Seimas imasi pluošto įstatymų: svarstys pataisas dėl alkoholio prekybos, darbuotojų prastovų

Publikuota: 2022-01-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas svarstys pataisas, kuriomis siūloma liberalizuoti alkoholio prieinamumą. Taip pat bus svarstomos Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko konservatoriaus Mindaugo Lingės inicijuojamas Darbo kodekso pataisos dėl darbuotojų prastovų skelbimo sugriežtinimų bei pataisos dėl elektroninių cigarečių prekybos draudimo.

Opozicijai pareikalavus Seimas praėjusią savaitę buvo padaręs pertrauką Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų svarstyme. 

Grupė Seimo narių siūlo sumažinti alkoholio pirkėjų amžiaus ribą, bet tik silpniems svaigalams – nuo 18 metų leidžiant vartoti iki 15% stiprumo gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų. Vyriausybė siūlo leisti jau nuo 18 metų vartoti ir turėti alkoholinius gėrimus, neatsižvelgiant į jų stiprumą.  

Prieš savaitę ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kartojo, jog Vyriausybė pritaria siūlymui leisti įsigyti alkoholio asmenims nuo 18 metų. Tuo metu prekybos alkoholiu laiko sekmadieniais, anot jos, keisti nereikėtų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Du Seimo komitetai siūlo nekeisti dabartinės tvarkos – apsvarstę pataisas, jie pritarė tik keliems palengvinimams. Dėl jų išvados Seimas balsuos, taip pat dėl komitetų atmestų pataisų. 

Siūloma sušvelninti ir alkoholio prekybą masiniuose renginiuose – suvienodinti prekybos tvarką mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose, leidžiant prekiauti tik natūralios fermentacijos gėrimais iki 15%. Dabar parodose ir mugėse galima prekiauti alkoholiu iki 15%, o masiniuose renginiuose – iki 7,5%.

Pritarta ir konservatorius Sergejaus Jovaišos siūlymui uždrausti prekiauti alkoholiu kiekvienų metų rugsėjo 1-ąją, išskyrus tada, kai rugsėjo 1-oji sutampa su laisvadieniais. Tokiu atveju draudimas galiotų artimiausią darbo dieną, pirmadienį.  

Taip pat skinasi kelią Laisvės frakcijos nario Vytauto Mitalo siūlymas, kad nuo kitų metų gegužės reklama nebūtų laikomi įmonių pavadinimai, kuriuose minimi alkoholiniai gėrimai, taip pat jų prekybos vietose esanti atributika, informacija apie alkoholį socialinių tinklų paskyrose ar internetinėse tarpininkavimo platformose bei ant gėrimo pakuotės esančios nuorodos į gamintojo interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras.

Reklama nebūtų laikoma ir pažintinė, mokslinė, istorinė informacija apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus.

Viešasis maitinimas interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose taip pat galėtų teikti informaciją apie alkoholinius gėrimus, kai informuojama apie maisto ir šių gėrimų derinimą, degustacijas.

Alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių socialinių tinklų paskyrose siūloma leisti tik nemokamą įrašų apie alkoholinius gėrimus sklaidą.    

Nustatė 197 pažeidimus dėl prastovų

Užimtumo įstatymo pataisomis Vyriausybė siūlo nustatyti tvarką, kaip būtų skiriamos išmokos dėl prastovų darbdaviams ir savarankiškai dirbantiems, jeigu būtų paskelbtas naujas karantinas. 

Už prastovas norima mokėti taip pat, kaip ir 2021 metų pradžioje – kas mėnesį, išmokos siektų ne daugiau kaip 1095 eurus – 1,5 minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA), kuris dabar yra 730 eurų. Jei karantinas truktų savaitę, dvi ar tris, proporcingai būtų skaičiuojama ir išmoka. 

Savarankiškai dirbantiems asmenims būtų mokama fiksuota 267 eurų išmoka, jei jų veikla buvo apribota dėl pandemijos, o pajamos paskutinį mokestinį laikotarpį sumažėjo bent 30 proc. Tokią išmoką gautų apie 34 tūkst. žmonių. 

Veiklą apribojus nuo sausio iki gegužės, savarankiškai dirbančių žmonių pajamų kritimas bent 30 proc. būtų vertinamas pagal ankstesnių mokestinių laikotarpių pajamas.   

M. Lingė prastovas siūlo leisti skelbti tik tada, jeigu būtų ribojama konkretaus verslo veikla, norint paskelbti prastovas nebebus galima remtis vien faktu, kad įvesta ekstremali situacija arba karantinas. 

Prastovų nebūtų galima skelbti vien todėl, kad paskelbta ekstremali situacija arba karantinas, sumažėjo klientų srautai ar darbo krūvis, darbuotojai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu ar jie nesutinka dirbti kito pasiūlyto darbo. 

Darbdavius norima įpareigoti Valstybinei darbo inspekcijai pranešti ne tik apie prastovos pradžią, bet ir pabaigą bei pratęsimą. Tai reikėtų padaryti prieš vieną darbo dieną arba pamainą iki prastovos paskelbimo, o ne per vieną dieną po to, kaip yra dabar. 

Skelbsiantys dalinę prastovą, kai darbo laikas sutrumpinamas ne mažiau kaip 40 proc., – darbdaviai privalėtų raštu nurodyti dienas, kai bus dirbama, darbo valandų pradžią ir pabaigą bei prastovos laiką. 

Dar viena pataisa numato, kad per visą prastovos laiką darbuotojams turi būti mokama ne mažiau kaip minimali mėnesio alga (MMA), kuri nuo sausio siekia 730 eurų. Dabar pirmą mėnesį mokama MMA dydžio alga, o vėliau – 40 proc. MMA.   

2021 metais sausį-rugpjūtį Valstybinė darbo inspekcija  tikrino 2780 įmones ir nustatė 197 pažeidimus dėl prastovų.

Jei pataisoms būtų pritarta, nauja tvarka įsigaliotų nuo 2022-ųjų spalio. 

Spręs ar drausti elektronines cigaretes su skoniais

Seimas balsuos, ar nuo 2023-ųjų lapkričio Lietuvoje uždrausti elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, jeigu jame būtų kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako kvapą ir skonį. 

Taip norima sumažinti Lietuvoje populiarėjančių elektroninių cigarečių pardavimus.  

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma sakė manantis, kad pataisos bus priimtos didele balsų persvara, bet yra nebaigta diskusija dėl jų įsigaliojimo datos. 

„Kiek verslui reikia duoti laiko, kad galėtų išsiparduoti prekių atsargas“, – sakė J. Razma. 

Tačiau Seimas dar balsuos dėl Sveikatos reikalų komiteto narės ir Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės, Laisvės frakcijos atstovės Morganos Danielės siūlymo, užuot neleidus visų kvapų ir skonių, drausti tik konditerijos gaminių, saldainių, kramtomosios gumos ir gaiviųjų gėrimų kvapo ir skonio skysčius. esą juos labiausiai renkasi jaunimas.  

M. Danielė aiškina, kad garinimas yra pagrindinė mažiau žalinga alternatyva rūkaliams. Pasak jos, kaitinamojo tabako, kitaip vadinamo IQOS, poveikis nėra taip gerai ištirtas. 

Tuo metu „valstietis“ Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad neturėtų būti skoniais gardinami sveikatai žalingi ir pavojingi dalykai. Anot jo, Pasaulio sveikatos organizacija garinimo priemonių nerekomenduoja rūkymo metimui. 

Dabar į rinką neleidžiama tiekti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių su skysčiu, jeigu jame yra vitaminų arba kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad jos yra naudingos ar mažiau kenksmingos sveikatai. 

Taip pat negalima įvežti cigarečių ir jų pildyklių skysčių su kofeinu arba taurinu, taip pat kitais priedais ir stimuliuojamais junginiais, kurie siejami su energija ir gyvybingumu  

Draudžiami ir skysčiuose esantys priedai, nudažantys išsiskiriančias medžiagas, arba kurie nesudeginti turi kancerogeninių, mutageninių ir toksiškai veikiančių reprodukciją, vadinamųjų KMR savybių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
12:12
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 3

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
11:52
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
10:19
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
09:54
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
05:45
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 4

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku