Lenkijos argumentai dėl teisinės valstybės ES lyderių neįtikino

Publikuota: 2021-10-23
Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime Briuselyje. John Thys (AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime Briuselyje. John Thys (AFP/„Scanpix“) nuotr.

Lenkijos argumentai, kad didelio masto šalies teisinės sistemos pertvarka nesukėlė pavojaus Europos Sąjungos principams ir vertybėms, penktadienį neįtikino pagrindinių Bendrijos lyderių, pareiškusių, kad bus blokuojamos Varšuvai skirtos išmokos iš bloko ekonomikos gaivinimo fondo, jeigu šios šalies pozicija nepasikeis.

Baigiantis dvi dienas trukusiam ES viršūnių susitikimui, per kurį ypač daug dėmesio buvo skirta bloko pagrindinėms vertybėms, tokioms kaip teismų nepriklausomumas arba Bendrijos įstatymų viršenybė valstybėse narėse, didžioji dalis lyderių tvirtino, kad turi būti toliau ruošiamasi skelbti sankcijas Lenkijai.

„Jokia Europos šalis negali vadintis europietiška, jeigu jos teisėjai nėra nepriklausomi“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Lenkų premjerui Mateuszui Morawieckiui pareiškus, kad ES teisė kai kuriais atžvilgiais negali būti viršesnė už nacionalinius įstatymus, kai kurie lyderiai teigė, kad Europos Komisijai nelieka kitos išeities, tik imtis naujų veiksmų prieš Lenkiją, tęsiantis ginčui dėl teisinės valstybės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kitų alternatyvų nėra. Įstatymai aiškūs, – sakė Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi. – Iškeltas klausimas dėl [ES] sutarties, Sąjungos pagrindo. Aišku, kad Komisija negali eiti į priekį.“

ES šalys jau ne pirmus metus reiškia nuogąstavimus dėl, anot jų, demokratijos principų silpninimo Lenkijoje, ypač teismų nepriklausomumo ir žiniasklaidos laisvės srityse. Jos atkreipė dėmesį, kad konservatyvi Varšuvos vyriausybė delegavo į konstitucinį teismą virtinę teisėjų ir paskui paprašė šios institucijos pateikti išaiškinimą dėl ES teisės viršenybės.

M. Morawieckis savo ruožtu pareiškė, kad ES institucijos taip ištroškusios valdžios, kad 27 Bendrijos nares faktiškai laiko vasalėmis, uzurpuoja valdžią neturėdamos teisinio pagrindo ir primeta savo vertybes prieš suverenių tautų valią.

Pasak Lenkijos premjero, grasindama sankcijomis ES akivaizdžiai „šantažuoja“.

Net jeigu potencialias sankcijas įvesti prireiktų mėnesių ar net metų, ES iki šiol nėra patvirtinusi Lenkijos planų gauti 36 mlrd. eurų iš Bendrijos atsikūrimo po koronaviruso pandemijos fondo. Šių lėšų skyrimas yra įšaldytas, nes Lenkija turi atitikti tam tikrus kriterijus. Anot daugelio bloko lyderių, tam Lenkija privalo atlikti teisinių pakeitimų, su kuriais nesutinka M. Morawieckis.

„Jeigu visa tai tęsis, nematau galimybės, kaip Komisija gali nuspręsti dėl atsparumo plano Lenkijai, – sakė Nyderlandų premjeras Markas Rutte. – Reikia išspręsti esmines problemas dėl įstatymų viršenybės. Tai buvo labai aišku.“

Jis pridūrė, kad tokios pozicijos laikėsi didžioji dalis viršūnių susitikimo dalyvių.

ES vykdomosios valdžios institucija gali pradėti teisės pažeidimo procedūras arba aktyvuoti mechanizmą, leidžiantį įšaldyti kitas Bendrijos išmokas teisinės valstybės principus pažeidusiai narei.

Tačiau tokia priešprieša gali atvesti ES į naują egzistencinę krizę, o didelę įtaką bloke turinti Vokietijos kanclerė Angela Merkel nori šio scenarijaus išvengti.

A. Merkel sakė, kad per susitikimus su M. Morawieckiu ji ir E. Macronas „išreiškėme didelį susirūpinimą ir [raginome] išeiti iš šios besiplečiančios spiralės, nes teisinė valstybės – ypač šiuo teismų nepriklausomumo kontekstu – be abejo, yra esminis Europos vertybių stulpas.“

Lenkija, panašiais kaip Vengrijos premjero Viktoro Orbano vyriausybė, pastaraisiais metais ne kartą buvo kaltinta silpninanti ES prieš Briuselį nukreipta retorika ir veiksmais. Baiminamasi, kad tai gali atvesti prie padėties, panašios į susiklosčiusią Jungtinėje Karalystėje, kurios piliečiai per 2016 metų referendumą nubalsavo išstoti iš Bendrijos.

Po viršūnių susitikimo M. Morawieckis per spaudos konferenciją Briuselyje tikino, kad Lenkijai nekyla jokių problemų dėl įstatymų viršenybės ir kad manantys kitaip nesupranta Lenkijos teismų sistemoje susikaupusių problemų, dėl kurių vyriausybė buvo priversta imtis radikalių reformų. Premjeras taip pat teigė, kad ES valdžią būtina apriboti ir kad Bendrija nėra „supervalstybė“.

„Su tuo niekas Europoje nesutiko“, – tvirtino ji.

M. Morawieckis argumentavo, kad kai kuriose srityse ES teisė negali būti viršesnė už nacionalinę, pavyzdžiui, sporto, sveikatos apsaugos, visuomenės saugumo ir sienų apsaugos klausimais.

Nors prieš viršūnių susitikimą M. Morawieckis tvirtino esąs ištikimas Europos Sąjungai ir jos pagrindiniams principams, jis šio renginio kuluaruose susitiko su Prancūzijos kraštutinio dešiniojo sparno politikais, įskaitant jų lyderę Marine Le Pen.

M. Le Pen ilgai tvirtino, kad Prancūzija turėtų pasitraukti iš bloko, bet pastaruoju metu pakeitė retoriką ir pradėjo reikalauti pertvarkyti ES, kad jos narės turėtų daugiau galių, o Bruselio galios būtų susilpnintos.

Po susitikimo su Lenkijos premjeru M. Le Pen per „Twitter“ paskelbė dvi jųdviejų nuotraukas ir parašė, kad pritaria M. Morawieckio nuostatai, jog būtina ginti ES narių suverenitetą. Be to, jie aptarė „Europos Komisijos vykdomą nepriimtiną šantažą“.

M. Morawieckis sakė susitikęs su M. Le Pen jos prašymu. Anot premjero, jam atrodo savaime suprantama su bet kuriuo iš svarbių kandidatų į Prancūzijos prezidento postą.

Šis susitikimas daugeliui Lenkijoje atrodė kaip akibrokštas, nes valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) iki šiol vengė bendradarbiauti su Prancūzijos ultradešiniaisiais dėl jų ryšių su Kremliumi. Liberaliosios opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, per „Twitter“ pakomentavo, kad tuo metu, kai ES lyderiai „mėgina išspręsti dilemą, kaip išlaikyti Lenkiją ES, apginti teisinę valstybę ir atblokuoti lėšas, premjeras Morawieckis susitinka su proputiniška ir euroskeptiška Marine Le Pen.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Baltarusija kaltina Ukrainą paleidus į šalį raketų

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka apkaltino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas paleidus...

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 5

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku