J. Bidenas apie V. Putino veiksmus: spėčiau, kad jis bandys veržtis, jam reikia kažką daryti

Publikuota: 2022-01-20
Atnaujinta 2022-01-20 10:51
Joe Bidenas, JAV prezidentas. Oliverio Contreras (ZUMA/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Joe Bidenas, JAV prezidentas. Oliverio Contreras (ZUMA/„Scanpix“) nuotr.

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį surengė retą asmeninę spaudos konferenciją, kurios metu sakė manantis, kad Rusija veršis į Ukrainą, bet įspėjo, kad Maskva sumokėtų didelę kainą už plataus masto intervenciją į Ukrainą.

Pranešimas yra papildytas antru ir trečiu skyreliu. 

Pasak J. Bideno, jis netiki, kad Vladimiras Putinas nori karo, bet Rusijos prezidentas sukūrė situaciją, kurią dabar itin sunku sušvelninti, ir tai lengvai galėtų „tapti nevaldoma“.

„Spėčiau, kad jis veršis. Jam reikia kažką daryti“, – sakė J. Bidenas ir prognozavo „nedidelį įsiveržimą“ Jungtinėms Valstijoms išbandyti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

JAV prezidentas kalbėjo spaudos konferencijoje, skirtoje pirmosioms jo valdymo metinėms, jos metu aptarta ir virtinė JAV vidaus politikos aktualijų.

Rusijai sutelkus prie Ukrainos sienos daugiau kaip 100.000 karių ir karinės technikos, Vakarai sunerimo dėl Ukrainai iškilusios grėsmės.

J. Bidenas įspėjo Maskvą nerengti visapusiškos invazijos ir sakė: „Mūsų sąjungininkės ir partnerės yra pasirengusios primesti didelę kainą ir reikšmingą žalą Rusijai ir Rusijos ekonomikai.“

„Jei jie tikrai padarys, ką gali padaryti su prie sienos sutelktomis pajėgomis, Rusijai tai bus katastrofa“, – sakė J. Bidenas.

„Įsiveržimo į Ukrainą kaina kalbant apie fizinę gyvybių netektį, rusams... bus didelė“, – pridūrė jis.

Kijevo nepasitenkinimas 

Tačiau JAV lyderis išprovokavo kontroversiją užsiminęs, kad Vakarų atsakas gali būti ne toks vieningas, kalbant apie kokį nors ne konvencinį Rusijos veikimo metodą. 

Baltųjų rūmų šeimininko komentarai sulaukė Kijevo nepasitenkinimo. J. Bidenas spaudos konferencijos metu teigė, kad Rusija sulauks ekonominių pasekmių, jeigu šalies pajėgos įžengs į Ukrainos teritoriją.

JAV prezidentas patikino, kad įsiveržimo į Ukrainą kaina būtų ir Rusijos finansinių operacijų doleriais apribojimas. Kalbėdamas apie Maskvai gresiančias sankcijas J. Bidenas pažymėjo, kad kol kas Vakarų šalys nėra suderinusios savo veiksmų, ką darys, jeigu Rusija pradės ne konvencinį karą, o pasirinks hibridinio karo veikimo metodą ar „,nedidelę invaziją“.

„Vienas dalykas jeigu Rusija pasirinks nedidelę invaziją, o mes liksime svarstyti tarpusavyje ką daryti, ko nedaryti. Tačiau jeigu jie iš tiesų visa apimtimi įgyvendins invaziją į Ukrainą su visa prie Ukrainos sienos sutelkta kariuomene, tai Rusijos laukia katastrofiškos pasekmės“, - kalbėjo J. Bidenas.

Vėliau J. Bidenas buvo paprašytas patikslinti, ką reiškia „nedidelė invazija“, Baltieji rūmai teigė, kad J. Bidenas nubrėžė liniją ties „Rusijos pajėgos peržengia Ukrainos sieną ir žudo Ukrainos pajėgas“.

Ukrainos pareigūnai teigė, kad J. Bidenas bandymas nubrėžti skirtį tarp „nedidelės invazijos“ ir plataus masto įsiveržimo yra nepriimtinas.

„Tai uždega V. Putinui žalią šviesą įsivežti į Ukrainą kaip jam patogiau“, - CNN cituoja vieną neįvardintą Ukrainos pareigūną.

„Niekada iš JAV administracijos negirdėjome tokių niuansų. Kijevas priblokštas“, - CNN cituoja Ukrainos pareigūną.

Patikslino žodžius

Baltieji rūmai vėliau ėmėsi taisyti padėti ir teigė, kad J. Bidenas kalbėdamas apie Rusijos ataką prieš Ukrainą turėjo omenyje hibridinio karo veikimo būdus, pavyzdžiui kibernetinę ataką arba „žaliųjų žmogeliukų“ scenarijų, palyginus su konvencine ataka, kuomet Rusijos sutelktos pajėgos įsiveržia į Ukrainos teritoriją.

„Prezidentas J. Bidenas labai aiškiai nurodė Rusijos prezidentui: jeigu Rusijos karinės pajėgos peržengs Ukrainos sieną – tai bus laikoma atsinaujinusia Rusijos invazija. JAV ir partneriai vieningai reaguos į šią situaciją įvesdami griežtas ir savalaikes sankcijas“, - J. Bideno žodžius aiškino Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki.

Tačiau anot J. Psaki, J. Bidenas žino ir kitus Rusijos veikimo metodus.

„J. Bidenas iš savo ilgametės patirties labai gerai žino, kad Rusija turi didelę agresyvių veikimo metodų knygą, kuri nebūtinai apima konvencinius karinius veiksmus, bet kibernetines atakas ir pasitelkiant sukarintas grupuotes. Tačiau J. Bidenas šiandien patvirtino, kad į tokius veiksmus taip pat bus atsakoma vieningomis ir griežtomis priemonėmis“, - kalbėjo J. Psaki.

Tiesiai paklausta, ar J. Bidenas nebyliai leido Rusijai imtis ribotų veiksmų prieš Ukrainą, Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Emily Horne sakė, kad J. Bidenas kalbėjo apie nekarinį kišimąsi Ukrainoje.

Vis dėlto J. Bideno oponentai respublikonai griežtai kritikavo prezidentą dėl jo komentaro.

„Joe Bideno silpnumas padrąsino Vladimirą Putiną. Jis tiesiog uždegė žalią šviesą Putinui įsiveržti į Ukrainą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė respublikonų senatorius Tomas Cottonas.

Rusija trečiadienį pareiškė, kad Maskva ir toliau reikalaus JAV garantijų dėl NATO plėtros rytų kryptimi.

Užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, praeitą savaitę vadovavęs Rusijos delegacijai per Ženevoje surengtas saugumo derybas su JAV, dar kartą patvirtino, kad Maskva neketina įsiveržti į Ukrainą, nepaisant Vakarų nuogąstavimų.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad Rusijai yra būtinos Vakarų saugumo garantijos.

A. Blinkenas tęsia diplomatinę kelionę

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, tęsdamas diplomatinę kelionę Rusijai nuo įsiveržimo į Ukrainą atgrasyti, ketvirtadienį vyksta į Berlyną susitikti su svarbiomis sąjungininkėmis Europoje.

A. Blinkenas sieks vieningo fronto su kolegomis iš Prancūzijos ir Vokietijos, taip pat su britų jaunesniuoju užsienio reikalų ministru, o penktadienį įvyks jo susitikimas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Savo kelionę A. Blinkenas pradėjo trečiadienio apsilankymu Kijeve, kur pademonstravo paramą Ukrainai ir paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną laikytis „diplomatinio ir taikaus kelio“.

Vašingtonas atmetė Maskvos reikalavimus, o NATO vadovas Jensas Stoltenbergas šią savaitę tvirtino, kad Aljansas „neis įk ompromisus dėl tokių pagrindinių principų kaip kiekvienos šalies teisė rinktis savo kelią“.

Vakarai ne kartą įspėjo Rusiją, kad ji sumokės „didelę kainą“, jei įsiverš į Ukrainą, ir grasina ekonominėmis bei politinėmis sankcijomis.

Abiem stovykloms nenorint nusileisti, per virtinę Ženevoje, Briuselyje ir Vienoje įvykusių derybų tarp Vakarų ir Rusijos pareigūnų jokio proveržio nepadaryta.

NATO sąjungininkės užsiminė norinčios kalbėtis toliau, bet Maskva pareikalavo rašytinio atsakymo į savo reikalavimus dėl saugumo garantijų.

Tarp Rusijos reikalavimų yra karinės veiklos apribojimas buvusio Varšuvos pakto šalyse ir buvusiose sovietinėse respublikose, po Šaltojo karo įstojusiose į NATO.

Tačiau lankydamasis Kijeve A. Blinkenas sakė, kad penktadienį Ženevoje per susitikimą su S. Lavrovu tokio oficialaus atsakymo nepateiks.

Pasak jo, tai V. Putinas privalo išsklaidyti būgštavimus, kad Maskva planuoja įsiveržimą į provakarietišką Ukrainą.

„Tuo metu nepateiksiu dokumento užsienio reikalų ministrui Lavrovui. Mums reikia pamatyti, kur esame ir ar lieka galimybių“, – Kijeve žurnalistams sakė A. Blinkenas po susitikimo su prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.

„Turime pamatyti, kur esame, ir pažiūrėti, ar dar išlieka galimybių siekti diplomatijos ir dialogo, kuris, kaip jau sakiau, yra pats tinkamiausias kelias“, – sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija pritarė šalies narystei NATO

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija sekmadienį pareiškė, kad pritaria šalies prisijungimui prie...

Verslo aplinka
2022.05.15
Ankara: Suomija derybose dėl narystės NATO konstruktyvi, o Švedija – „provokuojanti“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį pagyrė Suomiją už konstruktyvų požiūrį,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos, Švedijos noras įstoti į NATO rodo, kad „agresija nenaudinga“

Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO po Rusijos invazijos į Ukrainą įrodys, kad „agresija yra nenaudinga“,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Prognozė: Šveicarijos rinkėjai pritarė „Netflix“ įstatymui, „Frontex“ plėtrai 2

Šveicarijos rinkėjai sekmadienį pritarė pasiūlymams priversti srautinio transliavimo paslaugų teikėjus skirti...

Verslo aplinka
2022.05.15
Šiaurės Korėja pranešė apie dar 15 „karštligės“ aukų

Šiaurės Korėja sekmadienį pranešė apie dar 15 žmonių mirtį nuo „karštligės“, šaliai paskelbus apie pirmuosius...

Verslo aplinka
2022.05.15
Nepaisydama draudimo, Indija galės eksportuoti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto 1

Indija sekmadienį pareiškė, kad nepaisydama apribojimų, apie kuriuos paskelbė prieš dvi dienas, vyriausybės...

Pramonė
2022.05.15
Kyjivas keičia sovietiniais laikais statytos Tautų draugystės arkos pavadinimą

Kyjivas šeštadienį pervadino dar sovietiniais laikais statytą ir ryšius su Maskva simbolizavusią arką, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą stoti į NATO

Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą įstoti į NATO, sekmadienį per spaudos konferenciją paskelbė...

Verslo aplinka
2022.05.15
Žiniasklaida: Stokholmas paraišką įstoti į NATO planuoja pateikti antradienį

Švedijos vyriausybė antradienį planuoja pateikti NATO oficialią paraišką priimti šalį į Vakarų gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.15
Palankūs ženklai: Ankaros ir Šiaurės šalių nesutarimai gali būti išspręsti

Derybos, kuriose siekiama išsklaidyti Turkijos abejones dėl Suomijos ir Švedijos planų stoti į NATO,...

Verslo aplinka
2022.05.15
NATO: Rusijos puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis

Rusijos kariuomenės puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis, sekmadienį pareiškė vienas aukšto rango NATO...

Verslo aplinka
2022.05.15
Į Klaipėdą atvyko didelis dujų krovinys iš JAV

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV. Tai jau antras...

Pramonė
2022.05.15
Pasaulis išgirdo „Kalush Orchestra“: „Google“ šovė į viršų „Azovstal“ ir „Mariupol“ paieškos

„Prašau padėti Ukrainai, Mariupoliui! Padėkite „Azovstal“! Jau dabar!“, – tokiais žodžiais vakar savo...

Verslo aplinka
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis žurnalistas: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
JAV per „rasistinių motyvų“ ataką nušauti 10 žmonių

Gerai ginkluotas baltasis 18-metis šeštadienį nušovė 10 žmonių vienoje parduotuvėje Niujorko valstijos mieste...

Verslo aplinka
2022.05.15
Norint kompensuoti prarastus Rytų krovinius, vien naujų rinkų Vakaruose nepakaks Premium 3

Vaidas Gaidelys, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius, sako, kad Rytų...

Logistika
2022.05.15
Ankara: Turkija pasirengusi aptarti su Suomija ir Švedija planus stoti į NATO

Turkija šeštadienį leido suprasti, kad yra pasirengusi aptarti Suomijos ir Švedijos planus stoti į NATO, nors...

Verslo aplinka
2022.05.14
Helsinkis neabejoja, kad pavyks įtikinti Turkiją nebeprieštarauti Suomijos narystei NATO

Helsinkis neabejoja, kad pavyks rasti „sprendimą“, galintį įtikinti Ankarą nebeprieštarauti Suomijos...

Verslo aplinka
2022.05.14
Floridoje griuvo daugiabutis – nukentėjusiesiems kone 1 mlrd. Eur kompensacija Premium

Per daugiabučio griūtį JAV Floridos valstijoje nukentėję žmonės ir aukų artimieji teisme pasiekė susitarimą,...

Statyba ir NT
2022.05.14
Sustabdyta „Lifosa“ paliko Kėdainius be pigesnės šilumos

Kėdainių fosforo trąšų gamyklai „Lifosa“ sustabdžius veiklą, miestas liko be pigesnės šilumos – ją iki...

Verslo aplinka
2022.05.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku