Etikos sargai apsisprendė: perbalsavimo dėl mokamų testų įstatymo nebus

Publikuota: 2021-10-25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (SEPK) pirmadienį nusprendė, kad nereikia perbalsuoti dėl prieš savaitę parlamentarų priimto įstatymo, numatančio, kad nevakcinuoti darbuotojai už COVID-19 testus mokėtų patys. Šis nuo gruodžio turintis įsigalioti įstatymas dabar perduotas prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris turės per dešimt dienų apsispręsti, ar jį pasirašyti, ar vetuoti.

Tekstas atnaujintas ir papildytas Etikos komisijos priimtuoju sprendimu.

SEPK posėdyje svarstytas Darbo partijos frakcijos nario Aido Gedvilo ir dar 31 opozicijos atstovų kreipimasis dėl praėjusį antradienį Seimas priimtųjų Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų. Šis nuo gruodžio 1 d. įsigalioti turintis įstatymas numato, kad valstybė nutraukia nevakcinuotų darbuotojų testavimo finansavimą ir už testus jie turės susimokėti patys, nebent darbdavys nuspręstų padengti testavimo išlaidas.

Dramatiškas balsavimas

Balsavimas Seime šiuo klausimu buvo dramatiškas – už buvo 65, prieš 2, susilaikė 3.

Beveik visa opozicija balsavime nedalyvavo, nes principingai pasisakė prieš šio įstatymo priėmimą ir stengėsi jį sužlugdyt, griaudama kvorumą. Tačiau balsavimui užsiregistravo lygiai tiek, kiek ir reikėjo – 71 parlamentaras.

A. Gedvilas balsavimui užsiregistravo, bet jame nedalyvavo, tačiau į kvorumą jis buvo įskaičiuotas. Tad būtent A. Gedvilo užsiregistravimas leido konstatuoti, kad įstatymas yra priimtas.

Ši situacija sukėlė opozicijos pasipiktinimą, nes esą „darbiečiui“ net nebuvo sudaryta galimybė kreiptis dėl perbalsavimo. Todėl 32 opozicijos atstovai kreipėsi į SEPK, kad ši apsvarstytų susidariusią situaciją ir įpareigotų Seimą perbalsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.

Kartu kreiptasi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, kad ši kol kas neperduotų įstatymo pasirašyti prezidentui bent iki etikos sargai pasisakys šiuo klausimu.  

Seimo vadovė VŽ informavo, kad ji taip ir pasielgė: „Kai yra daugiau kaip penktadalio Seimo narių kreipimasis į Etikos komisiją dėl įstatymo priėmimo procedūros, paties įstatymo perdavimas prezidentūrai yra sustabdomas.“

A. Gedvilo paaiškinimai neįtikino

Pirmadienį surengtame neeiliniame SEPK posėdyje dalyvavęs A. Gedvilas aiškino, kad spalio 19 d. plenariniame posėdyje norėjo pasinaudoti savo statutine teise nedalyvauti balsavime, todėl, kai jis prasidėjo, ištraukė savo balsavimo kortelę, bet Seimo posėdžių kompiuterinė sistema jau užfiksavo šį politiką kaip dalyvaujantį balsavime.

Tačiau konservatorius Stasys Šedbaras atkreipė dėmesį, kad „vien ištraukus kortelę sistema negali užfiksuoti, jog Seimo narys užsiregistravo balsavimui, bet nebalsavo, nes dar būtina paspausti registracijos mygtuką“. A. Gedvilas tikino, kad tokio mygtuko nespaudė. Tai sukėlė S. Šedbaro nuostabą, nes esą „techniškai tai neturėtų būti įmanoma“.

Taip pat sukėlė klausimų ir tai, ar pasibaigus balsavimui dėl šio įstatymo A. Gedvilui iš tikrųjų nebuvo suteiktas žodis jau plenariniame posėdyje pareikšti protesto. Pats Seimo narys tikino norėjęs tai pareikšti, tačiau pirmininkaujantis Jurgis Razma neleido jam pasisakyti.

Opozicinė socialdemokratė Dovilė Šakalienė sutiko su S. Šedbaru, tvirtindama, kad „kolega A. Gedvilas fiksuotas sistemos kaip registravęsis balsavimui, nors ir nebalsavęs, vadinasi, nėra galimybės keisti galutinio rezultato, kai kolega priskaičiuotas prie 71 Seimo nario kvorumo“.

Po diskusijų šešiais SEPK narių balsais prieš keturis apsispręsta, kad nebuvo pažeistos Statuto normos priimant Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas. Todėl Komisijos vadovė Aušrinė Norkienė konstatavo, kad Seimo perbalsavimo dėl šio įstatymo nebus.

Prezidento apsisprendimui – dešimt dienų

SEPK nusprendus, kad Seimo balsavimo dėl šių pataisų priėmimo rezultatas nesikeičia, įstatymas dėl mokamų testų nedelsiant iškeliaus į prezidentūrą ir lauks G. Nausėdos apsisprendimo, ką su juo daryti.

Valstybės vadovas turės per artimiausias dešimt dienų apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą teisės aktą, ar jį vetuoti. Norint atmesti prezidento veto, reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Vyriausybės pasiūlytomis ir Seimo priimtosiomis pataisomis numatyta, kad „sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, yra finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis“.

Išimtis bus taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.

Vyriausybė teigia, kad tokia prievolė turėtų paskatinti žmones skiepytis nuo šios ligos.

Yra sudarytas veiklos sričių sąrašas, kuriame esantys darbuotojai turi nuolat testuotis dėl COVID-19, tai medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai. Tikrintis reikia kas septynias–dešimt dienų.

Ką apie šį įstatymą sako premjerė

Premjerė Ingrida Šimonytė, komentuodama Seimo priimtąjį įstatymą sakė, kad „tam tikrų sričių darbuotojų pasirinkimas nesiskiepyti ir vietoje to testuotis, šias išlaidas dengiant biudžeto lėšomis, turi turėti ribas ir ta riba yra gruodžio 1-oji“.

Anot jos, Vyriausybė privalomą testavimą tam tikroms veikloms nustatė siekdama suvaldyti pandemiją ir be galimybės skiepytis testavimosi išlaidos buvo apmokamos iš biudžeto, bet tai negali tęstis neribotai: „Dabar turime visiems prieinamų vakcinų, jų yra sočiai, kad visi turėtų galimybę pasiskiepyti, ir dėl to kai kurių žmonių pasirinkimas nesiskiepyti biudžeto lėšomis vis dėlto turi turėti ribas ir siūlome, kad tos ribos būtų gruodžio 1-oji. Toliau tie testai būtų apmokami žmonėms, kurie dėl medicininių sumetimų, kažkokių diagnozių neturi galimybių skiepytis, ir jie ir toliau būtų testuojami.“

Klausiama, kad vertina profesinių sąjungų perspėjimus, kad žmonės masiškai išeis iš darbo, premjerė teigė, jog geriausias atsakymas yra mirčių statistika.

„Profsąjungos gali sakyti įvairius dalykus, aš galiu sakyti, kad kiekvieną dieną miršta dvidešimt keli žmonės, iš jų didžioji dalis neskiepytų, tarp jų taip pat yra ir darbingo amžiaus žmonų. Dar kartą raginu profsąjungas skirti daugiau darbo, daugiau dėmesio ir daugiau pajėgų įtikinėjant savo narius pasiskiepyti ir šitos problemos nebus“, – sakė Vyriausybės vadovė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
JAV ekspertai: „Merck“ geriamasis preparatas gali apsaugoti nuo sunkios formos COVID-19 

Bendrovės „Merck“ sukurtas geriamasis preparatas pasirodė esąs veiksmingas gydant koronavirusinę infekciją,...

Penktadienį užfiksuota 2.017 naujų COVID atvejų, 21 mirtis

Penktadienį nustatyta 2.017 naujų COVID-19 atvejų, mirė 21 žmogus, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos...

J. Bidenas planuoja pasikalbėti su Rusijos ir Ukrainos lyderiais  

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį sakė ketinantis pasikalbėti su Rusijos ir Ukrainos lyderiais bei...

Per parą apgręžti 45 migrantai, vienas įleistas, vėl pažeista koncertina – VSAT 

Per praėjusią parą Lietuvos pasieniečiai draudžiamose vietose iš Baltarusijos į Lietuvą neleido patekti 45...

ES medicinos agentūra: omikron varianto grėsmė Europai – „didelė arba labai didelė“  

Naujo pandeminio koronaviruso varianto, pirmiausiai aptikto Pietų Afrikoje ir gavusio omikron pavadinimą,...

Lietuvos savivaldybės pareikš solidarumą su Baltarusijos politiniais kaliniais  

Lietuvos savivaldybės šeštadienį pareikš solidarumą su Baltarusijos politiniais kaliniais.

Lietuva palaiko EK siūlymus nustatyti ES skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo galiojimo laiką 

Lietuva palaiko Europos Komisijos siūlymus nustatyti Europos Sąjungos skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo...

08:34
Dėl naujos atmainos atvykstantiesiems iš Pietų Afrikos reikės izoliuotis, atlikti testus 5

Pietų Afrikos Respublikoje aptikus naują koronaviruso atmainą, visiems keliautojams, atvykstantiems iš šios...

Verslo aplinka
2021.11.26
Naujajam koronaviruso variantui suteiktas omikron pavadinimas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paskelbė, kad neseniai atrastas COVID-19 sukeliančio...

Verslo aplinka
2021.11.26
Dėl naujo koronaviruso varianto ES narės raginamos apriboti keliones iš 7 Afrikos šalių

Europos Sąjungos pareigūnai, penktadienį surengę skubų pasitarimą dėl nerimą keliančio naujo pandeminio...

Verslo aplinka
2021.11.26
Italija ir Prancūzija pasirašė susitarimą santykiams sutvirtinti

Prancūzija ir Italija penktadienį nubrėžė brūkšnį už pastarųjų metų nesutarimų ir pasirašė naują sutartį,...

Verslo aplinka
2021.11.26
V. Zelenskis: atskleistas sąmokslas šalyje įvykdyti perversmą  

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi galimai...

Verslo aplinka
2021.11.26
NATO vadovas: Rusijos karinės jėgos panaudojimas Ukrainoje sukeltų pasekmių Maskvai

Rusija sulauktų pasekmių, jeigu panaudotų karinę jėgą Ukrainoje, penktadienį pareiškė NATO generalinis...

Verslo aplinka
2021.11.26
Prancūzų žvejai blokavo eismą keliuose uostuose, tęsiantis ginčui su JK

Prancūzų žvejybos laivų įgulos penktadienį blokavo kelis Prancūzijos uostus ir keltų eismą per Lamanšo...

Verslo aplinka
2021.11.26
SAM: mobiliuosiuose punktuose nuo gruodžio 1-osios neliks greitųjų antigeno testų

Nuo gruodžio 1-osios keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkoms,...

Verslo aplinka
2021.11.26
Berlynas atmetė A. Lukašenkos raginimą įsileisti 2.000 migrantų

Berlynas penktadienį nesutiko su neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pareiškimu, kad...

Verslo aplinka
2021.11.26
„Nustebintas“ E. Macronas piktinasi B. Johnsono metodais dėl migrantų krizės 3

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pareiškė buvęs „nustebintas“ Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2021.11.26
Belgijoje nustatytas pirmas užsikrėtimo naujausiu koronaviruso variantu atvejis Europoje 2

Belgija penktadienį pranešė apie pirmąjį atvejį, kai Europoje buvo patvirtinta pandeminio koronaviruso...

Verslo aplinka
2021.11.26
„Kauno tiltams“, „Alkestai“, „Brostai“ ir „Tetui“ - užsakymas įrengti tvorą pasienyje 2

Bendrovės „Kauno tiltai“, „Alkesta“, „Brosta“ ir „Tetas“ už beveik 90 mln. Eur įrengs beveik 400 km tvoros...

Statyba ir NT
2021.11.26
PAR aptikus naują koronaviruso atmainą, mokslininkas ragina stiprinti kontrolę Lietuvoje

Mokslininkas Gytis Dudas ragina pasisaugoti Pietų Afrikos Respublikoje aptiktos koronaviruso atmainos.

Verslo aplinka
2021.11.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku