Toliau apšaudomi Černihivo rajonai, daugelyje Ukrainos miestų kaukia pavojaus sirenos

Publikuota: 2022-03-06
Atnaujinta 2022-03-06 23:35
  • „Visa“ ir „Mastercard“ įšaldo operacijas Rusijoje, Rusijos bankai šias mokėjimo korteles planuoja keisti Kinijos sistemos „UnionPay“ kortelėmis.
  • Lietuvoje sekmadienį besilankantis JAV kariuomenės vadas Markas A. Milley sako, kad į Lietuvą atvyks dar daugiau amerikiečių karių.
  • Rusijoje sekmadienį vykstant protestams prieš karą Ukrainoje sulaikyta maždaug 4.600 žmonių.
  • JAV su sąjungininkėmis Europoje ieško galimybių uždrausti Rusijos naftos importą.
  • Rusijos raketoms sunaikinus Vinycios oro uostą, prezidentas V. Zelenskis kartoja prašymą „uždaryti Ukrainos dangų“.
  • Zaporižės atominės elektrinė personalui, po užėmimo praėjusią savaitę, vadovauja Rusijos pajėgos.
  • Sekmadienio vakarą dalyje Ukrainos miestų girdėti sirenos, tęsiasi Černihivo apšaudymai.

Šeštadienio įvykius Ukrainoje galite rasti čia

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1338?placement=

23:34 Rusijoje sulaikyta per 4.600 žmonių

Įvairiuose Rusijos miestuose per protestus prieš Maskvos invaziją Ukrainoje sekmadienį, 11-ąją karo dieną, buvo sulaikyta daugiau nei 4.600 žmonių, pranešė stebėtojai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Rusijos naujienų agentūros savo ruožtu citavo policijos atstovę, sakiusią, kad Maskvoje apie 2.500 žmonių dalyvavo „nesankcionuotame proteste“, iš jų buvo sulaikyti 1.700, o antrajame pagal dydį Sankt Peterburgo mieste per mažesnį mitingą, sutraukusį apie 1.500 dalyvių, buvo sulaikyta 750 žmonių. 

Daugiau apie tai skaitykite čia.

23:25 „Netflix“ stabdo paslaugų teikimą Rusijoje

Srautinio transliavimo platforma „Netflix“ sekmadienį pranešė, kad stabdo savo paslaugų teikimą Rusijoje.

Bendrovės pareiškime nurodomos „susiklosčiusios aplinkybės“, dėl kurių ji priėmė šį sprendimą, tačiau daugiau informacijos jame nepateikiama.

22:54 Į Lenkiją iš Ukrainos atvyko daugiau kaip 1 mln. pabėgėlių

Lenkų pasieniečiai sekmadienį pranešė, kad nuo vasario 24 dienos, kai Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą, sieną su Lenkija iš šios šalies kirto daugiau kaip 1 mln. pabėgėlių.

„Šiandien 20 val. (vietos, 21 val. Lietuvos laiku – BNS) iš Ukrainos į Lenkiją atvykusių žmonių skaičius viršijo milijoną. Tai – milijonas žmogiškųjų tragedijų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė sienos apsaugos tarnyba.

22:36 Prancūzija siunčia Ukrainai vaistų

Prancūzija siunčia Ukrainai medicininę pagalbą, įskaitant jodo tabletes, kurios padeda apsisaugoti nuo radiacijos poveikio, sekmadienį pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas.

„Taip, išsiuntėme įvairių medicinos produktų“, – sakė J.-Y. Le Drianas televizijai „France 2“, atsakydamas į klausimą apie jodo tabletes po Prancūzijos ambasadoriaus Ukrainoje komentarų, kad šių vaistų į Ukrainą bus išsiųsta 2,5 mln. dozių.

22:33 Danija balsuos dėl ES gynybos išimties panaikinimo

Danija, reaguodama į Rusijos invaziją į Ukrainą, birželio 1-ąją numatytame visuotiniame referendume spręs, ar atsisakyti Europos Sąjungos gynybos politikos nuostatų išimties, sekmadienį pranešė šalies ministrė pirmininkė.

„Istoriniai laikai reikalauja istorinių sprendimų“, – spaudos konferencijoje sakė Mette Frederiksen, Danijos premjerė, ir pridūrė, kad vyriausybė „labai aiškiai ragina danus panaikinti išimtį gynybos srityje“.

Pagal Danijos išimtį – vieną iš keturių ES specialiųjų susitarimų, dėl kurių derėjosi ši Skandinavijos valstybė – Danija nedalyvauja ES karinėse operacijose ir neteikia paramos ar tiekimo ES vadovaujamoms gynybos pajėgoms.

Per sekmadienio pasisakymą M. Frederiksen taip pat pažadėjo iki 2033 metų padidinti šalies išlaidas gynybai iki 2% bendrojo vidaus produkto ir išreiškė norą paversti Daniją „nepriklausoma nuo rusiškų dujų“, tačiau konkretaus šio tikslo įgyvendinimo termino nenurodė.

Daugiau apie tai skaitykite čia.  

22:10 JK kariuomenės vadas: britams būtų neteisėta vykti į Ukrainą

Jungtinės Karalystės (JK) ginkluotųjų pajėgų vadas admirolas Tony Radakinas sekmadienį pareiškė, kad britams būtų „neteisėta ir nenaudinga“ vykti kovoti su Rusija šios šalies užpultoje Ukrainoje.

Tokie jo komentarai prieštarauja JK užsienio reikalų sekretorės Liz Truss žodžiams, kad ji remia visus norinčiuosius tapti savanoriais ir atsiliepti į prezidento Volodymyro Zelenskio raginimą užsieniečiams atvykti į Ukrainą prisijungti prie kovos su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis.

„Remkite Ukrainą iš JK, remkite, kaip tik galite. Tačiau kalbant apie šūvių garsus, tai tikrai nėra kažkas, kur norėtųsi skubėti“, – pridūrė jis.

Apie 20.000 savanorių iš įvairių šalių išvyko į Ukrainą, kad prisijungtų prie kovos su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, sekmadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

22:09 J. Tymošenko prašo „užverti dangų“

Buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko interviu BBC paragino Ukrainos sąjungininkes „uždaryti Ukrainos dangų“.

J. Tymošenko sakė, kad šalis vertina griežtas nuo invazijos pradžios Rusijai pritaikytas sankcijas, tačiau nurodė, kad Ukrainai reikia tolesnės „rimtos pagalbos“.

21:54 Atakos pasekmės Charkive 

Charkive nuo okupantų atakų iš oro nukentėjo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Karinės teisėsaugos tarnybos pastatas bei šalia esantys dviejų aukštų gyvenamieji namai. 

Be to, sprogmenys pataikė į Ukrainos vidaus reikalų ministerijos polikliniką Charkivo srityje ir Charkivo televizijos bokštą, „Telegram“ paskelbė vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka. Kartu pranešama, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos numušė du Rusijos Federacijos lėktuvus. 

Kovo 6 d. Ukrainos nacionalinės gvardijos ir Charkivo teritorinės gynybos pajėgos sunaikino priešo technikos vilkstinę, „unian.net“ cituoja Olegą Sinegubovą, Charkivo srities karinės administracijos pirmininką. Anot jo, Russkaja Lozovaya rajone Ukrainos kariai sunaikino keturis priešo kuro sunkvežimius su kuru, tris sunkvežimius GAZ-66 ir užėmė šarvuotį „Tigras“.

21:49 „TikTok“ apriboja veiklą Rusijoje

Tarptautinis socialinis tinklas „TikTok“ apriboja veiklą Rusijoje dėl joje priimto įstatymo, numatančio įkalinimą iki 15 metų už „melagienas“ apie Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.

Apie tai „TikTok“ sekmadienį pranešė per savo tinklapį „Twitter“ socialiame tinkle.

„Atsižvelgdami į naująjį Rusijos „melagienų“ įstatymą neturime kito pasirinkimo, kaip tik stabdyti tiesiogines transliacijas ir naują turinį savo vaizdo įrašų paslaugoje, kol peržiūrėsime šio įstatymo pasekmes saugumui. Mūsų programėlėje teikiamai žinučių siuntimo paslaugai tai įtakos neturės“, – teigiama pranešime.

21:26 Ukrainos miestuose sirenos įspėja apie oro pavojų

Dalyje Ukrainos didžiųjų miestų sekmadienį vakare vėl sukaukė oro pavojaus sirenos, raginančios jų gyventojus slėptis dėl galimo Rusijos okupantų raketų smūgio.

Pasak ukrainiečių naujienų agentūros „Unian“, oro pavojaus sirenos sukaukė Lubnuose, Svitlovodske, Kameneco-Podolske, Umane, Starokonstantinovkoje, Chmelnickyje, Žytomyre, Korostenėje, Vasilkove, Biloje Cerkvoje, Kirovogrado srityje, Voznesenske, Voluinės srityje, taip pat Sumų ir Rivnės regionuose, Hostomelyje ir Vinicoje.

Sprogimai girdisi ir Kijeve, todėl sostinės gyventojams taip pat patariama būti slėptuvėse.

21:23 Toliau apšaudomi Černihivo mikrorajonai

Toliau apšaudomi visi Černihivo miesto rajonai, praneša „unian.net“, remdamasis Černihivo srities karinės administracijos pirmininku Viačeslavu Chausu, paraginusiu miestiečius pasislėpti kiek įmanoma saugesnėse vietose.

21:03 Į Lietuvą atvyko JAV diplomatijos vadovas A. Blinkenas

Į Lietuvą sekmadienio vakarą atvyko Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovas Antony Blinkenas. Siekdamas patvirtinti Vašingtono paramą Ukrainai, šiomis dienomis jis lanko Belgiją, Lenkiją, Moldovą ir Baltijos šalis.

A. Blinkenas pirmadienį Vilniuje susitiks su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda, ministre pirmininke Ingrida Šimonyte ir užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

21:01 Singapūras prisijungė prie tarptautinių sankcijų 

Singapūro valdžia paskelbė finansines ir eksporto sankcijas Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą.

„Šiomis sankcijomis siekiama apriboti Rusijos galimybes kariauti prieš Ukrainą ir pakenkti jos suverenitetui“, – teigiama saloje Pietryčių Azijoje įsikūrusios, tarptautinės ekonomikos mastu svarbios miesto-valstybės užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Anot pranešimo, visų pirma, sankcijos taikomos dvejopos paskirties prekių eksportui į Rusiją, taip pat elektronikos, kompiuterinės technikos, telekomunikacijų ir informacinio saugumo kategorijų produkcijos eksportui.

Be to, Singapūro bankams ir kitoms finansinėms institucijoms uždrausta sudaryti sandorius su keturiais Rusijos bankais – VTB, VEB, „Promsvyazbank“ ir „Rossija“.

20:52 NATO narės turi teisę siųsti naikintuvus į Ukrainą

NATO narės turi teisę siųsti naikintuvus į Ukrainą, sakė JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas interviu televizijai „CBS News“.

„Ji turi žalią šviesą“, – sakė A. Blinkenas, paklaustas, ar Lenkijos vyriausybė, kuri yra NATO narė, galėtų siųsti naikintuvus į Ukrainą. 

„Tiesą sakant, dabar kalbamės su draugais lenkais apie tai, ką galėtume padaryti, kad patenkintume jų poreikius, jei jie tikrai nuspręstų aprūpinti šiais naikintuvais ukrainiečius. Ką mes galime padaryti?“ – jis pridūrė.

20:45 „American Express“ stabdo visas operacijas Rusijoje ir Baltarusijoje

Anksčiau sekmadienį pranešta apie panašius „Visa“ ir „Mastercard“ žingsnius: Rusijos bankų „Visa“ ir „Mastercard“ kortelės nebegalios užsienyje, o užsienyje išduotos kortelės nebeveiks Rusijoje.

Rusijos bankai sekmadienį paskelbė planuojantys išduoti Kinijos sistemos „UnionPay“ korteles.

20:29 A. Blinkenas: nauji Rusijos reikalavimai dėl susitarimo su Iranu „yra nesvarbūs“

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį atmetė Rusijos reikalavimus suteikti garantijas, kad naujos, su Ukraina susijusios sankcijos nepaveiks Maskvos teisių pagal atnaujintą susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos.

Bendrojo visapusiško veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), iš kurio JAV pasitraukė 2018 metais, šalims priartėjus prie naujo susitarimo, A. Blinkenas atmetė šeštadienį Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pareikštus naujus reikalavimus.

Televizijos CBS laidai „Face the Nation“ A. Blinkenas sakė, kad sankcijos Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą „neturi nieko bendra su Irano branduoliniu susitarimu“.

"(Šie dalykai – BNS) tarpusavyje jokiu būdu nėra susiję, todėl manau, kad tai nesvarbu“, – sakė valstybės sekretorius.

S. Lavrovas šeštadienį pareiškė, kad Maskva reikalauja garantijų iš JAV prieš pritardama daugiašaliam susitarimui dėl Irano branduolinės programos, motyvuodamas tokį reikalavimą dabartine Vakarų šalių sankcijų Rusijai banga.

19:58 Ukrainiečiams padėti pasirengę apie 20.000 savanorių iš įvairių šalių

Apie 20.000 savanorių iš įvairių šalių išvyko į Ukrainą, kad prisijungtų prie kovos su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, sekmadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

„Daug žmonių pasaulyje nekenčia Rusijos ir to, ką ji darė pastaraisiais metais, tačiau niekas nedrįso atvirai prieštarauti ir kovoti“, – sakė jis.

Visgi nors ministras teigė suprantantis užsieniečių norą prisidėti prie kovos, svarbiausia gauti „tvarią, politinę, ekonominę ir karinę paramą“ iš viso pasaulio.

„Mums reikia ir JAV vadovavimo šioje kovoje, ypatingą dėmesį skiriant oro gynybai“, – kalbėjo D. Kuleba.

Praėjusio mėnesio pabaigoje, prasidėjus invazijai, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvirai pakvietė užsieniečius į savo šalį prisijungti prie „Tarptautinio legiono“, kuris kartu su ukrainiečiais kovotų prieš rusus. Savanoriai buvo kviečiami kreiptis į Ukrainos ambasadas savo šalyse.

19:36 Zaporižės AE darbui vadovauja Rusijos pajėgos

Zaporižės atominės elektrinė tęsia darbą, bet jos personalui, po užėmimo praėjusią savaitę, vadovauja Rusijos pajėgų vadas.

Rafaelis Grossi, Tarptautinė atominės energijos agentūros (TATENA), vadovas nurodė, kad yra „labai susirūpinęs“. Jis pridūrė, kad Rusijos pajėgos atjungė kai kuriuos mobiliojo ryšio tinklus ir internetą, taip apsunkindamos komunikaciją su Zaporižės AE.

Zaporižės atominė elektrinė (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Zaporižės atominė elektrinė (AFP / „Scanpix“) nuotr.

19:15 Rusija įspėjo Ukrainos kaimynes nepriimti Kijevo karinių orlaivių

Rusija sekmadienį perspėjo Ukrainos kaimynes, įskaitant NATO narę Rumuniją, nepriimti Kijevo karinių lėktuvų, sakydama, kad dėl to jos gali būti įtrauktos į ginkluotą konfliktą.

„Tikrai žinome, kad Ukrainos koviniai lėktuvai skrido į Rumuniją ir kitas kaimynines šalis,“ – vaizdo pranešime pareiškė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

„Šių šalių aerodromų tinklo panaudojimas Ukrainos karinei aviacijai priimti ir vėlesnis jėgos panaudojimas prieš Rusijos armiją gali būti vertinamas kaip šių valstybių įsitraukimas į ginkluotą konfliktą,“ – pridūrė jis.

I. Konašenkovas taip pat tvirtino, kad „praktiškai visi“ Ukrainos kovai tinkami orlaiviai buvo sunaikinti.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą reikalavo, kad Vakarai nustatytų neskraidymo zoną virš Ukrainos ir taip užkirstų kelią tolesnėms Rusijos atakoms.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo, kad Maskva bet kurią šalį, nustatančią neskraidymo zoną virš Ukrainos, laikys įsitraukusia į karinį konfliktą.

19:09 Per protestus Rusijoje sulaikyti mažiausiai 4.537 žmonės

Rusijos nepriklausomos stebėsenos grupės „OVD-Info“ duomenimis, sulaikytųjų per sekmadienio protestus 56 Rusijos miestuose siekia mažiausiai 4.357, skelbia CNN pabrėždamas, kad negali patvirtinti šio skaičiaus.

Rusijos naujienų agentūrų pateikiamais duomenimis, Maskvoje sulaikyta 1.700 žmonių, o „nesankcionuotame mitinge“ dalyvavo 2.500. Dar 750 protestuotojų sulaikyta Sankt Peterburge, kur mitingavo apie 1.500 žmonių, anksčiau sekmadienį nurodė  „The Guardian“.  

19:00 JAV karinių pajėgų vadas: į Lietuvą atvyks dar daugiau amerikiečių karių

Jungtinių Valstijų karinių pajėgų vadas generolas Markas A. Milley sekmadienį pranešė, jog į Lietuvą atvyks daugiau amerikiečių karių iš rytiniame NATO sparne dislokuojamos JAV brigados.

Pajėgos bus dislokuojamos tęsiantis Rusijos invazijai į Ukrainą.

„Šiuo metu dislokuojami čia atvykstantys kariai“, –sakė M. A. Milley, lankydamasis Pabradės poligone, Švenčionių rajone 

Pasak jo, JAV karių brigada atvyksta į Vokietiją, kur iš sandėlių apsirūpins reikiama ginkluote.

„Tada generolas Todas Woltersas, NATO vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų Europoje vadas, ir generolas Christopheris Cavoli išsiųs juos į skirtingas šalis“, – kalbėjo M. A. Milley.

Daugiau apie tai skaitykite čia.   

18:58 Reitingų agentūros Rusijos reitingą sumažino iki beverčio

Dabar šalies agresorės reitingą „Fitch“ agentūra nuleido iki B lygio, „S&P“ – iki CCC, „Moody's“ – iki B3. Visos trys agentūros prognozuoja tolesnį Rusijos Federacijos reitingų kritimą, praneša Ekonomikos strategijos centras (Center for Economic Strategy). 

Daugiau apie tai skaitykite čia.  

18:49 Rusija planuoja provokacijas

Karinės invazijos Ukrainoje faktinio pralaimėjimo kontekste Rusijos valdžia rengiasi įgyvendinti dar vieną provokuojantį scenarijų: apšaudyti prie sienos esančius Rusijos miestų gyvenamuosius rajonus ir apkaltinti tai padarius Ukrainos kariuomenę, praneša Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Kovos su dezinformacija centras (CDC).

Anksčiau sekmadienį Ukrainos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie Rusijos planuojamas provokacijas pietų Ukrainoje, kur Rusija pasitelks per prievartą mobilizuotas pajėgas iš laikinai okupuotų Donecko ir Luhansko regionų.

18:39 Eliziejaus rūmai: V. Putinas tikslų Ukrainoje sieks „arba per derybas, arba per karą“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį  Prancūzijos vadovui Emmanueliui Macronui pareiškė, kad Maskva planuoja savo tikslų Ukrainoje pasiekti diplomatijos arba karinėmis priemonėmis, pranešė Eliziejaus rūmai.

Pasak vieno Prancūzijos prezidentūros pareigūnų, V. Putinas pareiškė E. Macronui, kad Rusija pasieks savo tikslus Ukrainoje „arba per derybas, arba per karą“.

Taip pat šaltinis pridūrė, jog Rusijos prezidentas tvirtino „neketinąs“ atakuoti branduolinių objektų Ukrainoje.

CNN praneša, kad E. Makronas pokalbio su V. Putinu metu išreiškė didelį susirūpinimą dėl branduolinio saugumo.

18:17 Nuo karo pradžios žuvo daugiau kaip 360 žmonių

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių vyriausiojo komisaro pranešime sekmadienį teigiama, kad nuo Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios žuvo daugiau kaip 360 civilių, sužeisti 1.123 žmonės, tačiau realūs skaičiai yra žymiai didesni. CNN pažymi, kad negali patvirtinti aukų skaičių.

18:02 Ukrainos geležinkeliai pasirengę žemės ūkio eksportui 

Dėl Rusijos karinės invazijos uždarius Ukrainos Juodosios jūros uostus, Ukraina, viena pagrindinių pasaulio žemės ūkio produktų gamintoja ir eksportuotoja, pasirengusi skubiai organizuoti žemės ūkio produktų eksportą geležinkeliais.

„Ši padėtis kelia problemų ne tik Ukrainai. Ukrainos grūdų dalis pasaulinėje rinkoje siekia 11%, saulėgrąžų aliejaus dalis – 55%“, – socialiniuose tinkluose rašo Ukrainos geležinkeliai.

18:00 Rusijoje sulaikyta 2.500 protestuotojų

Sekmadienį Rusijoje sulaikyta maždaug 2.500 žmonių, protestavusių prieš Maskvos invaziją Ukrainoje.

„The Guardian“, remdamasis Rusijos naujienų agentūrų pranešimais, nurodo, kad Maskvoje sulaikyta 1.700 žmonių, o „nesankcionuotame mitinge“ dalyvavo 2.500. Dar 750 protestuotojų sulaikyta Sankt Peterburge, kur mitingavo apie 1.500 žmonių.

Rusijos nepriklausomos stebėsenos grupės „OVD-Info“ duomenimis, sulaikytųjų skaičius 49 Rusijos miestuose yra apie 2.575. 

„OVD-Info“ per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbė liudininkų darytų nuotraukų ir vaizdo įrašų, rodančių, kad policininkai mušė protestuotojus lazdomis ir kad kai kurie demonstrantai buvo sužeisti.

Žymiausia Rusijos teisių gynimo grupė „Memorial“ pranešė, kad vienas pagrindinių jos aktyvistų Olegas Orlovas buvo sulaikytas Maskvos Maniežo aikštėje, kai laikė plakatą. Svetlana Ganuškina, kita teisių gynėja veteranė, buvo sulaikyta Maskvoje per savo 80-ąjį gimtadienį.

Rusijos policija penktadienį įspėjo, kad visi bandymai sekmadienį surengti demonstracijas prieš karą, Maskvos vadinamą „specialia karine operacija“, bus „nedelsiant numalšinti“, o organizatoriams ir dalyviams bus pateikti kaltinimai.

17:35 Izraelio specialiųjų pajėgų veteranai prisijungia prie Ukrainos gynybos savanorių

Pirmieji Izraelio specialiųjų pajėgų veteranai atvyko į Ukrainą kovoti Ukrainos pusėje prieš Rusijos agresiją, praneša Ukrainos portalas „Prozoro“.

„Ukrainoje vyksta karas, kuriame krikščionys, žydai, musulmonai ir kiti tikintieji kovoja su rykliais, Vienybė yra tokia, kokia yra!“, – apie atvykusiuosius sakė vienas Ukrainos parlamentarų, jų skaičiaus neatskleidžiamas.

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos duomenimis, prie Tarptautinio teritorinės gynybos legiono prisijungė 20.000 savanorių, turinčių kovinės patirties, iš 52 šalių.  

17:30 JAV ambasadorė JT įvardijo 3 galimas sritis didinti spaudimą Rusijai

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Linda Thomas-Greenfield įvardijo 3 sritis, kuriose JAV galėtų imtis papildomų veiksmų, siekdama padidinti spaudimą Rusijai: Rusijos naftos importas, Rusijos karo nusikaltimų paskelbimas ir pagalba palengvinti Lenkijos naikintuvų pristatymą Ukrainai.

Sekmadienį pranešta, kad JAV su sąjungininkėmis Europoje aktyviai diskutuoja dėl Rusijos naftos importo uždraudimo.

17:19 V. Putinas dėl nesėkmingos evakuacijos kaltina Kijevą 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, telefonu kalbėdamasis su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, kaltino Kijevą dėl nesėkmingų bandymų evakuoti civilius iš rusų pajėgų apsupto svarbaus Ukrainos uostamiesčio Mariupolio, sekmadienį paskelbė Kremlius.

V. Putinas „atkreipė dėmesį į faktą, kad Kijevas vis dar nevykdo susitarimų, pasiektų šiuo skubiu humanitariniu klausimu“, sakoma Kremliaus pranešime.

Ukraina sekmadienį pranešė, kad antrasis bandymas evakuoti civilius gyventojus iš apgulto Mariupolio miesto nepavyko dėl Rusijos apšaudymo.

Uostamiestis anksčiau sekmadienį pranešė, kad pradės evakuoti civilius gyventojus po to, kai ankstesnes pastangas sužlugdė paliaubų pažeidimai. Tačiau Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka pranešė, kad planuota evakuacijos operacija buvo nutraukta dėl besitęsiančio puolimo.

17:11 Šeštadienį iš Kijevo evakuota daugiau kaip 1.000 žmonių

Kovo 5 d. iš Kijevo buvo evakuota daugiau nei tūkstantis žmonių: našlaičių, vaikų, suaugusiųjų su negalia bei tų, kurie atsidūrė sunkiose gyvenimo sąlygose, savo feisbuko paskyroje parašė Vitalijus Kličko, Kijevo meras.

„Iš miesto ir toliau evakuojami vaikai su negalia, našlaičiai, sunkiai gyvenantys vaikai, suaugusieji su negalia. Vakar į Lenkiją evakuaciniu skrydžiu buvo išsiųsta apie 1.000 tokių Kijevo gyventojų. Tarp jų apie 200 vaikų su negalia, 32 iš jų – neįgaliųjų vežimėliuose“, – rašo K. Kličko.

17:01 Rusija galimai planuoja provokacijas

Ukrainos sienos apsaugos tarnyba praneša apie Rusijos planuojamas provokacijas: artimiausiu metu ji planuoja provokacijas pietų Ukrainoje, kurioms pasitelks per prievartą mobilizuotas pajėgas iš laikinai okupuotų Donecko ir Luhansko regionų.

16:57 JAV ieško galimybių uždrausti Rusijos naftos importą

Sekmadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad JAV kartu su Europos sąjungininkais aktyviai ieško galimybių uždrausti Rusijos naftos importą, praneša CNN.

16:50  A. Blinkenas: yra „labai patikimų“ pranešimų apie Rusijos karo nusikaltimus

Vašingtonas matė  „labai patikimų pranešimų“, kad Rusija per savo invaziją Ukrainoje įvykdė karo nusikaltimų, ypač atakuodama civilius, sekmadienį sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

„Matėme labai patikimų pranešimų apie tyčines atakas prieš civilius, o tai būtų karo nusikaltimas“, – JAV televizijos CNN pokalbių laidoje „State of the Union“ sakė prezidento Joe Bideno vyriausiasis diplomatas.

16:37 Kazachstanas leido Ukrainos šalininkų mitingą

Rusijos sąjungininkas Kazachstanas šeštadienį leido rengti didelį taikos mitingą didžiausiame šalies mieste, šios Centrinės Azijos valstybės valdžiai tikriausiai norint atsiriboti nuo sankcijas išprovokavusio Maskvos karo Ukrainoje.

Buvusio sovietinio Kazachstano režimas nuolat blokuoja politines demonstracijas, bet tikriausiai išsigando pasiūlymų beprecedentes Vakarų sankcijas Rusijai dėl Ukrainos taikyti ir Maskvos sąjungininkėms.

Į protestą 1,8 mln. gyventojų turinčiame finansų centre Almatoje susirinko daugiau kaip 2.000 demonstrantų. Jie išklausė Ukrainos himną ir skandavo šūkius už taiką bei įžeidimus V. Putinui.

Kazachstano URM šeštadienį sakė gavusi Londono patikinimą, kad Britanija neskelbs sankcijų šaliai dėl Rusijos invazijos.

16:36  E. Macronas dar kartą kalbėjosi telefonu su V. Putinu 

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį surengė naujas telefonines derybas su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, pranešė Eliziejaus rūmai.

Pokalbis, pasak prezidentūros pareigūno, truko 1 val. 45 min. ir buvo surengtas E. Macrono prašymu. Tai buvo ketvirtas kartas nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą vasario 24 dieną, kai jiedu kalbėjosi.

Pokalbis įvyko po įtempto kovo 3 dienos skambučio, po kurio Eliziejaus rūmai pareiškė, kad E. Macronui atrodo, jog „blogiausia Ukrainoje dar tik laukia“, nes V. Putinas ketina užgrobti „visą“ šalį.

16:33 Rusijos armija apšaudė Kramatorską

Rusijos armijai apšaudžius Kramatorską, žuvo mažiausiai du žmonės yra daug sužeistų, medikai bando gelbėti sužeistuosius skelbiama „Jungtinių pajėgų operacijų“ feisbuko paskyroje.

„Mažiausiai du žuvę ir daug sužeistųjų – rusai apšaudė gyvenamuosius ir daugiaaukščius namus Kramatorske", – sakoma pranešime. – Specialistai dar nepateikė galutinės išvados, koks ginklas buvo panaudotas. Preliminariai kalbame apie sparnuotąją raketą – tokią, kurią vakar netoli Kramatorsko numušė mūsų oro gynybos pajėgos."

16:32 Rusijos pajėgos pažeidė dujotiekį

Per Rusijos oro antskrydžius pažeistas Donecko – Mariupolio dujotiekis. Šis pažeidimas gali palikti miestus ir kaimus be dujų ir šildymo, pranešė Donecko srities administracijos vadovas.

Dujotiekio apgadinimas be šildymo, temperatūrai smukus žemiau 0 laipsnių, paliko per 700.000 žmonių, tviteryje skelbia Ina Sovsun, Ukrainos parlamento narė.

16:15 Ukrainai į specialiąją sąskaitą pervesta per 300 mln. Eur

2022 m. kovo 6 d. duomenimis, į specialią sąskaitą, kurią Ukrainos Nacionalinis bankas atidarė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms remti, buvo pervesta daugiau nei 10 mlrd. grivinų, t. y. daugiau nei 300 mln. Eur

Pasak reguliuotojo spaudos tarnybos pranešimo, kurį cituoja „unian.net“, lėšos buvo gautos iš Ukrainos piliečių ir įmonių bei tarptautinės bendruomenės.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

15:45  Humanitarinės pagalbos konvojus pasirengęs išvykti į apgultą Mariupolį

Sekmadienį vėl nepavykus evakuoti Mariupolio gyventojų, CNN praneša apie suformuotą humanitarinės pagalbos konvojų. Ukrainos pareigūnai nurodo, kad autobusų konvojus susirinko Zaporižėje , maždaug už 3 valandų kelio nuo Mariupolio.

15:27 Izraelio premjeras žada tolesnes derybas dėl Ukrainos, nors šansai nėra dideli

Izraelio premjeras Naftali Bennettas sekmadienį po diplomatinių kelionių, įskaitant apsilankymą Kremliuje, sakė, kad jo šalis turi „moralinę pareigą“ padėti sustabdyti kovas Ukrainoje, net jei sėkmės šansai „nėra dideli“.

N. Bennettas šeštadienį Kremliuje tris valandas kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, o paskui nuskrido į Berlyną susitikti su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu.

Prieš Izraelio vyriausybės savaitinį posėdį N. Bennettas sakė „negalintis daugiau plėstis“ apie savo derybas, bet nurodė, kad šalis „pagal poreikį“ tęs savo diplomatines pastangas.

„Net jei šansai nėra dideli – kol yra bent menkiausia galimybė, o mes galime kreiptis į visas šalis ir veikti – manau, kad mūsų moralinė pareiga dėti visas pastangas“, – sakė jis.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

15:23 Buvę Jungtinės Karalystės jūrų pėstininkai prisijungė prie gynybos savanorių Ukrainoje

Buvę Jungtinės Karalystės Karališkojo jūrų laivyno pėstininkai atvyko į Ukrainą prisijungti prie Tarptautinio teritorinės gynybos legiono, praneša „Fox News“. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos duomenimis, prie jo iš viso prisijungė 20.000 savanorių, turinčių kovinės patirties, iš 52 šalių.  

14:59 V. Zelenskis: Rusijos raketos sunaikino Vinycios oro uostą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad 8 Rusijos raketos visiškai sunaikino Vinycios oro uostą. Prezidentas kartoja prašymą „uždaryti Ukrainos dangų“.

„Ką tik buvau informuotas apie raketų smūgį Vinycioje. Aštuonios raketos... Oro uostas visiškai sunaikintas“, – sakė jis.

Nuo invazijos į provakarietišką kaimynę pradžios Rusija subombardavo, artilerijos sviediniais ar balistinėmis raketomis apšaudė kelis Ukrainos miestus ir oro pajėgų bazes.

Tačiau Vinycia yra Ukrainos centrinės dalies vakaruose, toli nuo Rusijos ir Baltarusijos sienų. Šiame rajone tokių smūgių per jau 11 dieną tęsiamą invaziją buvo mažiau.

V. Zelenskis pasinaudodamas proga pakartojo savo reikalavimą, kad Vakarai nustatytų neskraidymo zoną virš Ukrainos ir taip užkirstų kelią tolesnėms Rusijos atakoms.

„Kartojame kiekvieną dieną: uždarykite dangų virš Ukrainos. Uždarykite visoms rusų raketoms, rusų kovos lėktuvams, visiems jų teroristams“, – sakė jis.

„Jei ne, jei neduosite mums bent lėktuvų, kad galėtume apsiginti patys, peršasi tik viena išvada: jūs norite, kad mus labai lėtai nužudytų“, – sakė V. Zelenskis.

Vinycia yra miestas, esantis vakarų centrinėje Ukrainoje ir nutolęs apie 160 km į pietvakarius nuo Ukrainos sostinės Kijevo.

14:38 Rusija užblokavo ir „Mediazoną“

Viena iš paskutinių Rusijoje likusių nepriklausomų žiniasklaidos priemonių „Mediazona“ pranešė, kad valdžios institucijos ją užblokavo dėl jos pranešimų apie Maskvos invaziją į Ukrainą.

„Nes sąžiningai nušviečiame tai, kas vyksta Ukrainoje, ir invaziją vadiname invazija, o karą – karu", – pranešime nurodo ji.

Priduriama, kad Rusija pastarosiomis dienomis įvedė „karinę cenzūrą ir šalyje beveik neliko nepriklausomos žiniasklaidos“.

Leidinio leidėjas Piotras Verzilovas teigė, kad „Mediazona“ „vis tiek tęs darbą ir pasakos apie karą“.

14:31 Rusijos bankai „Visa“ ir „Mastercard“ korteles planuoja keisti į kinų „UnionPay“

Rusijos bankai sekmadienį paskelbė planuojantys išduoti Kinijos sistemos „UnionPay“ korteles. Mokėjimo kortelių milžinės „Visa“ ir „Mastercard“ anksčiau savaitgalį paskelbė stabdančios veiklą Rusijoje, prisidėdamos prie daugelio stambių JAV bendrovių, atsiribojusių nuo Maskvos dėl jos invazijos į Ukrainą.

Plačiau skaitykite ČIA.

14:27 JK: Rusija taikosi į apgyvendintas Ukrainos vietoves

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija pareiškė, kad Rusija taikosi į apgyvendintas Ukrainos vietoves, greičiausiai siekdama palaužti ukrainiečių moralę.

„Ukrainiečių pasipriešinimo mastas ir stiprumas ir toliau stebina Rusiją. Ji atsakė taikydamasi į apgyvendintas vietoves daugelyje vietų, įskaitant Charkovą, Černigovą ir Mariupolį“, – sakoma ministerijos naujausioje žvalgybos informacijos apie Ukrainą ataskaitoje, kuri buvo paskelbta sekmadienį. Ją cituoja CNN.

„Tikėtina, kad tai yra pastangos palaužti ukrainiečių moralę“, – pridūrė ji.

Ministerija pridūrė, kad Rusija anksčiau yra naudojusi panašią taktiką Čečėnijoje 1999 m. ir Sirijoje 2016 m., naudodama tiek oro, tiek antžeminę amuniciją.

„Pranešama, kad ir toliau taikomasi į Rusijos tiekimo linijas, lėtinant jų sausumos pajėgų judėjimo tempą. Yra reali tikimybė, kad Rusija dabar bando paslėpti degalų sunkvežimius kaip įprastus paramos sunkvežimius, kad sumažintų nuostolius“, – padarė išvadą ministerija.

14:16 Mariupolio evakuacija vėl nepavyko

Prorusiški separatistai ir Ukrainos nacionalinė gvardija sekmadienį apkaltino vieni kitus, kad vėl nepavyko sukurti humanitarinio koridoriaus iš Ukrainos Mariupolio miesto – tai jau antras kartas, kai šalys bando jį organizuoti.

Televizija „Ukraina 24“ parodė Nacionalinės gvardijos Azovo pulko kovotoją, kuris sakė, kad Rusijos ir prorusiškos pajėgos toliau apšaudo teritorijas, kurios turėjo būti saugios.

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo Donecko separatistų administracijos pareigūną, kuris apkaltino Ukrainos pajėgas nesilaikant paliaubų, skelbia „The Guardian“.

Separatistų pareigūnas sakė, kad miestą paliko tik apie 300 žmonių. Ukrainos valdžios institucijos anksčiau sakė, kad planuoja iš Mariupolio evakuoti daugiau kaip 200.000 žmonių.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

14:09 Turkijos prezidentas ragina Rusiją skelbti paliaubas

Turkijos prezidentas Tayyipas Erdoganas paragino Vladimirą Putiną paskelbti paliaubas Ukrainoje, atidaryti humanitarinius koridorius ir pasirašyti taikos susitarimą, pranešė jo biuras.

Pareiškime po valandą trukusio pokalbio telefonu Turkijos prezidentūra nurodė, kad T. Erdoganas pasakė V. Putinui, jog Turkija yra pasirengusi prisidėti prie taikaus konflikto sprendimo, ir pridūrė, kad paliaubos sumažintų susirūpinimą dėl humanitarinės padėties.

13:47 Rusijoje nutrauktos „BBC World“ transliacijos

Britų visuomeninis transliuotojas BBC paskelbė, kad sekmadienį po pietų Rusijos teritorijoje buvo nutraukta „BBC World“ veikla.  

13:36 Popiežius: tai karas, o ne „karinė operacija“

Popiežius Pranciškus pareiškė, kad konfliktas Ukrainoje yra „ne karinė operacija“, o karas, ir pavadino Ukrainą „nukankinta šalimi“, kurioje „teka ašarų ir kraujo upės“.

Pranciškaus komentarai yra priekaištas oficialiam Kremliaus naratyvui, tvirtinančiam, kad invazija į Ukrainą yra „speciali karinė operacija“, pradėta siekiant „demilitarizuoti“ Ukrainą.

Praėjusią savaitę popiežius paragino užbaigti konfliktą, ragindamas atverti humanitarinius koridorius, kad galėtų pabėgti civiliai gyventojai.

„Ukrainoje teka kraujo ir ašarų upės. Tai ne tik karinė operacija, bet ir karas, sėjantis mirtį, destrukciją ir kančią. Aukų skaičius auga, kaip ir bėgančių žmonių, ypač motinų ir vaikų, skaičius. Humanitarinės pagalbos poreikis šioje kankinamoje šalyje kas valandą smarkiai auga“, – sakė popiežius Pranciškus vidudienio maldos susitikime.

„Nuoširdžiai prašau iš tikrųjų užtikrinti humanitarinės pagalbos koridorių saugumą ir garantuoti bei palengvinti pagalbos patekimą į apgultus rajonus, kad būtų suteikta gyvybiškai svarbi pagalba mūsų broliams ir seserims, prispaustiems bombų ir baimės“, – sakė jis.

Pranciškus taip pat padėkojo „visiems, kurie priima pabėgėlius“.

Be to, popiežius paskelbė išsiuntęs du kardinolus į Ukrainą, o tai yra labai neįprastas žingsnis.

Pontifikas sekmadienį sakė, kad „Šventasis Sostas pasirengęs padaryti viską, kad pasitarnautų taikai“.

13:13 Rusijoje per protestus suimta šimtai žmonių

Rusijos nepriklausomos stebėsenos grupės „OVD-Info“ duomenimis, 21 Rusijos mieste suimta daugiau kaip 600 demonstrantų po to, kai įkalintas opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas paragino rusus protestuoti prieš karą Ukrainoje.

Stebėsenos grupė, remdamasi vietos žiniasklaidos šaltiniais, teigė, kad viename Sibiro mieste – Novosibirske – sulaikyta daugiau kaip 200 žmonių, skelbia BBC.

12:44 A. Blinkenas: JAV „aktyviai dirba“ siekiant susitarimo tiekti Ukrainai naikintuvus

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „aktyviai dirba“ dėl susitarimo su Lenkija, kad Ukrainai būtų tiekiami naikintuvai.

„Negaliu kalbėti apie terminus, bet galiu tik pasakyti, kad labai, labai aktyviai į tai žiūrime“, – žurnalistams sakė Moldovoje viešintis JAV diplomatijos vadovas.

JAV Baltųjų rūmų atstovas spaudai patvirtino, kad JAV bendradarbiauja su Lenkija ir konsultuojasi su kitais sąjungininkais dėl galimybės Ukrainai suteikti naikintuvų, praneša CNN.  Tuo tarpu Rusija reikalauja, kad ES ir NATO šalys nutrauktų ginklų tiekimą Ukrainai.

12:35 V. Zelenskis: Rusija ruošiasi bombarduoti Odesą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos pajėgos ruošiasi bombarduoti Odesos miestą Juodosios jūros pakrantėje, rašo „The Guardian“.

„Raketos prieš Odesą? Tai bus karo nusikaltimas“, – sakė jis per televiziją transliuotame kreipimesi.

Tęsiantis vasario 24 dieną prasidėjusiai invazijai Rusijos pajėgos užėmė pietinį Chersono miestą ir apsupo Mariupolio uostamiestį.

12:31 Pietų Korėja įves sankcijas Baltarusijai

Pietų Korėja įves eksporto kontrolę Baltarusijai dėl jos paramos Rusijai įsiveržus į Ukrainą, sekmadienį pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija.

Eksporto kontrolė bus taikoma panašiai kaip anksčiau įvesta Maskvai, sakoma ministerijos pranešime spaudai. Vasario mėnesį Pietų Korėja blokavo strateginių prekių eksportą į Rusiją, skelbia CNN.

„Mūsų vyriausybė šiandien nusprendė įvesti eksporto kontrolę Baltarusijai, nusprendusi, kad Baltarusija remia Rusijos invaziją į Ukrainą“, – teigė ministerija.

12:28 Ukrainos ir Rusijos derybos bus atnaujintos pirmadienį

Ukrainos ir Rusijos delegacijos rytoj surengs trečiąjį derybų raundą, savo feisbuko paskyroje pranešė Ukrainos derybininkas Davidas Arakhamia.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS sekmadienį pranešė, kad Rusijos derybininkas Leonidas Sluckis per tiesioginę transliaciją „Soloviev Live YouTube“ kanale patvirtino, jog trečiasis derybų raundas įvyks kovo 7 d.

Derybų vieta dar nežinoma.

11:57 JT: Ukrainą paliko per 1,5 mln. pabėgėlių

Iš Rusijos užpultos Ukrainos bėgančių žmonių skaičius viršijo 1,5 mln., ir tai yra „sparčiausiai auganti pabėgėlių krizė“ Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, sekmadienį pranešė Jungtinės Tautos.

„Per 10 dienų daugiau kaip 1,5 mln. pabėgėlių iš Ukrainos pasitraukė į kaimynines šalis – tai sparčiausiai auganti pabėgėlių krizė Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, – sakoma „Twitter“ paskelbtame JT pareiškime.

11:25 G. Landsbergis: gali būti plečiamas nuo SWIFT atjungtų Rusijos bankų sąrašas

Trečiadienį ES atjungus septynis Rusijos bankus nuo pasaulinio SWIFT tinklo, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad bankų šiame sąraše gali atsirasti ir daugiau.

„Praktiškai visi sutarę, kad yra derinamas naujas sankcijų paketas, kuris apimtų tiek ir papildomas pavardes, tiek ir tam tikrus sektorius, įmones. Neatmetame galimybės, kad gali būti plečiamas ir bankų sąrašas, kurie yra atjungti nuo SWIFT mokėjimų sistemos“, – spaudos konferencijoje sekmadienį teigė G. Landsbergis.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

11:06 JAV su Lenkija svarsto galimybę suteikti Ukrainai naikintuvų

JAV Baltųjų rūmų atstovas spaudai patvirtino, kad JAV bendradarbiauja su Lenkija ir konsultuojasi su kitais sąjungininkais dėl galimybės Ukrainai suteikti naikintuvų, praneša CNN.

Per pokalbius su Lenkija JAV aiškinasi, kokius „pajėgumus galėtume suteikti kaip paramą Lenkijai, jei ji nuspręstų perduoti lėktuvus Ukrainai“, – sakė atstovas spaudai, kuris nedetalizavo, kokios paramos galimybės svarstomos.

Atstovas sakė, kad naikintuvų siuntimas į Ukrainą yra „suverenus bet kurios šalies sprendimas“, ir pažymėjo, kad reikia išspręsti daugybę logistikos klausimų, įskaitant tai, kaip lėktuvai būtų perkelti iš Lenkijos į Ukrainą.

10:57 Rusija smogė karinei oro pajėgų bazei

Sekmadienį Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad Rusija smogė Ukrainos Starokostiantyniovo karinei oro pajėgų bazei, naudodama tolimojo nuotolio didelio tikslumo ginklus.

„Kovo 6 d. rytą buvo vykdomi smūgiai didelio nuotolio toliašaudžiais ginklais. Ukrainos karinių oro pajėgų bazė netoli Starokostiantyniovo buvo išjungta“, – sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

Jis teigė, kad Rusijos pajėgos taip pat sunaikino Ukrainos kontroliuojamą raketų sistemą S-300, pridurdamas, kad per pastarąją parą Rusija numušė 10 Ukrainos lėktuvų ir sraigtasparnių.

10:19 PSO: per išpuolius prieš sveikatos priežiūros įstaigas žuvo šeši žmonės 

Pasaulio sveikatos organizacija patvirtino, kad Ukrainoje buvo įvykdyti šeši išpuoliai prieš sveikatos priežiūros įstaigas, per kuriuos žuvo šeši ir buvo sužeista 11 žmonių, praneša agentūros vadovas.

Tedros Adhanom Ghebreyesus sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad tyrimai vykdomi ir pagal gautus papildomus pranešimus

„Išpuoliai prieš sveikatos priežiūros įstaigas ar darbuotojus pažeidžia medicinos neutralumą ir yra tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimas“, – pridūrė jis.

10:11 Skelbiamos pakartotinės paliaubos

BBC, kuri remiasi „Reuters“, pranešė, kad Mariupolyje sekmadienį nuo 12 iki 23 val. vietos laiku bus skelbiamos paliaubos tam, kad tūkstančiai gyventojų galėtų pasitraukti iš Rusijos kariuomenės bombarduojamo Ukrainos uostamiesčio. 

Tokios paliaubos buvo numatytos dar šeštadienį, tačiau tai neįvyko dėl tęsiamų atakų.

„Nuo 12 val. (vietos ir Lietuvos laiku) pradedama civilių gyventojų evakuacija“, – sakoma miesto pareigūnų pareiškime, kuriame teigiama, kad su miestą apsupusiomis Rusijos pajėgomis susitarta dėl paliaubų.

Humanitarinė padėtis Ukrainos pietiniame Mariupolio uostamiestyje yra „katastrofiška“, būtina evakuoti civilius gyventojus, šeštadienį perspėjo pagalbos grupės „Gydytojai be sienų“ (MSF) vyresnysis pareigūnas.

09:32 Lietuviai „Blue/Yellow“ paaukojo 17 mln. Eur

Taip pat Lietuvos gyventojai aukoja kitoms nevyriausybinėms organizacijoms, kurios renka paramą pabėgėliams, nuo karo nukentėjusiems žmonėms. Į Ukrainą yra išvykusi medicininė valstybės skirta parama už 3,7 mln. Eur.

„Šiuo metu Ukrainą jau pasiekė sunkvežimis su uniformomis, batais, miegmaišiais, šarvinėmis liemenėmis, medicinos priemonėmis ir kt. Taip pat Ukrainą pasiekė ir 20 visureigių, prikrautų Ukrainos kariams reikalingais daiktais“, – nurodoma organizacijos „Blue/Yellow“ feisbuko paskyroje.

09:13 Ukrainiečių derybininkas: Rusija suvokia „tikrąją karo kainą“

Vienas Ukrainos derybininkas šeštadienį pareiškė, kad derybos su Rusija dėl Maskvos invazijos užbaigimo pradeda būti „konstruktyvios“, ir apibūdino, jo nuomone, akivaizdžiai pasikeitusį Maskvos požiūrį į ukrainiečių pasipriešinimą ir skaudžias tarptautines sankcijas.

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas interviu Kanados dienraščiui „The Globe and Mail“ vakariniame Ukrainos Lvivo mieste sakė pastebėjęs, jog Rusijos požiūris pasikeitė, nes ji suprato „tikrąją karo kainą“.

Plačiau skaitykite šiame straipsnyje.

09:04 Ukrainos kariuomenė: rusų kariai buvo „demoralizuoti“

Ukrainos kariuomenė sekmadienį ryte paskelbė operatyvinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad jos pajėgos „kovoja įnirtingose kovose“.

Vyksta gynybinė operacija rytinėje Donecko operatyvinio rajono dalyje, o pastangos sutelktos į Mariupolio miesto gynybą, nurodė kariškiai. Pasak pranešimo, Rusijos pajėgos buvo sustabdytos nuo žengimo į Dniepropetrovsko sritį iš Balaklijos ir vykdoma operacija apginti Černigovo miestą.

Pranešime minimi „dideli Rusijos ginkluotės, įrangos ir personalo nuostoliai“ kartu su 88 numuštais lėktuvais ir sraigtasparniais.

„Kai kuriuos katapultavusius ir išgyvenusius priešo pilotus rado Ukrainos kariai. Jiems suteikta medicininė pagalba ir jie jau liudija apie Putino režimo nusikaltimus žmoniškumui", – rašoma pranešime.

Kariuomenė skelbia, kad dėl visos ukrainiečių tautos pasipriešinimo Rusijos kariai buvo „demoralizuoti“, o jų „moralinė ir psichologinė būklė itin žema dėl tikrosios padėties suvokimo“, teigė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

08:43 V. Zelenskio prašymu JAV svarsto didesnę paramą Ukrainai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį sakė, kad kalbėjosi telefonu su savo kolega, JAV prezidentu Joe Bidenu ir aptarė finansinę paramą bei sankcijas Rusijai, Ukrainai patiriant vis intensyvesnį Maskvos puolimą.

„Vykstant nuolatiniam dialogui, turėjau dar vieną pokalbį su @POTUS, – tviteryje parašė V. Zelenskis, turėdamas galvoje JAV prezidentą. – Į darbotvarkę buvo įtraukti saugumo, finansinės paramos Ukrainai ir sankcijų Rusijai tęsimo klausimai.“

Keliomis valandomis anksčiau Ukrainos vadovas vaizdo ryšiu kreipėsi į JAV įstatymų leidėjus, prašydamas toliau teikti pagalbą jo apgultai šaliai ir įtraukti Rusijos naftos importą į juodąjį sąrašą.

Amerikiečių politikai pažadėjo papildomą 10 mlrd. USD pagalbos paketą, tačiau Baltieji rūmai kol kas atmetė galimybę įtraukti į sankcijas Rusijos naftos ir dujų sektorių, baimindamiesi, kad tai padidintų kainas ir pakenktų JAV vartotojams, kuriuos ir taip slegia rekordinė infliacija.

Plačiau skaitykite ČIA.

08:07 Sumai ir Mariupolis „ant humanitarinės katastrofos ribos“

Padėtis Sumų regione ir Mariupolio mieste yra „ant humanitarinės katastrofos ribos“, sekmadienio rytą televizijos kanalui „Ukraina-24“ sakė šalies vyriausybės patarėjas Vadimas Denisenko.

Šiuo metu šiaurinėje Sumų srities dalyje esančiuose Achtyrkos ir Trostjaneco miestuose netiekiama elektra ir vanduo, teigė jis.

Tačiau pridūrė, kad šeštadienio naktis praėjo „palyginti ramiai“, rašo BBC.

Anksčiau skelbta apie Ukrainos pareigūnų pranešimus, kad ankstesnės paliaubos, turėjusios leisti civiliams pabėgti iš Mariupolio, truko mažiau nei 30 minučių, nes vėl buvo pradėtas apšaudymas.

Tačiau Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ citavo Donecko separatistų vadą Eduardą Basuriną, kuris sakė, kad humanitarinis koridorius vėl gali būti atidarytas sekmadienį.

07:43 Bombarduojamas Černigovas

Rusija bombarduoja gyvenamuosius rajonus Černigovo mieste, teigia vietos pareigūnas, kurį cituoja „Sky News“.

Černigovo regiono vadas Viačeslavas Čausas paskelbė nuotrauką, kurioje, jo teigimu, matoma nesprogusi sovietų sukurta 500 kg sverianti FAB-500 bomba.

„Paprastai šis ginklas naudojamas prieš karinės pramonės objektus ir įtvirtintus statinius“, – rašo V. Čausas.

07:30 Prižadėjo daugiau palydovinio interneto

Šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė kalbėjęsis su JAV technologijų kūrėju Elonu Musku, kuris esą prižadėjo, kad kitą savaitę šalis gaus daugiau „Starlink“ palydovinio interneto terminalų.

„Kalbėjausi su Elonu Musku. Esu jam dėkingas už paramą Ukrainai žodžiais ir darbais“, – tviteryje rašė V. Zelenskis.

Ketvirtadienį E. Muskas sakė, kad „Starlink“ yra vienintelė ne rusiška ryšių sistema, vis dar veikianti kai kuriose Ukrainos dalyse po Rusijos invazijos.

07:15 Lietuvoje sekmadienį lankysis aukščiausias JAV karinis pareigūnas – Generalinio štabo viršininkas generolas Markas A. Milley

Svečias susitiks su Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu ir lankys Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje dislokuotus Jungtinių Valstijų karius.

JAV kariuomenės atstovas lankosi regione tvyrant įtampai, kai Rusijos kariuomenė praėjusią savaitę įsiveržė į Ukrainą ir pradėjo karą.

Rusijos veiksmai sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje. Vakarų valstybės į invaziją atsakė griežtomis sankcijomis Rusijai ir visokeriopa, įskaitant karinę, paramą Ukrainai.

07:12 „Visa“ ir „Mastercard“ įšaldo operacijas Rusijoje

Mokėjimo kortelių milžinės „Visa“ ir „Mastercard“ šeštadienį paskelbė stabdančios veiklą Rusijoje, prisidėdamos prie daugelio stambių JAV bendrovių, atsiribojusių nuo Maskvos dėl jos invazijos į Ukrainą.

„Mastercard“ nurodė, kad „atsižvelgdama į dabartinio konflikto beprecedentį pobūdį ir neaiškią ekonominę aplinką“ nusprendė sustabdyti tinklo paslaugas Rusijoje.

„Visa“ savo ruožtu pranešė, kad „nedelsdama“ pradės „dirbti su klientais ir partneriais Rusijoje, kad sustabdytų visas „Visa“ operacijas artimiausiomis dienomis“.

07:00 Į Lietuvą atvyksta JAV diplomatijos vadovas A. Blinkenas

Į Lietuvą sekmadienį atvyksta Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovas Antony Blinkenas, kuris lanko Belgiją, Lenkiją, Moldovą ir Baltijos šalis, siekdamas patvirtinti Vašingtono paramą Ukrainai.

Kovo 3–8 dienomis vykstanti kelionė „tęsia plačias konsultacijas ir koordinavimąsi su NATO sąjungininkais ir Europos partneriais dėl besitęsiančio Rusijos iš anksto suplanuoto neišprovokuoto ir nepateisinamo karo prieš Ukrainą“, pranešime skelbia Valstybės departamentas.

Jungtinių Valstijų ambasada Vilniuje pranešė, jog A. Blinkenas Vilniuje susitiks su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda, ministre pirmininke Ingrida Šimonyte ir užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu bei „aptars bendras pastangas remiant Ukrainą, stiprinant NATO, skatinant demokratiją ir žmogaus teises bei puoselėjant gilesnį ekonominės veiklos ir energetikos bendradarbiavimą“.

23:11 „Shell Oil“ iš rusiškos naftos gautą pelną skirs Ukrainos karo pabėgėliams

Naftos kompanija „Shell Oil“ skirs pelną, gautą iš paskutinio žaliavos iš Rusijos įsigijimo, fondui, skirtam remti Ukrainos karo pabėgėlius, skelbia CNN.

„Įsipareigojame pelną, iš riboto kiekio rusiškos naftos, kurį turime įsigyti, skirti dedikuotam fondui. Dirbsime su pagalbos partneriais ir humanitarinėmis organizacijomis ateinančiomis dienomis ir savaitėmis, kad nuspręstume, kam pinigai galėtų būti geriausiai skirti, kad palengvintume siaubingas karo pasekmes, kurias patiria Ukrainos žmonės“, - teigiama kompanijos pranešime.

23:09 J. Bidenas kreipėsi į Rusijos gyventojus

Joe Bidenas, JAV prezidentas, kreipėsi į rusų tautą, sakydamas, jog jie nėra JAV priešai.

„Netikiu, kad norite kruvino, destruktyvaus karo prieš Ukrainą – šalį ir žmones, su kuriais jus sieja tokie gilūs šeimos, istorijos ir kultūros ryšiai“, – J. Bideno žodžius socialiniame tinkle „Twitter“ skelbė JAV valstybės departamentas.

22:55 Išreikšdamas paramą Ukrainai A. Blinkenas susitiko su D. Kuleba

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šeštadienį susitiko su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba prie Lenkijos ir Ukrainos sienos, taip išreikšdamas solidarumą.

„Tikiuosi, kad Ukrainos žmonės įvertins tai kaip aiškų pareiškimą, kad turime draugų, kurie tiesiogine prasme stovi greta mūsų“, – sakė D. Kuleba po susitikimo su A. Blinkenu Korčovos-Krakoveco pasienio punkte. 

D. Kuleba sakė paraginęs savo kolegą iš JAV sustiprinti ginkluotės tiekimą Ukrainai, ypač naikintuvų ir oro erdvės gynybos sistemų, reikalingų kaunantis su Rusijos aviacija. 

22:21 Nikolajivas ruošiasi Rusijos pajėgų puolimui

Sunkioji Rusijos kariuomenės technika ir artilerija dislokavosi 25-30 km nuo Nikolajivo miesto, o jo meras Alesanderis Senkevichius praneša, kad jam labiausiai trūksta šalmų ir neperšaunamų liemenių, skelbia Ukrainos „Unian“.

Anot jo, Rusijos pajėgos miestą supa iš visų pusių, todėl kaupiami rezervai.

„Šiandien jie šaudė į mus nuo pietų iki vakaro, apsupo mūsų rajonus ir net centrą. Jie taip pat apšaudė mūsų patikros punktus, jie neveikia“, - sakė meras.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Atsistatydino Prancūzijos premjeras, E. Macronas turi paskelbti jo įpėdinį

Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Castexas pirmadienį naujienų agentūrai AFP pranešė, kad įteikė...

ES dėl rusiškos naftos embargo pasirengusi nutiesti naftotiekį į Vengriją

Europos Sąjunga (ES) pasirengusi finansuoti naftotiekio į Vengriją tiesimą – tai dar vienas bandymas įtikinti...

MC20 Cielo: pristatome naujojo Maserati spyder vardą Verslo tribūna

Modena, 2022 m. gegužės 16 d. – Maserati jau pasiruošė dar vieno naujo modelio pristatymui: tai visiškai...

Greitųjų COVID-19 testų byloje teismas valstybės naudai priteisė daugiau kaip 4 mln. Eur 1

Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, kad už greituosius koronaviruso testus buvo permokėta, ir dviem...

Švedijos premjerė: sieksime narystės NATO drauge su Suomija

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pirmadienį paskelbė, kad Švedija kartu su Suomija sieks...

V. Putinas: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO – ne grėsmė, bet karinės infrastruktūros plėtra gali „sukelti atsaką“ 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad nors Maskva Suomijos ir Švedijos sprendimo...

Finansų ministrė neatmeta, kad rudenį vėl gali būti tikslinamas biudžetas

Finansų ministerija šių metų rudenį gali siūlyti dar kartą tikslinti valstybės biudžetą, jei šalies...

Infografika: Rusijos karo Ukrainoje nuostoliai infrastruktūrai Premium

Remiantis gegužės 10 d. duomenimis, Rusijos sukelto karo Ukrainoje tiesioginiai nuostoliai šalies...

ES kol kas neranda konsensuso dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį bandė įveikti Vengrijos pasipriešinimą dėl karo...

EK naujausioje prognozėje karpo ES ir Lietuvos ekonomikos augimą

Europos Komisija (EK) savo pavasario ekonomikos augimo prognozėje sumažino ES, taip pat Lietuvos augimo...

Kompromiso dėl partnerystės siekiantys politikai siūlo įteisinti civilinę sąjungą

Antrą kartą tos pačios lyties santykius šią kadenciją siekiantys įteisinti parlamentarai parengė projektą,...

A. Anušauskas: Turkijos prieštaravimai – išsprendžiami

Ankaros prieštaravimai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO yra išsprendžiami, sako Lietuvos krašto...

Suomijos ir Švedijos parlamentuose vyksta debatai dėl NATO narystės

Suomijos ir Švedijos parlamentai pirmadienį pradėjo svarstyti abiejų šalių planus įstoti į NATO, kaimynėms...

JAV ir ES ketina glaudžiau koordinuoti puslaidininkių tiekimą bei kovą su Rusijos dezinformacija

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pirmadienį planuoja paskelbti apie bendras pastangas laiku nustatyti...

G. Landsbergis: Vengrijai blokuojant naftos embargą, situaciją galėtų išspręsti pagalba Ukrainos energetinei nepriklausomybei

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad derybos dėl naujo sankcijų paketo...

J. Borrellis: nėra garantijų dėl rusiškos naftos embargo greitu metu

Josepas Borrellis, Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas, pareiškė, jog nėra jokių garantijų, jog...

Buvęs „Goldman Sachs“ vadovas: recesijos rizika JAV „labai, labai didelė“

Lloydas Blankfeinas, buvęs „Goldman Sachs“ vadovas, paragino bendroves ir vartotojus ruoštis recesijai JAV,...

Rinkos
10:39
Vyriausybė apie lėšas slėptuvėms – pirmiausia reikia inventorizuoti turtą

Vyriausybė nepritaria Seimo narių iš opozicijos prašymams šių metų biudžete numatyti papildomai apie 36 mln.

Norvegijos ir Švedijos BVP pirmąjį ketvirtį smuko

Norvegijos ir Švedijos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį smuko, parodė naujausi oficialūs statistiniai...

Mažmeninė prekyba Kinijoje per metus susitraukė 11,1%

Kinijos nacionalinio statistikos biuro (NBS) pirmadienį paskelbti duomenys parodė, kad mažmeninės prekybos...

Prekyba
10:00

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku