Pranešama apie Rusijos planuojamą fiktyvų referendumą Chersone, įvardyti Ukrainos armijos nuostoliai

Publikuota: 2022-03-12
Atnaujinta 2022-03-12 23:27
  • Pranešta apie evakuojamų civilių apšaudymą, žuvusias 6 moterys ir vieną vaiką.
  • V. Zelenskis paskelbė apie 1.300 kare žuvusių Ukrainos karių ir 12.000 viršijančias Rusijos armijos netektis.
  • Didelėms Rusijos karinėms pajėgoms liko 25 km iki Kyjivo. Manoma, kad bus bandoma apsupti Kyjivą.

Įvykių suvestines galima rasti čia

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1355?placement=

23:29 Estijoje – per 16.000 pabėgėlių iš Ukrainos

Estija nuo vasario 27-osios iki kovo 11-osios sulaukė 16.136 Ukrainos piliečių ir jų šeimų narių, pabėgusių nuo jų šalį krečiančio karo, pranešė Policijos ir sienų apsaugos departamentas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Departamento duomenimis, tarp atvykėlių yra mažiausiai 5.677 vaikai. Nurodoma, kad 4.091 pabėgėlis į Estiją atvyko tranzitu.

Penktadienį į Estiją atvyko 1.871 Ukrainos pilietis ir jų šeimų nariai, įskaitant 724 vaikus. Iš šių asmenų 615 planuoja išvykti į kitas šalis.

23:22 Ukraina skelbia apie Rusijos planus rengti butaforinį referendumą Chersone 

Rusijos agresiją patiriančios Ukrainos pareigūnai šeštadienį apkaltino okupantus planuojant surengti suklastotą referendumą, kurio tikslas – įkurti promaskvietišką „liaudies respubliką“ Chersono srityje.

Plačiau skaitykite čia.

21:53 Pranešta apie Rusijos armijos apšaudytus evakuojamus žmones

Rusijos pajėgos apšaudė grupę moterų ir vaikų, evakuojamų iš vienos gyvenvietės netoli Kijevo, ir per šį incidentą žuvo septyni žmonės, įskaitant vieną vaiką, šeštadienį pranešė Ukrainos karinė žvalgyba.

Pranešime sakoma, kad incidentas įvyko penktadienį.

„Mėginant evakuoti iš Peremohos gyvenvietės sutartu „žaliuoju“ koridoriumi okupantai pradėjo šaudyti į civilių koloną, kurioje buvo vien tik moterys ir vaikai. Šio brutalaus akto rezultatas – septyni žuvusieji. Vienas jų – vaikas“, – sakoma per „Facebook“ paskelbtame Gynybos žvalgybos tarnybos pranešime.

19:45 Pabėgelių srautą bandanti suvaldyti Čekija prašo ES pagalbos

Dėl senkančių pajėgumų Centrinės Europos valstybė paprašė kitų Europos Sąjungos valstybių priimti 50.000 pabėgėlių iš karo draskomos Ukrainos.

Apie tai šeštadienį pranešė Pavla Jakoubkova, čekų priešgaisrinės tarnybos atstovė.

„Mūsų absorbcijos pajėgumai beveik išnaudoti, – sakė P. Jakoubkova. – Prašome ES sudaryti sąlygas Čekijai visų pirma būti tranzito šalimi, o pabėgėlius priimti kitose valstybėse narėse.“

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną Čekijoje jau užregistruota per 102.000 ukrainiečių karo pabėgėlių, pranešė ugniagesių atstovė. Ji pridūrė, kad tikrasis skaičius „neabejotinai siekia 200.000“.

10,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje gyvena nemaža ukrainiečių bendruomenė, turinti apie 200.000 narių. Dauguma šių žmonių dirba statybininkais, slaugytojais ar valytojais.

18:53 Izraelis neigia raginęs Ukrainą sutikti su Rusijos sąlygomis

Izraelis šeštadienį paneigė pranešimus, esą ragino Kijevą sutikti su Rusijos iškeltomis sąlygomis, žydų valstybei bandant tarpininkauti pastangoms nutraukti karą Ukrainoje.

Izraeliečių žiniasklaida penktadienį pranešė, kad vienas ukrainiečių aukšto rango pareigūnas apkaltino ministrą pirmininką Naftali Bennettą, esą jis atlieka „pašto dėžutės“, per kurią Rusija perduoda savo reikalavimus, vaidmenį.

Pasak kairiosios pakraipos dienraščio „Haaretz“, neįvardytas pareigūnas sakė, kad N. Bennettas telefonu ragino Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį „sutikti su Rusijos pozicija“ ir kapituliuoti.

„Šis pranešimas yra ne tik netikslus, bet ir akivaizdžiai melagingas“, – šeštadienį naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime nurodė N. Bennetto biuro aukšto rango pareigūnas.

Plačiau skaitykite čia.

18:47 V. Zelenskis: žuvo 1.300 ukrainiečių karių, per 12.000 rusų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną gindami tėvynę žuvo 1.300 ukrainiečių karių.

„Mes netekome maždaug 1.300 karių, Rusija – daugiau kaip 12.000. Nesidžiaugiu, kad jie prarado 12.000“, – sakė prezidentas per spaudos konferenciją Kyjive.

V. Zelenskis pabrėžė, kad dauguma rusų karių, vykdami į Ukrainą, iš esmės nieko nežino, nes jiems pasakojama apie kažkokį „fašizmą“. 

Jis pridūrė, kad Rusija neteko tiek daug karių, nes „tiesa yra mūsų pusėje“.

18:25 E. Macronas ir O. Scholzas ragina nutraukti Mariupolio apsiaustį

Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai šeštadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nedelsiant nutraukti daug dienų trunkančią pražūtingą Ukrainos uostamiesčio Mariupolio apsiaustį, pranešė Prancūzijos prezidentūra.

Po šeštadienį įvykusio Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ir Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo pokalbio telefonu su V. Putinu Eliziejaus rūmai taip pat apkaltino Rusijos lyderį „melu“ dėl jo pareiškimų, esą Ukrainos pajėgos sistemingai pažeidinėja žmogaus teises.

Kiek anksčiau Kremlius pranešė, kad V. Putinas per 75 minutes trukusį pokalbį su E. Macronu ir O. Scholzu pasmerkė Ukrainos kariuomenės esą vykdomus „akivaizdžius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus“.

17:28 Lietuvos medikai pasiruošė išvykti į Ukrainą

Dvi Lietuvos medikų grupės jau yra pasiruošusios išvykti į Rusijos užpultą Ukrainą, tačiau šiuo metu laukiama tikslesnės informacijos iš kolegų šioje šalyje. Apie tai pranešė Marius Čiurlionis, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patarėjas.

„Medikai yra pasiruošę, apmokyti. Būsime pasirengę išvykti, vos tik gausime žalią šviesą iš Ukrainos“, – šios savaitės pabaigoje BNS sakė SAM atstovas.

Jo teigimu, tikslus išvykimo laikas priklausys nuo ukrainiečių.

Vykti į Ukrainą suformuotos dvi medikų grupės po 12 žmonių. Ministerijos atstovo teigimu, viena grupė yra anesteziologinio, kita – traumatologinio profilio.

Šiems žmonėms bus mokami atlyginimai, priedai, dienpinigiai, suteikiama nakvynė.

„Pagrindinis dalykas, ką turėjo išmokti medikai, tai – susipažinti su geopolitine situacija ir kaip elgtis, jeigu iškiltų bent menkiausia grėsmė gyvybei“, – teigė SAM atstovas.

Medikai greičiausiai vyks į Vakarų Ukrainą, kur karo veiksmų aktyvumas mažiausias.

Kremlius vasario pabaigoje įsiveržė į Ukrainą ir pradėjo karą, Vakarai į tai atsakė sankcijomis Rusijai ir įvairia parama Ukrainai, įskaitant ir karinę.

17:17 V. Putinas kaltina Ukrainą tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį per pokalbį telefonu su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais kaltino Ukrainos kariuomenę vykdant „akivaizdžius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus“.

„Vladimiras Putinas informavo juos apie realią padėtį“ Ukrainoje, nurodė Kremliaus spaudos tarnyba išplatintame pranešime. Jame taip pat rašoma, kad „buvo pateikta daug faktų apie Ukrainos saugumo pajėgų vykdomus šiurkščiausius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus“.

V. Putinas tvirtino, kad Ukrainos kariuomenė vykdo „neteisminius susidorojimus su nepritariančiaisiais, ima taikius gyventojus įkaitais ir naudojasi jais kaip gyvaisiais skydais, dislokuoja sunkiąją ginkluotę gyvenamuosiuose rajonuose, šalia ligoninių, mokyklų ir vaikų darželių“.    

„Tuo pat metu nacionalistų batalionai sistemingai žlugdo gyventojų gelbėjimo operacijas, baugina evakuotis bandančius taikius gyventojus“, – tvirtino Kremlius. 

Anot jo, V. Putinas paragino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną ir Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą spausti Kyjevą nutraukti šiuos „nusikalstamus veiksmus“.

V. Putinas taip pat informavo E. Macroną ir O. Scholzą apie derybas tarp Rusijos ir Ukrainos atstovų. 

„Šiame kontekste trijų šalių lyderiai aptarė tam tikrus klausimus, susijusius su rengiamais susitarimais dėl gerai žinomų Rusijos reikalavimų įgyvendinimo“, – nurodė Kremlius, tačiau jokių detalių nepateikė.

17:05 Bosnijos serbų nacionalistai palaiko Rusiją

Bosnijos ir Hercegovinos šiaurės vakariniame Bania Lukos mieste šeštadienį maždaug 100 Bosnijos serbų nacionalistų surengė mitingą, reikšdami palaikymą Rusijos invazijai į Ukrainą.    

Mitingo dalyviai mojavo Rusijos vėliavomis ir tvirtino, kad Rusijos karas prieš mažesnę provakarietišką kaimynę yra „legitimus mūšis, kurio tikslas – išvaduoti Ukrainos pavergtus žmones“.  

„Rusija nekariauja su Ukraina. Tai karas su tamsiomis euroatlantinėmis jėgomis, siekiančiomis viešpatauti pasaulyje ir jį sunaikinti“, – sakė Zdravko Močevičius, vienas iš kiek daugiau nei 100 žmonių, susirinkusių į mitingą.

Susibūrimą organizavo Bosnijos serbai, priklausantys Rusijos baikerių klubui „Naktiniai Vilkai“.

Šis klubas uoliai palaiko Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir jo protežė Balkanuose – Bosnijos serbų nacionalistų lyderį Miloradą Dodiką, kuriam JAV neseniai paskelbė sankcijas dėl korupcijos. 

Šalies Prezidiume – valstybės vadovo funkcijas vykdančioje kolektyvinėje institucijoje – serbams atstovaujantis M. Dodikas ne kartą grasino imtis separatistinių veiksmų ir perspėjo, kad etniniai serbai gali pasitraukti iš bendrų institucijų.  

Nepaisant griežto M. Dodiko nepritarimo, Bosnija ir Hercegovina anksčiau šį mėnesį per svarbų balsavimą Jungtinių Tautų Generalinėje asamblėjoje kartu su kitomis šalimis pasmerkė Rusijos įsiveržimą į Ukrainą.

16:36 Kijevas toliau supamas, Mariupolis tikisi pagalbos

Rusijos pajėgos šeštadienį toliau lėtai veržėsi Kijevo link ir bombardavo civiles teritorijas kituose Ukrainos miestuose, didėjant nerimui dėl padėties blokuojamame pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, kur, anot pareigūnų, jau žuvo daugiau kaip 1.500 žmonių.

Šeštadienį oro pavojaus sirenos gaudė virtinėje miestų, įskaitant sostinę Kijevą, Odesą, Dniprą ir Charkovą, nurodė ukrainiečių žiniasklaida.

Kyjevo šiaurės vakariniai priemiesčiai, įskaitant Irpinę ir Bučą, jau kelias dienas buvo smarkiai bombarduojami, o Rusijos šarvuočiai artėja prie miesto šiaurės rytinio pakraščio.

Kijeve dirbantys naujienų agentūros AFP žurnalistai šeštadienį pranešė, kad iš rytinių apylinkių kyla tirštų juodų dūmų stulpas, tačiau kol kas nėra jokių požymių, kad sausumos pajėgos veržtųsi į priemiesčius.

Šeštadienį planuojama vėl padėti apsiausto Mariupolio civiliams gyventojams evakuotis iš miesto humanitariniu koridoriumi į Zaporižią, esančią maždaug už 200 km į šiaurės rytus, pranešė Kijevas.

Laikantis žiemiškiems orams, gyventojai stengėsi ištrūkti iš Rusijos bombarduojamo Mariupolio uostamiesčio, likusio be vandens ir šildymo, taip pat mažėjant maisto produktų atsargoms.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sakė, kad mėginama organizuoti evakuaciją iš blokuojamų miestų, bet Rusijos pajėgos šias pastangas trikdo.

Plačiau skaitykite čia.

15:50 Vokietija ketina šiemet atsisakyti rusiškos naftos ir anglies

Vokietija šeštadienį pranešė sieksianti iki šių metų pabaigos beveik visiškai atsisakyti Rusijos naftos importo, šaliai siekiant spausti Maskvą dėl jos invazijos Ukrainoje.

„Sulig kiekviena diena, iš tiesų sulig kiekviena valanda sakome „viso gero“ importui iš Rusijos“, – laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ citavo Robertą Habecką, ekonomikos ir klimato reikalų ministrą.

„Jeigu tai pasieksime, iki rudens būsime nepriklausomi nuo rusiškų anglių ir iki šių metų galo beveik nepriklausomi nuo rusiškos naftos“, – teigė jis.

Vyriausybės statistika rodo, kad šiuo metu Vokietija iš Rusijos importuoja trečdalį savo suvartojamos naftos ir 45% anglių.

Atsisakyti rusiškų dujų Vokietijai būtų sunkiau, nes iš šios šalies gaunama daugiau kaip pusė suvartojamo kiekio.

Plačiau skaitykite čia.

14:40 Rusijos inžinieriai atvyko į Zaporožės atominę elektrinę

Rusijos inžinieriai penktadienį atvyko išmatuoti spinduliuotės lygio Zaporožės atominėje elektrinėje, kurios užėmimas per Maskvos pajėgų invaziją sukėlė tarptautinės bendrijos nerimą, pranešė Ukrainos pareigūnai. „Energoatom“ pranešime sakoma, kad vienas iš atvykusių rusų prisistatė kaip naujasis tos teritorijos civilinis ir karinis administratorius, taip pat paskelbė jėgainę „Rusijos teritorija“, kuriai vadovaus „Rosatom“. Plačiau skaitykite čia.

14:24 G. Landsbergis: ES negali sustoti su sankcijomis Rusijai

Tarptautinė bendruomenė negali sustoti su sankcijomis Rusijai, o jos prezidentas Vladimiras Putinas yra „karo nusikaltėlis“, papildęs praėjusio šimtmečio diktatorių gretas, teigia Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras. 

„Manau, kad, kaip ir daugelis kitų šalių, mes vis dar stebime visą pritaikytų sankcijų poveikį. Tačiau tai nereiškia, kad mes turime čia sustoti. Sankcijos turi tapti didžiule kaina Rusijai už tai, ką ji daro. Už kiekvieną nužudomą civilį, už kiekvieną susprogdintą ligoninę turi būti labai stiprus Vakarų bendruomenės ar netgi globalaus aljanso, kuris yra platesnis nei vien tik transatlantinė bendruomenė, atsakas“, – Švedijos nacionaliniam radijui sakė G. Landsbergis. 

Pasak G. Landsbergio, norint virš Ukrainos suformuoti patikimą neskraidymo zoną, būtinas visiškas NATO įsitraukimas, o šiuo metu to įgyvendinimui nėra galimybių. 

Jo teigimu, gavę tinkamą ginkluotę ukrainiečiai patys galėtų efektyviai apginti savo oro erdvę. 

Pasak ministro, Švedijos ir Suomijos prisijungimas prie NATO sustiprintų regiono saugumą, tačiau jis patikino, kad Lietuva gerbs bet kokį Švedijos vyriausybės sprendimą. 

14:07 EVT aptartas ginkluotės Ukrainai tiekimas ir naujos sankcijos Rusijai

Europos Sąjunga (ES) penktadienį svarstė galimybę skirti dar 500 mln. Eur karinei paramai Ukrainai, taip pat paskelbti naujų sankcijų Rusijai.

Į viršūnių susitikimą Prancūzijos Versalio rūmuose susirinkę ES vadovai Kremliaus išpuolį prieš Ukrainą pavadino įspėjamuoju signalu Bendrijos 27 narėms, kad būtina laikytis rimtesnio požiūrio į savo saugumo politiką. Išsamiau skaitykite čia.

14:07 Ginkluotosioms pajėgoms paaukota apie 365 mln. Eur

Nuo karo pradžios ukrainiečiai ir užsieniečiai į Ukrainos nacionalinio banko sąskaitą, sukurtą ginkluotosioms pajėgoms remti, pervedė daugiau nei 11,4 mlrd. grivinų (apie 365 mln. Eur).

Daugiausia paramos ateina iš JAV, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Vokietijos, Švedijos, Suomijos, Čekijos, Kinijos, Prancūzijos ir Kanados, praneša portalas „zn.ua“. 

Informuojama, kad Nacionalinės gvardijos reikmėms jau paskirstyta 950 mln. grivinų, Nacionalinei policijai skirta 1,65 mlrd. grivinų, Gynybos ministerijos reikmėms – 8,1 mlrd. grivinų, Valstybės sienos tarnybai – 720 mln. 242 mln. grivinų pervesta į Socialinės politikos ministeriją humanitarinės pagalbos teikimui. 

13:41 Kyjivas ruošiasi gynybai

Vitalijus Klyčko, Kijevo meras, sakė, kad sostinė toliau ruošiasi gynybai ir renka vaistų bei būtiniausių prekių rezervą.

„Draugai! Mieli Kijevo žmonės! Sostinė, šalia kurios tęsiasi mūšiai, ruošiasi gynybai. Toliau stipriname kontrolės punktus, renkame maisto, vaistų ir būtiniausių prekių atsargas“, – miesto merą cituoja portalas „zn.ua“.

Pasak V. Klyčko, norintys išvykti iš Kijevo traukiniais siunčiami į Ukrainos vakarus, bandoma palaikyti svarbiausios miesto infrastruktūros veikimą.

13:27 Rusija grasina smogti Vakarų šalių ginkluotės tiekimui Ukrainoje

Rusija šeštadienį perspėjo, kad jos pajėgos gali smogti Vakarų šalių ginkluotės tiekimui Ukrainai, kur tęsiasi vasario pabaigoje pradėta Maskvos pajėgų invazija.

Plačiau skaitykite čia.

13:16 Ukraina skelbia nukovusi 12.000 rusų karių

Ukrainos užsienio reikalų ministerija praneša, kad penktadienį kariai nukovė 12.000 karių, 58 lėktuvus, 362 tankus, 1205 karinius automobilius.

Nepriklausomai duomenų patikrinti neįmanoma.

13:13 Iš Ukrainos pabėgo 2,5 mln. žmonių

Jungtinės Tautos praneša, kad per pastarąją parą iš Ukrainos pasitraukė mažiausiai 2,5 mln. žmonių.

Taip pat organizacija užfiksavo 1.546 civilių aukas, iš jų 564 žuvo ir 982 buvo sužeisti. Manoma, kad tikrasis skaičius gali būti daug didesnis.

13:00 Rusija apšaudė kelias gydymo įstaigas Mykolajive

Ukrainos pietiniame Mykolajivo uostamiestyje naktį buvo apšaudomos ligoninės, tarp jų – onkologinių ligų centras ir akių klinika, šeštadienį pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Onkologinių ligų centre, kur pacientams anksčiau buvo atliekama chemoterapija, buvo išdaužti langai ir apgadintos durys.

„Jie šaudė į civilines zonas, neturėdami jokio karinio tikslo“, – pareiškė Dmytro Lahočevas, ligoninės vadovas.

Anot D. Lahočevo, bombardavimo metu gydymo centre nebuvo nei ligonių, nei medicinos specialistų, tačiau akių klinikoje buvo kažkiek pacientų.

12:55 Vyksta evakuacijos zonų apšaudymai

Rusijos atakos tęsiasi civilių evakuacijos zonose, pranešė Kijevo ir Donecko regionų gubernatoriai, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

„Humanitariniai kroviniai juda Mariupolio link, informuosime, kaip viskas klostysis... Situacija sudėtinga, vyksta nuolatiniai apšaudymai“, – BBC cituoja Pavlo Kyrylenko, Donecko gubernatorių.

12:48 Vokietija priims dalį ukrainiečių pabėgėlių

Vokietija, bendradarbiaudama su sąjungininkėmis, oro transportu perkelia į tolimesnes šalis karo pabėgėlius iš Ukrainos, jos kaimynėms susiduriant su sunkumais priimant naujus atvykėlius, šeštadienį pranešė Annalena Baerbock, vokiečių užsienio reikalų ministrė.

Pasak jos, Moldova, su Ukraina besiribojanti 2,5 mln. gyventojų turinti šalis, priėmė jau apie 100.000 žmonių – beveik tiek pat, kiek ir Vokietija, kurios gyventojų skaičius daugiau kaip 30 kartų didesnis.

Kalbėdama Kišiniove per susitikimą su Moldovos užsienio reikalų ministru A. Baerbock nurodė, kad Vokietija kol kas „prisiėmė tik nedidelę atsakomybės dalį“. Ministrė taip pat gyrė neturtingą Rytų Europos valstybę už pastangas padėti pabėgėliams.

Anot A. Baerbock, Europos Sąjunga kuria „žaliąjį koridorių“, kuriuo žmonės autobusais per Rumuniją bus gabenami į kitas Bendrijos šalis. 

12:32 Planuojama atverti 13 evakuacijos koridorių

Mažiausiai 13 evakuacijos koridorių iš skirtingų Ukrainos miestų, įskaitant apgultą rytinį Mariupolį, šeštadienį bus atviri civiliams gyventojams, sakė Iryna Vereščiuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja.

„Šiandien vilkstinė su humanitariniais kroviniais ir autobusais žmonėms evakuoti išvyksta iš Zaporožės miesto į Donecko srities Mariupolio miestą per šias apgyvendintas vietoves: Zaporožę, Melitopolį, Vasykivą, Berdianską, Manušą, su privalomu minų valymu visame maršrute“, – šeštadienį vaizdo žinutėje sakė I. Vereščiuk.

Tai bus šeštasis bandymas nustatyti maršrutą iš Mariupolio, nes ankstesnės pastangos evakuoti gyventojus iš esmės žlugo, praneša CNN.

12:21 JT ragina atidaryti koridorių laivų evakuacijai iš Juodosios jūros

Tarptautinė jūrų organizacija (IMO), tarptautinę laivybą ir jūrų teisę prižiūrinti Jungtinių Tautų (JT) institucija, ragina Juodojoje ir Azovo jūrose atidaryti saugų koridorių, kad komerciniai laivai galėtų evakuotis iš karo draskomos Ukrainos.

Daugelis jūrų teritorijų yra užminuotos, o Rusijos kariniai laivai patruliuoja prie Ukrainos krantų. Šiame regione per sprogimus jau buvo apgadinti mažiausiai du krovininiai laivai, o dar dešimtys jų yra įstrigę.

IMO Taryba per neeilinę sesiją pasmerkė Maskvos pajėgų išpuolius prieš komercinius laivus, įskaitant naudojamus per paieškos ir gelbėjimo operacijas, taip pat jų užgrobimą ir grėsmės kėlimą jūrininkų saugumui ir gerovei bei aplinkai.

12:11 Mėginama nugabenti humanitarinę pagalbą į Mariupolį

Šeštadienį Mariupolio miesto taryba paskelbė, kad vyks dar vienas mėginimas nugabenti humanitarinę pagalbą į apgultą pietryčių Mariupolio miestą ir išvežti civilius. 

Į 11 dienų apsuptą miestą keliauja daugiau nei 90 tonų maisto ir vaistų, praneša CNN.

Miestas jau daugiau nei savaitę buvo smarkiai apšaudytas Rusijos pajėgų, o pranešama, kad žuvo beveik 1.600 žmonių.

11:51 Rusija į karą Ukrainoje įtrauks savanorius iš Artimųjų Rytų

Per artimiausias 2–3 savaites Rusijos kariuomenė surengs dar vieną puolimo bandymą, įtraukdama savanorius iš Artimųjų Rytų, teigia Aleksejus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas,

Jo nuomone, dabar vyksta Artimųjų Rytų: Abchazijos, Kalnų Karabacho, savanorių pritraukimas, kad būtų suformuota 20–30 taktinių grupių, praneša portalas „zn.ua“.

 

11:32 Mariupolyje apšaudyta mečetė, kurioje slėpėsi 80 civilių

Rusijos pajėgos apšaudė mečetę apsiaustame Ukrainos pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, kur tuo metu slėpėsi 80 civilių, šeštadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

„Sultono Siuleimano Puikiojo ir jo žmonos Roksolanos (Chiurem Sultan) mečetė Mariupolyje buvo apšaudyta Rusijos įsibrovėlių. Ten nuo bombardavimų slepiasi daugiau kaip 80 suaugusiųjų ir vaikų, įskaitant Turkijos piliečius“, – per „Twitter“ parašė ministerija.

11:14 Melitopolyje – protestai dėl mero paleidimo

Melitopolio gyventojai išėjo į gatves, protestuodami dėl miesto mero pagrobimo.

11:03 Rusijos daliniai bando apsupti Kyjivą

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija praneša, kad didelėms Rusijos pajėgoms liko 25 km iki  Kyjivo. Manoma, kad Rusijos daliniai bandys apsupti Ukrainos sostinę.

„Bet net ir tada, kai gauname šiuos pranešimus apie rusus, besiveržiančius iš šiaurės vakarų, iš šiaurės rytų, jie patenka į Ukrainos puolimą. Ukrainos gynėjai naudoja pėstininkus su Vakarų tiekiamais prieštankiniais ginklais, bepiločiais orlaiviais. Taip pat girdime, kad rusus stabdo jų pačių problemos – logistikos sunkumai, atsargų trūkumas“, – JK visuomeniniam transliuotojui BBC praneša korespondentė Lyse Doucet.

10:53 Italija areštavo dar vieno Rusijos oligarcho jachtą

Italijos tarnybos šeštadienį pranešė „įšaldžiusios“ 530 mln. Eur kainuojančią jachtą, siejamą su Andrejumi Melničenka, Rusijos oligarchu, kuriam Europos Sąjunga paskelbė sankcijų dėl karo Ukrainoje.

Laivas „SY A“, šiuo metu esantis šiaurės rytiniame Triesto uoste, laikomas didžiausia privačia burine ir motorine jachta pasaulyje.

Italijos finansinių nusikaltimų policija nurodė išsiaiškinusi, kad ši jachta gali būti „netiesiogiai, per vieną Bermudoje įsikūrusią bendrovę, susieta su Andrejumi Melničenka“.

10:50 Rusijos verslininkai prašo nenacionalizuoti pasitraukusių Vakarų įmonių

Vladimiras Potaninas, turtingiausias Rusijos verslininkas, perspėjo Kremlių nenacionalizuoti įmonių, kurios po invazijos į Ukrainą pasitraukė iš Rusijos, sakydamas, kad toks žingsnis atkeltų šalį daugiau nei 100 metų atgal.

 

„Pirma, tai nukeltų mus šimtą metų atgal, į 1917 m., o tokio žingsnio pasekmes – visuotinį investuotojų nepasitikėjimą Rusija – patirtume daugelį dešimtmečių“, – sakoma metalų milžinės „Norilsko Nikelis“ (NILSY) prezidento ir didžiausias jos akcininko pareiškime, paskelbtame įmonės „Telegram“ paskyroje.

V. Potaninas įsitikinęs, kad pasitraukusios įmonės sugrįš, todėl joms reikia palikti tokią galimybę, praneša CNN.

V. Potaninas yra turtingiausias Rusijos žmogus, vertas apie 22,5 mlrd. USD.

10:41 Lietuvos informacinėje erdvėje užfiksuoti 365 dezinformacijos atvejai

Vasarį Lietuvos informacinėje erdvėje užfiksuoti 365 dezinformacijos bruožų turėję atvejai. Jų buvo 218 mažiau nei sausį (583), praneša Lietuvos kariuomenė.

Pagrindiniais taikiniais buvo NATO, Lietuvos narystė Aljanse ir šalies užsienio politika.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą, NATO pirmą kartą istorijoje aktyvavus savo greitojo reagavimo pajėgas, Rusijos šaltiniai kaltino NATO siekiu padaryti psichologinį poveikį pasaulio bendruomenei bei pasinaudoti situacija Ukrainoje kaip pretekstu sustiprinti ir plėsti savo pajėgas rytiniame flange.

Išsamiau skaitykite čia.

10:16 Kazachstano oro bendrovės atšaukia skrydžius į Rusiją

Dėl draudimo nebesuteikiamos apsaugos virš Rusijos teritorijos Kazachstano oro linijų bendrovės „Qazaq Air“ ir „Air Astana“ atšaukia skrydžius į Rusiją, praneša „interfax.ru“.

09:57 Vasylkivo mieste apgadintas šaudmenų sandėlis

Rusija Vasylkive raketomis apšaudė karinio aerodromo zoną, pranešė Kijevo srities nacionalinė policija.

Rusai apgadino amunicijos sandėlį ir detonavo sviedinius.

„Galingas oro smūgis Vasylkivui. Šiandien, kovo 12 d., apie 7 val., priešas į karinio aerodromo teritoriją numetė mažiausiai 6 raketas. Sugadintas šaudmenų sandėlis. Sviediniai detonuoja. Kilo gaisras. Įvykio vietoje dirba gelbėtojai“, – sakoma pranešime.

Policija šiuo metu tiria žalą aplinkiniams namams. Informacija apie aukas tikslinama.

09:39 Rusija: dėl sankcijų Tarptautinė kosminė stotis gali nukristi ant Žemės

Vakarų sankcijos Rusijai gali lemti, kad Tarptautinė kosminė stotis (TKS) nukris ant žemės, šeštadienį perspėjo Dmitrijus Rogozinas, Rusijos kosmoso programos vadovas, ir paragino atšaukti baudžiamąsias priemones, įvestas dėl Maskvos invazijos Ukrainoje.

Pasak D. Rogozino, sankcijos gali sutrikdyti Rusijos erdvėlaivių ir krovinių kapsulių, aptarnaujančių TKS, darbą. Dėl to gali būti paveiktas stoties rusiškasis segmentas, padedantis koreguoti komplekso orbitą, ir 500 tonų sverianti TKS gali „nukristi į jūrą arba ant sausumos“.

09:33 JAV viceprezidentė: Rusija nenori užsiimti rimta diplomatija

Kamala Harris, JAV viceprezidentė, penktadienį pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nerodo jokių ženklų, kad yra linkęs užsiimti rimta diplomatija“, ir apkaltino Maskvą „pasibaisėtinu ir piktinančiu elgesiu“ Ukrainoje.

„JAV nuoširdžiai stengėsi aktyviai plėtoti diplomatiją, bet, kiek žinome ir matėme, Putinas nerodo jokių ženklų, kad yra linkęs užsiimti rimta diplomatija“, – K. Harris sakė per vizitą Rumunijoje.

Skaitykite daugiau čia.

09:21 JK: Rusija daugiausia dėmesio skiria miestų apšaudymui

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo socialiniame tinkle „Twitter“ praneša, kad Rusijos kariai daugiausia dėmesio skiria Ukrainos miestų apšaudymui ir bombardavimui iš toli.

JK žvalgybos duomenimis, nevaldomais raketų smūgiais, siekiama palengvinti Rusijos sausumos pajėgų pažangą. 

JK gynybos ministerija nevaldomų raketų naudojimą sieja su Rusijos ketinimu padidinti civilių gyventojų aukų skaičių.

08:59 „Colgate-Palmolive“ apribojo produkcijos į Rusiją tiekimą

JAV higienos priemonių gamintoja „Colgate-Palmolive“ sustabdė visų produktų, išskyrus būtiniausias kasdieniam naudojimui skirtas sveikatos ir higienos prekes, importą ir pardavimą Rusijoje.

Taip pat įmonė nutraukė visas planuojamas reklamines kampanijas šalyje.

„Didžiuojuosi galėdamas pasidalinti, kad mūsų darbuotojai kaimyninėse šalyse atvėrė savo namus tiems, kurie turi bėgti iš Ukrainos. Be to, iki šiol skyrėme 1 mln. USD higienos ir naminių gyvūnėlių mitybos produktų bei finansinių įnašų Raudonajam kryžiui“, – įmonės pranešime cituojamas Noellis Wallace, „Colgate-Palmolive“ vadovas.

08:39 Gaisras Kyjivo šaldyto maisto sandėlyje

Šeštadienį Kyjivo regione dėl apšaudymo užsidegė šaldytų maisto produktų sandėlis.

Ukrainos valstybinės pagalbos tarnybos duomenimis, apšaudymas įvyko šeštadienio rytą 3.40 val.

Tarnyba informavo, kad gaisras buvo lokalizuotas 07.54 val., o ugniagesiai vis dar gesina liepsnas, praneša BBC.

 

08:29 Rusijos pajėgos apšaudė Ukrainos onkologinę ligoninę

Ukrainos pareigūnai penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas apgadinus onkologinių ligų ligoninę ir kelis gyvenamuosius pastatus pietiniame Mykolajivo mieste, bombarduodamos jį sunkiąja artilerija.

Maksymas Beznosenka, ligoninės vyriausiasis gydytojas, sakė, kad atakos metu gydymo įstaigoje buvo keli šimtai pacientų, bet niekas nežuvo. Per bombardavimą buvo apgadintas ligoninės pastatas ir išdaužyti langai.

08:01 Rusija bando perimti Zaporožės AE kontrolę

Petro Kotinas, Ukrainos valstybinės branduolinės bendrovės „Energoatom“ vadovas, pranešė, kad Rusijos pareigūnai bando patekti į Zaporožės atominę elektrinę ir perimti jos kontrolę.

„Elektrinės teritorijoje yra apie 500 rusų kareivių su automatais... mūsų personalo psichologinė būklė yra nepaprastai bloga“, – P. Kotiną citavo BBC.

Jis patikino, kad radioaktyviosios medžiagos Černobylio atominėje elektrinėje laikomos saugiai, tačiau įspėjo, kad elektrinė vis dar atjungta nuo TATENA stebėjimo sistemų.

07:49 Sulaikytas Melitopolio meras

Ivaną Fiodorovą, Melitopolio merą, penktadienį sulaikė Rusijos kariai.

Rusijos remiamos Luhansko srities prokuroras pareiškė, kad I. Fiodorovas įvykdė teroristinius nusikaltimus ir dėl jo atliekamas tyrimas, praneša CNN.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad miesto mero sulaikymas yra „nusikaltimas demokratijai“, o šalies užsienio reikalų ministerija pavadino tai karo nusikaltimu, pažeidžiančiu Ženevos konvenciją.

07:31 Sustabdytas Kyjivo puolimas

Rusijos kariai sustabdė puolimą Kyjive, bet ketina apsupti sostinę, praneša Nikolajus Žirnovas, Kyjivo karinės administracijos vadovas.

„Mes ir toliau statome kelių užtvarus, įrengiame sutvirtinimus, išminuojame teritoriją, objektus mieste ir netoliese“, – naujienų portalui zn.ua teigė D. Žirnovas.

07:19 Planuojama evakuacija

Šeštadienį susitarta dėl humanitarinių koridorių atvėrimo Sumuose, socialiniame tinkle „Telegram“ pranešė Dmitrijus Živytskis, regiono karinės administracijos atstovas.

BBC praneša, kad, evakuacija prasidės 9 val. vietos laiku. Planuojama, kad iš miesto išvykęs transportas su žmonėmis į Poltavos miestą turėtų atvykti nuo 13 iki 14 val.

07:01 Rusijos politiniai emigrantai Vilniuje protestuos prieš karą Ukrainoje

Rusijos politiniai emigrantai Vilniuje rengia mitingą prieš karą Ukrainoje.

Šeštadienį, vidurdienį, Boriso Nemcovo skvere prie Rusijos ambasados protestuotojai žada rinktis į akciją su nauju protestų simboliu – balta-mėlyna-balta vėliava. 

00:15 TATENA: mėginama atkurti energijos tiekimą Černobylio elektrinei

Ukraina penktadienį informavo Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA), kad technikų brigados pradėjo remontuoti pažeistas elektros linijas, kuriomis energija tiekiamą nebeveikiančiai Černobylio atominei elektrinei, pranešė Jungtinių Tautų agentūra.

Trečiadienį Ukrainos valdžia paskelbė, kad Černobylio elektrinė, kur 1986 m. įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, liko be išorinio energijos tiekimo ir kad jos sistemoms elektrą tiekia tik komplekse esantys atsarginiai dyzeliniai generatoriai.

Plačiau skaitykite čia.

00:13 JT atmetė Rusijos nuogąstavimus dėl Ukrainos ir JAV biologinių ginklų programos

Vakarų šalys apkaltino Rusiją Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdyje skleidžiant „laukines“ sąmokslo teorijas.

Taip valstybės reagavo į Maskvos kaltinimus, esą amerikiečiai ir ukrainiečiai laboratorijose atlieka tyrimus su šikšnosparniais, ruošdamiesi pradėti biologinį karą. 

Plačiau skaitykite čia.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Suomių parlamentas remia šalies narystę NATO

Didžioji dauguma Suomijos parlamento narių antradienį per balsavimą parėmė iniciatyvą teikti paraišką dėl...

JK ir ES vėl priartėjo prie prekybos karo slenksčio

Artimiausiomis savaitėmis Jungtinė Karalystė (JK) vienašališkai parengs naują prekybos su Šiaurės Airija po...

Infografika: Ukrainos skelbiami rusų nuostoliai pranoksta viso Čekijos karinio personalo skaičių Premium

Ukrainos gynybos ministerija kasdien skelbia naujausius skaičius apie Rusijos kariuomenės patirtus nuostolius...

Pataisytas biudžetas: kyla NPD, didėja deficitas, keičiasi skolos rodiklis 5

Seimas pataisė 2022-ųjų biudžetą – dėl neapibrėžtų ekonominių perspektyvų teko didinti išlaidas, koreguoti...

Suomija ir Švedija vieningai pateiks stojimo į NATO paraiškas

Suomija ir Švedija antradienį per iškilmingą ceremoniją, dalyvaujant abiejų valstybių vadovams, paskelbė...

Daugėja Lietuvos gyventojų, gimusių Vakarų Europoje

Pernykštis gyventojų ir būsto surašymas rodo, kad Lietuvoje auga gyventojų, gimusių Vakarų Europoje,...

V. Adamkus: Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant Rusijos užpultą Ukrainą

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant...

„Profarma“ žada skųsti nuosprendį dėl greitųjų testų 1

Bendrovė „Profarma“ antradienį pranešė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui skųsianti sprendimą greitųjų COVID-19...

Izraelis didina dujų gavybą

Izraelis puoselėja ambicingus gamtinių dujų gavybos jūros šelfe didinimo planus, tikėdamasi artimiausioje...

Pramonė
10:00
Pirmadienį nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų

Praėjusią parą nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų, nė vienas žmogus nemirė, rodo antradienį paskelbti...

Prezidentūrą nuvylė Vengrijos sprendimas blokuoti Rusijos naftos embargą 1

Vengrijos sprendimas blokuoti Europos Sąjungos siekį įvesti Rusijos naftos embargą – nuviliantis, sako...

Teismas per Rusijos URM M. Gorbačiovui išsiuntė Sausio 13-osios įvykių ieškinio dokumentus

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusią savaitę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė Sausio...

Iš „Azovstal“ į separatistų kontroliuojamus Ukrainos miestus evakuota šimtai Ukrainos gynėjų 6

Daugiau kaip 260 pulko „Azov“ ir kitų Ukrainos pajėgų dalinių karių, atkakliai gynusių „Azovstal“...

Kabeliai - labai svarbus vėjo jėgainių parko patikimumo rodiklis Verslo tribūna

Pernai spalį Ekonomikos reikalų ir susisiekimo ministerija žiniasklaidos ir tyrimų bendrovei „Kantar“ užsakė...

Pramonė
06:30
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
06:20
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 6

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
06:00
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
05:45
Ukrainos karo pamokos: atėjo metas žaliosios energijos proveržiui Verslo tribūna 6

Dėl prasidėjusio karo Ukrainoje Europos Sąjunga (ES) pasiryžo dar labiau skatinti žaliosios energijos...

Pramonė
05:00
Vengrijos premjeru prisaikdintas V. Orbanas kritikuoja „savižudiškus“ Vakarus

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, balandį didele persvara laimėjęs rinkimus, pirmadienį buvo oficialiai...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES ministrams nepavyko susitarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo 4

ES užsienio reikalų ministrams pirmadienį nepavyko susitarti dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, per spaudos...

Verslo aplinka
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku