NATO baigia ruošti raštiškus atsakymus Rusijai

NATO artėja prie savo rašytinių pasiūlymų Maskvai užbaigimo ir turėtų juos pateikti dar šią savaitę, trečiadienį pranešė Aljanso diplomatai, Rusijai anksčiau iškėlus virtinę saugumo reikalavimų.
Daugelis Rusijos reikalavimų yra nepriimtini arba nerealūs, tačiau atsakyme nurodoma keletas problemų, kurias sprendžiant įmanomas bendradarbiavimas, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Vakarų diplomatas.
Klausimas, ar tai yra būtent tai, ko nori Rusija, pridūrė jis.
Maskva nustebino Vakarus gruodžio mėnesį pateikusi du sutarčių su JAV ir NATO projektus, kurių įgyvendinimas smarkiai sumažintų Vašingtono įtaką Rytų Europoje.
Reikalavimai buvo pateikti tvyrant įtampai, Maskvai prie sienos su Ukraina sutelkus maždaug 100.000 karių, sukeldama Vakarų būgštavimų dėl didelio masto invazijos į šią šalį.
Kremlius reikalauja iš NATO garantijų, kad provakarietiškas Kijevas niekada nebus priimtas į karinį aljansą, ir šis atitrauks savo pajėgas iš savo valstybių narių teritorijos Rytų Europoje.
Tuo metu NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad Aljansas yra pasirengęs įsiklausyti į Rusijos rūpesčius, tačiau tvirtina, kad NATO neis į kompromisą dėl savo pagrindinių principų, įskaitant aljanso partnerių teisę pačioms pasirinkti savo kelią.
Be to, jis sudarė sąrašą klausimų, kuriuos aljansas nori aptarti su Maskva, įskaitant ginklų kontrolę, nusiginklavimą, karinės veiklos skaidrumą ir rizikos mažinimo mechanizmus.
J. Stoltenbergas antradienį televizijai CNN sakė, kad NATO savo pasiūlymus Kremliui pateiks šią savaitę, lygiagrečiai su atskiru Vašingtono paruoštu atsakymu.
Rusija sako laukianti šių atsakymų raštu, kad galėtų nuspręsti, ar tęsti derybas po to, kai ankstesniuose susitikimuose su JAV ir NATO pareigūnais nepavyko pasiekti proveržio.
Vakarų sąjungininkės tvirtina, kad toliau yra pasiryžusios ieškoti diplomatinių būdų krizei išspręsti, tačiau grasina Maskvai griežtomis sankcijomis, jeigu ji surengtų naują invaziją į Ukrainą.
Tuo metu Kremlius sako neketinantis siųsti savo karių per sieną ir kaltina JAV ir NATO įtampos kurstymu.
Maskva sako sulaukusi žodinių atsakymų
Rusija jau sulaukė tam tikrų atsakymų į savo klausimus, susijusius su Maskvos pateiktais pasiūlymais dėl saugumo garantijų, tačiau kol kas tik žodžiu, trečiadienį pareiškė užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruško.
Taip, jau sulaukėme tam tikrų atsakymų į mūsų klausimus, kol kas tik žodžiu. Tačiau pirmiausia norėtume žinoti, kodėl kai kurie mūsų pasiūlymai yra nepriimtini, sakė jis žurnalistams Valstybės Dūmoje.
VŽ jau rašė, kad ieškant diplomatinio sprendimo iš padėties Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį ketina pasikalbėti su V. Putinu.
Penktadienį ryte surengsiu derybas telefonu su (Rusijos VŽ) prezidentu, sakė E. Macronas, šalia stovint Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui.
Tai būtina norint aptarti esamą situaciją, susidaryti aiškesnį vaizdą. Tai bus dialogas išsiaiškinimui, pridūrė E. Macronas.
E. Macronas antradienį perspėjo, kad Rusija patirs sunkių pasekmių, jei užpuls Ukrainą, ir tvirtino, kad Paryžius ir Berlynas vieningai akcentuoja deeskalavimo būtinybę.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti