Pagal ligos pobūdį diskriminuojami pacientai ir antikonstitucinis jų teisių ribojimas. Vaistų kompensavimo grimasos Lietuvoje

Reklama publikuota: 2022-01-17
LAWG vadovė advokatė, „Ellex Valiūnas“ partnerė Rūta Pumputienė.
svg svg
LAWG vadovė advokatė, „Ellex Valiūnas“ partnerė Rūta Pumputienė.

Praėjusių metų vasarą garsiai nuskambėjo Seimo panaikinta pigiausio vaisto „pirmo paskyrimo“ taisyklė. Džiaugtasi, kad pacientai pagaliau nebebus priversti gauti tik pigiausius vaistus be galimybės prisimokėti už kompensuojamus vaistus pasirenkant kokius tik jie nori, taip užtikrinant jiems galimybes rinktis tinkamiausią gydymą, už kurį pacientai moka sveikatos draudimo įmokas. Svarbus momentas - panaikinta „pirmo paskyrimo“ taisyklė buvo pritaikyta tik analogus arba taip vadinamus generinius atitikmenis turintiems vaistams, t.y. lyginant kainas tarp tas pačias veikliąsias medžiagas turinčių vaistų.

Pacientų teisė rinktis tarp kompensuojamų vaistų ir galimybė  gauti jų norimus vaistus minėta plačiai ir daug kartų. Daug mažiau ir tyliau – gydytojų pareiga paskirti pacientams būtent jiems tinkamiausią vaistą pagal ligos pobūdį. Ir išvis nutylėta – kad šie garsūs pokyčiai visiškai nepalietė didelės dalies vaistų, kurie jau yra kompensuojami ir taip reikalingi, bet deja, dėl vaistų kompensavimo reguliavimo grimasų nėra prieinami Lietuvos pacientams.

Pacientai, sergantys sunkiomis ligomis, kurių valdymui ir prognozei ypatingai yra svarbus savalaikis ir individualizuotas gydymas, deja,  yra palikti „už borto“. Pradedant sąrašą cukriniu diabetu, autoimuniniais susirgimais (opiniu kolitu, Krono liga, psoriaze, psoriaziniu artritu, juveniliniu artritu, reumatoidiniu artritu, ankilozuojančiu spondilitu), greit progresuojančiomis invalidumą sukeliančiomis neurologinėmis ligomis, tęsiant visa eile onkologinių būklių, taip pat  ir inkstų dializių – tai tik dalis išvardintų situacijų, kur pacientai susiduria su liūdniausia realybe: jiems labiausiai tinkančių kompensuojamų vaistų gydytojai tiesiog negali paskirti. Pagal dabar šalyje galiojančią tvarką, gydytojas, skirdamas vaistus pirmą kartą paciento ligai gydyti privalo išrašyti tik pigiausią vaistą grupėje, į kurią sudėti įvairiausi skirtingo veikimo mechanizmo vaistai. Taigi, paminėtų ligų pacientai diskriminuojami ne tik dėl to,  kad jiems „pirmo paskyrimo“ taisyklė nebuvo panaikinta, bet dar ir dėl to, kad pigumo kriterijus yra taikomas esminiam – gydymo parinkimo sprendimui, skiriant vaistus pirmą kartą.

Pastarasis aspektas taip pat reiškia, kad gydytojui uždraudžiama  parinkti tinkamiausią gydymą pagal klinikinius kriterijus, pagal mokslo įrodymus, nes jis yra įpareigojamas skirti gydymą tik pagal tai, kurio iš keleto kompensuojamųjų, dirbtinai į vieną grupę suplaktų   skirtingų vaistų kaina yra mažiausia. Toks draudimas yra numatytas Sveikatos apsaugos ministro įsakymais patvirtintuose minėtų ligų gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašuose, dar kitaip vadinamuose „gydymo standartuose“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Sprendžiant dėl „pirmo paskyrimo“ taisyklės panaikinimo Seime buvo argumentuojama tuo, kad jei asmeniui, sumokėjusiam privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, yra privaloma gydymo pradžioje gydytis pigiausiu kompensuojamuoju vaistiniu preparatu, tai iš jo yra atimama galimybė naudotis teisėmis, įgytomis mokant PSD įmokas, t. y. gauti kompensaciją už išlaidas vaistui, nors pacientas nepažeidė jokių reikalavimų, o tik naudojosi savo, kaip lygiaverčio sveikatos priežiūros proceso dalyvio teisėmis. Tačiau kokius tuomet reikalavimus pažeidė pacientai, sergantys autoimuninėmis ligomis, cukriniu diabetu ar turintys sunkių onkologinių, neurologinių ligų diagnozes? Kodėl šių ligų atžvilgiu jiems pirmiausia turi būti išrašomas gal net visai netinkamas, skirtingo veikimo mechanizmo, tačiau pigiausias vaistas?

Dar daugiau - kuo šiomis ligomis pacientai yra kitokie, palyginus su, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiais pacientais? Pastarųjų ligų gydymo standartuose irgi buvo bandyta įvesti prievolę gydytojams pirmą kartą skiriant vaistą, i išrašyti tik  pigiausią. Vėliau buvo apsiribota tik  „rekomendacija“, ir gydytojui vis tik buvo palikta teisė nuspręsti pačiam, kokį tinkamiausią ir reikalingiausią vaistą pacientui paskirti.

Visa tai – ne kas kita, kaip vaistų kompensavimo grimasos, nes, akivaizdu, jog reguliavimas, visų pirma, turi būti nediskriminacinis pacientų ir jų ligų atžvilgiu. Pacientams privalo būti užtikrintos vienodos teisės, nepriklausomai nuo to, kokiomis ligomis jie serga ir, kokius vaistus valstybė kompensuojam vienoms ar kitoms ligoms gydyti.

Tokia susiklosčiusi situacija nutylima jau seniai – sveikatos apsaugos ministrai (jau kelintos valdžios) dar nuo 2017 metų priiminėja minėtus gydymo standartus, tvirtinamus jų įsakymais. Deja, tas vyksta net ir dabar, nors XVIII-osios Vyriausybės programoje yra labai aiškiai įvardinti įsipareigojimai siekti, kad pacientams būtų prieinamas reikalingas, efektyviausias ir saugiausias gydymas, kuris reiškia, kad toks gydymas turi būti skiriamas pagal paciento ligą bei klinikinius kriterijus, t.y. remiantis mokslo įrodymais, o ne  ekonominiais kriterijais.

Vis tik liūdniausia yra tai, kad tokia situacija toleruojama net ir po neseniai priimtų Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo bei Vyriausiojo administracinio teismo sprendimų[1], kuriais buvo aiškiai nurodyta, jog bet kokie ribojimai pacientams gauti kompensuojamųjų vaistų – o šiuo atveju tai yra daugiau nei akivaizdūs ribojimai - gali būti numatyti tik įstatyminiame lygmenyje (ir jokiu būdu ne ministro įsakymais). Sprendžiant pagal gruodžio mėnesį patvirtintą cukrinio diabeto gydymo kompensuojamaisiais vaistais gydymo aprašą, yra akivaizdu, kad Ir visiems už sveikatos sistemą atsakingiems asmenims tokie antikonstituciniai dalykai – nė motais.

Neginčytina, kad valstybė turi teisę nusistatyti lėšų vaistams kompensuoti kontroliavimo mechanizmus. Tačiau lėšų kontroliavimo mechanizmai jokiu būdu neturi būti „paslėpti“ gydymo standartuose. Kas, deja, iki šiol kažkodėl yra norma aukščiau minėtų ligų atžvilgiu, taip diskriminuojant būtent šiomis ligomis sergančius pacientus. Gydymo standartai yra skirti gydytojams, siekiant sureglamentuoti ligos diagnostikos ir gydymo tvarkas, nustatyti, kad  pacientams būtų parenkamas tinkamiausias gydymas pagal klinikinius kriterijus, tačiau ne kaip praktika, apribojanti gydytojo sprendimo teisę. Prievolė gydytojams skirti skirtingo (net ne analogiško) veikimo mechanizmo vaistus, jei jų gydymo kaina yra mažesnė už tuos, kurie iš tiesų pacientams yra labiau tinkamesni, veiksmingesni ir reikalingesni, yra neteisėta gydytojų atžvilgiu, nes jie atsakingi už galutinį paciento ligos gydymo rezultatą.

Kita vertus, klausimas, ar patys politikai supranta, kad garsiai gyręsi padarę vaistų kompensavimo pokyčius Lietuvos pacientams, didžiajai jų daliai to ne tik nepadarė, bet sukūrė situaciją, kai  pacientų  gydymas  yra diskriminuojamas priklausomai nuo ligos pobūdžio ir, akivaizdu, kad toliau toleruoja antikonstitucinius jų teisių ribojimus. Turbūt ir sveikatos sistemos sprendimų priėmėjams, politikams vaistų kompensavimo sistema yra džiunglės, kuriose nepasiklysti yra tikrai sunku.

LAWG (angl. Local American Working Group) yra pasaulyje žinoma inovatyvios farmacijos kompanijų aukščiausiais etikos standartais paremto bendradarbiavimo platforma. Ji daugelyje pasaulio šalių yra po „American Chamber of Commerce“ skėčiu ir atstovauja inovatyvios farmacijos pramonės kompanijas vieningiems tikslams pasiekti bei pozicijoms atspindėti. LAWG Lietuvoje vienija pasaulio inovatyvios farmacijos kompanijų lyderes „AbbVie“, „Amgen“, „Biogen“, „Johnson&Johnson“, „Novartis“, „Pfizer“ ir „Roche“.

[1] Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo 2021 m. spalio 15 d. nutarimu Nr. KT168-N13/2021 buvo konstatuota, jog kad apribojimai, apsunkinantys privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamų asmenų teisės gauti vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų įgyvendinimą, turi būti įtvirtinti įstatyme.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Ekonomistai: skubiai įdarbintas antiinfliacinis ir investicijų planas padės išvengti nuosmukio

Penktadienį Vyriausybės rūmuose pristatytas 2,26 mlrd. Eur vertės antiinfliacinis paketas gyventojams ir...

Finansai
14:28
Kinija toliau skleidžia Maskvos melus ir atsisako invaziją įvardinti karu, Indija susilaukė S. Lavrovo pagyrų

Kinija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas karo Ukrainoje kurstymu ir pareiškė, kad po Sovietų Sąjungos...

Serbijos rinkimuose – Rusijos pradėto karo Ukrainoje šešėlis

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje Aleksandras Vučičius, Serbijos prezidentas, prieš šį sekmadienį šalyje...

V. Dombrovskis: ES aiškiai apsisprendė mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų

Europos Sąjunga (ES) planuoja iki šių metų pabaigos dviem trečdaliais sumažinti savo priklausomybę nuo...

Čekijos bankas padidino bazines palūkanas iki 5% infliacijai pažaboti

Čekijos centrinis bankas vėl padidino bazines palūkanas, siekdamas pažaboti sparčiai augančią infliaciją.

Rinkos
12:37
Kremliaus propagandinių laidų vedėjui A. Šeininui Lietuva pritaikė finansines sankcijas 2

Rusijos propagandistui, televizijos laidų vedėjui Artiomui Šeininui Lietuvoje pritaikytos finansinės...

A. Skinulis. Tvarumas, kuris apsimoka 2

Tvarumas sukelia daug triukšmo ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Yra daug ataskaitų, krypčių,...

Nuomonės
11:27
Milijardinis antiinfliacinis planas: kompensacijos, dotacijos, didesnis NPD 14

Itin didelio infliacijos šuolio amortizavimui Vyriausybė siūlo skirti daugiau kaip dviejų milijardų eurų...

Prof. D. Žalimas: Rusijos vadovybės laukia tribunolas Premium

Prof. Dainius Žalimas, konstitucinės teisės specialistas, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, VŽ podkaste...

Ketvirtadienį – 2.972 nauji COVID-19 atvejai

Lietuvoje ketvirtadienį nustatyti 2.972 nauji COVID-19 atvejai, mirė 7 žmonės, rodo Lietuvos statistikos...

ES ir Kinijos lyderiai susės sunkiam pokalbiui – Bendrija tikisi išgirsti Pekino raudonąsias linijas Rusijos atžvilgiu Premium

Europos Sąjungos (ES) ir Kinijos vadovų penktadienį laukia sudėtingiausias iki šiol organizuotas viršūnių...

JAV: V. Putinas galėjo skirti daliai savo patarėjų namų areštą

Joe Bidenas, JAV prezidentas, ketvirtadienį sakė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, likęs „izoliuotas“...

ES viršūnių susitikime su Kinija pagrindinis dėmesys skirtas karui Ukrainoje

Europos Sąjunga (ES) penktadienį surengs virtualų viršūnių susitikimą su Kinija, augant nerimui dėl vis...

Nukabinkime iškabą „Visi išėjo į frontą“ 3

Vyriausybė šiuo metu rengia antiinfliacinių priemonių paketą ir netrukus jis turėtų būti pristatomas viešai.

Nuomonės
05:50
Lietuvos vaidmuo bręstant pasaulinei maisto krizei: galimybė, realybė ir grėsmė Premium 2

Lietuva yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų Europoje – esame 5 vietoje. Reaguojant į kylančias maisto...

Pramonė
05:45
Kaip 2022 m. prasidėjęs karas turi atsispindėti įmonės 2021 m. finansinėje ataskaitoje Premium

Karas Ukrainoje ir tarptautinės bendruomenės įvestos sankcijos Rusijai smarkiai keičia dalies Lietuvos įmonių...

Finansai
05:45
Verslo sutartys su Ukraina: kada karas tampa nenugalima jėga Premium

Po to, kai prieš daugiau kaip mėnesį Kremlius pradėjo karą prieš Ukrainą, lietuviškam verslui kilo klausimų,...

JAV nusitaikė į Rusijos technologijų įmones, sankcionavo didžiausią lustų gamintoją 1

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant...

Inovacijos
2022.03.31
Metalo laužo kainos – rekordinėse aukštumose 1

Toomas Kollamaa, metalo laužo perdirbimo bendrovės „Kuusakoski“ valdybos narys ir pardavimų direktorius,...

Pramonė
2022.03.31
JAV ketina atverti strateginį rezervą ir paduoti į rinką rekordinį kiekį naftos

Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas...

Pramonė
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku