O. Scholzas oficialiai tapo naujuoju Vokietijos kancleriu, A. Merkel išvyko iš kanceliarijos

Publikuota: 2021-12-08
Olafas Scholzas, naujasis Vokietijos kancleris. Fabrizio Bensch („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Olafas Scholzas, naujasis Vokietijos kancleris. Fabrizio Bensch („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Socialdemokratas Olafas Scholzas trečiadienį oficialiai patvirtintas naujuoju devintuoju Vokietijos kancleriu. Prisaikdintas ir naujasis O. Scholzo vyriausybės kabinetas. Ilgametė Vokietijos kanclerė Angela Merkel apie 17 val. oficialiai perdavė valdžią ir išvyko iš savo biuro.

Pranešimas yra papildytas informacija apie A. Merkel.  

Trečiadienio vakarą A. Merkel oficialiai perdavė valdžią savo įpėdiniui O. Scholsui ir išvyko iš savo biuro Berlyno centre, lydima kortežo, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

A. Merkel, dėvinti apsauginę kaukę, sėdėjo automobilio „Mercedes“ gale, o kanceliarijos darbuotojai plojo darbą baigusiai lyderei, vadovavusiai Vokietijos vyriausybei keturias kadencijas iš eilės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Puikiais derybiniais gebėjimais garsėjančiam O. Scholzui pavyko suformuoti naująją valdančiąją „šviesoforo“ koaliciją, kurią sudaro socialdemokratai, liberali „Laisvųjų demokratų“ ir Žaliųjų partijos.

O. Scholzas trečiadienį parlamente patvirtintas kancleriu užsitikrinęs 395 balsus. 

Tam, kad O. Scholzas parlamente būtų patvirtintas kancleriu, jam reikėjo surinkti mažiausiai 369 parlamentarų balsus, tai jis užsitikrino nesunkiai, nes O. Scholzo koalicinė vyriausybė parlamente turi užsitikrinusi 416 mandatų. Iš viso po rinkimų Bundestage yra 736 nariai. Balsavimas dėl O. Scholzo buvo slaptas. 

Kevinas Kuhnertas, Socialdemokratų (SPD) partijos vicepirmininkas, vietos televizijai teigė, kad O. Scholzas neužsitikrino visų koalicijos partnerių balsų, nes nemažai jų šiuo metu serga ir negalėjo dalyvauti balsavime.

Tam, kad O. Scholzas oficialiai taptų kancleriu, po balsavimo Bundestage jis vyko į Vokietijos prezidento Franko Walterio Steinmeierio rezidenciją, kur buvo paskelbtas naujuoju kancleriu. Vėliau O. Scholzas grįžo atgal į Bundestagą ir davė priesaiką. 

O. Scholzas iš priesaikos teksto išėmė eilutę „tepadeda man Dievas“ ir jos neištarė.

„Prisiekiu, kad skirsiu savo jėgas Vokietijos žmonių gerovei užtikrinti, sieksiu apsaugoti Vokietijos žmones, saugosiu ir ginsiu pagrindinį šalies įstatymą ir kitus Vokietijos federacijos įstatymus, sąmoningai vykdysiu savo pareigą ir būsiu teisingas visiems“, – priesaikos žodžius ištarė O. Scholzas.

Parlamentarai O. Scholzo priesaiką palydėjo plojimais.

Vėliau parlamente buvo prisaikdinti ir visi 16-ka naujos O. Scholzo vadovaujamos vyriausybės kabineto nariai - aštuoni vyrai ir aštuonios moterys. 

Europietiški sveikinimai 

Charles‘is Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, jau pasidalijo sveikinimu O. Scholzui.

„Labai laukiu, kol galėsime dirbti kartu vardan stiprios ir suverenios Europos“, – vokiškai ir angliškai į išrinktąjį kanclerį kreipėsi Ch. Michelis. Jis taip padėkojo A. Merkel už „ilgą pasitikėjimu grįstą bendradarbiavimą“.

Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli taip pat linkėjo viso ko geriausio naujajam Vokietijos kancleriui.

„Mes linkime tau ir tavo vyriausybei sėkmės ir viso ko geriausio, susidorojant su didžiomis tavęs laukiančiomis užduotimis tiek Vokietijoje, tiek Europoje“, – žinutėje išrinktam Vokietijos kancleriui rašė D. Sassoli.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį taip pat pasveikino naująjį kanclerį O. Scholzą su paskyrimu ir sakė laukianti galimybės dirbti su juo dėl stipresnės Europos Sąjungos.

„Sveikinimai, brangus Olafai Scholzai, dėl jūsų išrinkimo ir paskyrimo federaliniu kancleriu. Linkiu jums geros pradžios ir tikiuosi prisidėti prie pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo dėl stiprios Europos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ gimtąja vokiečių kalba parašė U. von der Leyen.

EK vadovė priklauso darbą baigusios kanclerės Angelos Merkel centro dešinės Krikščionių demokratų sąjungai (CDU) ir prieš persikeldama į Briuselį dirbo jos ministrų kabinete.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas naujajam Vokietijos kancleriui pasakė, kad abi šalys drauge rašys kitą Europos istorijos skyrių, ir pagerbė ilgametę šalies vadovę A. Merkel.

„Drauge rašysime kitą skyrių. Prancūzams, vokiečiams, europiečiams“, – tviteryje parašė E. Macronas.

Prancūzijos lyderis taip pat padėkojo A. Merkel už tai, kad ji „niekada nepamiršo istorijos pamokų, kad labai daug padarė dėl mūsų, su mumis, skatinant Europą žengti į priekį“.

16 metų Vokietijos kanclerio poste dirbusi konservatorė Angela Merkel užleis savo vietą O. Scholzui. 

Nors O. Scholzo tonas kai kuriais klausimais skiriasi, analitikai įsitikinę, kad jis Vokietiją ves A. Merkel pramintu keliu.

Plačiau apie O. Scholzo asmenybę kviečiame skaityti čia.

O. Scholzas jau ketvirtadienį dalyvaus JAV prezidento Joe Bideno organizuojamoje demokratinių šalių konferencijoje kaip Vokietijos atstovas. 

Naujasis Vokietijos kancleris penktadienį lankysis Paryžiuje su savo pirmuoju oficialiu vizitu ir susitiks su E. Macronu, o paskui nuvyks į Briuselį, sakoma kanclerio įstaigos pranešime.

Briuselyje O. Scholzas turi susitikti su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu. Su jais jis aptars pasirengimą kitą savaitę įvyksiančiam Europos Sąjungos viršūnių susitikimui.

Kremlius tikisi tęstinumo, Kinija – naujo santykių lygio

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori konstruktyvių ryšių su naujuoju Vokietijos lyderiu ir tikisi abiejų šalių santykių tęstinumo, trečiadienį paskelbė Kremlius.

„Tikimės tęstinumo, konstruktyvių prezidento ir naujojo kanclerio santykių, tolesnio Vokietijos rėmimosi supratimu, kad nėra alternatyvos dialogui siekiant išspręsti sunkiausius nesutarimus“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Pasak jo, V. Putinas nusiųs O. Scholzui sveikinimo telegramą.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį taip pat sveikino O. Scholzą sakydamas, kad Pekinas nori dirbti su naujuoju Vokietijos kancleriu, kad „pakylėtų dvišalius ryšius į naują lygmenį“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Kinija yra pasirengusi konsoliduoti ir gilinti abipusį politinį pasitikėjimą, plėsti mainus ir bendradarbiavimą įvairiose srityse su Vokietija“, – savo sveikinime naujajam kancleriui sakė Xi Jinpingas. Jį cituoja oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“.

Kabinete – lyčių pusiausvyra

O. Scholzas savaitės pradžioje pristatė pirmąjį lyčių pusiausvyros principu sudarytą šalies ministrų kabinetą, kuriame moterys turės svarbiausius saugumo srities portfelius.

Socialdemokratų partijos (SPD) nario O. Scholzo pirmąkart per pastaruosius 16 metų suburtoje centro kairiųjų vyriausybėje sveikatos apsaugos ministro pareigas eis epidemiologas Karlas Lauterbachas.

„Man svarbi lygybė, todėl iš 16 ministrų bus aštuoni vyrai ir aštuonios moterys“, – pareiškė O. Scholzas, vadinantis save feministu.

Žaliųjų partijai, koalicinės vyriausybės partnerei, į užsienio reikalų ministres pasiūlius savo bendrapartietę Annaleną Baerbock, nuspręsta, kad gynybos ministro postas atiteks SPD atstovei Christine Lambrecht, iki šiol vadovavusiai Teisingumo ministerijai.

„Visos užsienio misijos bus nuolat peržiūrimos“, – po chaotiško užsienio pajėgų pasitraukimo iš Afganistano žurnalistams sakė Ch. Lambrecht, ragindama pasirūpinti, kad kiekviena operacija turėtų „aiškią pasitraukimo strategiją“.

Regioninė deputatė Nancy Faeser dirbs pirmąja Vokietijos vidaus reikalų ministerijai vadovaujančia moterimi. Ji pareiškė pagrindiniu prioritetu laikysianti kovą su „didžiausia grėsme: dešiniųjų ekstremizmu“ po virtinės aukų pareikalavusių ultradešiniųjų išpuolių šalyje.

K. Lauterbachas – žymus, bet prieštaringai vertinamas veikėjas, nuolat raginantis imtis griežtesnių priemonių koronaviruso plitimui sustabdyti – bus vyriausybės koordinatorius kovoje su pandemija.

O. Scholzas sakė esąs tikras, jog dauguma vokiečių nori, kad į šį postą būtų paskirtas būtent K. Lauterbachas.

SPD laimėjo rugsėjo 26 dieną vykusius visuotinius rinkimus ir praėjusį mėnesį susitarė dėl koalicijos su Žaliųjų partija, pasisakančia už ekologišką kursą, taip pat su verslui palankia Laisvąja demokratų partija (FDP).

Apie naująją Vokietijos vyriausybės kryptį ir koalicinės vyriausybės programą išsamiau kviečiame skaityti čia. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Europos Parlamento pirmininke tapo Maltos politikė R. Metsola

Antradienį europarlamentarai išrinko naująją Europos Parlamento pirmininkę. Ja tapo Maltos politikė centro...

Seimas įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą dokumentuose 3

Seimas antradienį įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens...

Baltarusijos BVP 2021-aisiais didėjo 2,3%

Baltarusija per praėjusius metus sukūrė palyginamosiomis kainomis 2,3% didesnį nei užpernai bendrąjį vidaus...

Pirmuoju balsavimu pritarta pašalintųjų per apkaltą sugrįžimui į politiką

Konstitucijos pataisa dėl per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso galimybių kandidatuoti...

Žengtas pirmas žingsnis Konstitucijoje įteisinant tiesioginius merų rinkimus

Seime pakanka balsų Konstitucijoje įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus. Antradienį parlamentarai pirmą...

Premjerė po prezidentūros kritikos: galimybių paso naudą įrodo tyrimai 22

Galimybių paso naudą įrodo tarptautiniai tyrimai, o reguliari Prezidentūros kritika Vyriausybės sprendimams...

Nuo kelių buhalterių komandos iki didelių įmonių aptarnavimo: „Integre“ sėkmės formulė – atvirumas naujovėms Verslo tribūna 1

Buhalterinė apskaita yra neatsiejama kiekvieno verslo funkcija, nuo kurių efektyvumo nemažai priklauso ne tik...

Finansai
09:57
Pirmadienį diagnozuoti 4.559 COVID-19 atvejai, 10 iš 11-os mirusiųjų buvo nepaskiepyti arba paskiepyti nepilnai

Praėjusią parą nustatyti 4.559 nauji COVID-19 atvejai, mirė 11 žmonių, rodo antradienį paskelbti Statistikos...

Prezidento patarėja: galimybių pasas išsisėmė 81

Galimybių pasas išsisėmė ir reikia ieškoti naujų pandemijos valdymo būdų, sako vyriausioji prezidento...

Seimas imasi pluošto įstatymų: svarstys pataisas dėl alkoholio prekybos, darbuotojų prastovų 6

Seimas svarstys pataisas, kuriomis siūloma liberalizuoti alkoholio prieinamumą. Taip pat bus svarstomos...

Miražo gaubiama reforma 2

Vyriausybės pažadėta mokesčių reforma – tarsi miražas, kurį fata morgana kelia vis toliau už horizonto.

Nuomonės
05:50
Ukrainietis verslininkas: mūsų šalis gali būti patraukli praradusiems Kinijos rinką Premium

Nesvarbu, kad geopolitinė padėtis Ukrainoje kaip niekad yra įtempta, tačiau ukrainietis Aleksijus...

Gazelė
05:45
„CyberSec Pulse 2022“: profesionalų pamokos, kaip pagerinti kibernetinį ir duomenų saugumą Verslo tribūna

Kokios buvo pernai išmoktos kibernetinio saugumo pamokos, kokios žinios gali padėti verslui pagerinti duomenų...

Inovacijos
05:00
Draudimo sutarčių su vartotojais sąlygos turi būti skaidrios ir sąžiningos, tačiau praktikoje klaidų dar pasitaiko Verslo tribūna

Europos Sąjungos teisė griežtai reglamentuoja, kad vartojimo sutarčių sąlygos būtų skaidrios ir sąžiningos.

Žiniasklaida: JAV ir ES atsisakė sankcijų varianto, apimančio Rusijos atjungimą nuo SWIFT 23

Europos Sąjunga ir JAV nusprendė atsisakyti minties, taikant galimas naujas sankcijas Rusijai, atjungti šios...

Verslo aplinka
2022.01.17
Europa neskuba skiepyti ketvirtąja doze nuo COVID-19 4

Kai kurios pasaulio valstybės svarsto galimybę siūlyti gyventojams pasiskiepyti antrąja sustiprinančia doze...

Verslo aplinka
2022.01.17
Ukraina patyrė dar vieną programišių ataką

Ukrainos valstybinė specialiųjų ryšių ir informacijos apsaugos tarnyba pranešė apie naują programišių ataką,...

Verslo aplinka
2022.01.17
Baltarusija paskelbė apie karines pratybas su Rusija

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka pirmadienį paskelbė, kad jo armija kitą mėnesį...

Verslo aplinka
2022.01.17
Baltijos jūroje NATO dislokavo Nyderlandų amfibinių operacijų laivą

NATO Baltijos jūroje dislokavo Nyderlandų amfibinių atakų (galinčių taikinius neutralizuoti tiek sausumoje,...

Verslo aplinka
2022.01.17
Vokietijos ministrė: imsimės priemonių prieš „Nord Stream 2“, jeigu Rusija eskaluos situaciją prie Ukrainos 9

Vokietija kartu su partneriais imsis priemonių dėl Rusijos dujotiekio per Baltijos jūrą projekto „Nord Stream...

Verslo aplinka
2022.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku