Ekonomistai skeptiškai vertina siūlymus mažinti PVM tarifus

Publikuota: 2022-01-27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentui ir Vyriausybei prakalbus apie galimybę stabilizuoti smarkiai išaugusias šildymo, maisto produktų kainas galbūt mažinant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus, ekonomistai sako, kad toks sprendimas norimo efekto neduos, atvirkščiai – tai gali labai pabloginti biudžeto pajamų surinkimą.

Laikinas PVM mažinimas – žalingas valstybei 

„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas skeptiškai vertina siūlymus mažinti PVM, ypač šildymui, nes, jo teigimu, tarifo sumažinimas keliais procentiniais punktais kelis kartus išaugusių šildymo, elektros ir dujų kainų situacijos iš esmės nepagerins.

„Lietuva yra energetinių išteklių importuotoja – tiek dujų, tiek naftos, tiek elektros, tai mes kaip baronas Miunchauzenas savęs už plaukų neištrauksime iš balos mokesčius sumažindami, nes ta sąskaita vis tiek turės būti sumokėta“, – sakė Ž. Mauricas.

Ekonomisto teigimu, daugelio šalių, tarp jų ir Lietuvos, patirtis rodo, kad siekiamo efekto dėl PVM sumažinimo paprastai nebūna, ypač jei tas sumažinimas yra laikinas, o didesnę dalį naudos pasiima paslaugų teikėjai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ž. Mauricas pabrėžia, kad PVM šildymui sumažinimas būtų nesąžiningas ir ekonomiškai nepagrįstas, be to, jis iš esmės atitektų tik turtingiems žmonėms.

„Labiausiai ši lengvata nugultų turtingų žmonių kišenėse, turtingų tiesiogine to žodžio prasme – turinčių daug NT turto, nes mažiausias pajamas uždirbantiems gyventojams yra tikrai pakankamai dosnus kompensavimas, galbūt žmonės tik nežino apie tokią galimybę“, – sakė Ž. Mauricas. 

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas taip pat pasisako prieš PVM sumažinimą, nes tai neduos įsivaizduojamo efekto: nebus naudingi vartotojams, bet padarys žalos valstybei dėl sumažėjusių pajamų. 

„Pavyzdžiui, jei Rusija toliau eis eskalacijos keliu, kas reikš tolesnį dujų ir naftos kainų augimą, tai net sumažinus keliais procentais PVM šildymui gali teoriškai kainos ne tik nesumažėti, o net padidėti, tuo tarpu įplaukos iš PVM gerokai nukris, o pastarosios generuoja per 40% visų biudžeto pajamų“, – aiškino ekonomistas.

A. Izgorodino teigimu, biudžeto skyles užlopyti bus sunkiau, nes finansų rinkos šiemet pradeda griežčiau žiūrėti į valstybes, kurios nesilaiko viešųjų finansų tvarumo. 

„Kitaip sakant, pigių pinigų era pasibaigia, taip pigiai skolintis kaip, pavyzdžiui, pagalbai dėl kovido Lietuva jau nebegalės“, – sakė ekonomistas.

„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis abejoja, kad politikų pasiūlymai koreguoti PVM tarifą ar imtis kitų laikinų mokestinių lengvatų yra tinkamas būdas kovoti su aukšta infliacija.  

„Kai prabėgomis bandoma kažką pakeisti, sukuriama didžiulė biurokratinė našta ir neapibrėžtumas verslui, ir patiems gyventojams, neaišku, ar bus naudos. Kaip rodo Europos Komisijos tyrimai, labai dažnai PVM lengvatų galutiniai vartotojai negauna, ypač, kai lengvatos laikinos, niekas nepuola keisti kainų, kainodaros. Dėl to siūlyčiau susilaikyti nuo trumpalaikių kaitaliojimų“, – sakė N. Mačiulis. 

Pasak jo, dabartinė infliacija yra laikina, o mokesčių sistemą koreguoti atsižvelgiant tik į trumpalaikius sutrikimus nėra geras principas.

„Lietuvoje nereikėtų sureikšminti dabartinio kainų šuolio, kuris lemia infliaciją, nes jau pavasarį, o ypač antroje metų pusėje ji sparčiai mažės“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Lenkijos pavyzdys – vienas blogiausių 

Viešus politikų siūlymus apie laikiną tarifų mažinimą jis vertina kaip bandymą kartoti kaimyninės Lenkijos, kurioje pusmečiui panaikintas PVM daugeliui produktų, veiksmus, tačiau juos „Swedbank“ ekonomistas laiko populizmu.

„Aš suprantu, kad politikai dairosi į Lenkiją, bet Lenkija daro iš esmės klaidą, užsiima populizmu ir sprendžia kitas savo problemas, nykstantį populiarumą bando užglaistyti dalindama dovanėles per PVM lengvatas ar sumažintą akcizą“, – sakė N. Mačiulis.

Vilniaus ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas Algirdas Bartkus sako, kad pasiūlymai taikyti PVM lengvatas gali ne tik neišspręsti augančių kainų problemos, bet ir nulemti rimtesnius nemalonumus ateityje. 

„Tokiu sprendimu problema perkeliama į ateitį arba sukuria dar didesnę problemą. Vėliau, kai PVM atstatys, tuomet kainos šoktels dar į aukštesnį lygį nei tuo atveju, jeigu tokių manipuliacijų nebūtų“, – sakė ekonomistas.

A. Bartkaus teigimu, nereikėtų sekti Lenkijos pavyzdžiu.

„Tai vienas iš blogiausių pasiūlymų, kokį tik esu girdėjęs. Jeigu kaimynai nori nusiskandinti, tai jų valia. Mes tokių kvailų žingsnių neturėtume daryti“, – sakė ekonomistas.

Lengvatinis PVM maistui galėtų būti nuolatinis, reikėtų mažinti darbo apmokestinimą.

Anot N. Mačiulio, norint išspręsti problemas reikia diskutuoti apie struktūrinius, ilgalaikius mokesčių sistemos pokyčius, kad ji būtų efektyvesnė, teisingesnė ir padėtų mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams.

„Tikrai galima pradėti diskusiją apie nuolatinį lengvatinį PVM tarifą maisto produktams, kaimyninės šalys tai turi, daugelis Europos Sąjungos šalių turi. Vertinti ar taikyti visiems produktams, ar tam tikram, kokie bus tokių lengvatų finansavimo šaltiniai, tokiu atveju tai būtų kokybiška diskusija, vedanti prie potencialiai produktyvios mokesčių reformos“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Pasak A. Izgorodino, reinvestuojamo įmonių pelno neapmokestinimas taip pat būtų reali pagalba, nes šiuo metu Lietuvos verslas negali investuoti tiek, kiek nori, į plėtrą, nes įmonėms trūksta apyvartinio kapitalo, jos turi mokėti avansu už įvairias žaliavas ir energetinius resursus.

„Reinvestuojamo pelno lengvata galėtų sumažinti spaudimą įmonių apyvartinėms lėšoms ir labiau paskatinti įmones investuoti į plėtrą. Pastarosios reiškia, kad bus samdomi nauji darbuotojai, kuriamos naujos darbo vietos, mokami mokesčiai“, – sakė A. Izgorodinas. 

Ž. Maurico teigimu, valdžiai reikėtų mažinti ne vartojimo, o darbo apmokestinimą.

„Mokesčius reikėtų mažinti darbo jėgai, o ne vartojimui. Jeigu mes neturėsime darbuotojų, galime turėti kokį nori šildymą, vis tiek nieko nepasieksime“, – sakė Ž.Mauricas.

„Tas pats ir su kapitalo mokesčiais, valdžia galėtų jų bent jau nedidinti ir tai jau būtų stiprinamas konkurencinis šalies pranašumas esant iššūkiams su Kinija, Rusija, Baltarusija“, – pridūrė ekonomistas.

VŽ jau rašė apie išsiskyrusias premjerės ir prezidento pozicijas PVM lengvatų klausimu. Apie tai plačiau galima perskaityti čia.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
2022.05.20
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Verslo aplinka
2022.05.20
Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku