Karas Ukrainoje: penktadienio įvykių iki 23 val. suvestinė

Publikuota: 2022-03-11
Atnaujinta 2022-03-11 23:00
„Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Scanpix“ nuotr.

VŽ pateikia trumpą naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Penktadienio įvykius sekite nuolat pildomoje naujienų juostoje.

18-23val.

Ursula von der Leyen pranešė, kad ES šeštadienį priims ketvirtąjį sankcijų Rusijai paketą. Į jį įtrauktas draudimas eksportuoti prabangos prekes į Rusiją. ES taip pat uždraus geležies ir plieno sektoriaus prekių importą iš Rusijos, ES investicijas į Rusijos energetikos sektorių. Bus imamasi priemonių, kad sankcijų nebūtų galima apeiti disponuojant kriptoturtu. Plačiau skaitykite čia.

Didžiojo septyneto (G-7) finansų, teisingumo ir vidaus reikalų ministrai susitiks kitą savaitę ir koordinuos darbo grupės, įsteigtos Putino šalininkams sankcionuoti, veiklą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kanada dėl karo Ukrainoje įveda naują paketą sankcijų, nukreiptų prieš Rusijos oligarchus. Romanui Abramovičiui,„Chelsea“ futbolo klubo savininkui ir dar keturiems asmenims „bus uždrausta vykdyti sandorius Kanadoje, o jų turtas – įšaldytas“.

JAV bendrovei „Alphabet“ priklausanti vaizdo įrašų platforma „YouTube“ stabdo prieigą prie su Rusija susijusių žiniasklaidos priemonių. Anot jų, skleidžiama dezinformacija neatitinka platformos politikos, draudžiančios trivializuoti gerai dokumentuotus smurtingus įvykius.

Vladimiras Putinas, Rusijos autokratas, anksčiau penktadienį pareiškė matantis „teigiamų poslinkių“ derybose su Ukraina. Tačiau jau pavakarę Ukrainos diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba tokius Kremliaus pareiškimus paneigė. Jo teigimu, pokalbiuose tarp Kremliaus ir Ukrainos atstovų yra pasiekta „nulis progreso“.

Šveicarija nusprendė netenkinti jokių Ukrainos konflikto šalių prašymų perskristi šalies oro erdvę, taip pat nepraleisti skrydžių, susijusių su karine parama šioms šalims. Šis sprendimas neapima humanitarinių ar medicininių skrydžių, įskaitant sužeistųjų gabenimą. Plačiau skaitykite čia.

Turkija penktadienį evakavo ambasadą Kyjive ir perkėlė ją į Černivcius, pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas. Diplomatai perkeliami į miestą prie sienos su Rumunija dėl jų saugumo.

J. Bidenas penktadienį pareiškė, kad Rusija „skaudžiai sumokėtų“, jei panaudotų cheminius ginklus Ukrainoje, tačiau dar kartą pakartojo, kad bet koks NATO įsitraukimas į konfliktą sukeltų „Trečiąjį pasaulinį karą“. Plačiau skaitykite čia.

12-18val.

Vakarų šalys paskelbė dar eilę sankcijų Rusijai už jos JAV, NATO ir Didysis septynetas (G-7) paskelbė atimančios iš Rusijos lygiavertės prekybos sąjungininkės statusą. JAV pridėjo, kad iš Rusijos ji neimportuos jūros gėrybių, degtinės ir deimantų. Importo draudimas bus taikomas prekėms iš „kelių Rusijos specifinių ekonomikos sektorių“. Plačiau skaitykite čia. ES vadovai po neformalaus susitikimo Versalyje paskelbė deklaraciją, kurioje parėmė Tarptautinio kriminalinio teisimo Rusijos vykdomų karo nusikaltimų tyrimą, pažadėjo daugiau sankcijų Rusijai, paramos pabėgėlius priimančioms šalims. Taip pat žadama apsvarstyti Ukrainos galimybes tapti ES nare ir, nelaukiant šių sprendimų, toliau gilinti ekonominius ryšius.

JK valdžia penktadienį paskelbė sankcijas 386 Rusijos parlamento nariams, palaikiusiems Rusijos invaziją į Ukrainą. Jiems uždrausta atvykti į JK ir naudotis bet kokiu Jungtinėje Karalystėje jų turimu turtu.

Didžiosios Britanijos valdžia penktadienį taip pat pranešė galinti konfiskuoti prabangų butą Londone, kurį už grynuosius pinigus nusipirko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu siejama moteris. Šio buto vertė yra 4,4 mln. svarų sterlingų (5,24 mln. Eur).

Rusijoje uždraudžiamas itin populiarus šalyje socialinis tinklas „Instagram“.

NATO privalo neleisti, kad Rusijos invazija į Ukrainą peraugtų į karą tarp Aljanso ir Maskvos, penktadienį pareiškė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, dar kartą atmetęs galimybę virš Ukrainos nustatyti neskraidymo zoną.

Jungtinės Karalystės (JK) Technologijų ministras Chrisas Philpas apkaltino Rusiją, kad ji internete skleidžia dezinformaciją, siekdama sukurti melagingą pasakojimą, jog Ukraina ruošiasi panaudoti cheminį ginklą, kad Rusija galėtų pati surengti cheminę ataką. Plačiau skaitykite čia.

Europos Sąjunga (ES) siūlo padvigubinti karinės pagalbos Ukrainai finansavimą, skiriant papildomus 500 mln. Eur, ir taip padėti Kyjivo pajėgoms kovoti su Rusijos invazija, penktadienį pranešė ES užsienio politikos vadovas.

Per Rusijos aviacijos smūgius buvo smogta neįgaliųjų slaugos namams netoli Charkivo rytinėje Ukrainos dalyje, penktadienį pranešė vietos pareigūnas, nepatvirtinęs aukų skaičiaus. Pastate atakos metu buvo 330 žmonių, įskaitant 10 žmonių, kuriems reikalingas neįgaliojo vežimėlis, ir 50 riboto judrumo asmenų. Plačiau skaitykite čia.

Rusijos prezidentas V. Putinas savo gynybos ministrui penktadienį nurodė parengti Rusijos vakarinės sienos galimo sustiprinimo planus atsižvelgiant į NATO pajėgų judėjimą Rytų Europoje.

07-12val.

Karo pabėgėlių skaičius kasdien auga. Be 2,3 mln. žmonių, pabėgusių iš Ukrainos, dar apie 1,9 mln. yra palikę savo namus šalies viduje, teigia Jungtinių Tautų atstovai.

Europos lyderiai įsipareigojo remti Ukrainos europinę integraciją, po penktadienio naktį pasibaigusios Europos Vadovų Tarybos (EVT) sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Vis dėlto Ukrainos prašymas tapti ES nare bus vertinimas pagal galiojančias Sąjungos sutartis – jokių išimčių šaliai, kurioje vyksta karas, nebus daroma. Plačiau skaitykite čia. 

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paskelbs, kad Jungtinės Valstijos, kaip ir Europos Sąjunga (ES) bei Didžiojo septyneto (G-7) šalys, dėl Kremliaus pradėtos karinės invazijos į Ukrainą imsis veiksmų panaikinti Rusijai suteiktą didžiausio palankumo prekyboje statusą.

Rusijos oligarchai daro V. Putinui vis stipresnį spaudimą. Vienas turtingiausių rusų Vladimiras Potaninas pareiškė, jog užsienio bendrovių, paskelbusių apie pasitraukimą iš Rusijos, turto konfiskavimas sugrąžins Rusiją į 1917 m. ir prilygino savo šalies vyriausybė bolševikams. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Rusijos prašymu penktadienį įvyks Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis dėl „įtarimų“, kad Jungtinės Valstijos Ukrainoje kuria cheminius ginklus. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atsakė į Rusijos skleidžiamą dezinformaciją, ją griežtai paneigdamas. „Mes ne kartą buvome įtikinėjami: Jei norite sužinoti Rusijos planus, pažiūrėkite, kuo Rusija kaltina kitus“, – sakė jis. 

Japonijos vyriausybė paskelbė įšaldysianti trijų Baltarusijos bankų turtą – taip šalis prisideda prie ES sugriežtų sankcijų Minskui už paramą Rusijai, užpuolusiai Ukrainą. Plačiau skaitykite čia.

Rusijos pajėgos ketvirtadienį iš artilerijos pabūklų apšaudė branduolinių tyrimų institutą Charkive, jo pastatuose buvo kilęs gaisras, kurį ugniagesiams pavyko užgesinti.

Per Rusijos smūgius Lucko kariniam oro uostui Ukrainos šiaurės vakaruose penktadienį žuvo du ukrainiečių kariai, dar 6 sužeisti, pranešė vietos valdžia.

Penktadienio rytą per antskrydžius prieš civilius objektus Dnipro mieste centrinėje Ukrainoje žuvo mažiausiai vienas žmogus. Pranešama, kad mieste buvo surengti trys oro antskrydžiai, per kuriuos buvo smogta vaikų darželiui, gyvenamajam namui ir dviejų aukštų batų fabrikui.

Ukrainos prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Olegas Ustenka įspėja apie badą, jei karas Ukrainoje tęsis. „Sėjai turime ne daugiau kaip savaitę. Jei iki to laiko karas nesibaigs, pasaulis susidurs su maisto problema“, – „Wirtschaftswoche“ sakė ekonomistas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 1

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
10:58
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 1

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 2

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip...

Vakarų spaudžiama Rusijos ekonomika – virš vandens, bet tik laikinai Premium

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje agresorė šiuo metu yra labiausiai sankcionuota šalis pasaulyje. Nepaisant...

Kaip įsukti verslą Afrikoje: verslininkų diskusija Premium

Apie iššūkius, galimybes ir veiklos būdus Afrikos žemyne VŽ į podkastą pakvietė skirtingų patirčių...

Pramonė
05:45
Vadovo distancijos ir atvirumo kaina - kiek arti prisileisti komandą? Verslo tribūna 1

Kokį santykį kompanijos lyderis turi palaikyti su savo komanda – šiltą ir draugišką, ar paremtą griežtomis...

Vadyba
05:00
Perspėja, kad politikų sprendimai paveiks maisto kainas Verslo tribūna

Lietuvos žemės ūkio sektorius su nerimu laukia, kaip ES Žaliojo kurso tikslai nuguls į reglamentus ir...

G. Nausėda: Lietuva remia Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos kelią

Su Irakliu Garibašviliu, Sakartvelo premjeru, Davoso pasaulio ekonomikos forumo paraštėse antradienį...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK pirmininkė: ES Taryboje greičiausiai nebus susitarta dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos Taryboje vadovai greičiausiai nesusitars dėl naftos embargo Rusijai, sako Ursula von der...

Verslo aplinka
2022.05.24
G. Nausėda: saugykla, jungtys ir terminalai yra trejybė, kuri leidžia sukurti energetinę nepriklausomybę

Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios imtis lyderystės vežant grūdus iš Ukrainos, tačiau svarbu...

Verslo aplinka
2022.05.24
Vokietija mano, kad ES rusiškos naftos embargas – ranka pasiekiamas, Vengrija to nenori net svarstyti 5

Europos Sąjungos susitarimas dėl bendro rusiškos naftos embargo gali būti pasiektas „per kelias dienas“,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Seimas linkęs įpareigoti darbdavius suteikti papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams

Seime kelią skinasi siūlymas dėl papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams. Ketinama tėvams, auginantiems...

Vadyba
2022.05.24
ES vieneriems metams atšaukia muitus visam Ukrainos eksportui

Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį priėmė reglamentą dėl laikino Bendrijos prekybos su Ukraina...

Verslo aplinka
2022.05.24
Bandydamos taisyti Turkijos poziciją, Švedijos ir Suomijos delegacijos vyksta į Ankarą

Švedija ir Suomija šią savaitę siųs delegacijas į Ankarą, tikėdamosi išspręsti nesutarimus su Turkija, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku