Prezidentūra teigia, kad su ja nebuvo derintos Taivaniečių atstovybės atidarymo detalės

Taivaniečių atstovybės Lietuvoje atidarymo detalės su prezidentu Gitanu Nausėda nebuvo derintos, sako jo patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė. Kita vertus, ji pabrėžė, kad šios atstovybės atidarymas savaime nebuvo probleminis klausimas, o Kinijos reakcija esą sukėlė nuostabą.
Atstovybės atidarymas savaime nebuvo išskirtinis projektas. Viskas susikomplikavo tada, kai buvo prieita prie detalių. O detalės su prezidentu nebuvo derintos. Su prezidentu apskritai nebuvo diskusijos iki to momento, kai kilo triukšmas viešojoje erdvėje, pirmadienį paskelbtame interviu Delfi sakė patarėja.
Kai reikalas tapo viešas, tai vyko jau pasekmių amortizavimas, o ne planavimas į ateitį, pridūrė diplomatė.
Vis dėlto, ji pabrėžė, kad prekybinės atstovybės atidarymas iš esmės nebuvo probleminis klausimas.
Prezidentas niekad nemanė, kad atidaryti prekybinę, ekonominę ar kultūrinę atstovybę būtų problema. Tokių atstovybių ES yra ne viena, ir tai, kad atstovybė atsidarys Lietuvoje, neatrodė didelė naujiena, dėstė A. Skaisgirytė.
Patarėjos teigimu, Kinijos reakcija buvo labai aštri, sakyčiau nekonvencinė.
Ji vis dar tęsiasi. Vienašališkai Lietuvos ambasados statusas nužemintas iki reikalų patikėtinio biuro. Susidaro įspūdis, kad tokia aštri Kinijos reakcija net nebuvo prognozuota. Tai, žinoma, buvo klaidingas vertinimas, dėstė ji.
Praėjusią savaitę naujienų agentūra Reuters pranešė, kad Kinija spaudžia Vokietijos automobilių dalių milžinę Continental nebenaudoti jos gamykloje Lietuvoje pagamintų komponentų.
Tokie veiksmai esą susiję su Lietuvos ir Kinijos diplomatiniu konfliktu dėl lapkritį Vilniuje atidarytos Taivaniečių atstovybės.
Kiniją pastaruoju metu labiausiai pykdo Lietuvos sprendimas šalyje leisti veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Dėl to iš abiejų šalių konsultacijoms buvo atšaukti ambasadoriai, o vėliau diplomatiniai santykiai pažeminti iki reikalų patikėtinių lygio.
Praėjusią savaitę užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Kinijai siekiant Lietuvos atstovybę Pekine pervadinti reikalų patikėtinio biuru, konsultacijoms atšaukta ir ambasados laikinoji reikalų patikėtinė Audra Čiapienė.
Užsienio reikalų ministerija informavo, kad dėl to atstovybė laikinai tęs darbą nuotoliniu būdu.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti