kurių pozicijos nėra aiškios, pavyzdžiui, Serbija tik šią savaitę uždarė oro erdvę Rusijai, – BNS sakė jis. – Kodėl mes turėtume pirkti iš jų, nes tada Rusijai atsidaro papildomi šaltiniai nukreipti savo energetinius resursus į tas šalis, o tada mes iš jų perkame kaip tos šalies produkciją. Kad mes neįsigytume, pavyzdžiui, rusiškų tepalų, ant kurių uždėta, tarkime, serbiška etiketė.“

Daugiau apie tai skaitykite čia.

14:52 JT: iš savo namų Ukrainoje jau pabėgo 10 mln. žmonių

Iš savo namų Ukrainoje dėl Rusijos pradėto karo jau pabėgo 10 mln. žmonių, sekmadienį pareiškė Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas.

„Karas Ukrainoje yra toks pražūtingas, kad iš savo namų jau pabėgo 10 mln. žmonių, įskaitant pabėgėlius, kurie yra šalies viduje, ir tuos, kurie išvyko į užsienį“, – tviteryje parašė Filippo Grandis.

14:50 B. Johnsonas karą palygino su „Brexitu“

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį sulaukė kritikos ir iš savo partijos kolegų, po to, kai pareiškė, kad „Brexitas“ parodė, jog britai turi tokį pat laisvės „instinktą“, kaip ir ukrainiečiai.

„Kai Britanijos žmonės taip gausiai balsavo dėl „Brexito“, manau, kad jie tai darė tikrai ne dėl to, kad buvo nusiteikę priešiškai užsieniečių atžvilgiu. Bet dėl to, kad norėjo būti laisvi ir elgtis kitaip ir kad ši šalis galėtų vadovautis savaip“, – pareiškė britų premjeras.

Reaguodamas į tokius B. Johnsono žodžius Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė: „Borisai, tavo žodžiai įžeidžia ukrainiečius, britus ir sveiką protą“.

Buvęs ES derybininkas Guy Verhofstadtas tokius britų premjero žodžius pavadino „beprotybe“. JK liberalų demokratų partijos lyderis Edas Davey pareiškė, kad B. Johnsonas „bereikalingai skatina susiskaldymą“.

14:14 Popiežius vėl paragino baigti karą

Popiežius Pranciškus sekmadienį Rusijos pradėtą karą pavadino nepateisinamomis „beprasmėmis žudynėmis“ ir dar kartą paprašė valstybių vadovų jas sustabdyti.

„Smurtinė agresija prieš Ukrainą, deja, nesiliauja. Tai beprasmiškos žudynės, kur kasdien kartojasi skerdynės ir žiaurumai“, – sakė jis dešimtims tūkstančių žmonių Šventojo Petro aikštėje.

14:06 Skelbiama, kad Rusija apšaudė senelių globos namus

Pasak Luhansko karinės civilinės administracijos vadovo, Rusijos tankas apšaudė senelių globos namus Rytų Ukrainos Kreminnos mieste.

Serhijus Haidajus tinkle „Telegram“ pranešė, kad Rusijos pajėgos „ciniškai ir sąmoningai“ paleido ugnį, per kurią žuvo 56 globos namų gyventojai.

S. Haidajus teigė, kad 15 išgyvenusių žmonių okupantai „pagrobė“. Nepriklausomai šios informacijos patikrinti kol kas nėra galimybės.

13:50 Dėl karo milijonai vaikų priversti palikti namus

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą pabėgėliais tapo mažiausiai 1,5 mln. vaikų, sekmadienį CNN sakė UNICEF atstovas Joe Englishas.

Dar 3,3 mln. nepilnamečių šiuo metu yra priversti palikti savo namus, teigė D. Englishas.

„Kiekvienas iš jų yra atskiras vaikas, kurio gyvenimas buvo sugriautas, kurio pasaulis apsivertė aukštyn kojomis“, – kalbėjo Džozefas Englishas.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą vasario pabaigoje žuvo mažiausiai 150 vaikų ir 160 buvo sužeista.

13:44 Su V. Putinu siejami žydų kilmės oligarchai pasitraukė iš filantropinės grupės

Trys žydų kilmės oligarchai, įtariami ryšiais su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pasitraukė iš stambios projektus Izraelyje finansuojančios filantropinės grupės, nes jiems gresia sankcijos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Michailas Fridmanas, Piotras Avenas ir Germanas Chanas atsisakys savo pareigų „Genesis Philanthropy Group“ (GPG), pranešė organizacija.

„Tam, kad užtikrintume GPG galimybę toliau vykdyti savo misiją ir toliau vystyti fondą, kurį sukūrėme per pastaruosius 15 metų, visi trys pasitraukė iš direktorių valdybos“, – išplatintame pareiškime, kurį matė naujienų agentūra AFP, nurodė grupės valdybos pirmininkas Genadijus Gazinas ir jos vadovė Marina Yudborovsky.

13:40 Ukraina: jau žuvo beveik 15.000 Rusijos karių.

Ukrainos generalinis štabas paskelbtame atnaujintame pranešime tikina, kad per 25 dienas trukusius mūšius žuvo 14.700 Rusijos karių.

Taip pat teigiama, kad per konfliktą buvo sunaikinta labai daug Rusijos karinės technikos, įskaitant 476 tankus, daugiau kaip 200 naikintuvų, sraigtasparnių ir bepiločių orlaivių, apie 1.487 šarvuočius.

Nors šių duomenų patvirtinti kol kas neįmanoma, Vakarų šaltiniai mano, kad Rusija patyrė daug nuostolių, o JAV apskaičiavo, kad žuvo mažiausiai 7.000 Rusijos karių ir iki 21.000 buvo sužeista.

12:51 Buvęs JK žvalgybos vadovas: Ukraina laikysis, kol tieksime ginklus

Buvęs Jungtinės Karalystės gynybos žvalgybos vadovas Philipas Osbornas „Sky News“ teigė, kad Ukraina gali atlaikyti Rusijos invaziją tol, kol „galėsime tiekti jiems ginklus“.

„Turėtume nepamiršti, kad jie tam ruošėsi. Daugumai Vakarų šalių karas prasidėjo prieš tris savaites, o Ukrainai – beveik prieš dešimtmetį. Jie turėjo laiko pasiruošti“, – kalbėjo jis.

12:30 Turkija: Rusija ir Ukraina artėja prie susitarimo dėl „svarbiausių“ klausimų

Turkijos užsienio reikalų ministras teigia, kad Maskva ir Kijevas artėja prie susitarimo „kritiniais“ klausimais dėl invazijos į Ukrainą.

Antalijoje vykusiose Ukrainos ir Rusijos derybose dalyvavęs Mevlutas Cavusoglu pridūrė, kad jis tikisi paliaubų, jei abi šalys neatsitrauks nuo padarytos pažangos derybose.

Ankstesni taikos derybų raundai vyko Baltarusijos pasienyje.

11:31 JK: nors derybos teikia vilčių, jas reikia vertinti skeptiškai

Jungtinės Karalystės iždo kancleris pareiškė, kad Rusijos ir Ukrainos derybų signalai teikia vilčių, tačiau juos reikia vertinti skeptiškai.

Kalbėdamas „Sky News“, Rishi Sunakas sakė, kad bet koks galimas susitarimas tarp Maskvos ir Kijevo „turi atitikti Ukrainos sąlygas“.

R. Sunakas neatmetė galimybės, kad JK gali būti taikos susitarimo tarp abiejų šalių garantas, tačiau sakė, kad dar „per anksti“ gilintis į bet kokio susitarimo formą.

Jis taip pat sakė, kad maždaug 10.000 Ukrainos pabėgėlių buvo išduotos vizos atvykti į JK.

11:07 Bombarduojama viena didžiausių Europos plieno gamyklų

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denysenka, kurį citavo „Associated Press“, per televiziją pranešė, kad „Viena didžiausių metalurgijos gamyklų Europoje iš tikrųjų yra sunaikinta“.

Gamyklos „Azovstal“ generalinis direktorius „Telegram“ pranešė, kad gamykla nukentėjo, tačiau nenurodė žalos masto.

Jis sakė, kad gamyklos darbuotojai nuo pat karo pradžios ėmėsi saugumo priemonių, kad nekiltų didesnio pavojaus gyventojams. Plieno gamykla buvo pagrindinis ekonomikos variklis Mariupolyje prie Asovo jūros, dėl kurio užėmimo Maskva kovoja jau dvi savaites.

Tai nedidelis miestas, bet Rusijai strategiškai svarbus, kad turėtų sausumos koridorių tarp rytinių Donecko ir Luhansko regionų, kuriuos kontroliuoja Rusijos remiami separatistai, ir Krymo.

10:48 Atakavo karinius objektus

Rusijos Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas sakė, kad Rusija praėjusią naktį ir šį rytą smogė Ukrainos karinei infrastruktūrai. Jį cituoja „The Guardian“.

„Iš Juodosios jūros buvo paleistos sparnuotosios raketos „Kalibr“ į Nižyno gamyklą, kurioje remontuojami per mūšius apgadinti Ukrainos šarvuočiai“, – teigė jis.

Rusija taip pat paleido „Kalibr“ iš Kaspijos jūros ir hipergarsines raketas „Kinzhal“ iš Krymo pusiasalio, kurį 2014 m. aneksavo Rusija. Taip ji siekė sunaikinti Ukrainos kariuomenės naudojamą degalų saugyklą.

Rusija taip pat smogė Ukrainos karinio parengimo centrui, kuriame buvo įsikūrę prie Kijivo pajėgų prisijungę užsienio kovotojai, sakė Konašenkovas.

10:41 Mykolajive žuvo per 40 Ukrainos jūrų pėstininkų

Laikraštis „The New York Times“ praneša, kad penktadienį per išpuolį prieš jūrų pėstininkų kareivines Ukrainos pietiniame Mykolajivo mieste žuvo daugiau kaip 40 pėstininkų.

Tai patvirtino aukšto rango Ukrainos kariuomenės pareigūnas šeštadienį. Jei žuvusiųjų skaičius pasitvirtintų, tai būtų vienas iš daugiausiai aukų nusinešusių išpuolių prieš Ukrainos pajėgas per šį karą.

10:35 Lietuvoje registravosi beveik 24.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje jau registravosi 23.718 karo pabėgėliai iš Ukrainos, daugiau nei 10.300 jų – nepilnamečiai, sekmadienį paskelbė Statistikos departamentas.

Vien pastarąją parą šalyje registruoti 1.603 pabėgėliai, iš jų – 670 nepilnamečiai.

Jungtinių tautų duomenimis, nuo Rusijos pradėto karo Ukrainoje pradžios šalį paliko per 3,3 mln. gyventojų.

10:22 Mariupolio gyventojai vežami į Rusiją

Mariupolio miesto pareigūnai apkaltino Rusiją, kad per pastarąją savaitę tūkstančiai vietos gyventojų prieš jų valią buvo išvežti per sieną.

Kol kas nėra oficialiai patvirtinti šie teiginiai, tačiau atsiranda vis daugiau liudijimų.

Vienas pareigūnas, Piotras Andriuščenka, laikraščiui „New York Times“ sakė, kad nuo 4.000 iki 4.500 gyventojų buvo perkelti į Taganrogo miestą netoli Ukrainos. Jis pridūrė, kad jie buvo išvežti be pasų.

Vienas ukrainietis laikraščiui taip pat sakė, kad bendravo su trimis prievarta perkeltomis šeimomis.

„Dabar rusai vaikšto po rūsius, jei ten lieka žmonių, prievarta juos išveža į Taganrogą“, – sakė šios savaitės pradžioje iš miesto išvykęs gydytojas Eduardas Zarubinas.

Rusija tiesiogiai nesureagavo į šį teiginį, tačiau jos gynybos ministerija penktadienį pareiškė, kad tūkstančiai ukrainiečių neva nori „pabėgti į Rusiją“ ir jos vyriausybė jiems „padeda“.

09:55 Daugėja aukų

Dienraščio „Kyiv Independent“ duomenimis, Rubižnėje žuvo trys žmonės, tarp jų du vaikai. Leidinys citavo Luhansko srities gubernatoriaus Serhijaus Haidai žodžius, kad per pastarąją parą Rubižnėje ir Severodonecke buvo sugriauti 24 namai ir daugiabučiai.

Naujienų agentūra „Interfax Ukraine“ skelbia, kad Charkive per apšaudymą naktį žuvo penki žmonės, tarp jų – devynerių metų berniukas. Apie tai pranešė Charkivo srities nacionalinės policijos viršininko padėjėjas Viačeslavas Markovas.

09:28 JK ragina Kiniją pasmerkti Rusijos invaziją

Jungtinės karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas interviu laikraščiui „Sunday Times“ sakė, kad remti Rusiją yra tas pats, kas Antrojo pasaulinio karo metu pasirinkti neteisingą pusę, ir apibūdino tai kaip kovą tarp gėrio ir blogio.

„Laikui bėgant ir didėjant Rusijos žiaurumui, manau, kad aktyviai ar pasyviai pritarti Putino invazijai tampa vis sunkiau ir politiškai nepatogu“, – teigė jis.

Vis dėlto jis mano, kad Pekinas pradeda „dvejoti dėl savo neutralios pozicijos“.

09:24 Rusijos ambasados Vilniuje tvora apipilta dažais

Pasak policijos pranešimo, 21 val. 55 min. Vilniuje, Latvių gatvėje pastebėta raudonais dažais apipilta Rusijos Federacijos ambasados tvora ir ant jos užrašytas šūkis SLAVA UKRAINI.

Dėl galimo administracinio nusižengimo sulaikytas blaivus 46 metų vyriškis, kuriam surašytas pažeidimų protokolas dėl tyčinio turto sugadinimo.

09:20 Subombarduota meno mokykla Mariupolyje, kurioje glaudėsi civiliai

Rusijos pajėgos bombardavo Mariupolio meno mokyklą, kurioje prieglobstį buvo radę 400 gyventojų, pranešė miesto taryba, kurią cituoja „The Guardian“.

Mariupolio tarybos ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados „Telegram“ kanaluose paskelbtame pareiškime teigiama, kad moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės buvo viduje ir „vis dar yra po griuvėsiais“ sunaikintos meno mokyklos, esančios miesto Kairiojo kranto rajone. Nukentėjusiųjų skaičius neaiškus.

09:10 JK: Rusija suintensyvino civilių teritorijų apšaudymą

Tikėtina, kad Rusija, puldama miestų teritorijas, ir toliau naudos didelę jėgą, „nes sieks apriboti ir taip didelius savo nuostolius“, teigiama naujausiame Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos vertinime. Ji pažymi, kad tai bus daroma papildomų civilių aukų kaina.

Šiandien paskelbtame naujausiame pranešime teigiama, kad Rusija, apsupusi Rytų Ukrainos miestus bei stengdamasi padaryti pažangą juos užimdama, per pastarąją savaitę suintensyvino civilių teritorijų apšaudymą.

08:45 V. Zelenskis: okupantų teroras bus prisimenamas ne vieną šimtmetį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ankstų sekmadienio rytą pareiškė, kad Mariupolio uostamiesčio apgultis pateks į istoriją dėl, anot jo, Rusijos pajėgų vykdytų karo nusikaltimų.

„Padaryti su taikiu miestu tai, ką padarė okupantai, yra teroras, kuris bus prisimenamas ne vieną šimtmetį“, – pareiškė jis per vaizdo kreipimąsi į tautą.

Rusijos pajėgos labiau pasistūmėjo į apgultą miestą, kuriame dėl įnirtingų mūšių nutraukė darbą didelė plieno gamykla, o vietos valdžia paprašė didesnės Vakarų pagalbos.

08:37 Iš Sumų evakuoti našlaičiai kūdikiai

Ukrainos valdžios institucijos teigia, kad pavyko perkelti 71 vaiką iš kūdikių našlaičių prieglaudos Sumų mieste į saugesnę vietovę. Kūdikiai pastarąsias savaites buvo slepiami bunkeryje.

Rusijos kariai apsupo miestą šiaurės rytuose, kur šią savaitę vyko susišaudymai.

„Atsiradus pirmai galimybei evakuotis humanitariniu koridoriumi, išvežėme vaikus iš specializuotų našlaičių namų, esančių kovos veiksmų zonoje“, – sakė regiono gubernatorius Dmytro Zhyvytskyi.

08:13 JAV: Rusija naudoja hipergarsines raketas

JAV pareigūnai patvirtino, kad Rusija prieš Ukrainą dar kartą paleido hipergarsines raketas. Jos jau buvo panaudotos penktadienį siekiant sunaikinti šaudmenų sandėlį Vakarų Ukrainoje, apie tai skelbia CNN.

Paleidus šių raketų ir sekmadienį, pasak Maskvos, buvo sunaikinta degalų bazė pietinėje Ukrainos dalyje.

Rusijos gynybos ministerija taip pat nurodė, kad, jos pajėgoms iš jūros raketomis smogus mokymo centrui Ovručo mieste šiaurinėje Ukrainos dalyje, žuvo daugiau kaip 100 Ukrainos specialiųjų pajėgų narių ir „užsienio samdinių“.

08:06 Ukrainos kariuomenė: Rusija bando atsigauti ir persigrupuoti

Kasdien pateikiamoje rytinėje ataskaitoje Ukrainos kariuomenė teigia, kad šeštadienį Rusijos pajėgos, užuot pradėjusios naujas puolamąsias operacijas, daugiausia dėmesio skyrė nuostoliams kompensuoti ir sugadintai įrangai remontuoti.

Ji taip pat apkaltino Rusiją, kad ši „sąmoningai sudarė sąlygas humanitarinei krizei“ jos pajėgų užimamose teritorijose, nes praėjusią naktį neleido pagalbos konvojui pasiekti Chersono, rašo BBC.

Ankstesniame pranešime kariuomenė teigė atkūrusi savo gynybos liniją keliose vietovėse pietuose ir sakė, kad sėkmingai sustabdė Rusijos puolimą netoli Izyumo rytuose.

07:47 Australija aliuminio oksido į Rusiją nebeveš

Įsigaliojus naujoms sankcijoms dėl invazijos į Ukrainą, Australija uždraudė aliuminio oksido ir aliuminio rūdos, įskaitant boksitą, eksportą į Rusiją.

„Rusija priklausoma nuo Australijos dėl beveik 20% jai reikalingo aliuminio oksido“, – teigė Australijos vyriausybė. 

Ji pridūrė, kad šis žingsnis apribos Rusijos pajėgumus gaminti aliuminį, kuris yra labai svarbus Rusijos eksporto produktas, skelbia BBC.

07:39 Kinija: laikas parodys, kad esame teisingoje istorijos pusėje

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi sekmadienį pareiškė, kad „laikas parodys, jog Kinijos pozicija dėl karo Ukrainoje yra teisingoje istorijos pusėje“.

„Kinija ir toliau darys nepriklausomus sprendimus, vadovaudamasi objektyviu ir sąžiningu požiūriu. Niekada nesutiksime su jokia išorine prievarta ir spaudimu, taip pat priešinamės bet kokiems nepagrįstiems kaltinimams ir įtarimams Kinijos atžvilgiu“, – Wang Yi cituojamas Užsienio reikalų ministerijos pranešime. 

Jis sakė, kad „ilgalaikis sprendimas – atsisakyti Šaltojo karo mentaliteto, susilaikyti nuo grupinės konfrontacijos ir suformuoti subalansuotą, veiksmingą ir tvarią regioninio saugumo architektūrą. Tik taip galima pasiekti ilgalaikį stabilumą Europos žemyne“.

Ministro komentarai buvo išsakyti po to, kai penktadienį JAV prezidentas Joe Bidenas kalbėjosi su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, bandydamas atkalbėti Kiniją nuo pagalbos Rusijai jos kare prieš Ukrainą.

Nors Kinija atvirai nepasmerkė Rusijos invazijos į Ukrainą, ji taip pat nepasiūlė Rusijai ir paramos.

07:17 Neleido evakuoti gyventojų

Kaip praneša „Kyiv Independent“, Rusijos kariai sustabdė autobusų koloną, važiuojančią į Mariupolį evakuoti gyventojų.

Leidinys, remdamasis Berdiansko miesto taryba, teigė, kad kolona buvo sustabdyta už kelių km nuo Berdiansko ir neįleista į miesto ribas, o vairuotojams čia neleista pernakvoti.

Berdianskas nuo Mariupolio, kurį smarkiai apgulė Rusijos pajėgos, nutolęs apie 85 km. Vietos valdžia apkaltino Rusiją, kad ji prievarta  išvežė į Rusiją tūkstančius Mariupolio gyventojų.

Apie tai taip pat pranešė kelios tarptautinės žiniasklaidos priemonės, tačiau nurodė, kad dar negalėjo šios informacijos patikrinti.

07:13 V. Zelenskis apribojo prorusiškų partijų veiklą

Ukrainos prezidentas paskelbė apie 11 šalies politinių partijų, tarp kurių yra kaltinamų ryšiais su Rusijos valstybe, veiklos apribojimus.

Naktį įkeltame vaizdo kreipimesi prezidentas V. Zelenskis išvardijo kelis pavadinimus, įskaitant „Opozicijos platformą už gyvybę“, vieną didžiausių prorusiškų partijų, turinčių atstovų Ukrainos parlamente.

Kitos partijos, kurių veikla apribota, yra Opozicijos blokas, Šarijaus partija, Mūsų, Kairioji opozicija, Kairiųjų jėgų sąjunga, Valstybė, Ukrainos progresyvioji socialistų partija, Ukrainos socialistų partija, Socialistai ir Vladimiro Saldo blokas.

Ukrainos Teisingumo ministerija skelbia nedelsdama imsis veiksmų, kad įgyvendintų draudimą, kuris, pasak V. Zelenskio, galios karo padėties metu.

07:04 Ukrainą pabudino oro pavojaus sirenos

BBC korespondentai Lvivo mieste šalies vakaruose 7 valandą ryto vietos laiku pranešė apie girdimas oro pavojaus sirenas.

Daugelio kitų Ukrainos miestų ir regionų gyventojus taip pat pažadino sirenos, jau tapusios kasdienybe. Vietos žiniasklaida praneša, kad tarp jų yra sostinė Kijivas, Sumai, Nikolajevas, Poltava, Charkovas, Čerkasai, Odesa ir Zaporožė.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Turkija toliau spaudžia Helsinkį ir Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Švedija ir Suomija turi...

Prie 2022 m. sausį–balandį augusių biudžeto pajamų prisidėjo ir grąžintos pandeminės skolos

Šių metų sausio–balandžio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1% arba...

Finansai
16:10
NATO Parlamentinės asamblėjos prezidentas: aljansas parodė vienybę, kurios V. Putinas nesitikėjo

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas Vladimiras...

M. Chodorkovskis: V. Putino režimo pabaigos laukti reikės neilgai

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis,...

G. Landsbergis: kol kas nėra aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo 3

Aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo pasikeitus saugumo situacijai regione Lietuva kol kas...

E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

G. Nausėda: svarbu, kad turėtume efektyvius kelius karinei technikai atgabenti

Karinis mobilumas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą, sako Lietuvos prezidentas...

Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
12:46
Italijos „Eni“ sudarė susitarimą su Alžyru dėl dujų tiekimo 1

Italijos energetikos milžinė „Eni“ ketvirtadienį pasirašė supratimo memorandumą su Alžyro nacionaline naftos...

Kinija atsakė į A. Blinkeno kalbą: ji šmeižia Pekiną 1

Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį apkaltino Antony Blinkeną, JAV valstybės sekretorių,...

Finansines ataskaitas verslas šiemet teikia sparčiau nei ankstesniais metais

Likus kelioms dienoms iki birželio 1 d., kai didžioji dalis šalyje įmonių Registrų centrui privalo pateikti...

Finansai
11:56
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
11:16
Rusijos šantažas: V. Putinas žada padėti įveikti maisto krizę, jei Vakarai atšauks sankcijas

Maskva yra pasirengusi „reikšmingai prisidėti“ užkertant kelią gresiančiai pasaulinei maisto krizei, jei...

Gynybos ekspertas: rusai dažnai elgiasi nelogiškai ir tai yra gerai Premium

Nėra lengva nuspėti agresiją prieš Ukrainą vykdančios Rusijos tolimesnius veiksmus, nes dažniausiai jie...

Ukrainiečių registracijos centras Klaipėdoje uždaromas, liks trijuose miestuose

Mažėjant į Lietuvą atvykstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos, nutarta uždaryti jų registracijos centrą...

JAV diplomatijos vadovas: Pekinas kelia rimčiausią ilgalaikį iššūkį tarptautinei tvarkai

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ketvirtadienį pasisakė už aktyvią konkurenciją su Kinija, kad...

Ketvirtadienį – 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Praėjusią parą nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo penktadienį paskelbti Statistikos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku