Efektyvus projektų valdymas: raktas į pažangą

Reklama publikuota: 2021-11-29
VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) direktorius Aurimas Želvys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) direktorius Aurimas Želvys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Efektyvus projektų valdymas tampa vis svarbesnis ekonomikoje  – apie tai diskutuojama tiek viešajame sektoriuje, tiek versle ir akademiniuose sluoksniuose. Ekspertai pažymi: projektas – puikus įrankis pažangai įvairiose srityse, nuo verslo ir viešojo sektoriaus iki visos šalies.

Esminės permainos projektų valdymo srityje – svarbus šio laikmečio, kurį formuoja ir pandemija, bruožas, teigia VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) direktorius Aurimas Želvys.

„Pasigendu platesnės diskusijos apie esminius ateities projektus, kurie bus susiję su pagrindinėmis – produktų kūrimo, skaitmeninimo, ekonomikos žalinimo – kryptimis. Kiekvienas iš šių aspektų atskirai lyg ir  aptariamas, tačiau būtina suvokti kontekstą. Pasaulio minties lyderiai mini, kad XXI-ojo amžiaus iššūkis – ne vien technologijos, dirbtinio intelekto plėtra, duomenų valdymas, bet ir valstybių ir organizacijų gebėjimas keistis, vykdant projektus“, – sako A. Želvys.

Jis pateikia pavyzdį – „Google“ paieškoje sąvoka „projektas“ per pastaruosius dešimtmečius tapo paieškos lydere.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tiek verslas, tiek vyriausybės didžiausius pokyčius įgyvendina per projektus. Per juos pasiekiami rezultatai,  būtini organizacijų tobulėjimui ir prisitaikymui prie dinamiškai kintančios ekonominės aplinkos. Verslo organizacijos per projektus įgyvendina savo strategijas ir taip konkuruoja rinkoje. Problema ta, kad pradeda stigti žmonių, kurie sugeba valdyti projektus“, – dėmesį atkreipia LVPA vadovas.

Kaip išugdyti kompetencijas?

Pasaulis, anot A. Želvio, yra tiesiog „išprotėjęs“ dėl organizacijų veiklos efektyvumo. Ar tai būtų didelė įmonė bei organizacija, ar ką tik rinkoje gimęs startuolis – būtinos projektų valdymo, ne tik technologijų, kompetencijos.

Pandemija irgi diktuoja savas taisykles: organizacijoms tampa dar svarbiau vykdyti sėkmingus projektus, ligšiolinį įprotį daug dėmesio skirti administravimui turi keisti lyderystė, orientuota į pokyčius.

„Norint pasiekti tam tikro rezultato, universaliausias metodas – projektų valdymas. Projektų vadovas tampa nebe formalia pozicija, tai – profesija“, – pabrėžia A. Želvys.

Jam pritaria socialinių mokslų daktarė Birutė Miškinienė, Vilniaus universiteto Verslo mokyklos vadovė. Ji pabrėžia, kad lig šiol buvo smarkiai maišomos dvi sąvokos – projektas ir procesas.

nuotrauka::1 right

„Būna, kažkas sako – mano gyvenimas yra mano projektas. Tai – netiesa. Projektas yra laikina ir unikali veikla, turinti aiškius tikslus. Jos nepakartosi, ji turi pradžią, pabaigą, biudžetą, aprėptį, ką per tą laiką reikia sukurti. Taigi, nors gyvenimo pradžia daugmaž aiški, bet jo eiga ir atomazga – niekada, taigi tai ir negali būti projektas“, –  paralelę veda B. Miškinienė.

Ji pastebi daug teigiamų poslinkių projektų valdymo srityje. Jauni žmonės jau suvokia, kad projektų vadovas – tai paklausi profesija. Vilniaus Universiteto Verslo mokykloje projektų valdymo magistrantūros programa – viena populiariausių. 

Mokslininkė pasidžiaugia, kad projektų valdymo svarbą vis labiau supranta viešasis sektorius, o verslo segmentas, anot jos, apskritai yra žingsniu priekyje, ypač kalbant apie tarptautines kompanijas. Tiesa, yra ir tokių verslų, kuriuose projektų vadovas tėra užrašas ant vizitinės kortelės – bet ši dalis mažėja.

Vadovai – ne nuošalyje

LVPA vadovas A. Želvys  atkreipia dėmesį ir į tai, kad auga vadovų įsitraukimo reikšmė. Tik vadovas gali paskatinti darbuotojus tapti lyderiais, veikiančiais pagal principą – „mąstau paprastai, veikiu drąsiai“.

„Strategijos, idėjos – svarbu tiek viešajame, tiek verslo sektoriuje, bet galiausiai idėja turi virsti kūnu. Tai ir turėtų būti esminė bet kurio projekto ambicija. Norint jos pasiekti, reikia suburti tinkamą komandą, ją motyvuoti, o vadovai turėtų reguliariai domėtis projektu, ne tik „numesti“ jį paskirtiems atsakingais žmonėms.

Vadovybės – savininkų, valdybų ar direktorių – įsitraukimas yra svarbus, kadangi projektai tapo tendencija, nuo jų sėkmės priklauso verslo konkurencingumas. Projektai juk vykdomi ne dėl to, kad buvo pateikta paraiška, o kad sukurtų naudą – tik taip įmonės galės augti,  tapti inovatyviomis ir konkurencingomis tarptautinėje rinkoje“, – dėsto A. Želvys.

Sistema turi būti tobulinama

Ką reikėtų keisti visoje sistemoje, kad projektai taptų sėkmingesni, o jų įgyvendinimas – sklandus ir kūrybiškas? Pasak A. Želvio, šiuo metu stinga savotiško „vieno langelio“, kad rinkos dalyviai net ir be tarpininkų ar konsultantų pagalbos lengvai suprastų, kokių investavimo galimybių yra dabar ar bus ateityje.

„Lietuvoje viešojo ir verslo sektorių agentūrų nemažai, komunikuojama daug, tačiau nėra vieno langelio, ties kuriuo sužinotum viską, ko reikia. Tarkime, Suomijos nacionalinio verslo agentūros „Business Finland“ vientisą sistemą didelėmis transformacijomis kūrė daugiau nei penkerius metus.   Turi keistis požiūris į klientus, jų konsultavimo procesą“, – viziją dėsto A. Želvys.

Verslo sėkmė priklauso ne vien nuo formos – paskola ar subsidija, ES ar biudžeto lėšos. Lemiamas yra finansinių šaltinių derinys,  skirtingų klientų kokybiškas aptarnavimo procesas ir profesionalus projektų valdymo konsultavimas kiekviename klientų kelionės etape.

Savo pasiūlymus vadovas grindžia patirtimi – LVPA 2014-2020 m. ES subsidijų projektų priemonių portfelyje vykdoma per 3600 projektų.    Bendras visų vertinamų paraiškų skaičius – 7950.

„Esant tokioms apimtims, svarbu ne tik greitis, bet ir kokybė. Savo žmones stengiamės skatinti taip, kad jie suprastų – nors projektus įgyvendina ne agentūros darbuotojai, bet pačios organizacijos, tačiau mes esame projektų valdymo ambasadoriai iš finansuotojo pusės, kurie lydi verslo projektus iki galutinio rezultato. Jei vertiname paraiškas, kurių turinys – pokyčiai, privalome keistis ir patys“, – pastebi LVPA vadovas.

A. Želvys apibendrina – projektų ekonomikos vaidmuo auga ir toliau augs. Kryptis diktuoja tiek ES nubrėžtos gairės, tokios, kaip dėmesys inovacijoms, Žaliasis kursas ar skaitmeninė darbotvarkė, tiek pasaulio gyvenimą sujaukusi pandemija, kuri reikalauja kurti jos pasekmėms suvaldyti būtinus produktus, technologijas, sistemas. 

„Ekonomikoje vyksta kardinalūs pokyčiai, didele dalimi dėl pandemijos, tad pokyčiai turi būti vykdomi kryptingai. Tiesiog atėjo laikai, kai visuomenės, viešojo sektoriaus, verslo, socialinių ekonominių partnerių įsitraukimas galėtų padėti visai sistemai būti optimalesnei“, – mano LVPA vadovas.

[infogram id="f0016257-f18a-446a-aaea-8d77d2dd0e38" prefix="MtL" format="interactive" title="Copy: TR:LVPA"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
J. Stoltenbergas ir A. Blinkenas aptarė padėtį dėl Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį...

Verslo aplinka
2021.12.31
Parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų sankcijų ir trąšų tranzito reikalingas – G. Nausėda

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų JAV sankcijų Baltarusijos trąšų...

Verslo aplinka
2021.12.31
Dalis mokslininkų mano, kad koronaviruso pandemija gali baigti kitais metais 7

Nors omikron tampa viena pagrindinių COVID-19 atmainų pasaulyje, kai kurie mokslininkai mano, kad 2022 m.

Verslo aplinka
2021.12.31
Dėl teršalų Danėje Klaipėda paskelbė ekstremalią situaciją

Dėl Danės upėje pasklidusių teršalų penktadienį sušauktas Klaipėdos savivaldybės Ekstremalių situacijų...

Verslo aplinka
2021.12.31
Lietuvoje nustatyti 74 omikron atvejai, įvežtinių jau mažiau nei pusė

Lietuvoje šiuo metu patvirtinti 74 omikron atmainos COVID-19 atvejai, penktadienį pranešė Nacionalinis...

Verslo aplinka
2021.12.31
Dėl tiekimo trikdžių IKEA planuoja didinti kainas 9%

IKEA kitais metais dėl tebesitęsiančių tiekimo ir transportavimo sutrikimų didins kainas vidutiniškai 9%,...

Prekyba
2021.12.31
Apibendrindama 2021-uosius, politologė nevynioja žodžių į vatą: santykiai valdžios viršūnėse – toksiški Premium 4

Ingridos Šimonytės Vyriausybei 2021 m. teko visa puokštė iššūkių – migracijos krizė, pandemija, infliacija,...

Verslo aplinka
2021.12.31
V. Adamkus kritikuoja leidimą atsidaryti Taivaniečių atstovybei 24

Valdas Adamkus, kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas, kritikuoja leidimą Vilniuje atsidaryti Taivaniečių...

Verslo aplinka
2021.12.31
Vokietija žada išvien su Prancūzija siekti didesnio ES suverenumo

Prancūzijai ir Vokietijai tenka ypatinga atsakomybė pasiekti, kad Europos Sąjunga (ES) būtų stipresnė...

Verslo aplinka
2021.12.31
Nueinantys 2021-ieji: nei išbandymų, nei pergalių nepristigome Premium

Pasauliui nepavyko išsivaduoti iš pandemijos gniaužtų, tačiau mokslo ir medikų pasiekimai – įspūdingi.

Verslo aplinka
2021.12.31
Ukraina paskelbė sankcijas Krymo tilto statytojams ir operatoriams

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (SNBO) ketvirtadienį paskelbė sankcijas virtinei fizinių...

Verslo aplinka
2021.12.31
SAM viceministrė Ž. Simonaitytė traukiasi dėl atidėtų projektų ir asmeninių planų 4

Darbą sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio komandoje baigia viceministrė Živilė Simonaitytė.

Verslo aplinka
2021.12.31
J. Bidenas perspėjo V. Putiną, kad ryžtingai reaguos invazijos į Ukrainą atveju

Vėlų ketvirtadienio vakarą įvyko jau antrasis šį mėnesį pokalbis tarp JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos...

Verslo aplinka
2021.12.31
Ch. Lagarde. Sveikiname grynuosius eurus su jubiliejumi!

Sausio 1-oji man visada buvo ypatinga diena. Kaip ir visiems, tai naujų metų pradžia, bet man – dar ir gimimo...

Verslo aplinka
2021.12.31
Ketvirtadienį nustatytas 1.831 naujas COVID-19 atvejis, iš 9 mirusiųjų 5 nebuvo pilnai paskiepyti

Praėjusią parą nustatytas 1.831 naujas COVID-19 atvejis, mirė devyni žmonės, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2021.12.31
M. Morawieckis: V. Putinas prisipažino šantažuojantis ES dėl dujų tiekimo 17

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisipažino...

Verslo aplinka
2021.12.31
JAV ir Kinijos santykiuose – gili žiema, Lietuva – tik lakmuso popierėlis Premium 15

Užsienio ekspertai sutinka, kad JAV ir Kinijos santykiuose artėja gili žiema. Ir ateityje Pekino ir...

Verslo aplinka
2021.12.31
Danės upėje aptikta tarša naftos produktais

Pareigūnai Danės upėje Klaipėdoje penktadienio naktį aptiko taršą naftos produktais, savivaldybėje rinksis...

Verslo aplinka
2021.12.31
L. Kasčiūnas: pasienyje su Baltarusija nutiesta 150km koncertinos, 10km tvoros

Reaguojant į migrantų antplūdį, institucijos pasienyje su Baltarusija nutiesė daugiau nei 150 kilometrų...

Verslo aplinka
2021.12.31
A. Armonaitė ragina ES vieningai kalbėti su Kinija 14

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad Europos Sąjunga (ES) turėtų vieningiau reaguoti...

Verslo aplinka
2021.12.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku