O. Scholzas oficialiai tapo naujuoju Vokietijos kancleriu, A. Merkel išvyko iš kanceliarijos

Publikuota: 2021-12-08
Atnaujinta 2021-12-08 16:58
Olafas Scholzas, naujasis Vokietijos kancleris. Fabrizio Bensch („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Olafas Scholzas, naujasis Vokietijos kancleris. Fabrizio Bensch („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Socialdemokratas Olafas Scholzas trečiadienį oficialiai patvirtintas naujuoju devintuoju Vokietijos kancleriu. Prisaikdintas ir naujasis O. Scholzo vyriausybės kabinetas. Ilgametė Vokietijos kanclerė Angela Merkel apie 17 val. oficialiai perdavė valdžią ir išvyko iš savo biuro.

Pranešimas yra papildytas informacija apie A. Merkel.  

Trečiadienio vakarą A. Merkel oficialiai perdavė valdžią savo įpėdiniui O. Scholsui ir išvyko iš savo biuro Berlyno centre, lydima kortežo, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

A. Merkel, dėvinti apsauginę kaukę, sėdėjo automobilio „Mercedes“ gale, o kanceliarijos darbuotojai plojo darbą baigusiai lyderei, vadovavusiai Vokietijos vyriausybei keturias kadencijas iš eilės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Puikiais derybiniais gebėjimais garsėjančiam O. Scholzui pavyko suformuoti naująją valdančiąją „šviesoforo“ koaliciją, kurią sudaro socialdemokratai, liberali „Laisvųjų demokratų“ ir Žaliųjų partijos.

O. Scholzas trečiadienį parlamente patvirtintas kancleriu užsitikrinęs 395 balsus. 

Tam, kad O. Scholzas parlamente būtų patvirtintas kancleriu, jam reikėjo surinkti mažiausiai 369 parlamentarų balsus, tai jis užsitikrino nesunkiai, nes O. Scholzo koalicinė vyriausybė parlamente turi užsitikrinusi 416 mandatų. Iš viso po rinkimų Bundestage yra 736 nariai. Balsavimas dėl O. Scholzo buvo slaptas. 

Kevinas Kuhnertas, Socialdemokratų (SPD) partijos vicepirmininkas, vietos televizijai teigė, kad O. Scholzas neužsitikrino visų koalicijos partnerių balsų, nes nemažai jų šiuo metu serga ir negalėjo dalyvauti balsavime.

Tam, kad O. Scholzas oficialiai taptų kancleriu, po balsavimo Bundestage jis vyko į Vokietijos prezidento Franko Walterio Steinmeierio rezidenciją, kur buvo paskelbtas naujuoju kancleriu. Vėliau O. Scholzas grįžo atgal į Bundestagą ir davė priesaiką. 

O. Scholzas iš priesaikos teksto išėmė eilutę „tepadeda man Dievas“ ir jos neištarė.

„Prisiekiu, kad skirsiu savo jėgas Vokietijos žmonių gerovei užtikrinti, sieksiu apsaugoti Vokietijos žmones, saugosiu ir ginsiu pagrindinį šalies įstatymą ir kitus Vokietijos federacijos įstatymus, sąmoningai vykdysiu savo pareigą ir būsiu teisingas visiems“, – priesaikos žodžius ištarė O. Scholzas.

Parlamentarai O. Scholzo priesaiką palydėjo plojimais.

Vėliau parlamente buvo prisaikdinti ir visi 16-ka naujos O. Scholzo vadovaujamos vyriausybės kabineto nariai - aštuoni vyrai ir aštuonios moterys. 

Europietiški sveikinimai 

Charles‘is Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, jau pasidalijo sveikinimu O. Scholzui.

„Labai laukiu, kol galėsime dirbti kartu vardan stiprios ir suverenios Europos“, – vokiškai ir angliškai į išrinktąjį kanclerį kreipėsi Ch. Michelis. Jis taip padėkojo A. Merkel už „ilgą pasitikėjimu grįstą bendradarbiavimą“.

Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli taip pat linkėjo viso ko geriausio naujajam Vokietijos kancleriui.

„Mes linkime tau ir tavo vyriausybei sėkmės ir viso ko geriausio, susidorojant su didžiomis tavęs laukiančiomis užduotimis tiek Vokietijoje, tiek Europoje“, – žinutėje išrinktam Vokietijos kancleriui rašė D. Sassoli.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį taip pat pasveikino naująjį kanclerį O. Scholzą su paskyrimu ir sakė laukianti galimybės dirbti su juo dėl stipresnės Europos Sąjungos.

„Sveikinimai, brangus Olafai Scholzai, dėl jūsų išrinkimo ir paskyrimo federaliniu kancleriu. Linkiu jums geros pradžios ir tikiuosi prisidėti prie pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo dėl stiprios Europos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ gimtąja vokiečių kalba parašė U. von der Leyen.

EK vadovė priklauso darbą baigusios kanclerės Angelos Merkel centro dešinės Krikščionių demokratų sąjungai (CDU) ir prieš persikeldama į Briuselį dirbo jos ministrų kabinete.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas naujajam Vokietijos kancleriui pasakė, kad abi šalys drauge rašys kitą Europos istorijos skyrių, ir pagerbė ilgametę šalies vadovę A. Merkel.

„Drauge rašysime kitą skyrių. Prancūzams, vokiečiams, europiečiams“, – tviteryje parašė E. Macronas.

Prancūzijos lyderis taip pat padėkojo A. Merkel už tai, kad ji „niekada nepamiršo istorijos pamokų, kad labai daug padarė dėl mūsų, su mumis, skatinant Europą žengti į priekį“.

16 metų Vokietijos kanclerio poste dirbusi konservatorė Angela Merkel užleis savo vietą O. Scholzui. 

Nors O. Scholzo tonas kai kuriais klausimais skiriasi, analitikai įsitikinę, kad jis Vokietiją ves A. Merkel pramintu keliu.

Plačiau apie O. Scholzo asmenybę kviečiame skaityti čia.

O. Scholzas jau ketvirtadienį dalyvaus JAV prezidento Joe Bideno organizuojamoje demokratinių šalių konferencijoje kaip Vokietijos atstovas. 

Naujasis Vokietijos kancleris penktadienį lankysis Paryžiuje su savo pirmuoju oficialiu vizitu ir susitiks su E. Macronu, o paskui nuvyks į Briuselį, sakoma kanclerio įstaigos pranešime.

Briuselyje O. Scholzas turi susitikti su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu. Su jais jis aptars pasirengimą kitą savaitę įvyksiančiam Europos Sąjungos viršūnių susitikimui.

Kremlius tikisi tęstinumo, Kinija – naujo santykių lygio

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori konstruktyvių ryšių su naujuoju Vokietijos lyderiu ir tikisi abiejų šalių santykių tęstinumo, trečiadienį paskelbė Kremlius.

„Tikimės tęstinumo, konstruktyvių prezidento ir naujojo kanclerio santykių, tolesnio Vokietijos rėmimosi supratimu, kad nėra alternatyvos dialogui siekiant išspręsti sunkiausius nesutarimus“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Pasak jo, V. Putinas nusiųs O. Scholzui sveikinimo telegramą.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį taip pat sveikino O. Scholzą sakydamas, kad Pekinas nori dirbti su naujuoju Vokietijos kancleriu, kad „pakylėtų dvišalius ryšius į naują lygmenį“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Kinija yra pasirengusi konsoliduoti ir gilinti abipusį politinį pasitikėjimą, plėsti mainus ir bendradarbiavimą įvairiose srityse su Vokietija“, – savo sveikinime naujajam kancleriui sakė Xi Jinpingas. Jį cituoja oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“.

Kabinete – lyčių pusiausvyra

O. Scholzas savaitės pradžioje pristatė pirmąjį lyčių pusiausvyros principu sudarytą šalies ministrų kabinetą, kuriame moterys turės svarbiausius saugumo srities portfelius.

Socialdemokratų partijos (SPD) nario O. Scholzo pirmąkart per pastaruosius 16 metų suburtoje centro kairiųjų vyriausybėje sveikatos apsaugos ministro pareigas eis epidemiologas Karlas Lauterbachas.

„Man svarbi lygybė, todėl iš 16 ministrų bus aštuoni vyrai ir aštuonios moterys“, – pareiškė O. Scholzas, vadinantis save feministu.

Žaliųjų partijai, koalicinės vyriausybės partnerei, į užsienio reikalų ministres pasiūlius savo bendrapartietę Annaleną Baerbock, nuspręsta, kad gynybos ministro postas atiteks SPD atstovei Christine Lambrecht, iki šiol vadovavusiai Teisingumo ministerijai.

„Visos užsienio misijos bus nuolat peržiūrimos“, – po chaotiško užsienio pajėgų pasitraukimo iš Afganistano žurnalistams sakė Ch. Lambrecht, ragindama pasirūpinti, kad kiekviena operacija turėtų „aiškią pasitraukimo strategiją“.

Regioninė deputatė Nancy Faeser dirbs pirmąja Vokietijos vidaus reikalų ministerijai vadovaujančia moterimi. Ji pareiškė pagrindiniu prioritetu laikysianti kovą su „didžiausia grėsme: dešiniųjų ekstremizmu“ po virtinės aukų pareikalavusių ultradešiniųjų išpuolių šalyje.

K. Lauterbachas – žymus, bet prieštaringai vertinamas veikėjas, nuolat raginantis imtis griežtesnių priemonių koronaviruso plitimui sustabdyti – bus vyriausybės koordinatorius kovoje su pandemija.

O. Scholzas sakė esąs tikras, jog dauguma vokiečių nori, kad į šį postą būtų paskirtas būtent K. Lauterbachas.

SPD laimėjo rugsėjo 26 dieną vykusius visuotinius rinkimus ir praėjusį mėnesį susitarė dėl koalicijos su Žaliųjų partija, pasisakančia už ekologišką kursą, taip pat su verslui palankia Laisvąja demokratų partija (FDP).

Apie naująją Vokietijos vyriausybės kryptį ir koalicinės vyriausybės programą išsamiau kviečiame skaityti čia. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vadovo nepriimtų sprendimų kaina: kas stabdo Lietuvos lyderius? Verslo tribūna

Pagrindinė vadovo pareiga priimti sprendimus – tai daryti ne tik kokybiškai, bet ir greitai, mat delsimas...

Vadyba
05:00
Izraelis ir „Islamo džihadas“ derasi dėl paliaubų

Palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ šaltinis sekmadienį sakė, kad po tris dienas trunkančių...

Verslo aplinka
2022.08.07
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
A. Blinkenas atvyko į Afriką – bandys atsverti Kremliaus įtaką

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį atskrido į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pradėti...

Verslo aplinka
2022.08.07
J. Bideno COVID-19 baigėsi – izoliacija nutraukta

JAV prezidento Joe Bideno COVID-19 testas buvo neigiamas ir jam leista nutraukti izoliaciją.

Verslo aplinka
2022.08.07
Pirmos ukrainietiškų grūdų siuntos pristatymas į Libaną atidėtas 2

Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje...

Verslo aplinka
2022.08.07
„Energoatom“: į Zaporižios AE naktį paleistos dar trys raketos 7

Praėjusią naktį Rusijos pajėgos vėl paleido raketas į Zaporižios atominę elektrinę (AE) ir pataikė tiesiai į...

Verslo aplinka
2022.08.07
Vakarai nerimauja dėl Turkijos suartėjimo su V. Putinu: galvoja ir apie sankcijas Premium

Po to, kai Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, ir Vladimiras Putinas, Rusijos lyderis, susitarė...

Verslo aplinka
2022.08.07
Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo antras „Islamo džihado“ aukšto rango vadas

Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ aukšto rango vadas,...

Verslo aplinka
2022.08.07
Kinija užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną

Kinija sekmadienį užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną, surengtas po JAV Atstovų Rūmų...

Verslo aplinka
2022.08.07
V. Zelenskis: nuo invazijos pradžios atkovota daugiau kaip tūkstantis gyvenviečių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo atkovota 1.060...

Verslo aplinka
2022.08.07
Turkija: iš Ukrainos uostų išplaukė 4 pakrauti laivai

Pagal liepos 22 d. Turkijoje pasirašytą susitarimą dėl grūdų eksporto koridoriaus iš Odesos ir Černomorsko...

Pramonė
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
Lietuvos vežėjų darbo jėgos sąnaudos yra dvigubai mažesnės nei ES vidurkis Premium 2

Lietuvos vežėjų darbo jėgos kaštai per metus nežymiai paaugo, tačiau pagal šį rodiklį Lietuvos transporto...

Logistika
2022.08.07
Šeštadienį nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota

Per praėjusią parą nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota.

Verslo aplinka
2022.08.07
Rusijos pakraščiuose aktyviai verbuoja į karą prieš Ukrainą – siūlo nuo 800 USD 5

Esami Rusijos kariniai daliniai ir Rusijos nacionalinė gvardija („Rosgvardija“) toliau verbuoja savanorius,...

Verslo aplinka
2022.08.07
Prieš artėjančius Italijos rinkimus – kaltinimai dėl M. Draghi vyriausybės griūties, įžvelgiama ir Kremliaus ranka Premium

Ruošiantis neįprastai trumpai dviejų mėnesių Italijos parlamento rinkimų kampanijai, konkuruojančios partijos...

Verslo aplinka
2022.08.07
FED narė pasisako už tolesnius didelius palūkanų kėlimus 1

Pastaruosius du kartu palūkanas po 75 bazinius punktus pakėlęs FED turėtų ir toliau svarstyti apie panašaus...

Rinkos
2022.08.06
ES ragina deeskaluoti padėtį po naujausio smurto pliūpsnio Gazos Ruože

Europos Sąjunga šeštadienį paragino laikytis didžiausio santūrumo, įsiplieskus didžiausiems susirėmimams tarp...

Verslo aplinka
2022.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku