Ekspertai: nutrūkęs „Belaruskalij“ tranzitas didelės įtakos Lietuvos ekonomikai neturėtų

Publikuota: 2021-12-29
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nutrūkus Baltarusijos trąšų milžinės „Belaruskalij“ produktų tranzitui, Lietuvos ekonomika reikšmingos įtakos nepajustų, mano dauguma BNS kalbintų ekonomistų.

Naujienų agentūra BNS paprašė penkiolikos ekonomistų ir ekspertų įvertinti, ar „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą nutraukimas turėtų reikšmingos įtakos Lietuvos ekonomikai.

Septyni apklaustieji teigė, kad reikšmingos įtakos ekonomikai neturėtų, keturi mano, kad turėtų. Du nurodė, kad tiesioginė įtaka būtų nedidelė, tačiau netiesioginė gali būti ganėtinai reikšminga. Vienas teigė, kad ilguoju periodu įtakos neturės, tačiau trumpuoju poveikis bus juntamas. Dar vienas nurodė, kad įtaka didesnė būtų teisinės valstybės principams, nei ekonomikai.

Laikinas sutrikimas, liečiantis kelias įmones

Teigiantys, jog trąšų tranzito nutraukimas reikšmingos įtakos ekonomikai neturėtų, sako, kad klausimas liečia tik kelias bendroves – „Lietuvos geležinkelius“ ir Klaipėdos uostą, todėl tik jos ir galėtų patirti reikšmingesnį poveikį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Praradimai bus lokalizuoti, nuostolius patirs „Lietuvos geležinkeliai“, Klaipėdos uostas, dar kelios įmonės, šiek tiek pajamų praras valstybės biudžetas, tačiau ženklaus makroekonominio efekto nebus“, – teigė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Pasak jo, dėl šio praradimo bendrojo vidaus produkto augimas 2022 metais bus 0,2–0,3 proc. punkto lėtesnis.

„Nepaisant to, kad „Belaruskalij“ prekių pervežimo apimtys Lietuvoje yra itin didelės, pagrindinės pervežimo įmonės yra valstybinės įmonės. Vadinasi, jų galimi nuostoliai bus kompensuojami. Valstybės biudžetui tai gali reikšti papildomą naštą, tačiau reikšmingo poveikio Lietuvos ekonomikai tai nesudarys“, – teigė „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė Jonė Kalendienė.

„Mūsų ekonomika rieda ant kitų bėgių ir mes esame realiai nepriklausomi nuo mūsų kaimynystėje esančių režimų“, – sakė finansų analitikas Marius Dubnikovas.

Pasak ekonomistų, transporto paslaugos, teikiamos baltarusiškų trąšų pervežimui, sudaro nedidelę Lietuvos ekonomikos dalį. Be to, kai kurie atkreipė dėmesį, kad situacija turi reikšmingos įtakos Lietuvos politikai, o ne ekonomikai.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytojas Nerijus Černiauskas visgi atkreipė dėmesį, kad staiga nutraukus sutartį, Lietuva netektų dalies lėšų, todėl reikia ieškoti būdų, kaip tinkamai tranzitą sustabdyti.

Komunikacijos agentūros „Brandnomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas pabrėžė, jog „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą nutraukimas yra pagrindinė ekonominė ir politinė tema Lietuvoje, tačiau didesnį dėmesį, pasak jo, reikėtų skirti Lietuvos ir Kinijos santykių pablogėjimui.

„Kalbant apie realų poveikį Lietuvos ekonomikai, praleidžiame Lietuvos-Kinijos santykių pablogėjimo netiesioginį poveikį Lietuvos ekonomikai – per Lietuvos prekių eksporto kritimo į ES rinkas riziką. Manau, kad šio klausimo svarba yra didesnė nei baltarusiškų trąšų tranzito draudimas“, – teigė jis.

Lietuva prarastų pajamų, gali būti papildomų praradimų

Visgi kai kurie ekspertai įžvelgia, kad tranzito sustabdymas galėtų ekonomiką paveikti reikšmingai, kadangi valstybė prarastų pajamų, be to, tranzito nutraukimas gali lemti ir papildomus ribojimus.

„Kol kas dar nėra viso vaizdo, kiek dėl tiesioginio tranzito nutraukimo Lietuva praras pajamų tiesiogiai iš Baltarusijos bei kiek gali nukentėti susiję verslai Lietuvoje. Kita vertus, dėl šio tranzito nutraukimo gali atsirasti papildomų išvestinių praradimų, kurių kol kas nenumatome arba apie juos nekalbama“, – sakė Kauno technologijų universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Rytis Krušinskas.

ISM universiteto profesorius Tadas Šarapovas pastebėjo, kad jei dėl tranzito nutraukimo tektų susimokėti baudas „Belaruskalij“, tuomet tai turėtų reikšmingos įtakos Lietuvos ekonomikai.

„Jei būtų susitarta dėl tranzito nutraukimo nuostolių kompensavimo Lietuvai su ES ar kitomis sankcijas taikančiomis šalimis, tuomet ši įtaka nebūtų reikšminga vidutiniu laikotarpiu“, – teigė jis.

Bendrovės „Creditinfo Lietuva“ verslo strategijos ir plėtros vadovė Jekaterina Rojaka sako, kad poveikis ekonomikai būtų, nes tai tiesioginės pajamos transporto ir saugojimo sektoriaus įmonėms, ypač uostamiesčio įmonėms ir birių krovinių terminalui.

„Tikėtina, kad tai iššauktų papildomus ribojimus ir dar labiau sustiprintų domino efektą. Be to, šių prekių tranzitą, tikėtina, perimtų kaimyninės valstybės, kas padidintų jų konkurencinę poziciją regione“, – teigė J. Rojaka.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto profesorius Romas Lazutka mano, kad nesutarimai gali plisti ir dėl kitų krovinių gabenimo iš Baltarusijos bei iš kitų šalių per Baltarusiją, bei iš Klaipėdos uosto į Baltarusiją ir kitas šalis per Baltarusiją.

Parodė silpnąsias vietas, mato netiesioginės įtakos

Dalis ekonomistų vertina, kad ilguoju periodu didelės įtakos tranzito sustabdymas neturėtų, tačiau trumpuoju periodu poveikis bus juntamas. Be to, kai kurie išskiria tai, jog situacija parodė silpnąsias valstybės vietas ir didesnį poveikį turi teisinės valstybės principams nei ekonomikai.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad tiesioginė įtaka būtų nedidelė, tačiau netiesioginė gali būti ganėtinai reikšminga.

„Tiesiogine įtaka vadinu dėl tranzito nutrūkimo su trąšų tranzitu dirbančių įmonių pajamų nuosmukį ir atitinkamai sumažėjantį jų indėlį į Lietuvos BVP (0,2–0,3 proc. šalies BVP). Tačiau netiesioginę įtaką įvertinti daug sunkiau ir ji gali būti daug didesnė, jeigu tranzito nutraukimas lemtų, kaip baiminamasi, šimtamilijoninius ieškinius Lietuvai, Baltarusija atsakytų nutraukdama tam tikrų prekių tranzitą ar prekybiniai santykiai iš viso su Baltarusija būtų nutraukti“, – sakė T. Povilauskas.

Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentės Elenos Leontjevos, įtaka teisinės valstybės principams bus didesnė, nei ekonomikai tiesiogiai.

„Kiekvienas iešmininkas žino, kad po įvykio jo veiksmai tiriami, vadovaujantis įstatymais ir pareigybinėmis taisyklėmis. Nekvestionuoju, turi ar neturi važiuoti trąšos, rūpestį kelia teisinės valstybės principų nepaisymas ir sukurtas valdymo jovalas. Tai labai prasta įtaka visai ekonominei aplinkai“, – sakė ji.

Bendrovės „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad situacija vos nesibaigė politine krize, o tai atskleidžia silpnąsias valstybės vietas.

„Ši situacija apnuogino uosto ir geležinkelių tandemo veiklos modelio pažeidžiamumą: nors geopolitiniai santykiai su Rytų kaimynystės šalimis nuo 2014 metų stipriai paaštrėjo, nebuvo imtasi priemonių diversifikuoti krovinių srautus ir mažinti politines rizikas šiame versle“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

„Trumpasis laikotarpis minėtoms įmonėms bus skausmingas, vis dėlto, vidutiniuoju laikotarpiu Lietuva tik išloš dėl mažesnės priklausomybės nuo politiškai nestabilių prekybos partnerių“, – pridūrė ji.

Vyriausybinė komisija praėjusią savaitę paskelbė, kad 2018 metų „Belaruskalij“ ir „Lietuvos geležinkelių“ sutartis, taip pat šių metų spalį pasirašyti jos pakeitimai neatitinka nacionalinio saugumo interesų. 

Jei Vyriausybė pripažins, kad ji kelia grėsmę šalies saugumui, tai galėtų tapti pagrindu nutraukti trąšų tranzitą su mažiausiais nuostoliais. 

„Lietuvos geležinkeliai“ sutartį su „Belaruskalij“ pasirašė 2018 metų pavasarį, ji galioja iki 2023 metų pabaigos. Pagal ją per Lietuvą ir Klaipėdos uostą gabenama apie 11 mln. tonų baltarusiškų trąšų.

„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsiasi nepaisant gruodžio 8 dieną įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei. Baltarusijos įmonė prieš įsigaliojant sankcijoms pervedė avansą „Lietuvos geležinkeliams“ už kelis mėnesius į priekį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
J. Bidenas: G-7 sieks surinkti 600 mlrd. USD pasaulinės infrastruktūros programoms

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį paskelbė apie Didžiojo septyneto (G-7) projektą, skirtą mesti iššūkį...

Verslo aplinka
2022.06.26
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 7

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
Šalies vadovai pirmadienį aptars sankcijas Kaliningrado tranzitui 1

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su kitais šalies vadovais aptars kilusią įtampą dėl Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2022.06.26
Dėl išpuolio Osle areštuotas įtariamas islamistų teroristas

Po dviejų žmonių gyvybes nusinešusio šeštadienio išpuolio Oslo centre norvegų policija areštavo „islamistiniu...

Verslo aplinka
2022.06.26
J. Bidenas: Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje Vakarai turi išlikti vieningi

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui pareiškė, kad Vakarai turi...

Verslo aplinka
2022.06.26
G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

Verslo aplinka
2022.06.26
JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Verslo aplinka
2022.06.26
Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Verslo aplinka
2022.06.26
Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 3

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Verslo aplinka
2022.06.26
Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

Verslo aplinka
2022.06.26
R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 2

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku