J. Bidenas: demokratija susiduria su nerimą keliančiais iššūkiais

Demokratija susiduria su nepertraukiamais ir nerimą keliančiais iššūkiais visame pasaulyje, ketvirtadienį pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas, atidarydamas virtualų viršūnių susitikimą demokratijos klausimais, kuriame dalyvauja atstovai iš maždaug 100 šalių.
Pranešimas yra papildytas J. Bideno citatomis ir kontekstu.
J. Bidenas taip pat sakė, kad tokios tendencijos daugiausia rodo neteisingą kryptį ir kad demokratijai reikia čempionų.
Esame lūžio taške, pareiškė J. Bidenas. Ar leisime, kad teisės ir demokratija toliau nekontroliuojamai smuktų?
Dviejų dienų trukmės renginį, dėl koronaviruso pandemijos vykstantį vaizdo ryšiu, Baltieji rūmai vadina JAV lyderystės apraiška egzistencinėje kovoje tarp demokratijų ir galingų autokratijų ar diktatūrų.
Nesuklyskite, išgyvename demokratinio apsisprendimo akimirką, pažymėjo valstybės sekretoriaus pavaduotoja civiliniam saugumui, demokratijai ir žmogaus teisėms Uzra Zeya Beveik visų pasaulio regionų šalys patyrė tam tikrą demokratijos nuosmukį.
Viršūnių susitikime įžangines kalbas pasakė J. Bidenas ir valstybės sekretorius Antony Blinkenas. Forume dalyvauja apie 100 vyriausybių pareigūnai, taip pat nemažai NVO, privačių įmonių, labdaros organizacijų bei teisėkūros institucijų atstovų.
Tačiau J. Bidenas susitikimą atidarė pačioms JAV susiduriant su problemomis dėl demokratijos.
Susirūpinimą kelia ir susitikimo foną iš dalies nulemiantis faktas, kad J. Bidenui vis dar tenka susidurti su šokiruojančiu Donaldo Trumpo iššūkiu JAV demokratijos normoms ir bandymu panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus.
G. Nausėda: esame naujų iššūkių liudininkai
Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį taip pat dalyvavo J. Bideno inicijuojamame Demokratijos viršūnių susitikime.
Ketvirtadienį G. Nausėda kreipėsi į viršūnių susitikimo dalyvius. Savo kalboje Lietuvos vadovas pabrėžė, kad demokratijos puoselėjimas, jos atsparumo stiprinimas ypač svarbus dabartiniame geopolitiniame kontekste.
Esame naujų geopolitinių, technologinių ir ekonominių iššūkių demokratijai liudininkai. Tai reiškia, kad turime labiau nei bet kada demonstruoti ryžtą ir išmintį, kad apgintume demokratijos vertybes ir neleistume destruktyvioms jėgoms jų kvestionuoti, ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Lietuva žino laisvės ir demokratijos kainą, pati išsivadavusi iš Sovietų Sąjungos ir sukūrusi suverenią, demokratinėmis vertybėmis grįstą valstybę. Šalies vadovo teigimu, turime įprasminti praeities pamokas ir dėti visas pastangas demokratijai stiprinti.
Šalies vadovas akcentavo, kad norint užkirsti kelią autoritarinių režimų veiklai ir įtakai būtina ginti žodžio laisvę, puoselėti žmogaus teises ir kovoti su korupcija, griaunančia demokratijos institucijas.
JAV Prezidento organizuojamas Demokratijos viršūnių susitikimas vyksta gruodžio 910 dienomis. Susitikime dalyvauja per 100 pasaulio valstybių lyderių, tarptautinių organizacijų, taip pat nevyriausybinio sektoriaus ir pilietinės visuomenės atstovai. Pagrindinės viršūnių susitikimo temos demokratijos stiprinimas ir pasipriešinimas autoritarizmui, kova su korupcija, žmogaus teisių užtikrinimas.
Kvietimas ne kiekvienam
Dar prieš Demokratijos viršūnių susitikimą kilo įtampa dėl svarbiausio klausimo kas turėjo ir neturėjo gauti kvietimą į forumą.
Kinija ir Rusija, kurias J. Bidenas laiko autokratinės stovyklos šalininkėmis, liko demonstratyviai nepakviestos, nors Maskva ir Pekinas tokiame žingsnyje įžvelgė bandymą kurstyti ideologinę takoskyrą.
Jokia šalis neturi teisės vertinti didžiulį ir įvairialypį pasaulio politinį kraštovaizdį pagal vieną kriterijų, pabrėžė Rusijos ambasadorius Anatolijus Antonovas ir Kinijos ambasadorius Qin Gangas lapkritį paskelbtame bendrame esė.
Taip pat buvo sudėtinga nuspręsti, kurios šalys neturėtų būti kviečiamos į forumą dėl žmogaus teisių pažeidimų ar rinkimų klastojimo.
Pavyzdžiui, buvo pakviesti Pakistanas ir Filipinai, o ES narės Vengrijos Viktoro Orbano vadovaujama vyriausybė liko nuošalyje. Brazilijos dešiniųjų pažiūrų prezidentas Jairas Bolsonaro taip pat gavo kvietimą, o NATO priklausančios Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas ne.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti