Ekspertai skeptiškai vertina PPO galimybes išspręsti Lietuvos ir Kinijos prekybos ginčą

Publikuota: 2022-01-27
Atnaujinta 2022-01-27 14:16
Sigitas Besagirskas, Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos (VPVA) prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Sigitas Besagirskas, Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos (VPVA) prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Europos Sąjungai ketvirtadienį kreipusis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl neteisėto Kinijos ekonominio spaudimo Lietuvai ir Europos Sąjungai (ES), Lietuvos ekspertai skeptiškai vertina galimybę šioje organizacijoje išspręsti Lietuvos ir Kinijos prekybos ginčą.

Papildyta R. Vilpišausko ir V. Sinkevičiaus komentarais 

Verslo atstovas Sigitas Besagirskas sako, jog Kinija turi didelę įtaką kitoms PPO narėms, todėl teigiamo rezultato tikėtis neverta. Politologas Ramūnas Vilpišauskas atkreipia dėmesį, kad ginčo sprendimas gali užtrukti, todėl abejoja, ar artimiausiu metu Kinija koreguos savo politiką Lietuvos atžvilgiu.

Tuo metu EK narys Virginijus Sinkevičius mano, kad dėl kai kurių Bendrijos šalių priklausomybės nuo Kinijos staigių pokyčių tikėtis nereikėtų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kinijos įtaka

S. Besagirskas, Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos (VPVA) prezidentas, teigė abejojantis teigiamais būsimų procedūrų rezultatais, nes Kinija turi didelę įtaką kitoms PPO narėms.

„Žinant, kad Kinija visiškai valdo PPO, kad neformaliai jos kišenėse yra daugelio Afrikos ir Azijos šalių balsai, kai kurių Lotynų Amerikos šalių balsai, taip kad ES ir JAV tikrai neatsvers jų balsų“, – BNS sakė S. Besagirskas.  

Be to, pasak jo, Kinijos veiksmus bus sunku įrodyti, nes jos taikomos sankcijos yra neoficialios.

„Nėra jokio oficialaus nurodymo Kinijos verslui nedraugauti su Lietuva, netiekti prekių, nepirkti prekių. Kinija visada gali pasakyti, kad čia yra atskirų įmonių klausimas, kad kažkuri įmonė nebenori pirkti lietuviškos produkcijos arba nebenori tiekti komponentų lietuviškai įmonei“, – teigė S. Besagirskas.  

Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas, sako, jog svarus įrodymas šioje situacijoje yra vien Lietuvos eksporto į Kiniją nuosmukis. Jis atkreipia dėmesį į tai, kad ES sureagavo pakankamai operatyviai, o Bendrijos kreipimasis į PPO tik patvirtina problemą.

„Čia turbūt yra tas kietasis įrodymas, kad, jeigu staiga (Lietuvos – BNS) eksportas į Kiniją sustojo, vien šitie duomenys leidžia su tam tikru stipresniu pagrindu skųstis tiek Europos Komisijai, tiek PPO“, – įsitikinęs ekonomistas.

Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Anksčiau T. Povilauskas, remdamasis Kinijos muitinės duomenimis, BNS teigė, kad 2021 metų gruodį eksportas iš Lietuvos į Kiniją siekė tik 3 mln. Eur – 11,5 karto mažiau nei 2020-aisiais tuo pat metu (30 mln. Eur).

„Reikia žiūrėti, kokie bus duomenys sausį ir vasarį apie Lietuvos prekių eksportą į Kiniją ir, vėlgi, jeigu jis bus minimalus, tai bus įrodymas ir ES, ir PPO, kad tos problemos tęsiasi“, – ketvirtadienį teigė T. Povilauskas.

Ginčas PPO – ilgai trunkantis procesas

Pasak Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriaus R. Vilpišausko, ginčo sprendimas PPO yra bene pagrindinis galimas Bendrijos atsakas į Kinijos keliamus iššūkius, tačiau jis gali užtrukti.

„Manau, kad toks atsakas ir buvo labiausiai tikėtinas ir šioje situacijoje yra pagrindinis. Nes kitokios ES svarstomos priemonės, sakykim, prieš išorės spaudimą nukreipto instrumento pritaikymas, kurį neseniai pasiūlė EK, tik pradėtas svarstyti valstybių narių ir diskusijos dėl jo užsitęs“, – kalbėjo politologas.

„Gera žinia ta, kad ES procedūros veikia, EK dirba laikydamasi šioje srityje galiojančių taisyklių, bet (...) tikėtis greito problemos sprendimo tikrai nevertėtų“, – sakė jis.

R. Vilpišauskas taip pat mano, jog Pekino ekonominį spaudimą bus sunku įrodyti, nes veikiama neformaliai.

„Žinant Kinijos komunistų partijos įtaką šalies įmonėms ir įvairioms kitoms gyvenimo sritims, dažnai užtenka viešai pareikšti vienokią ar kitokią nuomonę, į kurią atsižvelgia Kinijos įmonės, žiniasklaida, o tuo labiau – valstybės institucijos“, – teigė R. Vilpišauskas.

Pasak jo, problemos nagrinėjimą taip pat gali apsunkinti spaudimą patiriančių ES įmonių nenoras apie tai kalbėti.

„Jos tikisi išsaugoti ekonominius ryšius su Kinija, perspektyvas toliau šioje rinkoje veikti. Tam, kad PPO procesas vyktų, reikia turėti pakankamai surinktų įrodymų, galbūt EK pavyko kažkiek jų surinkti, bet, tikėtina, tai ir toliau gali lėtinti procesą“, – kalbėjo politologas.

Kinijai naudinga PPO krizė

R. Vilpišauskas taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog bet kokį PPO sprendimą Kinija turi galimybę užginčyti.

„Nusprendus, kad Kinija taiko neteisėtas priemones, Kinija sprendimą gali užginčyti, pateikti apeliaciją ir tada apskritai visas procesas gali sustoti dėl to, kad apeliacijos mechanizmas keletą metų neveikia“, – sakė jis.

Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ramūnas Vilpišauskas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Dar Donaldo Trumpo administracijos veikimo laikotarpiu buvo sutrikdyta PPO veikla, kai JAV užblokavo apeliacinio komiteto narių skyrimą ir padarė šią instituciją iš esmės neveiksnią. D. Trumpo administracija laikėsi pozicijos, kad šis komitetas viršija savo įgaliojimus.

Šalies valdymą perėmęs Joe Bidenas šio klausimo kol kas neišsprendė, sakydamas, jog JAV „ir toliau turi sisteminių rūpesčių“ dėl komiteto veikimo.

„Kinijoje atsakingi pareigūnai, manau, supranta tiek PPO veikimo ypatumus, tiek tai, kiek tokios bylos trunka. Dėl to labai abejoju, ar artimiausiu metu Kinija koreguos savo politiką Lietuvos ar su Lietuvos įmonėmis prekiaujančių kitų Europos šalių įmonių atžvilgiu“, – sakė R. Vilpišauskas.

Priklausomybės mažinimas

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas EK narys Virginijus Sinkevičius sako, kad nors EK remia Lietuvą ir su ja solidarizuojasi, dėl kai kurių Bendrijos šalių priklausomybės nuo Kinijos rinkos staigių pokyčių tikėtis nereikėtų.

„Svarbu mums patiems, Europos Sąjungai, identifikuoti taškus (...), dėl kurių mes esame galbūt per daug priklausomi nuo Kinijos, trumpinti tas vertės grandines, kelti jas į Europą, bet tai nebus procesai, kurie įvyks per naktį“, – ketvirtadienį  Žinių radijui teigė V. Sinkevičius.

Virginijus Sinkevičius – Lietuvos Respublikos Ekonomikos ir inovacijų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Virginijus Sinkevičius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

„Realybė yra tokia, kad kai kurios šalys narės yra ypatingai priklausomos nuo Kinijos rinkos, Kinija yra didžiausia jų prekybos partnerė. Ir, aišku, tikėtis iš tų šalių narių kažkokių staigių veiksmų ir pokyčių būtų naivu“, – pridūrė jis.

Pasak V. Sinkevičiaus, būtina stiprinti nepriklausomybę nuo trečiųjų šalių, tačiau tarptautinės prekybos kuriami ryšiai turi vystytis.

„Priklausyti, nesvarbu, ar nuo Kinijos, ar Rusijos, kaip mes matome energetikos situaciją, bet kurios trečiosios šalies, yra pavojinga. Aišku, mes savo tą nepriklausomumą turime stiprinti. Iš kitos pusės prekyba kuria daug darbo vietų Europos Sąjungai ir europiečiams ir, aišku, prekybiniai santykiai privalo vystytis“, – teigė eurokomisaras.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
17:30
JK ir ES vėl priartėjo prie prekybos karo slenksčio

Artimiausiomis savaitėmis Jungtinė Karalystė (JK) vienašališkai parengs naują prekybos su Šiaurės Airija po...

Europoje – pirmieji svarstymai dėl palūkanų kėlimo iškart 50 bazinių punktų

Klaasas Knotas, Nyderlandų centrinio banko vadovas, įsitikinęs, kad Europos centrinis bankas (ECB) turėtų...

Rinkos
17:03
Suomija nemokės Rusijai už dujas rubliais

Suomijos valstybinė dujų bendrovė „Gasum“ atmeta Rusijos reikalavimą už jos eksportuojamas gamtines dujas...

Suomių parlamentas remia šalies narystę NATO

Didžioji dauguma Suomijos parlamento narių antradienį per balsavimą parėmė iniciatyvą teikti paraišką dėl...

Infografika: Ukrainos skelbiami rusų nuostoliai pranoksta viso Čekijos karinio personalo skaičių Premium

Ukrainos gynybos ministerija kasdien skelbia naujausius skaičius apie Rusijos kariuomenės patirtus nuostolius...

Pataisytas biudžetas: kyla NPD, didėja deficitas, keičiasi skolos rodiklis 8

Seimas pataisė 2022-ųjų biudžetą – dėl neapibrėžtų ekonominių perspektyvų teko didinti išlaidas, koreguoti...

Suomija ir Švedija vieningai pateiks stojimo į NATO paraiškas

Suomija ir Švedija antradienį per iškilmingą ceremoniją, dalyvaujant abiejų valstybių vadovams, paskelbė...

Daugėja Lietuvos gyventojų, gimusių Vakarų Europoje

Pernykštis gyventojų ir būsto surašymas rodo, kad Lietuvoje auga gyventojų, gimusių Vakarų Europoje,...

V. Adamkus: Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant Rusijos užpultą Ukrainą

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant...

„Profarma“ žada skųsti nuosprendį dėl greitųjų testų 1

Bendrovė „Profarma“ antradienį pranešė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui skųsianti sprendimą greitųjų COVID-19...

Izraelis didina dujų gavybą

Izraelis puoselėja ambicingus gamtinių dujų gavybos jūros šelfe didinimo planus, tikėdamasi artimiausioje...

Pramonė
10:00
Pirmadienį nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų

Praėjusią parą nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų, nė vienas žmogus nemirė, rodo antradienį paskelbti...

Prezidentūrą nuvylė Vengrijos sprendimas blokuoti Rusijos naftos embargą 1

Vengrijos sprendimas blokuoti Europos Sąjungos siekį įvesti Rusijos naftos embargą – nuviliantis, sako...

Teismas per Rusijos URM M. Gorbačiovui išsiuntė Sausio 13-osios įvykių ieškinio dokumentus

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusią savaitę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė Sausio...

Iš „Azovstal“ į separatistų kontroliuojamus Ukrainos miestus evakuota šimtai Ukrainos gynėjų 6

Daugiau kaip 260 pulko „Azov“ ir kitų Ukrainos pajėgų dalinių karių, atkakliai gynusių „Azovstal“...

Kabeliai - labai svarbus vėjo jėgainių parko patikimumo rodiklis Verslo tribūna

Pernai spalį Ekonomikos reikalų ir susisiekimo ministerija žiniasklaidos ir tyrimų bendrovei „Kantar“ užsakė...

Pramonė
06:30
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
06:20
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 6

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
06:00
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
05:45

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku