S. Skvernelis su bendražygiais steigia Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“

Publikuota: 2021-10-18 09:15
Atnaujinta 11:43
Saulius Skvernelis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Skvernelis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją Seime prieš pusantro mėnesio palikę parlamentarai pranešė steigiantys Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“. LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikina, kad naujai steigiama politinė organizacija nebus konkurentė „valstiečiams“, į ją gali pereiti apie tris dešimtis partijos narių.

Tekstas papildytas S. Skvernelio ir R. Karbauskio komentaruais.

Kvietimą jungtis į partiją pasirašė visi 13 Demokratų frakcijos narių: buvęs premjeras Saulius Skvernelis, Vytautas Bakas, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus ir Tomas Tomilinas.

Pasirinko centro kairės kryptį

Pasak „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūno S. Skvernelio, steigiama partija bus centro kairės politinė jėga, kuri „jau turi valstybės valdymo patirties ir gali imtis atsakomybės už šalies dabartį ir ateitį“.

„Kaip nauja frakcija Seime susikūrėme neseniai, tačiau iki šiol jaučiame žmonių palaikymą, sulaukiame daug kreipimųsi iš miestų ir regionų atstovų, kurie panašiai mato dabartinę sudėtingą situaciją Lietuvoje ir nori jungtis bendriems darbams. Partijos formatą matome kaip galimybę visiems susitelkti į platesnį ir stipresnį bendraminčių ratą“, – frakcijos pranešime cituojamas S. Skvernelis.

Kalbėdamas apie naujos politinės jėgos kūrimą S. Skvernelis teigė, kad siekiant įgyvendinti politinius tikslus partija reikalinga kaip platforma, o naują politinį judėjimą pasirinko kurti, nes ideologine kryptimi jis skirsis nuo dabartinių kairiųjų.

„Yra pakankamai daug politinių jėgų, kurios deklaruoja esančios kairėje, mūsų bus išskirtinis dalykas, kad mes orientuojamės į kairės pakraipos socialinę-ekonominę politiką, bet kalbant apie vertybinius pagrindus, valstybę, valstybės pagrindinius atributus, konstitucinius elementus, esame tautinių pažiūrų arba nacionalinės valstybės šalininkai“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Ekspremjeras teigė, kad kurti partiją paskatino reakcijos iš regionų, jam su šalininkais susibūrus į frakciją „Vardan Lietuvos“, raginimai kurti naują politinį judėjimą.

Iki šiol ekspremjeras nepriklausė jokiai partijai. Jis neįstojo ir į R. Karbauskio vadovaujamą LVŽS, kai 2016-2020 m. vadovavo šios partijos suformuotai Vyriausybei.

Suvažiavimas – kitų metų pradžioje

S. Skvernelis teigė, kad naujos partijos steigiamasis suvažiavimas turėtų vykti kitų metų pradžioje.

Pirmieji rinkimai, kuriuose partija dalyvautų, būtų savivaldos 2023 m., o vertindamas galimybes per kitus Seimo rinkimus 2024-aisiais S. Skvernelis sakė manantis, kad turės „pakankamai neblogus šansus tapti parlamentine partija“.

„Yra treji metai (iki Seimo rinkimų), dar šiandien tik pirma diena, kada mes tokį kvietimą išplatiname. Tai sėkmė priklausys nuo mūsų pačių, nuo žmonių, kurie bursis į partiją. Reikės dėlioti ir kurti partijos programines nuostatas, ir tikrai norisi, kad kiekvieno balsas atsispindėtų partijos galutiniuose dokumentuose. Jei tai mums pavyks, manau, kad turėsime pakankamai neblogus šansus tapti parlamentine partija“, – sakė ekspremjeras.

Įkūrę partiją, demokratai pretenduotų į valstybės dotaciją su kitomis Seimo rinkimuose ne mažiau kaip 2% visų rinkėjų balsų gavusiomis partijomis. Įstatymas numato, kad po Seimo rinkimų įregistravus naują partiją, kuri turi frakciją Seime, jai skiriami valstybės biudžeto asignavimai.

S. Skvernelis sakė nesidomėjęs, kokio dydžio sumą nauja partija gautų, tačiau teigė, kad savivaldos rinkimai iliustruoja, jog ir turint minimalias lėšas galima sukurti pakankamai stiprius judėjimus: „Be abejo, pinigai yra svarbu, bet ne vienu pavydžiu galiu patvirtinti, kad ne tik pinigai šalyje lemia politinių partijų ir politinių judėjimų sėkmę. Dotacija numatyta įstatyme, kokia ji bus, matysime, kai partiją įsteigsime, o kol kas pagrindinis dalykas yra žmonių noras, energija, o ne pinigai.“

Koalicijai neturi išankstinių nusistatymų

S. Skvernelis teigė neturintis išankstinių nusistatymų dėl bendro darbo ir galimų koalicijų su kitomis politinėmis jėgomis.

„Iš tiesų reikia kalbėtis su visomis politinėmis jėgomis, ypač šiandien, kai matome labai suskaldytą, poliarizuotą visuomenę, atskirus kraštutinumus. Mes tikrai neturime išankstinių nusistatymų, su kuo negalime kalbėtis, su kuo negalime bendrauti“, – kalbėjo ekspremjeras.

Anot jo, politinės diskusijos turi būti Seime, tarp parlamentinių partijų, bet blogai, kada šiose diskusijose nėra girdimi žmonės, kadangi tuomet diskusijos „liejasi gatvėse su akmenimis ir kitais įrankiais“.

Komentuodamas R. Karbauskio pasisakymus, kad į naujai buriamą partiją vilioja LVŽS narius, S. Skvernelis teigė, jog judėjimas „nesiorientuoja į jokias politines partijas ar „valstiečių“ skyrius“.

„Mes šiandien išplatinome atvirą kvietimą. Tikėtina, kad gali būti iš visų (partijų) skyrių žmonių, kurie norėtų jungtis ir ateiti. Aš nematau prasmės kažką vilioti, kai mes kūrėme frakciją, faktas, kad buvo kalba ir su daugiau „valstiečių“ frakcijos narių“, – sakė Demokratų frakcijos seniūnas.

R. Karbauskis tikina, kad masinio bėgimo iš LVŽS nebus

R. Karbauskis teigia, kad S. Skvernelio steigiama partija nebus konkurentė „valstiečiams“, į ją gali pereiti apie tris dešimtis LVŽS narių.

R. Karbauskio teigimu, buvusio bendražygio partija ateinančiuose Seimo rinkimuose konkurencijos nesudarys, nes „valstiečių“ ir naujos politinės jėgos vertybės skiriasi iš esmės.

„Saulius niekada neslėpė, kad valdžia jam yra tikslas. Diskusijose apie tai, kas yra valdžia, tarp mūsų visada būdavo ginčas. Aš sakydavau, kad tai yra priemonė, o vertybės – pagrindas“, – BNS pirmadienį teigė R. Karbauskis.

„Mane stebina, kad bando sujungti žmones, kurie turi visiškai skirtingus vertybinius pagrindus – jungia ir liberalus, ir tuos, kurie turi tradicines vertybes. R. Baškienę ir T. Tomiliną susodinti į vieną valtį yra neįmanoma, bet tai jiems pavyks, aišku, nes kai valdžia tampa tikslu, tai pavyksta susodinti visus“, – pridūrė politikas.

Jo teigimu, naujoji S. Skvernelio partija yra liberali, todėl tiesioginės konkurencijos „valstiečiams“, kurie laikosi tradicinių vertybių, nesudaro.

Apie planus žinojo dar metų pradžioje

R. Karbauskis tvirtino, kad į naująją partiją pereis daugiausiai kelios dešimtys „valstiečių“, tačiau masinės migracijos tikrai nebus.

„Mes neturime tokių indikacijų, nes mūsų žmonės yra vertybiniai. Galbūt jų bus 30, bet ne daugiau. Trisdešimt žmonių iš keturių tūkstančių nesudaro nė procento. Jei pasitaikys tokių žmonių, tai tokiu atveju mes tik apsivalome“, – dėstė jis.

Politikas teigė dar vasarį žinojęs apie S. Skvernelio planus steigti partiją.

„Mes labai seniai žinojome, buvo kalbinami mūsų žmonės, buvo zonduojama, po to buvo Tomo Tomilino akcija, bandant patikrinti partiją, ar ji gali skilti“, – aiškino „valstiečių“ lyderis.

Pasak jo, po pernai pralaimėtų parlamento rinkimų, S. Skvernelis „pasakė, kad neturi garantijų, todėl galvoja, kad taip reikia daryti“.

„Nesupratau, ką tai reiškia, iki šiol nesuprantu“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas sakė nesiruošiantis prognozuoti šios politinės jėgos ateities, tačiau panašių partijų Lietuvos politikoje yra buvę: „Jos sužibdavo, vėliau nugesdavo. Aš netikiu partijomis, kurios neturi tvirto vertybinio pagrindo, aš netikiu tokių partijų ateitimi.“  

Reikia bent 2.000 steigėjų

Lietuvoje įsteigti partijai reikia 2.000 steigėjų.

Steigiama naujoji Demokratų partija „Vardan Lietuvos“ pranešė žadanti mažinti Lietuvoje skurdą, stiprinti šeimas ir šalies ekonomiką, pastarojoje srityje ypatingą dėmesį skiriant kokybiškų ir aukštą pridėtinę vertę kuriančioms darbo vietoms steigti, taip pat efektyvinti valstybės valdymą, suteikiant daugiau teisių savivaldai ir sprendžiant šalyje esančias krizes, mažinti korupciją ir įgyvendinti žaliojo kurso politiką.

Rugsėjį S. Skvernelis su kitais parlamentarais paliko opozicinę LVŽS frakciją ir įkūrė Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“.

S. Skvernelis tuomet teigė, kad valstiečių-žaliųjų frakciją su bendraminčiais paliko nenorėdamas dalyvauti „skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nyderlanduose tarp iš PAR atskridusių lėktuvų keleivių nustatytas 61 COVID-19 atvejis   1

Nyderlandų sveikatos apsaugos tarnybos šeštadienį pranešė, kad tarp keleivių, atskridusių dviem lėktuvais iš...

JAV ekspertai: „Merck“ geriamasis preparatas gali apsaugoti nuo sunkios formos COVID-19 

Bendrovės „Merck“ sukurtas geriamasis preparatas pasirodė esąs veiksmingas gydant koronavirusinę infekciją,...

Penktadienį užfiksuota 2.017 naujų COVID atvejų, 21 mirtis

Penktadienį nustatyta 2.017 naujų COVID-19 atvejų, mirė 21 žmogus, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos...

J. Bidenas planuoja pasikalbėti su Rusijos ir Ukrainos lyderiais  

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį sakė ketinantis pasikalbėti su Rusijos ir Ukrainos lyderiais bei...

Per parą apgręžti 45 migrantai, vienas įleistas, vėl pažeista koncertina – VSAT 

Per praėjusią parą Lietuvos pasieniečiai draudžiamose vietose iš Baltarusijos į Lietuvą neleido patekti 45...

ES medicinos agentūra: omikron varianto grėsmė Europai – „didelė arba labai didelė“  

Naujo pandeminio koronaviruso varianto, pirmiausiai aptikto Pietų Afrikoje ir gavusio omikron pavadinimą,...

Lietuvos savivaldybės pareikš solidarumą su Baltarusijos politiniais kaliniais  

Lietuvos savivaldybės šeštadienį pareikš solidarumą su Baltarusijos politiniais kaliniais.

Lietuva palaiko EK siūlymus nustatyti ES skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo galiojimo laiką 

Lietuva palaiko Europos Komisijos siūlymus nustatyti Europos Sąjungos skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo...

08:34
Dėl naujos atmainos atvykstantiesiems iš Pietų Afrikos reikės izoliuotis, atlikti testus 5

Pietų Afrikos Respublikoje aptikus naują koronaviruso atmainą, visiems keliautojams, atvykstantiems iš šios...

Verslo aplinka
2021.11.26
Naujajam koronaviruso variantui suteiktas omikron pavadinimas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paskelbė, kad neseniai atrastas COVID-19 sukeliančio...

Verslo aplinka
2021.11.26
Dėl naujo koronaviruso varianto ES narės raginamos apriboti keliones iš 7 Afrikos šalių

Europos Sąjungos pareigūnai, penktadienį surengę skubų pasitarimą dėl nerimą keliančio naujo pandeminio...

Verslo aplinka
2021.11.26
Italija ir Prancūzija pasirašė susitarimą santykiams sutvirtinti

Prancūzija ir Italija penktadienį nubrėžė brūkšnį už pastarųjų metų nesutarimų ir pasirašė naują sutartį,...

Verslo aplinka
2021.11.26
V. Zelenskis: atskleistas sąmokslas šalyje įvykdyti perversmą   1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi galimai...

Verslo aplinka
2021.11.26
NATO vadovas: Rusijos karinės jėgos panaudojimas Ukrainoje sukeltų pasekmių Maskvai

Rusija sulauktų pasekmių, jeigu panaudotų karinę jėgą Ukrainoje, penktadienį pareiškė NATO generalinis...

Verslo aplinka
2021.11.26
Prancūzų žvejai blokavo eismą keliuose uostuose, tęsiantis ginčui su JK

Prancūzų žvejybos laivų įgulos penktadienį blokavo kelis Prancūzijos uostus ir keltų eismą per Lamanšo...

Verslo aplinka
2021.11.26
SAM: mobiliuosiuose punktuose nuo gruodžio 1-osios neliks greitųjų antigeno testų

Nuo gruodžio 1-osios keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkoms,...

Verslo aplinka
2021.11.26
Berlynas atmetė A. Lukašenkos raginimą įsileisti 2.000 migrantų 1

Berlynas penktadienį nesutiko su neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pareiškimu, kad...

Verslo aplinka
2021.11.26
„Nustebintas“ E. Macronas piktinasi B. Johnsono metodais dėl migrantų krizės 3

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pareiškė buvęs „nustebintas“ Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2021.11.26
Belgijoje nustatytas pirmas užsikrėtimo naujausiu koronaviruso variantu atvejis Europoje 2

Belgija penktadienį pranešė apie pirmąjį atvejį, kai Europoje buvo patvirtinta pandeminio koronaviruso...

Verslo aplinka
2021.11.26
„Kauno tiltams“, „Alkestai“, „Brostai“ ir „Tetui“ - užsakymas įrengti tvorą pasienyje 2

Bendrovės „Kauno tiltai“, „Alkesta“, „Brosta“ ir „Tetas“ už beveik 90 mln. Eur įrengs beveik 400 km tvoros...

Statyba ir NT
2021.11.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku