JAV žvalgyba mano, kad dėl karo eigos įpykęs V. Putinas didins pastangas užimti miestus, nepaisant civilių aukų

Publikuota: 2022-03-14
Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas. Mikhaelo Klimentyevo („ZUMA Press“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas. Mikhaelo Klimentyevo („ZUMA Press“ / „Scanpix“) nuotr.

Daugiau kaip dvi savaites tęsiantis karui, kuriame tikėjosi paimti viršų per dvi dienas, Vladimiras Putinas yra piktas ir nusivylęs dėl savo kariuomenės nesėkmių, ir nori paskleisti Ukrainoje daugiau smurto ir griovimų, mano JAV žvalgybininkai.

Pareigūnai pastarosiomis dienomis viešai sakė nerimaujantys, kad Rusijos prezidentas eskaluos konfliktą ir bandys palaužti Ukrainos pasipriešinimą. Rusija vis dar turi didžiulį karinį pranašumą ir gali ištisas savaites bombarduoti šalį. Nors likusi pasaulio dalis reaguoja į baisius V. Putino pradėto karo vaizdus, pačioje Rusijoje jį nuo spaudimo apsaugo, anot Williamo Burnso, Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktoriaus, „propagandos burbulas“.

Vakarams, teikiantiems karinę pagalbą Ukrainai ir siekiantiems neleisti V. Putinui pulti NATO šalių ar nuspausti branduolinio mygtuko, labai svarbu suprasti Rusijos lyderio mąstyseną. Žvalgybos pareigūnai, praėjusią savaitę dvi dienas liudydami JAV Kongrese, atvirai reiškė susirūpinimą, ką V. Putinas galėtų padaryti. Šis susirūpinimas vis labiau veikia diskusijas apie JAV politikos formuotojų galimybes ir norą padėti Ukrainai.

Per du dešimtmečius V. Putinas užsitikrino visišką dominavimą Rusijos vyriausybėje ir saugumo tarnybose. Jis valdo padedamas saujelės savo aplinkos žmonių, išstūmė į paribį kitaminčius, įkalino ar nužudė oponentus. V. Putinas seniai apgailestauja dėl Sovietų Sąjungos subyrėjimo, atmeta Ukrainos suverenitetą ir kalba apie branduolinį karą, kuriame rusai būtų „kankiniai“. W. Burnsas JAV įstatymų leidėjams sakė manantis, kad V. Putinas „daug metų verda lengvai įsiplieskiančiame pykčio ir ambicijų mišinyje“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

V. Putinas tikėjosi užimti Kyjivą per dvi dienas, sakė W. Burnsas. Tačiau Rusijos kariuomenei dar nepavyko užimti didelių Ukrainos miestų, ji jau prarado tūkstančius karių. Vakarai įvedė sankcijų ir kitų priemonių, smarkiai paveikusių Rusijos ekonomiką, taip pat tiek oligarchų, tiek paprastų piliečių gyvenimo kokybę. Didelė užsienio valiutos, kurią Rusija sukaupė kaip apsaugą nuo sankcijų, dalis dabar yra įšaldyta užsienio bankuose.

W. Burnsas, buvęs JAV ambasadorius Maskvoje, yra daug kartų susitikęs su V. Putinu. Atsakydamas į klausimą apie Rusijos prezidento psichikos būklę, W. Burnsas įstatymų leidėjams sakė nemanąs, kad V. Putinas yra pamišęs.

„Galvoju, kad Putinas šiuo metu yra įpykęs ir nusivylęs. Jis tikriausiai padvigubins savo pastangas ir bandys sumalti Ukrainos kariuomenę, nekreipdamas dėmesio į civilių gyventojų aukas“, – per Kongreso posėdį dėl grėsmių pasaulyje sakė W. Burnsas.

Rusijos pastarojo meto nepagrįsti pareiškimai, kad JAV padeda Ukrainai kurti cheminius ar biologinius ginklus, rodytų, kad V. Putinas pats gali būti pasirengęs tokius ginklus panaudoti, sakė W. Burnsas.

Akivaizdaus kelio karui užbaigti nėra. Beveik neįsivaizduojama, kad Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, visame pasaulyje sukėlęs susižavėjimą savo vadovavimu šalies pasipriešinimui, staiga pripažintų Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ar sutiktų suteikti naują autonomiją prorusiškoms Rytų Ukrainos dalims. Net jei V. Putinas užimtų Kyjivą ir nuverstų V. Zelenskį, Rusijos lyderiui dar reiktų įveikti Vakarų remiamą sukilimą apie 40 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

„Jis neturi tvarios politinės išeities, toliau tęsiantis įnirtingam ukrainiečių pasipriešinimui“, – sakė W. Burnsas.

Avril Haines, JAV nacionalinės žvalgybos direktorė, sakė, kad V. Putinas tai suvokia kaip „karą, kurio negali sau leisti pralaimėti“, bet „ką jis galbūt linkęs laikyti pergale, su laiku galėtų pasikeisti, atsižvelgiant į jo patiriamus reikšmingus nuostolius“.

Žvalgybos analitikai mano, kad neseniai priimtu šokiruojamu sprendimu paskelbti padidintą Rusijos branduolinių pajėgų parengtį V. Putinas „tikriausiai norėjo atgrasyti Vakarus nuo papildomos pagalbos Ukrainai”, sakė A. Haines.

Baltųjų rūmų susirūpinimas dėl eskalacijos kartais erzina ir demokratus, ir respublikonus. Iš pradžių užsiminusi apie paramą, Joe Bideno administracija pastarosiomis dienomis atsisakė paremti lenkų planą dalyvaujant amerikiečiams perduoti Ukrainai sovietų gamybos karo lėktuvų. Anksčiau JAV administracija atidėjo sankcijas Rusijos eksporto dujotiekiui „Nord Stream 2“ ir nenorėjo siųsti Ukrainai oro gynybos raketų „Stinger“, bet paskui apsigalvojo.

Ketvirtadienį A. Haines klausinėjama sakė, kad V. Putinas karo lėktuvų perdavimą galėtų laikyti svarbesniu dalyku už prieštankinių ir priešlėktuvinių ginklų siuntimą Ukrainai. A. Haines nesakė, ar JAV turi žvalgybinės informacijos, paremiančios šią išvadą.

Mike'as Quigley, JAV Atstovų Rūmų narys, Ilinojui atstovaujantis demokratas, dirbantis Atstovų Rūmų Žvalgybos komitete, sakė, kad J. Bideno administracija, bijodama provokuoti V. Putiną, „visuomet vėluoja per žingsnį ar du“. Jis paragino Baltuosius rūmus greit sutikti su lėktuvų perdavimu.

„Manau, kad tai atrodo, kaip išsisukinėjimas. Jei kas nors galvoja, kad Putinui bus koks nors skirtumas, ar jie pakyla iš Lenkijos. Jam viskas atrodo eskaluojama“, – sakė M. Quigley. 

Tuo metu smurtui plečiantis, toliau žūstant rusų kariams, Vakarai taip pat laukia kokių nors ženklų, kad trūkinėja V. Putino „propagandos burbulas“. Kirilas Rogovas, nepriklausomas rusų politikos analitikas, per savo paskyrą susirašinėjimo programėlėje „Telegram“ paskelbė, kad šis karas pralaimėtas ir yra „įspūdinga nesėkmė“.

„Klaida buvo sakyti, kad Vakarai nenori priešintis agresijai, kad jie apatiški, godūs ir susiskaldę. Mintis, kad Rusijos ekonomika yra savarankiška ir saugi, buvo klaida. Rusijos kariuomenės kokybės idėja buvo klaida. Na, o pagrindinė klaida buvo mintis, kad Ukraina yra žlugusi valstybė ir kad ukrainiečiai nėra tauta“, – rašė K. Rogovas.

„Keturios klaidos priimant vieną sprendimą yra daug“, – pridūrė jis.

Prieš invaziją nepriklausomo Levados centro atlikta Rusijos gyventojų apklausa rodė, kad 60% respondentų laiko JAV ir NATO konflikto Rytų Ukrainoje iniciatorėmis. Tik 3% respondentų atsakydami į šį klausimą nurodė Rusiją. Apklausa buvo atlikta sausio ir vasario mėnesiais, nuo karo Ukrainoje pradžios Levados centras naujų apklausų rezultatų nepaskelbė.

Užsienyje tikimasi, kad paprasti rusai sureaguos į smarkų savo gyvenimo kokybės blogėjimą ir gaus objektyvios informacijos apie karą iš giminaičių ar ras jos internete, taip pat ir pasinaudodami virtualaus privataus tinklo (VPN) programine įranga, kad galėtų apeiti Kremliaus vykdomą socialinės žiniasklaidos blokavimą. Rusijos valstybinė televizija toliau transliuoja neteisingą ar nepagrįstą informaciją apie JAV bei Ukrainos vyriausybes ir stumia naratyvą, kad Rusija negali leisti sau pralaimėti šio karo.

„Antraip tai nulems pačios Rusijos mirtį“, – praėjusią savaitę per savo kasdienę radijo laidą pareiškė Vladimiras Solovjovas, valstybinės televizijos „Rossija 1“ pokalbių laidos vedėjas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Ukrainos IT sektorius per karą bando laikyti aukštai iškeltą galvą Premium

Rusija nuo invazijos pradžios vasario 24 d. Ukrainoje sugadino ar iš esmės visiškai sunaikino daugybę...

Inovacijos
13:39
G. Landsbergis: būsimi rinkimai bus nuspalvinti karo Ukrainoje spalvomis

Būsimi savivaldos ir kiti rinkimai bus nuspalvinti karo Ukrainoje spalvomis, teigia užsienio reikalų...

A. Anušauskas: pažadai dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo yra, bet kol kas neįgarsinami

Pažadai dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo yra, bet kol kas neįgarsinami, teigia krašto apsaugos ministras...

Droną „Bayraktar“ tikimasi nupirkti ir perduoti Ukrainai kuo greičiau – ministras 2

Droną „Bayraktar“, kuriam pinigai buvo surinkti „Laisvės TV“ iniciatyva, tikimasi nupirkti ir perduoti...

Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas, šalies vadovai reiškia užuojautą

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Dėl bėgimo varžybų sostinėje bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto pakeitimai

Dėl bėgimo varžybų „We run Vilnius“ sostinėje sekmadienį bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto...

Laisvalaikis
08:27
E. prekyba rieda nuo kalniuko, bendrą prekybos lėtėjimą veikia infliacija Premium

Per balandį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta sumažėjo 1,7%, o maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta...

Prekyba
07:30
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja 4

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė 1

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 10

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku