J. Bidenas apie V. Putino veiksmus: spėčiau, kad jis bandys veržtis, jam reikia kažką daryti

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį surengė retą asmeninę spaudos konferenciją, kurios metu sakė manantis, kad Rusija veršis į Ukrainą, bet įspėjo, kad Maskva sumokėtų didelę kainą už plataus masto intervenciją į Ukrainą.
Pranešimas yra papildytas antru ir trečiu skyreliu.
Pasak J. Bideno, jis netiki, kad Vladimiras Putinas nori karo, bet Rusijos prezidentas sukūrė situaciją, kurią dabar itin sunku sušvelninti, ir tai lengvai galėtų tapti nevaldoma.
Spėčiau, kad jis veršis. Jam reikia kažką daryti, sakė J. Bidenas ir prognozavo nedidelį įsiveržimą Jungtinėms Valstijoms išbandyti.
JAV prezidentas kalbėjo spaudos konferencijoje, skirtoje pirmosioms jo valdymo metinėms, jos metu aptarta ir virtinė JAV vidaus politikos aktualijų.
Rusijai sutelkus prie Ukrainos sienos daugiau kaip 100.000 karių ir karinės technikos, Vakarai sunerimo dėl Ukrainai iškilusios grėsmės.
J. Bidenas įspėjo Maskvą nerengti visapusiškos invazijos ir sakė: Mūsų sąjungininkės ir partnerės yra pasirengusios primesti didelę kainą ir reikšmingą žalą Rusijai ir Rusijos ekonomikai.
Jei jie tikrai padarys, ką gali padaryti su prie sienos sutelktomis pajėgomis, Rusijai tai bus katastrofa, sakė J. Bidenas.
Įsiveržimo į Ukrainą kaina kalbant apie fizinę gyvybių netektį, rusams... bus didelė, pridūrė jis.
Kijevo nepasitenkinimas
Tačiau JAV lyderis išprovokavo kontroversiją užsiminęs, kad Vakarų atsakas gali būti ne toks vieningas, kalbant apie kokį nors ne konvencinį Rusijos veikimo metodą.
Baltųjų rūmų šeimininko komentarai sulaukė Kijevo nepasitenkinimo. J. Bidenas spaudos konferencijos metu teigė, kad Rusija sulauks ekonominių pasekmių, jeigu šalies pajėgos įžengs į Ukrainos teritoriją.
JAV prezidentas patikino, kad įsiveržimo į Ukrainą kaina būtų ir Rusijos finansinių operacijų doleriais apribojimas. Kalbėdamas apie Maskvai gresiančias sankcijas J. Bidenas pažymėjo, kad kol kas Vakarų šalys nėra suderinusios savo veiksmų, ką darys, jeigu Rusija pradės ne konvencinį karą, o pasirinks hibridinio karo veikimo metodą ar ,nedidelę invaziją.
Vienas dalykas jeigu Rusija pasirinks nedidelę invaziją, o mes liksime svarstyti tarpusavyje ką daryti, ko nedaryti. Tačiau jeigu jie iš tiesų visa apimtimi įgyvendins invaziją į Ukrainą su visa prie Ukrainos sienos sutelkta kariuomene, tai Rusijos laukia katastrofiškos pasekmės, - kalbėjo J. Bidenas.
Vėliau J. Bidenas buvo paprašytas patikslinti, ką reiškia nedidelė invazija, Baltieji rūmai teigė, kad J. Bidenas nubrėžė liniją ties Rusijos pajėgos peržengia Ukrainos sieną ir žudo Ukrainos pajėgas.
Ukrainos pareigūnai teigė, kad J. Bidenas bandymas nubrėžti skirtį tarp nedidelės invazijos ir plataus masto įsiveržimo yra nepriimtinas.
Tai uždega V. Putinui žalią šviesą įsivežti į Ukrainą kaip jam patogiau, - CNN cituoja vieną neįvardintą Ukrainos pareigūną.
Niekada iš JAV administracijos negirdėjome tokių niuansų. Kijevas priblokštas, - CNN cituoja Ukrainos pareigūną.
Patikslino žodžius
Baltieji rūmai vėliau ėmėsi taisyti padėti ir teigė, kad J. Bidenas kalbėdamas apie Rusijos ataką prieš Ukrainą turėjo omenyje hibridinio karo veikimo būdus, pavyzdžiui kibernetinę ataką arba žaliųjų žmogeliukų scenarijų, palyginus su konvencine ataka, kuomet Rusijos sutelktos pajėgos įsiveržia į Ukrainos teritoriją.
Prezidentas J. Bidenas labai aiškiai nurodė Rusijos prezidentui: jeigu Rusijos karinės pajėgos peržengs Ukrainos sieną tai bus laikoma atsinaujinusia Rusijos invazija. JAV ir partneriai vieningai reaguos į šią situaciją įvesdami griežtas ir savalaikes sankcijas, - J. Bideno žodžius aiškino Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki.
Tačiau anot J. Psaki, J. Bidenas žino ir kitus Rusijos veikimo metodus.
J. Bidenas iš savo ilgametės patirties labai gerai žino, kad Rusija turi didelę agresyvių veikimo metodų knygą, kuri nebūtinai apima konvencinius karinius veiksmus, bet kibernetines atakas ir pasitelkiant sukarintas grupuotes. Tačiau J. Bidenas šiandien patvirtino, kad į tokius veiksmus taip pat bus atsakoma vieningomis ir griežtomis priemonėmis, - kalbėjo J. Psaki.
Tiesiai paklausta, ar J. Bidenas nebyliai leido Rusijai imtis ribotų veiksmų prieš Ukrainą, Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Emily Horne sakė, kad J. Bidenas kalbėjo apie nekarinį kišimąsi Ukrainoje.
Vis dėlto J. Bideno oponentai respublikonai griežtai kritikavo prezidentą dėl jo komentaro.
Joe Bideno silpnumas padrąsino Vladimirą Putiną. Jis tiesiog uždegė žalią šviesą Putinui įsiveržti į Ukrainą, socialiniame tinkle Twitter parašė respublikonų senatorius Tomas Cottonas.
Rusija trečiadienį pareiškė, kad Maskva ir toliau reikalaus JAV garantijų dėl NATO plėtros rytų kryptimi.
Užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, praeitą savaitę vadovavęs Rusijos delegacijai per Ženevoje surengtas saugumo derybas su JAV, dar kartą patvirtino, kad Maskva neketina įsiveržti į Ukrainą, nepaisant Vakarų nuogąstavimų.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad Rusijai yra būtinos Vakarų saugumo garantijos.
A. Blinkenas tęsia diplomatinę kelionę
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, tęsdamas diplomatinę kelionę Rusijai nuo įsiveržimo į Ukrainą atgrasyti, ketvirtadienį vyksta į Berlyną susitikti su svarbiomis sąjungininkėmis Europoje.
A. Blinkenas sieks vieningo fronto su kolegomis iš Prancūzijos ir Vokietijos, taip pat su britų jaunesniuoju užsienio reikalų ministru, o penktadienį įvyks jo susitikimas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.
Savo kelionę A. Blinkenas pradėjo trečiadienio apsilankymu Kijeve, kur pademonstravo paramą Ukrainai ir paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną laikytis diplomatinio ir taikaus kelio.
Vašingtonas atmetė Maskvos reikalavimus, o NATO vadovas Jensas Stoltenbergas šią savaitę tvirtino, kad Aljansas neis įk ompromisus dėl tokių pagrindinių principų kaip kiekvienos šalies teisė rinktis savo kelią.
Vakarai ne kartą įspėjo Rusiją, kad ji sumokės didelę kainą, jei įsiverš į Ukrainą, ir grasina ekonominėmis bei politinėmis sankcijomis.
Abiem stovykloms nenorint nusileisti, per virtinę Ženevoje, Briuselyje ir Vienoje įvykusių derybų tarp Vakarų ir Rusijos pareigūnų jokio proveržio nepadaryta.
NATO sąjungininkės užsiminė norinčios kalbėtis toliau, bet Maskva pareikalavo rašytinio atsakymo į savo reikalavimus dėl saugumo garantijų.
Tarp Rusijos reikalavimų yra karinės veiklos apribojimas buvusio Varšuvos pakto šalyse ir buvusiose sovietinėse respublikose, po Šaltojo karo įstojusiose į NATO.
Tačiau lankydamasis Kijeve A. Blinkenas sakė, kad penktadienį Ženevoje per susitikimą su S. Lavrovu tokio oficialaus atsakymo nepateiks.
Pasak jo, tai V. Putinas privalo išsklaidyti būgštavimus, kad Maskva planuoja įsiveržimą į provakarietišką Ukrainą.
Tuo metu nepateiksiu dokumento užsienio reikalų ministrui Lavrovui. Mums reikia pamatyti, kur esame ir ar lieka galimybių, Kijeve žurnalistams sakė A. Blinkenas po susitikimo su prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.
Turime pamatyti, kur esame, ir pažiūrėti, ar dar išlieka galimybių siekti diplomatijos ir dialogo, kuris, kaip jau sakiau, yra pats tinkamiausias kelias, sakė jis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti