Saugumo forume Vilniuje svarstoma, kaip galėtų būti išvengta karo scenarijaus

Publikuota: 2022-01-19
Atnaujinta 2022-01-19 13:15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Rusijai eskaluojant įtampą Ukrainos pasienyje Vakarų pasaulis turi padaryti viską, kad išvengtų karo scenarijaus, sako Vilniuje trečiadienį vykstančio tarptautinio saugumo forumo dalyviai.

Tekstas papildytas dar kelių ekspertų pasisakymais. 

Forumą surengusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas pažymėjo, kad prie Ukrainos sienos karines pajėgas sutelkusi Rusija „stengiasi įkaitinti geopolitinę temperatūrą, eskaluoti situaciją, sukurti strateginį netikrumą“.

„Neleisti Rusijai pasiekti savo tikslų“

„Šis netikrumas gali sukurti labai daug problemų, aišku, mes galime kalbėti apie karinį išpuolį, eskaluojamą situaciją, galbūt kažkas pradės derybas su Rusija dėl tam tikrų sąlygų, bet čia ir yra didžiausia rizika – pradėti derybas dėl Rusijos keliamų sąlygų“, – sakė L. Kasčiūnas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot NSGK vadovo, „kuomet Rusija eskaluoja situaciją, ji žino, kad kas nors ateis iš Vakarų, stengsis pradėti derybas ir viskas vyks pagal jos sąlygas, ir Rusijai galiausiai pavyks pasiekti savo geopolitinių tikslų“.

„Jie yra aiškūs – užkirsti kelią Ukrainai ir Sakartvelui tapti NATO valstybėmis, padaryti taip, kad Baltijos valstybės taptų antrarūšėmis Šiaurės Atlanto organizacijoje. Mes neturime leisti taip nutikti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pasak jo, Lietuva šioje situacijoje mato tris raudonas linijas, ties kuriomis negalima nusileisti: NATO erdvėje negali būti kelių pakopų saugumo zonų, turi būti išlaikyta NATO atvirų durų politika, būtina siekti  Baltarusijos nepriklausomybės nuo Rusijos.

Suomių politikas: spręsim dėl narystės NATO

Buvęs Suomijos premjeras, parlamento pirmininko pavaduotojas Anttis Rinne pažymėjo, kad jau ne vienerius matus matyti Rusijos karinis aktyvumas ir Vakarų šalys dabar turi padaryti viską, kad išvengtų „karo ir griuvimo Europoje“.

Jis taip pat akcentavo, kad po Antrojo pasaulinio karo neutraliteto politikos besilaikiusi Suomija tik pati apsispręstų dėl narystės NATO. 

„Suomijai įtakos nedarys jokios supergalios“, – sakė A. Rinne.

„Jau ne vienerius metus Rusija imasi veiksmų, ji okupavo Krymo pusiasalį, pažeisdama tarptautinę teisę, taip pat Rytų Ukrainoje sutelkta Rusijos armija ir visa tai labai padidino įtampą ir pasauliniu mastu, ir prie mūsų sienos. Tai yra dideli iššūkiai, kurie reikalauja bendradarbiavimo ir įsiklausymo, kartais derybose galima suprasti kiekvieno dalyvaujančio veikėjo motyvaciją, aš tikiu, kad diskusijos padės sumažinti įtampą“, – kalbėjo Suomijos atstovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad krizė Ukrainoje vyksta jau dešimtmetį: „2013 m. prasidėjo judėjimas ir 2014-aisiais įvyko smurto protrūkis, ir nuo tada smurtas tęsiasi, dabar turime padaryti viską, kad išvengtume karo ir griuvimo Europoje. Reikia ieškoti bendrų sprendimų, sumažinti įtampą, kad būtų mažiau konfrontacijos ir antagonizmo.“

Bandoma suvokti Maskvos agresyvumo priežastis 

Estijos parlamento Užsienio reikalų ir saugumo komiteto pirmininkas Marko Mihkelsonas teigė, kad Europos situacija panaši į buvusią prieš Antrąjį pasaulinį karą.

„Mūsų prioritetas buvo kurti skaidrius ir gerus santykius su Rusija, tačiau, deja, ne dėl mūsų klaidų ar blogų sprendimų esame labai pavojingoje situacijoje ir gyvename labai pavojingais laikais. Šiandien situacija labai panaši į tą, kurioje Europa buvo praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, sakyčiau, kad dabar yra tokia galimybė, kad pasaulį ištiks didelė sumaištis, gali būti ir tas baisusis scenarijus, pasaulinis karas, nes Rusija vykdo hibridinę agresiją prieš Vakarų demokratines šalis“, – sakė estų politikas.

„Mes stengiamės suprasti, kodėl Rusija yra tokia agresyvi, kodėl ji skelbia ultimatumus dėl NATO, dėl Vakarų šalių, ar tai yra jos noras atkurti imperiją. Tas priešiškumas laisvei turi labai gilias šaknis Rusijoje. Rusija karo keliu ėjo mažų mažiausiai nuo 1979 metų, prisiminkime karą Afganistane, kuris truko beveik dešimt metų, ir tai buvo viena iš svarbiausių priežasčių, sužlugdžiusių Sovietų imperiją“, – kalbėjo M. Mihkelsonas.

„Viskas jau paruošta“

Europos politikos analizės centro ekspertas, buvęs Jungtinių Amerikos valstijų sausumos pajėgų vadas Europoje Benas Hodgesas teigė, jog situacija „kelia didelį nerimą“.

„Tikimybė, kad per keletą savaičių Ukrainoje Rusiją vėl gali imtis agresyvių veiksmų, nėra neišvengiama, bet viskas paruošta, kad tai įvyktų“, – sakė B. Hodgesas.

Kalbėdamas apie pastaruoju metu vykusias JAV ir Rusijos derybas dėl situacijos Ukrainoje deeskalavimo B. Hodgesas pažymėjo, kad „proveržio nebuvo pasiekta“, taip pat sakė esantis įsitikinęs, kad „Kremlius ir nesiekė sutarti dėl kokio nors padėties sureguliavimo“.

„Kaip visi suprantate, Rusija manevruoja tik siekdama pranašumo – ji visai nesidomi jokia pusiausvyra. Rusijai reikia pranašumo, jeigu reikia stabtelėti, ji tai padarys, bet tik dėl pranašumo, o pasaka, kad NATO kelia grėsmę Rusijai, skirta tik Rusijos žmonėms“, – kalbėjo Europos politikos analizės centro ekspertas.

Savo pranešime jis teigė, kad „Rusija jau yra įsiveržusi į Ukrainą nuo 2014 m. ir tūkstančiai jos karių ir jūreivių yra Kryme, Donbase ir vadovauja ten esantiems separatistams“.

„Viskas jau paruošta ir Rusijos karinės pajėgos jau Ukrainoje, todėl svarbu suprasti, kad toks yra ir mūsų atskaitos taškas, kas įvyktų, jei būtų naujas puolimas ar būtų atnaujintos karinės operacijos Ukrainoje. Mano nuomone, nebūtų didelio judėjimo link Kijevo, labiausiai tikėtinas ir pavojingiausias veiksmų scenarijus – daug mažų operacijų su nedideliais tikslais, galbūt iš pradžių pakrantėje, prie Azovo ir Juodosios jūrų, o pajėgos galėtų būti atsiųstos iš Krymo“, – galimus atakos scenarijus svarstė B. Hodgesas.

Apžvelgiama įtempta geopolitinė situacija

Seime trečiadienį vyksta saugumo forumas aptarti situacijai Ukrainoje ir regione, jį surengė NSGK ir Gynybos paramos fondas. Jos tikslas – apžvelgti susidariusią įtemptą geopolitinę situaciją regione, galimus karinės eskalacijos scenarijus ir Vakarų atsaką Rusijos agresijai, pranešė Seimas.

Vakarų šalys baiminasi dėl Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos sienų ir kaltina Maskvą planuojant šią žiemą įsiveržti į savo kaimynę. Pasak Vakarų, prie Ukrainos sienos sutelkta iki 100.000 rusų karių.

Maskva tvirtina, kad kariuomenės manevrai yra atsakas į didėjantį NATO dalyvavimą jos įtakos zonoje. Rusija taip pat kategoriškai reikalauja, kad Vakarų šalių karinis aljansas nebūtų plečiamas jos sienų link.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Turkija sako ne Švedijos ir Suomijos siekiui įstoti į NATO

Ankara nepritars Švedijos ir Suomijos stojimui į NATO, ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše kategoriškai...

Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 3

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
15:34
Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės...

Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 11

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
15:08
Lietuvos prekybos atstovas darbą Taivane turėtų pradėti po kelių mėnesių

Lietuvos prekybos atstovybės Taivano sostinėje Taipėjuje vadovas pradės dirbti vasaros pabaigoje ar rudenį,...

Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
14:07
Raudonasis Kryžius skelbia, kad registruoja iš „Azovstal“ išvežtus gynėjus

Tarptautinis Raudonasis Kryžius ketvirtadienį pranešė užregistravęs „šimtus“ ukrainiečių karo belaisvių,...

Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas 1

Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą (ES) negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl...

Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Infografika: Ukrainos verslo nuostoliai dėl Rusijos invazijos – 54 mlrd. Eur Premium

Ukrainos verslas nuo Rusijos sukelto karo pradžios patyrė 54,1 mlrd. Eur nuostolių. 20,6% Ukrainos įmonių iš...

Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
11:07
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 1

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
10:55
JT vadovas ragina Rusiją nutraukti Ukrainos grūdų eksporto blokadą 2

Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų (JT) vadovas, perspėjo, kad, jei didėjanti pasaulinė maisto krizė nebus...

FNTT: Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos PVM vengimo schemos

Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) vengimo schemos,...

Teisininkė: daugelis sutarčių dėl didėjančių kainų nebus įvykdytos. Reikia tartis Premium

Donata Lapėnienė, advokatų profesinės bendrijos „VIALEX Baltic“ partnerė, prognozuoja, jog dėl padidėjusių...

Bankrutuoja „Google“ padalinys Rusijoje

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje planuoja skelbti bankrotą, šios šalies pareigūnams...

Inovacijos
09:55

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku