Valdantieji susitelkė – atmestas prezidento veto dėl mokamų testų

Publikuota: 2021-11-11
Atnaujinta 2021-11-11 13:13
Mobilus koronaviruso patikros punktas Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Mobilus koronaviruso patikros punktas Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo valdančioji koalicija sugebėjo susitelkti ir atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kad nevakcinuoti ar COVID-19 nepersirgę darbuotojai nuo gruodžio patys mokėtų už testus. Prezidentūra pareiškė, kad „Seimas turės prisiimti atsakomybę už šio sprendimo pasekmes“. 

Tekstas papildytas nuoroda į detalius balsavimo rezultatus, politikų ir prezidentūros komentarais.

Už tai, kad veto būtų atmestas, ketvirtadienio Seimo plenariniame posėdyje balsavo 73, prieš atmetimą buvo 57 Seimo nariai ir 4 susilaikė.

Detalius balsavimo rezultatus galima rasti ČIA. (Šiuo atveju balsavę už pasisakė už tai, kad prezidento veto būtų atmestas, balsavę kitaip – neprieštaravo veto.)

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Veto atmetimui reikėjo ne mažiau kaip 71 balso.

Ketvirtadienį sugebėjus atmesti veto, G. Nausėda privalės pasirašyti įstatymą dėl mokamų testų nepasiskiepijusiems darbuotojams ir jis įsigalios nuo gruodžio 1-osios.

Premjerė paaiškino, kodėl siekta atmesti veto

74 balsus koalicijoje turintys valdantieji jau iš anksto deklaravo norintys atmesti veto ir prieš lemiamą balsavimą telkė savo pajėgas – kai kurie politikai sutrumpino užsienio komandiruotes ar į jas neišvyko.

Premjerė Ingrida Šimonytė paaiškino, kad valdantieji siekė atmesti prezidento veto ne dėl paties atmetimo, bet siekdami paskatinti žmones skiepytis.

„Nėra svarbu atmesti prezidento veto, o yra svarbu, kad žmonės skiepytųsi“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.

Ji pažymėjo, kad nuostata dėl profilaktinių COVID-19 testų finansavimo biudžeto lėšomis buvo priimta, kai ne visi norintys galėjo pasiskiepyti, o dabar esant pakankamai vakcinų tokia tvarka „kelia tam tikrų moralinių dilemų“.

„Deja, bet dabar galiojanti tvarka, kuri leidžia mokesčių mokėtojų pinigais gana nesunkiai finansuoti savo kitus pasirinkimus be aiškių medicininių priežasčių, turbūt kad kelia tam tikrų moralinių dilemų, todėl Vyriausybė siūlo šitos nuostatos atsisakyti“, – pažymėjo Vyriausybės vadovė.

„Dar kartą priminsiu, kai buvo numatytas profilaktinis testavimas mokesčių mokėtojų pinigais, nes visais kitais atvejais profilaktika yra apmokama darbuotojo arba darbdavio lėšomis, tuo metu, kai vakcinos buvo neprieinamos kiekvienam norinčiam ir turinčiam galimybę pagal amžiaus kategoriją pasiskiepyti. Dabar taip nėra, ir jei žmonės vis dėlto daro kitus pasirinkimus, turbūt už tuos pasirinkimus jie galėtų ir patys susimokėti“, – kalbėjo premjerė.

Klausiama, ar valdantieji dabar nesugadins santykių su prezidentūra, premjerė atsakė, kad „nei parlamentas nėra prezidento viršininkas, neigi prezidentas nėra parlamento viršininkas“: „Nežinau, ką jūs dedate į turinį „santykiai“, bet reikia suprasti vieną labai paprastą dalyką – nei parlamentas nėra prezidento viršininkas, neigi prezidentas nėra parlamento viršininkas, ir čia jau yra kiekvienos iš šių institucijų atsakomybės ir supratimo apie sprendžiamus klausimus parodymas ar įrodymas, ir kiekviena institucija pagal savo supratimą elgiasi.“

„Kadangi prezidentas yra vienas, jo sprendimai turbūt lengviau paaiškinami, Seime yra 141 narys ir kaip susidėlios balsavimas, pamatysime, bet turbūt kad argumentų įstatymų atmetimams arba jų laikymui nepriimtais reikėtų daugiau“, – pridūrė premjerė.

Sveikatos komiteto argumentai

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK), svarstęs šį prezidento veto, nusprendė jo nepalaikyti, bet tokį sprendimą priėmė tik komiteto pirmininko, konservatoriaus Antano Matulo balsu, nes 6 komiteto nariai buvo už veto atmetimą, 6 – už priėmimą.

„Lietuvoje taikomos įvairios COVID-19 ligos profilaktikos ir kontrolės priemonės, tačiau šios priemonės nėra pakankamos užkirsti kelią infekcijos plitimui. Gyventojų tikslinis ir profilaktinis testavimas, darbuotojų profilaktinis testavimas gali padėti kuo anksčiau nustatyti asmenis, užsikrėtusius koronaviruso infekcija, juos izoliuoti ir išaiškinti bei izoliuoti su sergančiuoju asmeniu sąlytį turėjusius asmenis, taip sumažinant viruso išplitimo galimybę. Tačiau tiek testavimas, tiek bendrosios profilaktikos priemonės nėra pakankamos, kad būtų galima apsaugoti nuo užsikrėtimo ar suvaldyti viruso plitimą visuomenėje“, – nurodoma SRK argumentuose.

„Skiepijimas yra efektyvi ir šiuo metu efektyviausia turima priemonė užkirsti kelią koronaviruso infekcijos plitimui ar užsikrėtimui ja, apsaugoti asmenis, užsikrėtusius šia liga, nuo komplikacijų ir hospitalizacijos bei mirties. Tik pasiekus pakankamas skiepijimo apimtis būtų galima suvaldyti viruso plitimą visuomenėje. Atsižvelgiant į tai, kad tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje sparčiai plinta pavojinga viruso delta atmaina bei į tai, kad COVID-19 ligos epidemiologinė situacija šalyje yra sparčiai blogėjanti, būtina intensyvinti skiepijimosi tempą, didinti pasiskiepijusių asmenų kiekį ir taip užtikrinti visuomenės saugumą. Siekiant užkirsti kelią COVID-19 ligos plitimui ir užtikrinti visuomenės saugumą, darbuotojai, kurie privalo tikrinti sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų, turėtų būti paskatinti skiepytis nebeapmokant jų privalomo sveikatos tikrinimo dėl ligos, dėl kurios paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija“, – teigė komitetas.

Kas ką sakė iš Seimo tribūnos

Ketvirtadienį vykusių diskusijų Seimo plenariniame posėdyje metu valdantieji vardijo argumentus, kodėl veto turi būti atmestas, bet opozicija sutiko su prezidento nuomone.

Eugenijus Gentvilas, valdančiojo Liberalų sąjūdžio atstovas, iš Seimo tribūnos sakė: „Neįtikino prezidento veto, kuris buvo be jokių pasiūlymų, kaip galima būtų pataisyti šį įstatymą ir taip pasiekti tikslą, kad kuo daugiau žmonių vakcinuotųsi. Būtent todėl valdantieji bando susitelkti ir siekia atmesti šį veto.“

„Atvejų daugėja šiandien, ligoninės pildosi šiandien, žmonės miršta šiandien. O mes trypčiojame vietoje ir delsiame priimti sprendimus, kurie paspartins vakcinavimo procesą. Jeigu dėl Lukašenkos hibridinio karo sugebame susitelkti, tai kodėl išskystame dėl hibridinio maro?“, – retoriškai klausė valdantysis konservatorius Mindaugas Lingė.

„Nemokami testai yra ne kas kita, bet tam tikras valstybės apmokamas raginimas nesivakcinuoti. Todėl to reikėtų išvengti, atmetant prezidento veto“, – pridūrė jis.

Tuo metu socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtino, kad yra daug argumentų už nemokamus testus.

„Darbuotojai šiandien tampa įkaitais nesibaigiančios kovos tarp prezidento ir konservatorių. Nekartosiu, kad testavimas yra pandemijos valdymo viena priemonių. Bet taip pat priminsiu, kad vakcinavimas Lietuvoje nėra privalomas. Jeigu jis būtų privalomas, tuomet ir testavimas negalėtų būti nemokamas. Bet turi išlikti savanoriškumas šiuo klausimu. Todėl palaikau prezidento veto ir balsuosiu už tai, kad testai išliktų nemokami“, – teigė politikas.

Už prezidento nuomonės parėmimą pasisakė ir opozicinės Darbo partijos frakcijos narys Mindaugas Puidokas.

„Valdantieji iškart pareiškė, kad neįsiklausys į prezidento argumentus. Konservatorių atstovai tikino, kad neva prezidentas „išsitraukė kardą“, todėl esą ir jie „išsitrauks kardą“.

Apmaudu, kad premjerė reaguoja emocingai ir puola opoziciją dėl jos klausimų apie vaistus prieš koronavirusą. Mus bandoma supriešinti. Tai neatsakinga. Ir tam reikia pasipriešinti, įsiklausant į valstybės vadovo poziciją“, – sakė jis.

Prezidentūra: Seimas turės prisiimti atsakomybę

Atmetęs veto dėl mokamų testų Seimas prisiima atsakomybę už šio sprendimo pasekmes, ketvirtadienį pareiškė prezidentūra.

„Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas prezidentas vetavo dėl jų keliamų epidemiologinių rizikų. Kuo didesnės profilaktinio testavimo apimtys, kuo platesnis testavimo prieinamumas yra labai svarbūs veiksniai apsaugant nuo viruso plitimo ir pasiskiepijusius, ir nepasiskiepijusius žmones“, – rašoma BNS pateiktame prezidentūros komentare.

„Prezidentas gerbia Seimo sprendimą prisiimti atsakomybę už rizikas, kurias šis sprendimas kelia“, – teigiama jame.

Anksčiau valstybės vadovas yra sakęs, kad susitaikys su bet kokiu Seimo sprendimu.

G. Nausėda praėjusią savaitę vetavo Seimo anksčiau priimtas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, kad periodiškai testuotis dėl COVID-19 turintys nepasiskiepiję darbuotojai nuo gruodžio 1 d. tai darytų savo lėšomis.

Valstybės vadovo teigimu, šie Vyriausybės inicijuoti pakeitimai nepadėtų valdyti pandemijos, o galėtų reikšmingai pabloginti privalomojo sveikatos tikrinimo – testavimo dėl užkrečiamosios COVID-19 ligos – prieinamumą ir žmonių motyvaciją atlikti šiuos tyrimus. 

Valdantieji pabrėžė iš prezidento neišgirdę argumentų, kodėl reikia atmesti priimtas pataisas, taip pat kritikavo, kad šalies vadovas grąžino pataisas nepateikęs savo pasiūlymų.

Opozicija tuo metu gana vieningai stojo į prezidento pusę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Singapūro ekonomikai šiais metais neprognozuojama nei recesija, nei stagfliacija

Singapūro ekonomikai šiuo metu negresia nei recesija, nei stagfliacija, nurodė miesto-valstybės finansų...

Verslo aplinka
2022.07.06
Žiniasklaida: įtakingi britų ministrai paragins B. Johnsoną atsistatydinti 1

Įtakingi Jungtinės Karalystės konservatoriai trečiadienį po pietų susirinko Dauningo gatvėje pasakyti...

Verslo aplinka
2022.07.06
R. Dargis. Ar mes turime valstybėje autoritetų? Premium 1

Lyderio, kuriuo tiki visa tauta ir kuris įkvepia žmones patikėti praktiškai neįmanomais dalykais, tema...

Vadyba
2022.07.06
B. Johnsonas planuoja toliau dirbti JK ministro pirmininko poste, nors atsistatydinusių ministrų daugėja

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį pažadėjo toliau dirbti šiame poste,...

Verslo aplinka
2022.07.06
Naują gynybos susitarimą partijos žada pasirašyti liepos viduryje

Dėl įvairių politinių įtampų įstrigusį naują parlamentinių partijų susitarimą dėl nacionalinio saugumo...

Verslo aplinka
2022.07.06
EP prilygino dujas ir branduolinę energiją „žaliesiems“ resursams

Europos Parlamentas trečiadienį pritarė Europos Komisijos pasiūlymui, pagal kurį tam tikra branduolinė ir su...

Pramonė
2022.07.06
Duomenų teikimas JANGIS: kai kurioms įmonėms teks įveikti nemažai biurokratijos Premium

Artėja rugpjūčio 1 d., nuo kada įmonėms, nepateikusioms duomenų apie savo galutinės naudos gavėjus į sistemą...

Finansai
2022.07.06
G. Nausėda: energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos Moldovai itin svarbi

Siekdama narystės Europos Sąjungoje (ES) Moldova turės įgyvendinti daug reformų, o ypač jai svarbi energetinė...

Verslo aplinka
2022.07.06
Bepilotis „Bayraktar“ Ukrainai bus perduotas nedelsiant

Bepilotis karinis orlaivis „Bayraktar“ Ukrainai bus perduotas nedelsiant, sako krašto apsaugos ministras...

Verslo aplinka
2022.07.06
Dėl naujų COVID-19 protrūkių Kinijoje vėl skelbiamas karantinas

Dėl naujų COVID-19 protrūkių Kinijoje dešimtims milijonų žmonių trečiadienį taikomas karantinas, svarbiame...

Verslo aplinka
2022.07.06
TTLA: dėl įsigaliojusio Mobilumo paketo Europoje daugėja tuščių vilkikų

Tuščių vilkikų reisų be krovinių skaičius Europos Sąjungoje vėl pradėjo augti dėl įsigaliojusių Mobilumo...

Logistika
2022.07.06
Mirė OPEC vadovas M. Barkindo 2

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) generalinis sekretorius, 63 metų nigerietis Mohammedas...

Verslo aplinka
2022.07.06
JK ministro pirmininko po dviejų sekretorių pasitraukimo laukia pasiaiškinimai parlamente

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono trečiadienį laukia pasiaiškinimai parlamente, iš jo...

Verslo aplinka
2022.07.06
Rusija atvėrė dar vieną frontą: surengė „blitz“ ataką informacinėje erdvėje prieš ES Premium

Europos vyriausybėms nerimą sukėlė nauja Vladimiro Putino, Rusijos autoritarinio lyderio, „Blitz“ propagandos...

Verslo aplinka
2022.07.06
Į Lietuvą neįleista 17 migrantų

Per pastarąją parą pasienyje su Baltarusija buvo apgręžti 17 neteisėtai į Lietuvą bandžiusių patekti...

Verslo aplinka
2022.07.06
R. Pečiulaitė. Ar mes pagaliau pasiruošę dirbti patogiai?

Pilkų sienų biuras su fluorescensinėmis lempomis, vienodomis kėdžių ir stalų eilėmis, o interjero akcentas –...

Nuomonės
2022.07.06
Lietuvoje viešinti Moldovos prezidentė aptars eurointegracijos klausimus

Neseniai kandidatės į Europos Sąjungos (ES) nares sulaukusios Moldovos prezidentė Maia Sandu trečiadienį...

Verslo aplinka
2022.07.06
Šiemet Latvijoje pirmąjį pusmetį įregistruota 11% mažiau naujų įmonių

Per pirmąjį pusmetį Latvijoje įregistruotos 4.305 naujos įmonės – 11% mažiau nei per tą patį laikotarpį...

Finansai
2022.07.06
Vytautas Landsbergis: nežinia, kodėl Dievas leidžia taip elgtis su tautomis Premium 6

„Menkystė, sumenkėję esame. Galbūt ir toliau menkėjame, nors visada buvo vilčių, ir jų toliau yra, kad...

Laisvalaikis
2022.07.06
Protestuodamas prieš B. Johnosno pirmininkavimą atsistatydino ministrų kabineto narys

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybę krečiant virtinei skandalų, antradienį...

Verslo aplinka
2022.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku