Ryšį su Rusijos oligarchais rasti sunku: sankcijos Lietuvoje palietė vienetus

Publikuota: 2022-03-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vakarams taikant ekonomines sankcijas vis daugiau su Rusija susijusių asmenų, Lietuvoje jos kol kas paveikė tik penkias įmones ir vieną asmenį. Identifikuoti ryšį su Kremliui artimais Rusijos oligarchais, kuriems pritaikytos sankcijos, ne visada lengva ar net neįmanoma, sako sankcijų specialistai.

Dėl Rusijos karo Ukrainoje Vakarų taikomų sankcijų vienas tikslų – paveikti su Kremliaus režimu siejamus asmenis ir naudos gavėjus, apriboti jų valdomų arba kontroliuojamų įmonių veiklą. Tačiau tai padaryti gali būti labai sunku, sako Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) vadovas Eimantas Vytuvis.

„Net ir griežčiausios sankcijos šimtu procentų neužkirs, tam ir organizuojamos įvairios schemos jas apeiti, vienas iš būdų yra naudos gavėjų paslėpimas po sudėtingomis struktūromis. Daroma taip, kad finansinėms ir kitoms institucijoms juos identifikuoti būtų kuo sunkiau“, – BNS teigė jis.

Pasak eksperto, finansinių institucijų informacijos apsikeitimas realiu laiku padėtų surasti oligarchų turtą ir jį įšaldyti, tačiau šalies įstatymai to neleidžia, todėl būtina pirmiausia keisti Pinigų plovimo prevencijos įstatymą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Sankcijas pajuto penkios įmonės ir vienas asmuo

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) duomenimis, Lietuvoje dėl naujausių Europos Sąjungos sankcijų Rusijai apribojimai taikomi penkioms įmonėms ir vienam fiziniam asmeniui.

„Lietuvoje sankcijos yra taikomos dviem juridiniams asmenims, kurie įtraukti į sankcijų sąrašą, ir trims juridiniams asmenims bei vienam fiziniam asmeniui, remiantis sąsajomis per nuosavybės teisę ar kontrolę. Šiems asmenims priklausančių įšaldytų lėšų bendra suma siekia virš 650.000 Eur, beveik 3.000 USD ir 520.000 RUB“, – BNS pranešė FNTT.

Atvirų duomenų platformos „Okredo“ duomenimis, Lietuvoje gali būti daugiau nei 1.600 įmonių, kurios vienaip ar kitaip susijusios su Rusijos verslininkais.

Jos pačios privalo įsitikinti, ar jų veikla nepažeidžia galiojančių sankcijų, sako teisinių konsultacijų bendrovės „Ecovus Preventus Law“ sankcijų specialistė Rūta Sakalauskaitė.

„Jeigu įmonė mato, kad kažkur jos struktūroje yra sankcionuotas asmuo – o tai turėtų žinoti, nes jų sąrašas yra viešai prieinamas, – reikėtų pradėti nuo preliminaraus vertinimo, ar tos sankcijos mus liečia. Gal jos pačios veikla gali būti draudžiama, taip pat reikėtų pasidomėti įmonių partnerėms ir finansinių paslaugų teikėjams, kurie aptarnauja finansinius sandorius. Sankcijų įgyvendinimo įstatymas draudžia visokią veiklą, bet kokių paslaugų teikimas ar darbiniai santykiai yra laikomi sankcijų pažeidimu“, – BNS sakė ji.

Anot E. Vytuvio, šiuo metu veikia speciali darbo grupė iš įvairių institucijų atstovų, kuri aiškinasi, kaip efektyviausiai įgyvendinti sankcijas, tačiau kiek Lietuvoje veikiančių įmonių palietė naujausi su Rusija susiję ekonominiai apribojimai, jis negalėjo pasakyti. 

Eimantas Vytuvis, pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Eimantas Vytuvis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

„Tokios informacijos neturime“, – BNS teigė jis.

Identifikuoti verslus kontroliuojančius asmenis turėtų padėti Lietuvoje jau pradedantis veikti galutinių naudos gavėjų registras – pagal jo taisykles šalyje veikiančioms įmonėms atsiras prievolė pateikti tokią informaciją.

„Tikėtina, kad netolimoje ateityje jis turėtų palengvinti šią užduotį, panašūs registrai diegiami ir kitose šalyse“, – kalbėjo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.

Norint rasti oligarchų turtą, reikia įstatymo pataisų

Tačiau E. Vytuvis teigia, kad net ir bendri registrai neužkirs galimybių visiškai nuslėpti informaciją apie tikruosius verslų savininkus.

„Ofšorinėse šalyse duomenų pateikimui taikomi mažesni reikalavimai, tad jos gali būti naudojamos šiose schemose, taip pat verslai gali būti registruojami fiktyviems asmenims, tiems, kuriems sankcijos netaikomos“, – sako jis.

E. Vytuvio teigimu, norint surasti oligarchų turtą ir jį įšaldyti labai svarbu greitai keistis informacija ir tarp šalių partnerių, ir tarp finansų institucijų, tačiau Lietuvoje to neleidžia įstatymai. Todėl juos numatoma greitai keisti.

„Tarptautinės organizacijos pabrėžia, kad apsikeitimas turėtų vykti realiu laiku, tai labai pagreitintų procesus, padėtų surasti vadinamųjų oligarchų turtą, jį įšaldyti. Lietuvoje irgi to labai norėtume, deja, šiandien įstatymai to dar neleidžia keistis tokia informacija tarp finansinių institucijų. Kalbamės su Valstybine duomenų apsaugos inspekcija, reikia keisti pinigų plovimo prevencijos įstatymą, tai naudinga ne tik sankcijoms, bet ir kovoje su sukčiavimu, tikimės, kad Seimo pavasario sesijoje šis klausimas bus išspręstas“, – kalbėjo jis.

R. Sakalauskaitės teigimu, Lietuvos bendrovių nuosavybės ryšius su sankcionuotais asmenimis nustatyti gana paprasta, tačiau kontrolę ir galutinį naudos gavėją išsiaiškinti gali būti keblu, todėl būtina aiškintis su Užsienio reikalų ministerija.

„Europos Komisijos išaiškinime nurodyta, kad bendrovių kontrolę kiekvienoje šalyje patvirtina kompetentinga įstaiga, o nuosavybę galima paprastai matematiškai apskaičiuoti – 50+1% akcijų. Reikia kreiptis į ministeriją, kad ji patvirtintų arba paneigtų, ar sankcijos galioja“, – sakė sankcijų ekspertė.

R. Sakalauskaitė pabrėžė, kad nežinojimas apie ryšius su sankcionuotais asmenimis įmonių nuo atsakomybės neatleidžia. Ji priminė, kad už tarptautinių sankcijų pažeidimą yra ir finansinė, ir baudžiamoji atsakomybė, taip pat draudžiamas sankcijų apėjimas.

„Dabar, kai sankcijų sąrašas nuolat plečiasi, o asmenų, kurios jiems taikomos, sąrašas didėja, su jomis gali susidurti ir tos įmonės, kurioms anksčiau tai negrėsė. Tikrai rekomenduojamas bendras rizikos vertinimas ir nuolatinis naujienų sekimas. Paprasčiausia priemonė, kuri yra prieinama kiekvienam, – patikra viešame sankcijų taikymo sąraše, o tada tikrinti aplinkines sąsajas“, – BNS kalbėjo ji.

Rūta Sakalauskaitė, bendrovės „ECOVIS ProventusLaw“ sertifikuota sankcijų specialistė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rūta Sakalauskaitė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kaip BNS teigė E. Vytuvis, specialioje tarptautinių sankcijų darbo grupėje dirba Užsienio reikalų ministerijos, FNTT, Lietuvos banko, komercinių bankų ir finansinių technologijų kompanijų atstovai. Grupė artimiausiu metu verslui turėtų suteikti aiškią informaciją apie sankcijas.

„Klausimų visiems yra daug, kaip įgyvendinti tas sankcijas. Vyksta daug diskusijų, jų metu atsiranda rekomendacijos rinkai. Artimiausio laiko tikslas yra specialaus dokumento įmonėms parengimas, reikia išversti tuos institucijų dokumentus į tokią kalbą, kuri būtų suprantama kiekvienam“, – sakė E. Vytuvis.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad už tarptautinių sankcijų pažeidimą Lietuvoje gresia nuo 200 iki 6.000 Eur bauda, o Baudžiamajame kodekse nurodoma, kad už sankcijų pažeidimu padarytą žalą gali būti skirta laisvės atėmimo iki penkerių metų bausmė.

Ryšių su sankcionuotais oligarchais teigia neturinčios

Kėdainių trąšų gamintojo „Lifosa“ akcijas nuo 2014 metų netiesiogiai valdo Rusijos koncernas „Eurochem“, priklausantis su V. Putino aplinka siejamam Andrejui Melničenkai, tačiau nei jam, nei koncernui tarptautinės sankcijos netaikomos, nors tokia galimybė išlieka ateityje. „Lifosos“ atstovas sako, kad situacija stebima, su Lietuvos institucijomis šiuo klausimu bendraujama.

„Visą informaciją įdėmiai stebime, kol kas esame pilnai žaliavomis apsirūpinę, visus įsipareigojimus tiekėjams įgyvendiname. „Lifosa“ yra Lietuvoje registruota ir čia mokesčius mokanti įmonė, bendrovė priklauso „Eurochem“, kuri registruota Šveicarijoje, Cūge. Esame pasiruošę vykdyti visų Lietuvos institucijų sprendimus“, – sakė „Lifosos“ viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius.

Rusiška elektra prekiaujančios įmonės „Inter RAO Lietuva“ kontrolinis 51% paketas priklauso Suomijoje registruotai „RAO Nordic“, o šią valdo Rusijos energetikos milžinė „Inter RAO“ – jos direktorių tarybai pirmininkauja Igoris Sečinas, dėl savo ryšių su Kremliumi patekęs į sąrašą asmenų, kuriems dėl karo Ukrainoje taikomos ES sankcijos.

Bendrovės atstovas BNS atsakė, kad Lietuvoje jai dėl to netaikomi jokie veiklos apribojimai.

„Bendrovė veikia vadovaudamasi Lietuvos įstatymais ir laikydamasi visų teisės aktų. Kadangi įmonės akcijomis yra prekiaujama Varšuvos vertybinių popierių biržoje, pasikeitus kokioms nors esminėms aplinkybėms ar atsiradus naujoms, apie jas būtų pranešta per biržą. Šiandien niekur nėra nurodoma ir įmonė neturi informacijos, kad kokios nors sankcijos dėl bet kokių priežasčių būtų taikomos bendrovei ar su ja susijusioms įmonėms“, – atsakyme BNS teigė „Inter RAO Lietuva“ komunikacijos vadovas Juozas Ruzgys.

Tuo metu užsakomųjų skrydžių bendrovė „GetJet Airlines“ jau anksčiau pranešė nutraukianti bendradarbiavimą su „TUI Baltics“, kuri siejama su į sankcijų sąrašą įtrauktu vienu turtingiausių Rusijos žmonių Aleksejumi Mordašovu.

R. Sakalauskaitės teigimu, A. Mordašovas laikomas „TUI Baltics“ naudos gavėju.

Lietuvos bankas pirmadienį pranešė, kad papildomai vertins su Rusija sąsajų turinčių finansų rinkos dalyvių akcininkus ir vadovus, licencijų prašančias bendroves, kad būtų užkirstas kelias apeiti sankcijas. Pasak LB, šiuo metu šalyje Rusijos valdomų bankų nėra, bet yra viena mokėjimo įstaiga, kurią kontroliuoja Rusijos piliečiai, jie taip pat yra kelių bendrovių dalininkai.

„Okredo“ pranešė, kad Rusijos piliečiai arba įmonės Lietuvoje 2020 metais valdė per 1.600 įmonių, kurių apyvarta siekė 170 mln. Eur, jos uždirbo 9,6 mln. Eur pelno, jose dirbo 1.100 darbuotojų.

Dar beveik 1.200 įmonių akcininkai buvo Baltarusijos įmonės bei piliečiai, bendrovių apyvarta 2020 metais siekė per 452 mln. Eur, jos uždirbo 2 mln. Eur pelno, jose dirbo apie 1.300 žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
11:52
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
10:19
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
09:54
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
05:45
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 4

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Verslo aplinka
2022.05.19
Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Verslo aplinka
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku